Skutečně má ČR transparentní rozpočet?

07. 02. 2013 | 09:34
Přečteno 8442 krát
Odpověď panu Kalouskovi, a "skvělému" mezinárodnímu hodnocení ČR.

Pan ministr se tu na blogu chlubí, kterak jeho práce byla pozitivně hodnocena. ČR má prý deváté nejprůhlednější rozpočty na světě. Podle jedné studie. Mám podezření, že se jedná spíš o výsledek zavádějících informací, než skutečného stavu našich rozpočtů. Proč?

Hodnocení se zakládá na jediném dotazníku, vyplněném dvěma pracovnicemi VŠE ke konci roku 2011, lze se na něj podívat zde. Celé hodnocení je odrazem jejich názoru na české rozpočty, který respektuji - ale neměl by se přeceňovat, je to ostatně jen jeden názor. Takové studie světového ekonomického fóra (kde mimochodem ČR dopadá pravidelně podstatně hůř) berou v potaz názorů z jedné země stovky, a i tam se vede živá diskuse o objektivitě výběru respondentů.

Když si hodnocení naší země projdeme, najdeme v něm dost informací, se kterými lze polemizovat. Vezměme jen prvních pár odpovědí. Odpověď 1 tvrdí, že rozpočty ČR jsou členěny podle administrativních jednotek. To je pravda. Někdy. Tak třeba soudy a věznice mají u nás tradičně sdílený rozpočet s Ministerstvem spravedlnosti, což dělá veřejnou kontrolu výdajů skoro nemožnou. Jak by se asi tvářil finančák, kdyby se třeba tři firmy domluvily že povedou jediné společné účetnictví :).

Odpovědi 2 a 3 říkají, že klasifikace výdajů je kompatibilní s mezinárodními standardy. Fér, nejsem kompetentní posuzovat rozpočet z hlediska účetních standardů, ale nedá mi to se netázat - to nevadí že se ta klasifikace každoročně mění? Vlivem toho nelze snad o žádné položce dostat konzistentní řadu čísel (nemluvě o nebohých účetních, třeba v tisících obcí). Navíc použitá klasifikace je všechno jen ne detailní - podívejte se jak vypadá taková výsledovka Ministerstva financí. Ušetřím vám práci, přes 95 % nákladů z činnosti tvoří "Ostatní služby" a "Ostatní náklady z činnosti".

Naštěstí má MF rozklikávací rozpočet (jako první! chubí se pan ministr), a můžeme jít hlouběji.
Vedle zjištění, že hrubě nesedí s čísly z výsledovky (Jo ono vlastně MF vedle vlastní rozpočtové kapitoly hospodaří taky s jinými prostředky, tak třeba fondem privatizačních peněz na ekotendry. A to je hezké. Něco si do rozpočtu dají, a něco zaplatí z fondů bokem, že... ) vidíme třeba že 90 milionů "Ostatních neinvestičních výdajů" se člení na ... tramtadá: jedinou položku, a to 90 milionů ozačených "Ostatní neinvestiční výdaje j.n.". Dál klikat nelze. Už je to o moc jasnější.

Nebudu dále polemizovat s hodnocením studie - je asi patrné, že na některé odpovědi lze mít různý názor, proto se seriózní průzkumy nezakládají na jediném respondentovi. Spíš než k transparentnímu akváriu lze rozpočtování u nás přirovnat k Staroměstskému orloji. Funguje asi relativně dobře (tady naopak respekt k MF - mohlo by být i hůř), ale jen pár lidí ví skutečně jak. Občas se nám něco ukáže, ale dovnitř vidět není.

Jednou prý to bude lepší, to až uvidíme výstupy ze státní pokladny. Tu už mimochodem budujeme nějakých 15 let, a stála v řádu jednotek miliard (přesná čísla jsem nikde neviděl, MF se tím moc nechlubí). Kuloáry dnes říkají že už nějak funguje, tak se těším na pěkné výstupy směrem k veřejnosti (bez špetky ironie). Zatím však nad pozitivním hodnocením transparentnosti našich rozpočtů nelze než kroutit hlavou.

P.S. Abych jen nekritizoval nebořil a neničil, přikládám náš vlastní pokus o klikací rozpočet, který jsme dělali pro Hlavní město Prahu. Stále je co zlepšovat, ale snad jsme srozumitelnější než MF.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kalous*evaluation napsal(a):

tramtadádá... 90melounů sem 90melounů tam, hlavně že máme nejlepšího ministra!!!sice nemáme ani na hajzlpapír natož na školství či důchody, ale kalousek má medaili, že je nej a to nás všechny hřeje!!!!!
07. 02. 2013 | 09:45

zasMeňo napsal(a):

Dobrý den,
málo publikované důkazy (protože se to "nehodí" propagandě) uvádějí, že pravicové vlády od roku 2000 zadlužily tento stát na 1 BILIÓN korun čs (stoupající křivka vývoje státního dluhu dokonce zveřejněná i v plátku E15) - a svádějí to na soc-dem vlády, že prý moc utrácejí. Tady vidíte, co to je za PRAVICOVOU morálku !!!
Zdraví zM
07. 02. 2013 | 09:47

Anna napsal(a):

Máte mé díky, pane Skuhrovče, že jsem si mohla přečíst i jiné než páně Kalouskovo vyjádření, neb v této oblasti jsem ignorant.
07. 02. 2013 | 09:52

PB napsal(a):

Jen "nechápající" občan skočí Kalouskovi na ty jeho plamenné řeči.
Doufám, že po padající ODS nebudete podporovat ani TOP 09!
07. 02. 2013 | 09:56

bobš napsal(a):

Nejlepší ministr financí v Galaxii, když je v bedně tak nikdy neopomene říci jak nás socialisté zadlužovali. Bohužel neřekne, že oni končili s dluhem kolem 800miliard a na druhé straně s finanční rezervou. Tato finanční hvězda přebytek zlikvidovala a zadlužila nás dvojnásobným dluhem (přes 1,6 bilionu). Svádí to hlavně na marnotratnost důchodců a podobných nízkopříjmových skupin a dále na krizi. Jak je možné, že krize je v celé Evropě, ale naše země patří mezi státy na které dopadá nejvíc.
07. 02. 2013 | 10:09

jura napsal(a):

ten rozklikávací rozpočet vypadá dobře. Chtělo by to jen pokračovat, třeba inv. na dopravu dále dělit na metro a povrch a dál až do jednotlivých akcí s tím, že bude vedle uvedena rozpočtová cena a cena skutečná. Nebo kuturu rozdělit na jednotlivé obory a dál do hloubky. To by byl detailní rozklikávací rozpočet. To by se mi líbílo a rozuměl by tomu každý.
07. 02. 2013 | 10:15

seriózní chlapík napsal(a):

Škoda, že lidé jako Jiří Skuhrovec nebo Michal Škop nemohou sedět ve vládě. Mají schopnost analytického myšlení a "tah na branku". Ach ta politika!
07. 02. 2013 | 10:24

jiriskuhrovec napsal(a):

jura: stačí na tu kulturu kliknout. proto je to rozklikávací rozpočet :). To že nejdeme až úplně na atomy se snažíme kompenzovat tím, že každou položku alespoň vysvětlíme, dáme k ní relevantní odkazy apod.
07. 02. 2013 | 10:30

Michal Macek napsal(a):

pane Skuhrovce

pan ministr pise ze je TRANSPARENTNEJSI ne Transparentni - slysite ten rozdil?
07. 02. 2013 | 10:36

David napsal(a):

"...proto se seriózní průzkumy nezakládají na jediném respondentovi...."

-------------

Šílený chemik je bezcharakterní DAREBÁK, proto mu neskočme na špek. Je to velký manipulátor, který účelově odvádí pozornost od skutečně velkých problémů!!!

Když je transparentnost rozpočtu tak nesmírně důležitá, tak proč se stále nedaří ÚPLNÉ zrušení akcií na doručitele?

Co budeme dělat, až se nečekaně a najednou rozhodne významná většina podnikatelů danit v daňových rájích??? To se státní rozpočet ROSYPE, jako domeček z karet a transparentní rozpočet to nezachrání!!!

Blog - Tomáš Tožička

Daňové úniky v ČR a ve světě.

10.9.2012

"...Vyváděním peněz do daňových rájů přichází ČR ročně o 40 miliard korun. Společně s tím, že tyto peníze nevratně mizí z české ekonomiky, ztrácíme desítky tisíc pracovních míst...."

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-tozicka.php?itemid=17451

-------

Vládu úniky do daňových rájů netrápí!

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/vladu-uniky-do-danovych-raju-netrapi/
07. 02. 2013 | 10:40

Eva M. napsal(a):

moc se mi líbí, že jste uvedl konkrétní argumenty a příklad, jak by věci mohly vypadat.
Sláva, snad se se to stane zvykem.
pěkný den a hodně úspěchů!
07. 02. 2013 | 10:41

e.m. napsal(a):

P.S. Mně totiž podle toho, jak jsem si dala dohromady informace dostupné v poslední době ze sdělovacích prostředků (včetně čísel) vychází, že ČR by vůbec nemusela být zadlužená... bohužel nejsem ekonom, takže bych se mohla i mýlit
07. 02. 2013 | 10:45

babočka napsal(a):

Pane Skuhrovec chyba je v tom, že máme jednoho Kalouska a tisíc finnačních analytiků, kteří vše vědí lépe. Přihlaste se raději k policii a chytejte zloděje.
07. 02. 2013 | 10:57

dříve čtenář napsal(a):

Pane Skuhrovče, vyčkejte. Blogger Jarpor Vám fundovaně a laskavě vysvětlí "Vaše omyly a nedorozumění".
Jinak díky za blog. Jeví se býti srozumitelným. Bohužel dopad jeho obsahu jest silně destruktivní...
07. 02. 2013 | 11:05

Kelt napsal(a):

dříve čtenář,
ano,a Jarpor v prvé fázi "uvedení věcí na pravou míru" přeje hezký den.
Pokud ho nachytáte na švestkách,tak již jenom- mějte se.
Pokud ho usvedčujete ze lži,tak Vám vynadá do inteligentů.

Pokud Kalousek popřeje dobrý den,tak bezpochyb po pohledu z okna leje jako z konve a padají trakaře.
Snad se ještě najde nějaká síla,která by ho poslala do tepláků.
07. 02. 2013 | 11:16

modrý edvard napsal(a):

Neodvážím se komentovat, dokud si to nerozklikám. V každém případě děkuji za snahu.
k tomu captcha: cowardice ojoiddl /to asi má být ojojoj/
07. 02. 2013 | 11:32

houmelesák napsal(a):

Pane Skuhrovec, všechna čest vaší práci, ale jediné argumenty, které lze s úspěchem uplatnit v případě Miroslava Kalouska, jsou, bohužel, žalovatelné. Ať už se jedná o urážku na cti nebo - ještě líp - o ublížení na zdraví.
07. 02. 2013 | 12:32

Jan napsal(a):

Pane Sobotko ČSSD !Miloš Zeman chce sjednotit levici a Vy dle médií si chcete hrát s ČSSD na vlastním písečku !A´t neprohrajete volby jako v r.2010 ,kdy jste sice vyhráli,ale vlastně prohráli.K moci se dostala trojkoalice a ta nyní sužuje občany !Pamatujte ODS je silně raněné zvíře,ale ještě nezdechlo !!!!!AŤ zas s někým neuzavře koalici a Vy socialisté by jste byli namydlení !!Nemůžete uvrhnout národ zase do 4 leté doby temna,kdyby pravičáci zase vyhráli volby v r.2014.Pamatujte,že pravičáci připraví předvolební puče !Budou lidi strašit Řeckem,znárodňováním a že se zase občané jakmile se socialisté a komunisté dostanou k moci,že se budou koupat opětně v plechových vanách !Musíte pane Sobotko uzavřít silnou levicovou koalici,s kým to jen půjde !!!!!!Sláva Zemanovi !Je to zachránce národa !!!!!!
07. 02. 2013 | 12:47

Občan napsal(a):

Tak to se Vám, pane Skuhrovče, opravdu povedlo! Palec nahoru a dík :o)

Zajímavé rovněž je, že ten dotazník je asi ze 40% nevyplněný. Pročpak asi?
07. 02. 2013 | 13:11

Pepik z Letnan napsal(a):

Aspon, ze to niekto uvedie na spravnu mieru. Lebo pri citani Kalouskouho prispevku o transparentnosti som nevedel ci sa mam smiat alebo plakat a ostava len verit, ze mu to vymyvanie mozgov nezozeru ani male deti. Vyslovene si z ludi robi blaznov.
07. 02. 2013 | 13:53

Josef K. napsal(a):

Kultura postnormalizace se vyznačuje oním plebejským barbarstvím politruků a bachařů.
Místní komentátoři vzpomínají na krásný život za socialismu, nehledě na to, že Československo se po roce 70 změnilo v jednu obří zbrojní továrnu a vesele na dluh vyzbrojovalo četné diktátorské režimy. Sovětský satelitní systém nutně potřeboval války na zachování výroby. Ovšem dnešní sentimentální komentátoři to opět vydávají za boj za mír.
Stačí si povšimnout jejich vztahu k Rusku a Assadovi oproti vztahu k ďábelskému Washingtonu.
Ovšem proti tomu není nic ona agresivita po zuby vyzbrojených Němců.
Nevím, v čem tedy nevyhovuje logika Kalouskova transparentního rozpočtu, místním mirgorodským. Vždyť jeho průhledná neprůhlednost plně odpovídá všem základním ideím českého bytí současnosti, a především znalostem , které mirgorodský vláčí na svém tučném hřbetu.
Kalousek má stejné triky jako průměrný a většinový občan novozemě Česko. Občan je může mít, Kalousek ne?
A tak nezbývá než souhlasit s Kalouskem: transparetní netransparentnost je všem transparentně jasná, srozumitelná, většinou praktikovatelná, cosi jako kyslík postnormalizační existence.
07. 02. 2013 | 14:11

Al Jouda napsal(a):

Jak na to ? Všechna ministerstva zrušit a nechat jen Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Veřejné zakázky ( VZ) roztřídit podle odborného zaměření a pro každou skupinu VZ založit státní neziskovou organizaci (SNO), která by obdržela na tyto zakázky peníze a byla by povinna je hospodárně utratit. Tyto SNO by byly jak pod přímou kontrolou NKÚ, tak pod kontrolou veřejnosti, neboť jejich účetnictví by bylo každému přístupné na Internetu. Tak by bylo zajištěno nejlevnější postavení např. dálnice v cenách srovnatelných s cizinou. Pak je skutečně nesmyslné, aby občané platili za užívání dálnice, která byla defakto postavena z jejich peněz, které odevzdali na daních ! To si nejsme schopni uvědomit takový paradox ? To jsme opravdu tak hloupí a tupí, že budeme za běžné užívání různých věcí platit dvakrát nebo i víckrát, aby někteří nenažraní jedinci si mohli kupovat vily na Floride nebo v Toskánsku?
07. 02. 2013 | 15:42

dříve čtenář napsal(a):

Josefe K. a do Afgánistánu nebo Mali byste nechtěl? Jen tak, že teď už podle vás žádné války nevedeme a nevyzbrojujeme...
Já osobně bych nejraději dýchal kyslík jinde než Kalous.
07. 02. 2013 | 15:45

Joe Ratata napsal(a):

Kalousek pochopil,že když se nepochválí sám,tak to nikdo jiný za něj neudělá!Proč taky,že?
Nebo že by snad přání bylo otcem (s)myšlenky?
Nebo vrozená Kalouskova skromnost?
07. 02. 2013 | 17:04

Karel (taky) napsal(a):

90 milionů "Ostatní". Tedy, takový nedostatek fantazie u lidí, kteří dokážou vymyslet tisíce způsobů, jak rozpočty podojit a prašule posunout do soukromých kasiček, jsem opravdu nečekal.

Doporučuji příště použít "Inkoust a jiné tekutiny", to bude o mnoho jasnější, speciálně u pana Kalouska.
07. 02. 2013 | 18:40

Lukovec napsal(a):

Je typicke , ze nejaky pan Skuhravec zacne skuhrovat o nejake uplne, ale uplne nevyznamne veci, a okamzite se pripoji k nemu ve skuhrani plno jinych skuhravcu - na tematice clanku vubec nezalezi !
At zije nase permanentni skuhrani !
07. 02. 2013 | 19:28

em napsal(a):

No, a tož neměl by se např. k dosti relevantním odstavcům
*Jednou prý to bude lepší, to až uvidíme výstupy ze státní pokladny. Tu už mimochodem budujeme nějakých 15 let, a stála v řádu jednotek miliard (přesná čísla jsem nikde neviděl, MF se tím moc nechlubí). Kuloáry dnes říkají že už nějak funguje, tak se těším na pěkné výstupy směrem k veřejnosti (bez špetky ironie)...*
nebo
*z hlediska účetních standardů, ale nedá mi to se netázat - to nevadí že se ta klasifikace každoročně mění? Vlivem toho nelze snad o žádné položce dostat konzistentní řadu čísel *
nebo
*použitá klasifikace je všechno jen ne detailní - podívejte se jak vypadá taková výsledovka Ministerstva financí. Ušetřím vám práci, přes 95 % nákladů z činnosti tvoří "Ostatní služby" a "Ostatní náklady z činnosti". *

vyjádřit třeba pan ministr Kalousek?
Na svůj blog asi chodí jen zapisovat, tož není možnost mu to nějak doručit a rozmáznout to na relevantnější půdě? ..... :o) viděla jsem kus jakéhosi parlamentního řečnění - co by takový pan Zaorálek dal za nějaká fakta.. zdálo se...
07. 02. 2013 | 20:21

Radek a Honza napsal(a):

Jirko, Jirko takhle ten grant nedostanete:-) Sice pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, ale v jiném státě:-) Ale u Pepíčka v tunelu dáme alespoň nějakou dvojku do žíly:-)
07. 02. 2013 | 21:28

katka vojtíšková napsal(a):

Rozklikávaci rozpočty všech obcí včetně Prahy je možné nahlédnout dokonce ve vývoji od 2000 na http://www.rozpocetobce.cz/
Autorovi díky za tu korekci. Velmi jí potřebujeme.

KV
08. 02. 2013 | 09:14

Inci napsal(a):

Když laik jen tak letmo porovnává cenu modernizace našich zastaralých tanků na jejich ještě zastaralejší nejmodernější verzi , tak se musí každej náš tankovej velitel zastřelit ve svém tanku ještě před bojem ...

Zaty prachy by ... Abrams ... nebo nejmodernější asijskej Japonskej tank za pár ...
08. 02. 2013 | 10:09

CHIP napsal(a):

Nevím o jiné organizaci, která se věnuje analýze a hodnocení státních rozpočtů, než-li tento od organizace Center on Budget and Policy Priorities (1981), ale klidně mě poučte. Clověku stačí věnovat žebříčku 2 minuty s pomocí google, kde zjistí, že jeho výsledky citují nejprestižnější zpravodajské servery, ab věděl, že to není žádná obskurní společnost.
08. 02. 2013 | 11:35

kolemjdoucí_a napsal(a):

Lze očekávat, že vzorem pro budoucnost bude transparentní volební účet našeho nového pana prezidenta. A že se tedy máme na co těšit.
08. 02. 2013 | 11:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy