Co dělal váš poslanec? Přehled poslanecké aktivity, jaký jste ještě neviděli

27. 08. 2013 | 21:06
Přečteno 3122 krát
Po rozpuštění Sněmovny se rychle vyrojily různé žebříky a přehledy docházky poslanců, počtu jejich vystoupení na schůzích, předložených návrhů zákonů a tak dále. Když s tím přišla i TV NOVA, řekl jsem si, že nesmím zůstat pozadu! A samozřejmě to mám nejlepší ze všech :)

Co všechno se vlastně o činnosti poslance můžeme dozvědět? Parametrů je hned několik:

- Docházka do Sněmovny, tedy podíl hlasování, jichž se poslanec aktivně účastnil
- Počet předložených návrhů zákonů
- Počet předložených pozměňovacích návrhů k návrhům zákonů
- Počet podaných písemných interpelací
- Počet přednesených ústních interpelací

U některých poslanců lze sledovat i jiné parametry, například počet zahraničních cest nebo docházku na schůze výborů. Tato data se ale musí sbírat prakticky ručně, a to neprakticky pracné.

Zato u výše uvedených parametrů to jde lehce: Samotný Parlament poskytuje na webu Poslanecké sněmovny pravidelně aktualizované výpisy z parlamentní databáze. Díky tomu lze snadno a rychle zpracovávat data za celé funkční období.Graf nahoře ukazuje výše zmíněné parametry. Na vodorovnou osu vynáším účast poslanců na hlasování a na svislou osu počet vystoupení na schůzích. Velikost bublin odpovídá počtu podaných návrh a jejich barva poslednímu členství poslance v klubu.

Do grafu jsou vyneseni pouze poslanci, kteří byli členy komory po celé funkční období. Připadá mi totiž spravedlivé srovnávat jen poslance, jež měli stejně dlouhou dobu, aby předvedli, co umí. Celkem jde o 185 z 217 poslanců.

Nutno podotknou, že každý ze jmenovaných parametrů aktivity poslance má svoje úskalí. V případě docházky lze argumentovat, že řada návrhů zákonů a dalších tisků má širokou podporu, proto není nutné, aby se jejich schvalování účastnili všichni poslanci. Je pravdou, že hlasování na schůzích není jedinou, ba ani hlavní náplní práce poslance, neméně důležitá je například i činnost ve výborech.

Pokud jde o počty předložených návrhů zákonů, je zase třeba vzít do úvahy, že koaliční poslanci se mohou spolehnout na legislativní činnost vlády. Ta je totiž zdaleka nejčastějším předkladatelem. Z grafu je patrné, že koaliční poslanci předkládali návrhy zákonů méně často (mají menší bubliny). Samozřejmě rovněž platí, že ne každý návrh je stejně důležitý a kvalitní. Příliš horlivá činnost může být zbytečná nebo i kontraproduktivní.

Přehled počtu podaných návrhů navíc zkresluje skutečnost, že u poslanců, kteří byli současně členy vlády, je do tohoto počtu zahrnuta i funkce zástupce navrhovatele při podávání vládního návrhu zákona. Proto je nejaktivnějším poslancem v tomto směru bývalý ministr Miroslav Kalousek.

U počtu pozměňovacích návrhů je zase třeba mít na paměti, že motivace pro jejich předkládání nemusí být vždy bohulibé. V řadě případů jsou totiž pozměňovací návrhy šité na míru zájmovým skupinám. Například poslanec Tomáš Úlehla z ODS sám přiznal, že mu majitelé solárních elektráren napsali pozměňovák, který je zvýhodňoval. Poslanec ho poté pouze přinesl do Sněmovny, a to ještě jako přílepek.

V případě počtu interpelací opět platí, že opozice je aktivnější než vláda. Interpelace totiž pro opoziční poslance často představují lákavou příležitost, jak na sebe plamennými projevy plnými ostrých slov přitáhnout pozornost médií. A to je ještě třeba mít na paměti, že česká média se ve srovnání s médii v jiných zemích obsahu interpelací příliš často nevěnují.

Naprostým rekordmanem byl co do počtu interpelací Jiří Paroubek. V uplynulém funkčním období přednesl hned 113 ústních interpelací. Průměr přitom byl jen pět interpelací na jednoho poslance a 110 poslanců z 217 dokonce nepředneslo žádnou interpelaci.

Za zdaleka nejproblematičtější ukazatel aktivity poslanců považuji počet vystoupení na schůzích. Každému je hned jasné, že prostý počet neodráží přínos, věcnost ani erudovanost projevu. Rovněž se stírají rozdíly mezi stručným sdělením a hodinovým projevem. Zkoušeli jsme jednu dobu sledovat počty slov, které poslanci přednesou, ale chybovost při sběru dat byla příliš vysoká. Kromě toho někteří poslanci hovoří častěji sami o sobě. Jde zejména o předsedající Sněmovny a předsedy klubů.

Co si z těchto výtek odnést? Je snad sledování aktivity poslanců úplně zbytečné? Domnívám se, že nikoli. Je sice pravdou, že každý dílčí parametr má svoje omezení, ovšem alespoň hrubý obrázek o tom, kdo ve Sněmovně pracoval, získáme, vezmeme-li do úvahy všechny parametry zároveň. Najdeme-li poslance, který měl nízkou docházku, prakticky nemluvil a ani nepodával návrhy zákonů či interpelace, můžeme se oprávněně ptát, zda svůj mandát nepromarnil.

Přehled aktivity poslanců si můžete stáhnout zde. Pokud se vám tento článek líbil, možná vás zaujme i moje síťová analýza toho, kdo s kým ve Sněmovně podával návrhy zákonů.

A nezapomeňte podpořit sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:
DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

Naprostým rekordmanem byl co do počtu interpelací Jiří Paroubek. V uplynulém funkčním období přednesl hned 113 ústních interpelací. Průměr přitom byl jen pět interpelací na jednoho poslance a 110 poslanců z 217 dokonce nepředneslo žádnou interpelaci.

KONEC CITATU.

Předsmrtné křeče politické mrtvoly - levice bude tančit jak Zeman bude pískat ale Paroubek ani tančit smět nebude. Kmotři do něj přestanou investovat, tudy přes Paroubka cesta ku vlivu už asi nepovede.....
27. 08. 2013 | 21:26

Michal Macek napsal(a):

no du cist predem upozornuju ze tyhle bublinovy grafy miluju :)
27. 08. 2013 | 21:54

Kamilovi Řehořovi ... napsal(a):

Toto nikoho nemůže zajímat, když z toho máme kulový.
Platíme si je a ještě se budeme rozčilovat, že nechodí do práce tak, jak by měli.
Zajímavější by bylo - pane statistiku - kolikrát byl(a) kdo z nich v parlamentní kantýně a co si tam dal(a) z alkoholických nápojů, kolik ty nápoje stály, kolik procent času z pobytu ve sněmovně ten(ta) či onen(ona)/kyně poslanec (říkejme mu třeba Kalousek - ať to není osobní)propil(a) v kantýně.
Kdo je rekordmanem v počtu dozorčích rad-kde "zasedá", kdo je "skokan volebního období" - tedy, kdo si "vydělal" politikou za ty ti roky nejvíc.
Kdo nejvíce ve sněmovně svačil, kdo nejvíc četl noviny, kdo se nejvíc bavil se sousedem, kdo nejvíc telefonoval ve sněmovně, kdo nejvíce při tomto telefonování tlumil hlas, zakrýval si ústa i mikrofon a přitom těkal(a) očima všude kolem - nebyla to Němcová během toho "průlomového" hlasování s Pekárkem (ODS), který to díky tomu jeho "krimihlasu" nakonec protlačil?
Pokud ten záznam máte, radím si ho několikrát (i zpomaleně) pustit. Tlumočník do znakovky by Vám mohl přečíst z úst krásné a stojedničkové Mirky "to podstatné".
Členka ODS, která vždy "bojovala" za demokracii, se může "obávat" telefonovat ve sněmovně - které předsedala - natolik, že šeptá, zakrývá si rukou ústa i telefon a "nenápadně" AŽ "podezřele" těká očima na světové strany, jako když děti ve školce tají cosi.
Doplňte to, Kamile, prosím.
Bude to zajímavější.
27. 08. 2013 | 22:18

suchánek napsal(a):

Pane Gregore,
doba se hodně zrychlila a dnes už téměř neexistuje text v prostředí internetu, který by neobsahoval nějakou chybu. Prostě a jednoduše si to po sobě lidé přestali číst (včetně mě). Ovšem něco jiného je titulek. Každopádně je víceméně jasné, že jste sem ten článek umístil a od té doby na něj nekouknul. Takže jakkoli diskutovat vlastně nemá cenu, že :-)
28. 08. 2013 | 11:01

kamilgregor napsal(a):

Kamilovi Řehořovi: No to bych rád udělal, akorát k tomu nemám data. Až na ty dozorčí rady, to se už sbírá. Doporučuju třeba web NašiPolitici.cz, tam to mají. Sice ne v přehledu, ale můžete si najít politika a podívat se, kde kdy seděl.
28. 08. 2013 | 20:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy