Hodně světel, rámusu a také smradu

12. 12. 2010 | 15:36
Přečteno 11359 krát
Blíží se nám sice Vánoce, svátky klidu, avšak současně už teď netrpělivci trénují odpalování rachejtlí, s nimiž ke konci roku hodlají vyvolávat rámus se světelnými efekty a působit tím noční můry spícím miminkům, domácím zvířatům i zvířatům ve volné přírodě, lékařům ze záchranek a traumatologických oddělení, strážníkům a hasičům. A co ekologové?

Jakožto zvědavý člověk, pokusil jsem se vypátrat, jaké ohňostroje přinášejí chemické produkty do životního prostředí. Nebylo to tak těžké a našel jsem na to téma několik desítek seriózních článků, dokumentujících měření ovzduší okolo řady ohňostrojů v několika světadílech. Podle všech během ohňostroje zpravidla vzroste koncentrace kovů v polétavém prachu ve formě agresivních částic na deseti až stonásobnou úroveň běžného stavu a pokles trvá i několik dní. Tak například rachejtle při Guy Fawkes Day (výročí překažení atentátu proti anglickému parlamentu v roce 1605) produkují 7% celoročních anglických emisí kovů do ovzduší. Tyto emise tvoří např. 73 t hořčíku, 65 t barya, 10 t stroncia, 5 t titanu. 3 t mědi. Typický mrak páchnoucích spalin, bloudící po ohňostrojích při obvyklé zimní inverzi při zemi městem, obsahuje i neobvyklé složky jakými jsou lithium, arsen, chrom, nikl, kobalt, vanad, selen, lanthan, cer. O olovu se moc nemluví, ale dusičnan olovnatý se donedávna používal jako významné oxidovadlo. Pro ohňostroje to je už zakázané, ale východní Asie dodává stále pokoutně rachejtle s olovem. Odhaduje se, že dosud Evropa přijde dodnes touto formou ke 124 tunám emisí olova ročně a divil bych se tomu, kdyby si zrovna u nás dodavatelé tento kšeft nechali ujít. Protože hoření zábavné pyrotechniky produkuje také oxidy síry a dusíku, jsou vzniklé částice aerosolů do značné míry tvořeny rozpustnými a tedy po vdechnutí snadno vstřebatelnými solemi zmíněných, v přírodě méně běžných a tudíž životu spíše nepřátelských kovů. Produktem ohňostrojů jsou také lahůdkové chlorované organické látky (i typu polychlorovaných dioxinů) a přízemní ozón.

Vedle normy překračujícího hluku, světelných záblesků a četných bezprostředních bezpečnostních rizik, produkují rachejtle tedy také pozoruhodný chemický koktejl. Kdyby cokoliv z něj vypouštěla nějaká fabrika, stálo by to ekologickým aktivistům za pěkný kravál.

Takže i otrlého chemika, přivyklého na drsnější ostravské ovzduší, obchází hrůza, a napadá jej tudíž, zda by se nedala rozpustilost jednotlivců či institucí ventilovat nějakým pro člověka a přírodu poněkud přijatelnějším způsobem.

Snad se mi na Silvestra podaří zalézt někam, kde půjde dýchat a časem i spát!.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Belgičan napsal(a):

Chtěl bych dodat, že např. v Německu se smí "ohňostroje" prodávat jen poslední tři dny v roce. Shledávám to rozumné.
Myslím, že zdraví lidí a zvířat stojí na žebříčku hodnot nad dobrým obchodem a pofidérní zábavou.
12. 12. 2010 | 16:24

Hasil napsal(a):

Naprostý souhlas. Pan autor pojmenoval nešvar moderní doby,kdy poklidní usedlí (ano, starší) lidé se stávají rukojmími hurónských pogromů bezohledných (často mladých a nevědomých) lidí. Nadto trpí zvířata, zejména domácí, která nemají kam utéci.
Je toto opravdu zapotřebí ??
I když si uvědomíme, že opět zde hrají roli lobbysticko-korupční prachy finanční oligarchie, stejně zůstává rozum stát.
Je toto s v o b o d a ???
12. 12. 2010 | 16:25

ZP napsal(a):

Zábavná pyrotechnika - co je na tom zábavného, když bouchnete člověku u nohy povolenou a podporovanou výbušninu, když ten člověk buďto ohluchne navždy, anebo mu "jen" několik dní píská v uchu ? A původci té "zábavy" se vám smějí do ksichtu a "právo" je na jejich straně - né oni, ale vy jste vinen, že jste si nedával pozor...
12. 12. 2010 | 16:29

Holubář napsal(a):

Pane profesore, DÍKY!
Už dávno mi tak nikdo nepromluvil z duše, jako teď Vy.
V naší zemi panuje v mnoha věcech tak bezbřehá "svoboda", že hraničí s bezbřehou blbostí.
12. 12. 2010 | 16:29

Cech napsal(a):

Děkuji já už myslel,že to bude řešit nějaký zelený mužíček ale toto beru.
Bohužel osobně si myslím,jakmile se do toho opře programový ředitel Greenpeace ČR.Při předložení v Cancúnu to bude bezesporu realizovatelné jedna dvě.
12. 12. 2010 | 16:32

ld napsal(a):

Autor,

mluvíte mi z duše! Tento čas není dávno obdobím pokeje, ale komerce, kraválu, shonu, úpadku, škození.

Vzal bych na milost Renče, aby natočil klipy "Nemyslíš-nedržíš (nestojíš, nevidíš...)", které by doprovázely záběry z úrazů způsobených těmito opravdu oslovskými pohnutkami, totiž dělat bordel s tzv.pyrotechnikou. Jenom podotýkám, že takto sebepoškozeným lidem bych dal k náhradě léčbu a nepřiznal invalidní důchod, neb tohle nemá se solidaritou nic společného.
12. 12. 2010 | 16:55

claudius napsal(a):

Ale pane profesore,ekologie je přece třešnička na dortu a musíme si na ni vydělat(tak pravil VK).A co si myslíte o tom,že v Čechách je vždy osobní svoboda v nakládání s majetkem nad zájmy obyvatel?Myslíte si,milí čtenáři,že by např.v Nizozemsku bylo možné nechat chátrat soukromý dům 21 let(jako ve Zlíně..)na veřejném prostoru a ohrožovat bezpečnost?
12. 12. 2010 | 16:58

Tenco napsal(a):

Ale když ono je to tak přitažlivě liberální !
Hodit někomu pod nohy petardu.
Vyděsit k smrti bábu, dědka, psa, kočku i myš.
Ožehnout komusi fasádu baráku, neřkuli jeho vlastní fasádu či fousy.
Zamořit ovzduší /hmm - těch zvědavců mi ale líto není, i když - možná že nemají na fet - a zde ho mají zadarmo, hle - sociální rozměr ohňostrojů !/.

Úplné dionýsiovské slavnosti svobody.

Pěkně hezky - po ČEZky.

Komu se to nelíbí, ať zaleze.
Dědek jeden nerudný !
12. 12. 2010 | 16:59

Viola napsal(a):

Napsal jsete mi

pane profesore s duše, také vždy přemýšlím, jak to udělat, abych byla někde v klidu a tichu a ne a ne se mi to podařit. A když byly moje děti malé miminka, byla jsem zlá k nepříčetnosti, protože mě stálo dost energie je v normálním čase uspat a pak znovu v noci po tom bengálu a pak možná ještě několikrát do rána a pak ten nedostatek spánku, třeštění hlavy a s tím normálně pracovat jako každý jiný den, protože matka pracuje pořád bez ohledu na den a svátek. Chvíli jsem měla oddych a teď mám na starosti prarodiče, které také trápí nespavost a navíc nechápou, co se děje, když je najednou takový rámus, skleroza je hrozná.

Snad v rámci šetření ty ohňostroje zruší. Ale zas to dělali asi proto, aby lidé neblbli individuálně, což je také dost nebezpečné.
12. 12. 2010 | 17:15

kaerl napsal(a):

Vtipny clanek, par tun kovu na celou Anglii a na cely rok, to je skutecne silvestrovsky clanek.
12. 12. 2010 | 17:18

MR napsal(a):

TO TENCO :
Současný stav = diktatura posedlých
12. 12. 2010 | 17:19

Ivan napsal(a):

Mne jenom mrzí, že toto zatím nevyslovili na ši ze strany zelených a proč. Nebo nemám pravdu uteklo mi to? Je třeba začít i od malých ryb. Když je sucho i mžení osvěží.
12. 12. 2010 | 17:30

Targus napsal(a):

Stručné, jasné výstižné, přesně tak to po nás kdysi chtěl jeden učitel.
Co dodat? Není co.
12. 12. 2010 | 17:51

olga napsal(a):

Je to smutné, ale je to tak. Úřady jsou nakloněny dřív těm posedlým. Nám nezbývá než trpět. Úřadům nestačí konec roku. Pořádají ještě různé soutěže s mezinárodní účastí během roku. Stále je asi moc peněz.
12. 12. 2010 | 18:01

camponotus napsal(a):

Pane profesore dík za Váš příspěvek, moc mě potěšil, je publikován ve správnou dobu. Obávám se, že těch petard a zbytečně vypálených peněz bude rok co rok přibývat, populace se množí a ignorantů přibývá s geometrickou řadou. Ono té lidské hlouposti neubývá a nezvládli by to ani blaničtí rytíři, omezit ji v rozpínavosti. Příroda si vždy nějak poradila, ale obávám se, že to bez Malthuse a jeho filozofie nedokáže. Možná, že již v nedaleké budoucnosti budeme vděční stavitelům protiatomových krytů s moderní filtrační technikou a dokonalým odhlučněním.
12. 12. 2010 | 18:12

gingerbread napsal(a):

Na diskusi snad stoprocentní souhlas, ale co je nám platný - zase zvítězí pochybná zábava rámusuchtivých a smraduchtivých individuí i celých davů. Kdo nám, kteří to nechápeme a předem se děsíme, pomůže? Nějaké nařízení, zákon či vyhláška? Vždyť letos naopak je pyrotechnika nekontrolovatelná a nepostižitelná, "díky" našim poslancům.
12. 12. 2010 | 18:16

Tenco napsal(a):

gingerbread
Zdanit !
Je to systémové, liberální a tak by to Kalouskovi udělalo jistě velkou radost.
Aspoň na Silvestra by tak mohl jít do práce s pocitem dobře odvedené práce.
:))
12. 12. 2010 | 19:28

skeptický napsal(a):

Chvalitebné,ale je to asi jakoby si někdo uprdl v hutích.

Do stejné kategorie řadím zákaz olůvek na balancování kol a olověných broků.
12. 12. 2010 | 19:47

Fialenka napsal(a):

Po Silvestru se u nás většinou nedá dýchat ... štiplavý i viditelný kouř z rachejtlí se ve vzduchu drží do rána a někdy i přes den. Já bych byla pro, aby se to omezilo.
12. 12. 2010 | 20:19

xxx napsal(a):

Moc hezke. Jen mam obavy, pane Wichterle,
ze Vas za to "trhovci bez privlastku" svleknou, jako zvlaste zatvrzeleho pravdolaskare, z kuze!
Zpochybnovat "neviditelnou ruku trhu",to se
prece nedela...
Nejste, doufam, pravy "zeleny"? /Ne ten
modrozluty od Bursika/.
12. 12. 2010 | 20:55

Medikolog napsal(a):

Pane profesore,

naši američtí a izraelští přítelé pořádají v poslední době "ohňostroje" nejenom z pilotovaných i bezpilotních letadel. Rozeberete trochu i jejich výbušniny a zplodiny? Co tomu věnovat vlastní blog a srovnat kdo více znečistí vzduch - zda ohněstrůjci, nebo militaristicé seance?

Já se osobně raději přiotrávím zplodinami po mírovém ohňostroji, než atmosférou, jaká byla jistou dobu např. v Gaze...
12. 12. 2010 | 21:09

Al Jouda napsal(a):

Přátelé, vždyť je to jen jednou za rok a ty barvičky těch rachejtlí jsou tak hezké ! Jsem proti velkým dělbuchům, které skutečně nejsou nic příjemného, neměly by se vůbec prodávat!
12. 12. 2010 | 22:17

Medikolog napsal(a):

Pane Al Joudo, právě v tom je problém. Je to jednou za rok a lidé nemají znalosti ani praxi. Neomylně si dokáží i za střízliva odpálit komerční rachejtličky přímo v ruce, různé třaskavináře raději nepřipomínám. Jododusík a spol už napáchaly škod.. Na úrazovce mají zbytečně plno a my živíme další zbytečně slepé bezprstky... pokud jim zbylo něco z rukou... a neublíží kromě sebe i jiným. I taková komerční raketička na rákosu si zaslouží úctu.

Když do toho přilejete alkohol, je na neštěstí zaděláno. Takže přátelé, opatrně. Nepoznal jsem bezprstka který by do výbuchu NEVĚDĚL, že jemu se to stát nemůže...ale přesto mohlo a stalo se, bohužel.. TAKŽE S ÚCTOU A OPATRNĚ.
13. 12. 2010 | 00:05

Líný černý pes napsal(a):

pane profesore,
přijeďte i s rodinou k nám, sousedi tomu moc nefandí, obecní ohňostroj není skoro slyšet a ještě budete účasten světového unikátu - hlasového souboje jedné z mých fen se vzdáleným duněním onoho obecního ohňostorje. Má holka hlas jako zvon a nebojí se vysvětlit že na našem pozemku smíme dělat kravál jen my.
13. 12. 2010 | 00:42

Stařeček napsal(a):

všem těmto střelmistrům bych přál můj pocit při návštěvě manželky v nemocnici, kde rodiče vezli čtrnáctiletého chlapce téměř bez rukou a s poškozeným zrakem.
13. 12. 2010 | 08:41

kamilwichterle napsal(a):

medikolog:
Válečníci obvykle příliš neuvažují o humanitě a ekologii. Nicméně vojenské rakety nejsou nadusány směsicí těžkých kovů a jejich užití působí zpravidla jiné než inhalační potíže.

skeptický:
Metalurgie, na rozdíl od ohňostrojů, vyrábí docela užitečné produkty. Přitom se, zejména ze špatně tříděného recyklovaného šrotu, dostávají při tavbě do ovzduší rovněž částice nepříjemných kovů. Stroncium, baryum, lithium byste tam však prakticky nenalezl. Navíc je silná snaha tyto prachové částice hned na místě vzniku zachycovat a jsou do toho investovány nemalé prostředky. Zatím to neumíme stoprocentně, ale i občané nešťastných Radvanic a Bartovic musejí uznat, že už to dnes je aspoň o něco lepší než za slavných dob Nové huti Klementa Gottwalda.
13. 12. 2010 | 08:52

juli napsal(a):

Nesnáším silvestrovské veselí a už vůbec ne rachejtle. Je s podivem, kolik pyromanů se těší, jak si zase zařádí, když už svoji skrytou agresivitu nejsou s to vypustit jinak. píšu schválně agresivitu, protože tak to je, co nejvíce hluku, smradu,prskání,ohně a k tomu bezduchého hulákání. Hlavně že se oni baví na úrovni /té jejich/.
13. 12. 2010 | 09:04

kamilwichterle napsal(a):

Já mám zásadní námitku i proti profesionálně zajištěným a obecními úřady či jinými důstojnými institucemi schváleným ohňostrojům.
13. 12. 2010 | 09:35

skeptický napsal(a):

Profesore

Amalgamové zubní plomby,původně považované za bezpečné a inertní, nás ohrožují 24 hodin denně,a má je tu polovina lidí.Školní jídelny a nemocnice používají hliníkové příbory,vaří v hliníkových hrncích.O mořských rybách ani nemluvím.

Za ty rachejtle mohou Číňani,kteří tím zaháněli zlé duchy a nemoci.

Loni jsem to odflákl,prásknul jsem si na Silvestra jen třikrát,a teď z toho klempíruju.
13. 12. 2010 | 11:54

skeptický napsal(a):

P.S.

Běžné používání protipancéřové munice z ochuzeného uranu pro rychlopalné kanony,naposledy v Jugošce,Iráku a Afhanistánu je zřejmě košer,protože si nesviní doma.Při nárazu se vytváří oblak prachu,navíc radioaktivního.
13. 12. 2010 | 12:19

Fialenka napsal(a):

Pane skeptický

to co jste napsal o amalganových plombách platí i pro ty strojově míchané? Vždycky chci bílou, ale zubařka se nenechá přemluvit ...
13. 12. 2010 | 15:58

xxx napsal(a):

To pan Wichterle: K raketam a prubojnym nabojum "valecniku" bych tak malo kriticky nebyl.
Ochuzeny uran v prubojnych nabojich sice nezpusobuje inhalacni problemy, ale pomerne velke problemy s leukemii a rakovinou.
Sice druhotne, ale o to trvalejsi.
Jinak karma.
13. 12. 2010 | 17:09

Lambertta napsal(a):

kéž by Váš hlas došel na ta správná místa, vážený pane! Sohlasím s Holubářem - ve všem!
13. 12. 2010 | 19:29

Holubář napsal(a):

Lambertta:
Jak se zde říkává: Díky za květiny.
Ale až tak objevné to moje tvrzení nebylo....
13. 12. 2010 | 22:43

jih napsal(a):

Naproti tomu kdyz vybouchne supernova, je to vec nadmiru uzitecna. Vyhorele palivo zacmoudi vesmir tezkymi prvky. Z tech potom vznikne nekde ve vesmiru slunecni soustava a za par miliard let se se tam vyvine zivot tak jak jej zname. Podobne jako zde se tam inteligentni bytosti zabyvaji prostymi radostmi. Slavi silvestry, vystreluji ohnostroje a podobne zabavne cinnostidokud se z jejich slunce nestane supernova. Ve vesmiru se totis nic nesmi ztratit.
22. 12. 2010 | 02:21

jih napsal(a):

Naproti tomu kdyz vybouchne supernova, je to vec nadmiru uzitecna. Vyhorele palivo zacmoudi vesmir tezkymi prvky. Z tech potom vznikne nekde ve vesmiru slunecni soustava a za par miliard let se se tam vyvine zivot tak jak jej zname. Podobne jako zde se tam inteligentni bytosti zabyvaji prostymi radostmi. Slavi silvestry, vystreluji ohnostroje a podobne zabavne cinnostidokud se z jejich slunce nestane supernova. Ve vesmiru se totis nic nesmi ztratit.
22. 12. 2010 | 02:22

Almo G™ napsal(a):

Pane Haasi, při vší úctě bych vás za poradce opravdu nechtěl: "Rozborujete" sice krásně, ale na cizím hrobě. To, že jarpor píše, že " poslední dobou nerozumí myšlenkovým pochodům pana Klause"/snad slovy Lucie Bílé mu to pan profesor vysvětlí/ se dá pominout, ale vaše dlouholetá zasleponost nebo oslepenost nikoliv.
Jak z jiného světa zní váš údiv, že značná část pravicových voličů volilo MZ. Fakt, kterému se opět divíte, je potvrzením o reálné existenci Klausemana. Tak jako v anglosaském světě mají na podzim u každého domu děsivou masku z vydlabané dýně, tak u nás je nad každou manželskou postelí stále přítomný Klauseman.
Má oponentka na pravo-levé linii S.Š., které si však velmi vážím, napsala, že bude volit TOP09. Výsledek této volby nesmírně tuto stranu posílil. Více, než se mým zdejším levicovým přátelům zdá. Už skoro umírající strana teď v čele s mládeží hýčkaným pětasedmdesátiletým starcem s oranžovým čírem vstane jak Fénix z popela. Ten obrovský volební potenciál, který sice nevyhrál prezidentské volby, teď zdědí TOPka do příštích parlamentních voleb a Kalouskův politický život se prodlouží do rozměrů metuzalémských. Jestli je Kalousek opravdu takový ďábel, nechá tuhle chcípající vládu pod nějakou efektní záminkou padnout a pak si sebere svých dvacet procent v parlamentních volbách. To bude mazec!
A řeknu vám mí levicoví přátelé: Modlete se, ať nejsou teď předčasné volby, neboť jejich hlavním mottem nebude asociální vláda a její reformy, ale minulost versus současnost.
V diskuzi mne český maloměšťák varoval, že jsem na lávce došel až moc daleko od břehu a já na to odvětil, že jsem vodník a tak se nebojím. Skutečným vodníkem však včera byl Kalousek. Zřetelně jsem slyšel, jak nad tím polem podle skal, veselý Kalousek zatleskal.
27. 01. 2013 | 12:12

Almo G™ napsal(a):

Pardon, vicův příspěvek omylem, kam nepatří.
27. 01. 2013 | 12:12

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy