Slovo marketing je složenina z anglického slova market, česky trh a koncovka -ing vyjadřuje v angličtině zpravidla děj anebo akci, činnost či proces zaměřený na uspokojování potřeb zákazníka. Politika je zase slovo odvozen z latinského polis, město a obvykle označuje metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními názory, což v naší civilizaci je demokracie.
Nejdříve si připomeňme, že Bild je největší bulvární německý list, který založil v roce 1952 Axel Springer, v jehož vydavatelství vychází dodnes. V dobách největší slávy měl mnohem větší náklad: V roce 2012 prodal 2,7 milionů podobně jako britský The Sun, který prodával 2,58 milionů výtisků. V dubnu roku 2019 činil průměrný denní prodaný náklad Bildu 1,2 miliony výtisků, ale tiskly se asi dva miliony, což bylo čtyřnásobně více než počet výtisků druhého nejvydávanějšího prestižního deníku Süddeutsche Zeitung.
Pro mě osobně začaly listopadové události roku 1989 již v lednu. Vrátil jsem se z Jižních Tyrol, kde jsme od roku 1979 trávili společně Vánoce a Silvestra postupně s Václavem Bělohradským, Petrem Králem, Antonínem Brouskem a občas i se Sylvou Richterovou, Milanem Nápravníkem a Jiřím Grušou či kamarády ze Spojených států Petrem Steinerem a Jindrou Tomanem.
„Za nejhorší okamžik po pražském jaru i v mém životě považuji moment, když proti nám při protestech 21. srpna 1969, vyjely na Václavském náměstí opět vojenské transportéry. Byli jsme si jisti, že jsou ruské… Když jsme se rozkoukali, zjistili jsme, že na sobě měly československé výsostné znaky…“ řekl Petr Pithart, bývalý předseda české vlády po roce 1989 a pak dlouholetý předseda Senátu Andree Procházkové v knize Podnik s nejistým koncem.
Návrh novely o státním zastupitelství, který předložil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vzbudil u odborné právní veřejnosti rozhořčení, protože se snaží ještě více tuto část justice podřídit výkonné moci. To je v rozporu jak s prohlášením vlády i se závazky, které po nás vyžaduje mezinárodní organizace Greko.
„Člověk musí žít nadšeně a vytrvale pro něco, co v něm hoří sžíravým plamenem, dává mu zapomenout na sebe, odstraňuje z něho sobectví, a pro co je ochoten přinášet oběti. Život bez obětí, život chlebařský, je život, který musí sám degradovat člověka na úroveň zvířete. To tak žije. A člověk je jako zvíře, není-li schopen víc.“
„Do slovenských hor mě vyhnala válka na Ukrajině, byla to zoufalá odpověď člověka bezmocného proti tak obrovské přesile zla.“ To jsou slova bývalého šéfredaktora Respektu a spoluzakladatele slovenského Denníku N Martina M. Šimečky z obsáhlé reportáže nazvané Jedno z největších dobrodružství mého života. Příhody tuláka Slovenskem. Na cestu se vydal v červnu před blížícími se pětašedesátiletými narozeninami s osmnácti kilovým batohem. „Chtěl jsem být sám, chtěl jsem se trochu zbavit smutku, který mě zavalil jako ty pytle s pískem, které obyvatele Oděsy vrší proti ruským raketám.“ Za necelé čtyři týdny urazil pěšky asi pět set kilometrů.
Frekvence pojmu fašismus ve veřejném prostoru se v tomto roce zřetelně zvýšila. Používá se v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou, Alternativou pro Německu i kvůli nové italské premiérce Giorgii Meloniové. Pokusím se tento termín objasnit.