Drahé energie novým asteroidem pro evropské dinosaury?
Koncem roku 2021 jsem si dovolil malou prognózu pro rok 2022, a zatím jsem se nijak zvlášť nezmýlil. V článku Ekonomický výhled roku 2022 jsem vytipoval 6 klíčových ohrožení pro letošní rok a zatím se zdá, že jsem se příliš nezmýlil ani v jednom z nich. Jako klíčové faktory ohrožení se nyní ukazují zrychlující se inflace a dramatický nárůstu cen energií.
Proč jsme v dané situaci?
Energií je v Evropě málo a tak jsou velmi drahé. Zelená ideologie zastavila výstavbu nových velkých zdrojů, Francie zahájila údržbu na mnoha jaderných blocích zároveň, Německo je pro jistotu rovnou vypíná, obnovitelné zdroje zatím nestačí a světe div se, slunce v noci nesvítí, a to ani na rozkaz notorických plánovačů v sídlech vlád Evropě.
České podniky se tak nestačí divit, že jejich nabídky se zvýšenými náklady energií jsou už příliš drahé a objednávky již delší dobu směřují do levnějších částí Evropy či světa. Narušení dodavatelských řetězců jsme se báli v období pandemie a za cenu neuvěřitelných stamiliardových dotací na dluh se to trochu natáhlo v čase, ale nyní se to stejně stalo již téměř nezvratným faktem.
K mírnému poklesu cen energií asi může dojít z důvodu menší spotřeby, ať už z úspor či prostě z důvodu přibývajících dinosaurů, které tento energetický asteroid zničí a nebudou tak energie už potřebovat vůbec.
Jak se nás to dotýká?
Ceny energií dosáhly díky mnoha vlivům astronomických hodnot, které pro řadu sektorů v Evropě aktuálně znamenají krátkodobě neřešitelný problém. Z dříve prosperujících firem se stávají dinosauři, kteří lapají po dechu, nebo již umírají pod tlakem vysokých cen energií. Především výrobní firmy energeticky závislé na větších dodávkách plynu se potýkají s nárůstem nákladů v takové rychlosti a takové výši, že nejsou schopni toto navýšení absorbovat ani promítnout do prodejních cen a končí svou činnost.
Náhrada plynu za LTO (lehké topné oleje) znamená nemalé investice, na které po pandemii už někteří dinosauři nemají a ani LTO neumí technologicky i logisticky vyřešit vše a hlavně hned, na příkladu Maďarska pak vidíme, že velmi drahý ruský plyn nic neřeší a může vést jen k rychlejšímu finančnímu kolapsu veřejných financí a nedostatku energie.
Zjevně je problém nejen v energiích, ale i v nízké přidané hodnotě, subdodavatelské pozici s malými maržemi, a přiznejme si to, často i v nízké výkonnosti a agilitě firem. Návrat do globálních dodavatelských řetězců je tak na řadu let pro české dinosaury už jen spíše teorií.
Co s tím?
Někteří hráči na trhu vyčkávají na lepší časy, ať už mají větší rezervy nebo neví, jak dál, ale řada firem se pustila do rozsáhlých investic do dlouhodobé udržitelnosti, tj. do jiných energií či vlastní výroby energií pomocí obnovitelných zdrojů. Vyčkávat není na co, ceny energií ještě dlouho nebudou zásadně odlišné a český stát nemá prostředky na záchranu všech, jen to nechce nikdo říct nahlas. Ostatně státní finance jsou již několik let ve strukturálním rozvratu a stát bude brzy potřebovat finanční pomoc sám, a to díky nepříliš akční vládě slibotechen, ale i díky notorickým plánovačům v ČNB, kteří sice ubrali plyn v úrokových sazbách, ale o to více utrácejí za „centrálně naplánovanou“ dnes již netržní a spíše virtuální hodnotu české koruny. Velká část podnikatelů již utekla od české koruny do transakcí v EUR, protože česká koruna je jen zdrojem masivní inflace, stále vyšších dluhů a zjevné nejistoty. Někteří to již vzdali a utíkají i se svým businessem mimo český či dokonce evropský kráter, který vznikl nejen po pádu energo-asteroidu.
Klíčovým problémem Evropy se totiž nyní stává nižší konkurenceschopnost EU oproti USA či Asii, kde jsou energie již dnes řádově levnější. Hodnota měny EURO tak zcela logicky poklesla a dolar je dnes vítězem této dlouhodobé tržní nerovnováhy.
Jak tedy dál? Ani v receptech z roku 2021 jsem se moc neodchýlil od reality a doporučení týkající se příležitostí pro rok 2022 platí i nadále.
V akčním plánu počítat pro nejbližší období několika měsíců s cenou silové elektřiny cca kolem 180 EUR/1 MWh a u plynu s kolísáním mezi 100–150 EUR/1 MWh, pokusit se pomocí investic nahradit plyn za jiný zdroj energie. Ti silnější si pak zvolí vlastní cestu ke své energetické nezávislosti a strategickou diverzifikaci všeho. Někteří prozíraví už dříve ukázali, že to jde, ale je to běh na delší trať a něco to stojí.
Udržitelnost je nyní klíčovým faktorem úspěchu v podnikání a vysoká přidaná hodnota je podmínkou nutnou, nikoliv dostačující. Největším nepřítelem v krizi je čas. Někdy je ho na záchranu příliš málo, nebo se začalo s léčbou už příliš pozdě, prostě ne každý ty turbulence přežije, ostatně i ti nejlepší lékaři na světě občas konstatují exitus. Svět se změnil a vše už bude jinak.
Pro výkonnost firmy využít rychlé analýzy výkonnosti, ideálně benchmarkingem a v úzkém místě firemních procesů, a výkonnost rychle zvýšit. To často ukáže, že talent některých manažerů nelze ve vaší firmě efektivně využít, nebrzděte tyto talenty, nechte je jít a umožněte jim vyniknout jinde. Plakat nad vysokou cenou energií či vzývat politiky s prosbou o státní pomoc totiž téměř určitě nepomůže.
Držme si palce!