Unijní vakcínové Waterloo?

02. 02. 2021 | 10:02
Přečteno 2200 krát
Proočkování většiny populace „fungující vakcínou“ je dnes jediná cesta k zastavení pandemie. V předpandemickém světě by to bylo řešení iluzorní. Vývoj a schvalování vakcín by trvalo mnoho let, a směřovalo by jen k výrobě v řádech tisíců, nikoliv milionů či dokonce miliard dávek.

Je obrovským úspěchem dnešního světa, že v době kratší než rok od zjevného propuknutí pandemie, jsou (zdá se) fungující vakcíny „na světě“ a dokonce se ve velkém rozsahu vyrábějí. Je ale pochopitelné, že tato (pro leckoho) hrdost za „úspěch lidstva“ je poněkud abstraktní. A pokud člověk, který o očkování opravdu stojí, naočkován brzy nebude, pocit oné hrdosti se změní pravděpodobně ve vztek. A je naprosto logické, že na tento okamžik se lidem moc dlouho čekat nechce.

Je vyloučeno, aby naprosto všichni stáli v čele řady na dodání vakcín. Ve hře jsou kritéria více než „rozumná“ – očkujme nejprve ty nejvíce ohrožené, dále kritéria „nepřekvapivá“ – každá vláda chce ukázat, že se o své občany stará lépe než vlády ostatní, i kritéria „drsná“ – tedy cena nabídnutá za vakcínu.

Tvrdit, že v tomto souboji dnes Evropská Unie vede, by byla lež. V čele pelotonu, jak ukazují data, je Izrael a též Velká Británie, rychleji než Evropa postupují i USA.

Evropané jsou v těchto dnech proočkování viditelně méně. To odstartovalo současnou kritiku jak Evropské Unie, tak Evropské komise. Spouštěcím mechanismem se stalo podstatné zkrácení dodávek jedné z důležitých vakcín – od britsko-švédské firmy AstraZeneca.
Kdo tedy (dle mého názoru) selhal, a proč jsme tam, kde jsme?

1. Společný nákup EU
Bezesporu, dohoda na společném nákupu zbrzdila pro některé země tempo vakcinace. Nejprve musela být nalezena shoda na podmínkách – jistě bylo hodně zemí, které vyžadovaly třeba dosažení co nejnižší ceny či přísnější právní podmínky kontraktu.
Hlavní vlastnost „společného nákupu“ je to, že Evropa tak poptává obrovské množství vakcín, což logicky zpomaluje jejich dodání – EU má o třetinu více obyvatel než USA a skoro 7x více než UK. Není pochyb, že kdyby si vakcínu zajišťovalo Německo či Belgie samostatně, měly by dávek ve vztahu k počtu obyvatel, mnohem více. Země jako my, by jich měly ale o to méně, neb počet dávek vyrobených je konečné číslo.

Společná dohoda tak zachránila státy Unie a to před vzájemným „vakcínovým nacionalismem“, který by byl, dle mého soudu, cestou ke katastrofální krizi společné Evropy. Neb princip „Evropy více kategorií“ by se dotkl toho nejcennějšího, co člověk má – zdraví. A to v situaci, na kterou se nezapomíná.


2. Omezený prostor pro „protekcionismus“
Unie má omezené nástroje, jak „sebe upřednostnit“. Má to dva důvody. První je politický. Unie je nejen silně exportní ekonomikou, která benefituje z možnosti své zboží vyvážet. Dnes je také jediným silným zastáncem volného obchodu, pokud stojí na jasně dodržovaných pravidlech a je fér. Pro EU je tedy velmi složité (a nebezpečné) sahat na opatření typu exportního zákazu, neb by to mohlo pro její ekonomické zájmy mít velmi vážné důsledky.

Druhý je ryze praktický. Na rozdíl od USA či Číny není v Evropě obvyklé, že výroba produktů, jako je vakcína, probíhá komplet v jednom státě a to u „domácí firmy“. Ve hře je mnoho zahraničních dodavatelů, nebo firmy, vlastněné subjekty mimo EU. Rozpoutání „vakcínové války“ může v případě EU, v tom nejhorším případě, vést k tomu, že vakcína se sice nebude vyvážet, ale ani vyrábět. Již start pandemie ukázal, že to není zrovna dobrý stav, ale přes noc ho nikdo změnit neumí.

Pokud tedy USA vakcíny nevyváží, UK má vakcín „ze svých továren“ (jejichž výroba spadala ale pod smlouvu s EU) dostatek, zatímco v EU chybí a jednu z nejlepších vakcín v Evropě vyrábí americká (nadnárodní firma), není úplně snadné pozici Unie snadno zásadně změnit, i kdybychom chtěli použít velmi ostré (a někdy dvousečné) nástroje.

3. Schválení vakcín
Ještě před pár týdny to vypadalo, že většina lidí se nebude chtít očkovat. Je otázka kolik z této většiny dnes lamentuje nad tím, že jim „Unie vakcínu zítra nedodá“.

Myslím, že rozhodnutí leaderů EU, provést co možná „nejnormálnější“ schválení vakcín, tedy co nejlepší posouzení toho, zda je schvalovaná vakcína účinná a bezpečná, byl správný postup. Jen holt pár týdnů trvá. A prodloužit ho může i to, že dodavatel (třeba jako výše zmíněná firma) s žádostí o schválení nespěchá, nebo, jako v případě ruských vakcín, ani o něj nežádá.

Členské země mohou samozřejmě „na své triko“ přípravky pro své občany schválit (učinilo to třeba Maďarsko u vakcíny z Číny a Německo u léku z USA), ale z dobrých důvodů se do této cesty země nehrnou. Očkování je běh na dlouhou trať a vyžaduje proočkování drtivé většiny lidí. A právě ohrožení důvěry občanů, které neprofesionální, politicky ovlivněný postup orgánů státu může vyvolat, by mohl být fatální.


Jistě, podobnými argumenty by bylo možno argumentovat i kdyby v Unii zatím žádné vakcíny nebyly. A bylo by to těžko věrohodné. Unie je ekonomickou supervelmocí, je to země, kde žije 450 milionů velmi bohatých lidí (v porovnání se zbytkem světa) a disponuje financemi, které navíc (v rozsahu stovek milionů euro) na vývoj a podporu výroby vakcín firmám poskytla. Její vyjednávací pozice vůči dodavatelům je tak velmi dobrá, a proto má povinnost zajistit svým občanům vakcíny „rychle“. Ale postavení EU ve světě, a také odpovědnost (či dokonce morálka) řady zdejších politiků, brání tomu, aby tohoto postavení nejen sama využila, ale zneužila (samozřejmě, na úkor těch, kteří v této „hře“ budou mít horší karty). V souboji o první jednotky milionů vakcín se tak mohou prosadit jiní, kteří těmito morálními či politickými omezeními tolik netrpí, nebo poptávají vakcín relativně málo. Zda to je výhra nebo do jisté míry vítězství Pyrrhovo, to se teprve uvidí. Navíc do hry vstupují nové, nebezpečnější mutace viru, a dává smysl, tam kde to je možné, vakcíny upravit, aby vzrostla jejich účinnost. A to i za cenu krátkodobého zpomalení dodávek.

Nicméně, není pravda, že vše je v pořádku. Hlavním „defektem“ postupu EU je nedostatek transparence. Nejde o to, že smlouvy nejsou zveřejnitelné bez souhlasu dodavatele, což je v této situaci a postavení EU na trhu, logické. Horší je třeba nedostatek informací o počtu distribuovaných vakcín do jednotlivých zemích, stejně jako transparence ohledně toho, jak budou vypadat dodávky v dalších týdnech. Pomohlo by samozřejmě, kdyby Komise, která smlouvy pro členské země vyjednala, měla dobře nastavený vztah s dodavateli - aby mohla věrohodně a srozumitelně komunikovat změny v očekávaném plnění smluv (na což ale musí být dva), pokud z dobrých důvodů nastanou (a bránit se změnám z důvodů „špatných“).

Stejně tak by důvěryhodnosti procesu pomohlo, pokud by také jednotlivé vlády postupovaly více transparentně. Začíná to u toho, proč objednaly „své“ množství a strukturu vakcín (mezi členy Unie jsou opravdu velké rozdíly), přes doručené až po odočkované dávky. Samozřejmostí by měla být transparetní kritéria přidělování dávek, která ale pomáhají jen tehdy, pokud jsou dodržována.

Očkovací „projekt“ ,který má pomoci vrátit nás blíže životu před pandemií, teprve startuje. Ve hře je hlavně důvěra lidí. A jejich ochota se očkovat je pro úspěch zásadní. Hraje se samozřejmě také o důvěru ve vlády a neméně o důvěryhodnost Evropské Unie. Ta má ovšem tu nevýhodu, že na sebe (z rozhodnutí svých členů) přijala nemalou odpovědnost za celý „projekt“. Mnoho politiků se zároveň neumí zbavit svého zlozvyku, házet na ni veškeré své chyby. Pokud k tomu dojde, zkomplikuje to hledání cest, aby náš kontinent byl na další krize lépe připraven. To totiž vyžaduje, v prostředí Evropy, bezesporu lepší, a předem připravená pravidla pro spolupráci. A ta vzniknou jen tehdy, pokud se na nich členské země dohodnou, stejně jako se shodly na tom, že budou nakupovat vakcíny společně. A bylo to rozhodnutí správné.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy