Dnes Vám ve svém blogu přináším další z textů Tomáše Lindnera
Zambii opouštějí uprchlíci z Angoly
O vlny uprchlíků se někdy svět zajímá, když utíkají před válkou. Co se však stane, když v jejich domovech po desetiletích zavládne mír? Desítky tisíc angolských uprchlíků se v minulých čtyřech letech vrátily ze sousední Zambie do své vlasti. Mnozí z těchto navrátilců ale sami Angolu nikdy v životě nespatřili. Narodili se již v exilu. Jejich příběh je i příběhem země, která doplatila na trable svých sousedů.
Kasimonova matka utekla počátkem sedmdesátých let ze své vesnice v Angole. V zemi na jihozápadě Afriky právě vrcholila osvobozenecká guerilla proti portugalské diktatuře, která se do posledního dechu držela svých kolonií. Po úprku Portugalců a získání nezávislosti se z války osvobozenecké stala válka občanská, a tak matka musela zůstat ve svém novém útočišti na severozápadě sousední Zambie. Před devětadvaceti lety se jí tam narodil syn – Kasimona. On sám o Angole slyšel jen v příbězích mnoha uprchlíků, kteří do Zambie proudili až do konce dlouhé války. Mír zavládl až po smrti vůdce protivládních sil Jonase Savimbiho v roce 2002. Dnes se tedy dá říct, že je země, z níž uprchlíci přicházeli, opět bezpečná. Vrátit se do ní teď mají nejen lidé, kteří uprchli až při poslední bojové křeči ke konci minulého století, ale i Kasimona se svou rodinou.
„Moje máma šla zpátky už v roce 2001, ale já se nevrátím. Narodil jsem se tady, je tu můj život i můj byznys. Nemohu zas někde začít úplně od začátku,“ řekl Kasimona agentuře IRIN, která působí jako součást Kanceláře OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Kasimona není pasivní a bezbranný uprchlík, jakým obvykle pomáhají humanitární organizace. Před osmi lety mu strýc dal v přepočtu 5 eur a mladý muž začal díky počátečnímu „kapitálu“ ve stínu mangovníku v uprchlickém táboře prodávat cukr. Teď už vlastní obchod s desítkami druhů zboží.
V rámci akce s názvem Pražský den pro Afriku zahájí své turné po českých městech fotbaloví šampióni z loňského streetfotbalového mistrovství světa v Berlíně. V sobotu 16.června odstartuje mládežnický fotbalový tým z keňského hlavního města Nairobi hlavní část letošního ročníku projektu Fotbal pro rozvoj, na který Vás spolu s pořadatelem Robinem Ujfalušim srdečně zveme!!!
Zambijský učitel matematiky a zpěvu Jerry Muleya Mwaanga přijel do České republiky v rámci výměnného interkulturního projektu "South-North project" v rámci programu GLEN. První část projektu proběhla loni na podzim, kdy česká dobrovolnice Magda Herová spolu s jejím německým kolegou Tobiasem Sommerem vyučovali na Jerryho škole "Masuku" v jihozambijském městě Choma. Jerry stávil šest týdnů v Německu, kde se zúčastnil seminářů a přednášek na základních a středních školách. Navštěvoval průběžně také několik kostelů, kde vyučoval zambijskému gospely a bubnování.
Před týdnem dorazil do Čech, kde pro něj dobrovolníci sdružení dobrovolných aktivit INEX připravili obdobný program. Jerry by se s Vámi prostřednictvím tohoto blogu rád podělil o své dojmy z pobytu v České republice. Bude se muset trochu porvat s klávesnicí, protože u nich na škole nemají ani elektřinu, natož počítač. Bude mít alespoň příležitost proniknout do tajů virtuálního světa internetu. Trochu mu s tím ze začátku pomůžeme :).
Dnes Vám ve svém blogu přináším text, který napsal Tomáš Lindner
Komu se mají zodpovídat dárci a kdo má dohlížet na obdarované? Afričané jsou dnes chudší než před třiceti lety a nezabránily tomu ani miliardy dolarů posílaných od bohatých států. I skalní příznivci si proto musejí stále častěji položit otázky po smyslu humanitární pomoci, rozvojové spolupráce a také odpovědět na to, za jakých podmínek je vlastně činnost nevládních organizací efektivní.
Choma je klidné čtyřicetitisícové městečko, jehož přívětivou tvář dotvářejí červeně a fialově kvetoucí stromy podél ulic. Leží na jihu Zambie na půli cesty mezi hlavním městem Lusaka a jedním z přírodních divů světa Viktoriinými vodopády. Ansgar Newman sem v polovině šedesátých let přijel v rámci dánské rozvojové pomoci školit zemědělce afrického státu, který právě získal nezávislost. Čerstvému absolventovi univerzity se v Chomě zalíbilo, a proto se tu tehdy s ženou rozhodli zůstat a farmařit. Dnes vousatý a tělnatý muž předsedá zdejší pobočce Farmářské unie.