Za roztomilostí, transformery a animovanými filmy

23. 07. 2012 | 12:10
Přečteno 3363 krát
V Jižní Koreji mluví s uznáním o naší animaci. Je to trochu zvláštní, když mezi našimi zeměmi nebyly navázané ani diplomatické styky do roku 1990 (československé velvyslanectví v Soulu bylo zřízeno dokonce až v červenci 1991). Ale Korejci znají například Karla Zemana přes Japonsko. Zbytek stačili dohonit svým tempem od 90. let, kdy se v zemi ženšenu zamilovali sentimentálně do naší romantické Prahy. Slovo Praha tu mimochodem najdete v názvu snad padesáti firem - byť polovinu tvoří v podstatě motely, sloužící např. k hodinám lásky.

Já jsem vyrazil s českou animací do Koreje s mnohem méně ambiciózním cílem - představit na mezinárodním festivalu animace SICAF snímek Fimfárum Do třetice všeho dobrého a seznámit se s tamním prostředím animace. Navíc tamní produkce je na vzestupu, chrlí seriály do televize, festivalové tituly či plyšové hračky a melodie na mobily. Korejské filmy začínají být všudypřítomné, ale některé i opravdu dobré.

Návštěvník této země ale dříve či později zjistí, že nejtěžší je v 50 miliónovém národu najít vždy toho správného člověka - nejen zapamatovat si jeho tvář i jméno. Co je horšího, často ani takový neexistuje. Vše se organizuje skupinově a pro nás neprůhledným způsobem. Animátory zastřešuje Seoul Animation Center, ale i různé organizační výbory, asociace tvůrců, pracovníků, producentů, cartoonistů, jejichž všichni možní představitelé defilovali na červeném koberci festivalu SICAF.

Slavnostní zahájení se konalo v moderním nákupním a zábavním komplexu COEX, kde se moderní město mění v nekonečné dálnice s mrakodrapy. Přes všechnu modernu jste ale poznávali tradiční prokletí animace plné tradičně introvertních a tichých lidí, kteří si neumí svůj obor lépe bránit.

U mikrofonu se místo nich střídali stárnoucí organizátoři a pantátové se školními bezbrannými dětmi v krojích, jež dostaly befelem: Něco pěkného zazpívejte. Rozhodně se však z festivalu nedělá legrace, všichni jsou pyšní na to, jak se bere vážně. Čím smrtelnější ceremoniál, tím očividně serióznější akce.

Uvnitř labyrintu "festivalového Doomu" se nacházel i trh se zábavním animačním průmyslem. Takže na první pohled bylo jasné, že se v Koreji animace stává něčím mezi designem, hrou a abecedou nového věku - nikoliv pouze večerníčkem. Nejvíc publika se hrnulo za počítačovými hrami, holky se fotily s postavami animovaného baseballového seriálu nebo si malovaly ToonToye. Ti, které nebavilo už ani to, si házeli elektronickým míčem do terče.

Prostor dostali korálkáři, knihkupci, ale i ti, kteří se chtěli převléct za animovaného ninju. Jejich karneval neměl žádné věkové, mentální, estetické, ani genderové omezení, takže tu z neznámého důvodu rozdával jeden důchodce své fotografie v obleku Transformers. Bohužel mi bylo řečeno až poté, co jsem tu strašidelnou momentku vyhodil do koše, že šlo o známého korejského animátora.
Pororo - korejský animovaný hrdina
Pororo - korejský animovaný hrdina

Mainstreamová korejská produkce jinak kopíruje japonské anime a vychází rovněž z kultury manga. S tím rozdílem, že zdejší postavy mají všechny ještě výraznější dvě základní kvality. Buď jsou hrozně roztomilé (cute), anebo vybavené drsným výrazem (případně nějakým plechovým krytem). Ten nejpopulárnější dětský hrdina Pororo je obojí - roztomilý tučňák s ocelovou vojenskou helmou.

Kultura roztomilosti a transformerů totiž vládne nejen současné Koreji, ale už se vyváží do zahraničí podobně jako tamní televizní seriály. Holky mají celou sérii roztomilých gest a pohledů pro fotografické příležitosti. Jedno véčko, dvě véčka. Prst do tváře, když mají komplex z moc oválného obličeje. Prst na bradu. Lidé tu žijí neustále jakoby s maskami, skrz něž nelze prohlédnout. Teprve, až si s nimi dáte soju nebo jiný alkohol, poznáte jejich skutečnou vřelost.

Já jsem byl představen vicechairmanovi nějaké asociace, ale opravdu se mě ujal až profesor Park Kibog, který kupodivu znal českou animaci. Viděl většinu naší klasiky, měl přehled i o učitelích z našich škol. Až jsem se skoro zastyděl, že si dělám legraci z korejského světa, který se blíží animovanému filmu. Nad skleničkou jsme spolu začali už rozvíjet smělé plány, jak budeme posílat korejské animátory do Prahy, aby se učili taky třeba stop motion. Vedle toho, že dělají ty prokleté transformery, zocelené korejskou historií a zkušeností nešťastného národa mezi Čínou a Japonskem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Twiist napsal(a):

Pane Procházko, nějak se tento blog nemůže rozeběhnout. Nevyjádřil se ještě Ládík, který je v plivání na nedávnou minulost přeborník, snad ani ze slepé nenávisti vůči komunistům na báječné animované filmy tehdejší éry nechodil. Byly precizní po všech stránkách, měly myšlenku, vtip, byly blízké myšlení dětí. Ty dnešní splácaniny „umělců“ postrádají především morálku, neustále opakované násilí, střílečky křiví dětskou duši, kam to všechno může dojít v pokračování blbin pro tenagery a zastuzené dospěláky můžeme vidět na nejčerstvějším případu z USA.
23. 07. 2012 | 13:27

Grőssling napsal(a):

Zeman, Zeman, to je nějakej patík z pravdoláskova ?

Kolik pak těch animovaných filmů co znají ve světě vzniko za působení firem Pravdoláska sro a Penízeažnaprvnímmístě as ?
Obávám se, že žádné.
23. 07. 2012 | 15:00

Papouch napsal(a):

"Grőssling napsal(a): Kolik pak těch animovaných filmů co znají ve světě vzniko za působení firem Pravdoláska sro a Penízeažnaprvnímmístě as ?
Obávám se, že žádné. "

to se da vygooglit behem par minut, napriklad tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=Cx4MR2QCWyk

dosud jediny cesky animovany film nominovany na Oscara

Pinkavovy oscarove Ratatouille a Geri's Game bohuzel ani pri nejlepsi vuli ceske filmy nejsou, za coz muzeme podekovat sovetskym zachrancum pred kontrarevoluci
23. 07. 2012 | 22:18

Az napsal(a):

Ještě si dovedu představit, jak přijede korejský animátor do Prahy, ale dost dobře si nedovedu představit, jak ho vrátíte o 30-60 let do minulosti, aby se od českých tvůrců něco naučili.
23. 07. 2012 | 23:23

Grőssling napsal(a):

Papouch taky napsal,

Pinkavovy oscarove Ratatouille a Geri's Game bohuzel ani pri nejlepsi vuli ceske filmy nejsou, za coz muzeme podekovat sovetskym zachrancum pred kontrarevoluci.

Nevysvětlitelnou ambivalencí ja skutečnost že i po úspěšném odražení kontrarevoluce a stále pod kuratelou Rudé armády tu vzniklo spousta animovaných filmů, které byly úspěšné i v zahraničí.

To po nové, tentokrát úspěšné kontrarevoluci v roce 1989 už chcíp pes, možná to bylo i tím, že ta Rudá armáda odešla.
24. 07. 2012 | 09:08

Pororo fan napsal(a):

Dobře dobře, tak zpátky k topiku.
Pane Procházka, Pororo nemá nic společného s militarimemm, nemá helmu proto, že by se chtěl s někým střetávat, je to prostě neskutečně populární postavička tučňáka (pro malé korejské děti je Pororo vlastně opravdu něco jako náš Krtek), který žije někde v zasněžené malebné krajině se svými nesourodými kamarády (prasátko, liška, krokodýl?! atd,) a jehož jehož životním snem je létat. Proto ta helma... Při vzpomínce na ten seriál si vlastně uvědomuju, jak moc toho má vlastně s Krtkem společného.
Oni toho vůbec mají Korejci s náma splečného víc, než my si myslíme.
A koneckonců i ten jejich národní nápoj se už většinou nedělá z rýže, ale z brambor...
24. 07. 2012 | 12:51

Pororo fan napsal(a):

Budhamarja, omlouvám se za ty překlepy!
24. 07. 2012 | 12:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy