Jak Korejci dobývají pracovitostí svět

27. 07. 2012 | 09:21
Přečteno 2741 krát
Co musí českého návštěvníka Koreje fascinovat je způsob zdejší organizace. Jako host druhé největší filmové události v zemi, jakým je PIFAN - Pučonský festival fantastického a žánrového filmu, si uděláte obrázek o obecných rysech korejského organizačního chaosu "pali pali" - systému dělat vše rychle rychle. Během třiceti let tu přebudovali rozvojovou, zničenou zemi ve společnost uspěchaného hightechu, kde na vás všechno (korejsky) mluví - i třeba eskalátorů v metru.

Do subtropického Pučonu jsem přijel uvést retrospektivní sekci klasické české animace, kterou jsem v rámci iniciativy naší ambasády v Soulu sestavil pro PIFAN (19.-29.7.). Pokoj hotelu nazvaného studeně Polaris už neměl ani vypínače, ale pouze elektronickou krabici s dálkovým ovladačem. Všechny funkce zařízení nebylo snadné dešifrovat.

Během pěti minut jsem z pokojové prádelny udělal lednici a stačil objednat auto s řidičem i dvojitou porci kimčchi - korejského kvašeného zelí. Stačilo jen namátkou zmáčknout párkrát knoflík na ovladači. Nakonec se přišel místní portýr raději osobně zeptat, co si to náročný, nepochopitelný host ze zahraničí přeje. Jakoby se za mě a mou nešikovnost sám omlouval.

V Koreji vidíte všude kolem sebe ochotné a uklánějící se zaměstnance, kteří jsou připravení na povel plnit úkoly - někdy drsných i bizarních zaměstnání. Vítají s mikrofonem auta vjíždějící do hotelové garáže či jsou s to půl dne stát s cedulí na chodbě směřující zahraniční účastníky do festivalového centra. Tlak korejského kapitalismu je neúprosný. Společnost je natolik soutěživá, že nemá s těmi neúspěšnými, žádný soucit. Všichni jsou nahraditelní, navíc lidí je tu opravdu hodně.

Na mou první přepravu mezi hotelem a kinem, které byly od sebe bratru pět set metrů, se spotřebovalo pět lidí - šofér, dva průvodci, asistentka projekce a tlumočnice. Předávali si mě jako cennou unesenou oběť, která se ocitla v jejich moci. Veleli, kudy se brodit davem. Kde je bezpečné se najíst. V kolik hodin bude focení a kdy mám čekat na případný telefon místních novinářů žádajících o rozhovor.

Na zpáteční cestě si nejsilnější z průvodců hrál na bodyguarda či indiána provádějícího hosta večerní džunglí hospod Pučonu. Mluvil dobře anglicky, takže mi oznámil, že budeme mít alespoň čas se vzájemně lépe poznat. Znělo to jako povel: Tak, a teď se budeš se mnou hodinu bavit - abychom byli ten správný tým!

S podobnou poslušností a oddaností (a bez humoru) si Korejci budují moderní společnost tempem, kterému nemůže evropská země stačit. To, jak jsme viděli továrnu Hyundai v dokumentu Vše pro dobro světa a Nošovic, nebylo až tak přehnané. My jsme si Česko stačili za dvacet let od listopadu rozkrást, zde si vybudovali bohatý a rozvinutý "pracovní tábor" dobývající s 50 milióny obyvatel zeměkouli.
Festival v Pušonu má i svoje sochy animace a komiksu
Festival v Pušonu má i svoje sochy animace a komiksu

V Koreji pochopíte, že napříště jsme odsouzeni jen sledovat, jak se motivované státy ekonomicky rozvíjejí na úkor lenivé či zkorumpované Evropy. Na druhou stranu korejský zázrak stojí na vratkých nohou, neboť všechen americky střižený kapitalismus byl vybudován na "postfeudální" a tradiční konfuciánské společnosti. Starší kolega má vždy pravdu, šéfovi se neodmlouvá, člověk se musí podřídit rodině. Od žen se očekává, že se do osmadvaceti let vdají, než aby se realizovaly v práci.

V praxi to vypadá tak, že celému festivalu vládne ve skutečnosti pět šest nadlidsky výkonných a schopných lidí, kteří takřka nespí, aby všechno stihli a zorganizovali pro blaho světa a Koreje. Kolem nich pobíhá armáda nejrůznějších podřízených a poskoků, kteří ale nic nevědí, nic neumí. Jen dostali rozkaz se někam postavit. Ale stydí se šéfa zeptat, natož samostatně myslet.

Nebýt společenského přežitku, vládla by pracovitá a výkonná Korea už dávno všemu průmyslu. I když je dost možné, že s rozvojem moderních svobod a západní liberalizace by možná zdejší společnost zpohodlněla podobně jako před dávnou dobu i lidé v Evropě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

věty v článku si dost odporují

vládne pět šest nadlidsky výkonných a schopných lidí, kteří takřka nespí

versus

Kolem nich pobíhá armáda nejrůznějších podřízených a poskoků, kteří ale nic nevědí, nic neumí.
tedy o produktivitě práce a pracovitosti mám zcela jiné představy

Jen dostali rozkaz se někam postavit. Ale stydí se šéfa zeptat, natož samostatně myslet.

versus

že napříště jsme odsouzeni jen sledovat, jak se motivované státy ekonomicky rozvíjejí na úkor lenivé či zkorumpované Evropy
27. 07. 2012 | 09:38

Rocky Balboa napsal(a):

to tam zas jeden čecháček kouká na vše s otevřenou hubou a pak doma to bude chtít aplikovat stylem dohnat a předehnat, i když by to byla blbost.
27. 07. 2012 | 09:41

Ládik!!! napsal(a):

Vidím to na golfovém hřišti na Ostravici - samý Korejec.
27. 07. 2012 | 09:50

minatomirai napsal(a):

Zkorumpovaná a líná Evropa, aha.

Má to ale jeden háček, jak mi řekl Číňan na Taiwanu: vy všechno vymyslíte a my to uděláme.
Takže bych tu Evropu tak nezatracoval.
27. 07. 2012 | 09:57

Sitting quietly, doing nothing. napsal(a):

Spring comes, and the grass grows by itself." Zenrin Kushû
Ne vždycky vede to spěchání a kreativní chaos k pěkným výsledkům. Například 61letý nezaměstnaný taxikář Kim Te-han podpálil v roce 2003 metro v městě Tegu a zabil na místě kolem dvětstě lidí, dalších 150 bylo těžce popálených. Muž postižený depresí prodělal mrtvici, po které zůstal částečně chromý. Jeho beznadějné postavení ho dohnalo úvahám o sebeupálení. Když se na sebe ve vlaku metra chystal vylít hořlavinu a škrtal zapalovačem, spolucestující na něj nádobu převhrhli, takže začal hořet a upustil batoh, v kterém byla další, neotevřená krabice s tekutinou. Kim, ačkoli byl v plamenech, vyběhl s dalšími cestujícími z vagonu a ven ze stanice. Přežil. Nepřežíli cestující druhého vlaku, který vjel do zakouřené stanice. Jednak automat odpojil napájní, takže s ním nebylo možné odjet pryč a za druhé kontrolní středisko řeklo jeho řidiči, aby vypnul centrální vypínač a utekl. Neřeklo mu, že má otevřít dveře vlaku, aby mohli utéct také cestující. Tak se kombinací různých kulturních vzorců koncentrovaných na rychlost a výkon 79 lidí zbytečě usmažilo v zablokovaném vlaku.
Taky s tou morálkou je to asi všelijaké. Zpráva z letoška:
Skandál v Jižní Koreji.
Mniši na videu hráli poker a pili alkohol. "Sázky při třináctihodinovém hraní převýšily miliardu wonů (asi 17 milionů korun)," řekl dnes agentuře Reuters jeden z mnichů, který prý nahlásil tento incident vyšetřovatelům. V Jižní Koreji je hraní hazardních her mimo licencovaná kasina či sázení na koňské dostihy nelegální. U náboženských představitelů pak vyvolává značné rozpaky.
„Buddhismus hlásá zásadu nekrást. A podívejte se, co udělali. Zneužili peníze
od buddhistů ke gamblerství," dodal mnich, který z obavy o bezpečnost nechtěl prozradit, kdo skrytou kamerou inkriminovanou nahrávku pořídil.

Aspoň že to sebeupalování u nás není tak populární.
Myslím, že v posledním odstavci pan Procházka dospěl k pravdivému postřehu. Když začnete přemýšlet k čemu vlastně život je a kolik jste ho dostal naděleno, přestanete kmitat jak tajtrlík. (To je naučili Japonci, kteří z nich chtěli mít něco jako Němci z nás) Ono to tak často jde líp.
27. 07. 2012 | 10:26

Flígl napsal(a):

K nadpisu :
To myslíte jižní Korejce, anebo ty SEVERNÍ ???
27. 07. 2012 | 10:45

ZM napsal(a):

Po přečtení blogu mě napadla jako první tato myšlenka - pokud jsou lidi v Evropě tak zkorumpovaní a líní, proč v Evropě investují firmy z Japonska a z Koreje?
Odpovím si sám.Jeden z důvodů je to, že v některých evropských státech je relativně nízká průměrná mzda a pokud se vyrábí v těchto státech, tak jsou nižší náklady na přepravu. Auto vyrobené např. v Nošovicích není problém do dvou dnů přepravit i po železnici např. do Německa nebo do Rakouska. Jak dlouho by trvala přeprava např. z Koreje?
27. 07. 2012 | 11:36

Martina K napsal(a):

Tak koukam, ze rychly chaos je, zda se, charakteristicky pro radu asiatu. Ja to znam od nekolika Cinanu a Japoncu. Udelaji hrozne moc ukonu a skoro pulku zbytecne, v horsim pripade spatne. Nekdy mi prijde zazrak, ze se dostanou k vysledku. Myslim, ze je to zpusob zivota. Delaji to treba i pri nastupovani do vytahu. 5x zmacknou cislo 3 a az potom si uvedomi, ze vlastne potrebuji do ctvrteho patra. A nejlepsi je, kdyz se jim snazite pomoci. To se vam snazi pomoci ve vasem pomahani (mozna proto, ze pomahate pomalu) a kdyz si nedate pozor, totalne zrujnuji vase usili.
27. 07. 2012 | 12:44

Karel Mueller napsal(a):

minatomirai:

Zní to úsměvně, ale je na tom hodně pravdy.

Kromě společenských faktor, o kterých se zmiňuje autor, za to může šílený dril při vzdělávání.

Dril je zabiják kreativity. Vlastně nejdůležitější věcí v celém procesu vzdělávání je nalést optimální relaci mezi drilem a podněcováním kreativity. Co myslím tím podněcováním? Třeba samostatné řešení různých úloh, nejen matematických.
27. 07. 2012 | 16:00

Pamela Bárnsová napsal(a):

z Asie do Evropy v minulosti přicházely akorát epidemie moru, černých neštovic a tatarské hordy.
A dnes akorát chaos a spěch. Vyjde to nastejno.
28. 07. 2012 | 09:31

Josef K. napsal(a):

Pamela Bárnsová. Mimo hedvábí, porcelánu, střelného prachu, kari, koření obecně...antických myšlenek, matematiky.....Jo jo...není nad...
28. 07. 2012 | 18:18

Pamela Bárnsová napsal(a):

střelný prach byl zapomenut a v Evropě musel být znovu vynalezen A. Nobelem, epochy se nějak vám pomíchaly, kari je z Indie , antické myšlenky jste si spletl s Řeckem, matematiku s Araby , hedvábí bylo předražené tak si museli evropané samo začít pěstovat bource a porcelán sami vyvinout v Míšni, neb dorážel otlučený a navíc předražený.

Josefe, trochu se dovzdělejte
28. 07. 2012 | 20:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy