Všechny veřejné smlouvy jsou na webu

12. 01. 2011 | 22:51
Přečteno 4467 krát
Středo-pravicová vláda udělala velký protikorupční krok - všechny smluv ministerstev, obcí, atd. jsou nově na webu, bez toho smlouva neplatí!

K ministerstvům a obcím přidejme ještě ústřední orgány státní správy a podřízené organizace všech zde uvedených. Vláda tento krok slíbila ve svém vládním prohlášení v polovině roku 2010. Vcelku rychle se jí povedlo celý systém zprovoznit i s legislativní podporou. Také k začátku tohoto roku by už měly být zveřejněny všechny smlouvy od roku 2000 (zde s limitem nad 1/2 milionu korun a neplatí to pro obce).

Spolu s omezením korupce osobně očekávám, že přijdou i znatelné úspory pro státní rozpoče (a další veřejné rozpočty). Z mého pohledu ještě chybí lepší připravenost na strojový přístup (funkční API), ale můj tip je, že to brzy nějaká neziskovka zařídí.

Mnozí jistě už víte, že zde chybí jedna informace na závěr - samozřejmě mluvím celou dobu o slovenské vládě paní Radičové. Kdy se dočkáme v ČR, pane Nečasi? Ve svém vládním prohlášení to také máte (ač v "mírnější" variantě, bez obcí). A to volby v ČR byly o 14 dní dříve než na Slovensku, měl jste malý náskok. Stačí přepsat slovenský zákon ze slovenštiny, upravit odkazy na české zákony a je to. Nevím o politické straně ani v jedné z komor českého parlamentu, která by měla hlasovat proti tomuto zákonu.

Podívejte se sami:
Centrálny register zmlúv: www.crz.gov.sk
Celkový zoznam zmlúv jednotlivých ministerstiev a verejných inštitúcií (od roku 2000): www.zmluvy.gov.sk
Na místní úrovni si to obce mohou zveřejňovat samy (např. Martin: zde ).
V ČR zatím jen světlé výjimky, např. Most (zde), Písek (zde), Semily (zde) (a chystají se další města).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Otázkář napsal(a):

Slovensko je zase o krok napřed
12. 01. 2011 | 23:10

Pípa napsal(a):

Slováci velmi dobře věděli, že s námi to nejde.
12. 01. 2011 | 23:28

almost glossed™ napsal(a):

Tak takhle ne, přátelé... Čtyři z pěti českých reformátorů vám potvrdí, že takto se kapitalismus budovat nedá.
12. 01. 2011 | 23:39

tata napsal(a):

panové u nas se jen otom keca a všechno to prochazí v klidku
12. 01. 2011 | 23:51

Targus napsal(a):

To Michal Škop:

Člověče, Vy jste se zbláznil? Vždyť by tuneldědka trefil šlak a Kalousek by se ze žalu do měsíce uchlastal!!! No a přece byste nepřipravil skvělý český stát o nejlepšího ministra financí v Mléčné dráze a přilehlém okolí!!!
13. 01. 2011 | 00:09

don Pedro napsal(a):

To je čirý populismus! Takhle bychom přece nemohli utíkat před právníky, což je, jak vám potvrdí pan prezident, základní podmínkou pro budování posttotalitní demokratické společnosti.
13. 01. 2011 | 00:33

Franta Adamec napsal(a):

Odpusť jim, neboť nevědí, co činí (Lk 23,34).
---
Za jízdu v opilosti dostal bývalý děkan plzeňských práv tři tresty
---
13. 01. 2011 | 06:36

vasja napsal(a):

Nedělejte chytrýho, pane Škop. Kdyby Kalousek nevyhnal Standu Grossa do exilu na Floridu a socanský oportunisti Špidlu do Brusele, bylo by to tuna dávno. Si pište, kovboju.
13. 01. 2011 | 06:53

vasja napsal(a):

Pane Adamec.
Jste asi prachobyčejnej bolševickej fízl. Předvádíte se jako poslední spravedlivej, ale já vás prokouk. Těmahle traktátama chcete vážný témata lidem jenom znechutit.
Pozdravte Grebeníčka.
13. 01. 2011 | 07:15

Petr z Tábora napsal(a):

Velmi pěkné připomenutí. Ta protikorupční opatření, která jsou jednoduchá, by se měla zavádět víceméně okamžitě.
13. 01. 2011 | 07:34

Důchodce68r napsal(a):

Uf. To jsem se lekl. Ještě že to nebyl infarkt.
Už jsem myslel, že to je u nás.
Jem tak zvyklý, že nám jenom lžou.
A na ten pocit bezmoci.
13. 01. 2011 | 07:53

Marcus napsal(a):

Podle mého názoru by nás podobná opatření v boji proti korupci jenom zdržovala. Mnohem účinější jsou totiž protikorupční příručky.
A také potřebujeme v současné nelehké době klid na práci ;-)

http://haslingerova.blog.idnes.cz/c/171370/Nahravani-kolegu-je-nemravne-nahravani-ve-vlade-je-spionaz.html
13. 01. 2011 | 08:11

neo napsal(a):

To dojde... doufám.

Slovensko je prostě rychlejší ve všem. Dzurinda udělal potřebné reformy , Fico se svezl, něco dovoral a teď dostala prostor další pravicová vláda, která to opět dá do pořádku. Dokonce souhlasím se zdejšími levicovými přispěvateli,když pravicovou vládu Radičové chválí.
13. 01. 2011 | 08:30

Ford napsal(a):

hmmm a k čemu je to je jako dobré? To nic nezmění na faktu, že to vyhraje ten správný a za ty správné peníze.
13. 01. 2011 | 09:46

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že by nyní Nečasova vláda korupční zachovalosti konečně měla vytáhnout do boje o co nejvyšší odměny za III. A IV. odboj.
Je to jediná možnost, jak upozornit na nebezpečný růst komunistických ideí. To otevře lidem oči a zachrání tím vládu.

IV odboj by měl být uznán největším ideovým lídrům tohoto státu, kteří odhalují komunistické spiknutí řady občanů, kteří se vlastní vinou dostali oproti úspěšným do finanční krize, protože nejsou schopni se živit progresivní spekulací s finančními deriváty, ale pracují ve firmách, kde neroste výroba! Jejich neschopnost se dá dokumentovat vůči bankám, kteří zachovávají důvěryhodnost naší ekonomiky ve světě prokazatelným a chytrým hospodařením na velmi omezeném "tržním" prostředí, které pro zahraniční majitele v loňském roce vyneslo více jak 30 miliard korun.
Jasně se ukazuje, že výroba je nadbytečná, protože finančnictví není závislé !!! na výrobě a neustále roste.
Jediná možnost je nechat řídit tento stát úspěšnými a zabránit líným, kteří nepracují v ziskových sektorech čerpat sociální dávky, které při úrazech a nemocech a v zasloužené nezaměstnanosti zřetelně zneužívají! K tomuto usilí je třeba získat i zaměstnavatele, kteří si musí uvědomit, že jsou spoluviníci špatného stavu svých firem a zabránit dalšímu tunelování tohoto státu zaměstnanci, kteří vytvářejí svou prací hodnoty.
13. 01. 2011 | 11:06

yara ze země krys napsal(a):

Stačí jen trochu zapřemýšlet a porovnat činy a tlachy politiků:
To, že naše slavná vláda rozpočtové odpovědnosti, která tak hubou bojuje proti korupci, není schopná a ochotná zavést stejná pravidla hry co se týče transparentnosti u veřejných zakázek jako je tomu třeba na Slovensku nebo v zemích EU, svědčí jen o jednom: Že v těch podvodech hoši zejména z ODS a TOP09 prachobyčejně
"jedou" !!! A VV známí to "bojovníci" třeba proti akciím na majitele či doručitele jim přicmrdávají. Bohužel pro ně je ale většina občanů tohodně smradlastánu.cz už prokoukla a budou po zásluze odměněni. U příštích voleb to bude vypadat asi takhle:
ODS 9,4%/TOP09 11,1%/ VV 3,7% - a půjdete tam kam patříte do ....
PS.
Protože se vám čas krátí, koukejte ještě co nejvíce zprivatizovat
něco státního majetku a peněz, dokud ještě něco je k mání!
13. 01. 2011 | 11:27

černovlaska napsal(a):

a pak že jsou Slováci od nás na východ
13. 01. 2011 | 13:30

Cech napsal(a):

U nás to není potřeba máme těžce vypracovanou a v praxi zprofanovanou protikorupční příručku.
Vzhledem k tomu,že u nás proběhl supervolební rok, tak možná jindy a jinak to tam pověsíme.
13. 01. 2011 | 14:02

anti politik napsal(a):

Zřejmě nikdo netuší jaký šílenosti se děly s našimi penězi po celých deset let. Tohle zveřejnit tak politika tak jak ji známe okamžitě končí, protože bychom přestali okamžitě slyšet na nutnost šetřit a možná by v některých případech našich politiků a stran došlo i na veřejné lynče! To není nechuť a liknavost pokud se jim do zveřejnění zakázek nechce, ale pud sebezáchovy ze strany politiky!!
15. 01. 2011 | 06:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy