Můj syn se celé dětství ptával, jestli už je velký chlap. A já ho celé dětství s úsměvem dráždil polovičatou odpovědí, že už je velký kluk nebo malý chlap, ale velký chlap ještě ne. Uběhlé čtvrtstoletí existence České republiky přímo vybízí k podobnému dotazu: „Už jsme úplní Západoevropani?“
Televizním hitem vánočního času jsou pohádky. Podobně hitem českého školství v posledních letech, a to zejména po světové finanční krizi, byla a je mimo jiné finanční a ekonomická gramotnost. Můžou mít tyto dva světy, tedy svět princezen a čertů na jedné straně a svět cen a úrokových sazeb na straně druhé, něco společného?
Každá vláda, která dělá nějaké větší rozhodnutí, by se samozřejmě měla snažit nejdřív si opatřit přiměřeně důkladnou analýzu základních alternativ. Jde o klíčový znak evidence-based policy, což pokládám za správný přístup k výkonu jakéhokoli typu veřejné politiky.
Porovnání výnosnosti českých (transformovaných) penzijních fondů v roce 2016 s fondy zahraničními vychází věru nelichotivě. A není těžké uhádnout proč.
Pokud česká ekonomika nestíhá uspokojovat všechny na ni se hrnoucí objednávky, lepším řešením než dovoz spousty pracovníků z ciziny jsou vyšší mzdy společně s automatizací.
Evropská snaha rovnat mzdy zaměstnancům pracujícím v zahraničí ukazuje na zvláštní posun v chování některých firem.
Většina našeho současného hospodářského růstu je zdravá a dlouhodobě udržitelná.