Protože nechci spekulovat, spolehnu se pouze na napsané a řečené slovo. Odposlechy ze spisu Krakatice o činnosti „neformálního vládce českého podsvětí“ (citát z HN), zastřeleného podnikatele Františka Mrázka, nejsou objevem letošního podzimu. Odposlouchávání Vlastimila Tlustého i Mirka Topolánka se proláklo do médií už v roce 2006. Odposlechy posloužily již před rokem k oživení titulních stran deníku MF Dnes i jako podklad k napsání knihy „Kmotr Mrázek.“ (Jen tak pro zajímavost – v českých médiích se název spisu Krakatice objevil poprvé v rozhovoru se Stanislavem Grossem v dubnu 2006).
Aniž bych chtěl čtenáře unavit další záplavou textů, v nichž „každý spěchá, aby vyslovil své morální stanovisko.“ (citát z dnešního komentáře Petra Fischera v HN Ve zkoušce Moravou nám pravidla BBC nepomůžou), rád bych shrnul několik svých poznatků z diskuse k připadu Tlustý/Morava.
Moje mrazení v zádech, o kterém jsem psal v páteční glose (viz aktualne.cz, louc.cz) se potvrdilo. Jenomže jak ukázal včera vysílaný pořad TV Nova Natvrdo (video), některé věci jsou asi trochu jinak. Například že to nebyl svedený Janek Kroupa, který "se nechal zatáhnout do spikleneckých hrátek Vlastíka Tlustého“, ale že Janek Kroupa se na těchto hrátkách aktivně podílel, nebyl-li přímo jejich spoluautorem. To poněkud mění situaci při celkovém hodnocení používaných metod v kauze „Tlustý/Morava“ ze strany médií.
Své dnešní vydání MF Dnes uvádí titulkem „Poslanec ODS chtěl vydírat“. Jan Morava (ODS – 29 let) naletěl novinářům TV Nova a MF Dnes, když vyjednával s fiktivní detektivní agenturou o kompromitujících materiálech na své parlamentní kolegy, které pak dále nabízel médiím. Předpokládám, že tato kauza jen tak brzy nevyšumí.
Škoda, že už není na internetu fejeton Tomáše Baldýnského otištěný v Lidových novinách s titulkem „Názoráři,“ který v srpnu 2005 popisoval „názorové šílenství kolem souboje reality shows“ dvou komerčních televizí. Dovolím si z něho citovat: „Práce názoráře je krutý byznys a přináší s sebou život v neustálém stresu.