Nedávno jsem se přes sociální sítě dostal k článku německého týdeníku Der Spiegel „Stratég teroru“ z letošního dubna, který vychází ze získaných dokumentů zabitého představitele tzv. islámského státu Hadžího Bakra. Z toho článku (v německé verzi zde, v anglické verzi s obrázky tady) mne zaujala pasáž o ovládnutí syrského města Rakka, dnešního sídelního města IS Může sloužit jako varovný příklad toho, co se stane, když se většina nedokáže sjednotit v obraně proti agresivní menšině. ČTK z toho článku udělala zprávu, kterou však česká média příliš nevyužila.
Blíží se 17. listopad a s ním i příležitost pro "kraválisty všeho druhu," jak o nich včera napsal v souvislosti se státními svátky Jindřich Šídlo. Podle Přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy ke dni 13. 11. 2015 (ke stažení zde) se uskuteční 21 akcí, z nichž některé pochodujíce se budou prolínat na Václavském náměstí, na náměstí Republiky, Staroměstském náměstí, Albertově, Klárově, u Úřadu vlády a dalších místech. Sečtením předpokládané účasti podle svolavatelů by mělo příští úterý ulicemi pochodovat 33-44 tisíc demonstrantů.
Když tento týden zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt, vzpomněl jsem si na jeden text, který jsem o něm sepsal před 14 lety. Ačkoliv ten text tenkrát reagoval na aktuální událost české politické scény, myslím, že neztratil na aktuálnosti. Proto ho teď umisťuji na tento blog. (Originál je na http://www.louc.cz/01/531002a.html)
Úvodem citát Ferdinanda Peroutky z jeho Demokratickém manifestu: "Sociální vztahy mezi lidmi jsou udržovány na základě důvěryhodných slov. Když propagandista po dlouhou dobu zacházel se slovy svým způsobem, důvěryhodnost slov zmizí, řeč přestává být spolehlivým komunikačním prostředkem, společnost se rozdrobuje. Pod povrchem připraven čeká chaos. Úsilí demokracie, aby slovům byl vrácen počestný obsah, aby pojmy znovu byly jasně definovány, je víc než politický boj." (vydání z roku 1991, str.184)
Atmosféra ve společnosti - alespoň té, která se aktivně zapojuje do sociálních komunikací - houstne a debaty se přiostřují. Silné akce vyvolávají silné reakce, silná slova na jedné straně vyvolávají neméně silnou odezvu na straně druhé. Tak si vysvětluji blog Martina M. Šimečky z 26. října s názvem Říkejme tomu fašismus.