Média a korupce

21. 11. 2011 | 23:27
Přečteno 4285 krát
Jako pamětník si vzpomínám na jeden citát Ivana Svitáka, zveřejněný - tehdy na jaře roku 1968 dosti odvážně - v týdeníku Student: "A kolosální nasranost se tyčí nad střechou naší radnice." Myslím, že do jisté míry charakterizuje i dnešní atmosféru mezi lidmi. Média snaží rozplétat alespoň některé případy okrádání státu, přičemž hlavním hitem je kromě staronových OpenCard a projektu IZIP dnes případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Miroslav Motejlek na svém webu motejlek.com k tomu dnes napsal: "V roce 1998 jsem napsal ještě v Lidových novinách článek, že borci v čele s Antonínem Koláčkem a Lubošem Měkotou koupili/ukradli tehdejší Mosteckou uhelnou společnost za její peníze a že různé fondy jsou naprostá blbost. Po pár letech jsem zjistil, že se za to Lidové noviny musely omluvit. Tak teď nevím, jestli žádat omluvu za omluvu? A od koho vlastně. Fakt je, že LN se zřejmě vůbec nebránily. Jako svědka mě k soudu nikdo nikdy nepozval."

Zapátral jsem v archivech a našel jsem tuto omluvu Lidových novin z 8.12.1999:

"Oprava: Na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který změnil rozhodnutí městského soudu, zveřejňujeme toto: Oprava nepravdivého údaje. V deníku Lidové noviny v sobotu 7. března 1998, na str. 15 jsme zveřejnili článek podepsaný autorskou značkou mot, opatřený titulkem "Češka nesedí ČSSD nebo důlní společnosti". V rozporu s pravým a skutečným stavem se nachází námi zveřejněné tvrzení o MUS v odstavci třetím, když s odvoláním na zdroje vedení Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky blízké jsme usoudili, že s managementem MUS a ostatních strategických firem táhnou někteří lidé z oddělení paliv a energetiky již zmíněného ministerstva."

Inkriminovaný odstavec Motejlkova článku ze 7.3. zněl: "Podle zdrojů blízkých vedení ministerstva průmyslu a obchodu je zcela zřejmé, že s managementem MUS a ostatních strategických firem táhnou někteří lidé z oddělení paliv a energetiky tohoto ministerstva. "Je to neuvěřitelná sebranka lidí. Problém je také v tom, že ministr Karel Kühnl je zcela mimo a ve věci se neorientuje," řekl LN zdroj z ministerstva."

Přečetl jsem si článek celý a nemyslím si, že by LN svého autora nebránily. Například nemusely odvolat ani se omluvit za jiné pasáže článku, například:

"Management uhelnou společnost okrádá. Poradce předsedy FNM Karel Kříž tato vyjádření (požadavek poslance Hojdara na odvolání Češky z FNM - pozn.mš) považuje za drzost. Hojdar je totiž členem představenstva Mostecké uhelné společnosti (MUS). "FNM zjistil, že management okolo MUS vytvořil rozsáhlou a nepřehlednou síť firem, které MUS prostě okrádají," říká Kříž. Tyto společnosti poskytují MUS různé služby za předražené ceny. "Zisky z této činnosti jsou potom používány na nákup akcií MUS," tvrdí doslova Kříž. Vedení firmy chce podle FNM MUS ovládnout ještě před jeho privatizací."

Tento případ může posloužit jako další důkaz proti teorii o všemocnosti médií. Média mohou na nepravosti pouze upozornit, zda se tyto nepravosti dočkají potrestání, již ovlivnit nemohou. O to se musí postarat demokratický politický a právní systém. Nixona také v aféře Watergate neporazili jen dva novináři z Washington Post, jak se dodnes četní lidé domnívají, ale také vydavatelka Grahamová, soudce Sirica, prokurátor Cox, senátní komise Sama Erwina.

Jiný příklad: vrabci na střeše si dnes štěbetají o tom, proč ministr kultury Jiří Besser odvolal šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Píše o tom také jiný blog na Aktuálně.cz. Opěla zkrátka odmítl vydat veřejné peníze na investice bez řádného výběrového řízení podle svých představ, proto musel jít, neboť - podle Besserova náměstka Františka Mikeše - před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh."

Ano, je třeba spěchat, novela zákona o zadávání veřejných zakázek už prošla parlamentem, hrozí, že od příštího roku bude platit, a tam už by asi bylo obtížnější protlačovat kamarády (nemyslím přímo Besserovy kamarády, ale lidí, kteří slouží pod ním - vzpomeňme si na jejich dosazování v případě krátkého účinkování Heleny Třeštíkové v ministerské křesle).

Případ jasný jako facka, zvláště pro toho, kdo zná, kolik věcí už Opěla zachránil před zničením či rozkradením (nejen staré filmy, viz také případ Krátkého filmu a.s. a rozprodávání loutek likvidátorem). Stane se něco? Zřejmě nikoli. Zákon porušen nebyl, premiér Nečas má jiné starosti, než nějaký filmový archiv a řádově desetimilionové či stamilionové zakázky. Musí se starat o miliardy z MUS.

Pak ale není divu, že "kolosální nasranost se tyčí nad střechou naší radnice."

P.S. Doporučuji ještě jednu žhavou aktualitu z Motejlkova webu, jejíž název mluví sám za sebe: Pražský primátor Svoboda narušil tradiční toky peněz v hlavním městě a tak bude muset skončit. Tvrzení, že hlavním účelem vypovězení koaliční smlouvy na pražské radnici je odstranění primátora, beru trochu s rezervou. Ale znáte to: není šprochu...

P.S. P.S. - DODATEK pondělí 22.11.2011 ráno. K Motejlkově názoru se připojil i Erik Best, který ve své pravidelné glose vyslovuje hypotézu, podle níž se tímto krokem Boris Šťastný (ODS) chce zbavit primátora Svobody (ODS), aby poté uzavřel staronovou koalici se sociálními demokraty, tentokráte bez nepohodlných lidí ze své vlastní strany.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Stačí 12 miliard ztráty pro státní kasu, aby se poroučel ministr financí, který se nepřipojil jménem ČR k trestnímu řízení ve Švýcarsku jako poškozený ? To může udělat jen naprostý ignorant, když mu někdo nabízí možnost získat zpět ukradené peníze a ještě sám provede všechna dokazování a vynese právoplatný rozsudek, aby váhal s připojením nebo dokonce odmítnul! Vysvětlit se to také dá tím, že ten ministr financí má z něčeho strach.
21. 11. 2011 | 23:44

dědek mirda napsal(a):

je smutné,že má strach a né české policie,tam je v pohodě.
21. 11. 2011 | 23:53

Kanalnik napsal(a):

22.11.2012

Prezident Klaus byl spatren, jak odjizdi z Hradu v doprovodu policie a armady neznamo kam. Po nekolikatydennim oblehani hlavniho mesta demonstranty z cele republiky doprovazenem rabovanim a naprostym chaosem v ulicich nastal necekany zlom - prezident republiky byl nucen uchylit se do bezpeci a uniknout tak pripadnym rozvasnenym davum dobyvajicim se do jeho hradniho sidla.

Po brutalnim lynci Miroslava Kalouska, ktery nasilne zahynul minuly patek spolecne s Ivanem Langerem, Mirkem Topolankem, Jirim Paroubkem a Markem Dalikem, nikdo z dosvadnich ci minulych prominentu, zda se, neni v bezpeci, mnozi jsou nezvestni. Po te, co lide prisli o vsechny svoje uspory epochalnim krachem celosvetoveho bankovniho systemu, neni konec nynejsim nepokojum v dohlednu, a my jako obcane Ceske republiky si muzeme snad jen prat, aby nasi zemi nezasahl rapidne rozvijejici se konflikt mezi Cinou a USA, ktery zuri na opacne strane zemekoule.
22. 11. 2011 | 00:25

mb napsal(a):

A kolosální nasranost se tyčí nad střechou naší radnice

... vy si to jako bloger můžete dovolit napsat ...

quod licet Iowi ... ( :-))

"FNM zjistil, že management okolo MUS vytvořil rozsáhlou a nepřehlednou síť firem, které MUS prostě okrádají," říká Kříž. Tyto společnosti poskytují MUS různé služby za předražené ceny. "Zisky z této činnosti jsou potom používány na nákup akcií MUS," tvrdí doslova Kříž. Vedení firmy chce podle FNM MUS ovládnout ještě před jeho privatizací."

--- kolosální nasranost není zdaleka adekvátní(m) vyjádření(m)

...
22. 11. 2011 | 01:31

mb napsal(a):

kéž by nám ta kolosální nasranost z huby do ruky přejíti ráčila ...

vykřikneme: máme hole v ruce ...

a půjdeme defenestrovat až se ctitelé tradic a starých zvyků z D.O.S.T.u samým blahem zatetelí až nejvyšší poletí vzduchem padaje, řka: zatím dobrý ...
22. 11. 2011 | 01:36

otokar napsal(a):

Zloději mají teď malou dušičku. Budou musit nutně:
1. zakázat komanče(s dluhošem se už nějak dohodnou)
2. zrušit babiše,tak nějak po dubčekovsku,jinak to neustojí, lidi jsou excitováni(to hledíte, pane Stejskal!?)a bude to gradovat po novém roce, jak začnou působit kalouskoviny současně s průvalem dalších kauz(Pitr ante portas, hlavně aby se nám hoch moc nerozkecal!)
O krejčíři nemluvě.
22. 11. 2011 | 03:49

Béda napsal(a):

Osobně soudím,

že v české politice začíná velký boj mafiánských klanů o její ovládnutí. Jak to tak vypadá, v současné době napřely své spojené síly "nezávislá" média spolu s multimiliardáři a pravicí proti ČSSD, kterou se vzhledem k jejím rostoucím preferencím a narůstající naštvaností podvedených voličů (jdoucích vstříc zdražování, propouštění. zpoplatňování a tunelování "zodpovědné" vlády) rozhodli knokautovat skrze kauzy jejich politiků a podnikavých přítelíčků.

Nic proti tomu, ale nemělo by se při tom "čištění" zapomínat na Řebíčky, Dalíky, další uhlobarony, bankéře, Opencard...
22. 11. 2011 | 05:08

Béda napsal(a):

dovětek: z aktuálních taky na Kocourky, Drobily, Vondry, Kalousky, Schwarzenbergy...
22. 11. 2011 | 05:35

ijn napsal(a):

to Bedo

myslíte, že Bakala z CH řídí švýcarské soudy, i když ho průvan na VSZ také může postihnout?

Já vidím obrat v jednání BIS, která již z profesního hlediska nemohla mlčet, protože hrozby a nebezpečí zločinu u moci byly a jsou velmi vysoké, mohou způsobit rozklad ČR! Copak rozkradená ČEZ a.s. není hrozba, když odkládá i dostevbu ETE34 pro medostatek zdrojů??? Úvěry ČEZu Roman zvedl o 600% a elektřinu o 400%, tramvaje pro Prahu o 38% předrařil, lokomotivy pro ČD vyhrál, aniž měl schválený prototyp!

Zřejmě se ostatní kmotři po jednání na MFF v K.Varech (sůe Babiše Palermo) naštvali a do funhujícího soukolí Klaus-Roman hodili vidle. Ale Kalousek se podělal a dosadil MR zametat stopy Zločince a krále korupce do DR ČEZu! MPO Kuba doinkasuje korupční bonus z ETE34 (30mld.Kč) a kmotři jsou do opozice užít prachy. Tak nějak se bude vývoj v ČR ubírat, ještě najdou nového "pana čistého" v ODS B.Šťastného? Včera začali etapu hledání.
22. 11. 2011 | 05:49

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

No vida, jak se nám to v této adventní době začíná stříbřit, až se to do vánoc vystříbří, začne snad velký úklid.
22. 11. 2011 | 07:01

Kryštof napsal(a):

"Svolaná lékařská komise sice shledala , že poštmistrová je úplně blbá , ale zároveň že je schopná zastávat i jakoukoliv státní službu ...."

Hašek tímto Švejkovým citátem nadčasově předznamenal jev všeobecný a zvláště v Čechách pak přímo existenčně nezbytný , jak je evidentně vidno z počinů státní administrativy ve věcech vezdejších .
Kdepak , klotové rukávce , mít štempl , s nadšením dobrodruha po dvacet let podepisovat fakturu "A" , volizovat kolky , moct si votvírat na lidi hubu a bejt "pod penzí" , to byl vždycky můj sen ....
22. 11. 2011 | 07:07

M.N.O.P. napsal(a):

Dovolím si předestřít jiný scénář: Přichází období normalizace a reálného kapitalizmu. Proč? Stranám ubývají zásoby a zdroje peněz v pokladnách. Bez peněz nelze jít do voleb a banky v současné hospodářské situaci nepůjčí ani korunu. Jak tomu zabránit? Povýšení Kuby, co by inspirativního symbolu pro ostatní straníky, odvolání Svobody co by varovného symbolu pro ostatní, o změnu se snažící straníky. Jen nevím, co utne ty stále nespokojené hlasy opité svobodou projevu. V 69 přijely tanky .......
22. 11. 2011 | 07:42

rejpal napsal(a):

Média mohou hodně i v zemi otrlých politiků, v jaké se nacházíme. Nestačí ale jen o věci jednou dvakrát napsat. Chce to držet ty kauzy živé, otravovat jimi politiky na tiskovkách, třeba jednou týdně na titulní straně zveřejňovat seznam podivných kauz se jmény příslušných odpovědných osob. Stokrát nic umořilo osla. Oni nesmí mít pocit, že vlastní problém vyřeší tím, že na někoho vytáhnou problém někoho jiného a ten svůj tím přebijí jak v mariáši. Velké deníky dokáží velmi znepříjemnit život těm nahoře tím, že se šťourají v exkrementech a výsledky zveřejňují. Tady jsou velké rezervy. A čtenosti deníků by to určitě neublížilo.
22. 11. 2011 | 09:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stačilo by, kdyby novináři sborem nehýkali na pokyn politiků při různých kampaních (např. čunkiáda), ale pokud možno pravdivě referovali o skutečnosti. Na současném stavu se jich dost podepsalo.
22. 11. 2011 | 13:37

palivec napsal(a):

taky si na tu svitákovu větu pamatuju,teď je proklatě aktuální.
29. 11. 2011 | 07:00

Jiří Novák napsal(a):

Tento případ může posloužit jako další důkaz proti teorii o všemocnosti médií. Média mohou na nepravosti pouze upozornit, zda se tyto nepravosti dočkají potrestání, již ovlivnit nemohou. O to se musí postarat demokratický politický a právní systém.

Toto píše expert na media veřejné služby. Pravda leží, bohužel, jinde. Veřejnoprávní media (tedy nikoli ta privátní) právě že představuji organickou součást zmíněného "demokratického politického a právního systému", to by mohl kantor UK vědět. I to,že budují svým důsledným a nestranným zpravodajstvím a komentáři val prevence. A normotvornosti. Samozřejmou podmínkou je také systematičnost. Vězení za rozkrádání, po kterém volá pan Šmíd, je jen sankce. Tedy mluvím o mediích, jako je BBC, například. Nikoli o ČTK, ČT a ČRo, jak o nich referuje pan Šmíd. Ty jsou pevnou součástí klientelismu, jako současné značky ČR. A tudíž také příčinou nejenom masivní korupce, ale už přímého rozpadu státu, jak mu svědčíme v přímém přenosu.
30. 11. 2011 | 21:22

Bubeník napsal(a):

Tvrzení, že: "Média mohou na nepravosti pouze upozornit, zda se tyto nepravosti dočkají potrestání, již ovlivnit nemohou. O to se musí postarat demokratický politický a právní systém." je naivní. Zde není demokratický ani právní systém. Zde vládne oligarchie, korupce a mafie. A média? Grosse odstřelily, ale na pseudopravici si šáhnout nedají. Jsou stejná jako mafie.
02. 12. 2011 | 10:53

Spokojený Čech napsal(a):

"Nasranost" se stejně v Česku změní v "posranost", tak to naše historie učí. Ale je hezké přečíst si tolik zajímavých názorů, třebaže jsou spíše salónního charakteru - tedy neakceschopné. Myslím, že chybí jen to, co tu chybělo vždy - pokora a ochota pracovat... a že se pořád krade, kecá a nemaká se ani nahoře a ani dole... pánové, tady se kradlo vždycky, vždycky se tu jen kecalo a nemakalo...a to je všechno, co jsem chtěl říct. Jdu něco dělat.Běžte taky,jo??
03. 12. 2011 | 20:49

mk napsal(a):

Já svojí nespokojenost dám určitě najevo při volbách a to tím že budu volit komunisty...
09. 12. 2011 | 23:02

LeonaFernandez28 napsal(a):

Do not a lot of money to buy a building? Do not worry, because it's available to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a> to work out such kind of problems. So get a college loan to buy all you want.
01. 07. 2012 | 20:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy