Bruselský summit a česká média

20. 06. 2008 | 14:45
Přečteno 4119 krát
Jestliže novináři něco nemají rádi, jsou to události, které se stanou těsně před uzávěrkou nebo až po uzávěrce vydání. Včera to bylo jednání evropského summitu, na němž se setkávají vrcholní představitelé členských států EU, aby projednali aktuální problémy, v těchto dnech kromě jiného osud reformní lisabonské smlouvy.

První den jednání končil až po půlnoci, takže deníky se musely ve svém zpravodajství spolehnout na situační přehledy, líčení atmosféry, a pohyby politiků v průběhu dne. Protože noční zpravodajství rozhlasu a televize se omezuje na jednověté headliny, logickým zdrojem podrobnějíšch aktuálních informací o „pouzávěrkových“ událostech by měl být internet.

V Česku máme hned několik serverů, které usilují o to, aby se staly tím místem, na které se obrátíme v okamžiku, když budeme chtít vědět, co se doma i ve světě děje. Dnes ráno po osmé hodině jsem se na ně obrátil s nadějí, že se dozvím něco, co se v novinách dočtu až zítra, tedy s jakými stanovisky se evropští lídři po prvním dnu rozešli.

Očekával bych, že média, která vyslala do Bruselu své zpravodaje, zásobí své internetové servery původním zpravodajstvím, ať už v textové nebo alespoň ve zvukové, když ne obrazové podobě. Nakonec jsem zjistil, že základním zdrojem téměř všech zpravodajských serverů byly zprávy ČTK. Když říkám „téměř všech“, znamená to, že zde byly výjimky. Například denik.cz od doby, kdy mateřské vydavatelství Vltava Labe Press odřeklo servis ČTK, zahraniční zprávy asi ignoruje, z Bruselu dnes ráno neměl nic. Aktualne.cz zřejmě čerpá z agentury Reuters, dozvěděl jsem se zde o konci sankcí proti Kubě, ale jen málo o osudu lisabonské smlouvy.

Některé servery se soustředily na informace, které novinářům v noci poskytl premiér Topolánek (idnes.cz, novinky.cz, ct24.cz, tyden.cz), teprve v druhém plánu bylo možné vysledovat, jak to s lisabonskou smlouvou – bez ohledu na Topolánkovo stanovisko – dopadá. Jiné servery neměly ani to (ihned.cz, lidovky.cz), z čehož jsem si vyvodil závěr, že pokud jsou tu noční služby, pak zprávy nevytvářejí, ale v nejlepším případě je přesunují na web od externího zdroje.

Týká se to například nového úkazu na internetovém zpravodajském nebi – nováckého portálu tn.cz. Jeho vstupní stránka ráno překypovala pseudoudálostmi, nějaký Brusel ji příliš nezajímal. Jedině rubrika „krátké zprávy“ poctivě a průběžně i během noci uváděla headliny zpravodajských agentur (nicméně to vše pod adresou nova.cz). Také na nové zpravodajské stanici Z1tv.cz jsem se toho příliš nedozvěděl.

Zkrátka a dobře, došel jsem k názoru, že bez ČTK by česká veřejnost téměř neměla šanci dozvědět se pohotově o tom, co se děje za humny českého rybníka. Někdo může namítnout, že to není tak důležité, protože to lidi stejně nezajímá, že je důležitější vědět, jak to myslí Julínek s reformou a zda budeme u doktora platit 30 Kč. Nehledě na to, že pro návštěvnost na internetu je Jiřina Bohdalová na balkoně evidentně mnohem přínosnější než nějaký Brusel.

Pak se ovšem nemůžeme divit úspěšnosti falešných proroků typu pana Kurase, jehož demagogii a omyly není tak snadné prohlédnout, i když na ně informovanější přispěvatelé v diskusích pod jeho články upozorňují.

P.S. Jako český čtenář bych například uvítal, kdybych se mohl v českém jazyce dozvědět to, co se dočetl čtenář zpravodajství reuters v angličtině:

„But, apparently in deference to Czech opposition, the text stopped short of urging other countries to continue ratifying the Lisbon treaty, saying only: "The European Council noted that 19 member states have ratified the treaty and that the ratification process continues in other countries."“

Jak z citace vyplývá, český postoj může významným způsobem ovlinit konečnou podobu závěrečného prohlášení. Kam se jen poděl ten demokratický deficit EU, o kterém tak často slyšíme?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hv napsal(a):

Zkusim vam odpovedet na vasi otazku. Nejde o demokraticky deficit, jde o diplomacii. Demokracie proste obcas ustupuje do pozadi praktickemu/kompromisnimu reseni, bohuzel posleze uz nastupuji jen ta "prakticka reseni", zkratky bez demokratickych principu.

Myslim, ze vsichni v EU jsou si ted vedomi, ze Cesi maji ted v ruce oprate, dalsi ne muze LS pravdepodobne pohrbit a na to nejsou v Evrope pripraveni. Nektere staty nechteji vicerychlostni Evropu (napr. UK), dalsi referendum zatim Irove nechteji. Politici v EU nechteji resit Irsko a jeste k tomu rebely v Cesku. A nevim, jestli nebyla arogance z jejich strany, ze neexistoval plan B (ani plan C), ale panovala jista bezradnost.
A jakokyliv tlak bude kontraproduktivni a s opacnym efektem. Senatori v ODS mozna i LS poslou k ledu (a toho si je vedom i Paroubek), tedy pokud jim premier Topolanek nepromluvi do duse nebo jim neco "neslibi".

A co se tyce samotne demagogie, kdyz jsem cetl komentare a blogy, tak mi pripada ze to neni pouze vlastnosti euroskeptiku, ale ze to tak vidi pouze eurooptimiste (ci "eurohujeri").
20. 06. 2008 | 15:35

JH napsal(a):

Na pohotové internetové zpravodajství si budeme muset ještě počkat, Internet jako elektronické medium má u nás krátkou tradici a máme se hodně co učit...a to neplatí jenom ve vztahu k internetovému zpravodajstvím, ale k fungování internetu v čr obecně, alespoň tak to vidím já...

Zas nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř...internet a služby se rozvíjí raketovým tempem, tak uvidíme, jak to dopadne...

PS: PS
-Vaše poznámka na p.Kurase je vostrá, ten Vás nebude mít rád
-cit:/Kam se jen poděl ten demokratický deficit EU, o kterém tak často slyšíme?/
Právě pod blogem pana Kurase sem také vyjádřil pochybnosti nad proklamovanými nedemokratickými metodamiEU...
20. 06. 2008 | 15:39

JC napsal(a):

Lisabonská smlouva byla stvořena jako náhražka za "euroústavu" tak, aby se nemusela konat referenda.
K jednomu nakonec přece jen dojde. U nás. V Irsku.
Říkala před pátečním hlasováním Irů europoslankyně Kathy Sinnottová.
Vždy je to malá skupina, která se o něco postará pro mnoho jiných. Irsko v r. 1916, Sparťané u Thermopyl.
Evropa stojí před různými úkoly, ale lidé jsou připravováni o možnost k tomu vůbec něco říkat. Iniciativu má dvacet tisíc úředníků a sedmadvacet komisařů bez demokratického mandátu.
Nepochybuji, že kdo se pořádně seznámí s Lisabonskou smlouvou, bude hlasovat proti ní.
V našem referendu budou Irové hlasovat za půl miliardy Evropanů, řekneme-li Lisabonské smlouvě NE, Evropané nám budou vděční.
Také názor, co říkáte pane Šmíde ?
zdroj.http://vpravo.blog.cz/
20. 06. 2008 | 16:02

JH napsal(a):

JC napslal/a:
/Nepochybuji, že kdo se pořádně seznámí s Lisabonskou smlouvou, bude hlasovat proti ní/

Zajímalo by mne, kdo četl kompletní ústavu čr, občanský zákoník platný v čr, bibli atd..
a přitom je schopen každý zaujmout nějaký názor na uvedené dokumenty. Takové nějaké názory potom sice nevyplývají s detailní znalosti dokumnetů, ale občas na základě známých faktů "hodnotí" celek...
On na základě detailní znalosti by se u nás v politice nemohl vyjadřovat nikdo k ničemu...

Tak argumenty jako "až si to přečtete, tak budete hlasovat tak nebo onak" pro mne nemají velký význam, ale chápu je a jsou logické, ale ne pragmatické...
Tak neupírejme laikum, kteří nemají čas ani chuť číst LS, ale znají komentáře a hodnocení od obecně uznávaných autorit, aby se vyjádřily a jejich hlas považujme za rovnocený ostatním názorům od "zasvěcenějších"...
20. 06. 2008 | 16:21

Čochtan napsal(a):

Nebyl tu někde link na pořad ČT: "Ukradené Kosovo" ?
Že by se vypařil ? Ještě že jsem si to stačil uložit !
http://video.google.com/vid...
Jen se podívejte, jaké fašistické svinstvo EU podporuje miliardami ročně !
20. 06. 2008 | 16:27

JH napsal(a):

PS: Irové také určitě zdaleka všichni nečetli LS, ale rozhoudnout dokázali v pohodě :-D
20. 06. 2008 | 16:31

JP napsal(a):

jsou idé, kteří četli např. zákoník práce, ale i tu lisabonskou smlouvu - a možná právě proto nemají tak apriorní postoj. Hlasovat o něčem co neznám se stává, ale moc bych se tím nechlubil.
Lisabonská mslouva není žádný zázrak, něco nám i bere, ale tak aby posílila EU. proto ji někdo podoří a jiné, komu EU vadí, tak zase ne. A to je taky demokracie
20. 06. 2008 | 17:46

Beran napsal(a):

Evropa je kontinentem sobeckých národů a snaha sociálních inženýrů o homogenizaci povede k moc dobrým věcem.

K dezintegraci.

Inu... demokracie.

Beran (http://vpravo.blog.cz)
21. 06. 2008 | 02:06

Alina Artiuschenko napsal(a):

Pane Smíde,
nevím, kdy přesně je pro vás "ráno". Zřejmě jste se překoukl. Podívejte se alespoň takto zpětně, zkontrolujte čas zveřejnění:
http://www.denik.cz/ze_svet... (19.6., předevčírem 23:08)

http://www.denik.cz/ze_svet... (20.6., včera 8:45 aktualizováno včera 10:13).

S pozdravem a přáním lepší orientace na internetu,
Alina Artiuschenko
21. 06. 2008 | 10:15

vlk napsal(a):

Není čeu se divit. Lisabonská smlouva zas až tak běžného občana nepálí. Nezná jí a nemá aniv úmyslu tak učinit.A svůj postoj více méně odvozuje od svých politických preferencí. Jsou li takové, pak je asi tak nějak proevropský. Jsou limakové , je proti LS.
Media to vědí a chovají se racionálně. Což je vidět zejména na tn.cz
A konec konců - i tady.

LS je téma jen pro zlomkovu část populace.
21. 06. 2008 | 10:57

smid napsal(a):

To Alina: Máte pravdu v tom, že tu první zprávu (ještě ze čtvrtka, před jednáním) jsem asi překoukl, tj. neklikal jsem dostatečně dozadu ve zprávách ze světa. Nicméně já jsem měl zájem o zprávy bezprostředně po nočním jednání, a jak píšu ve svém sloupku, svůj průzkum jsem dělal v osm hodin ráno. Vaše zpráva má čas 8:45. To pro Vaše vysvětlení. Jinak jsem rád, že i Deník se o zahraničí občas zajímá.
23. 06. 2008 | 01:04

JC napsal(a):

JH,
JC sice napsal, ale pouze citoval irskou europoslankyni.Je to jen jiný ,legitimní nároz na věc.
23. 06. 2008 | 09:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy