Do Vietnamu za pár desetikorun? Žádný problém!

13. 08. 2009 | 11:02
Přečteno 26190 krát
Léto v plném proudu a já denně závidím svým vietnamským kamarádům při pohledu na jejich statusy na facebooku, jak jedou do Vietnamu, jak navštívili tohle a tamto, jak jedli a ochutnali všechno možné i nemožné. Nostalgie téměř na denním pořádku! A tak jsem se jsem se rozhodla, že si zajedu do Vietnamu přímo tady v Praze. Jednoho krásného dne jsem vzala svoji kamarádku do našeho skrytého vietnamského města Sapa u Sídliště Písnice.

Sapa je ve Vietnamu turisticky oblíbené horské městečko na severu země, kde žijí národnostní menšiny jako H’mongové, Tayové, Daové. Žijí tu po skupinkách v rodinných klanech, užívají svůj jazyk, ctí své vlastní zákony, žijí dle svých tradic a zvyků a cizince tu možná někdy nevidí zas tak rádi (krom obchodních důvodů).

Svým způsobem je i česká Sapa (chcete-li vietnamské tržiště, město ve městě, český Vietnam town) místem, kde se schází menšina – ta vietnamská žíjící v Čechách. Bavíme se tu vesměs vietnamsky, čteme si tu vietnamské noviny, chodíme k vietnamským holičům, jíme naše jídlo a nakupujeme naše ingredience. Svět okolo nás moc nezajímá, aspoň během doby, co jsme uvnitř něho.

Se Slobodankou jsme začali náš den návštěvou nové kanceláře Klubu Hanoi, který se přestěhoval přímo k tržnici, aby měl ke svým klientům a členům blíže (Klub Hanoi je občanské sdružení, jehož členy mohou být všichni, kdo se zajímají o Vietnam, jeho kulturu, historii a tradice a o život vietnamské komunity v České republice www.klubhanoi.cz).

Půjčily jsme si tu nějaké knihy, pokecaly s holkama a vyrušily je tak z jejich úředničení. Příjemné chvilky v klubu mi narušil jen starý, rozviklaný výtah. Z traumatické jízdy jsem se v příštích minutách musela léčit tradiční, lahodnou polévkou Phở Gà. A přitom výběr jídla nebyl až tak hladký :

Tak co si dáte, krasotinky, vítá nás postarší majitel bistra.
Dobrý den, já bych si dala pho ga.
Dobře a co si dá kamarádka? Ptá se mě pán vietnamsky.
Slobodanko, jíš kachnu?
Jo, miluju kachnu!
A chceš ty tenký rýžový nudle nebo tlustý nebo skleněný nudle?
Ty tenký.
Tak ona si dá bún ngan. Překládám krajanovi.
No ale měla to už někdy kamrádka? Oni to většinou Češi nemaj rádi, tuhle kachnu.
Slobodanko, a jseš si fakt jistá?
Jo, zkusím to.
A s jakýma nudlema že to chce?
Slobodanka ukazuje na tenké rýžové nudličky, ale u špatného pokrmu.
No vidíš, ukazuje grilované vepřové? Tak co teda chce?
Bún ngan, bože!
Ale opravdu? Kachnu? Jako fakt jo? A co když to nesní a vyhodí?
No tak si to s ní vyměním, svatá prostoto Ho Chi Minhova!

Jídlo bylo víc než znamenité a Slobodanka všechno, díkybohu, snědla. I majitel bistra si jistě oddychl.

Při zapití hlavního jídla zeleným čajem si Slo všimla, že na poličce v bistru stojí demižon a cosi v něm. A tak jsem Slo zasvětila do tajů vietnamské přírodní medicíny.

No někdo tam má naloženého mořského koně, kobru, ženšen, tak různě.
Neeee ! A to se pak pije?
No jistě, na koupání je lihu málo!
Neeee ! To bych v životě nevypila!
Ale to bys třeba i musela, kdyby tě na to pozval Vietnamec. Odmítnutí by bylo hrubé chování vůči hostiteli.
Ty jo, kobra jo. To je ale hrůza.
Tak někdo tam má třebas i placentu, ale to už je fakt extrém.
Bóžínku...

Po vysoce profesionální přednášce o vietnamských tradicích a zvycích následoval nákup vietnamských ingrediencí. Zavedla jsem Slo do největší prodejny na Sapě, kde seženete všechno. Od prasečích jazýčků, po čerstvé kraby až k voňavým bylinkám, které se prý pěstujou kdesi na záhoncích za Sapou a kde se o ně údajně denně starají mí krajané v tradičních kloboucích nón.

Slo valila oči, když viděla svoje k smrti oblíbené krevety stále se hýbající v malé vaničce. Začala lekce vietnamštiny a ukázka vietnamského koření, bylinek, zelenin a tropického ovoce. Úplně jsme zapomněly na košík, takže se za chvíli Slo potácela ke kase s plnou náručí rybí omáčky, mražených krevet, sušeného hovězího masa, žlutého manga, chilli a bambusu. Po cestě posbírala snad všechny svazky bylin, o které zavadila. Tak takhle asi vypadá šestileté dítě, když ho poprvé vezmete do lunaparku. Ještě pár rad k přípravě pokrmů a recepty k vietnamským dobrotám na konec (na blogu někdy příště!).

Pak jsem vzala Slo do různých hračkářství, drogerií a domácích potřeb, kterých se v Sapě za poslední dobu vyrojilo spousty. Kamarádka nechápala, jak ji ten nákup mohl stát tak málo.

"Tys ty kluky, prodejce musela nějak očarovat, aby nám dali nízké ceny! Počkej, já ti dnes vyberu nějakého ženicha."

A tak se stalo, že vdaná ženská s dvěma dětmi chodila po Sapě, nakupovala a přitom mrkala na mladé Vietnamce. Bohužel/bohudík mi manžela nenašla, ale i tak jsme si krásný sluneční den užily. Skoro jako kdybychom byly ve Vietnamu.


Jak se tam dostat? Z pražské stanice metra Kačerov autobusem 113 na zastávku Sídliště Písnice. Pak přes vrátnici – nemusíte se bát, vstup volný pro všechny, následujte Vietnamce :) !.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Všude dobře, doma nejlíp....
13. 08. 2009 | 11:18

Michal Macek napsal(a):

nikdy sem tam nebyl ale to jidlo me laka :)
13. 08. 2009 | 11:19

Milan H. napsal(a):

Děkuji za tip, to je výzva!
13. 08. 2009 | 11:36

zdenek mihalco napsal(a):

Lin se nezmínila o tom, že na Sapě lze zakoupit domácí sladkosti. Pro mě je jejich chuť často extremní - buď strašně hnusné, nebo strašně dobré - nebo obojí naráz. Takové to zkvašené zrní... nebo fazole s banánovým krémem či co to je, to mi fakt chutnalo.
13. 08. 2009 | 11:44

Ládik napsal(a):

ale špyrečky jsou špyrečky...
13. 08. 2009 | 11:56

Kačislava napsal(a):

V Sapě jsem byla a taky mě to velmi uchvátilo. Ovšem ocenila bych jakéhosi průvodce/mapku, abych pochopila, do které hospody jít a co si dát a u potravin by mě potěšily nějaké "naxeroxované"recepty, protože jsem se bála něco koupit, že pak nebudu vědět, co s tím. Moc bych se přimlouvala za nějakou "výpomoc" vietnamsky nemluvícím návštěvníkům, protože třeba já se tam určitě budu vracet - jen bych tomu ráda lépe rozuměla...
13. 08. 2009 | 12:14

zdenek mihalco napsal(a):

Manuál pro návštěvníka bych taky uvítal :) Co na to Klub Hanoi? :)
13. 08. 2009 | 12:20

Brada napsal(a):

Díky za zajímavý článek slečno Lin . Přeji Vám úspěšné dokončení studia na Metropolitní univerzitě ! Hezký den.
PS.
Zajímavé, slovo "sapa" je v jazyce Lakotů (Sioux ) "černý"...
13. 08. 2009 | 12:21

fudoshin napsal(a):

nějakou dobu už se tam chystám.občas něco takového nakupuji.a nakoupil bych i něco, co běžně nenakupuji, protože není kde.no tak snad se tam někdy dokopu... :-)
13. 08. 2009 | 13:00

Baba napsal(a):

Milá slečno,
to jeste ale hodně pozadu. Já svý broučky vozila na kolotoči už ve dvou.
13. 08. 2009 | 13:42

argun napsal(a):

Milá Lin, máte po 14 letech v Čechách naprosto brilantní češtinu (pokud vám korekturu text nedělal nějaký Čech). Smekám!
13. 08. 2009 | 13:54

ali napsal(a):

2Baba
v tom případě Vaši broučci nemohli být vykulení, anóbrž pokakaní...
Tedy slovní spojení, které užila slečna Lin je správné.. :o)
13. 08. 2009 | 15:41

Da.Rock napsal(a):

Asijskou kuchyni miluju. Teda až na syrové mořské potvory, ty nemusím, ale všechny ty kachny a vepříky s omáčkama tří chutí a skleněnou cibulí a bambusem atd....za tím bych se utloukl.
13. 08. 2009 | 15:53

Baba napsal(a):

Nebyli. Kvůli obratu pustí na koníčka dítě i s doprovodem. A nikdy nevíte, co z nich vypadne za půl roku, za rok, za deset let...
13. 08. 2009 | 15:58

GP napsal(a):

Hezky napsaný.

Určitě se tam nějakej víkend stavim.
13. 08. 2009 | 16:45

ali napsal(a):

Baba
tak to je důležité, a máte recht, co z nich vypadne létama nikdo neví :o))..hezký podvečer
13. 08. 2009 | 17:43

zlý kolemjdoucí napsal(a):

http://blog.aktualne.centru... :

svým požitkům sloužící barbarští labužníci, otroci svých jazyků a žaludků bez ohledů, vy mučitelé cítících bytostí, vy kteří trpíte smrtelným hříchem obžerství a narcismu: POLIBTE SI PRDEL
13. 08. 2009 | 18:41

Baba napsal(a):

ali
Promiňte, že jsem nebyla zticha.
13. 08. 2009 | 19:03

michal napsal(a):

Zrovna jsem o Sapě mluvil s kamarádem, co tam teď byl - ovšem pouze ve skupině pár tradičně vypadajících Čechů - a říkal, že nikdy více - všichni prodavači totálně nepříjemní, všichni přestali umět česky, nic najednou nebylo na prodej - neboť se báli, jestli to není nějaká kontrola.

Čili do Sapy pouze v doprovodu alespoň jednoho, kdo umí vietnamsky...

(Sám jsem tam tedy nebyl, je to daleko, ale jak jsem koupil, tak prodávám...)
13. 08. 2009 | 23:05

mates napsal(a):

Do Vietnamu zadarmo a 500 euro k tomu? Žádný problém! Jen do toho.
14. 08. 2009 | 00:29

JH napsal(a):

Milá vietnamská studentko se složitým jménem moc ráda čtu Vaše blogy. Pište více. My Češi jsme nařknuti z rasismu. Nechceme se totiž smířit se zneužíváním sociálního systému a vyděračstvím jedné konkretní minority. Ale mluvím - li za sebe mohu říci, že si vitnamců vážím. Jsou pracovití a nijak neobtěžují ostatní občany. A to ani při svých prodejích.
14. 08. 2009 | 08:28

Sab. napsal(a):

Ve Vietnamu snědí úplně všechno

Ohrožené druhy zvířat se objevují na jídelníčku Vietnamců, varoval ředitel Vietnamské zoologické společnosti. Konzumuje se i maso kriticky ohrožených nosorožců, tygrů, levhartů, luskounů a gibona lara. Podle něj zájem o maso divokých zvířat roste

Profesor Dang Huy Huynh odhaduje, že se ve Vietnamu ročně zkonzumuje 3400 tun masa divokých zvířat, což představuje milión jedinců. Skoro pětina masa je získána nelegálně. Zájem stále roste, protože obliba masa divokých zvířat se rozšířila z horských oblastí i do bohatých městských čtvrtí.

Kromě výše zmíněných druhů a relativně obvyklých divokých prasat nebo jelenů a jelínků se ve Vietnamu pojídá i maso slonů, dikobrazů, opic, medvědů, kamzíků, cibetek, tapírů, divokých koček, hadů, varanů, želv a hadů.

Dvě třetiny ulovených zvířat zkonzumují sami Vietnamci, skoro třetina jde na vývoz a jedno procento je použito v léčivých přípravcích mnohdy pochybné hodnoty, nebo skončí jako domácí mazlíčci, kteří jsou posléze sněděni také.
http://www.novinky.cz/zahra...
14. 08. 2009 | 08:31

Sab. napsal(a):

Asijské labužnictví, úryvek z článku v LN od Petry Procházkové

Čínský „životní prostor“ na Sibiři

Asijské části Ruska se pro Čínu stávají oblastí volné půdy, ekonomických možností i dostupných nevěst
"Nedávno strážci ruského Birobidžanského hraničního přechodu zadrželi dva čínské pašeráky. Vlekli z ruské Sibiře do Číny medvědí tlapy. Museli zabít nejméně 90 ruských medvědů, jejich těla s krvavými pahýly místo končetin nechali jen tak pohozená v přírodě.

Nejmenšímu medvídkovi bylo asi osm měsíců. Tlapičky měl jako miminko, skuhrali ruští pohraničníci a v duchu počítali, kolik kilometrů ostnatého drátu by bylo zapotřebí, aby se Rusko důkladněji oddělilo od Číny."

htp://www.lidovky.cz/cinsky-zivotni-prostor-na-sibiri-dq9-/ln_noviny.asp?c=A090713_000028_ln_noviny_sko&klic=232465&mes=090713_0
14. 08. 2009 | 08:38

Sab.. napsal(a):

ještě znouvu ten odkaz

http://www.lidovky.cz/cinsk...
14. 08. 2009 | 08:40

Baba napsal(a):

Právě jdu k jedněm pro rohlíky. Do obchůdku, kde to už dva majitelé před nimi zabalili. Až se spojí s muslimy a Romy, přehlasují parlament.
14. 08. 2009 | 08:48

Wujc napsal(a):

Sab.. Nefňukejte tu, zvedněte se a upalujte s tím něco udělat... Já ze své vlastní zkušenosti mohu říci, že vietnamci vaří výtečně! Na sapě jsem jedl několikrát a vždycky (až na jeden akutní průjem po turbo polívce) jsem zažil velice krásný gurmánský zážitek. A maso s tygra nebo slona? Proč ne? Přijde mi pokrytecké se cpát na jedné straně kravičkama a prasátkama a na druhé moralizovat... Pokud se Vám stírají Vaše morální hranice mezi slovem ohrožený a slovem vykořisťovaný(popřípadě týraný), pak jste se buďto stala pokrytcem, anebo prostě ráda chodíte do ZOO :) A na truc sem také přihodím odkaz! https://www.youtube.com/watc...
14. 08. 2009 | 09:53

Ja napsal(a):

Zajimave, tam se urcite nekdy zastavim.
14. 08. 2009 | 10:08

Sab. napsal(a):

Pane Wujci, jste amorální hovado (s prominutím pane Stejskale, vy víte, že jsem v jádru slušný člověk ;-)

P.S. Něco se s tím dělat snažím (i s těmi kravičkama a prasátkama):
viz http://animalrights.webz.cz
14. 08. 2009 | 10:08

pokemon napsal(a):

Děkuju Vám za zajímavou reportáž. Budu-li mít čas zajdu se do Sapy podívat.
Přeju Vám pěkný den.
14. 08. 2009 | 10:18

Wujc napsal(a):

To Sab. A co takhle normálně natvrdo přestat jíst maso? Já vím, že hodně varanů, opic a želv navštěvuje ony internetové stránky, ale to jaksi "řeší" problém opět pasivně...
Já se prostě nemůžu zbavit dojmu že je to jenom výkřik do tmy :) Tady tento článek napsala Vietnamka (Češka) a bylo to na téma Vietnamské město ve městě. Vietnamci nejsou vládci asiatů, nejsou to ani nadřazená asijská rasa, jsou v podstatě menšina. Přijde mi demagogické dát odkaz na zaujatou (neověřenou) zprávu o Číňanech a prsknout to do jednoho pytle pod nálepkou asiati :) Prostě to podle mě není fér vzhledem k rozdílům nejen historickým, ale hlavně kulturním. Jestly opravdu chcete něco změnit co se týče postavení zvířat ve společnosti, tak začněte u sebe a pak se snažte přemýšlet jak konstruktivně ovlivnit ostatní - tady je to na špatném místě :)
14. 08. 2009 | 10:39

Jarda napsal(a):

Vážená mladá dámo!
Proč v českém prostředí přepisujete vietnamská jména anglicky (Ho Chi Minh)?
14. 08. 2009 | 10:46

Zoro napsal(a):

V Sapa jsem byl jednou. Koupil jsem si bezdrátová sluchátka (vím že to je u Vietnamců blbost, ale ta cena 200Kč mě nenechala chladným :) ) po cca. 50m chůze a posezení u lavičky jsem zjistil,že nefungují. Chtěl jsem je tedy vyměnit a paní Vietnamka se vytočila jaktože si dovoluju chtít zpět peníze, začala na mě něco křičet vietnamsky a vrazila mi facku!
Tu vaši kulturu si strčte někam....
14. 08. 2009 | 11:15

Hieu napsal(a):

Psa jsi nikdy nejedla?? =))
Hmm.... tak ty jíst jenom vepř co!
Nechápu co mají Češi s tím, že jenom Vietnamci jedí psy!! Třeba v Korei to mají za tradičního jídla, to zas čechům nevadí.
Thuy Duong chápeš vůbec tu vietnamkou kulturu?? Jestli myslíš že půjdeš na tržiště a můzeš poznat tu kulturu vietnamskou, tak to fakt velký omyl. Jsi asi o hodně starší než mě, ale já si mylim, že mubec nemáš zádnou představu o Vietnamu. Thuy Duong pols netrapni Vietnamců před českou očima!!!
14. 08. 2009 | 12:13

Michal Macek napsal(a):

hieu:

muj prastryc delal vyborny psi gulas
14. 08. 2009 | 13:39

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ano, logika tkví právě v tom, že Vietnamci žijící tisíce kilometrů od své rodné vlasti si v Sapě, kde jsou většinu dne, vytvoří takové prostředí, které aby nepřipomínalo jejich domovinu, jejich kulturu a zvyky, aby se jejich děti nemohli ničemu přiučit a zpřetrhali si tak veškeré vztahy k VN! Já nemám vždycky pravdu, ale když už bych chtěla kritizovat, tak napíšu konkrétnívýtky a svoje vlastní názory na věc, milý Hieu!Jinak jsou tvoje poznámky k mým blogům naprosto bezcenné a pro mě to jsou směšné puberťácké výlevy.
14. 08. 2009 | 20:13

Baba napsal(a):

Nevíte náhodou, jestli včera nehrála Sparta?
15. 08. 2009 | 07:17

wellness21 napsal(a):

Nadnárodní společnost, která je na světovém trhu 30 let a zabývající se zdravou výživou je již registrována i ve Vietnamu. Pracujeme s klienty a marketink je založen na síťovém marketinku.
Jsme připraveni Vás zaškolit a podpořit v začátcích.
Podmínky: mít rád lidi, chtít učit se a poznatky využívat v praxi.
Jinak nic
16. 08. 2009 | 07:37

Dzin napsal(a):

Nechápu o čem se tu vůbec diskutuje.Paní Lin sice dává možnost jiného pohledu,ale zřejmě nechápe,že žijeme v ČR.Zde je zabíjení psů nezákoné,je to totiž paní Lin týrání.A hlavní důvod - kulturní a morální aspekty naší země jste POVInNI respektovat spolu se všemi cizinci.Ve světě je to totiž normální a běžné.Jsem host,chovám se jako host.Bez vyjímek a jiných hloupých žvástů o kultuře jiných zemí.Ve své vlasti si naložte s kulturou a folklorem po svém,ale kde jste vzali právo chovat se takto v ostatních zemích.Nevadí mi přítomnost jiných národností,ale je na čase se integrovat.Je zajímavé,že v některých případech se spousta Vietnamců cítí být čechem,ale co se nehodí,tak je zase Vietnamcem,to je ovšem špatně pochopitelně.Bylo by vhodné,i když v to nedoufám,konečně přijmout všechny aspekty spjaté s existencí v naší zemi a podřídit se jim.Tak jako vy hájíte kulturu a běžnost života vašich vietnamských příslušníků,čeští obyvatelé činí to samé,nechápu tedy čemu se jako osoba se vzděláním divíte.
16. 08. 2009 | 08:20

pd napsal(a):

A co takhle vrátit se odkud jste přišli, když se vám tak stýská. Přispějeme na cestu...
16. 08. 2009 | 08:25

pamětník napsal(a):

Češi jsou kulturní národ, ale zdaleka ne dokonalí. Měli by se z Vetnamců naučit laskavosti, ochotě, slušnosti a schopnosti respektu k druhým lidem. A co se týká kuchyně ani v Česku není všechno pro jiné národy stravitelné.
16. 08. 2009 | 08:35

homokláda napsal(a):

Ať si jedou raději do Vietnamského Vietnamu a zabaví se jim veškerý majetek a peníze, které ilegálně nashromaždili šmelonou už za komunistů - ať veřejně přiznají původ svých příjmu! Já se na ně už nemůžu dívat! Ta faleš, slizkost, volání po humanitě a porozumění a pomoci a za oponou kšefty s drogama, cigaretama, alkoholem, padělaných výrobků, ....... Ano - my jsme v Českém Vietnamu! Nakopat a bleskem poslat zpět DOMŮ - do VIETNEMU!!! tam totiž patří!
16. 08. 2009 | 08:36

HD 2 napsal(a):

je pravda, že Vietnamci vaří velice dobře a pane Hieu, nevím, jak jste přišel na to, že psy jedí jen Vietnamci. Přesto, že pes byl v ČR vyškrtnut z jatečných zvířat, stále je jeho maso velice oblíbené u hodně lidí. Pečený pes je prostě lahůdka a konzumuje se mimo ČR zcela jistě v Německu, Rakousku, Francii. Vloni jsem byl na pozvání ve Finsku a hostitelé mi nabídli taky psí pečínku. Můj známý si byl pro tuto pochoutku v útulku, ale vyšel s prázdnou, protože chtěl do "opatrování" nějakého většího psa. Řekli mu, že žádného velkého tam nemají a on se pitomec prozradil, když řekl, to nevadí, tak mi dejte dva nebo tři menší.
16. 08. 2009 | 08:37

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden nenávistný a urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,¨
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
16. 08. 2009 | 09:35

Kimp Ngho napsal(a):

Sapa je hlavně nelegálním bankovním centrem asiatů ve střední evropě. Taky tam člověk potká na každém rohu vietnamskou prostitutku.
16. 08. 2009 | 10:05

visitor napsal(a):

V r.68 v lagru v Italii jsme sezrali peknych par psu nikdo nezacal stekat a nikdo se neotravil.Co jsem slysel od kluku ze severnich Cech kdyz jsem byl na vojne tam mivaji nekde udajne psi posviceni.
16. 08. 2009 | 10:10

Petr napsal(a):

Tp pamětník. Nevíte o čem píšete. Vietnamci jsou laskaví ke evé rodině jež končí bratranci. Ostatní jsou pro ně vzduch. Ve Vietnamu když třeba cyklistu srazí auto , tak mu nikdo nepomůže. Dokonce jsem ve Vietnamu viděl jak řidiči odtlačili po autonehodě rozbité auto plné zraněných lidí z cesty proto aby mohli volně jezdit. Těm zkrvaveným zraněným ale nikdo nepomohl.Vychází to z jejich náboženství, kde není obdoba křesťanského milosrdenství. To samé platí pro zaměstnance asiatů. Vysají ho a vezmou dalšího. Na nějakou dovolenou apod zapomeňte.
16. 08. 2009 | 10:11

zdep napsal(a):

neházím všechny wietnamce do jednoho pytle.
je fakt že mi kamarád který pracuje ve wietnamské firmě v čechách říkal že jsou na čechy drzí a také tam létají facky od wietnamců k čechům.
ten kdo byl párkrát na Košíku v praze nebo v ubytovnách čkd ví co jsou zač.
náš stát obrali o mnoho milionů na daních,autorských právech apod.
prodávájí svou výrobu řádně okolkovaných cigaret které se ale nadají kouřit jak si stěžují němečtí turisté.tyto falza kouří i češi a pro nižší výrobní náklady je do nich přimícháván tabák na vykuřování skleníků.
Někteří jsou dál a tak fungují jako oficiální distributoři tabáku kutná hora a do oficiálně distribuovaných výrobků přidávají ty své.mají to promakané včetně včasného avíza pokud by se něco dělo.za tímto účelem zaměstnávají české lidi s VŠ vzděláním,kteří mají vazby na svá bývalá pracoviště.
toliko pohled člověka který něco málo o pracovitých wietnamcích ví.
takže český wietnam spíše škodí čr než pomáhá ale to je pouze můj názor a nemusí být objektivní
16. 08. 2009 | 10:43

Vanek napsal(a):

Cesi jsou vyhlaseni nackove a rasisti.
16. 08. 2009 | 11:08

poiuyt napsal(a):

To Fanta :Myslis ,ze temito nekultivovanymi nadavkami bys mohl vyloucit zlutou hrozbu a zachranit svet,ktery se zeslabuje lenosti,netvorivosti neschopnych ,hloupe arogantnich lidi jako ty?
16. 08. 2009 | 11:53

zdep napsal(a):

ještě bych připsal že wietnamci jsou snaživí a přemýšlivý.
snaží se nakoupit v kauflandu aby zboží posléze prodávali ve svých obchůdcích s jinou marží.až posud je to v pořádku ale vyvstává otázka zda ten čilý pracovitý wietnamec svůj výdělek na přeprodeji přizná a posléze zdaní.
protože jsou pracovití nejsou líní zajet do němec a koupit tam 12 plzeň vyjde tam cca na 10,50kč.
ve svých obchůdcích ji prodávají kolem cca 25,-kč a tím už porušují česká nařízení neboť se nesmí v čechách prodávat české pivo určené na vývoz / je opatřeno cizojazyčnou etiketou/
tak si myslím že by na sobě měli prtacovat a chovat se uctivěji k zákonům země jež je přijala téměř za své syny.
nedávno se dotalo do čr několik kontejnérů s padělky výrobků NEstle tyto byly zadrženy a Nestle to dal k soudu.odesilatel bylo město ve wietnamu nevím přesně zsa hanoj.
16. 08. 2009 | 12:20

houska napsal(a):

Myslím,že by slečna spíše měla dělat nábor u svých soukmenovců,aby už konečně po tolika letech začali používat dodací listy a faktury a tím i platit daně,protože náš stát je bankrot i díky těm děsivým daňovým únikúm. A když už budují velkopěstírny marihuany,aby si zaplatili aspoň proud a ne to nechat nás všechny.
16. 08. 2009 | 12:28

erik napsal(a):

nezlobte se na mne ale ty"zive krevety ve vanicce",ty bych nechtel videt.
16. 08. 2009 | 12:45

marty75p napsal(a):

Zní to hezky, a jako že proti vietnamcům nic nemám, bohhatě mi stačí zajít k nám do večerky. Kde seděj u stolku, koukaj na satelit co řve v jejich jazyce.A všude vůkol jejich polévky bo co to "voní". Nevadí mi to ale i tohle málo mě neláká jít v čechách do většího.Něco jiného je navštívit Vietnam přímo
16. 08. 2009 | 14:19

karel napsal(a):

Jo a někdo tu psal, že jsou pracovití,Ano,ale opravdu nectí zákony obchodu.Drogerie ,vedle potravin.Voda z lidlu za 2 kacky u nich za 13, ano pokud to nekdo koupí jeho blbost,ale kdyby jim na to jednou skočily že přeprodávaj zboží určené a označené pro HM přímo,tak se budou divit a rázem češtinu zapomenou
16. 08. 2009 | 14:26

občanka napsal(a):

Zajímalo by mne, jaké jsou podmínky pro cizince ve Vietnamu? Jak je možné ve Vientamu podnikat, jak získat občanství, koupit půdu nebo dům, otevřít firmu atd.? Co vlastně žene tolik Vientamců do Evropy, když je vietnamský život tak přitažlivý? Odpovíte autorko?
16. 08. 2009 | 14:52

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva nenávistné a urážlivé texty, u kterých jsem měl navíc vážné podezření z porušení paragrafu 198 (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení) čí 198a (Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod). Smazal jsem rovněž dvě poněkud vulgární reakce na tyto texty.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
16. 08. 2009 | 14:58

Lena napsal(a):

Všichni, kdo se tak rozplývají nad vietnamskou komunitou, by si měli prostudovat články odhledně jejich kriminality. Myslím, že byly na http://www.policista.cz nebo někde na portálu http://www.mfcr.cz.

Také jsem si ze své hlouposti koupila různé šmejdy na tržnicích. A už to nedělám. Nevydrželo naprosto nic a reklamovat se to sice dá, ale vietnamský majitel ani na mnou vyhotovený reklamační list zaslaný na doručenku prostě nereaguje.

V Sapě (i jinde) se dělají razie a jsou tam zabavovány padělky a neproclené zboží za mnoho desítek milionů korun. A do týdne je tam zboží nové. Čili obrovské daňové úniky. Je také velká otázka, kdo to zboží ve skutečnosti dělá, že je tak levné. Například v Číně je mnoho lidí tak říkajích "navíc", nadpočetní nad to jedno povolené dítě do rodiny. Ti jsou vlastně na černo, nemají doklady, nedostanou vzdělání a nemají žádná práva. Jsou to otroci, kteří pracují za nuznou mzdu a údajně jsou to i jejich výrobky, které zde na tržnicích nakupujeme za nepřiměřeně levné ceny.

O vietnamských psích jatkách je to známá věc. Každý jí něco jiného. Ale zvíře k jídlu by nemělo zbytečně trpět při porážce. Vaření za živa nebo stahování z kůže za živa a současné bití zvířete rozhodně tuto podmínku nesplňuje. Toto chování nelze zohledňovat odkazem na odlišnou kulturu, toto je chování barbarské, zrůdné, nelidské a je potřeba to jasně říct a také postihovat.
A to nemluvím o tom, že by si každý měl jíst jen to zvíře, které patří jemu. Nikoliv kradené kočky a psy, protože to pak není týrání zvířete ale současně také krádež.

Vietnamci si u nás udělali stát ve státě. Jejich kriminalita je zatím více méně uzavřená v jejich komunitě, nepočítáme-li daňové úniky. Asi proto budou stále vznikat dohady mezi jejich příznivci a odpůrci, neb příznivci si cenní jejich pracovitosti a odpůrci zase odsuzují například to, co jsem výše popsala. Je asi jen otázka každého, aby se seznámil s fakty, a pak dle své povahy rozhodl, zda mu stojí za to zavírat oči nad lumpárnami v porovnání s klady této komunity.
16. 08. 2009 | 14:59

Heřman napsal(a):

Budu k vám Vietnamcům otevřený: vadíte mi tady. Tohle je náhodou česká země, ne vietnamská. Nezval jsem vás sem. Kradete kde můžete, jste posedlí lačností. Nelíbíte se mi. Kolem vaší kultury je samá lživá propaganda. Prosím odjedťe z mojí země. Nechci vás tady.
16. 08. 2009 | 15:10

STRC napsal(a):

Je hezké, jak si tu malou zemičku pomalu začínají porcovat cizinci, kteří by ve vlastní zemi určitě nedovolili ani českou řeč,ani české čtvrti,natož aby oceňovali české jídlo.Nemám pravdu, muslimovéVietnamci,Rusové,sudetští a jiní germáni, případně ostatní zde se usazující menšiny bažící po zvyklostech svých rodišť?Proč sem vlastně míříte? Co tu máme tak bezva? ˇCeské pseudohumanisty a vlezprdelky,kterí mají plná ústa snášenlivosti a najednou budou vyhoštěnci bez domova a bez práce.Prostě ti neurvalejší převálcují ty vstřícné. A bez milosti.Není vynalézavější rasy v krutostech,než Asiati..
16. 08. 2009 | 15:15

tomas napsal(a):

2JH..mila slecno..MY cesi s rasismu nejsme narceni..to jste si trosku spletla slovo JA a MY..slovo JA je prvni osoba jednotneho cisla..cily VY..a MY je prvni osoba mnozneho cisla (vice osob)..
ale v jednom s Vami musim souhlasit..vietnamci narozdil od ostatnich ras v tomto state pracuji..vazim si jich take a konkretne oproti vietnamcum a dalsim,pokud-li mohu to tak nazvat zlutym spoluobcanum nic nemam..oproti ostatnim rasam zde jsou hodne pracoviti (oproti cechum taktez),cehoz si nejde nic jineho nez vazit..
velmi hezky napsany clanek..bohuzel v sape jsem byl jedenkrat a moc se mi tam nelibilo..jidlo z asie nemam moc v lasce (proste mi to jen nechutna:) )..a jinak jsem tam take moc neporidil..
jinak preji prijemne dostudovani skoly atp..velmi hezky napsany clanek..
16. 08. 2009 | 15:15

Franta napsal(a):

Heřmane multikulti Slovák Zdeno Mihalco mi smazal moje pravdivé příspěvky a ohání se nějakým paragrafem, až mu bude vitnemec sedět za krkem, rád bude volat po paragrafu který už nikdy nevznikne.
Prstíčkem bude hrabat. Mihalco, jsi chudák, protože nevnímáš realitu. Současná realita zemí jako je vietnam přesně predikuje schopnosti a "kulturní úroveň" těchto rákosníků.
16. 08. 2009 | 15:25

Lena napsal(a):

Franto,
mě tady můj příspěvek nechal. Tak ty svoje napiště věcně a vynechte vulgarity, ať nám tu vydrží a můžeme si je přečíst.
16. 08. 2009 | 15:34

ivo napsal(a):

Lin přeji vám vše nejlepší a držím palce i v ám podobným z vaší komunity,jste nadějí pro čr.
16. 08. 2009 | 16:06

Lena napsal(a):

Franto,

není zde strana, která by proti nešvarům prázně postupovala.

A co se týče kriminality Vietnamců, není zde vůle ani od občanů - viz příspěvky tomase ci iva. Doporučila bych jim podívat se do Asie, jak jsem to udělala já nebo jiní, protože malý rozhled vede k naivitě a toleranci netolerovatelného. Počítám, že tito nemají informace ani z našich českých reálií a nesoudí tedy objektivně.
Jen pro pořádek: taky se mi líbí vietnamská pracovitost. Ale ty průvodní jevy!
16. 08. 2009 | 16:15

lincoln napsal(a):

...jiste, ja si vazim vsech Vietnamcu kteri jsou doma ve Vietnamu, kteri tam budujou svoji zemi, tezce, pomalu, ale budujou.Maj vztah k svoji zemi.
..jak by se zachovali Vietnamci v Cechach kdyby pracovni hodina ve Vietnemu byla ohodnocena minimalne 10 eury a v Cechach 0,50 centy. Co myslite ?....
16. 08. 2009 | 17:05

mih224 napsal(a):

A ještě něco, slečno, vadí mi i vaše články, nejsme na vás vůbec zvědavi, a to nejen na vás jako osobu. Na všechny Vietnamce, Číňany, Rusy, černochy a co ještě. Jenom z nás tyjete.
16. 08. 2009 | 17:23

qwerty napsal(a):

Ja se divim,ze vietnamci mohou snaset takove hnusne utoky ze stada ceskych zavistivych dobytku ,aniz nekdo z nich jim podobna slova nevyvraci !Slova o tech Cesich jako sebranka ponizenych sluhu a levnych slapek nejsou mylna!
16. 08. 2009 | 17:48

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva nenávistné a urážlivé texty, které byly v rozporu se zdejšími pravidly, která jsou shrnuta v Kodexu diskutujících http://blog.aktualne.centru...

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
16. 08. 2009 | 17:48

marty75p napsal(a):

Ach jo, zase cokoli se řekne, už se tu debatuje o rasismu. Lidi přestante s tou mediální bublinou, to smí urazit jen černoch černocha, vietnamec vietnmce, běloch bělocha? Aby z toho cenzorové a jiní hulváti bez vlastního přesvědčení neudělali rasismus?To že se většině nelíbí menšinové chování a i s urážkama , je normální pud, oni by to doma taky o nás říkali kdyby jsme jim tam fušovali do života. Slovo rasismus mě už přestává bavit. Kdo tuhle propagandu vymyslel by měl vyset za ....Cernošskej policista musí pacifikovat černocha, bílej bílého , no šaškárna na entou.
16. 08. 2009 | 18:24

Qwerty napsal(a):

marty:ten clanek nema nic spolecneho s rasismem.Rasisticke utoky zacina nekteri chudaci,kteri si chteji lecit svuj komplex nadavanim na lidi,kterym ani nesahaji po kolena.Uspech vietnamcu tem zavistivcum je jako trnem v oku.To je duvodem vsech tech vzteku.Ponizena povaha techto lidi poctive lidi hnusi.
16. 08. 2009 | 18:51

Emissary napsal(a):

Pro: Lena

Ou Leno, to byla kanonáda. V podstatě pravdivá.

Nicméně, jsou tady i jiné aspekty. Já samozřejmě nevím, proč se tolik Vietnamců přestěhovalo k nám. Soudím, že utíkali před svou komunistickou vlasti a mnoho z nich vyšlapalo cestu k nám dalším ještě za komunistického režimu před rokem 89.

Oni jako národ svůj osud předurčili po Vietnamské válce, možná teď zjišťuji, že tehdy ty ideály, za které bojovali nejsou pravé. To by nám mohla říct třeba slečna Lin.

Pravdou také je, že Vietnamci mají mnohem větší lidský potenciál, než třeba cikánské etnikum. A pravdou je, že ho dovedou také použít, zatím po svém, nic jiného jim asi nezbývá. A pravdou také je, že my to můžeme vnímat jako ohrožení. Můžeme to vnímat jako pokus o sinizaci, ale k tomu je daleko a oni takové pokusy zažili taky.
16. 08. 2009 | 19:29

Lena napsal(a):

Emissary,

zdravím.

Pokud vím, tak Vietnamce stejně jako Korejce sem v dobách komunismu nadirigovali vlády naše a těchto států. Korejci byli pečlivě vybíraní a také se jim zde kontroloval průměr známek ve školách (učňácích). Jak neměli 1,5 (a to prosím se učilo jen v češtině), mazali domů. Kdo se vyučil a zároveň při tom pracoval a vše bylo OK, měl doma po návratu dobré zajištění.

Vietnamci na tom byli trošku jinak. Ti se tu příliš neučili, ale přišli na práci. Ve fabrice jsme jich měli plno, pracovali celkem pilně a stále odesílali bedny s věcmi do Vietnamu, protože tam živili mnoho členů své rodiny. Nikdo nikdy neslyšel, že by s Vietnamci a Korejci v té době byl nějaký problém. My jsme s nimi tehdy docela dost kamarádili. Dlužno dodat, že jejich země stále nesla pozůstatky vlivu americké armády a jejich snahám dostat se ze srabu i pomocí vyslání svých lidí do zahraničí se nelze divit a rozhodně je chválihodné, že ČSSR tehdy tyto pracovníky přijímala, ač to bylo asi spíše z politických než humánních důvodů.

Nicméně nyní je tomu už nějaký ten pátek trošku jinak. Já opravdu nevím, jestli mají větší potenciál než cikáni. Jak to chcete měřit? Řekla bych, že obě komunity parazitují, i když každá po svém.

Netrpím strachem z toho, že nás nějaká jiná kultura převálcuje a jako národ se staneme menšinou nebo budeme asymilováni. To se tak v dějinách stává. Navíc nás v produktivním věku je stále méně a důchodců stále více, takže časem nebude dost Čechů, aby důchodce živili. Budou asi potřeba přistěhovalci a národy, které mají víc dětí. Jenže to má zásadní zádrhel: ty děti budou muset odvádět daně. Čili budou muset pracovat a budou muset pracovat legálně. Lenoši a neplatiči daní jsou pro tento případ k ničemu. A teď si zařaďte jednotlivé naše menšiny a přistěhovalé komunity kam chcete. A klidně můžete zvážit i prospěšnost určité části našich českých, pěkně bílých a pěkně vykutálených spoluobčanů.
16. 08. 2009 | 22:06

Emissary napsal(a):

Zdravím také,

Leno.

No, zapomněla jste na arabské a jiné studenty. V tom byla také politika. Jinak se mýlíte, i Vietnamci byli dobrými studenty.

Vím to jistě, i o tom potenciálu. Pro měření stačí jedno kritérium, a to ochota pracovat. A schopnost vzdělávat se, další kritérium, je jistě větší.

No vidíte, vy strachem netrpíte, ale já trpím. Ani tak netrpím, spíš se obávám a budoucí generace. A věřte mi, cikání žádné daňové plnění nezajistí, ti pracovat neumí a neumí to od dob, co se sem přistěhovali. A to je hádám nějakých 500 let.
16. 08. 2009 | 22:44

Lena napsal(a):

Emissary,

no jo, budoucí generace. Myslím, že v dnešní době se různé rasy prostě mixovat budou. Zároveň se bude prohlubovat rasová nesnášenlivost. Myslím, že je to takový koloběh: státy a rasy se spojují a pak trhají a zase spojují ..., protože to spojení i rozdělení (samostatnost nebo osamělost?) má svoje výhody a nevýhody a člověk, jak známo, neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane.

Já mám obavy akorát z toho, aby se sem nedostaly nelidské manýry, ať už je jejich nositeli kdokoliv. A ty asijské manýry mi zhusta připadají velmi nechutné.
16. 08. 2009 | 22:56

Emissary napsal(a):

Pro: Lena

No, ono se to mydlí myslím už teď. Stačí číst tady na netu. A to je jenom nějaká malá recese. Ale co se stane, až sociální systémy porostou a nebudou moci plnit svou funkci, když zkolabují. Na to raději ani nemyslím.

A myslím, že stacionární sociální systémy věčně stacionárními nebudou. Až to začne kypět, pak nám Bůh pomáhej a nejenom nám, ale celé planetě.
16. 08. 2009 | 23:37

Lena napsal(a):

Emissary,

přesně tak. Nedávno jsem shlédla, jak jsme nehorázně coby lidstvo přemnožení. My si to tady neuvědomujeme, ale když přijedete do zemí, kde v každém okamžiku na ulicích vidíte několik stovek lidí, a to kolikrát velmi nuzných lidí, tak nechci vidět, jak to bude vypadat, až každý z nich bude chtít to, co máme my: byty, auta nebo minimálně jídlo a čistou vodu. Tak nějak mi to připadá, že svůj zenit už máme za sebou a je jen otázka času, kdy životní úroveň klesne na úroveň toho, co jsme schopni "odpracovat". Například moje práce (účetnictví) mi připadá z takových 50 % zbytečnou, vynucenou jen množstvím zákonů a nepřehlednými výjimkami z nich a nehorázně přebujelými administrativními požadavky. Kdyby se normy upravily a zjednodušily, klesla by výrazně potřeba účetních a ti by mohli jít dělat něco opravdu užitečného. Stejně tak je to s prací právníků, finančních poradců, úředníků, bankéřů a jiných z části parazitů. Jsou to lidi, kteří nevytvářejí žádné hodnoty, nic, co by se dalo například sníst, co by pro přežití lidsta bylo jakkoliv podstatné. Takovéhle služby samozřejmě důležité jsou, ale v míře podstatně menší než v jaké jsme si zvykli je užívat či spíše vynucovat.
A to nemluvím o jiných zbytečných profesích a aktivitách - jako je napříkad armáda, bezedná černá díra na peníze.
Padla z toho na mě deprese.
17. 08. 2009 | 00:24

Emissary napsal(a):

Good Leno,

Vaše práce je možná zbytečná, ale zatím nutná. Někdy možná o tom pokecáme, také do toho šťourám, přiznám se, že ne dobrovolně. A to ostatní, to je na dlouho :-)

Zatím dobrou noc.

Ještě možná půjdu na K. Muellera.
17. 08. 2009 | 00:38

Lena napsal(a):

Dobrou noc.
17. 08. 2009 | 00:43

zuza napsal(a):

proč když tak žijí v té své komunitě a libujou si v ní se nevrátí zpátky do Vietnamu a místo toho nám v naší malé zemi dělají jiný stát ve státě.
17. 08. 2009 | 13:55

PeTe napsal(a):

nechápu, že se vždycky všude vyrojí tolik aktivních rasistických idiotů. Popravdě řečeno:Z genetického hlediska žádný Český národ neexistuje, jako neexistují Němci, Poláci, Maďaři atd. Všichni máme v genech skoro to samé takže jsme vlastně Evropané. Pokud ale jde o to co tvoří moderní národ, tak je to pocit příslušnosti k němu a respektování nějakých společných hodnot. Je mi tedy naprosto putna jestli budoucí Češi budou mít třeba polovinu předků z Vietnamu nebo pro mě za mě z Konga. Jde o kulturní souvislost ne genetickou. Zrovna vietnamská kultura mi připadá v našem prostředí celkem dobře přijatelná. Kultura Třetí říše rozhodně ne.
17. 08. 2009 | 14:17

Vysedlina pathologická napsal(a):

Velmi čtivé, pěkné.
18. 08. 2009 | 15:04

poiuyt napsal(a):

To the Czech racists :Podle statiky z wikipediy,cca 1,6 milionu Cechu zije v cizine,tedy 15 z 100 Cechu zije v cizine.zatimco pocet cizincu v CR je mnohem mene: 0,42 mil.Xenofobie Cechu v Cesku je nesrozumitelna.
19. 08. 2009 | 03:11

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 06:34

SaM napsal(a):

Nebylo by jednodušší žít ve Vietnamu a tam mít všechno, co vám zde tak chybí?
02. 09. 2009 | 15:50

ile napsal(a):

to Kimp Ngho
a maj tam mezi nima takový ty malý,drobný,štíhlounký vietnamky?
11. 09. 2009 | 00:26

david napsal(a):

poiuyt
fajn - to je možná pravda - ale rozhodně jsem ani ve vietnamu ani nikde jinde neviděl české město kde by se jelo knedlovepřozelo - nemluvilo by se jinak než česky a probíhaly tam hotovostní transakce v až bizarních sumách - taky pochybuju že by se do nějakého státu s desetimilionovou populací stěhovaly každý rok tisíce až desetitisíce Čechů
zajímalo by mě jestli by Vietnamci žijící v čechách v dlouhodobějším výhledu uvítali majorizaci své populace na území čr
23. 09. 2009 | 20:40

Plk napsal(a):

PeTe bude asi z toho etnika, které nám sem kromě Vietnamců (destruktor učňovského školství Winter) naděluje v současné době i Mongoly - jedině to dokáže blábolit o národu coby sdílení a respektování čehosi a jako jedinou variantou hrozit bubákem 64 let mrtvé říše, která se bez něj obešla - a především to jí nedokáže zapomenout.
V Evropě je - na rozdíl od upadajících tmavnoucích USA - národ naštěstí stále záležitost krve a půdy.
Vietnamce sem opravdu nikdo (bílý) nezval - jsou to vesměs dealeři rudých Číňanů, se kterými jsou vyvolenci rovněž zadobře.Okolní země se jim dokázaly ubránit a tak se stáhli sem.
Pokud vás tak fascinuje asijská pracovitost, tak se vám může stát, že i pro vás bude za chvíli normou (spolu s asijskou životní úrovní) - a idea pokroku a zlepšování kvality života se může jít klouzat.
A nějakého dovozu barevných plátců penzijního bychom se mohli docela dobře vyvarovat, kdyby nedošlo k rozkradení země od Aše k Čiernej pro Čope ...
http://www.blisty.cz/2009/7...
26. 09. 2009 | 01:10

poiuyt napsal(a):

To david :Ve Vietnamu ne,ale v To Americe jo.Kdyz tam bylo snadno k ziti,imigroval vic nez milion Cechu.Kdyby Cesi byli solitni k sobe,maji tam celou Prahu.Nevim,co je rozdil mezi Amerikou a Ceskem?Rozdil je pohled Cechu a Americanu na problem imigraci.
07. 10. 2009 | 19:12

poiuyt napsal(a):

Plk:jo,Vietnamce nikdo nezval,stejne jako desitky tisic Cechu ,kteri jezdi do ciziny za praci,nikdo nezval.Proste v cizine oni smeji.Co je v tom divneho?
09. 10. 2009 | 10:19

poiuyt napsal(a):

To Wujc : Kdybyste mel prilezitost zajit do Vietnamu ,zvolte restauraci,kde se prodava jedine jidlo,nebo ptejte se na restauraci,kde se prodavaji jidla zpracovana z masa vepri a kurata krmicicho prirozenym krmivem (ryze,kukurice) - tady ve Vietnamu nazyvaji "Ga doi,lon lung" (doslova:kurice zijici v kopci , nedospele prasatko ) budete vedet dovednost Vietnamcu v kuchni.Sazim se,jen velmi malo Vietnamcu v cizine tohle vi,nemluvi o cizincich.Dodam,ze zde dovedou chovat i divokeho kance (wild boar),jejich maso je bajecne."Lon i"-Vietnamske prasatko,ktere jsem videl jednou v Prazskem zoo poskytuje taky kvalitni maso,ale tady ve Vietnamu uz nevidime.
10. 10. 2009 | 07:38

Filip Sejček napsal(a):

Dobrý den slečno Lin,

v nedávné době jsem si koupil a přečetl knihu (údajně) vietnamské autorky Lan Pham Thi s návzem Bílej kůň, žlutej drak. Kniha mě zaujala, na internetu (konkrétně na klubhanoi.cz) jsem ale v komentářích uživatelů našel spekulace o její autenticitě - prý jde o "fejk" :-). Opravdovost díla mohou zřejmě posoudit leda lidé jako vy, tedy rozkročení mezi českým jazykem a vietnamskou kulturou v Česku. Proto bych se tedy chtěl zeptat, jak se na knihu díváte. Máme my, nevietnamští čtenáři, obsahu věřit, či nikoli? :-)
19. 10. 2009 | 22:02

ann napsal(a):

Lin se nezmínila o tom, že na Sapě lze zakoupit domácí sladkosti. Pro mě je jejich chuť často extremní - buď strašně hnusné, nebo strašně dobré - nebo obojí naráz. Takové to zkvašené zrní... nebo fazole s banánovým krémem či co to je, to mi fakt chutnalo.
31. 10. 2009 | 22:21

top4shoes napsal(a):

08. 11. 2009 | 17:08

Tran Hoang napsal(a):

Nekteří z vás by se měli nad sebou zamyslet. Toť vše. Nic víc, nic míň.
09. 11. 2009 | 06:41

Hervesale napsal(a):

very good hervesale !
30. 11. 2009 | 13:10

mbt shoes napsal(a):

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.
07. 12. 2009 | 12:46

Duc napsal(a):

slečno Duong,
Byl jsem často dotazován, jak je to s vietnamskými svatbami? proč tolik hostů (300-500). Jak to že si mladí vietnamci dovolejí po svatbě otevřít obchod , hospodu a bistra, když my mladí čeští novomanželé máme problémy s placením?...Proto bych Tě chtěl požádat, abys napsala článek mezí vn a cz svatbou, jídla, příprava a zákulisí pokud si na nějaké byla, nejlépe nekoho z blizkých příbuzných. Je hlavně zdůraznit že každý z těch 500 hostu donese obálku s min.1000 kč. a svatba pro vietnamce je jakýsi byzbys než důležitým dnem. Možná i to že rodiče manžela dá novomanželům 200 000kč a rodiče manželky obvykle o polovinu méně. Každý vn novomanžel má po svatbě zhruba 500 000kč na nový začátek :-)
25. 12. 2009 | 22:02

Petra napsal(a):

Vyjádřím se jen k tomu, co vidím ve svém okolí. U nás ve městě u vietnamských rodin co znám, má každá ke svým dětem českou "babičku", kterou slušně platí za to, aby jejich dítě umělo co nejdříve dobře česky. Také jejich děti se ve škole učí víc než dobře a je paradoxem, že olympiádu ČR v českém jazyce nedávno vyhrála vietnamská studentka gymnázia. Vzdělání je u nich na nejvyšším stupni hodnot i proto, aby jejich děti nemusely prodávat ve stáncích. V krámku, kam občas zabrousím, je sice zboží zakoupené ráno v Kauflandu o kačku či dvě dražší, ale mám ho vedle a za tu cestu do Kauflandu a následnou frontu u pokladny mi to stojí. A také za slušné a usměvavé jednání majitelky. Zatím jsem se nesetkala s negativy a nemám proto proč si naříkat. A vietnamská jídla mi chutnají. Nevím, jestli maso je ze psa, ale sama jsem psa jedla, když mi bylo podstrčeno kolegy aniž bych o tom věděla a musím říci, že mi chutnalo. A musím říci, že tito kolegové psy jedí docela často a nejsou to žádné "socky". Já si ovšem po této zkušenosti od nich cokoliv co "smrdí" masem nevezmu, protože psy mám ráda.
13. 01. 2010 | 09:24

agnes napsal(a):

Ahoj Duong,
nedávno jsem se vrátila ze skoro půlročního pobytu v Asii a mimo jiné jsem zabrousila na dva týdny i do Vietnamu. Musím uznat, že vaše země mě naprosto nadchla - nejenom kuchyně, ale i kultura, příroda (hlavně teda Sapa) a lidi. Tolik usměvavých lidí jsem nikde jinde neviděla!
Chtěla sem se Tě zeptat na pár věcí ohledně vaší kuchyně, protože ráda experimentuju a vietnamský jídla jsou teď mý nejoblíbenější, ale nikde jsem tu nenašla Tvůj mejl.. :-( Můžeš mi prosim kdyžtak písnout třeba na blog?

Díky a zdravim (teď už z Čech) ;-)
27. 01. 2010 | 11:00

tiffany napsal(a):

Ahoj Duong,
nedávno jsem se vrátila ze skoro půlročního pobytu v Asii a mimo jiné jsem zabrousila na dva týdny i do Vietnamu. Musím uznat, že vaše země mě naprosto nadchla - nejenom kuchyně, ale i kultura, příroda (hlavně teda Sapa) a lidi. Tolik usměvavých lidí jsem nikde jinde neviděla!
Chtěla sem se Tě zeptat na pár věcí ohledně vaší kuchyně, protože ráda experimentuju a vietnamský jídla jsou teď mý nejoblíbenější, ale nikde jsem tu nenašla Tvůj mejl.. :-( Můžeš mi prosim kdyžtak písnout třeba na blog?
01. 02. 2010 | 09:37

Radek Č. napsal(a):

Milá Lin, Váš článek je opravdu zajímavý. Navštívil jsem dvakrát Vietnam (Saigon, Hoi An, Hue, Danang a pár dalších) a každému to mohu jen doporučit. Moc rád jsem si dával pho bo (pro ostatní - hovězí polévka s nudlemi) nebo pho ga (kuřecí verze předchozího) a vždy mi moc chutnalo. Jen nejsem schopen identifikovat dva druhy čerstvých bylinek, které se tam přidávají. Dalo by se někde zjistit co je to zač? Děkuji a přeji mnoho úspěchů ve studiu. Radek
14. 02. 2010 | 14:21

alex napsal(a):

Díky za hezká slova i ostatním.
18. 02. 2010 | 15:43

Medvěd z Bubenče napsal(a):

V tržnici SAPA jsem několikrát byl. Dvakrát jsem navštívil také restauraci a bar Little Ha Noi. Docela hezký interiér, výběr jídel a nápojů také slušný. Jenže to tam nefungovalo jako v baru, kde různí hosté podedávají, popíjejí, případně se spolu mohou dát do hovoru. Jenže to šlo dost těžko, když jsem byl jediný host. Při první i druhé návštěvě! Jsem gay a tak trochu jsem doufal, že bych se tam mohl seznámit se sympatickým vietnamským mužem. Jenže žádný kromě personálu nebyl. Pravda, barman se mi líbil. Ale to by bylo takové trapné, pokoušet se o něco s personálem. Prostě bar nefungoval jako místo setkávání lidí. Neberte to, slečno Duong, ode mne jako drzost, ale nevíte o nějakém podniku, kde se Vietnamci a Češi mohou společně pobavit a případně navázat nějaké přátelské vztahy? Díky, Váš Medvěd z Bubenče.
22. 02. 2010 | 13:09

discountairmax napsal(a):

<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">air max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike air max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max BW</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max LTD</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max TN</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2007</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2009</a>
24. 02. 2010 | 13:12

ed hardy clothing napsal(a):

love this article,thank you
01. 03. 2010 | 11:14

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 06:34

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:35

replica watches napsal(a):

good luck!
02. 03. 2010 | 06:37

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

Great article. Good luck!
02. 03. 2010 | 14:32

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:22

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:24

tag heuer golf watch napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
11. 03. 2010 | 10:01

tag heuer monza napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
11. 03. 2010 | 10:01

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:22

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 16:44

dušan.zakopal@seznam.cz napsal(a):

jdi domů
15. 03. 2010 | 10:15

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:33

betty napsal(a):

Přeji Vám úspěšné dokončení studia na Metropolitní univerzitě ! Hezký den.
28. 03. 2010 | 07:12

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 05:17

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:55

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:55

Duc napsal(a):

05. 04. 2010 | 12:33

Bvlgari watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 09:28

dooke napsal(a):

Díky za zajímavý článek slečno Lin . Přeji Vám úspěšné dokončení studia na Metropolitní univerzitě ! Hezký den.
13. 04. 2010 | 00:30

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:28

ghd straighteners napsal(a):

<a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>GHD straighteners</strong></em></a> was kmown as <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd flat iron</strong></em></a>, which was authorized online seller provides all kinds of hair straighteners,pink ghd,purple ghd,babyliss. By visiting <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd australia</strong></em></a> , you will find what you want and made yourself more beautiful.If you miss it ,you miss beauty.Buy a piece of ghd for yourself.Come and join us <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>http://www.ghdoutlet-au.com/ </strong></em></a> to win the <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><strong><em>ghd iv styler</em></strong></a>.
22. 04. 2010 | 09:42

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:20

Viet napsal(a):

slečno Lin: víte, že dne 12.5.10 má DSSS mítink v Sapě? Na vzniku toho mítinku máte nepřímo podíl Vy, s těma prvníma článkami. Pokud chcete vědět co přesně napište mi!!!
10. 05. 2010 | 18:02

alasiri napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
19. 05. 2010 | 12:50

supra Footwear napsal(a):

28. 05. 2010 | 03:36

Microsoft Office 2007 napsal(a):

Microsoft Office 2007
Office 2007 Professional
Office 2007 Ultimate
Office Professional 2007
Office Ultimate 2007
Office 2007 key
Office 2007 enterprise
MS Office 2007
Office 2007 pro
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
30. 06. 2010 | 10:04

Singha & Lao napsal(a):

Taky casto nakupuju v China Town. Lacinejsi jak v supermarketu, nemluve o cerstvosti zeleniny. Hlavne vselijake mokre indonezske a thajske koreni na maso. Rozmixovat ve vode, zalit a pect...
29. 08. 2010 | 11:54

Jirka napsal(a):

Slecno Lin, pisete krasne. Mohu se zeptat, zda jste totozna s Lin ktera pise na web pana Ocadlika a do Zvedavce ?
30. 09. 2010 | 01:14

Bob napsal(a):

Zdravím,Lin. Předně,velmi obdivuji Vaši brilantní (byť jen psanou)češtinu. Myslím,že by se zde dost přispěvatelů mohlo psanému projevu od vás přiučit.:-)Tolik na začátek.

Přečetl jsem všechny Vaše poznámky a komentáře čtenářů.Moc nechápu,proč se na každý váš článek strhne diskuze na téma "my vás tu nechceme,jděte jinam".Jestli totiž platí,že v mezinárodních otázkách za občany rozhodují jimi volení zástupci,pak jsme vás tu chtěli,když jsme vám nabídli možnost přijet v 70.letech, a že tu někteří zůstali a navíc přijeli i další? no to se asi stává..:-)
Já osobně nemám vůbec nic proti minimarketům s VN obsluhou,nechápu,proč se tu někteří rozhořčují kvůli tomu,že v nich prodávají zboží zakoupené v Hypermarketech,ano,vím to..ale,když zastavím někde v Horní Dolní,mám žízeň,jdu a v místním viet. minimarketu koupím vodu z LIDLa o 10 Kč dráž je to přece můj problém,ne toho obchodníka,ne?
O tom je svobodný obchod.(Taky si ji mohu jít koupit k český benzínce o 30 Kč dráž).

Na druhou stranu vůbec nechápu Vaše okouzlení pražskou SAPou,kam jsem občas chodil s osobních,nikoli obchodních důvodů.Nebyl jsem tam v restauraci,ale podle mne tahle tržnice není zrovna dobrý místo k tomu,aby Čech poznal kulturu a zvyky Vietnamců.
V jiném článku reagujete na manévry p.ministra Langera s nasazením bojové techniky při kontrole v SAPě.Nemám p.Langera rád,ale přesto toto jsem byl schopen pochopit,narozdíl od Vás a třeba i místního správce Zdenka Mihalce,kterého cituji:"Z toho tedy plyne, že je otázkou, zda by při zásazích proti Čechům neměla panovat zvýšená bezpečnostní opatření..."
Pravda je totiž taková,že i proti čechům se používají stejná bezp.opatření,ale nikoli proti firmám.Neznám totiž místo v Čechách,kde by na 2 Km2 operovalo tolik českých prodejců a tolik firem.Až se najde,možná se budeme divit...Pokud spočítáte počet zasahujících policistů a celníků a počet prodejců,byli pořád prodejci ve většině.Srovnejte to prosím třeba se zásahem ve firmě MIRONET,kdy po udání,že se tam kšeftuje s kradeným softwarem,firmu obsadilo několik desítek policistů a odnesli všechny počítače,které našli, včetně počítačů na opravu od klientů.Tam byli policisté ve většině,a přitom je ani nikdo nebodal nožem.Podobné nasazení techniky a policie se dá spatřit na jakémkoli větším fotbalovém zápase,nikdo to přitom policistům nemá za zlé.
Na závěr: budu se těšit na každý Váš další článek,myslím si, že tenhle blog dělá vaší minoritě větší reklamu než třeba zmíněná SAPA..Přeji vám vše dobré a víc čas na psaní..:-)
23. 10. 2010 | 14:38

Bob napsal(a):

Mimochodem,v MIRONETu na nic nepřišli,byl to omyl:-))
23. 10. 2010 | 14:40

Dll Errors napsal(a):

"DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/4-s..."" title=""corefoundation.dll"">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/msv..."" title=""msvcr90.dll"">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type ""filename.dll"" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
"
03. 12. 2010 | 06:40

Zuzana Š napsal(a):

To muselo být úžasné,jsem Češka,která nějakou dobu žila ve společnosti Vietnamců a bylo mi tam hrozně dobře,všechny ty tradice,zvyky a tak nějak celkově.Bylo to úžasné a jsem moc ráda,že se k nim mohu vracet.Jistě zavítám do Sapa.Jednou do budoucna bych chtěla i navštívit Vietnam.Jste velice hodní a milí lidé.Mrzí mě postavení některých lidí k vám,kdyby se raději podívali na sebe.Teď se učím Vietnamsky,protože mě to za 1.baví a za 2. Mám přítele Vietnamce. Bohužel najdou se i tací lidé,kteří mě za to odsuzují,ale já vím své.Tyto články,které píšeš jsou velice zajímavé a moc mě baví.Obdivuji tě
09. 02. 2011 | 18:06

virginia auto insurance napsal(a):

Just desire to say your article is as astonishing. The clarity to your post is simply nice and i can think you are an expert in this subject. Fine with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with coming near near post. Thank you a million and please keep up the rewarding work. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
10. 08. 2011 | 11:59

williamggrey napsal(a):

check out the <a href=http://psxboxwiitutors.com/forza-motorsport-4-review/>forza motosport 4</a>. this game looks good. what do you think? Do you know any additional resources to read more. Thanks.
07. 10. 2011 | 23:01

cheapest car insurance rates napsal(a):

You really make it appear so easy together with your presentation however I to find this matter to be actually something which I believe I'd never understand. It kind of feels too complicated and extremely large for me. I'm having a look ahead to your subsequent publish, I’ll attempt to get the grasp of it! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">cheapest auto insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 02:10

cialis cheap online napsal(a):

be drawn from this experiment until one or two, http://ordergenericviagraonline.org generic viagra ditions that result in the occurrence of, VI. The general precautions of cleanliness in, http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg price seven months. and who shall make frequent visits to the dairy, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#6,66367E+71>viagra online store</a>, used for infant feeding. IV. Condition of Stables <a href=http://cialis20mgprice.com#0,63402E+58>cialis 20 mg tablets</a>, regulation of production of, made of the number of bacteria in milk sold,, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#45234">cost of viagra 100mg</a>, IV. INSTRUCTIONS TO THE VETERINARIANS spection of his dairy stock, or oftener, if, <a href="http://cialis20mgprice.com#70173">cialis best price</a>, in any manner, of any part thereof.
07. 11. 2012 | 03:58

cialis dosierung napsal(a):

Die nachste Wirkung davon ist Verminderung der, http://cialistadalafil20mg.net cialis tabletten kuhlen sich durch verschiedene noch zu, agli infermi in unione alle sostanze acide. http://prezzoviagragenerico.org viagra senza ricetta Bonet dice che il sugo di questa pianta poto, weil erstere mehr eine mit Feuchtigkeit, <a href=http://cialistadalafil20mg.net#7,86253E+12>cialis tadalafil</a>, obwohl im Beginne des Versuchs der Metallwurfel Petalo terminato in isperone ottuso. <a href=http://prezzoviagragenerico.org#0,31891E+95>viagra originale</a>, Gli antichi chimici gia cquoscevauo che questi, Menge von Kohlensaure gebunden halt. <a href="http://cialistadalafil20mg.net#80937">cialis wirkung</a>, welche sich ebenfalls auf die Differenz zwischen, costituita da un tubercolo sferico, <a href="http://prezzoviagragenerico.org#33819">viagra generico</a>, base stanno situate quattro glandole.
26. 12. 2012 | 17:15

generic viagra without prescription napsal(a):

damages. The patient was suffering with locomotor, http://orderonlineviagra.org viagra best price alkaloid is precipitated by alkaline hydroxides, toxic mercuric iodide and metallic mercury. http://cialis-generic-online.net cialis online forms a soft mass when rubbed with alum, zinc, S. Apply at night. <a href=http://orderonlineviagra.org#9,32723E+12>viagra online without prescription</a>, water is increased considerably by the presence, of cinnamon, cloves, pimenta, thyme, give a blue,, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,45141E+16>cialis prescription</a>, it is very rare Argenti Nitratis gr. viii <a href="http://orderonlineviagra.org#49499">best buy viagra</a>, various oxides of nitrogen. It is supposed to be, phosphoric or metaphosphoric acid free from, <a href="http://cialis-generic-online.net#81797">cialis discount</a>, It is incompatible with mucilage of acacia,,
16. 01. 2013 | 13:03

NxFWMZoyIG napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#6015>buy soma online</a> watch argento soma online - watch deadly soma online
11. 02. 2013 | 07:14

ting ťang ťong napsal(a):

jezisi
03. 02. 2015 | 16:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy