Generální ředitel WHO nekriticky přebíral informace od čínských úřadů a na základě toho odkládal zásadní rozhodnutí. Zmátl světovou veřejnost, která nepovažovala situaci za dostatečně vážnou, a tím zamezil rychlému přijetí adekvátních opatření, která mohla zbrzdit šíření nemoci.
Dopis, který ministr Hamáček odeslal vedoucímu tajemníkovi Šanghajského městského výboru Komunistické strany Číny, nemá úroveň dokumentu, který reprezentuje vládu České republiky. Podbízivý obsah a forma odporující protokolu nás — v přímém rozporu s ujištěními českých představitelů — v očích zahraničního partnera zbavuje vážnosti a předem podkopává naše vyjednávací pozice.
Hrdinou dne je Jan Hamáček, předseda ČSSD a ministr vnitra s dobrými kontakty v Číně, zemi, kterou Evropská komise loni s obavami označila za „systémového rivala“. Podle titulku článku v Deníku N „Hamáček využil kontaktů ČSSD v Číně a vyjednal další miliony roušek i respirátorů, pomohla také Tvrdíkova komora“. Lidové noviny zase citují Hamáčkovo prohlášení, že „Bez Zemana by to nešlo, díky Číně dostaneme Česko z problémů“. Zásluhy podle našeho tisku má i velvyslanec Čínské lidové republiky v Praze.
Čínská lidová republika ani v době pandemie, na jejímž počátku stálo systémové selhání státu řízeného podle principů vedoucí úlohy strany, nezapomíná na své politické cíle. Místo reflexe institucionálních příčin problému se věnuje propagandistickým akcím.