Jeden slovutný profesor z americké Cornell University na nedávné konferenci o používání pesticidů, kterou jsem pořádal v Bruselském muzeu Wiertz, zahájil svou prezentaci slovy: "Toto je náš největší problém" provázenými snímkem pláže, kde byla doslova hlava na hlavě. Má pravdu, přemnožili jsme se. Jestli teď čekáte něco o konspiračních teoriích jak vyhubit polovinu lidstva nebo přednášku o eugenice, tak jste vedle. Jako biolog pokládám rozmnožování a šíření za základní poslání každého biologického druhu a Homo sapiens sapiens není výjimka. Expanduj nebo zhyň, svaté pravidlo evoluce, je nepřekročitelným dogmatem provázejícím i druhy, které na planetě byly výrazně déle než my sami a přesto se za nimi nakonec zavřela voda. Jen idiot by si mohl myslet, že na tom lze něco změnit. Zpomalit, zbrzdit, restartovat, to jistě. Ale dokud tu bude biologický druh, bude plnit tuto svoji roli. Tomu se nedá nikam utéct.
Současný ekonomický systém umožňuje dovézt banán, zalévaný půl na půl vodou s pesticidy, ze země vzdálené patnáct tisíc kilometrů k Vám na stůl, a to za cenu, kterou si víceméně můžete dovolit. Stejný systém umožňuje Japoncům dovézt vodu ve skleněné lahvi o objemu 0,3 litru z Francie, prodat ji za cenu, kterou si dotyčný může dovolit, a to vše v srdci jejich vlastniho regionu s minerálními prameny.
28. listopadu zveřejnil předseda Evropské komise Barroso materiál k fiskální unii. U nás se mu věnovalo jen několik odborných zpravodajských serverů. Hlavní periodika tuto záležitost téměř zcela ignorovala. Možná si v jejich redakcích řekli “proč bychom se měli zajímat o eurozónu, když Eurem neplatíme”.