Jak víme, že přijde krize?

22. 11. 2011 | 10:00
Přečteno 16185 krát
Hrozný konec a v lepším případě hrůza bez konce. Tak znějí prognózy českých politiků a ekonomů, kteří zřejmě patří k největším pesimistům na světě.
Hrozným koncem je náhlý pád ekonomiky, tedy opakování historie z posledního čtvrtletí roku 2008. Proroky této varianty jsou premiér Petr Nečas a jeho ministr financí Miroslav Kalousek. Na základě své víry ani nesestavují reálný rozpočet na rok 2012, protože stejně nevíme, jak hluboko spadneme.
Hrůzou bez konce je „ztracená dekáda“, při které nás čeká desetiletí nulového růstu, rozpočtových škrtů a sociálních nepokojů. Tento vývoj vidí v šedých mlhách budoucnosti prezident Václav Klaus, radní ČNB Lubomír Lízal a ekonom Tomáš Sedláček.
Vyhlídky jsou temné do té míry, až posluchače proroků nutně začne zajímat, jak na to politici a ekonomové přišli.


Ověřit obavy Nečase a Kalouska půjde velmi snadno.
Jejich obavy z ekonomického krachu jsou pochopitelné, protože ho Česko a celý svět zažily koncem roku 2008. Zdejší statistiky až do září nic hrozného neukazovaly, maximálně ekonomické zpomalení, ke kterému došlo třeba v letech 2002 a 2003.
Když vyšly počátkem prosince údaje o říjnové průmyslové produkci, bylo najednou všechno jinak. Z měsíce na měsíc poklesl průmysl o 8,7 procenta, v listopadu pak o dalších devět procent. K dosud nevídané krizi nebylo nic víc třeba. Maloobchod i stavebnictví se sice držely nad vodou, to ale ekonomiku nezachránilo.
Do dvou týdnů se dozvíme údaje o průmyslové produkci za říjen 2011. Co když dojde ke stejnému propadu? Po zkušenostech s dosud nevysvětlenými událostmi roku 2008 nikdo nemůže vyloučit, že se budou opakovat.
Novému průmyslovému výpadku sice žádný z aktuálních údajů Českého statistického úřadu nenasvědčuje, nenasvědčoval ale ani před třemi lety. Leccos se obvykle dá předpovědět z vývoje průmyslových zakázek. Co se ale dá odvodit z údaje, že v září 2008 poklesly průmyslové zakázky meziročně o 2,7 procenta? Totéž jako z informace, že letos v září meziročně vyrostly o 2,6 procenta.

Ztraceni volbou

Klausův, Lízalův a Sedláčkův medvědí scénář míří do delší perspektivy a jeho věrohodnost tak rychle vyvrátit či potvrdit nejde. Současné zpomalení není předehrou k hlubokému propadu ekonomiky jako v roce 2008, ale předzvěstí toho, že ekonomika v příštích letech neporoste a pokud poroste, tak pomalu. Budeme vědět až za tři roky, jestli se medvědi nespletli.
Scénář desetileté stagnace však skrývá dva rozpory, které ho zpochybňují už dnes.
Klaus i Lízal se při své prognóze odvolávají na japonskou zkušenost se „ztracenou dekádou“. Encyklopedie tak označují devadesátá léta minulého století, podle jiných byly ztracené dekády nakonec dvě, protože ani v prvním desetiletí našeho století se Japonsku nedařilo.
Japonsko se dostalo do potíží po letech rychlého růstu, když praskla akciová a realitní bublina. Podniky ani banky najednou neměly kryté dluhy a japonskému státu nezbylo nic jiného, než je převzít. Celá země pak začala šetřit, což zastavilo ekonomiku.
Od té doby se státu žádným nástrojem nepodařilo obnovit ztracený růst. Úroková sazba Bank of Japan se přitom snížila na nulu, aby se banky dostaly k laciným penězům a vylepšily svou bilanci. Stát vyhlásil rozsáhlé programy na podporu pracovního trhu. Přesto spotřeba domácností nikdy nedosáhla úrovně osmdesátých let a firmám se pod tlakem korejské a tchajwanské konkurence snížily zisky.
„Ztracená dekáda“ patří k běžným obratům dokonce v politických kruzích. V únoru 2009 ho použil sám americký prezident Barack Obama, který chtěl varováním před japonským scénářem prosadit vyšší výdaje na oddlužení bank a podporu reálné ekonomiky dříve, než bude jako v Japonsku pozdě.
Tuzemský prezident a jemu blízcí ekonomové používají obrat k jiným účelům. Z jejich výroků vyplývá, že si Evropa musí naordinovat „ztracenou dekádu“ sama. Žila totiž nad poměry zvláště svými vysokými náklady na penze a tváří v tvář nezvladatelným dluhům musí šetřit.
Nemá tedy smysl podporovat evropskou ekonomiku obdobnými fiskálními stimuly, jaké prosadil Obama. Je třeba postupovat opačným směrem. Až se ekonomika vzpamatuje, musíme jí „přidusit“ dalšími škrty veřejných výdajů. To je třeba opakovat až do okamžiku, kdy budou dluhy úplně zlikvidovány.
Obama tedy varuje před tím, že špatná vládní politika může také v Americe způsobit „ztracenou dekádu“, z pohledu Klause, Lízala a Sedláčka jde o užitečný nástroj, jak se zbavit veřejného dluhu. Podle Lízala jde o nejlepší možný scénář.
Chybí vysvětlení, proč by měla šetřit Evropa, kde veřejné dluhy letos podle OECD dosáhnou 96 procent HDP, zatímco utrácet může Amerika s dluhem přes 100 procent HDP. Bez takového vysvětlení nedává velký smysl předpověď „ztracené dekády“ zvláště v Česku, které má v Evropské unii pátý nejnižší státní dluh a osmé nejnižší daně.
Jasné není ani to, proč by se měla Evropa během nadcházející „ztracené dekády“ zbavit dluhů, když v Japonsku naopak veřejný dluh vyrostl na 200 procent HDP.

Listopad není květen

V konfrontaci s temnými proroky je uklidňující pohled do minulosti, tentokrát dokonce stačí připomenout půl roku staré předpovědi. Květnová prognóza České národní banky čekala koncem příštího roku „velký rozjezd“ ekonomiky na úrovni čtyř procent HDP, ministerstvo financí plánovalo ještě v červenci, že rok 2012 skončí víc než tříprocentním růstem.
Kromě přirozeného sklonu věřit odborníkům neexistuje důvod, proč spoléhat na listopadové obavy a předpovědi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Bohužel jsem neměl sílu to dočíst do konce.

Dovolil bych si učinit pouze 4 poznámky.
1) žádná krize (tedy jak někdo tvrdí pouze lehká chřipajzna, která stejně pouze obchází český ostrůvek stability) neskončila, tedy otázka jestli přijde, když v ní spolu s eurozónou a transatlantickým spojencem po krk vězíme, je irelevantní
2) k tomu jestli se krize prohlubuje anebo ne, stačí sledovat ukazatele veřejného dluhu - ČR, USA, VB, Francie, Německa...
3) v nastoleném paradigmatu absolutní liberalizace prakticky neexistuje instrument, který by vrátil západní ekonomice konkurenceschopnou pozici vůči "rájům" do kterých přelily kapitálové elity práci. know how a kapitál.
4) ti co svět přivedli do krize, prakticky skrze nastrčené figury vládnou, dále bohatnou a určují běh ekonomiky a světa
22. 11. 2011 | 10:12

scallop napsal(a):

Autor

Cemu tedy verit ? Nakonec nam zbydou vedmy a vesteni budoucnosti z karet. Nebo logru od kafe. Zrovna do nej koukam a rika mi, ze bych mel prestat cist blogy v pracovni dobe a zacit neco delat. Takze to funguje !
22. 11. 2011 | 10:16

Sladký napsal(a):

Béda-přesně tak.To je realita,resp.její přesný popis, něco zcela jiného, než ideologické bláboly o "mejdanu,který končí" a potřebě zlikvidovat "rozhazovačný sociální stát."
22. 11. 2011 | 10:19

Koplkop napsal(a):

Béda
Taky občas nedočtu blog. Buď mne neoslovil, nebo mu nerozumím, nebo nemám k dané problematice žádný vztah, názor.
Jenom nechápu Bédo, jak můžete psát poznámky k něčemu co jste ani nedočetl. To je jako by jste někomu skočil do řeči, nenechal ho domluvit a začal povídat svůj příběh. To se Bédo nedělá.
22. 11. 2011 | 10:20

Béda napsal(a):

Koplkop,

víte, mnë na rozdíl od různých investičních analytiků pramálo zajímá lokální a časově zanedbatelné oživení důvěry trhů a její náhlý pokles, ratingy, které jsou dnes AAA+++ a zítra CCC---. Mně více zajímají dlouhodobé vývojové trendy, systémové nedostatky a protiřečení, historické analogie, které dovozují "déja vu".
22. 11. 2011 | 10:27

MA-FU napsal(a):

Pane Holube
Po rozhovoru,který jsem četla nepamatuji kde,jsem nabyla dojmu-že jste veliký skeptik a Vy ne!! Co když je to jen chřipka-která odejde,za sedm dní,tak jak přišla.To jsem ale opravdu,slyšela od ing.Klause
22. 11. 2011 | 10:28

Sladký napsal(a):

Nadnárodní společnosti vyrábí tam, kde je nejlevnější pracovní síla, prodávají tam,kde je největší kupní síla a daně odvádějí tam,kde jsou nejnižší,pokud možno žádné.Tím Euroatlantické civilizaci podřezávají větev. Píšu to sem už víc než pět let, je to čím dál zjevnější.Bohužel,hlupáky neschopné samostatného myšlení, kterým primitivní ideologie nahradila mozek, nikdy žádným argumentem nepřesvědčíte.
22. 11. 2011 | 10:30

modrý edvard napsal(a):

Nejsem ekonom, ale tipnul bych si, že Amerika může tisknout nekryté dolary, protože dolar je světová rezervní měna, a někdo si ty dolary koupí. Jinými slovy, Amerika si může dovolit nafouknout větší bublinu než Evropa.
Co se týče pesimistických předpovědí, tak králem jsou ekonomové z odborových svazů - proti nim jsou uvedení džentlemeni nezodpovědní optimisté.
A obecně, asi je lepší se chystat na horší variantu a být příjemně překvapen, než obráceně.
22. 11. 2011 | 10:32

slunečnice napsal(a):

scallop: Bohužel většina lidí lógr na dně hrnku nemá, pijou onačejší kafe, tudíž nemohou vyčíst něco tak smysluplného jako vy. Nicméně to vidí černě a vědí, že jdeme ke dnu. Já už se k němu taky pomalu blížím, mám už skoro dopito. Díky za ranní podnět, má hodně do sebe, pasuji vás na Nostradama roku. :)
22. 11. 2011 | 10:33

Lisák napsal(a):

Autore- co takhle si místo kladení blbých otázek / jak víme že přijde krize??? / doplnit alespoň základní studium , které na ty otázky už po několika úvodních lekcích odpoví.
Lepší než doplnit tupé řady českých žurnalistů kteří kromě řiťolezectví toho bohužel v hlavě moc nemají.- věnujte se něčemu užitečnému
Ona Ekonomie není moc dobrá věda ale něco se přece jen naučila. Například pochopit že když jste firma která vyrábí něco dlouhodobého a najednou se zastaví poptávka, dobré to nebude. Že například indikátorem budoucího rozvoje je stavebnictví, protože když se někdo chystá rozšířit výrobu, zpravidla si stavebně upraví nebo staví nové haly a objekty vůbec, že to měsíce před stavbou ohlásí na stavební úřad, a ještě předtím to měsíce diskutuje s architekty - takže pane žurnalisto, když architekti říkají že se nic nechystá tak se další rok ani nebude stavět a další 2 roky nikdo nebude otevírat nové nebo upravené podnikatelské prostory. a tedy asi ani prudce zvyšovat výrobu nebo éobchod.
Taky toky investicí nadbytečného kapitálu něco prozradí.
...
A ještě vás dorazím- ty negativní prognózy bývají mnohem přesnější než ty positivní. Příklad stavebnictví jsem popsal - a ono i kdyby jste měl zprávy od architektů že se plánuje, i kdyby stavební úřad vydával jedno povolení za druhým , i kdyby se stavby i zahajovaly, ba i dokončovaly, ba i kdyby nabírali dělníky do nových provozů, ještě pořád to neznamená že bude nová úspěšná továrna - k negativnímu se to vrátí ze dne na den
22. 11. 2011 | 10:35

Koplkop napsal(a):

Béda
Milý Bédo, to je sice hezké, že mně píšete co Vás zajímá a co Vás nezajímá, ale já jsem Vám nevytýkal Vaše zájmy, já jsem Vám pouze napsal, že pokud si něco nepřečtete do konce, neměl byste se k tomu vyjadřovat. Tečka.
22. 11. 2011 | 10:36

kelt napsal(a):

Nečas i Kalousek vědí,o čem mluví.
Oni dva,i kdyby kolem žádná krize se nekonala,tak ji dokáží "vyrobit".
Mají mustr-to se podařilo i V.Klausovi,kdy ještě v roce 1966 prohlásil transformaci ČR za ukončenou a ČR co by středoevropského tygra,ze kterého by si ostatní mohli vzít příklad.
Rok s rokem se sešel a zatím co ostatní postkomunistické okolní země rostly tempem 4-6%,tak HDP ČR se "vyhoupl"do červených čísel a Klaus musel sbalit svých pět švestek.
Nečas s Kalouskem si nedokáží poradit s rozkrádáním veřejných prostředků/tomu se již nikdo ani nediví/a tak pokles výkonosti ekonomiky a HDP řeší tupými škrty,které oslabují domácí spotřebu a podvazují prorůstové investice.
Výslednicí jejich ekonomického potenciálu je schválený rozpočet na rok ´12,který počítá s růstem HDP o 2,5%.
A pak,že se historie neopakuje-viz rozpočet z dílny Kalouska na rok 2009.
Přesně to vystihlo heslo jednoho transparentu ze 17.Listopadu:
POLITICI NEKRAĎTE a NEBUDETE MUSET ŠKRTAT.
Více není třeba dodat.
22. 11. 2011 | 10:39

Sladký napsal(a):

Slunečnice- už dlouhou dobu si udržujete velmi vysokou kvalitu příspěvků! Moc rád je/Vás čtu.Píšete s lehkostí a elegancí, s jemným občas až mírně sarkastickým humorem, škoda,že tu nejste častěji!
22. 11. 2011 | 10:40

Sladký napsal(a):

Koplkop- vysvětlete, z jakých důvodů bych neměl psát poznámky k tomu, co jsem nedočetl? Lze přece snadno a bez jakýchkoli problémů komentovat to, co bylo přečteno, nikde není dána povinnost reagovat na blog jako na celek.Ostatně, ani v běžném životě to tak nebývá, ve velkém počtu případů reagujete jen na část sdělení,část podnětového pole. Říká se tomu selektivita,čili výběrovost.
22. 11. 2011 | 10:45

Skogen napsal(a):

Koplkop

udělám tedy Béďovi zhodnocení závěru - můžeme prý jít jako Japonsko až na dluh 200% HDP s tím, že důsledkem bude "ztracená generace" bez hospodářského růstu :) Druhým závěrem je, že co platilo v květnu, už v listopadu neplatí a možná se to samé dá říct i o květnu ve vztahu k listopadu.

Širší závěr - ministr financí Kalousek s premiérem Nečasem vůbec neví, která bije a je je jim to úplně jedno, protože to podle nich stejně nějak (blbě) dopadne.
22. 11. 2011 | 10:48

Karel napsal(a):

To pan Holub :

Pokud už začneme konečně říkat skutečnost, že ekonomie v podání pana Klause, Sedláčka, Ševčíka je PŘEDEVŠÍM
ideologie brutálně kryjící jejich osobní a skupinové zájmy,
tak lze pochopit mnohé.

Ano, věští z lógru, plní daná zadání atd.
Řešení je teď naštěstí mimo ČR. České elity jsou skutečně hodně bídné kvality.

Sice je pravdou, že Nečas a Kalousek běží vší silou vstříc společenskému rozvratu a destrukci, ale tak to umožnily volby v roce 2010 a občané ČR.

Ale naštěstí mnoho věcí, teba i řešení krize se tvořím mimo vládnoucí struktury ČR.
22. 11. 2011 | 10:51

Béda napsal(a):

Koplkope,

k polemice mi bohatě stačí přečíst nadpis a úvodné odtavce autorova pojednání.

Mluvit o odeznělé přicházející krizi v podmínkách, kdy si západní svět dlouhodobě hýčká konkurenci a každý vývoz práce a know how ke konkurenci málem oslavuje jako velký úspěch, kdy globálně prosadil tendenci likvidace koupěschopnosti a postupného decimování pracovní síly, doplněno v podmínkách ČR o spoléhání na vývoz, když se odběratelé stále víc propadají do dluhu a očekávají ekonomický pokles, tudíž i pokles koupěschopnosti, považuji za nesmyslné blábolení.

Zde nejde o místní odchylky ale o prohlubující se systémovou krizi. Jestli v jednom čtvrtroku zaznamenáte dílčí oživení nic nezmění na faktu, že se celkově a dlouhodobě prohlubuje dluh státu, místních samospráv i obyvatel, roste počet exekucí a přibližuje se státní bankrot. A nejde o místní extrém ale o obecný jev.

A nikdo nezná recept. Koneckonců jak by taky mohl, když liberalizace a neviditelná ruka trhu se staly posvátnou krávou.
22. 11. 2011 | 10:51

David napsal(a):

"...Až se ekonomika vzpamatuje, musíme jí „přidusit“ dalšími škrty veřejných výdajů. To je třeba opakovat až do okamžiku, kdy budou dluhy úplně zlikvidovány...."

---

Na metodu tupých a následně i ostrých škrtů mohl přijít jen "chemik". To je cesta do pekel.

Metoda strašení je velice účinná při vládnutí. Usnadňuje to dělat "nepopulární" kroky. Straší se komunisty, straší se Řeckem a teď se zase straší recesí.

Jinak si myslím, že krize bohužel přijde a ani šrotovné nás nezachrání.

Ke krizi nás ale nejvíce přiblížily právě ty tupé škrty toho "chemika".
22. 11. 2011 | 10:53

Jana Pechová napsal(a):

Já mám spíš pocit, že svět začíná chápat, že dělání peněz z peněz je cestou do pekel. Ti, kdož mají aspoň trochu za ušima, začínají hledat nové cesty. A vyrážet na nové cesty se starými dluhy dost dobře nejde.
22. 11. 2011 | 10:55

slunečnice napsal(a):

Pane Sladký,
opět díky za hezká slova, jste milý a bezprostřední, žádný zapškloun a studený čumák. Já sem chodím jen tak na skok a na slovíčko, mám spoustu jiné práce než jen debatovat. Ale nebojte se, já se vrátím, a se mnou přijde (doufám!) humor. Kdyby došel, tak to už budeme vážně v krizi. ;-) Hezký den!
22. 11. 2011 | 10:58

Kvakin napsal(a):

Malověrní, vždyť je to tak prosté ... Již soudruh Stalin v druhé polovině 20. let odhalil v SSSR tzv. Průmyslovou stranu, údajně napojenou na Trockého; s činností této - jinak co do existence neprokázané - strany byly spojeny všechny neúspěchy v budování socialismu ... A následovaly procesy a pochod k šťastným zítřkům nabral novou energii. Na posledním zasedání vlády ČR bylo nařízeno ministru vnitra, ať jeho úřad předloží Nejvyššímu správnímu soudu další návrh na "pozastavení" činnosti KSČM (soudružka Semelová prý se vyjádřila, že Kléma byl za mlada docela fešík. To nemůže zůstat bez odezvy státní moci). A je po problémech, nebo alespoň po povídání a psaní po problémech.
22. 11. 2011 | 11:11

palermo napsal(a):

Postkomunistická ekonomika není kapitalistická ekonomika, i když má privatizované vlastnictví.V ní se odvozuje dluh z privatizace,zatímco v kapitalismu "rotuje" výrobní nadhodnota a hospodářský cyklus prochází periodicky čtyřmi fázemi.Ledaže obchodně je postkomunismus s tím cyklem vnějšího k němu kapitalismu jenom relativně svázán přes poptávku zvenčí státu a mezinárodní cenu.Přes zahraniční obchod.Ale nadvýroba existuje v postkomunismu i kapitalismu současně.Kdyby každý z Čechů v roce 2012 pracoval s dvojnásobným výsledkem,celý český dluh by se za rok 2012 zlikvidoval.Kdyby se jejich činnost nepromítala do dluhů jiných zemí,jiných i vnitřních komponent dluhu.Jenže jaká je motivace lidí k takovému heroismu,v podmínkách sociální nerovnosti a nezaměstnanosti? Odpověď zní:asi žádná.
Pro-kapitalistická uvědomělost lidí neexistuje.
Zájmy jednotlivců ano.
22. 11. 2011 | 11:11

resl napsal(a):

ještě chybí "odborníci" z ČNB, jmenovaní Klausem za patolízalství v čele se Singerem. Ti nedělají nic, neboť nic nevědí. A protože nic neví ani profesor, tak bysme ten drahý ansámbl mohli postrádat.
22. 11. 2011 | 11:12

Admirál napsal(a):

Kalouskův scénář (pád zahraničních zakázek ala 2008) se prozatím podle mne nekoná. Nikde kolem sebe u svých zákazníků (dodavatelé automobilového průmyslu) neregistruji výrazný propad zakázek. V roce 2008 v létě zmizely nejdřív u zákazníků zakázky z Ameriky, lehký závan větru před bouří, pak koncem roku to přišlo...

Co je však naprosto zřetelné, je propad poptávky ny vnitřním trhu. Firmy i jednotlivci šetří na všem. Stloukají se králíkárny. Vypadá to na "Vandr do padesátejch".
22. 11. 2011 | 11:12

Kanalnik napsal(a):

Dovolil bych si poznamku, ze ja sam za sebe nemohu videt realitu na zaklade toho, co rekne Obama nebo Klaus, a dle nich se rozhodovat, cemu budu verit. Dle meho nazoru oba panove vi o ekonomickych procesech a korenech soucasnych problemu velmi malo. Proto jsou prateli bankeru. Mozna, ze ani vice vedet nechteji nebo nemuzou.
22. 11. 2011 | 11:12

Koplkop napsal(a):

Sladký
"Koplkop- vysvětlete, z jakých důvodů bych neměl psát poznámky k tomu, co jsem nedočetl?"
Zkusím Vám to vysvětlit pane Sladký. Vaše poznámky k něčemu co jste nedočetl nemusí vzhledem k nedočtení být správné. Těžko můžete posoudit co chtěl autor říci na základě první věty. Jak jsem psal, jestliže někomu skočíte do řeči vprostřed věty jste hulvát, co neumí diskutovat.
"Lze přece snadno a bez jakýchkoli problémů komentovat to, co bylo přečteno, nikde není dána povinnost reagovat na blog jako na celek. Ostatně, ani v běžném životě to tak nebývá, ve velkém počtu případů reagujete jen na část sdělení,část podnětového pole. Říká se tomu selektivita,čili výběrovost."
Ano to s Vámi souhlasím, reagujte jen na část sdělení, ale abyste mohl reagovat správně, je třeba pochopit a vyslechnout. Ale Vy jste, jak ostatně tady dáváte všem najevo daleko bystřejší a vzdělanější než já a ostatní a tak Vám nemohu radit. Vy máte svůj názor již dávno jasný, bez ohledu na ostatní. Ti tomu tak nerozumí jako Vy pane Sladký.
22. 11. 2011 | 11:18

Sladký napsal(a):

Slunečnice- dík za pohlazení,škoda,že nemůžete slyšet jak si spokojeně předu-jako veliký kocour! Jinak -jsem na tom s časem úplně stejně jako vy,vnímám zdejší prostor jako "odpočínek dělníka ducha" rozptýlení..bohužel příliš často to zde vypadá jako na bojišti.Většinou to beru s nadhledem, je to v podstatě "kočkování". Občas ale končí veškerá legrace.Přeji Vám příjemný,pohodový den!
22. 11. 2011 | 11:18

Koplkop napsal(a):

Béda
To samé co píšu p. Sladkému. Zkuste zjistit co jsem Vám chtěl sdělit.
22. 11. 2011 | 11:19

Analytik napsal(a):

Naše vlády na tom pracují už dvacet let.
Svět nás sice o pár let předstihl, ale naše vlastní krize už je ve fázi provozních testů.
Určitě bude silnější, než ta zahraniční. Však ji vymyslel sám vrchní docent ekonomie a ze všech sil mu asistoval proslulý alchymista a nejlepší mág financí!
22. 11. 2011 | 11:23

Temelín napsal(a):

Je mi autora líto. Namátkou mu vyřeším jednoz jeho dilemat.

Cituji:
Chybí vysvětlení, proč by měla šetřit Evropa, kde veřejné dluhy letos podle OECD dosáhnou 96 procent HDP, zatímco utrácet může Amerika s dluhem přes 100 procent HDP.

Odpovídám:
Protože USA si i nadále půjčují za méně než 2%, a s tím se dá utáhnout i dluh 200 procent HDP, viz Japonsko. Evropských 5-7 procent se utáhnout nedá.

Samozřejmě, někomu ten rozdíl sazeb může připadat "nespravedlivý". To je ale jednak směšné (jak nespravedlivé, že žena pana Holuba nevypadá jako Nicol Kidman), jednak neproduktivní.
22. 11. 2011 | 11:24

neo napsal(a):

Sladký napsal(a):
SLADKÝ:///Nadnárodní společnosti vyrábí tam, kde je nejlevnější pracovní síla, prodávají tam,kde je největší kupní síla a daně odvádějí tam,kde jsou nejnižší,pokud možno žádné.Tím Euroatlantické civilizaci podřezávají větev. Píšu to sem už víc než pět let, je to čím dál zjevnější.Bohužel,hlupáky neschopné samostatného myšlení, kterým primitivní ideologie nahradila mozek, nikdy žádným argumentem nepřesvědčíte.
22. 11. 2011 | 10:30////

a já vám po několikáté píšu, že je to naprosto přirozené chování a vy děláte v bleděmodrém to samé, jen v menším měřítku.
22. 11. 2011 | 11:26

Sladký napsal(a):

Pane koplkope, zase přeháníte.Nikdy jsem n ic nedával VŠEM najevo.Jsou zde docela určitě lidé (odborně)vzdělanější a jistě i bystřejší než já, nemám žádný problém uznat argumentaci a ocenit schopnosti protivníka v diskusi.Snad vás potěší, že vás ani náhodou neřadím mezi hlupáky. Ostatně- zjistěte se, kdo zde vystupoval striktně,direktivně a autoritativně! Byl jste to vy, vůči Bédovi.Já vás jen upozornil na to, že k článku samozřejmě lze diskutovat aniž bych ho dočetl celý. Jestli autor v závěru zásadně změnil svá tvrzení, jiní mne na to jistě upozorní. A vůbec nejde o skákání do řeči, to je špatná analogie.
22. 11. 2011 | 11:26

Sladký napsal(a):

NEO- Toto naprosto přirozené chování,milý neo-a má zcela přirozené následky. Je to cesta k ekonomické a sociální sebevraždě Západu a jeho systému,hlavní a podstatná příčina jeho současných obtíží.Jinak dík za další precisní ukázku vaší poruchy myšlení.Naprosto,ale naprosto nechápu, jak můžete pracovat jako analytik.Chlape, vy jste přímo protiklad analytika,vy jste naprostý ANTIANALYTIK.
22. 11. 2011 | 11:31

Petr z Tábora napsal(a):

Pan Holub nevěří předpovědi 10-leté stagnace a konfrontuje ji s Japonskem.

Nemusíme chodit tak daleko.Tuto stagnaci předpovídají i někteří čelní představitelé EU. Jelikož jsme na státy EU navázáni jak málokdo, tak i laik uvěří tomuto výhledu stagnace.
Samo Německo už teď nesouhlasí, aby se do systému lily další a další peníze, protože v reálu to jsou peníze německé - v tom je rozpor s Anglií.
Konkurenceschopnost EU na světových trzích je slabá. Levná pracovní síla je jinde a dosažený technologický pokrok to nestačí vyrovnávat, stále více výroby = tvorby reálných hodnot se přesouvá mimo EU a USA. Lehkoživkové v orgánech EU se při tom léta zabývají nepodstatnými byrokratickými věcmi a skutečné dlouhodobé problémy neřeší. Navíc, jak toho vousatého Marxe nemám rád, tak měl pravdu s tvrzením, že kapitál jde za maximálním ziskem - takže výhledy nic moc.
22. 11. 2011 | 11:32

ZM napsal(a):

HDP klesl před dvěma lety o necelých 5 % a už je z toho "vyrobena" ekonomická krize. Přitom předtím v jednom roce meziročně vzrostl o asi 6%. Otázka ovšem je, jak se mezi obyvatelstvo "rozdělilo" těch 6 %. Možná že především mezi horních 10 tisíc :) S ekonomickou krizí souvisí i to, že mnoho domácností má "prostor" k úsporám. Lidi už dneska nechtějí žít bídně, jak njejich prarodiče a praprarodiče, ale zřejmě se budou muset přizpůsobit celosvětové ekonomické situaci. Nebo zvolit populistické strany, které zvýší státní dluh a prodlouží tak o několik let iluzi prosperity.

občan a někteří další-V jiné diskuzi jsem napsal, že se dá ušetřit např. na elektřině (souvisí s tzv. ekonomickou krizí), napsal jsem že se dá žít i při spotřebě 1 až 3 kWh za den. Příště zkuste pochopit, že na těchto blozích není možné uvádět desítky možných příkladů a variant. Žádný tvrzení není univerzálně platný. Mnohé rodiny opravdu nemají možnost ani při maximální úspoře dosáhnout tak nízké spotřeby. To tvrzení totiž bylo myšleno tak, že pokud si někdo nadělal dluhy (např. tím, že si půjčil na dovolenou) a pak mu z nějakýho důvodu klesly příjmy, tak holt musí šetřit a žít v "nouzovém režimu", tedy přestat se dívat na televizi, jíst studené jídlo, méně často prát, vzít např. i tzv. podřadné zaměstnání apod.Když si totiž někdo půjčuje u firem jako je např. cetelem na 20 % úrok nebo dokonce u lichvářů jako je např. provident a pak přijde o stabilní příjem, tak už mu nezbývá nic jinýho, než se rozhodnout-buď exekuce nebo radikální ússpory.Ale to příznivci levicových stran neradi slyší.Budou muset počkat na volby a pak volit ČSSD nebo KSČM a doufat, že vyhraje ČSSD a po sestavení vlády ČSSD dodrží sliby a zavede progresivní zdanění a přizpůsobí výdaje ekonomickému rámci. Ale s velkou pravděpodobností to nebude dřív než v roce 2014.
22. 11. 2011 | 11:38

ZM napsal(a):

Na případný reakce na můj příspěvek už nereaguju, ale ne proto, že bych neměl argumenty, ale prostě proto, že na rozdíl od některých nemám čas vysedávat hodiny u počítače. A rada na závěr pro sociální případy- dívejte se míň na televizi a místo toho si přečtěte nějakou knížku, ušetříte za elektřinu :)
22. 11. 2011 | 11:41

Koplkop napsal(a):

Sladký
"Snad vás potěší, že vás ani náhodou neřadím mezi hlupáky. "
Tak to jste mně opravdu potěšil pane Sladký. Nebýt ve Vaší škatulce zařazen mezi hlupáky to je opravdu čest. To člověka potěší, možná jsem v další škatulce "ani hloupý ani chytrý", ale to už je přece jen pochvala :-).
"Ostatně- zjistěte se, kdo zde vystupoval striktně,direktivně a autoritativně! Byl jste to vy, vůči Bédovi"
Mně se text: "Jenom nechápu Bédo, jak můžete psát poznámky k něčemu co jste ani nedočetl. To je jako by jste někomu skočil do řeči, nenechal ho domluvit a začal povídat svůj příběh. To se Bédo nedělá. ", nezdá vůbec direktivní a autoritativní.
Naopak jsem ho bral jako dobrou kamarádskou radu. Ale ponechme dalších debat, které nejsou k tématu zdejšího blogu. Hezký den pane Sladký.
22. 11. 2011 | 11:42

Gerd napsal(a):

Již dnes je jisté, že nadcházející krize nebude vyřešena z pohledu jejích příčin, ale jen dalším nalitím peněz. Krize tedy bude trvat cca. 1 rok po celý rok 2012 a pak zase odezní. Tentokráte se krize bude týkat v ČR především domácností a jejich snížené koupěschopnosti vlivem vysoké DPH. Ta se projeví v oblastech zbytných potřeb, takže mnozí podnikatelé v oblasti služeb a bytová výstavba budou postiženi nejvíce. Za další cca. 3 roky, tj. na konci 2015-2016, tu budeme mít krizi další.
Uvedený scénář se bude neustále opakovat do té doby, dokud nezkrachuje některý stát EU a peníze spekulantů, francouzských a německých bank a penzijních fondů nezůstanou vázány v nedobytných dluhopisech daného státu. Dnes se jedná o Řecko, příště se přidá zřejmě Itálie a Španělsko a pár dalších států.
22. 11. 2011 | 11:43

ZM napsal(a):

Ale nečtěte večer při jedné úsporné zářivce, to byste si zasee mohli kazit zrak, večer doporučuju jít brzo spát, prý je to zdravé a může to mít i úsporný efekt pro české zdravotnictví :)

A teď můžu odhadnout, kolik ultralevicově smýšlejících začne klasickým nelichotivým způsobem kritizovat :) Tak těm jedno doporučení. Zkuste si prožít něco z výcviku speciálních jednotek,např. celodenní pochod bez jídla a bude vám chutnat i suchej chleba :)
22. 11. 2011 | 11:44

Béda napsal(a):

ZM,

vystavil vám Kalďa svoji složenku? Jsou tam zahrnuty i "vaše" dluhy za nákup padáků firmy Anex Cyrus, "prodej" paláce na Nám. republiky a pod.? Doufám, že jste "své" dluhy promptně zaplatil a snížil svou životní úroveň.

Jinak sláva Kalďovi, nejlepšímu MF všech dob. Teď po sestavení rozpočtu, promýšlí opět strategii jak státu (a táím i vaší peněžence) nejlépe ulevit.
22. 11. 2011 | 11:48

Pankrac napsal(a):

no nevím nevím, p.Holube,
nesouhlasím s vasi agitkou statistickeho optimismu v tomhle nonstop sesupu, tsunami vsemoznych mnammnam signalu je dlouhodobe k mání opravdu dost.

Ve stručnosti, fundamenty nezmeneny,
aja osobne si myslim,ze se ucho utrhne,
ale..zatím jeto založeno na důvěře a předpokladu,
že na bankrotu by ted nikdo moc nevydělal. (s výjimkami),

"Ekonomičtí bohové",
tedy ta skutečná pravidla, (a GS)
se smějí naší lidské naivitě.
22. 11. 2011 | 11:51

nevim nevim napsal(a):

co hulíte za matroš, P Holube?
Jakmile jednou začnete tisknout peníze, (kdokoli!! - FED, ECB,) nelze přestat
(viz poučná historie francouzských asignátů).
Neomezenou úvěrovou linku a neomezené nákupy dluhopisů,
aniž by byly řešeny fundamentální problémy reálné ekonomiky,
považuji za čiré šílenství.
To by posunulo (nejen)celou Eurozónu skutečně někam k Zimbabwe.

Ale tisk už za louží zvesela jede,
ted to asi brzzzo rozjede i ECB,
je to ovšem opětovné odsunutí problému,
který se vrátí daleko ve větším měřítku během,
odhaduji, cca jednoho roku.
Krachy jsou nejrychlejší a nejčistší cestou z průseru.

Pokud se průserové státy
(což jsou dnes prakticky všechny, vcetne radoby rozvinutých premiantů,!nejen v EU)
nestanou konkurenceschopnějšími,
ať už zrušením nesmyslných předpisů a omezení,
nebo (v EUz)alespoň prostřednictvím plovoucího kursu národních měn, bude průšvih neustále zhoršovat a žádná úvěrové linky a etc zachranovani nepomůže.
Neboť i poskytovatel úvěru si na to úvěrování půjčuje....
22. 11. 2011 | 12:03

ddd napsal(a):

To Kelt: Podepisuji. Zcela.
To Beda a analytik: Nejhorsi chripka je prechozena chripka.
To ale nas Nejmoudrejsi Nejvyssi "lekar"nevi; asi ji nikdy nezazil.
To David: Nevynechavejte Nejmoudrejsiho Nejvyssiho Deda Vseveda, a neuvadejte
pouze lucavku kralovskou. "Sluncenasezlate" si takove "prehlizeni svych zasluh" nezaslouzi.
22. 11. 2011 | 12:03

Mirďa napsal(a):

Vidím to na válku.
22. 11. 2011 | 12:09

Miky napsal(a):

Je to jenom proto,že se nějaká"krize" hodí někomu do krámu !
Na krizi může velkokapitál jen ZBOHATNOUT!
Lidem se sníží mzdy,
budou ochotni pracovat bez sociálního zajištění12-16 HOD. DENNĚ !
Budou likvidováni "malovýrobci"jako nechtěná konkurence!
POZDĚJI bude velkokapitál vyvolávat i války pro zisk !(Finanční,územní či politický.)

Velkokapitál je stejně nebezpečný a protilidský-STEJNĚ jako komunizmus !!!
22. 11. 2011 | 12:11

Petr napsal(a):

USA se z krize otřepaly a dnes je brzdí tak jako brzdí celý svět jen Evropa. Evropa, která před II.válkou byla nejvyspělejší kontinent. Evropa, která je dnes hospodářsky za severní i jižní Amerikou, Austrálií, za většinou států Asie a dnes už ji předbíhají některé státy Afriky.
A za současné vlády EU i vlád členských států, které vládami nejsou, skutečným vládcem v EU a v členských státech je obrovská, lenivá, nenasytná, arogantní, zlá, neschopná a stále bobtnající byrokratická hydra. A pokud se v Evropě nenajde politik, (zatím žádný není ani vzdáleně vidět), který by s touto hydrou zatočil, půjdem dále ke dnu. A mám pocit že ne jen 10 let, jak se dnes optimisticky předvídá.
22. 11. 2011 | 12:12

David napsal(a):

Leccos napoví cena akcií. V roce 2008 se cena akcií propadla už v říjnu. Nyní od léta systematicky klesá a není ani náznaku vzestupu.
22. 11. 2011 | 12:15

A.Janda napsal(a):

autore,
???
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-53759320-on-line-spanelsko-se-dostava-pod-tlak-vynosy-na-dluhopisech-prudce-rostou
22. 11. 2011 | 12:29

Divobyj napsal(a):

1.Naše středoevropská montovna a úložiště všeho možného i nemožného je přímo závislá na výrobě aut.Nebudou-li se prodávat-bude krize.Jakpak to asi dělají ti hloupí polští sedláčtí burani? Pročpak je jejich ekonomika mnohem stabilnější,než ta naše?
2.Naše podniky se stěhují do daňových rájů.Řeší tu vůbec někdo PROČ?
3.Našim vyspělým korupčníkům již nestačí krást miliony.Rychle se naučili počítat nakradené koruny v miliardách.Tohle by nevydržela žádná ekonomika.
4.Naši politici již své zájmy zúžili pouze na dva.Co nejdéle se a udržet u moci a co nejvíce si nakrást.

Všechny body začínají slovem "Naše".Prostě,všechny trable jsme si způsobili sami,ale sami se z nich již nedokážeme vymotat.Dobře nám tak,je to jen NAŠE věc.
22. 11. 2011 | 12:38

michal napsal(a):

Proč se nemůže ČR stát daňovým rájem? :-)
22. 11. 2011 | 12:45

Goldman Sachs napsal(a):

žádný problém, žádná krize, jenom straší, masírují,že? :-)))

Fakt o nic nejde,rádi Vám půjčíme,
s tím zaplacením všemožných dluhů se ani nepočítá.
Předpokládá se však stálé placení úroků. :-))))))
Předpokládá se však stálé placení úroků. :-))))))
Předpokládá se však stálé placení úroků. :-))))))
KAPIŠTO?
22. 11. 2011 | 12:49

Martina K napsal(a):

Petre, USA jsou brzdeny Evropou? I vy vtipalku. Prectete si neco o vnitrostatnich politickych a ekonomickych probemech USA. Evropa zas tak vyznamna neni, jak s mysite.
22. 11. 2011 | 12:54

Merkelová A napsal(a):

ahoj

Německo má plán D.
22. 11. 2011 | 12:55

Nostradamus napsal(a):

slunecnice

Prave se mi zjevilo proroctvi, ze Vam ubyde prace u budete sem psat casteji. Tak doufam, ze se trefim :-)

Zdravi scallop
22. 11. 2011 | 12:57

Bu He He napsal(a):

Zlatý věk se blíží !
I soudruh Babiš vrátí vše co "poctivě " babyl v privatizaci !
22. 11. 2011 | 12:59

franky napsal(a):

Předpovídat následný vývoj podle krátkodobě dosažených výsledků není asi to pravé. Současné zpomalení v rámci cyklického vývoje však potvrzuje v západním světě existující dlouhodobé retrospektivě pokles, který je způsoben dlouhodobě neřešenými problémy, které nebudou-li vyřešeny (a zatím vše naznačuje, že nebudou)mohou být příčinou hlubokého propadu (což je velmi pravděpodobné.Tuzemský prezident a jemu blízcí ekonomové konstatovali, že nadešla pro ně vhodná chvíle se zviditelnit a sdělit tak veřejnosti to, co odborníci již dávno vědí. Tuzemský prezident a jemu blízcí ekonomové však neznají jiný způsob než škrtat a škrtat. A to je ještě pádnější důvod pro existenci možného hlubokého propadu.
22. 11. 2011 | 13:16

Viola napsal(a):

Jak víme, že příjde krize?

Vy nevidíte tu krizi z okna? Moje měření krize je počet bezdomovců, nebo možná i domovců vybírajících v daném čase popelnice a ten je 2 za hodinu.
22. 11. 2011 | 13:20

vlk napsal(a):

Pane Holube,

osobně soudím, že obě temné prognozy mají svůj racionální základ. A e zle opravdu bude.
To je asi tak právě vše, na čem s e asi s Nečaskalouskem na straně jedné a triem Klaus, LízalSedláček, na straně druhé shodnu.

NečasKalouskové jsou opravdu dojemní. Tím, jak prostě odůvodňují naprostou neschopnost sestavit, navíc v době počítačů trochu reálný rozpočet.
A čekají - tu na zářijová, ondy na říjnové a následně na kdo ví jaká data. Problém je, ž e pokud nejdeme na rozpočtové provizorium - a já soudím, že když to tedy nemohou, na rozdíl od ostatních zemí na světě - sestavit rozpočet, za kterým si budou stát, není provozorium, pracující po dobu jeho trváni s loňslými výdaji, za s až takovou katastrofou.
Rozhodně jd e o lepší variantu, než pustit evidentně nemsyslný rozpočet, čerpat podle něj 3-4 měsíce, nechat ministerstva a ůbec stát naSMLOUVAT BUDOUCÍ VÝDAJE A NÁSLEDNĚ ROZPOČET , POD TLAKEM ŠPATNÝCH ČÍSEL, PŘIŠKRTIT. tO JE V LEPŠÍM PŘÍPADĚ DILETANTSTVÍ , V HORŠÍM SABOTÁŽ.
a nejpřesnější sestavení rozpočtu na rok 2012 se nepochybně nejlepšímu ministru financí vesmíru povede tehdy. Když si počká na data prosincová. Samozřejmě až roku 2012! To pak bude schopen trefit rozpočet na korunu přesně.

Ohledně ztracené dekády s triem Klaus, Lízal, Sedláček člověk prostě souhlasit musí. Jsme ekonomika, jejíž HDP je tvořen v exortu.Skoro z 80%. 83% toho exportu jde do Eu. A tad yje to baprosto bez šance. Dluhévé past dostává jednu evropskou zemi za druhou. Vlády dusí státní výdaje, což nás nutně musí trefit. A silně. A s těmi dluhy bud e evropa bojovat, pokud se k boji odhodlá, rozhodně déle než 10let. Ž ebychom masivně získali nová exportní teritoria, nekopládám za reálné. Ne v potřebném čase. Pokud vůbec.
Utažení veřejných rozpočtů v našem e xportním světě je axiom. S kterým nic nenaděláme. Co je ale zásadní problém je , že vlád a svými opatřeními ještě výrazně dusí domácí poptávku. Státní investic e dramaticky klesají, soukromé investice jsou těžc e retardovny zvýšením daní, poplatků a odvodů.
Osobně byhc velmi přemýšlel, jestli bynebylo záhodno urychlit do budoucna plánované, zejména infrastrukturní investice. Ze strany státu. Musí s epostavit dálnice, mosty, železniční koridory, rekostruovat už sloužící liniové stavby. V normálním státě jsou přesné roční výhledy. A podle men by, i za cenu mometálního zvýšení státního dluhu stálo za to, zkoumat, zda s tím místo třeba za tři roky, nezačít radši hned. Ten výdaj prostě musíme udělat tak jako tak. Jen jej posunout v čase a částky plánované jako výdajové v budoucnu už následněneinvestovat. Uvědomujisi riskantnost této cesty. V skokově rostucím dluhu. A úrokových nákladech. Jenže k témuž výsledku, jenže pomaleji, povede, dle mého odhadu i ořezávání státní poptávky v rámci šetření za každou cenu. S výrobou dalších a dalších nezaměstnaných a těch, co s epropadnou na sociální dno.
22. 11. 2011 | 13:37

modrý edvard napsal(a):

divobyj: jak to dělají Poláci? - no čerpají eurofondy. Kromě toho mají velký vnitřní trh a menší HDP na hlavu, než my.
Béda: nečetl jsem Vaše příspěvky, ale určitě to jsou nesmysly ...
22. 11. 2011 | 13:49

Bavor napsal(a):

Sladký napsal(a):
Nadnárodní společnosti vyrábí tam, kde je nejlevnější pracovní síla, prodávají tam,kde je největší kupní síla a daně odvádějí tam,kde jsou nejnižší,pokud možno žádné.Tím Euroatlantické civilizaci podřezávají větev. A má pravdu. Příčinou je maximalizace zisků. Zisk z kapitálu - to je vlastně ukradená práce zaměstnanců. A řešení? Znárodnit globální kapitál, ekonomiku orientovat na domácí spotřebu a na řešení otázek životního prostředí a udržitelného růstu. Současnou světovou ekonomiku ovládá cca 140 velkých bank, které mají svůj kapitál ve všech nadnárodních společnostech a současně jsou držiteli většiny státních dluhopisů. Dluhová krize by byla jejich zestátněním vyřešena a peníze by se staly opět tím, čím púvodně byly - prostředkem směny, ne zdrojem zisku a zbožím.
22. 11. 2011 | 13:58

neo napsal(a):

Sladký:

je toho víc co nechápete pane Sladký. To nic.

porucha myšlení spočívá v čem? Napsat holý fakt, který i Vy vzápětí potvrdíte?

Já nikde nepsal, že je to správně, nikde jsem nepsal, že s tím souhlasím... jen jsem uvedl prostý holý fakt, že se jedná o přirozené chování a že se tak chová každý. nic víc.
22. 11. 2011 | 14:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Trhy zajímá, trhy nezajímá, trhy bude zajímat, trhy se propadly do deprese, trhy jsou po státních intervencích v plusových hodnotách .... no když vidím ty mladé děvčata a chlapce, kteří občas něco ťuknou do PC ..... A nebyla by lepší centrální banka EU, která by případně půjčovala za fixní úrok?! V USA si na burze 30 tých let mohl hrát kde kdo a jak to dopadlo že?!
22. 11. 2011 | 14:39

Jana M napsal(a):

Modrý Edvarde- Poláci dělají to, že do listopadu 89 se k nám chodili do Ostravy a Těšína dívat jak vypadá salám a my se jim smáli že jsou líní a Solidarita potřebuje solí do riti, aby začali makat. No a dnes po 22 letech jezdíme my do Polska nakupovat a tankovat. a jak to vypadá v Ostravě a Těšíně s blahobytem tušíte asi sám.
Uniklo vám to základní, že státy jako my se uživí jen plody své poctivé práce a poslední kdo to chápal byli bohužel komunisti. Okrádáním jeden druhého společnost nezbohatne.
....
A jestli chcete vidět prosperující stát, bohužel musíte kouknout na Čínu a Rusko - a to je hodně smutné. Dnes tam naše demokratická Evropa a USA žebrá o půjčky, abychom nechcípli hlady
22. 11. 2011 | 14:42

Sladký napsal(a):

NEo- "Nic víc" Nic víc- a to je ten tvůj průšvih.Protože to zásadní, to podstatné jsou DŮSLEDKY takového "přirozeného"chování.Ty důsledky,to je krize euroatlantické civilizace,jíž jsme nechtěnými svědky a účastníky. Nic víc a nic míň.
22. 11. 2011 | 15:31

neo napsal(a):

Sladký:

no tak důsledky vidíme okolo sebe... S tím ale nejde nic moc dělat. Pouze produkovat vyšší kvalitu, aby se nevyplatilo tlačit dolů náklady za každou cenu.
22. 11. 2011 | 15:41

Marcus Agrippa napsal(a):

neo:
pokud lichva zachvátí celou EU ( momentálně klepe na dveře Belgii ), tak se to placení rostoucích úroků změní v obrovský problém řešitelný jedině silově. Řekové už zvládají jen ty úroky a pořád jim narůstají. Jakmile dojde na Francii a Německo, tak to přestane být legrace. Nechápu proč někteří ženou Evropu k takovým koncům.
22. 11. 2011 | 15:56

muromec napsal(a):

Paní Jano M., nějak mi nedochází, proč údajně komunisté "nechápali, že národ jako my se může živit jenom plody své poctivé práce", a o nějaký řádek výše vynášíte do nebes Čínu. A taky si vzpomínám, že ve fabrice kde jsem za socialismu pracoval, se makalo velice poctivě. A znal jsem i jiné takové fabriky, které za socialismu fičeli poctivě naplno, a dnes jsou pozavírány (jestli vás to zajímá, šlo o sklářský průmysl). Komunisti už tady 22 let nejsou, a nějak se to všechno potápí. Jak je to teda s těma komunisty? Nemáte to nějak zpřeházené nebo nedomyšlené?
22. 11. 2011 | 16:13

Jeff napsal(a):

1. škrtat výdaje, a to sociální a pak už nic - není axiom.
2. pokud něco tvrdí Klaus ohledně ekonomie, je to téměř vždy naopak
3. Evropa není jen Německo a Řecko, tak jako Česko není jen Praha nebo Boleslav
... a skoro mě to nebaví furt mlít vokolo. Jestli něco vypustí kalousek z úst, může to být maximálně smrad.
22. 11. 2011 | 16:16

AC napsal(a):

Autore,

krize nekrize, od nejdůležitějších událostí jsme stále ještě vzdáleni skoro pět let. Do té doby můžeme přemýšlet,k čemu jsou krize dobré:-)
22. 11. 2011 | 16:22

neo napsal(a):

muromec:

vždycky si vzpomenu na Famfulu z Marečku podejte mi pero :)
22. 11. 2011 | 16:23

Novotný napsal(a):

NEo Sladkému napsal: "Já nikde nepsal, že je to správně, nikde jsem nepsal, že s tím souhlasím... jen jsem uvedl prostý holý fakt, že se jedná o přirozené chování a že se tak chová každý. nic víc."

POkud považujete za "přirozené" takové chování , které má takové katastrofální důsledky na lidskou civilizaci (Sladký má pravdu), pak jste větší skeptik než naši přitroublí ekonomové, kterým se do jejich scvrklých volnotržních mozků nic dalšího kromě tupých ekonomických počtů nevejde. Protože považujete za přirozenost člověka hloupost a neschopnost se učit zkušeností a sebe sama, který s tím nesouhlasí, nebo je k tomu indiferentní asi za devianta.
22. 11. 2011 | 16:26

Ládik!!! napsal(a):

Krize bude, až nepojede ani šedá ekonomika. Ta je zatím na vzestupu. Viděl někdo v Itálii registrační pokladnu? U nás taky nic. .... A přece se točí.
22. 11. 2011 | 16:36

neo napsal(a):

Novotný:

nepovažuji, to chování přirozené je.

Vemte si jen svou osobu a vaše chování. Snažíte se maximalizovat užitek a minimalizovat úsilí potřebné k dosažení toho cíle. Je to opravdu přirozené chování každého jednotlivce a firmy nejsou výjimkou.

Vy se snažíte vydělat co nejvíc, pracovat co nejmíň, nakupovat co nejblíž a co nejlevněji v rámci požadované kvality.

Jediné co vám tak nějak hodí klacek pod nohy je ta kvalita. jakmile je vyšší, roste i ochota pro to více obětovat, ať už z pohledu času či nákladů a úsilí..
22. 11. 2011 | 16:36

AC napsal(a):

Novotný

Přesně tak.
22. 11. 2011 | 16:37

mňo napsal(a):

zdá se,
že nastává klíčová fáze
jak sdělit lidem pravdu,
a nezpůsobit paniku.
22. 11. 2011 | 16:38

Jan Čermák napsal(a):

Béda
Váš úvodní příspěvek , i bez čtení, je naprosto přesný.
Zvlášť bod 3.

Autor
Chtěl bych poděkovat za Vaši práci.
Kdyby bylo víc takových novinářů jako Vy, bylo by nám lépe.
Vlastně ani jiného myslícího novináře neznám.
Smutné.
Ještě jednou děkuji.
22. 11. 2011 | 16:39

modrý edvard napsal(a):

Jano M,
komunisti bohužel ten systém s plody poctivé práce nedokázali uvést do praxe.
To, že v Polsku je levněji, nasvědčuje tomu, že se v Polsku mají hůř - v Číně mají asi ještě nižší ceny. Mají tam nezaměstnanost 11,7%.
22. 11. 2011 | 16:47

Sláma napsal(a):

Jak se dostat z krize? Prostě tak, jak to udělala Amerika za Velké krize. Zrušit daně nízkopříjmovým skupinám, zavést vysoku daňovou progresi, půjčkami rozvojovým zemím oživit poptávku v těchto zemích po našem zboží.
Kromě toho:
Zavést ochranu vnitřního trhu práce. To jest vysoce zdanit práci gastarbaiterů. Zamezit neproduktivnímu vývozu kapitálu (tedy na jedné straně vývozu mezd gastarbeiterů, na druhé straně vývozu kapitálových zisků do zahraničí).
Znemožnit podnikání u nás podnikatelům, kteří zde neplatí daně (kteří jsou usazeni v daňových rájích). Znemožnit rozpočtový parazitismus v rámci EU.
Místo neprůhledných finančních trhů si stát může půjčovat od obyvatelstva (přímo nebo prostřednictvím penzijních fondů), obcí atd.
Osekat neprůhledné či neproduktivní výdaje státu (místo tupých škrtů). Zavést e-government. Zprůhlednit hospodaření státu i samosprávných celků, zavést povinné publikování téměř všeho na internetu.
Zavést daňové osvobození podnikového penzijního spoření.
Vykrátit situace, kdy stát z jedné kapsy něco bere a do druhé dává, tedy neproduktivní toky peněz. Jako příklad dám na jedné straně poměrně vysoké zdanění nejnižších příjmových skupin, které se pak vyplácí sociální podpora. Řešení je přeci tak snadné - nechat těm lidem tolik, aby podporu nepotřebovali.
Za úvahu by stálo, aby jako tuším v Německu státní zaměstanci neplatili daně a místo toho byla jejich mzda rovnou pokrácena (řekl bych tomu taková virtuální daň).
Podobně státní instituce.
Mohli bychom si vzít za příklad zdravotnictví. V roce 2011 se zvýší náklady na zdravotnictví z toho důvodu, že vláda zvýšila DPH na léky a zdravotnický materiál. Teoreticky by vláda měla tyto prostředky nějak do zdravotnictví vrátit, pokud není nemravná. Ale ovšem, Vláda korupce a rozpočtové nezodpovědnosti je nemravná a o tyhle peníze zdravotnictví přijde. Na copak je asi vláda dá? Že by na další kilomentry předražených dálnic, ze kterých jde odhadem až 60% zpět někomu do kapsy?
22. 11. 2011 | 17:06

jih napsal(a):

muromec
To je tak. Take jsem videl podniky u nas a v byvale NDR, kde se vetsinou poctive pracovalo. Po otevreni ekonomiky lide citili urcitou nejistotu a byli ochotni dokonce pracovat vice. Kdo ale prezije bylo ve hvezdach. Pokud souviseli s pocitaci tak to radsi vcas rovnou zabalili, nebo se nechali koupit za babku (VUMS,Robotron). V Laboratornich pristrojich zacali vyrabet lustry. Jinde presli diky sikovnemu rediteli z vyroby zemedelske mechanizace na vyrobu kvalitnich kotlu a jedou jako fretky. V dobe miru ve svete krachuji, nebo se dostavaji do obtizi i kvalitni firmy. Co tedy v dobe zmeny vyrobnich vztahu. U nas byl prechod ve srovnani s ostatnimi socialistickymi zememi mimoradne hladky. Na rozdil od NDRaku, Polaku a Madaru jsme blbou naladu dostavali az v prubehu druhe poloviny devadesatych let.
22. 11. 2011 | 17:07

jih napsal(a):

Pan Holub je velice talentovany novinar. Ve stredoveku by se mohl dobre zivit vestenim konce sveta.
22. 11. 2011 | 17:11

Sláma napsal(a):

Ládík napsal:
Krize bude, až nepojede ani šedá ekonomika.
Já bych vaše vyjádření trochu modifikoval: Krize nebude, až nepojede šedá ekonomika.
Podle informací z finančích úřadů nedělaly v dubnu a květnu nic jiného, než že vyplácely OSVČ daňový bonus. Průměrná roční platba daně u OSVČ totiž činí asi 300 Kč, a to je díky takovým povoláním, jako jsou advokáti a poradci, kteří ani při nejvyšší vůli nejsou schopni nakamuflovat své příjmy tak, aby měli nulovou daň (a k tomu pak dostali daňový bonus na děti).
Přitom se stačí podívat na to, jaká auta jezdí po českých silnicích. Koncentrace luxusních aut je tady mnohem vyšší, než např. v Německu.
22. 11. 2011 | 17:11

Ládik!!! napsal(a):

Slámo,
a to já ty 3 stovky kazím 6ciferným číslem. Co to je daňový bonus? Jedině přeplatek, který stát už 10x otočil. Naštěstí se už neplatí zálohy na daně - z toho mi vždycky vraceli majlant.
K těm autům - to si vozí prdele státní úředníci, zarostlí v komunistickém hnoji.
22. 11. 2011 | 17:21

pgjed napsal(a):

To Béda:
4 body velmi přesné. Tristní je jak nechuť a neschopnost vrátit se k racionálnímu rozpočetnictví, tak třeba to, že daňové ráje jsou i uprostřed EU.
22. 11. 2011 | 17:34

AC napsal(a):

jih

Mám z vás pocit, jakoby to špatné bylo za námi a milionářské hrátky před námi. Jenomže účet za přechod
ekonomiky po 90.roce z něčeho na těžko definovatelné něco je teprve na cestě. Tomu neutečeme.
22. 11. 2011 | 17:42

Petr napsal(a):

Ja se naopak domnivam,coby naprosto ekonomicky laik,ze krize nebude a vychazim z jednoducheho ukazatele vysoke vykonnosti nasi ekonomiky...kdyby nasi nemocni mocni prestali najednou,ze dne na den,podvadet,odklanet,tunelovat a vubec jinak zasmelovat a rozkradat statni penize,tak nejsme tygr,ale rozbehnuty ekonomicky nosorozec Evropy! :-)))
22. 11. 2011 | 17:48

Franta napsal(a):

Já nevím čemu se divíte, to ani jinak nemohlo dopadnout. To je stejný jako když si prodám barák a pak se divím, že nemám kde bydlet.
22. 11. 2011 | 18:30

Štancl napsal(a):

Periodické krize jsou průvodním jevem kapitalismu. Když skončila Velká krize z let 1920-30 "díky" světové války, páni kapitalisté si oddechli, myslili, že jejich pax americana bude trvat na věky. Ale ta mrška krize trvala od 70.let, jen občas ji oddálila nějaká ta válčička, pseudorevoluce atd. Ale teď už bylo dosaženo hranic i omezeného rozvoje. Neokapitalismus už dosáhl svých hranic, svět ovládá 130 společností, bankovní kapitál ovládl vše a nic nevytváří.Páni neoliberálové si pod sebou podřízli větev na které seděli, popřeli zákon hodnoty. Ve světě je 10*víc peněz, než hodnot. Tak z té větve spadnou a nás chtějí strhout sebou.
A naši "odborníci"? "Profesor" Klaus nerozezná chřipku od TBC, naši slavní "rádcové" v NERV radí už 5 let.Napřed napsali Topolánkovi skvělý projev, že nám žádná krize nehrozí, teď že hrozí a musíme si šetřit na penze u jejich bank a fondů!
Tak buď válka proti Marťanům nebo světová revoluce.
22. 11. 2011 | 18:36

Meňo napsal(a):

Dobrý den.
Blíží se rok 2012. Rok nejen prorokovaný, ale i seriózními vědeckými prognózami předpovídaný jako kritický rok něčeho, co nazýváme KRIZÍ TECHNICKÉ CIVILIZACE založené na globalizaci všeho a všech. Nejde tedy jen o krizi ekonomickou, nýbrž i etickou, humanitární, ekologickou, krizi hodnot a mezilidských vztahů atd. Prakticky vše kolem nás se nachází v krizi. Už dnes je nás na Zemi 7 miliard, zatímco v r. 1950 to ještě bylo 3 mld.obyv. a výhled na dalších 50 let se zastavil na číslo DESET miliard !!! Od toho se odvíjí krizové čerpání hlavních zdrojů naší civilizace. Na prvním místě VODY, pak ropy a dalších energetických médií. Principiální je však voda, jíž dnešní "bohatý sever" (k němuž se počítáme) nesmyslně plýtvá : v průmyslu, v zemědělství (již jen vykrmení dobytka k porážce) a jinde. Zatímco "chudý jih" (Subsaharská Afrika !) živoří v nedostatku PITNÉ vody !
Proč krize? A proč krize všeobecná (a né jen ekonomická)? Na to se zeptejme těch, kteří nás (svou nezodpovědnou odpovědností) do té krize dostali. Ti však ZATÍM žijí v klidu a blahobytu. Zatím. Stejně jako ti tanečníci na horní palubě potápějícího se Titanicu.
Zdraví M.
22. 11. 2011 | 18:49

Milan V. napsal(a):

Já to také nedočetl...
Vím, že kdybych se zeptal své malé dcery, jak dopadne rodina jenž utrácí dlouhodobě víc než vydělá a na útratu si neustále půjčuje, odpoví mi: Blbě tatínku, blbě...
Na takové závěry nemusí být člověk makroekonom, na to stačí selský rozum ... Můžem pouze snad řešit jen kdy a v jaké formě to "blbě" jenž už kolem obchází, vrazí do dveří s plnou parádou...
22. 11. 2011 | 18:49

AC napsal(a):

Štancl

Hezky jste to napsal. Mohu-li hlasovat ve smyslu Vaší poslední věty, pak b) je správně.
22. 11. 2011 | 18:51

Zbyněk napsal(a):

Bedo a Sladký....
ať přemýšlím jak přemýšlím, koukám kam koukám, žádnou krizi nevidím. Auta stojí polovinu než před deseti lety, telky také polovinu,olivy stejně a výborné italské vínko stále 149.-hezoučký pětilitrový demižon.Každý měsíc v Lidlu koupíte, milý Bédo schwarzwaldskou šunku ve slevě za 19.90,doporučuji se smetanovým křenem, je to jedna báseň.Patří k tomu ještě stakan Kirschwasser, ale štamprdlička třešňovky od Jelínka souzní stejně.Přijde-li krize, tak já osobně to pocítím nejvíce. Napíšete-li že všichni kradou jako pominutí,musím vám dát za pravdu, ale do krize je daleko.
22. 11. 2011 | 18:52

ghándí napsal(a):

proč musí evropa šetřit a USA ne? protože němci nejsou ochotní platit řecké dluhy.
22. 11. 2011 | 19:06

Zbyněk napsal(a):

Štancl....
Napsal jsi, že periodické krize jsou průvodním jevem kapitalismu, ale nenapsals co je průvodním jevem socialismu, nebo jiných uskupení.Nežil jsem ve zřízení feudálním, celý život jsem prožil v socialismu,takže mohu zdělit, že krize nebyla periodická, nýbrž permanentní.
22. 11. 2011 | 19:07

Béda napsal(a):

Zbyněk,

svým způsobem máte pravdu. Pro vás prostě žádná krize neexistuje, protože jste ji ještě neviděl. Neexistuje narůstající státní dluh, neexistuje narůstající počet osobních bankrotů a exekucí, ekonomika pro vás jde stále nahoru, eurozóna je v rozmachu, USA jsou v přebytku, nezaměstnanost má tendenci setrvale klesat, vyhlídky jsou velice dobré... V tomto ohledu ostatně nejste vůbec sám. Nejlepší ministr financí z toho vychází při koncipování svých rozpočtů a drže se hesla, že škrtat se má v období přebytků, škrtá jak pominutý. Bohužel to má ovšem jednu zanedbatelnou vadu. Jeho praxi narušují makroekonomcké ukazatele, bůhvíproč ukazující setrvalý růst dluhu.
22. 11. 2011 | 19:08

hovorka11 napsal(a):

Evropa, jestli nechce být vyžrána, tak musí stejně tisknout EURa jak USA dolary. Je to odporné, hrozné s jistým krachem v blízké busoucnosti, ale USA v okamžiku tištění dolarů získává výhodu nad těmi, kteří svoji měnu neznehodnocují. Ti se stávají těmi tunelovanými. Americké ratingové agentury nám už ukázaly, jak se dá nasměrovat tunelování mimo předluženou USA a jak rychle dokáže Obama vyhodit šéfa ratingové agentury, která se řídila stavem ekonomiky USA a vzala jim nejvyšší rating. Vydrželo to pár dnů.
EU pojede s Amerikou do kolapsu, ale USA ví, že na nás vydělá a zahojí se. Jsem zvědav, jestli už se najde síla BRICu zavést místo dolaru koš měn. Na to je USA nesmírně citlivá. Viz Írák, Líbye a Írán. V našich médiích nás neustále a záměrně krmí nesmysly, které mají lidi odvést od skutečné podstaty.
22. 11. 2011 | 19:20

AC napsal(a):

hovorka11

Ta arogance USA vůči ostatnímu světu je opravdu nesmírná a já bych těm nafoukancům moc přál, aby se už konečně BRIC na společné alternativě dohodly.
22. 11. 2011 | 19:35

Zbyněk napsal(a):

Bédo...
nezlobte se na mne, já jsem vždy řešil problémy až s jejich příchodem a nemyslím si, že to bylo špatně.Svět je dnes tak provázán,že pouze řešení globální mají smysl a naše země se má soustředit na řešení situací u nás vznilých a nás se týkajících, což bohužel dopředu nepoznáme.
22. 11. 2011 | 19:45

hovorka11 napsal(a):

Zbyněk:
Vy jste nedostal od Kalouska minule složenku ?
Vy nevíte, že každý čech dlužil v roce 2008 84 tisíc korun,
dnes dluží 138 tisíc.
Dovedete si představit, že běžná rodina našetří na dluh 200 tisíc za tři roky ? Já vidím, že většina to nedokáže a jedine totální idiot by si na běžné nákupy rodiny bral úvěr 200 tisíc na tři roky. Jen vláda je jaksi jinačí, chová se opačně a navíc si nedovolila špitnout švýcarům po cca 10 urgencích, že se hlásí k 12 volným miliardám našich kmotrů, které švícaři zadrželi.
Existuje tak totálně vygumovaná rodina, aby se chovala jak Kalousek a vláda ? Jsem si zcela jist, že členové vlády chtějí naši zemi rozkrást úplně. Na to, aby to bylo možné musí těm hloupým vnutit, že se mají vlastně dobře.
Zbyňku poradím Vám, vemte si úvěr na Váš byt nebo dům a kupte si co máte rád a pak ostatním říkejte, že jsou blbci, protože se máte lépa jak oni !!!
22. 11. 2011 | 19:45

voroshilov napsal(a):

Zbynek:
Posouzovat krizi podle poklesu cen na elektroniku a luxusni zbozi je zajiste genialni tah jak podle Kasparova,take pridejte plne voziky zlevneneho zbozi v supermarketech,vic nez pulmilionu nezamestnanych s Vama souhlasi,jaka krize?Co to tam ti ocupanti volstritu a protestujici v EU vubec vymysleji?Vzdyt kazdy ted muze mit auto za smesnou cenu 10 000 EURO,nechapaji sve stesti,nevdecni parchanti!
22. 11. 2011 | 19:45

hiovorka11 napsal(a):

AC:
Já bych si to přál taky.
22. 11. 2011 | 19:49

hovorka11 napsal(a):

Podívejte se, s jak příšernou rychlostí roste dluh USA. Moc se nespletu, když řeknu, že před třemi dny byl o 37 miliard dolarů menší a měl pouhých 15 biliónů dolarů.
Není vlastně uváděný růst USA 2% jen kamufláž vykoupená zrychleným zadlužováním? Já myslím že růst bez uvádění zadlužování je to vlastně obrovský podvod se skutečnou funkcí ekonomiky. Jestli do toho kotle navíc Bernake přihodil stamiliardy dolarů vidlemi, tak ten "růst" vlastně vytvořil na papíře.
22. 11. 2011 | 19:59

hovorka11 napsal(a):

Ještě ten odkaz růstu zadlužování:

http://www.usdebtclock.org/
22. 11. 2011 | 20:00

voroshilov napsal(a):

hovorka11:
Muzu prozradit velke tajemstvi?
I kdyby dluh USA vzrostl na 30 trilionu nikdo ho nikdy splacet nebude,jestli doufate ze Cina poskodi sveho nejvetsiho odberatele levneho zbozi aby zustala bez odbytu,inu moc se mylite!
22. 11. 2011 | 20:05

Zbyněk napsal(a):

Hovorka 11...
mě má za vola,ebenfals,je však třeba ,nám několika málo tupcům kteří zde jsme objasnit proč ceny klesají, elektronika neelektronika a proč ten sakramentskej dolar stoupá a stoupá, když je Amerika na zadku.
22. 11. 2011 | 20:18

AC napsal(a):

Nejen on:-)
22. 11. 2011 | 20:21

ghándí napsal(a):

hovorka 11,
rust na dluh především není řešení. na dluh západ rostl i před rokem 2008. američani jenom přilévají olej do ohně. jediná země, která dokáže racionálně řešit příčiny krize, je německo.
22. 11. 2011 | 20:26

voroshilov napsal(a):

Zbynek:
Dolar stoupa a stoupa...Aha,17 korun za zeleneho prezidenta tomu ja rikam vzestup,muzete neverit ale ja pamatuji dobu kdyz jeden dolar stal 40(!)korun.
22. 11. 2011 | 20:31

AC napsal(a):

ghándí

Německo by chtěl dojit každý - sotva do konce roku 2009 splatili reparace za wwI.,lednem následujícího roku začnou s těmiž za wwII. Nemají to vůbec snadný.
22. 11. 2011 | 20:39

Zbyněk napsal(a):

Vorošilov...
je to těžké, asi generační problém, ale já opravdu nevím jak jinak posoudit můj život dříve a nyní, než spotřebním košíkem i když vlastně ani košík nebyl, byla pouze síťovka.Tak se na mě nezlobte a omluvte moji hloupost, jsem stár.Můj nákup kvalifikovaného dělníka v malém krámku v naší ulici skládal se povětšinou ze dvou taveňáků,půlky chleba,mým dvěma dětem po šumáku,někdy žlutou limču, ta jim chutnala.Jo abych nezapoměl ve čtvrtek dva jogurty, vedoucí byl můj kamarád a jogurt byl jen ve čtvrtek. Nyní v hluboké krizi jezdím s obrovským vozem, krámem, který je tisíckrát větší než můj krámek z mládí,vybírám z desítek druhů sýrů,jogutů,těstovin atd. Je pravda, že vozík scela nenaplním,neboť mám důchod podprůměrný, ale cítit se jako v krizi po mých životních zkušenostech, to na mě nechtějte.
22. 11. 2011 | 20:52

Jirka H. napsal(a):

Současná hospodářská krize má kořeny, podobně jako krize minulé, ve snaze zpřístupnit kapitál umělým snížení úrokové sazby pod její tržní úroveň. Tím se nerentabilní projekty stanly zdánlivě ziskové. K jejich dokončení ale chyběly reálné zdroje a zákazníci - viz prázdné domy v USA a opuštěná letoviska ve Španělsku. Tento boom, stál na nově přifouklé peněžní nabídce a nebyl dlouhodobě životaschopný.
Je proto potřeba úroky zvednou, aby se tyto špatné investice odbourali a aby se uvolněné zdroje dostaly ke zdravým firmám. Vlády se však bohužel rozhodly pokračovat v úvěrové expanzi. Tím se dále zhoršuje špatná alokace kapitálu, deformuje se struktura hospodářství a vyčerpávají se zdroje, které jsou nutné k budoucímu reálnému oživení. Prohlubuje se zadlužení a pomocí inflace se zbídačují lidé závislí na pravidelném příjmu.
Čím dřív se přistoupí k nevyhnutným změnám, tím míň budou bolet. Bohužel se však promarnili více než tři roky a stovky miliard...
22. 11. 2011 | 20:52

voroshilov napsal(a):

Zbynek:
Pohadky vykladajte svym americkym krajanum.On se zivil jenom tavenym syrem,rohlikem se salamem a limonadou,deti obcas dostali jogurt ve ctvrtek nebo az po tatinkovi zustatky v patek?
Boze,na takovou ubohou propagandu je treba opravdu mit dnesni zaludek!
22. 11. 2011 | 21:12

jih napsal(a):

Soucasne blogy pripominaji scenu z filmu Pudr a benzin. Zebrak sedi na pelesti a prepocitava sestaky.Vedle sedi zkrachovany milionar Voskovec a na hlas premejsli kolik milionu mel krytejch a kolik nekrytejch.
22. 11. 2011 | 21:13

ghándí napsal(a):

AC,
pokud by se EU dokázala zbavit gipsi států,včetně francie a belgie, tak bych se eurozoně nebránil. popíječe ounza pod cipřišem ale sponzorovat nechci.
22. 11. 2011 | 21:15

hovorka11 napsal(a):

Voroshilov:
Čína roste už "jen" 9% ročně, Rusko asi 4,8%.
Čína ví, že i když přijde o dolary, tak její růst je tak vysoký, že se jí vyplatí nechat věci tak jak jsou. Proto si taky myslím, že to nechá dojet a bude se snažit zbavovat dolarů a růst až do rozkladu. Rusko má na změně rezervní měny asi největší zájem, ale na změny je příliš ekonomicky slábé.
Souhlasím s Vámi, USA splácet nebude.

Zbyněk:
Eurozóna je nejednotná a státy si dělají co chtějí. V USA rozhoduje federální vláda s jednou armádou rozmístěnou po většině světa, největší výzbrojí a největší ekonomikou. Dolar může padat jak chce, ale Amerika nás strhává se sebou. Je to síla, která nemá rovnocenného protivníka.
I kdyby Čína ekonomicky předehnala USA, tak ji bude scházet největší vojenská síla rozmístěná ve světě. A to je taky "tržní hospodářství".
Jinak se dočkáte, příští rok u nás ceny budou už jen stoupat.
Omlouvám se, jestli jsem se Vás dotknul.

ghándí:
Taky to tak vidím i s tím nejschopnějším Německem.
22. 11. 2011 | 21:23

jih napsal(a):

zbynek, vorosilov, beda
Snad by jste se mohli dohodnout tak, ze se mate sice dobre kazdy o sobe, ale ze celkove je to strasne. Dneska nadavaji na strasne pomery vsichni. Zvlaste ti kteri se maji mejlip. Bohati podnikatele, milionari, teticka velkouzenarka nadava nejvic jaka je dnes hrozna drahota. Zvlaste nadavaji specialiste novinari a medialni ekonomove, sociologove, kteri se tim slusne zivi, milovnici nejruznejsich spolecenskych abstrakt, vzdelanci a ruzni dobrodinci lidstva. Kdo nenadava ten riskuje ze bude za naivniho troubu, nebo dokonce ze si ho nikdo nevsimne. To si samozrejmne nikdo nepreje. Naivni predkove tvrdili ze nema cenu sundavat kalhoty dokud neprijde brod. Dnes ale dobre vime ze nejlepe je chodit bez kalhot. Tak se nam nemuze nic stat.
22. 11. 2011 | 21:37

AC napsal(a):

ghándí

Ono to zřejmě bude mnohem složitější, než aby bylo možné jen tak napsat kdo na koho doplácí - viz.třeba příspěvek Jirky H. hned nad námi a abych pravdu řekl, jako ekonom/analfabet ani nevím co napsal:-)
Zato vím jistě, že nám tenhle polistopadový experiment s rozpuštěnou ekonomikou přijde hodně draho. Moc draho. A odvolávat se na mezinárodní krize nebude vůbec nic platný, lidem ta trpělivost dojde - ale jak stále opakuji, nebude to hned a nebude to tak, jak si dnes lidé většinou představují.
22. 11. 2011 | 21:39

jih napsal(a):

Jirka H.
Mnoha profesemi se siri presvedceni ze "von to nekdo zaplati." Urednici jsou uz takovi s tim se neda nic delat. Postupne se to ale siri dal a dal jak se spolecnost humanizuje. Nikdo za nic nemuze protoze vsichni dobre vime ze nakonec za vsechno muzou politici a par bohatejch miliardaru.
22. 11. 2011 | 21:47

AC napsal(a):

jih

Jak to myslíte společnost se humanizuje?
Co vám na humanitě vadí?
22. 11. 2011 | 21:51

Brdelen napsal(a):

Autore!

Krize nemůže začít, protože nikdy neskončila. Bude se pouze prohlubovat.
Předpovědi v jejím trvání po dobu 10 let jsou nesmyslně optimistické.
Neexistuje žádný scénář jak by současný vyčpělý kapitalismus mohl zvrátit budoucí vývoj kromě svého vlastního konce. S tím ale nemůžeme v tak krátkodobém horizontu počítat.
22. 11. 2011 | 21:57

hovorka11 napsal(a):

Zbyněk:
Já ty doby zažil. U nás se vyrábělo docela dost. Utáhli jsme 2 roky vojenské služby asi 10x větší armádu a byli jsme soběstační ve výrobě potravin. Vnitřní trh však byl zoufale nenasycený. Ze západu bylo embargo do soc. států na vyspělé technologie. Kolik se bude vyrábět spotřebního zboží určoval ÚV. Stejně tak se plánovaly výstavby desítky tisíc bytů pro občany bez problémů se splácením.
Nechci dělat chytrého, ale 20 let jsem čekal co se bude dít až se všechen státní majetek rozprodá a kdy konečně přejdeme k samoživení bez rozprodejů, pořád jsem čekal důraz na výrobu, efektivitu, konkurenci, která tady moc nefungovala.
Po 22 letech můžu jednoznačně říci, že se pořád bralo z toho, co minulé generace nashromáždili. Poslední roky se to tunelování přehouplo do budoucnosti (penzijní připojištění).
Všechno tohle mělo politický podtext(dokázat lidem, že se mají lépe jak za socialismu) a osobně zištný- odpoutat pozornost lidí od rozkrádání, které je dnes velmi dobře chráněno pozměněnými zákony - schváleno především ODS+ ČSSD.
Dnes se už i na tu demokracii přestalo hrát, protože se už "trhy mocných" nemusí přetvařovat...
---------------
Jestli jste v důchodu, tak si myslím, že by jste si měl užívat. V současnosti je dle mého nejvyšší kupní síla obyvatelstva díky trvalému zadlužování a pochybuji, že pro důchodce klesne na úroveň doby mého mládí (70 tá leta) i kdyby jsme krachli. Odnesou to hlavně nezaměstnaní...
22. 11. 2011 | 21:58

AC napsal(a):

hoorka11

Taky to tak vidím. Jenom by mne zajímalo, kam se ta loupeživá skvadra hne až bude nejhůř .
22. 11. 2011 | 22:06

voroshilov napsal(a):

hovorka11:
Zbynek z vas dela prcu,pokud nereknu neco horsiho...Nemel jako delnik zavodni kantynu(za babku),zral jenom suche rohliky s tavenakem,deti videli mleko a smetanu jednou za tyden,maso zrejme nevidel vubec,chudacek,jak jenom dozil se toho duchodu vubec?
Vnitrni trh byl zoufale nenasyceny banany a notebooky,a mobilnimi telefony a korejskymi autickami,no to je hruza!Lidi ja z vas picnu!
Odkud se tedy vzala ta generace"husakovych deti"nejsilnejsi rocniky ktere dnes jedine zvedaji porodnost a jsou jeste schopne produktivne pracovat?
22. 11. 2011 | 22:15

Jirka H. napsal(a):

jih:
Proti miliardářům, jako by například zesnulý Steve Jobs zakladatel firmy Apple, nic nemám. Takoví lidé využili svůj talent, aby posloužili svým zákazníkům a dali práci tisícům zaměstnanců. Jiný případ je, když k zbohatnutí stačí politické konexe a přednostní přístup k inflačním penězům.
PS: vaší zmínce o humanitě taky nerozumím...
22. 11. 2011 | 22:28

Jan Čermák napsal(a):

Jirka H
Píšete, že se má co nejdříve přistoupit k nevyhnutným změnám.
To by mne velmi zajímalo.
Co tím konkrétně myslíte?
P.S. Kořeny krize 1929-32 byly stejné jako dnes? A té jihoasijské, a mexické, a ropné, a všech těch a 7 let se opakujících už 200 let? Přiliš levný kapitál?
To je na Nobelovku.
22. 11. 2011 | 22:50

hovorka11 napsal(a):

AC:
Půjdou se stěhovat v čele s Kalouskem, Klausem, Vondrou, Nečasem za největším zvoleným lumpem dle novin z celostátního hlasování- Grossem do kalifornského letoviska. Ty miliardy ve zlatě je už uživí doživotně.

voroshilov:
k těm jogurtům a potravinám:
Jogurtů máme fakticky stejný výběr s více druhy ovoce. Ty před rokem 89 jsou dnes prodávány pod značkou Ebermann v menších skleničkách, jsou jemněji rozmixované a nejdražší. Ještě kupuji Holandii. Ostatní nejsou jogurty, ale jogurtové pochoutky se škrobem a želatinou. Dnes už jím pouze pravé jogurty, máslo čerstvé (nejdražší), májky jsem musel přestat kupovat- humus z kůží nejhoršího zrna- za socialismu by nebylo možné tyto konzervy vydávat za játrové.
Sečteno a podtrženo:
Jím jak za socialismu a výběr o moc lepší nemám- vyhýbám se podvodným náhražkám, stříkanému a dováženému ovoci a zelenině, leštěným rajčatům parafínem a jablka jím čerstvá z vlastní zahrádky.
Pečivo se dělá většinou z nekvalitního obilí "trh si to cenově vyžádal", tak jsem vypustil z jídelníčku rohlíky a housky z velkoobchodů.
Jestli chcete nepančované potraviny minimálně střední kvality, tak si moc oproti socialismu nevyberete.
Silné ročníky dětí jsou už u nás odmítnuty. Už i na stanici BBC jsem od ekonoma slyšel, že musíme lákat zahraniční kvalifikovanou sílu a umožnit důchodcům pracovat.
Připadám si, že jsme se dostali do celosvětového chorobomyslného ústavu ekonomů a politiků, kteří nás chtějí ve vlastním finančním zájmu zlikvidovat. Za celý život jsem nezažil takovou snůšku ekonomických nesmyslů a překroucenin zodpovědných, jak za poslední cca 3 roky
22. 11. 2011 | 22:51

Jirka H. napsal(a):

Jan Čermák:
nenapsal jsem, že za to může levný kapitál, ale uměle snižovaná úrokovová míra pod úroven tržní. Pokud se kapitál zlevní tím, že vzrostou úspory, tak k žádnému problému nedochází. Investice plynoucí z kapitálu, které stojí na úsporách, nejsou problém - nové projekty mají totiž zákazníky s dostatečnými úsporami.
22. 11. 2011 | 23:15

znalec napsal(a):

Dobrá myšlenka a výborně rozvedená pane Holube. Jsme jenom lidi a i ta správa potřebuje povzbuzení. Je dobré vidět poloplnou sklenici než poloprázdnou. U Kalouska chápu jeho alibismus, zvláště po jednom selhání, u prezidenta vnímám škodolibost a pocit vítězství nad Evropou. Normální člověk se uskrovní, protože musí, ale politici odejdou zaslouženě, ač byli úspěšní nebo málo úspěšní. Nakonec se uživí stejně a ještě třeba lépe.
22. 11. 2011 | 23:36

AC napsal(a):

To je pořád keců o zodpovědnějším přístupu soukromníků a pak zjistíte, že by vás nejraději zotročili, ždímali a nechali někde u cesty pojít. Dnes zpráva na Seznamu - rybí prsty obsahují pouhých 12% masa! Zbytek mouka, škrob, olej, voda....tak takhle se odvděčují za naše peníze, oni nejsou ochotni dodržet ani už i tak malé, minimální 22% množství masa! Vím co by potřebovali - zprivatizovat ještě kontroly. Pak policii, soudy....
Jenom doufám, že až nadejde čas, tak tuhle tunelbandu přednostně odbavíme a hned poté vyexpedujeme kam dávno patří.
Umíte si představit, jak bude za takovýchto podmínek časem vypadat zdravotní stav národa? Všechno při nejlepší vůli ohlídat nelze. A ještě se dozvíme, že si nehledíme vlastní zdraví.
Kudla se mi otevírá v kapse, fakt.
22. 11. 2011 | 23:51

zajda napsal(a):

Pane Holube,

prosím Vás, nevyjadřujte se k něčemu, čemu vůbec nerozumíte.
Podobáte s histerické paničce, která při zakopnutí na schodech křičí "Vražda".
23. 11. 2011 | 03:35

Ládik!!! napsal(a):

zajda -
máš tam hrubku.
23. 11. 2011 | 04:40

Ládik!!! napsal(a):

kryze uš tě hrize
nemaš penize
aby ses potapjel v belize
ani v šekovej kníze

jedině zaoralek
da ti parek
a pivo za dvě kačky
ožereš se na sračky...

.
23. 11. 2011 | 05:16

socka napsal(a):

Kdo tedy posílal složenky?
23. 11. 2011 | 05:25

Občan napsal(a):

Pane Holube,

aby něco mohlo přijít, muselo by to buď předtím odejít, pominout, nebo vůbec nebýt přítomno.
Hospodářská krize začala naplno někdy v období 2007/2008 a DOSUD NEPOMINULA. TRVÁ. nemžůe tedy přijít - "pouze" se prohlubuje.

Jak moc, o tom svědčí například postup zahraničních bank, působících v ČR (české banky už nemáme). Banky zastavují úvěrování menších a malých klientů - GE Money zatím jenom stahuje nevybírané plně "nabité" kreditky, zatímco Erste Group, Bank Austria (Uni Credit Bank) a Raiffeisen Bank dostaly od rakouské národní banky "doporučení", aby takřka úplně (snížení objemu úvěrů o 90%) zastavily úvěrování ve Střední a Východní Evropě.

Když k tomu připočtete raketově rostoucí nezaměstnanost u lidí do 26ti let (tedy především absolventů SŠ vč. učňovských škol a VŠ - to jest vzdělaných a kvalifikovaných MLADÝCH lidí), snižující se příjmy zejména u zaměstnanců a drobných živnostníků ve středním věku (45-60 let - tedy často rodičů nezaměstnaných absolventů), stoupající počty exekucí, bezdomovců a lidí vč. dětí odkázaných na dobročinné polévkové vývařovny (v tzv. "hospodářsky vyspělých" zemích!!!!!), rychlé zdražování nejzákladnějších potřeb pro přežití (potraviny, bydlení, energie, voda) a hroucení veřejných sociálních systémů (zdravotnictví, sociální zajištění a školství), docvakne i inteligenčně podprůměrnému člověku, že to už není jen tak nějaká drobná krize, ale katastrofa.

Napsat článek o tom, že nějaká krize může teprve nastat a že vlastně ani nění moc důvodů, aby v ČR vůbec nastala, to je minimálně velice nezodpovědným optimismem. Protože krize nenastane - one už tu je; a pořádná.
23. 11. 2011 | 07:02

Občan napsal(a):

To Hovorka11:

Kupujte v LIDLu zakysanou smetanu a bílé jogurty PILOS. Je to jen mléko a kvasinky, nic víc. Žádný škrob, žádná dochucovadla, žádná chemie. Musí se rychle spotřebovat, protože nejsou nijak konzervované - ale protože jsou chuťově skvělé, stejně nemají šanci na delší přežití po otevření :o))
Dáváme je do omáček, přidáváme k majonéze a pilosácká 18% zakysaná smetana majonézu docela s přehledem nahradí. No, a s domácí malinovou marmoškou poráží Ebermanna o koňskou délku; ona je to tedy dobrota i s obyčejným nakrájeným jablkem a pár rozinkami.
U Ebermanna nám nechutná ten divný gelový blivajz na dně, ale jogurt jeko takový je dobrý, to jo. Hollandia je dost drahá, ale také nám chutná.

Jinak máte pravdu - rohlíky kupujeme už jen sobotní regionální loupáky (vydrží poživatelné do další soboty, jen trochu oschnou), chleba taky místní, paštiky a uzeniny výhradně od místních malých dodavatelů v místní sámošce a pro zeleninu a ovoce chodíme do krámku k sousedce, která třikrát týdně objede místní pěstitele a nakoupí, co mají. Takže má sice každý týden jiná jablka a sortiment typu "co zahrada a sklep daly", ale mám jistotu, že to je domácí produkce; med to samé - na zeptání řekne, od koho tento týden nakupovala a člověk si to může snadno ověřit. Ořechy a hrušky jsme si nasbírali v aleji a něco málo lískáčů ze zahrady, šípků je všude habaděj. A tak nějak jsme zjistili, že ty banány nám na vánoce vlastně stačí; jenom mandarinky kupujeme celoročně, na těch ujíždíme s manželkou a psisky docela fest :o)
23. 11. 2011 | 07:17

Daňový poplatník napsal(a):

No, stejně by mě zajímalo, jestli dnešní dobrodinci u vesla (a u koryta) zakážou komanče už na základě předvolebních průzkumů, nebo až po jejich vítězství po volbách.
Je sice fakt, že tu zavedli diktaturu, cenzuru, a povinné oslavy MDŽ, ale skutečnost, že zodpovědný člověk nemá odvahu mít 2 - 3 děti má vysokou vypovídající hodnotu.
Jo, a obávám se, že už jsem přišel na to, k čemu budou použity neutronové granáty.
23. 11. 2011 | 07:27

hovorka11 napsal(a):

"krize"
nikdy neskončila a neskončí před rozvratem státu a ekonomiky. Jde totiž o rozkradačský systém, který se nemění, ale prohlubuje. Je zcela v rozporu odměna za práce pro společnost i důchody, které by měly být v souladu s prací v dané státní funkci a měly by plnit sociální funkci. Nevidím důvod, proč jakýkoliv člověk by měl mít vyšší důchod než "strop" 20 tisíc. I ty důchody se staly rozkradačským systémem "mocných" nahoře.
shttp://www.novinky.cz/domaci/251264-odchazejici-sef-hasicu-bude-mit-dozivotni-rentu-55-tisic-mesicne.html
23. 11. 2011 | 07:28

Občan napsal(a):

To Zbyněk (20:52):

Pane Zbyňku, Vy strašlivě kecáte. Ale fakt příšerně. Tak děsně, že to je k smíchu :o))
Víte, já jsem ročník 1960. Do penze mám rok od roku dál, takže ten důchod Vám trošku závidím. Moje generace se ho totiž už nejspíš nedožije, protože NESMÍ do penze před 65. rokem života a hrozí, že nám bude stále oddalován.
Za socíku jsem žil - ve velkoměstě, v malém městečku i na úplném venkově. Ale to, co tvrdíte, jsem nezažil ani v r. 1968, kdy byly NĚKTERÉ potraviny v Praze na příděl (například pomeranče a citrony, tavené sýry). Výběr byl malý, to je pravda, od každého zboží jeden dva druhy a víc toho bylo jen ve velkých obchoďácích ve velkých městech. Ale že by něco vůbec nebylo nebo jen v některé dny, to opravdu nepamatuji. Jestli ono to spíš nebylo tím, že Váš hokynář neměl dostatečné vybavení prodejny (chlaďák, mrazák, chladící vitrinu) a tudíž musel brát jen to, co okamžitě prodal.
23. 11. 2011 | 07:28

jíra napsal(a):

modrý edvard 22. 11. 2011 | 10:32
"A obecně, asi je lepší se chystat na horší variantu a být příjemně překvapen, než obráceně."

Váš postoj považuji z všeobecného pohledu za velmi realistický a líbí se mi. Jiná věc je, co si kdo konkrétně představuje pod tím "chystáním se". Honem si něco někam uklidit bokem? Či jiné sobecké jednání, které krizi jen přiostří?

Nebo radši nežít na dluh, podpořit rozvoj regionálních ekonomik, omezit zbytečné výdaje, snažit se seriózněji nešroubovat ceny do bublin, krotit různé vzájemné zničující spory, razantně omezovat tunelování, klientelisty a korupci, ve veřejném sektoru místo zbtečných zakázek por kamarády otevřít zakázky potřebné, zdanit hazard a jiné oblasti šedé ekonomiky a podobně?
23. 11. 2011 | 07:43

Ládik!!! napsal(a):

Občan,
na to, jak jste mlád, jste neskutečný pesimista.
23. 11. 2011 | 07:44

Marcus Agrippa napsal(a):

Občan:
jestli si to neplete s vesnicí, kde byly ještě v 80 tých letech normální pojízdné prodejny. Jenže to bylo dané tím, že lidé toho moc nepotřebovali. Vajíčka byly od slepic, maso min. na 1/2 roku ze zabijaček, králíků byly plné králíkárny a za barákem měl každý zahrádku s mrkví, bramborami a vším ostatním co bylo potřeba. Navíc si sousedi běžně vyměňovali to, čeho měli nadbytek. Jenže to taky znamenalo z práce na pole, a pak obejít všechno živé co mělo hlad. A kdo měl ještě vinohrad .....
23. 11. 2011 | 07:52

Ládik!!! napsal(a):

MA -
to bylo opačně. Z pole do práce, odpočnout si.
23. 11. 2011 | 07:55

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Rozenej básnik.
Taky mě ráno na hajzlu napadaji ty nejúžasnější myšlenky....
23. 11. 2011 | 08:33

Ládik!!! napsal(a):

SuP -
mě to bohužel napadlo při práci....
23. 11. 2011 | 08:38

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Tak to teda smekám. (i když, taky jsem to občas zažil)
23. 11. 2011 | 08:41

neo napsal(a):

víte co je naprosto nejlepší? Jak se tady bavíme o krizi, o tom, že lidé se maj čím dál hůř, mají mizerné důchody a platy, 60% nedosahne ani na průměrnou mzdu (což bude vždycky ať bude průměrná mzda jakákoli), minimální mzda je nízká a všechno je strašné.....

ale do toho čtete od největších stěžovatelů následující:

////Hollandia je dost drahá, ale také nám chutná.
rohlíky kupujeme už jen sobotní regionální loupáky, chleba taky místní, paštiky a uzeniny výhradně od místních malých dodavatelů v místní sámošce a pro zeleninu a ovoce chodíme do krámku k sousedce, která třikrát týdně objede místní pěstitele a nakoupí, co mají. Takže má sice každý týden jiná jablka a sortiment typu "co zahrada a sklep daly", ale mám jistotu, že to je domácí produkce; med to samé - A tak nějak jsme zjistili, že ty banány nám na vánoce vlastně stačí; jenom mandarinky kupujeme celoročně.

Dnes už jím pouze pravé jogurty, máslo čerstvé (nejdražší), májky jsem musel přestat kupovat- humus z kůží nejhoršího zrna.
Sečteno a podtrženo:
vyhýbám se podvodným náhražkám, stříkanému a dováženému ovoci a zelenině, leštěným rajčatům parafínem.
Pečivo se dělá většinou z nekvalitního obilí "trh si to cenově vyžádal", tak jsem vypustil z jídelníčku rohlíky a housky z velkoobchodů./////
Tak kde je krize když se chlapci cpou jen nejdražšími a nejkvalitnějšími potravinami? A každej druhej jim přitakává? Kdo pak kupuje ty nekvalitní potraviny, když každej upřednostňuje tu domácí produkci a nejdražší nejkvalitnější žrádlo?

Sorry, ale chudej neni ten, kdo se cpe schwarzwaldskou šunkou a jogurty Hollandia. Chudej je ten, kdo jednou denně chroustá obilnou placku a je rád za doušek vody.
23. 11. 2011 | 08:54

Občan napsal(a):

To Marcus Agrippa:

To je normální kovozemědělství, to se v Evropě provozuje už cca 150 let :o))
U nás v městečku takhle funguje dost lidí - ráno do háku a odpoledne na pole a do včelína. Přebytky za výměnu sousedům nebo je prodávají o sobotách na trzích. Sousedka si otevřela zelinářství a zásobuje ho zrovna od těchhle drobných půlzemědělců.
Takže to fakt nebylo žádnou výsadou socíku. Snad s tím rozdílem, že tehdy to měli lidé tak jako navíc, ale dnes se bez toho drobného přivýdělku neobejdou.
23. 11. 2011 | 08:57

Sladký napsal(a):

Kdepak, neo.chudý je pouze ten, kdo umírá hladem.A to se u nás zatím neděje ani bezdomovcům.Statisícům domácností hrozí exekuce proto, že nezodpovědně rozházely své vysoké platy.
23. 11. 2011 | 09:00

Sladký napsal(a):

pardon, příjmy.A ještě se pokus zjistit, co udělají statisícové platy různých manažerů a úředníků s průměrem.A nezapomeń na to, že udávaný průměrný plat je plat HRUBÝ- čili příjemce má ve skutečnosti k dispozici částku výrazně nižší.No a na tvém místě bych si zjistil, kolikanásobně zvedly náklady na bydlení (voda,teplo,energie) a na dopravu.
23. 11. 2011 | 09:05

Občan napsal(a):

To Neo:

Ano, to znamená, že jsme ji ochutnali, tudíž vím, že je dobrá, ale protože je drahá, kupujeme levnější a stejně kvalitní výrobky. Kapišto?

Cukrouši, ty loupáky stojí 1,40 Kč/ks. Jsou levnější než hnusné gumové chemické "babišáky" a vydrží přitom TÝDEN v plně poživatelném stavu. To samé platí o místním chlebu. Nikdy nám nezplesniví a i po pěti dnech jde bez problému ukrojit, nedrolí se a CHUTNÁ - a, pochopitelně je levnější než chemické "chleby" z velkovýroby. To samé platí o uzeninách, paštikách a jiných místních výrobcích. Jsou kvalitní a levnější než průmyslové odpadky z hypáčů.
Jablka od sousedky stojí 10-15 Kč/kg, rajřata už nejsou, bo je po sezoně, ale zase je česnek za 120.- Kč/kg, celer, mrkev, cibule, začíná domácí pórek, domácí brokolice za 30.- Kč/kg, ještě jsou nějaké čerstvé kuchyňské bylinky.

Synku, vždyť Vy úplně normálně závidíte :o)))
Zvedněte zadel, sedněte do auta a objeďte venkov. Nakupte kvalitně a levně, buďte spokojen a nezáviďte...
23. 11. 2011 | 09:08

rejpal napsal(a):

Občan
Já vám to pečivo závidím.Přiznávám otevřeně.
23. 11. 2011 | 09:19

neo napsal(a):

Občan:

jsem z venkova, nemám s tím problém. fascinuje mě jak je každej chudej a krmí se tim nejlepším :)
23. 11. 2011 | 09:32

Ládik!!! napsal(a):

Letos jsem krizi pocítil v tom, že nerostly čirůvky dvoubarvé. Byl jsem na podzim ochuzen o dobrotu. Zato ořechů je tolik, že tím můžu topit.
23. 11. 2011 | 09:40

neo napsal(a):

Sladký:

exekuce hrozí jen proto, že jsou lidi nezodpovědný a půjčujou si na nesmysly a pak neplatí. Většinou ani nerozumí tomu, co podepisují.

Chudý nemusí nutně umírat hladem, ale pokud má kde bydlet, je v teple, má 3-5krát denně co do huby, má auto a hafo elektroniky, tak neni chudý.

co se týče průměru, tak je celkem jasné už z toho co jsem napsla, jaký vliv mají vysoké platy na průměr. 60% na něj nedosáhne a to bez ohledu na jeho výši.
23. 11. 2011 | 09:41

Pacák napsal(a):

Sladký, souhlasím s Vámi. Často se snažím koupit si něco nečínského a ono to nejde. Z čeho budeme žít, když čechistánské podniky jsou buď vytunelované nebo podlehly zahraniční konkurenci nerespektující ekologii, sociální práva, platící za práci hrstí rýže. A ve Švýcarsku leží "jedovatých" ČEZkých dvanáct miliard coby doklad čechistánských privatizačních poměrů. Budiž Švýcarsko pochváleno, bojuje za Čechistán s korupcí.
23. 11. 2011 | 09:59

Pacák napsal(a):

Neo napsal? neo napsal(a):
Sladký:

exekuce hrozí jen proto, že jsou lidi nezodpovědný a půjčujou si na nesmysly a pak neplatí. Většinou ani nerozumí tomu, co podepisují.

Neo, ať vám optimizmus dlouho vydrží. Nebudu vám popisovat případy diametrálně se lišící od toho, co píšete. Pokud dokážete používat mozek i k samostatnému přemýšlení, najdete si dost případů.

Jeden maličký za všechny. Dcera zapoměla po odstěhování z podnájmu zrušit u První plynárenské zasílací adresu. Ačkoliv firma znala adresu trvalého bydliště a v reklámních žvástech tvrdí, že je přátelská, dostala dcera účet na 157 Kč dluhu + 13 Kč úroku + 5400 palmáre za elektronický platební příkaz od JUDr Martina Maňáka z Ospen Přelouč. Mnozí jistě také vědí, o čem je řeč, ačkoliv si nepůjčili, jak píšete, na žádné blbiny. Sundejte si modré brýle a zkuste si promnout oči, žijete v Čechistánu.

P. s. Možná svítá na nečechistánské časy. Nejvyšší soud již některé podobné úkony zrušil, protože odporují dobrým mravům.
23. 11. 2011 | 10:10

Patja napsal(a):

Jak můžete napsat, že máme osmé nejnižší daně? To neumíte počítat? Nebo nevíte, že daň není jen daň z příjmu?
23. 11. 2011 | 10:12

neo napsal(a):

Pacák:

to se stává... ale je to výjimka, většina exekucí pochází z pitomých úvěrů a kreditních karet
23. 11. 2011 | 10:20

Občan napsal(a):

To Rejpal:

Ňama problema - po severu Středočeského kraje rozvážejí ty RUČNĚ balené loupáčky z místní pekárny v Bakově nad Jizerou (tuším). Odkud je chleba, nevím, ale asi to bude taky něco malého místního, protože je takový "neprůmyslový" - slanou vozou pomazaný, s trošku popraskaným povrchem a otisknutou ošatkou.
Mezi Bakovem, Nerátkami a Brandejsem tohle domácí pečivo potkáte dost běžně :o)
23. 11. 2011 | 10:22

rejpal napsal(a):

Občan
Budiž vám přáno. Žiju v Praze a mám pocit, že chleba je snad lepší všude než u nás.Stále vymetám různí pekařství a hledám, co by mi sedlo, a nemůžu se definitivně chytit.
23. 11. 2011 | 10:35

Nemuk napsal(a):

Neo 09.59- exekuce jsou jen proto že lidi jsou neodpovědní ???? A jak se to podařilo komunistům že VŠICHNI LIDI BYLI MOUDŘÍ A ZODPOVĚDNÍ a nemuseli ani nechtěli si půjčovat??? To byli komanči géniové vzdělání a vytvořili opravdu uvědomělého socialistického člověka???

A nebo je ten problém trochu někde jinde a ty zase jenom blbě kecáš???....
23. 11. 2011 | 11:24

Pacák napsal(a):

neo napsal(a):
Pacák:
to se stává... ale je to výjimka, většina exekucí pochází z pitomých úvěrů a kreditních karet

Neo: Vygooglujte si exekustan.cz, přečtěte si něco a pak mudrujte!

P.s. Možná, že by stálo v podobném duchu zavést za jakoukoliv krádež, a bez imunitních výjimek, useknutí rukou. "Osvědčilo" se ve středověku. Avšak, jak by po zavedení takového trestu, poslanci a senátoři hlasovali, a na co by Klausovi byla čilská propiska, to opravdu nevím
23. 11. 2011 | 11:39

neo napsal(a):

Nemuk:

nemohli a nepůjčovali si. Neměli příležitost se zadlužit na dovolenou, na televizi, na nový auto, dům či byt... jednoduché.
23. 11. 2011 | 11:46

Občan napsal(a):

To Neo:

Synku, já Vám nechci brát iluze, ale první televizní přijímač jsme měli v rodině v r. 1965. Děda s babičkou si ho tehdy koupili. Moji rodiče si opatřili televizi v r. 1968.

Patrně se domníváte, že do r. 1990 v Československu lidé nevěděli, co to je televize, rodinný automobil, rodinný dům, byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo dovolená v zahraničí. Je mi nesmírně líto, ale musím Vám prozradit nepříjemné tajemství - nebylo tomu tak. i před plyšákem lidé vlastnili byty domy, prodávali je, obchodovali s chatami, zahradními domky, auty, kupovali si televize, auta, dovolené v zahraničí. Dokonce i na západ se podívali, když vyvinuli trošku úsilí, trpělivosti a odolnosti.
A pochopitelně existovaly úvěry. Vesměs legračně úročené, některé volné, jiné účelové - stejně jako dnes. Lidé se MOHLI zadlužovat i předlužovat. Ale nedělali to, protože to vůbec nebylo nutné. Pokud si člověk půjčil na barák, auto a vybavení domu, do 15ti let to při alespoň jedné průměrné mzdě v rodině úplně bez problémů splatil. Během té doby neměl problém nechat studovat děti, posílat je na tábory, do kroužků a sám žít společensky aktivně.
23. 11. 2011 | 13:03

neo napsal(a):

Občan:

za prvý mi dědo neříkej synku.
za druhý se uklidni a přečti si znovu co jsem napsal.
pak se začti teprve dál jo?

už sis to přečetl znovu, tak ti jistě došlo, že jsi vedle jak kazachstán.

Psal jsem, že lidé neměli příležitost zadlužovat se na výše zmiňované a ne že ty věci neexistovaly.

Tak v druhé části příspěvku už ses celkem trefil a napsal prakticky totéž co já : " Ale nedělali to, protože to vůbec nebylo nutné. "

no, předpokládám, že příště než vyletíš jak semeno z Rosenberga si to raději dvakrát přečteš.
23. 11. 2011 | 13:08

Faust napsal(a):

jih: máte to špatně.
Ten film se jmenoval Hej rup, zkrachovaného milionáře hrál Werich a šlo o klasické soupeření dvou konkurentů na trhu: Simonidese (Werich) a Worsta.
Nicméně jako cesta z krize by to byla... kdyby nebylo globalizace. A dovozů odkudkoli.
Možná by se opravdu mělo sáhnout k vlastním zdrojům.
23. 11. 2011 | 13:20

Občan napsal(a):

To neo:

Koloušku,

ve Vašem podání (a jak Vaše příspěvky znám) to prostě znamená, že ty věci byly pro skoro všechny občany zcela nedostupné.
Což nebyla a není pravda.
Kdybyste, chlapče, napsal, že něměli DŮVOD, protože si na to mohli celkem snadno našetřit, aniž se museli výrazně uskrovňovat, pak bych Vám dal bez problému zapravdu. Jenže Vy jste to řekl po svém...
23. 11. 2011 | 13:22

neo napsal(a):

Občan :

ne neznamená, znamená to přesně to co jsi napsal. Že prostě nebylo nutné si na takové věci pujčovat.

Šetřilo se na ně i desítky let... dneska nemusí, dneska se lidé radši zadluží a někteří nerozumně.

Laskavě nepřekrucuj.
23. 11. 2011 | 13:27

neo napsal(a):

Občan:

naši taky měli škodovku 100 a později 120. Televizi Tesla a pračku Tatramat , ale šetřili na to celej život a čekali než vůbec bylo něco z toho na skladě. Především čekání na 120ku a v jedný barvě nebylo zrovna krátké.

Jenže dnes si můžeš vybrat z tisíce aut, televizí, praček, myček, Hifi atd a tak tě láká mít všechno hned. Ta možnost tady je a lidé ji hojně využívají. Pak se může stát, že to nezvládnou a prásk...
Není to tedy tím, že by komunisti měli lidi chytré a zodpovědné, ale jednoduše proto, že nebyla příležitost to tímto způsobem dělat.
23. 11. 2011 | 13:31

Zbyněk napsal(a):

Vorošilov....
jsi kecka, ale mladá takže, se optej někoho staršího, ten ti potvrdí to co říkám já.Zmínil jsi smetanu, tak ta nebyla ani ve čtvrtek a šlehačku jsem jedl naposledy po válce v jedné vesnické hospodě, kde měli kravičku. Samozřejmě jsem obědval v závodce a kdyby tě neovládal vstek, pochopil bys, že nákupy byly k večeři.Ješťe jsem zapoměl, že zadek se otíral do nastříhaných novin i v hospodách, když tam vůbec nějaký byl a čůralo se do vydechtovaných žlábků, takže ti ta smrdutá hmota stříkala na kalhoty.Dnes v hluboké krizi čůráš na vonící toaletě a ještě ti k tomu hraje hudba.Sakra to jsem se rozpovídal. Tak ještě něco. Nic se neudržovalo, nenatíralo a když se v té blahobytné době k zabavenému majetku přistavěla nějaká nová tovární hala,již se nenahodila.Dnes města září novotou, padesát let neudržované fasády září novými nátěry a paneláky se zateplují záříc barvami štěstí za peníze EU.A vy kluci chcete, abych se cítil jako že zítra nastane konec světa.Mě vadí pouze ta strašná zlodějina ve všech stranách. Do toho se obujte Bédo, Vorošilove,Občane,Hovorka11, nebo snad máte takové posty, že v tom jedete taky?
23. 11. 2011 | 14:26

SuP napsal(a):

Neo -
Pro některé spoluObčany je škoda času. Ne že bych se nebavil.
23. 11. 2011 | 14:59

neo napsal(a):

SuP:

tomu se říká zaujatost. Kdyby totéž napsal nějakej levičák, tak by Občan kejval jak divej. On už nerozlišuje co je psáno, vidí nick a hrrr, musí si kopnout.
23. 11. 2011 | 15:01

ironik napsal(a):

Systém přerozdělování je bohužel už v tak neúnosné míře že jakákoliv snaha o daňovou brzdu musí selhat samozřejmě není řeč o t.zv elitě (národa) kteří jsou svázány přímo pupeční šňůrou s vládnoucími politiky a jejich (ne)schopností vůbec cokoli řešit,jak v ekonomice i sociální oblasti, jejich futurologistickofantastické poučky kterým dávají punc pravosti s mottem že zachraňují národ a jeho občany , zatím jen posilují své EGGO a staví se do role zachraňujícího mesiáše.
23. 11. 2011 | 16:27

Vogel napsal(a):

Já bych jim nevěřil. Bude podstatně hůř !!
23. 11. 2011 | 17:09

JARLE HALSNES napsal(a):

Krize nepřijde, už dávno je tu. To, čemu "krize" říkáte, je jen taková třešnička, takové jako představeníčko, kdy věci lépe vyniknou. To možná opadne, ale to je tak vše, ta skutečná krize bude okračovat. Je to totiž krize systému. Globálního, abych použil dnes oblíbené slůvko. Bohatí došli k názoru, že když odpadla potřeba mírnit se v okrádání ostatních v důsledku pádu socialistického bloku, mohou přitvrdit. Jistě, moc dobře vím, že za "socíku" to tady nebylo ono, děly se věci, nad kterými zůstával rozum stát.... Jenže lidi na Západě to tak přesně nevěděli a jejich vlády se musely snažit, aby jim udržely přijatelnou úroveň, objektivně vyšší, než "u konkurence". Sotva se konkurenci podařilo zlikvidovat, (v této souvislosti dlužno připomenout našeho skvělého myslitele vševěda Klause, který se tentokrát dopustil naprosté pravdy, když pravil, že cílem plyšáku nebylo dosáhnout blahobzt pro všechny, ale změnit režim)začaly se projevovat důsledky.
A když k tomu připočtete výkony všech těch ekonomických "myslitelů" kteří jeden den cosi blafou (např. poměrně nedávná myšlenka, jak bude koruna "bezpečným přístavem pro investory", aby její kurs do tří neděl spadl tak razantně, jako málokdy), můžete si tak akorát říci, že nezbývá, nezbývá, neždoufat, že se i tak dá žít a (snad) i přežít, vládám a ekonomům navzdory.
24. 11. 2011 | 07:56

annonym napsal(a):

Neznám vzdělání pana Holuba, ale prokousat se jeho plytkými úvahami do konce jsem nedokázal ani na dva pokusy.
Možná by to chtělo trochu nastudovat něco o nedávné historii (druhá polovina 19. a první polovina 20. století) a pak použít trochu logiky a zdravého selského rozumu.
I tehdy krize vznikaly a východisko z nich bylo vždy stejné - buď válka, nebo forma občanské války (revoluce). Nějaké východisko evoluční, nebo dokonce nedej bůh ekonomicko politické řešení, to nebylo...
24. 11. 2011 | 08:15

JARLE HALSNES napsal(a):

KOPLKOP
Pane K, není ono to ve skutečnosti prostě tak, že Vás Béda a Sladký ser.. a Vy je potřebujete prostě vypeskovat, jelikož mají pravdu a ta se Vám nehodí do krámu?
Blogy jsou od toho, aby každý vyjádřil SVÉ mínění. Jestli Béda napsal něco blbě, není nic jednoduššího, než napsat svou vlastní myšlenku, která bude správná a čtenáři si to přeberou / přečtou sami.
24. 11. 2011 | 08:52

SuP napsal(a):

JARLE HALSNES -
Ve druhé poznámce máte pravdu. Tak jsem si rozebral tu první a co nevidím? Vy snad máte dojem, že životní úroveň občanů směrem nahoru zajišťují vlády?
No ještě že si mám co přebrat ....
;-)
24. 11. 2011 | 14:58

Meňo napsal(a):

Už je tady, Holube! Co? No KRIZE přece ! A všeobecná k tomu. Tedy nejen ekonomická (prachů se nenajíš či nenapiješ, jako v tý pohádce o zlatě pro malý děti). My nejsme už malý děti a víme, či spíše tušíme, co se na nás GLOBÁLNĚ valí s rokem 2012. Nic na tom nemění fakt, že naši zvolení zástupci zatím spí a nechtějí o všeobecné krizi nic, ale opravdu nic slyšet (aby nešířili paniku). Dobře. O to méně času jim pak zbude. My obyčejní se s nimi strhnout nedáme, na to máme selský rozum.
Takže mudrujte, vědátoři a nezodpovědní tlučhubové ! Času ubývá (7 miliard lidí na Zemi a globální oteplování pracuje PROTI nám), víte ???
24. 11. 2011 | 17:56

Jan napsal(a):

Všeobecné, tedy skrznaskz bez výjimky není nic, už jen kvůli nekonečnu, proto ani krize. Ba naopak, pro část obce, to co sebou nese, je výhrou, ostatně proto ji také čas od času a furt stejně spouší, stačí stáhnout z oběhu peníze, resp. nepůjčit, a je to. Holt, žít na dluh je nemravé stejně jako půjčovat za úrok.
24. 11. 2011 | 19:28

dojem napsal(a):

Podívám se na chodníky, odpadkové koše, cesty, pole, louky, tovární haly, stav armády a policie, soudů, kultury, nezaměstnané a bezdomovce. Nebo na kvalitu absolventů škol, médií,...ev. očekávám složenky z nejvyššíh míst.
25. 11. 2011 | 00:00

Yosif K napsal(a):

Pane Bedo - par suchych poznamek.......

1) žádná krize ..... krize byly jsou a budou, muzete se divit, krize byly i za sociku, jen se o tom nepsalo v Rudem pravu..... a resilo se to vyvozem prebytecnych kramu do sssr pripadne nenapadnym snizenim kvality zbozi v obchodech..... a samozrejme popularnimi "cenovymi upravami" - to aby nevznikaly pomluvy ze se neco resilo inflaci...... hahaha......
2) donekonecna dluhy rusty nemohou.....
3) existuje - snizit nakladu na pracovni silu v men kvalifikovanych odvetvich ............. prave prave probiha.....
4) nezpusobili, nebohatnou a neurcuji - prilis mnoho ctete bolsevicko-anarchisticke platky.......
cast problemy zpusoibili politici nutioci banky pujcovat hyposky totqalnim chudakum.... mnozi akcionari poradne zchudli (Lehman Brothers, Citi), mnoho bankeru prislo o praci (asi 100 tisic jen v USA) a a mnozi jsou vysetrovani.... samozrejme se s nadilkou nedostalo na vsechny jak by si zaslouzili..... ale nepodlehejte komunistickym iluzim, ze svetu vladne nejake politbyro z bankeru........
25. 11. 2011 | 17:26

Yosif K napsal(a):

Pane Jarle Halasnes? Jak si prosim predstavujete blahobyt pro vsechny?
Napriklad:
Pro vsechny co propadli z ucnovskych zkousek?
Pro vsechny co nedochodili ZS?
Pro vsechny kteri maji ten pech ze delali veci ktere se ted lacineji delaji v Cine (plysove medvidky, zapalky, plastove kybliky........)
Pro vsechny co vylitli u maturity?
Pro vsechny co vystudovali VS ale v nejakem oboru jako "Historie protikolonoalistickeho odboje v severovychodni Kocincine?"
Pro vsechny absolventy praktickych skol?

Atd atd......
25. 11. 2011 | 18:03

Anellus napsal(a):

Kdyby současný ekonomický propad vypadal do budoucnosti na "vandr do 50-tejch(let)", jak tady někdo napsal, bral bych to všema deseti. A to i s tím "stloukáním králíkáren". Mimochodem, jestlipak víte, že nejvíce se králíci pěstovali za adorované 1.republiky. A pěstovala je hlavně venkovská "střední vrstva", učitelé, nižší ouředníci a tak. A ne z chovatelské záliby ale z ekonomické nutnosti. Byla to tehdy nóbl bída. A korupčních skandálů měla první republika možná jako dnes, stačí nahlédnout do tehdejších novin. Ale k těm 50-tým letům. Gottwaldova a Zápotockého epocha byla, co se týká rychlosti růstu životní úrovně pracujících, nejúspěšnější ekonomické období našich zemí v novověku. O tom není nejmenší spor. Je fakt, že prvorepublikových a protektorátních bohatých a VIPů se to netýkalo, ti se zakrátko tužili v manuálních profesích nebo brali kraamle za kopečky. Nicméně, běžný pracující pociťoval zlepšování životní úrovně bezprostředně a hmatatelně a to se týkalo i reálného zrovnoprávnění s dřívějšími "lepšími lidmi". To se projevilo hlavnně v možnostech studia a v lékařské péči i pro obyčejné pracující, což za 1.republiky byla iluze. Proto měl Gottwald takovou spontánní a masovou podporu i přes politické procesy, které se opět týkaly hlavně komunistů a nebo vrcholných politiků buržoazních stran, kterým lidé stejně naprosto nedůvěřovali.
25. 11. 2011 | 22:10

ppetr1 napsal(a):

pan Holub si zrejme neuvedomil,ze v roce 2008 byly bastoleny masivni statni vydaje a zadluzovani !!!!!!!
26. 11. 2011 | 15:33

ppetr1 napsal(a):

pan Holub si zrejme neuvedomuje ze v roce 2008 byly nastoleny masivni statni vydaje na ukor budouciho dluhu !!
26. 11. 2011 | 15:35

Oka1 napsal(a):

Okamurova omluva "Králi tunelářů"
Autor: Tomio Okamura | Publikováno: 11.11.2011

Antonín Charouz mi zaslal dopis, kde žádá veřejnou omluvu a vyhrožuje mi za to, že jsem ho jmenoval ve svém minulém článku v nelichotivé souvislosti. Na jeho žádost proto zveřejňuji pokornou omluvu: Vážený pane, žádáte omluvu za to, že Vás prý označuji za "neschopného, přesněji všehoschopného miliardáře, který ví, že miliardy nejsou zadarmo" a tím "zároveň čtenářům nepokrytě podsouvám, že za blíže nespecifikovanou úplatu adresovanou orgánům výkonné moci můžete dosáhnout nějakého (zde daňového) zvýhodnění".
Pane Charouzi, Vámi kritizovaný můj text zní a vyznívá trochu jinak - nejde v něm jen o daně, ale o to, že skutečně miliardáři vědí, že nic není zadarmo a zisk či slevu (na cokoli) si umí zařídit lépe a jistěji než prostý člověk. Napsal jsem: "Miliardáři mají nižší daně než střední třída. A proč? Protože slevu mohou zaplatit. Co asi může nabídnout ministru financí kominík nebo prodavačka ze supermarketu? To páni Bakala, Roman, Charouz už vědí, že miliardy nejsou zadarmo."
Myšlenka je prostá - bohatí a vlivní lidé sponzorují politiky a ti jim - jako celku - snižují daně či jednotlivcům často dopomáhají k dobrému byznysu. Přičemž pro meritum věci není důležité, co zrovna ve Vašem případě Vám politici za Váš sponzoring dávají.
Pane Charouzi, děkuji Vám, že jste se mi v této souvislosti připomněl. A ze srdce se Vám omlouvám - člověk jako Vy skutečně nepatří mezi v textu uvedené osoby. Člověk přezdívaný "král tunelářů" by bezesporu zasloužil nejen samostatný text, ale řekl bych, že nejlépe samostatný trestní spis. Tím se lišíte minimálně třeba od pana Bakaly. Exředitel ČEZu pan Roman svůj spis už zřejmě má.
Pokud jde o Vás, pane Charouzi, je pro mne zásadní to, co vím z veřejných zdrojů. Abych nebyl osobní, dovolím si citovat Wikipedii: "(pan Charouz) v roce 1994 založil společnost Charouz Holding, kterou začal mohutně úvěrovat z IPB a začal se sbližovat s nejvyššími manažery IPB Jiřím Tesařem a Liborem Procházkou. Vazby jeho holdingu k bance se začínají zamotávat, banka s holdingem čile obchoduje. Holding například krátkodobě vlastnil velkou stavební společnost Vojenské stavby Praha a polovinu samotné IPB. V roce 1998 do IPB vstupuje Nomura a vztah IPB k holdingu začal být méně vřelý. Holding tehdy dlužil IPB před sedm miliard Kč. Charouz v roce 1999 zakládá Charouz Group a začíná do ní přesouvat majetek z Charouz Holding. Po krachu IPB dluhy přešly na ČSOB, která je začala aktivně vymáhat. Holding zaplatil jen 1,5 miliardy, zbylých 6 miliard bylo převedeno do státní ČKA. V roce 2003 získala tento balík pohledávek za 570 milionů neznámá společnost ACT Investment, podle některých médií spojená s Charouzem. Ve státní ČKA zůstala ztráta přes 5,5 miliard Kč, Antonínu Charouzovi zůstala cenná aktiva (např. HC Sparta Praha nebo BPA)."
A pokračujme Respektem:
"Tato legenda českého automobilového sportu, výhradní dovozce vozů značky Ford a jeden z budoucích králů zdejších tunelářů si v roce 1994 pronajal kancelářský dům nedaleko pražské Florence. O pár měsíců později se do jeho domu nastěhovala i advokátní kancelář Miroslava Jansty a stala se dvorním právním poradcem Charouze při financování jeho podniků. Devadesátá léta byla skvělou dobou pro velké bankovní půjčky. S odstupem času už víme, že si u bank půjčovali hlavně ti, kteří byli s bankami nějak spojeni, a proto s tichým souhlasem vedení své úvěry nevraceli. Celkově tehdejší „úvěrová politika“ bank přišla daňové poplatníky na zhruba půl bilionu korun. Pár miliard z tohoto koláče si odkrojila i dvojice Charouz-Jansta. Především formou úvěrů v Investiční a poštovní bance. ... Šéfem banky byl Jiří Tesař.
26. 11. 2011 | 17:29

Oka2 napsal(a):

Charouz a Jansta s ním uzavřeli řadu naprosto nepřehledných smluv, jejichž výsledkem bylo, že v druhé půli 90. let vlastnil Charouz dvacet pět procent akcií IPB a dobové články ho dokonce pasovaly na skutečného pána banky. Ať už Charouz IPB opravdu ovládal nebo ne, faktem zůstává, že banka jeho podnikům napůjčovala sedm miliard korun, které automobilový závodník nikdy nevrátil. Než se po pádu IPB v roce 2000 nový majitel stačil rozkoukat, převedl Charouz většinu dluhů na podniky, které skončily v bankrotu, a naopak skutečné peníze zachoval v podnicích, které neměly s úvěry nic společného." ( Respekt, 23.4.2006, autor Jaroslav Spurný)
a dále například server idnes.cz :
http://ekonomika.idnes.cz/stat-prodava-charouzovy-dluhy-dzm-/ekonomika.aspx?c=A030119_222633_ekonomika_pol
Vzhledem k tomu, že tyto informace jste veřejně ani Vy nerozporoval, z výše uvedeného plyne, že zhruba 5 miliard korun za Vás zaplatili daňoví poplatníci. Pět miliard, to je suma, kterou si většina z nás smrtelníků ani neumí představit. Je pozoruhodností této země, že člověk jako Vy nedře ve vězeňském kamenolomu a nikdo mu dodnes nezabavil veškerý možný majetek.
Je neskutečné, že dokonce máte žaludek chtít, aby se Vám kdokoli omlouval.
V téhle zemi chybí peníze pro staré a nemohoucí lidi. Chybí peníze pro chudé rodiny s dětmi. Chybí peníze ve školství, ve zdravotnictví i na důchody. Navzdory tomu, že miliony slušných lidí tu pracují a odvádí poctivě daně. Je to díky zlodějům, kteří tuto zemi rozkradli a rozkrádají. Je to díky politikům, policistům a státním zástupcům, kteří to umožnili a stále umožňují. I oni už měli být dávno za katrem a dělat společnost svým komplicům. A zloděj není jen ten, kdo krade dvacky z kabelek, ale také nóbl pán, který krade peníze škrtem pera za spolupráce ředitele banky. Vás pane nikdo nežaloval ani neodsoudil. Vaše činy jsou promlčené. To ale neznamená, že jste bez viny.
Půjčil jste si několik miliard a ty jste nevrátil.
Zatímco Vy jste bohatl, naše země chudla.
Stále dlužíte mně a všem lidem, na které se okolo sebe podíváte, protože Vaše dluhy jsme platili my, prostí občané.
Pro mě jste člověk, co okradl mou zemi.
Omlouvám se, měl jsem to o Vás napsat hned.
Ale pravda, otázka nestojí jenom, kdo všechno kradl, ale také kdo vám to dovolil.
Věci, lidi i činy bychom vždy měli jmenovat pravým jménem.
To je první krok k tomu se zlodějnami skoncovat.
Převzato z autorova blogu
26. 11. 2011 | 17:29

PV napsal(a):

Některé příspěvky vytvářejí dojem, že národní ekonomika vlivem krize co nevidět upadne do takového kolapsu, že budeme hynout hlady. Přesto si myslím, že nikdo neočekává, že to bude až tak zlé. Naopak krize by nám mohla v jistém směru prospět. Jsme velmi obézní národ a pokud bychom se přestali přejídat, pomohlo by to našemu zdraví.

Myslím, že největší (a oprávněný) strach z krize mají silně zadlužení občané. Pokud vlivem krize přijdou o zaměstnání, ztratí schopnost splácet dluhy a posléze i přijdou o věci, které ještě nemají splacené, ale na něž si už zvykli. Ti pak budou hledat vinu všude jinde, jen ne u sebe. Zde je vysvětlení dost rozšířeného, ale neuvěřitelně hloupého názoru, že vinu na všeobecném zadlužení jednotlivých občanů a státu nenesou ti kdo si půjčují, ale banky (trhy), kdo úvěr poskytují. Příčinou krize však nejsou trhy, ale nezodpovědní dlužníci.

Naprosto zvrácená je představa, že stát by měl masivně investovat do různých projektů (do infrastury), aby podpořil poptávku po zboží a zajistil nárůst pracovních míst pro ty, kdo by to zboží měli vyrábět. Kde by na to stát měl vzít, když v době krize jsou státní příjmy nízké? Měl by ještě více zdanit ty, kdo již teď do státního rozpočtu přispívají nejvíce? Vybralo by se vůbec na daních více? Asi sotva. Pokud by bohatí méně vydělávali, méně by utráceli a zaplatili méně na DPH. Je však vůbec socialisty prosazovaná státní podpora spotřeby smysluplná? To ani omylem. Vyšší spotřeba obyvatelstva sice podporuje tvorbu pracovních míst, ale v zemi, kde se obyvateli spotřebovávané zboží vyrobí - tedy v Číně.

Jediným východiskem z nynějšího ekonomického marasmu je tradiční a osvědčené řešení - omezit spotřebu a uspořené peníze použít snižování dluhu. Náš stát patří ve světě k těm bohatším - i při značném snížení životní úrovně na tom budeme pořád ještě velmi dobře - mnohem lépe, než naši rodiče nebo obyvatelé rozvojových zemí. Máme i rezervy ohledně pracovních míst, pokud budeme ochotni pracovat za podmínek, které platí pro cizince u nás zaměstnané (a jejich tu spousta).
26. 11. 2011 | 22:27

Jaka napsal(a):

Obama JE škůdce Ameriky,jeho působení se na grafu dá srovnat s hospodářskou spouští za 2. svět, války.
Počet volných míst se snížil. Nedávno zveřejněná studie o vlivu rozpočtové stimulace americké ekonomiky za vlády Baracka Obamy na zaměstnanost došla k nečekanému zjištění, že stimulační "balíček" z roku 2009 v rozsahu 787 miliard dolarů (13,3 bilionu korun) celkově žádná nová místa nevytvořil, a dokonce jejich počty snížil.
Ministr financí Henry Morgenthau ve vládě F.D.Roosevelta zhodnotil New Deal: „Utrácíme mnohem více prostředků než kdykoli předtím a ono to nefunguje. Po šesti letech této vlády říkám, že máme právě tak vysokou nezaměstnanost jako na počátku. A obrovský dluh k tomu“.
Obama to opakuje. Že si lidi nepamatují? Ne, dějepis, díky uvolněnému školství, na tyto nepříjemnosti v amer. historii neupozorňuje. Obama a jeho podporami udržovaná skupina manipuluje lidmi používáním populistických levičáckých hesel o rovnoprávností, staví na závisti a závislosti na státu. Jejich cílem je ve skutečnosti socík. Nivelizují výsledky přechozích generací a vlastně usilují dostat vše do jedné lajny. Utopické reformy !

Merkelová včera řekla, že na tomto summitu bude požadovat fiskální unii.... tak to tedy je fakt zákusek a když, tak jedině referenda ve všech 27 zemích !::
Francouzi jsou prakticky na huntě, v r. 74 naposledy nebyl rozpočet v mínusu. Němci, zatím si hrají na evr. velmoc, ale jejich zadlužení je brutální částka a při krizi se těžko bude zmenšovat. Merkelová je ekon. negramot a jelikož se Německo nehodlá vzdát mocenského snu o hegemonii v Evropě, bude agónii prodlužovat až do hořkého konce. Jak mám na Němce za minulé století pifku, je mi jich až líto, jak na to doplácejí. Velkoněmecký sen je přijde draho a přijde to draho celou E. Nechápu...oni zapomínají, že jejich rozvoj byl především díky Americe po válce. Holt si neprožili porážku až na dřeň..jinak by byli víc citliví k vražedným intervencím do ekonomiky a hnali by zelené i eurofanatiky bičem.. a paktování se s Sarkym a vzájemné podléhání nákaze z Fedu..

Děsně mě štvou ekonomové, kteří zatím taky razí tézi, že padne-li euro, strašně na to doplatíme, všichni. Nebude to MNOHEM VÍC akcemi na "záchranu" eura? Stačí se podívat blíž na Ameriku...

Audit FEDu odhalil tajnou nouzovou pomoc bankám za 16 bil. dolarů !!! Obdoba českého NKÚ, americký Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (GAO) provedl v posledních měsících historicky první audit FEDu. Přinesl překvapivé odhalení: Amer. bankám a korporacím i zahr. bankám od Francie až po Skotsko bylo tajně ROZDÁNO 16,000,000,000,000. amerických dolarů. FED v období od prosince 2007 do června 2010 tajně poskytl záchranné balíčky mnoha světovým bankám, korporacím a vládám. Federální rezervní systém s oblibou nazývá tuto tajnou záchranu jako all-inclusive úvěrový program, ale prakticky žádné z peněz se nevrátily, přestože byly půjčeny bezúročně. Je zřejmé, proč to FED nikdy nezveřejnil a dokonce o tom ani neinformoval Kongres Spojených států.

Máme-li si těch 16 bil. dolarů zasadit do správných souvislostí, uvědomme si, že HDP USA je "jen" 14,12 bil. dolarů. Celý nár. dluh vlády USA za 200 let amer. historie je „pouhých“ 14,5 bil. dolarů. a 16 bil.? - STEJNĚ TO NEPOMOHLO !! To, co chtějí dělat v EU, je totéž! Inflace nás sežere..

Je to jednoduché, je přímo vyloučeno, aby cokoliv rozumného a hlavně efektivního tihle ignoranti reality upekli. Efektivního pro ekonomiku, ne pro jejich politické ambice. Něco, co by mělo nějaký pozitivní efekt nebo dokonce by to mohlo situaci zachránit. Je to prostě už jen matematicky nemožné. Kapacita ekonomik v dnešním světě, nejen EU, nemá prakticky šanci platby úroků na současné a plánované dluhy utáhnout. Poměr celosvětových dluhů vůči světovému HDP se blíží k 350%, takže jen negramoti mohou věřit, že společná fiskální politika na tom něco změní. Vůbec nehraje roli, zda se tím budoucí dluhy omezí (zlaté oči, které to uvidí), ty současné je možno odstanit (slušně) pouze odpisem a to znamená kolaps monetárního systému!

Je to k smíchu. Celou dekádu si z nějakých pravidel dělali prču, trestáni, leč jen symbolicky byli malí, třeba Portugalsko, ECB naprosto bez ostychu porušuje svůj status a teď najednou, že prý se pravidla už dodržovat budou (a proto zavedem ještě další). Fakt kouzelné....
03. 12. 2011 | 07:50

Jaka napsal(a):

P. Mach - Eurozóna se rozpadnout může. Zbavte se eur.
Naštěstí pro nás Česká republika ale není členem eurozóny, a tak rozpad měnové unie bude mít na nás rozhodně menší dopad, než kdybychom dnes platili eurem.

Když se rozpadal Sovětský svaz, jeho jednotlivé bývalé republiky postupně zaváděly zpět své národní měny. Rubl ale existoval dál jako měna Ruské federace. Podobně, když se rozpadala Jugoslávie, jednotlivé svazové státy zaváděly své národní měny, ale dinár dodnes existuje jako srbská měna.

Když se rozpadlo Československo, ještě skoro dva měsíce po vzniku samostatných států se používala společná měna. Až v únoru 1993 to bylo neudržitelné, protože stále více Slováků převádělo své úspory ze slovenských bank do českých.
http://machpetrmach.blog.idnes.cz/c/234336/Eurozona-se-rozpadnout-muze-Zbavte-se-eur.html#t2

Eurogedon
http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-eurogedon-0eq-/p_ekonomika.asp?c=A111202_174659_p_ekonomika_wag
03. 12. 2011 | 07:51

Castaneda26MARIA napsal(a):

When you're in not good state and have got no cash to move out from that point, you would require to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a>. Because that will aid you emphatically. I take short term loan every time I need and feel great because of this.
11. 04. 2012 | 15:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy