V poslední době se objevila řada návrhů na úpravu maturitní zkoušky, současně zaznívají i hlasy doporučující zrušení jednotné přijímací zkoušky (konkrétně testů, jež jsou rovněž připravovány Cermatem). Jako argumenty padají tvrzení o tom, že jednotná část zkoušky je v rozporu se společným vzděláváním či principem individualizace vzdělávání (někteří žáci z nejrůznějších důvodů nejsou schopni dosáhnout potřebných výsledků), že zkouška znemožňuje školám se profilovat, vybrat si žáky podle toho, na co škola klade důraz, či dokonce nedokáže postihnout to, co je ve vzdělávání nejdůležitější. A že v testech jsou chyby.
Zatímco internet spustil revoluci ve způsobu komunikace, když na přelomu 80. a 90. let vznikla jeho první aplikace e-mail, dvacet let poté se na internetu objevila další revoluční aplikace. V roce 2009 publikoval neznámý autor, autorka nebo skupina autorů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto aplikaci Bitcoin, která dnes umožňuje každému na telefonu nebo počítači přijímat a odesílat platby bez napojení na banku. Tím byla spuštěna revoluce ve světě financí. Změnil se způsob tvorby, posílání a rozdělování peněz.
Místo, aby se stala věcnou, nebo se v souvislosti s klesajícím počtem příchozích žadatelů o azyl do Evropy alespoň podstatně zklidnila, česká debata o migraci se zmítá mezi dozvuky výroků typu „nepustíme sem ani jediného migranta!“, a úpěním firem, nemocnic nebo městských dopravních podniků, jimž se kriticky nedostává pracovní síly. Náhlé zavření hranic by byla katastrofa, to ale neznamená, že máme konkrétní představu, jak se o těch více než třicet tisíc každoročně nově příchozích rozumně postarat.
Velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis komentuje případ novináře Arkadije Babčenka.