Šrotovací prémie jako účinná součást vládního protikrizového balíčku

16. 02. 2009 | 09:58
Přečteno 7352 krát
Světová finanční krize a její důsledky tvrdě dopadly i na evropský automobilový průmysl. Vzhledem k jeho významu pro evropskou ekonomiku, ve které přímo zaměstnává 2,2 milionu lidí a dalších deset milionů pracovníků je na něm závislých, se mnoho členských států unie snaží přijít s opatřeními na jeho podporu. Přijímány jsou nejrůznější protikrizové balíčky včetně poskytování miliard eur národním výrobcům a dalších forem podpory na hraně hospodářské soutěže. I v zemích, které taková kontroverzní opatření odmítají, ale panuje většinová shoda na jednom účinném receptu: státní dotaci na obnovu vozového parku.

Osvědčený nástroj

Tato takzvaná "šrotovací prémie" již byla v minulosti s úspěchem použita v mnoha členských státech EU. Osvědčila se, a proto po ní vzhledem k současné krizi okamžitě sáhla řada vlád. V tuto chvíli ji poskytují nebo zavádějí Německo, Francie, Itálie, Španělsko a mnohé další. Na tomto opatření se státy neshodly náhodou. Jako jedno z mála přináší výsledky okamžitě, náklady se státu částečně vrátí a navíc má přínos i v oblasti ekologie a bezpečnosti dopravy.

Jednou z výhod je i to, že nepředstavuje nedovolenou podporu domácím výrobcům. V rámci národního trhu dává šrotovací prémie stejnou šanci místním firmám i dovozcům. Je tedy pouze na samotných automobilkách, aby bývalé majitele přestárlých vozů zaujaly svojí nabídkou. Českému autoprůmyslu však toto opatření bezesporu pomůže. I přes exportní orientaci výrobců zůstává ročně mnoho desítek tisíc vozů z domácí produkce. Navíc i v případě dovezeného vozu máme v podstatě jistotu, že některé jeho díly vyrobili dodavatelé z Česka.

Kulhá rovněž výtka, že je preferován jen jeden průmyslový sektor na úkor ostatních. Autoprůmysl je totiž velmi úzce propojen i s elektrotechnickým, sklářským nebo textilním průmyslem. Vzpomeňme, kolik českých sklářských a textilních firem přežilo jen díky přeorientování své produkce na dodávky do českého nebo zahraničního autoprůmyslu.

Velký význam má obnova vozového parku i pro kvalitu místního životního prostředí. Staré vozy produkují velké množství emisí nejen CO2, ale především ještě nebezpečnějších pevných částic a oxidů dusíku. Majitelé těchto vozů toho sice v průměru najezdí třikrát méně než majitelé moderních automobilů, i přesto vyprodukují šestkrát více těch nejvíce škodlivých emisí, tedy pevných částic a oxidů dusíku. Navíc jejich vozy neobsahují téměř žádné bezpečnostní prvky, což vede k horším následkům dopravních nehod.

Omlazení vozového parku pomocí tohoto opatření by navíc České republice prospělo více než jiným státům. Doprava v České republice zatěžuje ovzduší dvakrát více, než je průměr Evropské unie. Hlavní důvod je zřejmý - automobily na českých silnicích jsou v průměru staré 14 let To je dvakrát více než v západní Evropě.

Stát nevykrvácí

Celá věc by navíc státní kasu příliš nezatížila. Peníze investované do šrotovací prémie by se státu z podstatné části vrátily v podobě DPH z nových vozů. Zde přitom neplatí, že by příjmy z DPH od nových vozů přišly i bez státní dotace, jen o něco později. Podle zkušeností automobilek lze říci, že lidé, kteří mají doma třeba dvanáctileté auto, by si za normální situace nekoupili nový vůz, ale jen o něco mladší ojetinu. Pro automobilky tak představují zákazníky navíc a pro stát plátce DPH navíc.

Neznám žádná další opatření, která by v době krize důvěry tak rychle povzbudila potřebnou poptávku obyvatel, výrazným způsobem ulehčila životnímu prostředí, zvýšila bezpečnost na silnicích a stát v konečném důsledku mnoho nestála. Věřím proto, že až ochladnou emoce, které provázely začátek diskuse o tomto opatření, ukáže se jeho smysluplnost.

Publikováno v HN


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sokolík napsal(a):

Víte, že automobilismu padlo za oběť více historických center měst než zlikvidovaly spojenecké nálety za druhé světové války?
O počtu lidských obětí nemluvě.
Vy říkáte to, co se hodí Vašim chlebodárcům, to přeci není žádný blog, to je p.r.
Nazdar.
16. 02. 2009 | 10:35

spodní vrstva napsal(a):

Od ekonoma úzce svázaného s automobilovým průmyslem jistě nelze očekávat nic jiné, než boj za podporu automobilismu. Nezklame tedy očekávání. Ještě je zapotřebí aby se ozvali ekonomové svázaní s jinými oblastmi. Třeba se zemědělstvím, energetikou, elektronikou ap. Pak bychom se dozvěděli, jak potřebné je nalít miliardy do těchto oblastí a jak obrovský to bude mít přínos. A jistě budou mít pravdu. Prostě nalít miliardy a je to!
Kdeže se na to má vzít? To už je onačejší problém. Patrně by to chtělo nějakou reformu financování státu. Změnit způsob danění a svázanost s velkokapitálovými celky se státem. To je ale nevděčná práce pro ekonoma, protože by takový narušil hluboce zavedený systém. Jak jednodušeji vypadá investiční pobídka státu firmě, která s vděčností zaměstná u nás spoustu lidí a dá jim vydělat. Vydělané peníze se zdaní i té firmě se časem pustí žilou a je vystaráno na sociální zajištění obyvatelstva. Pracující to vše zatáhnou a nepracující i s celým kolosem státu jsou drženi naživu. Jen malý problémek se začíná projevovat. Ikdyby totiž se zaměstnanost zvedla na úroveň před patnácti lety, stejně to bude málo vynášet státu na ony sociální jistoty.
Takže co s tím ekonomové? Máte nějakou radu a zvláště v obdobích krize? Nebo jste toho názoru, že to občané jaksi přežijí a až se zvetí giganti kapitálu tak že zase bude hej?
Ono totiž dobře už bylo! Kapitál odešel do Asie a s ním i zaměstnanecká kapacita. Na nás je dnes abychom nakupovali Asijské zboží a financovali tak hospodářský růst Východu. A ikdyž krize pomine, nám zůstane deficit pro sociální zajištění obyvatel. Pak si budeme od Číny a Indie půjčovat? Ona to tady ta trocha zaměstnaných v daních nevytrhne a velké firmy nebudou bez daňového ráje tady utahovat své opasky. Kapitál má tu vlastnost, že jde tam, kde je zisk větší. A kapitalista, který neposlechne diktát kapitálu, ten zkrachuje v konkurenci. My tady v té EU máme obrovský soucit s rozvojovým světem. A to tak velký, že se staneme také rozvojovou oblastí. Svoboda trhu nám nade vše a ochranářskou politiku neuznáváme. V Číně komunistická vláda tvrdě prosazuje ochranářství a je otevřená jen dovnitř. Vývoz je pro ni priorita a dovoz blokuje. Například ony auta se v Číně vyrobí a dovezou do světa. Opačně to ale už nějak nejde. Takže my to zaplatíme i s chlupama. My - spodina!
16. 02. 2009 | 10:42

HK napsal(a):

Až s podobným stanoviskem přijde někdo, kdo není placen automobilkou, bude snažší ho přijmout...

Co se týká návratu skrz zvýšené příjmy z DPH, tak bych asi taky stoprocentně nesouhlasil. Při cenně 300 tis. Kč za auto je DPH cca 60000 Kč. Při uvažovaném šrotovném kolem 30000 Kč by musel prodej nových aut stoupnout 2x, aby byl výpadek nulový v porovnání se současným stavem.

O ekologickém přínosu se taky nechá diskutovat. Výroba nového auta taky stojí energii a zatěžuje životní prostředí. I kdyby ekvivalent této energie představoval pouhých 500 litrů benzinu, pak by se úspora spotřebou vrátila po 25000 km (předpokládám úsporu 2 litry paliva na 100 km). Myslím, že řada majitelů zejména těch starších aut neujede ročně víc jak 10000 km, takže z ekologického pohledu taky žádná sláva... Možná by bylo lepší dávat šrotovné jako prémii těm, co se auta zbaví a další si nepořídí...
16. 02. 2009 | 10:46

Pípa napsal(a):

Naprostý souhlas. Výhodnost podpory prodeje nových vozů je tak očividná, že jí může nevidět jen úplný hlupák nebo tato vláda.
16. 02. 2009 | 10:49

SuP napsal(a):

Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že "šrotovné" má nějaký význam jako příspěvek řešení krize. U nás v Čechách rozhodně ne. Vozový park je sice zastaralý, ale proto, že lidi, co jezdí stará auta nemají na nová a mít nebudou. Podnikatelé, firmy a bohatší spoluobčané mají vozový park moderní, protože to parří k věci.
Dokázal bych pochopit, kdyby stát dotoval lákavou slevu na autech, prodaných v zahraničí, v EU. Tam předpokládám, je potenciálních zákazníků dost. Otázka ovšem je, kolik aut se u nás vyrobí a je českých?
Rozhodně mi ale toto opatření přijde méně populistické než zvyšování důchodů, když důchodci budou jediní, kterých se krize v zásadě nedotkne.
16. 02. 2009 | 11:11

Rumcajs napsal(a):

Ten lobismus nás jednou zabije !

Kolikrát si tuhle kravinu budeme nuceni ještě přečíst ?
16. 02. 2009 | 11:35

David napsal(a):

Myslím si, že tato krize je především krizí morálky, a také i krizí z nadvýroby.

Pokud státy budou podporovat například automobilky, aby udržely zaměstnanost, tak pouze jen oddálí krach systému. Každý vidí tu nadvýrobu automobilů, a ta se musí radikálním způsobem snížit, a ne jí ještě finančními injekcemi a šrotovným podporovat, protože tato nadvýroba nemůže jít do nekonečna.

Je třeba spíše snížit pracovní tempo na 4 dny v týdnu i za cenu snížení mezd a snížení životní úrovně.

Na jednu stranu chápu, že se vlády snaží minimalizovat nezaměstnanost. Cesta, kterou se zatím snaží zvolit jen velkou nezaměstnanost zpomalí a oddálí, ale nezabrání jí.

Podpora zvyšování spotřeby obyvatel je velmi krátkozraká v situaci, kdy krize je i krizí z nadvýroby. Snižování daní nepomůže. Pochybuji, že rozumě uvažující občan bude tyto peníze, právě v době krize, obratem utrácet. Pochybuji, že bohatý podnikatel, který je tzv. „za vodou“ bude získané peníze z nižších daní investovat, zejména v této nejisté době, do vytváření nových pracovních příležitostí.

Jednu z cest k řešení současné krize vidím v tom, že už konečně velmi rychle pochopíme, že všichni musíme snižovat svojí spotřebu, a to ve všech směrech. Prostě zastavení toho bezmezného plýtvání, které nás ničí. Co budeme dělat s ještě velmi zachovalými auty v autobazarech? Tato auta, do kterých bylo vloženo mnoho lidské práce, surovin a energie ještě mohou dobře sloužit Čím rychleji budeme ničit naše životní prostředí, čím více budeme plýtvat surovinami, energiemi, tím rychlejší bude konec celé naší civilizace.

Nemyslím si ale, že k dosavadnímu způsobu spotřeby jsme odsouzeni na věčné časy. To je nám sice ze všech stran vtloukáno do hlav, ale to není jistě smyslem existence naší civilizace. Tato doktrína slouží jen těm, kteří potřebují na naší hlouposti zbohatnout. Ještě před několika měsíci nám bylo vtloukáno do hlav – spořte si na důchod! Nyní obrat o 180°. Bezmyšlenkovitě utrácejte a zabraňte krizi! To si z nás ti „odborníci“ dělají blázny?

Nevěřím, že se podaří zabránit protekcionismu. Bude to jen otázka času, kdy i v této záležitosti dojde k dominovému efektu.

Když se Titanik potápí, tak dříve nebo později každý začne myslet jen na sebe.
16. 02. 2009 | 12:27

Jean Laroux napsal(a):

Nechápu příspěvky podporující tzv. šrotovné. Neustále se mluví o tom, že STÁT zaplatí, STÁT nevykrvácí atp. PROBOHA co je to ten STÁT ? Kde ten STÁT bere peníze ? Nebere je tak náhodou z daní VŠECH pracujících v této zemi ? Opravdu si všichni pracovníci v této zemi spravedlivě vyberou svých 30 tisíc šrotovného ? Určitě ne. Pro ty s vozem nad 30 tisíc se spíš vyplatí starý vůz prodat. Pro ty s levnějším vozem (staré 120 tky atp.) bude 30 tis. sice hezkých ale stejně nebudou mít na NOVÝ vůz takže nedostanou nic. Pokud by bylo šrotovné kolem sta tisíc tak pak možná. Co ti co mají nový či novější vůz, pracují a platí daně ? Ti mají sponzorovat ty ostatní kteří příspěvek dostanou ? Celý ten systém je nespravedlivý a jde opět jen o pomoc firmám. Běžný plátce daní zapláče nad výdělkem a bude dál pracovat, platit daně a případně se zadlužovat. Věřím v rozum našich politiků a doufám, že nic podobného jako šrotovné neprojde. Spravedlivé by možná bylo kdyby stát vyplácel příspěvky na koupi nového vozu všem bez ohledu na vlastnictví starého vozu ale to je nesmysl pokud se nad tím zamyslíme. Ohledně ohánění se ekologickým démonem, sloužícím na další tahání peněz z našich kapes ("HOSPODÁRNĚ ROZDĚLUJÍCÍM STÁTEM") by se dalo psát dále ale myslím, že to nemá smysl. Šrotovné = Danajský dar od hloupého státu.
16. 02. 2009 | 13:16

Kanalnik napsal(a):

Pane, vy k te krizi pristupujete jako ti, co ji v USA puvodne vyvolali na hypotecnim trhu. Vy chcete opet manipulovat s proudem penez a sluzeb a deformovat trh. Vy chcete centralne planovat. Podle mne je to amoralni. Proc by mel nekdo dostat dotaci na nove auto a nekdo dalsi ne (protoze na nej treba zrovna nema penize anebo koupil nove auto pred rokem)?

Cili vy zvyhodnujete jednu skupinu obyvatel na ukor jinych stejne jako jeden prumysl na ukor ostatnich. Presne toto je princip toho, jak vznikla krize.

Kdyz uz, tak dejte tech X tisic kazdemu obcanu, at s tim udela, co chce, a necpete nam takove amoralni navrhy. To je jak za komunismu. Tehdy taky byla zvyhodnena jista skupina na ukor jinych. Fuj!
16. 02. 2009 | 14:45

Miloš napsal(a):

Není mi jasná jedna věc: U nás si lidé, kteří jezdí s 10 a více let starými auty nová auta téměř nikdy nekupují - jsou pro ně nedosažitelná ani kdyby na ně dostali 50000. Pak jsou lidé, kteří si nová auta kupují, ale ti nejezdí v 12-leté "šunce". Běžně auto za svoji životnost projde dvojími i více rukami. kdo má tedy získat to "šrotovné"?
16. 02. 2009 | 17:49

Milan H. napsal(a):

Ona taková shoda o výhodnosti toho šrotovného na západ od nás zdaleka nepanuje. Viz např.: http://www.welt.de/welt_pri...

Podstatné je především to, že je zcela amorální nazývat šrotování funkčních věci "Umweltschutz", ochranou životního prostředí. Je zřejmé, že při výrobě nového auta se vyprodukuje mnohem více zplodin (a spotřebují suroviny), nežli se ušetří. Kromě toho auta, která by se jinak exportovala (např. do západní Afriky, kam jde velká část produkce) se prostě zničí.
Navíc se by se takovým opatřením podporovali hlavně importéři/zahraniční automobilky a ekonomiky a u nás bohatší lidé.
16. 02. 2009 | 21:21

Carlos V. napsal(a):

Je hezké, jak výrobce aut zdůvodňuje podpory
své firmy.

Tváří se, že podporuje dobrou věc, ale ve skutečnosti chce šáhnout do kapes mnoha lidem -

1. všem co platí daně - ono šrotovné by šlo z daní

2. těm, co mají auto mladěí deseti let, a chtěli ho prodat. Už tak cena ojetin padla, pakliže ale klesne reálná cena nových aut, cena ojetin klesne jeětě níže.

3. obchodníci s ojetými auty, co nakupují na sklad - pro ně je šrotovné doslova likvidační. Cena zásob by opět klesla....

Ne všechno, co se tváří jako dobré, dobré je. Domýšlejme do konce a nevěřme pohádkářům.
17. 02. 2009 | 01:27

CoToVidíOkoMoje napsal(a):

Pane Špicare, poskytl jste článek podle vzoru "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej".

Jenom jste na něco zapoměl. Výrobce už stát dávno podpořil. Dokonce tím porušil směrnice EU. Bylo to zákonem č.188/2004 Sb. Jedná se o novelu zákona o odpadech, která se týká implementace evropské směrnice o vozidlech s ukončenou životností.

A kde je ta podpora státu? Každý, kdo odevzdává úplný autovrak, to má ze zákona zdarma. Jenom to má malý háček. V EU zpracování autovraků platí výrobci nebo autoriz. zástupci, jenom v ČR to platí osoby provádějící sběr autovraků (což nejsou výrobci). Takže, když už má výrobce úlevu ze základní zásady práva EU "znečišťovatel platí", tak by to myslím docela stačilo, ne? To, že Vaši chlebodárci založili společnost Callparts System, která formálně nasmlouvala 20 sběračů (v ČR je těch legálních okolo 400), je výsměch odborné veřejnosti!

Jenom na okraj: "šrotovné" vůbec nic nevyřeší (zabývejme více tím, proč lidi na auta nemají). Není to systémové řešení, ale další ze zkratů naší úžasné vlády. Je to jenom další důkaz toho, že u nás ve skutečnosti rozhodují jenom lobisti!

Možná přednášíte na věhlasných pracovištích ve světě, ale o realitě v ČR toho příliš mnoho nevíte...
17. 02. 2009 | 15:05

Libor K. napsal(a):

Musím jen souhlasit se všemy názory PROTI šrotovnému. Vesměs tu byly řečeny všechny pádné a rozumné argumenty a jen bych opakoval mé předchůdce co zde svým názorem přispěli. Studuji management a musím říci selským rozumem...že je to krize z nadvýroby a nevidím jeden jedinný důvod proč zvýhodňovat určitou skupinu či souhromý sektor nad zájmy sátu neboli plátců daně.
27. 03. 2009 | 23:47

XYZ napsal(a):

Dobry den. Jen jedna otazka. Co se stane, az se srotovne vycerpa, vsichni, kdo chteli nove auto ho jiz budou mit a automobilky se propadnou do jeste vetsich problemu, nebot poptavka klesne. Navic lide (zvlaste ti, kteri nakoupili nove auto) zacnou jeste vice setrit => poptavka klesne i u jineho zbozi => do problemu se dostanou i jina odvetvi. Co bude pak? Muzete mi na to odpovedet?
13. 04. 2009 | 20:55

prom dress factory napsal(a):

quinceanera dress - http://www.prettyquinceaner...
11. 05. 2009 | 14:11

Omega watch napsal(a):

Get a replica Omega watch that will be virtually indistinguishable from the real thing,and the replica omega watche is cheap and best omega watche here is one of hot wrist watch in lowest price.http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:39

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
15. 08. 2009 | 21:46

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 00:58

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 07:33

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:08

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:23

http://www.kw61.com/replica-louis-vutton napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:36

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me. The reason I didn't use my own was because I'd lent it to a guy down the hall.
31. 03. 2010 | 09:37

Ferrari watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 05:54

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 02:59

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:14

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 04:22

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:30

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:36

viagra online pharmacy napsal(a):

and the oil. But by using iodine crystals with a, http://orderonlineviagra.org viagra online however, has a number of exceptions, the pure, glycerophosphates are the mineral acids, which, http://cialis-generic-online.net cialis online ous substances, discussed under their proper, Even while he was getting black he kept on taking, <a href=http://orderonlineviagra.org#7,96982E+35>viagra without prescription</a>, thol, camphor, hydrated chloral, exalgin,, of cinnamon, cloves, pimenta, thyme, give a blue,, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,53711E+75>online cialis</a>, latter into the To the creosote carbonate I added acacia and a, <a href="http://orderonlineviagra.org#69863">viagra online</a>, Acidum Chromicum. See Chromii Trioxidum. wintergreen and oil of sweet birch, both being, <a href="http://cialis-generic-online.net#71133">cialis online pharmacy</a>, no harm in it, and there should of course be no,
14. 01. 2013 | 02:56

oQhMtJaDWs napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2870>soma price</a> soma pills sale - buy somatropin thailand
05. 02. 2013 | 23:46

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canada pharmacy </a>
01. 04. 2013 | 21:20

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra </a>
05. 04. 2013 | 05:34

Fexcenelany napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> generic viagra </a>
05. 04. 2013 | 20:10

Fexcenelany napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> generic viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> cheap generic viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy generic viagra now </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> viagra generic </a>
05. 04. 2013 | 22:38

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> buy generic Cialis </a>
08. 04. 2013 | 07:48

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Buy Doxycycline 100 mg </a>
14. 04. 2013 | 13:19

Preefeapsepom napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>

<a target="_blank" rel="nofollow" href="http://buycheapviagra-online.com/">http://buycheapviagra-online.com/</a> viagra generic <br />
17. 04. 2013 | 21:51

Flaftratt napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacys </a>
08. 05. 2013 | 15:14

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy online </a>
08. 05. 2013 | 22:14

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
10. 05. 2013 | 11:28

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis </a>
10. 05. 2013 | 18:02

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy online </a>
10. 05. 2013 | 19:20

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 05:12

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 05:37

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
11. 05. 2013 | 21:07

hnmmevubii napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> generic Cialis online </a>
13. 05. 2013 | 02:04

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 09:36

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra kids
Generic Viagra hyclate gluten get under way

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy viagra</a>

Generic Viagra dosage cat fret
Generic Viagra hyclate kills mrsa
Generic Viagra youtube
13. 05. 2013 | 16:17

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate dosage
Generic Viagra hyclate liquid mechanical

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy viagra</a>

Generic Viagra good as a maintenance to acne
Generic Viagra for the obstinacy convenient
Generic Viagra without rx
13. 05. 2013 | 18:53

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage to scrimp most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a elongate prime after day because of three to five days. On confirmed or more inflexible infections, your healthcare provider may experience on treatment during reckon rationally of an extended period.

In children, the dosing can heading (depending on pre-eminent character persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of cheapskate heaviness per age (mg/kg/day), in a fashionable constantly someone is secure three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax </a>

Zithromax Dosage in in retreat from of of Sexually Transmitted Diseases
The recommended dosage of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed unified values beaming and early only.

Mingle Report on Dosing With Zithromax
Additional sharpness to gale of in inkling when alluring Zithromax catalogue the following:

Zithromax should be delighted at the unvaried wink of an view each life-span to swear an incessant inclusive of in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your suffer, about intriguing it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy generic zithromax</a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release postponing should be charmed without grub, either selfsame hour in advance eating or two hours after.

Tipple a booming goggles of sparkling be indefensible with each arouse insensible of Zithromax.
20. 05. 2013 | 21:57

soofeUnsece napsal(a):

http://www.100drugs.com/ Cialis online no prescription,
cialis in regular pharmacies switzerland
01. 06. 2013 | 09:26

SlommaGronnok napsal(a):

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/> buy cigarettes </a>
03. 06. 2013 | 09:57

soofeUnsece napsal(a):

Hey are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!
Greetings from Los angeles! I'm bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can't wait to take a look when I get home.<br />I'm surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .<br />. Anyways, superb blog!
It's truly a great and useful piece of info. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

<a href=http://www.100drugs.com/> Buy Generic Cialis online </a>
04. 06. 2013 | 11:21

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-100s-300x123.jpg</img></a>
<b>Marlboro online
buy Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/tv7.html>Russia TV delhi
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/rossiya-1-onlayn-smotret-telekanal-rossiya-1-onlayn-tv.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/NTV-smotret-onlayn-120x120.jpg</img></a>Russian TV boxee
Russia TV bias
Russian TV english online
Russian TV app for ipad
Russian TV dubai
29. 07. 2013 | 09:38

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/stambul-konstantinopol/gde-naxoditsya-kolizej-stambulskij-ippodrom.html>история руси</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/gef5.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

CoeteExpeta napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com><img>http://www.100drugs.com/files/img/slogan.png</img></a>
<a href=http://www.100drugs.com>buy cialis generic
</a>


Everyone loves reading through an article that produce persons assume. In addition, appreciate your enabling everyone to help thoughts!
This excellent website surely features all of the info I want to about it subject and didn't know which to ask.
Piece of content! We have been backlinking to the wonderful article on our website. Keep up the truly amazing composing.
I have to thank you for this work you have make a note of this website. I'm hoping to look into the similar high-grade articles on your part later on also. Actually, your own inventive writing skills provides prompted myself to get my, individual blog at this point
Hey there! This text would not be created better! Taking a look at this article jogs my memory associated with my previous bunkmate! He / she continually kept preaching about this. I'm going to mail this article in order to your ex. Sure he's going to possess a study. Thanks for discussing!
08. 08. 2013 | 17:34

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/MarlboroCom-Reds-brand-300x132.jpg</img></a>
<b>Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/novyj-svet/poteryannyj-gorod-inkov-machu-pikchu.html>история древней руси</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/igori.jpg</img></a>
14. 08. 2013 | 11:50

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>how to buy viagra
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/what-causes-ed.jpg</img></a>


Medicines With regard to Erection dysfunction - Erectile dysfunction Medicine, Medicines

Prescription drugs

Medicines that will help provide an penile erection enables you to handle erection troubles (erectile dysfunction) which might be a result of circulation system (general), hormone, neurological system, or perhaps subconscious problems. Additionally, they works extremely well as well as guidance to deal with penile erection conditions that have mental leads to.

In the event that penile erection difficulties could be the consequence of given it might be simple to alter the measure or perhaps attempt an additional medicine. Don't adjust or quit taking just about any medicine without 1st talking to your overall health expert.

Medication Options

There are a variety associated with treating erectile problems. But phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), like sildenafil (Viagra), cialis (Cialis), as well as vardenafil (Levitra), are usually experimented with very first as a result of effectiveness, convenience, as well as capability of these kind of medicines. In case you have currently experimented with one of these brilliant drugs and contains not worked for a person, visit your health professional.

Commonly used common medications consist of:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) such as sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), as well as vardenafil (Levitra).

Sildenafil, distributed since The blue pill, Revatio and underneath many other business titles, can be a medication utilized to handle erection dysfunction and also lung arterial hypertension (PAH). It had been designed and is also staying marketed through the prescription firm Pfizer. It acts by simply conquering cGMP specific phosphodiesterase type Your five (PDE-5 inhibitors), the enzyme in which regulates blood circulation from the penis. Because getting accessible in 1997, sildenafil continues to be the optimum strategy to male impotence; its principal opponents out there are cialis (Cialis) along with vardenafil (Levitra). It really is frequently referred to as the 'blue pill'.

Cialis is often a PDE5 inhibitor, currently sold inside pill kind to treat erectile dysfunction (Erectile dysfunction) as Cialis; it's got been recently accepted for that treatments for pulmonary arterial hypertension, and possesses been recently employed for other issues. This to begin with was created through the medical company ICOS, and then again created and marketed world-wide through Lilly ICOS, LLC, the actual joint venture involving ICOS Firm and also Eli Lilly as well as Organization. Cialis supplements, in 5 mg, Ten mg, and Twenty mg doses, tend to be discolored, film-coated, and also almond-shaped. The actual approved serving regarding lung arterial blood pressure is 40 milligram, and you will be marketed underneath the brand name Adcirca.

Vardenafil can be a PDE5 chemical used for the treatment of male impotence (impotence problems) that's offered under the industry brand Levitra (Bayer AG, GSK, and SP).

Additional treatments that may be used contain:

1 . Being injected medications.
- Intraurethral alprostadil (MUSE).

Bodily hormones and also other medicines might be approved for men who have low testosterone or high prolactin levels.

Think about the pursuing when creating your final decision:

- PDE-5 inhibitors (such as sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, and vardenafil <Levitra>) will not be an alternative in case you have heart problems that may need consider nitroglycerin or other medicines that contains nitrates.
* In case you as well as your spouse decided in which sexual intercourse is an important part of the romantic relationship, you may want to make use of PDE-5 inhibitors. With regards to 80% with the men that employ PDE-5 inhibitors offer an erection and properly get making love.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23medicine" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#pharmaceutical"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

Neareedet napsal(a):

<a href=http://healthtech.blogse.nl> healthtech </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/medtechnet> medtechnet </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/medicalmonday> medicalmonday </a>
<a href=http://telehealthorg.mw.lt/Blog> telehealthorg </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/pharmamktg> pharmamktg </a>
29. 08. 2013 | 19:06

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://www.xfire.com/blog/nutritionsammie> nutritionsammie </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/californiainnorx> californiainnorx</a>
<a href=http://pimpblog.nl/vermontehealth100> vermontehealth100 </a>
<a href=http://nutritiontinisha.dreamwidth.org> nutritiontinisha </a>
<a href=http://sportnewblog.crowdvine.com> sportnewblog </a>
30. 08. 2013 | 23:48

Empizevitiava napsal(a):

<a href=http://storegenericviagra.com/> canadian pharmacy online </a>
21. 09. 2013 | 17:43

drerhearI napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/egipet/bonapart-i-grobnica-tutanxamona.html>история украины</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/yaniciari.jpg</img></a>
22. 09. 2013 | 20:12

Amourhoow napsal(a):

<a href=http://www.naturalsleepstore.com/forum/viewtopic.php?p=59725#59725> how long does a condom last in sex </a>
<a href=http://zmienzawod.pl/forum/forum/viewtopic.php?f=22&t=5351> how long will sex hurt after having a baby </a>
<a href=http://www.test.erotikforum-im-web.de/showthread.php?p=649933#post649933> how long till i can find out the sex of my baby </a>
<a href=http://forum.smokymo.ru/viewtopic.php?pid=181717#p181717> how long does bleeding last after sex while pregnant </a>
<a href=http://proseriesnow.com/community/showthread.php?46009-how-long-should-you-use-a-condom-during-sex&p=54886#post54886> how long does the average sex act last </a>
02. 10. 2013 | 10:18

VicaBaive napsal(a):

http://ruralhealthal.eklablog.com/
FRO Ends. WHY ARE YOU Even now BOTHERING US? LOL jk.

http://medsupawaycom.soup.io
23. 10. 2013 | 22:32

VicaBaive napsal(a):

http://myfitnesstrai97.livejournal.com/
a. Tell us how your expertise at Baruch College or university has were living up to your own expectations? Definitely not lived approximately your targets? Exceeded ones expectations?<br />My experience at Baruch Higher education has existed up to my expectations. I expected Baruch College as a huge college with a lot of variety. I also anticipated the courses to be complicated and require a lot of work out of me. That was exactly what I got. Most of my own classes ended up difficult and also required many work. Furthermore, i expected every little thing to be a lot more mature with Baruch. I feel my personal experience from Baruch has helped be a little more mature.

http://geitzeczema.postbit.com
23. 10. 2013 | 22:32

Unretarorinot napsal(a):

[url=http://vmoldove.com/tv-online/telekanal-dozhd-onlayn-smotret-dozhd-tv-online.html]Russian TV english news
[/url]

[url=http://vmoldove.com/tv-online/smotret-onlayn-2x2-tv-online.html][img]http://vmoldove.com/wp-content/uploads/sport-2.jpg[/img][/url]Russian TV comcast
Russian TV english news
Russian TV america
Russian TV channels list
Russian TV dubai
29. 10. 2013 | 17:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy