Emailová aféra z listopadu loňského roku (Kradené maily proti klimatické změně) spustila řadu událostí. Například se dle vzoru watergate vytvořil climategate. Pěkné a zřejmě i výstižné. Po aféře watergate rezignoval Nixon a ještě mnoho let poté se spekulovalo, co bylo a co nebylo v této aféře etické a co by bylo, kdyby nebylo … Po aféře climategate dočasně rezignoval šéf CRU – Climate Research Unit University of East England v Norwich. A asi ještě dlouho se bude spekulovat, zda čtení cizích mailů je nebo není etické. I pan ministr Kocáb, se nad touto etikou nedávno zamýšlel.
Ve svém minulém blogu (Nový NEC v ČHMÚ) jsem napsal, že nějaký neznalec před časem vypustil informaci, že stanice na letištích převládají v datech používaných v klimatických centrech, protože jsou pro globální oteplování vhodné (letadla oteplují teploměry). Cha, cha, cha. Jistě, po aféře climategate nemohu vyloučit, že někdo vyřazuje ze zpracování stanice, které se „nehodí“. To opravdu vyloučit nemůžu. Ale proč začínají převládat letiště? To se dá vysvětlit docela jednoduše, ale nechám si to napříště – psal jsem včera.
V pátek jsme vydali tiskovou zprávu s informací, že uvádíme do provozu nový superpočítač (první ze dvou objednaných nodů superpočítače). Příští týden pořádá ČHMÚ společně s dodavateli tiskovou konferenci. Někteří novináři jsou správně netrpěliví a na základě zaslané pozvánky přicházejí na dané téma udělat rozhovory. Publicita není pro naši práci úplně nezbytná, ale je dobrá. Koneckonců – nejlepší reklamu máme, když nám nevyjde předpověď :-).
V posledních dnech nás opět z médií zasypává sněhová kalamita. Každý asi máme svou představu o sněhové kalamitě a pro mě to jistě není dnešní sněžení. První sněhovou kalamitu si pamatuji z ledna roku 1979 a jsou to vzpomínky většinou příjemné.
Drastický silvestrovsko-novoroční pokles teplot v celém tehdejším Československu si jistě pamatují mnozí z nás. Silvestr jsme začínali slavit ve svetrech při venkovní teplotě +5 až +10 °C a Ti nejvytrvalejší se rozcházeli ráno v mrazech až -20°C, bohužel rovněž ve svetrech. V následujících dnech se k mrazům přidalo sněžení a měli jsme zaděláno na tzv. uhelné prázdniny (stát nebyl schopen zajistit dodávky energií a tak zavřel školy). Strávil jsem příjemný leden v Moravskoslezských Beskydech, většinou na lyžích. Tehdy jsem se asi poprvé potkal v médiích s hodnocením dané situace slůvkem „kalamita“.