Moderní kočovníci
Před několika dny vydal vlivný americký magazín The Atlantic zajímavý článek o tom, že prudký růst podnikání na volné noze je průmyslovou revolucí naší doby. Čím dál tím víc profesionálů totiž přestává věřit na korporátní jistoty v globalizovaném světě. Raději sázejí sami na sebe a přecházejí na kariéru profesního sólisty či podnikatele.
Pikantní je, že přestože někteří experti na změny upozorňují už nejmíň 10 let, tato tichá revoluce probíhá bez valného zájmu federálních institucí. Statistiky trhu práce, obchodní legislativa, daňový a sociální systém nadále vycházejí z půlstoletí starých kategorií.
Globalizace, nástup internetu a s tím související akcelerace trhů umožnily vznik zcela nových přístupů k práci, investicím a podnikání. Řadu profesí lze dnes vykonávat z domu nebo na dálku, přesně jak to před 50 lety předpověděl Arthur C. Clarke. Sdílené kanceláře pro coworking rostou jako houby po dešti a desetitisíce profesionálů mohou jen s mobilem a notebookem pracovat na cestách.
Digitální nomádi jsou skuteční moderní kočovníci. Většinou jde o profesionály, kteří pracují primárně na počítači: překladatelé, autoři, grafičtí designéři, programátoři apod. Práci pro své klienty doma mohou dělat prakticky odkudkoli, takže cestují po světě a spojují příjemné s užitečným.
Kočování se dělí podle délky: 1) Krátkodobé po dobu několika týdnů se více podobá dovolené spojené s prací. Sám takto vyjíždím dvakrát ročně, v létě a koncem zimy. 2) Dlouhodobé kočování po dobu měsíců nebo dokonce let už představuje zcela svébytný životní styl a nemalou osobní výzvu. Je celkem obvyklé začínat kratšími výjezdy a postupně si troufat na vzdálenější a delší pobyty.
Populární jsou zejména levné a relativně bezpečné exotické destinace: jihovýchodní Asie, střední Amerika, severní Afrika, jižní a východní Evropa… Výdělek v dolarech či eurech, případně korunách, snadno pokryje výdaje ve slabší lokální měně a ještě zbude na cestovní náklady.
Kočování nevytváří problémy spojené s běžnou migrací obyvatel za prací. Nomádi jsou něco jako pracující turisté, takže neberou práci domorodcům, a naopak přispívají do místní ekonomiky. Svou spotřebou pomáhají zmírňovat chudobu ve světě. Sami bohatnou na zážitky z cest a nová přátelství.
Delší pobyt na jednom místě poskytuje ideální příležitost k navazování přátelských vztahů. Pamatujete si, jak bylo snadné dělat si kamarády, když jste byli děti? Právě takové je to na cestách. Stačí vytáhnout práci z domu někam do ciziny a uvidíte, co všechno se kolem vás začne dít!
Poznámka: Ilustrační fotografie, příklady, popis výhod a nevýhod, jakož i praktické tipy jak s kočováním začít naleznete v mém článku, který vyšel před 2 týdny na portále Na volné noze.