Posel Pravdy

24. 06. 2012 | 16:57
Přečteno 5636 krát
Mají někteří lidé nadpřirozené schopnosti? Seznamte se s člověkem, který dal lidstvu na tuto odvěkou otázku překvapivě jasnou a přesvědčivou odpověď.

Nadpřirozené jevy můžeme definovat jako objektivní, pozorovatelné fenomény, které odporují zdravému rozumu a nelze je nijak racionálně ani vědecky vysvětlit. Nadpřirozené schopnosti lze tedy chápat jako konání zázraků člověkem — uplatnění nadpřirozena v objektivní realitě.

Věříte, že někteří lidé jsou schopni telepatie, tedy přímého spojení myslí na velkou vzdálenost?
Věříte, že někteří lidé jsou jasnozřiví a mohou vnitřním zrakem přečíst obsah zapečetěné obálky? Věříte, že někteří lidé mohou levitovat bez jakékoli opory metr nad zemí?
Věříte, že někteří lidé mohou žít několik let bez jídla, jako to o sobě tvrdí brethariáni?
Věříte, že někteří lidé dovedou ohýbat myslí lžíce a kovové pruty?


Pokud jste nakloněni věřit tomu, že se tyto a jiné nadpřirozené schopnosti u lidí vyskytují, patříte k převažující většině. Víra v nadpřirozeno je rozšířená také v ateistickém Česku, dokonce i mezi vzdělanými lidmi, alespoň pokud mohu soudit. Navzdory vědeckému pokroku zůstává většina lidí nakloněna předvědeckému, mystickému výkladu světa. Nebo to alespoň vyplývá z jejich postoje.

Mohlo by se zdát, že otázka výskytu lidských nadpřirozených schopností je neřešitelná a věčná. Vždy se totiž najde dost očitých svědků, kteří na ně budou přísahat. Ve skutečnosti však odpověď existuje a je velmi jednoznačná.

James Randi se narodil roku 1928 v Kanadě a poměrně záhy se stal jedním z nejlepších pódiových kouzelníků a mágů své doby. Některými svými kousky dokonce předčil legendárního Houdiniho. Jako profesionální mág si brzy všiml, že mnozí lidé vydávají laciné triky za nadpřirozené schopnosti. Začal, zpočátku jako hobby, tyto podvodníky odhalovat.

Důležitý okamžik přišel v roce 1968, kdy byl Randi hostem rozhlasového pořadu a jeden z volajících jej vyzval, aby si „dal peněženku tam, kde má hubu.“

Randi výzvu pohotově přijal a nabídl 100 amerických dolarů první osobě, která objektivně prokáže, že má nadpřirozené schopnosti. Posléze tuto odměnu zvýšil na 1.000 a dále na 10.000 dolarů. Později ve spolupráci s jinou rozhlasovou stanicí byla odměna zvýšena na 100.000 dolarů a konečně v roce 1996 díky příspěvku internetového pionýra Ricka Adamse až na závratný 1 milión dolarů.

Miliónová výzva nadpřirozena
získávala postupem let na známosti i vážnosti. Pravidla jsou férová. Podmínky zkoušky jsou předem dojednány mezi uchazečem a Randim nebo jeho zástupci. Obě strany se tedy předem domluví, za jakých okolností bude předvedení nadpřirozených schopností prokazatelně platné. (Odmítnuti jsou jen zájemci, kteří by ohrožovali své zdraví či život.)

A nyní to podstatné. Od roku 1968 do dnešního dne se o cenu ucházelo přes tisíc lidí. Každý jeden z nich byl přesvědčen, že nadpřirozené schopnosti má a dokáže je za předem dojednaných podmínek předvést. Ale ani jeden z nich to nedokázal. Dokonce se ani žádný z nich nedostal přes předběžnou zkoušku před neúplnou porotou.

1.000+ neúspěšných pokusů v řadě po dobu více než 40 let má už jistou výpovědní hodnotu! Navíc, obdobných cen (jen méně slavných a štědrých) je po celém světě vypsáno přes 20. Se stejným, tedy stabilně nulovým výsledkem.

Na jednu stranu zde máme většinovou populaci, která v nadpřirozeno věří a paradoxně jej považuje za přirozenou součást každodenní reality.

Na straně druhé je zde jednoznačná výpověď dlouhé řady experimentů, které tento populární mýtus zpochybnily, a ukázaly, jak se věci mají. Sám Randi přiznává, že kdysi byl (stejně jako já) nakloněn věřit tomu, že nadpřirozené schopnosti jsou velmi vzácné, ale existují. Po 40 letech marných pokusů bláznů, fanatiků a pomýlenců tomu již samozřejmě nevěří, ani co by se za nehet vešlo.

Je zajímavé, že první reakce lidí na Randiho miliónovou cenu je většinou stejná. Ve snaze obhájit svůj světonázor se většinou nevyhnutelně uchýlí ke stanovisku typu: „Proč by tam ti lidé s nadpřirozenými schopnostmi chodili, ti to přeci už dávno nemají zapotřebí,“ případně „Nadpřirozeno se vzpírá vědě a experimentům, záměrně se v nich neprojevuje.“

Ve skutečnosti však jde o zoufalé vyklizení pozic až kamsi do temného kouta, kam Randi, žádná kamera ani vědec nedohlédne. Chápu je. Je to jednodušší než ustoupit a vzdát se letitého názoru.

Myslím si, že to, co Randi lidstvu svým celoživotním úsilím nabídl, je obrovský dar, který bychom neměli jen tak odhodit jako nepotřebnou zajímavost. Domyslíme-li zcela výsledky jeho práce, máme před sebou úplně jiný svět, oproštěný od mystických stínů minulosti. Vím, že to tak nepřijde každému, ale já to považuji za veskrze pozitivní věc.

„Považuji Randiho za národní poklad a možná jeden z posledních protijedů, které mohou zabránit změknutí americké mysli.“Arthur C. Clarke

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

Autore

chtít z lidské psychiky vymýtit víru je naprosto iracionální a poznatky současné vědy zcela ignorující úsilí. Jaká mystická pohnutka vás k tomu pohání, co vás k tomu nutí?
24. 06. 2012 | 17:33

jih napsal(a):

vlach
Co je to objektivni nikdo nevi a seriozni media radsi mluvi o vyvazenem zpravodajstvi (obe strany dostanou prostor) nez o objektivnim.
Nadprirozene je to co se vam zda nadprirozene. Lidi to vrusuje stejne jako stovky vzrusujicich pribehu v TV. Kazdej iluzionista levou zadni s prstem v nose predvede takove triky ze obecenstvu prechazi zrak a zadny vedec to na miste neprohledne. Prohledmu jej ale kolegove iluzionisti a proto netvrdi ze je to zazrak ale trik.Podstata zazraku je v tom vytvorit takove podminky (produkce v sale u taboraku, zarucenych rad pro zdravi atd) kterym se rika "povidej a prehanej." V "realnych" prostredich ale takovemu cloveku hrozi zaloby a jine sankce.
24. 06. 2012 | 17:35

český maloměšťák napsal(a):

:)
Blogu tleskám. I tomu, jak autor blogu uměl (zřejmě díky své nadpřirozené schopnosti) předpovědět ony obranné /ve směru uchování si alespoň svého soukromého nadpřirozena / reakce.
24. 06. 2012 | 17:42

aga napsal(a):

Jih

"Nadpřirozené" se nám zdá to, co si JEŠTĚ neumíme vysvětlit přirozeně, čemu ZATÍM neumíme nastavit povaze věci odpovídající podmínky experimentu, co JEŠTĚ nespadá do naší nedokonalé definice "přirozena". To, že si věda ještě neumí něco vysvětlit, že to zatím neumí zachytit svými přístroji, ještě neznamená, že to neexistuje, nebo že to je "nadpřirozené". Vždy znovu mě překvapí vážnost, s jakou přívrženec vědy tvrdí, že věci, těžší než vzduch, přirozeně nemohou létat, z nebe přirozeně nemohou padat kameny a ve vlaku se přirozeně udusíme. A nepoučej se a nepoučej.
24. 06. 2012 | 17:45

trubka napsal(a):

tak tak , milý autor, Zem je placata, jeden sa odvažil povedať že je gulata a predsa sa toči a bol ugrilovaný za šarlatanstvo :)
24. 06. 2012 | 17:53

Drzá zrzka napsal(a):

Co když ono nadpřirozeno, je přirozeno, se kterým většina lidí neumí pracovat?

Ono se poměrně těžko dokazuje, že v určitou chvíli bylo matce slabo, téměř na omdlení. Za pár hodin věděla proč. Dítě mělo v daný okamžik autonehodu.

Dokažte, že se Vám zdál sen, který se potom splnil.
Dokažte, že cítíte energii, někoho vzdáleného, někoho kdo na Vás v daný okamžik myslí.
Dokažte, že Vás bolí pobyt v místnosti nabité zápornou energií několika lidí, kteří v ní pobývají též.
24. 06. 2012 | 17:54

m.v. napsal(a):

Znám jednoho pána, který má nadpřirozené schopnosti a je výborný léčitel.
Nikdy by se takového pokusu nezúčastnil, přestože by svou schopnost dokázal. Ví, že by se z výhry 1 milión dolarů dlouho netěšil a skončil by v některé z tajných vojenských laboratoří, kde by do konce života musel sloužit vojenským cílům.
A všichni co tyto schopnosti mají to ví také, a proto se takovým pokusům vyhýbají.

Hezký den.m.v.
24. 06. 2012 | 17:57

MartinO napsal(a):

Když přejdu 10 metrů po rozžhaveném uhlí a nespálím si na noze ani chlup, vyplátí mě ten panáček ten milion dolarů? Nebo je to pro něj málo nadpřirozené?
24. 06. 2012 | 18:04

Al Jouda napsal(a):

Lid chce být klamán :))) Proto většina lidí bude tvrdošíjně věřit, že existuje "něco " mezi nebem a zemí, co dokáže zázraky. Lidé jsou různí, ponejvíce blbí.
24. 06. 2012 | 18:13

Petr z Tábora napsal(a):

Autor píše: "Nadpřirozené jevy můžeme definovat jako objektivní, pozorovatelné fenomény, které odporují zdravému rozumu a nelze je nijak racionálně ani vědecky vysvětlit." Myslím, že jste obdobně pyšný na Váš rozum jako například klub Sisyfos. To, že se vyskytují nevysvětlitelné jevy přeci neznamená, že neexistují nebo jsou podvodem. Vědecké poznání lidstva se za posledních řekněme 200let zmnohonásobilo. Mnohé běžné záležitosti si před 200lety nedokázali vůbec ani představit obdobně jako my si dosud nedokážeme vysvětlit některé úkazy, schopnosti apod. Je třeba dát i lidem budoucím šanci odkrývat další tajemství existence živé hmoty. Snad se shodneme, že za další tisíce let bude myšlení a schopnosti lidstva úplně jinde než nyní.I když lidské vlastnosti zůstanou stejné, v tom se ani my příliš nelišíme třeba od Římanů.
24. 06. 2012 | 18:39

aga napsal(a):

Petr z Tábora

Nechápu, jak může přívrženec exaktní vědy operovat v definici něčím tak mystickým, jako je "zdravý rozum". Při bližším pohledu by se ukázalo, že zdravý rozum je to, čím disponuje autor a ti, co s ním souhlasí.
24. 06. 2012 | 18:46

PK napsal(a):

Paní Drzá zrzko

popsala jste problém naprosto přesně a zároveň jej i pěkně vysvětlila.Mám s tím trochu zkušenost a to vysvětlování a dokazování je opravdu obtížné.Mimochodem mě mrzí že taková vědecká kapacita jako je Dr. Grygar tyto jevy bagatelizuje a strká před nimi radši hlavu do písku místo aby se o ně začal seriozně zajímat.
Taky bych se bezvýhradně podepsal pod příspěvek Petra z Tábora-pěkně napsáno.
24. 06. 2012 | 19:33

honolulu napsal(a):

Telepatii muzete denne pozorovat u vaseho pejska. Je nepopiratelna a se zavrenou obalkou, ktera nema AURU a cirkusovymi triky nema nic spolecneho. Telepatie a intuice jsou siblings.

Astrologie je zajimava hra, ktera dava zivotni orientaci a pracuje lepe nez jakekoliv nabozenstvi. Je znama 40 000 let. Odkud prisla, nikdo nevi. Pouze 1 ze 100 je na ni opravdu nadany a tito lide maji neobycejne tezky zivot.

Preklad snu z vaseho podvedomi neni hra, stanete-li se znalcem je to terror. Je hruza vedet, co prijde a nejde tomu vzdy zabranit. Preklad snu podle tabulek ze stareho Egypta (ukradeny Summerum) pracuje velmi dobre. Pracuje lepe nez Astrologie. Vy musite vsak telo pripravit na nahlednuti do budoucna. 90 % jidla skodi. Musite na dietu, (ovoce, zelenina, lehka strava.) Potom rozeznate t.zv. dulezite pohledy od snu ze spatneho zazivani.

Antigravity existuje, ale nikdo ji nerozumi. Bezte se podivat na Coral Castle na Floridu. NASA to neumi vysvetlit. Edward Leedskalnin znal tajemstvi Antigravity a malem byl zabit od sousedu. Ti, kteri jsou nadani jinymi smysly, jsou upalovani.
"Vedci", bezte do riti, nevite NIC, NIC, NIC ! !

Napsal jsem kdysi mnoho zamilovanych dopisu daleko starsi Linde Goodman - nejvetsi astrolozce v USA. Napsala mi pouze jednou :
"Get lost" ! Tak jsem jezdil po jejich stopach a studoval jeji zivot. Byla to nestastna zena, ktera odmitla zit. Byla uplne lhostejna k penezum. "Zapomnela", ze ma $ 2.5 millionu na konte, a zila bez domova. Jeji dceru Sally, zabili ti, kteri chteli Lindu vlastnit a manipulovat s ni. Linda utekla do Colorada a odmitla zit.

Edgar Cayce byl pro zmenu nejvetsi vizard Ameriky a mluvil hodne o Atlatis. Take se zajimal o medicinu a pomohl mnoha lidem ke zdravi.
Nadiktoval 14 000 t.zv. "Readings" z podvedomi. 8 000 bylo rozkradeno (castecne "zprivatizovano" vladou). 6000 je k nahledniti ve Virgiania Beach...

Taroty jsou krasne hra, ktera by mela byt ovlivnena vybraci vasi energie. Nekteri lide jsou velmi nadani na preklad vzkazu z teto hry, ktera je spojena s vasi podvedomou psychologii.

Vril society je vsak nejvetsi zahada 20-stoleti. S tim si veda neporadi vubec.
Take vas chci informovat o tom, ze americke vedmy jezdi tajne na Sumpersko a do Rakouska pod Slavonice.

A take o tom, ze dnes 24.6. ma festival Bohyne Fors Fortuna a vesmir je otevren k nahlednuti az do pulnoci. A v tento den maji nekteri z vas za spravny ritual moznost obdrzet zlato, zdravi a fysickou krasu. (Ta krasa bude asi ten nejvetsi zazrak.)
Ahoj vracim se k vode a k ritualu.....
24. 06. 2012 | 20:27

Vuvuzela napsal(a):

Když to vyjde, ví o tom všichni, když ne, brzy se zapomene. A jedeme dál. Víra je nezničitelná a je to dobře, protože pomáhá těm nejubožejším, když už nemají nic než právě tu víru. Ostatní je šarlatánství.
24. 06. 2012 | 20:29

Jana Pechová napsal(a):

Výraz 'nadpřirozený' nemám ráda. Nerozumím mu.
Jsou jevy vysvětlitelné či nevysvětlitelné, schopnosti přirozené a nepřirozené, ale co je nadpřirozené, si neumím představit.
Před několika lety jsem dostala s autem smyk v místech, kde policie vyšetřovala dopravní nehodu. Moje auto se na ledu roztočilo a zcela neovladatelné narazilo do odstaveného havarovaného vozu - přesně tam, kde těsně předtím stál jeden z policistů. Když jsem vystoupila ven, byl bílý jako smrt a první, co mi řekl, že vůbec neví, proč poodešel, protože ze dvou zamýšlených věcí zatím zkontroloval jen jednu. Kdyby tam zůstal, můj vůz by mu býval rozdrtil tělo od pasu dolů.
Přiznávám tím, že věřím v nevysvětlitelné impulsy a v to, že někdo je schopen ty impulsy přijímat víc než jen ojediněle. Pokud to tak je, je to dar, s nímž se do soutěží o peníze a slávu opravdu nechodí.
24. 06. 2012 | 21:46

Jemnický napsal(a):

Zenoví mistři, kteří došli dále než autor, věděli, že nikdo a nic nemůže stát mimo přírodní zákony. Pravděpodobnost některých jevů může být malá až nepatrná, nikoliv však nulová. O schopnostech lidské mysli toho doposud mnoho nevíme, tak je na místě pokora a úcta k těm, kteří vědí. Současná fyzika je velmi daleko v poznání proměn jevů „jang“. Kvantová fyzika naráží na hranici, kterou je jinová nevyčerpatelná podstata bytí. Zatím si s tím neví rady, tak je jejím vrcholným trikem teorie velkého třesku. Řekl bych, že básníci předbíhají fyziky v poznání procesu, kdy z nezjeveného stává se zjevené a zjevené znovu mizí v beztvarovosti.
Stále mám na paměti A. Einsteina a jeho „Fantasie je více než vědění“.
Rick Adams ocenil zázrak, či nadpřirozený jev na 1 milión dolarů, přitom ho má před očima zadarmo každou chvíli. Hollywoodské herečky berou víc a kolikrát to žádný zázrak není.
24. 06. 2012 | 22:25

JC napsal(a):

Tzv. paranormální jevy v minulosti byly a jsou předmětem vědeckého bádání.
Děje se tak ovšem tajně aby vědci nebyli tzv za blbce. Mnozí z nich si uvědomují, že v některých případech prostě něco nesedí.
Setkal jsem se s veterinářem, přesvědčeným atheistou a materiaslistou, který si platil člověka jež dotykem poznal jestli má zvíře v těle zánět či nikoli.
Když jsem se ho zeptal jestli to myslí vážně, odpověděl. "Vy si myslíte, že bych si ho platil, kdybych si to prakticky neověřil ?

Jak jsem nakoupil, tak prodávám.

P.S. Jistě že mezi tzv parapsychology je spousta šarlatánů, asi tolik kolik jich bylo v dobách kdy chemie se nazývala Alchymií
24. 06. 2012 | 23:01

aga napsal(a):

JC

K dispozici jsou desítky či spíš stovky důvěryhodnými svědky ověřených svědectví souvisejících s "paranormálními" jevy v případě NDE (zážitek blízké smrti), zejména lékaři a nemocničním personálem potvrzená pozorování pacientů ve stavu klinické smrti, kteří popisovali dění na sále i jinde. Ovšem, kdo nemá uši k slyšení, slyšet prostě nemůže.
24. 06. 2012 | 23:41

Targus napsal(a):

To JC a Robert Vlach:

Většina psů se dá velmi lehce vycvičit k tomu, že poznají, když se blíží nějaké zdravotní riziko jejich pána, resp. člověka se kterým často pobývají. A to ještě v době, kdy dotyčný ještě nejeví žádné objektivně měřitelné a pozorovatelné příznaky zhoršení zdravotního stavu. Jedná se o opakované záchvaty padoucnice, hypoglykemické šoky, atd. Velice zajímavá oblast hodná zkoumání.
25. 06. 2012 | 00:41

jih napsal(a):

Znam jednoho pana ktery ma zvlastni schopnosti. Dovede mrknout obema ocima najednou. Zadny pritomny vedec to dosud nedokazal vysvetlit. To by Grygara polozilo na lopatky. Na svete je spousta lidi kteri jedinym pohledem snadno rozpoznaji co je prirozene a co je nadprirozene. Jeden kamos ma zase manzelku ktera neomylne pozna ve ktere hospode prave sedi. Tak by slo pokracovat dal a dal. S tim zadnej agnostik nic nenadela.
25. 06. 2012 | 03:47

jih napsal(a):

Jilemnicky
Hollywoodské hvezdy maji zazracne schopnosti zdimat prachy z rezizeru a producentu. To nemuze poprit ani naprosty bezverec. Ackoliv je to davno verejne znamo zadny vedec to nikdy radne nevysvetlil. Dokonce ani Grygar jako znamy hvezdar se do toho nesnazi fusovat protoze dobre vi jak by dopadl.
25. 06. 2012 | 03:58

JC napsal(a):

jih,
Speciálně Grygar je v Boha věřící vědec. Kdesi v TV to vysvětloval, jak se s tím jako vědec "nakládá".
Že je k mnoha případům skeptický je v pořádku, ono těch šarlatánů je opravdu hodně i třeba mezi léčiteli.
A propos, jak lze objektivně změřit, že se pacientu po "zásahu" léčitelem
ulevilo ?
25. 06. 2012 | 08:42

JC napsal(a):

jih,
P.S. Osobně jsem znal jednoho vědeckého pracovníka, který soukromně tedy bez pověření "strany, vlády a armády" tak jako např. v USA nebo CCCP takový výzkum prováděl.
Jeho závěry nijak materialisticky přesvědčivě nevyznívaly.
Spíše " je to všechno nějaké divné"
25. 06. 2012 | 08:55

JC napsal(a):

jih,
Někteří z nejvyšších pravověrných Bolševiků/ Náboženství je opium lidstva :-))/ si nechávali dělat horoskopy od nějakého člověka/ mám dojem, že žil v Rumunsku nebo Bulharsku....
Husák si ke smrtelné posteli pozval soukromého kněze..
To jsou paradoxy:-))
25. 06. 2012 | 09:09

JC napsal(a):

P.S.
Ne soukromého ,ale osobního.
25. 06. 2012 | 09:12

PK napsal(a):

Souhlasím s bojem proti šarlatánům,jen mi vadí že se těmi "nadpřirozenými jevy" věda seriozně nezabývá.Fotí objekty vzdálené 10 mld. světelných let,skoro pozorujeme jednotlivé atomy ale do těchto záhad se seriozním vědcům jaksi moc nechce.Třeba by se vyřešily otázky kolem různých nemocí.Určitý pokrok je vidět nedávným vznikem lék. oboru-psychosomatiky.
25. 06. 2012 | 09:15

Kynik napsal(a):

A co toto: "Věta, kterou jsem právě napsal v uvozovkách, je nepravdivá."
Nebo: Zkuste "uvidět" orgán svého vidění světa (oko) jinak než v zrcadle! Nejde to? Tak si ho vydloubněte na talíř! Tak je to se všemi intencemi. Jsou neviditelné. A co je "na talíři"? Objektivní objekt. Mrtvý. Živé nelze uchopit vědou jako živé... "Věda neví, že neví." (Heidegger)
25. 06. 2012 | 09:45

Grandmaster napsal(a):

Hurá,
okurkova sezona je tu. A lidi se bavi. Ja take.
25. 06. 2012 | 10:17

aga napsal(a):

Výňatek z knihy zesnulého německého psychologa T. Dethlefsenna Osud jako šance:

Cílem vědy je myšlenkově proniknout skutečnost a prostřednictvým objevených zákonitostí zavést řád do světa zjevných forem. K tomu účelu jsou vytvářeny teorie, které mají skutečnost co nejlépe obsáhnout. Každá teorie je v době svého vzniku vždy jen obrazem stavu vědomí svého tvůrce. Tak, jak bádání pokračuje, vyvíjí se dále i stav vědomí a minulé teorie se postupně jeví jako příliš úzké, je zapotřeb stále nových, obsáhlejších atd. To vede k zákonitému poznání, že díky průběžnému rozšiřování vědomí lidstva je každá teorie dříve nebo později nedostatečná a musí uvolnit místo novým poznatkům. Pohled do historie to přesvědčivě dokazuje. Dějiny vědy jsou dějinami lidských omylů. Není ale žádný důvod stydět se za to, všichni víme, že nejlépe se učíme z chyb. Nicméně je groteskní, že každá generace je skálopevně přesvědčena, že omylů se dopouštěli jen ti před ní, a nenechá se ničím zviklat v přesvědčení o své pravdě. V tomto punktu předčí síla vědecké víry snadno každou obskurní náboženskou sektu.
Rovněž tak zacházení s těmi, kdo tyto "obecně platné pravdy" zpochybňují snahou o nové pohledy na věc se až překvapivě podobá náboženskému fanatismu. Je to známka jedné z kardinálních slabostí lidstva - myšlenkově se fixovat na jedno stanovisko a to pak vší silou zastávat až do konce života.

Věda začala svou působnost tím, že zkoumala viditelný svět. Viditelný svět se nám jeví jako hmota - proto věda přizpůsobila metody svého zkoumání podmínkám hmoty. To bylo dozajista správné, zůstává to ale správným jen do té doby, dokud skutečně zkoumáme hmotu. Rovněž takto zjištěné výsledky platí jen v oblasti hmotné reality. V tomto bodě ale narážíme na dva základní omyly, které nám dovolují, zpochybnit samozvané nároky vědy na všeobecné zastoupení:

1) pracovní metoda vědy byla vědomě přizpůsobena požadavkům na zkoumání hmoty - tato metoda je ale dnes nevědomě používána a rozšiřována ne oblasti, které s hotou bezpodmínečně nesouvisí.
2) Ze skutečnosti, vyplývající z bodu jedna, totiž že zkoumáme a měříme hmotu, se automaticky usuzje, že mimo hmotu nemůže nic existovat.

Tento začarovaný kruh je možné přerušit jen tím, že si příznáme omezenost vlastních metod, nebo budeme zkoumat nehmotné oblast metodami, které jsou pro vědecké myšlení nezvyklé.

-------

Na toto autor už v předstihu reaguje:

Ve snaze obhájit svůj světonázor se většinou nevyhnutelně uchýlí ke stanovisku typu: .. „Nadpřirozeno se vzpírá vědě a experimentům, záměrně se v nich neprojevuje.“

a tím jen potvrzuje Dethlefsonova slova o neochotě změnit stanovisko a fanatické víře.
25. 06. 2012 | 11:05

jogín napsal(a):

Skvělé příklady. Jen je podivné, že nikdo ten milionek $ neinkasoval.
25. 06. 2012 | 11:09

Jarle Halsnes napsal(a):

Milý autore, hlupáci asi prostě patří k životu....
25. 06. 2012 | 11:32

xx napsal(a):

Moderní společnost bezmezné víry ve vědu udělala z "neumíme vysvětlit" "neexistuje".

Obecně se tomu říká z nouze ctnost ;)
25. 06. 2012 | 12:19

Michal Macek napsal(a):

no aspon jeden superhrdina prece exituje:)

http://xman.idnes.cz/savars-karapetjan-mistr-sveta-v-potapeni-zachranil-cestujici-pux-/xman-styl.aspx?c=A120611_165736_xman-styl_fro
25. 06. 2012 | 13:12

Jirka napsal(a):

MartinO: Ale kdeze, to se vymysli nejaka vedecka teorie, ktera to vysvetli, a kdyz se ta teorie nepotvrdi, tak se vymysli nova. Cela veda jsou jen teorie, ktere nikdo nevyvratil.
25. 06. 2012 | 15:33

aga napsal(a):

Jogín

Autor a zřejmě i vy děláte logickou chybu - z toho, že nikdo nezinkasoval milion dolarů za nabídku prodeje vlastní babičky přeci automaticky neplyne, že babičky neexistují. Jen prostě nikdo nechce prodat babičku.
26. 06. 2012 | 10:21

Komoi napsal(a):

Zas tak moc mi nevadí, když lidi věří v nějaké opravdu složité nadpřirozeno, ale přijde mi jako výraz tuposti věřit na horoskopy.
26. 06. 2012 | 10:45

Buchar napsal(a):

Zajímavá informace.
Docela by mě zajímala ona definice nadpřirozena.
Myslím si totiž, že většina lidí si plete "nadpřirozeno" s dosud nepoznaným. A nechci tím teď hájit kdovíaké výroky. Třeba taková telepatie by teoreticky mohla být realizovatelná (můj názor), o telekinezi už bych velmi silně pochyboval. A to možná nebyl nejšťastnější příklad, ale chci jen naznačit problematiku. Jsem si jistý, že byly časy, kdy by byl za nadpřirozený považován dnes obyčejný mobilní telefon. Kde je tedy hranice mezi tím co ještě nevíme a co je definitivně nemožné? Protože já osobně nenávidím slovo "nemožné" a jsem rád, že jsem potkal dva lidi, co si vyhodili rameno a olízli si loket, jen aby dokázali podobný názor. Mě to v reálném životě moc nepomůže, ale co se dívám kolem sebe, pořád se dohadujeme mezi řadou teorií o prostoru, času a vůbec všem, co není čistá matematika.
30. 06. 2012 | 00:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy