Jsem kvalitarián
Když něco tvoří, nakupuje, vybírá, anebo doporučuje, vědomě dává přednost tomu, co považuje za dobré, hodnotné a nadčasové. Méně tak podléhá módám, jepičím trendům, reklamě a slevovým či množstevním akcím na produkty nižší kvality. Svůj výběr ale nestaví veřejně na odiv jako snob, který si drahé (a kvalitní) věci pořizuje na důkaz svého postavení. Kvalitariánství je odrazem osobního přesvědčení, že dělat věci dobře dává lidskému životu větší smysl.
O kvalitariánství
Když člověk cestuje po světě, nemůže si nevšimnout, že některé země jsou kvalitariánům zaslíbeny. Francouz nebude vařit z nekvalitních potravin, i kdyby měl hlady chcípnout. Pro Němce je automobil chrám, jehož detaily mají až rituální význam. A Švýcarsko je až synonymem kvalitariánství — švýcarská kvalita, říká se o hodinkách, nožích a dalších produktech.
Kvalitariáni, kteří sdílejí své poznání a zkušenosti, mají velký význam pro společnost. Malcolm Gladwell ve své knize Bod zlomu z roku 2000 představuje tzv. maveny jako oborové experty shromažďující praktické vědomosti o tom, co funguje, co je dobré a kvalitní. Ukazuje, jak důležité je, že shromažďují zdánlivě bezvýznamné střípky hodnocení kvalit světa kolem nás.
V neposlední řadě je kvalitariánství alternativou k nezřízené spotřebě bez ohledu na kvalitu. Vidíme-li dnes narůstající řady informovaných spotřebitelů se zájmem o kvalitní potraviny z lokálních zdrojů, ekologické produkty vyrobené tak, aby nezatěžovaly prostředí ani naše zdraví, pak je to mimo jiné důsledek kvalitariánství v nás.
Slovní původ
Kvalitarián je nové české slovo, které jsem si vymyslel, abych jednoduše vyjádřil svůj postoj k práci i životu. Později jsem zjistil, že pojem “qualitarian” se objevuje také v angličtině. Mým přátelům se slovo zalíbilo a někteří jej začali sami používat. Budu rád, když se přidáte i vy!
Viz také: www.Kvalitarian.cz