Druhý věk strojů
Autoři tvrdí, že změny v této oblasti postupují mnohem rychleji, než se většina z nás domnívá, a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Přinejmenším z tohoto důvodu lze knihu doporučit coby průvodce světem zítřka, pár trefných postřehů ke kariérní strategii v ní najdete.
S čím jsem měl ale trochu problém, je neskrývaný techno-optimismus autorů, který se projevuje všude tam, kde se snaží předvídat budoucí vývoj. Z mého pohledu to podrývá objektivitu, a tedy i důvěryhodnost knihy. I když jsem hodně snažil tyhle pasáže přehlížet, pachuť historicismu je silnější.
U kapitol o umělé inteligenci (AI), která je tak či onak kořením celého příběhu, jsem paradoxně postrádal inteligentní analýzu. Autoři sice citují Clarka, že „jakákoliv dostatečně pokročilá technologie je nerozeznatelná od magie,“ ale už nedovozují logický závěr, že světu ovládanému AI můžeme velice snadno přestat rozumět. Respektive budeme potřebovat experty k jeho výkladu, než ztratí nit i oni sami. (Ostatně něco v tomto duchu se již odehrává v souvislosti s HFT tradingem na finančních trzích, což velice dobře popisuje Lewis v poslední knize Jako blesk.)
Navzdory mnoha otevřeným otázkám autoři nasadili revoluční étos, ne nepodobný mnoha jiným knihám. Jenomže když na něj narážím ve 20 a více let starých knihách typu „Reengineering the Corporation: A manifesto for Business Revolution“ a zpětně vidím, že se vlastně zase tak moc nestalo, zůstávám stejně skeptický i k vizi autorů. Svět je příliš složitý na to, aby se dal narvat do pohádky, a Druhý věk strojů je tak lepší číst jako reflexi současnosti.
Ano, pro lidi, kteří chtějí zůstat IN na trhu práce, je to naprosto skvělá, potřebná a užitečná četba, ale pokud hledáte myšlenkovou hloubku, obraťte své vnitřní zraky jinam, a spíš ke specialistům než ke generalistům.
Kniha vyšla v nakladatelství Jan Melvil Publishing, kde si ji můžete také objednat.
Tipy na další zajímavé knihy najdete na mém čtenářském blogu Co čtu.