Fotky z Gori

23. 08. 2008 | 16:33
Přečteno 19010 krát
Do Gori jsme se dostali poprvé ve čtvrtek ráno. Provokativně vonící chleba z naši Nivy zřejmě přesvědčivě odpudil mladého ruského vojína z Burjatska, aby nás propustil dále. Tak jsme projížděli jeden checkpoint za druhým,až jsme dojeli do Gori - Stalinova města.

Projížděli jsme prázdné bulváry, pozorovali vyrabované obchody i spálené byty v domech nedaleko vojenské základny. Ta totiž, nikoliv město samotné, byla terčem ruského ostřelování. Domy stojící kolem ovšem měly smůlu, muška ruských dělostřelců není nejpřesnější.

gori
gori


Horní patra domů kolem základny byly vyhořelé. Přesto v domech zůstávali lidé. Dostali za úkol hlídat majetek před Rusy i před jihoosetinskými polovojenskými oddíly. Jaká najivní představa, že se babička ubrání skupinkám rabujících. Šlo zřejmě spíše hlavně o psychologický moment - raději se budou vloupat do bytu, kde nikdo není, než do obydleného. Proč si dělat zbytečné komplikace.

gori2
gori2


Vykrádání vypadalo následovně. Do dolních pater se leze přes okno, do horních přes dveře. Efektně se Kalašnikovem udělá kolečko kolem zámku na dveřích, ten se pak vykopne a je hotovo. Gruzínci jsou chudí lidé, moc toho nemají, ale televize, nová košile nebo vodka se taky vojákům hodí.

tank u Gori
tank u Gori


Když jsme z Gori v pátek večer odjížděli, tento vojenský transportér na kraji města ještě stál. Zda-li jej Rusové Gruzínům věnovali, nebo jsem jen nezahlédl posádku, to nevím. Už tam každopádně neměl co dělat, protože stažení vojsk v tu dobu mělo být "dokončeno". Jenže nebylo, i my jsme v pátek večer potkali cestou několik kolon tanků a obrněných vozidel mířících zpět do Osetie. Co však nezmizelo byly ruské checkpointy - "mírových sil" - ruští vojáci mají modré helmy a našívky MS.

clovek v tisni v Gori
clovek v tisni v Gori


Člověk v tísni byla první organizací, kterou ve čtvrtek ráno Rusové pustili regulerní cestou z Tbilisi. Nemuseli jsme tedy cestovat po polních cestách jako o den dříve naši turečtí kolegové. Mimochodem turecká humanitární pomoc je velmi efektivní a neuvěřitelně rychlá.

zeny
zeny


Ve čtvrtek jsme přivezli základní potraviny - chléb, nějaké konzervy, olej, těstoviny - v pátek potom hygienické potřeby. Jaký paradox, že největší radost lidem udělal toaletní papír. Válka prostě obrací lidské hodnoty.

gori
gori


Jeden z domů zasažený ruskou raketou. Lidé se před ostřelováním schovávali ve sklepě. Jejich domy prostě stály na špatném místě. Byly vedle vojenské základny. Patřily vojákům a ti je pronajímali obyčejným lidem. S těmito auty nikdo už nestačil odjet.

srapnel
srapnel


Šrapnel zabodnutý v domě jednoho z obyvatel. Muž, který nás pozval dále nám ukazoval, jak exploze odmrštila nábytek, televizi a rozbila všechny okna. Muž se naštěstí v době střelby ukrýval ve sklepě.

knihovna
knihovna


Z knihovny toho moc nejde ukrást a tak jsme si zde mohli klidně počíst některé z Puškinových děl o válce na Kavkaze. Jak symbolické. Další symboliku jde potom vidět na pokřivené nástěnce, ze které se na návštěvníky knihovny usmíval americký prezident George Bush.

ulice
ulice


Ulice před jedním z bombardovaných domů ve městě Gori.

general Borisov
general Borisov


S ruským generálem Vjačeslavem Borisovem jsem se osobně setkal ve čtvrtek ráno. To jeho kluci ostřelovali město, vykrádali byty nebo odváželi na kamionech nábytek a jiné cenosti.

Na závěr: Lidé se v internetových diskuzích někdy ptají, proč Člověk v tísni nepůsobí v Cchinvali nebo jinde v Jižní Osetii. Člověk v tísni, stejně jako všechny jiné humanitární organizace nemají přístup do Cchinvali ani Osetie. Ruský generální štáb jasně definoval, že jediné organizace, které do Cchinvali pustí, budou církevní. Což Člověk v tísni není. Navíc, v současné době tam z církevních organizací může působit pouze Červený kříž.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lerak napsal(a):

Okupanti zůstanou okupanty, ať je rok 1968 nebo 2008. Jen pan Klaus nic takového nevidí nebo lépe řečeno nechce vidět.
23. 08. 2008 | 16:54

Kritik napsal(a):

Byl jste, pane Romane Staňku, v Jižní Osetii, např. v Cchinvali? Až budete, vemte do svého digit foto více memory nebo do foťáku více filmů, určitě nebudete muset fotit jeden vojenský panelák ze všech stran.

A jak víte kdo kradl? Ani ti nejodvážnější lháři si neodvážili tvrdit, že to byli ruští vojáci.

Vy jste však i ty nejodvážnější lháře překonal.

Alespoň vím, že do parodie nazývané "Člověk v tísni" nemám poslat nikdy ani desetník. Jsou podstatně lepší a skutečně humanitární organizace.
23. 08. 2008 | 17:09

RA napsal(a):

proč rusové nepustí novináře do Osetie ? Nechtějí snad, aby svět dostal informace přímo z místa tragedie ? Nebo to spíše tragedie nebyla , a rusové nás budou zásobovat svojí propagandou ?
23. 08. 2008 | 17:35

sonkabrezova napsal(a):

Bohužel, musím souhlasit s Kritikem, v televizi, novinách a časopisech byl pořád a stále ukazován jen jeden jediný vojenský panelák - možná dva. To mi připadá hodně divné - mohl by mi to autor pan Rudolf Staněk nějak rozumně vysvětlit? Popřípadě uveřejnit nějaké další fotky - jen ať to však nejsou další evidentně narafičené atrapy raket uprostřed naprosto nepoškozeného náměstí atp... Jak pak má člověk něčemu vůbec věřit???
P.S. Gruzinců i Osetinců je mi opravdu velice líto a soucítím s nimi. Jsou to jen pěšáci ve hře velkých hráčů, tak jako my... Jakou roli hraje mnou zpočátku obdivovaný Človek v tísní???
23. 08. 2008 | 17:41

prirodovedec napsal(a):

Znicene lidske osudy, smutne fotografie. Jiste cenna pomoc. Pochopitelne selektivni informace jen z projetych mist a jasna ilustrace zlocinnosti Rusu a jejich spojencu. Pokud by to nebylo jasne, je to i jasne napsane.

Potesujici je, ze se tentokrat jedna o jasnou, srozumitelnou, nezastiranou, a tim i fer propagandu. Foto manipulace jsou jen drobne ve srovnani se znamymi predchudci prvni vlny.

Tupelo: Dekuji za jasnou a podrobnou ilustraci pro zmenu zlocinnosti nasich Gruzincu a jejich spojencu.

Mrtvym a vyhnanym ztracene zpet nevratime, nicmene cerstve upeceny a vonici chleba je jiste potesi. Doufam, ze nezdurazujeme, ze spolubocane tech dodavatelu pomoci predtim dodali ty kanony.

Pro autora: Nejaky snimek pry drive ceske dnes znicene gruznske vojenske techniky by take nebyl? Jiste by to byla medialni bomba.
23. 08. 2008 | 18:36

fgds napsal(a):

Stanku, Stanku,
fotit z mnoha stran jeden vyhorely panelak a pote to vydavat za vybombardovane mesto... nu co k tomu dodat. Asi VAs doma neucili ze lhat se nema....
23. 08. 2008 | 18:39

Standa napsal(a):

To je neuvěřitelné, jak dokáže být někdo natvrdlý. Pan ROMAN Staněk (pro sonkabrezovou) vám, přátelé, dole tučným písmem napsal, že do Osetie ruská armáda humanitární organizace nepouští. Co vím z ruských médií (koukám denně na ruské televize První kanál, Rossija, Vesti24 a NTV), tak ani není vyloženě třeba, ruská armáda humanitárně zásobuje Cchinvali a okolní vesnice sama.

Pro Tupela a Kritika: my přece víme, jak to vypadá v Cchinvali. Víme to z ruských televizí a informací několika ojedinělých ne-ruských novinářů, kteří se do Osetie náhodou dostali.

Jak ale víte, ruská armáda ne-ruské novináře do Cchinvali nepustí. RA se ptá proč. Nevíme proč. Možná právě proto, že Rusové něco skrývají, nevíme, jen se dohadujeme. Novináří, kteří se do Osetie na vlastní pěst pokoušeli dostat ihned po bombardování (rozhodnutí v redakcích padlo ihned v pátek a už od soboty a neděle 9.-10.8. se novináři do Osetie pokoušeli dostat) byli zastaveni, okradeni, někteří zbiti, někteří zastřeleni, nebo postřeleni, několik bylo postřeleno dokonce v přímém přenosu. O své zkušenosti s ruskými a osetinskými vojáky (kteří se chovají spíše jako kolumbijští únosci) mohou podat zprávu novináři z Česka, z Ukrajiny, Turecka, USA, Gruzie, Izraele, Holandska, Francie, Británie. Tři mrtví novináři, několik zraněných a desítky přepadených a okradených novinářů, taková je bilance této krátké války.

Doporučuji vám přečíst si reportáž ukrajinského redaktora televize Inter (pro vás natvrdlé - je to protijuščenkovská TV), který byl se svým kameramanem unesen osetinskými vojáky a vyslýcháni několik hodin osetinskou MGB a ruskou FSB. Je to zajímavá reportáž.

Narozdíl od vás zaslepených sleduju média i západní, i ruská, i gruzínská (pokud jsou ruskojazyčná), takže jsem si udělal poměrně přesný obrázek o tomto konfliktu.

Děkuji Člověku v tísni, že humanitárně pomáhá alespoň jedné straně konfliktu.
23. 08. 2008 | 18:41

Jan napsal(a):

Tupelo díky za linky
Naše média mají nejspíše přísný zákaz z vlády ( a ta z USA ) zveřejnit cokoli, co by snad mohlo do této tragédie vnest trochu rovnováhy. Za poslední dva týdny mi objektivita našich sdělovacích prostředků připadá jako zlý sen, ve kterém zločinec někomu zabije na ulici blízkého, ten ho v zoufalosti začne pronáslenovat, ale vrah už vběhne na svojí zahradu a křičí : sem nikdo nesmí. A teď nastupuje náš objektivní tisk , zejména ČT a naplní zprávodajství senzační zprávou - útočník obsadil cizí objekt a ohrožuje slabšího. Příčinu přejde stručně : oni už se v minulosti hádali.
23. 08. 2008 | 18:45

Lila napsal(a):

Kritik
Roman Staněk jasně uvádí, že cílem ostřelování Rusů v Gori nebyly obytné domy, ale vojenská základna.

Nicméně, mohl by mi někdo vysvětlit, co Rusové dělají na výsostném území Gruzie?
23. 08. 2008 | 18:55

vlk napsal(a):

Standa

hm.A nezdá s e vám, že kdyby Saakašvilli nebyl zavelel na Plzeň Vávro na plzeň, pardon, na Cchivvalli, tak jsme dne s byli jakýchkoliv fotografií z té či oné strany ušetřeni,
Fakt je , že pan Staněk by neměl co fotit.

A ještě něco pane Staňku - pokud seberu všachno, co píšete, vyplývá mi z toho, že poničené jsou baráky v bezprostřední blízkosti kasáren. Navíc, podle vás - byty vojáků, kupodivu pronajaté civilům.

No už hned druhý dne konfliktu jsme napsal, že ruská armáda nepodala nijak oslnivý výkon. Jenže ani ona nepřivezla raketometné baterie a nezačala pálit "na plochu".
Ale jak napsal přírodovědec - u vás je propaganda prvoplánová a nezastíraná. Takže není co dodat.
A těm nešťatsníkům, kteří jsou semleti důsledky Saakašvilliho hospodského furiantství to pomůže jen málo. Na obou stranách.
23. 08. 2008 | 19:21

Jan napsal(a):

Lila
Útočník na sebe bere odpovědnost za další sled událostí i v případě, že pak už situace zcela neovládá. Tak by to mělo být i v běžném životě : přepadl jsi mě na ulici a ohrozil na životě? Pak ber na vědomí, že mohu být silnější a že dopadneš špatně. Bohužel si myslím, že přehnané seběvědomí Saakašvilimu naordilovaly právě USA a ten si byl téměř jist, že za masakr civilního obyvatelstva těžkými pěchotními zbraněmi, se mu nic nemůže stát. Tam je příčina současné situace, které se mi také pranic nelíbí.
23. 08. 2008 | 19:22

stále rebel napsal(a):

23. 08. 2008 | 19:23

vlk napsal(a):

Lila
vysvětlím.
Kdybset za sebou měla úspěšné absolvování vojenské katedry VŠ a lekci taktiky od podplukovníka Kravárika, věděl a byste, že každá vojenská operace řádné armády má tři fáze:
1-zachycení útoku agresora
2-odražení tohoto útoku a přechod do protiútoku
3-pronásledování utíkajícího nepřítele a jeho oslabení, aby už se nevrátil.

,-))))
Ne ale teď vážně. Slyšela jste někdy o sedmidenní válce mezi Egyptem a Izraelem? Nejspí ano. Dopadla správně, Jak měla. Izraelské tankové brigády tenkrát stály asi 60 km od Káhiry. Co dělaly na druhém břehu Suezu a co tam dělaly tak hluboko?
Když tankové divize maršála Amira byly beznadějně zničené na Sinaji?
A chcete příkla d novější ? co dělá americká základna Bondsteel v Kosovu?
23. 08. 2008 | 19:29

Hobart napsal(a):

sonkabrezova, Kritik

Tak nevím, jestli to na vás dělá dojem, že R.Staněk vydává ty fotky za rozbombardované město... Ale každopádně je to naprosto jedno, jeden panelák, dva paneláky, ulice nebo město. Slušnost a lidskost se nepoměřuje kvantitou ale kvalitou činu. Právě proto je hloupá pošramocená fasáda Národního muzea dodnes národním mementem. A stejně tak je nesmysl se na něco dívat logikou panelák (v Cchinvali) za panelák (v Gori).
23. 08. 2008 | 19:39

Tupelo napsal(a):

prirodovedce, google nezklamal, ale bylo to preci jen tezsi nez jsem si myslel ;). Jsem rad ze autor blogu uvedl sve fotografie, nasledky valky jsou zle pro obe strany a myslim ze uz sami gruzinci prichazeji na to, komu za ne mohou podekovat. Nektere vyroky Saakasvilliho jsou opravdu psychopaticke, napr. ten o tom jak americka armada obsazuje a bude branit gruzinky pristav. Doufam ze zminene dodavky tepleho peciva nebudou vazany na opetovne dodavky chledneho kovu. ;)

Standa: pisete ze 'my prece vime' jak to vypada v Cchinvali. Nevim sice kdo jste to 'vy', ale treba se najde dost lidi, kteri NEVI jak to vypada v Cchinvalli. Na jednu stranu pisete ze rusove tam nikoho nepusti, vzapeti hned dodavate ze se jich tam par dostalo. Budme proto radi za tech par fotek na adresach ktere jsem uvedl.
O zkusenostech s novinari na uzemi JO jsem slysel, maji stejne trable jako novinari vsude jinde ve valecnych konfliktech (Palestina, Irak, Somalsko, Afganistan). Vzpominam si ze pred par dny nejaci novinari (snad to byli cesti)obvinili ruskou stranu z natlaku, aby pozdeji priznali, ze vlastne nevi, v jakych sluzbach oni vojaci pracovali. Je zajimave ze stezujici si novnari jsou ze zemi NATO (+Ukrajina, Gruzie (?), Izrael), pro vetsi objektivitu by to chtelo i stiznosti novinaru ze zemi jako Rusko, Cina, Indie, Brazilie.
Blahopreji Vam ze jste si udelal, jak pisete, 'pomerne presny obrazek', zatimco ostatni jsou natvrdli a zaslepeni. Proc, jen z toho duvodu ze maji jiny nazor?

Lila: rusove vojensky oslabuji Gruzii, mozna z duvodu, ze chteji v dohledne dobe minimalizovat riziko nove agrese proti narodum, jez s nimi nechteji zit v jednom state. Rekl bhych z maji pro tuto svou pritomnost mnohem silnejsi duvody nez napr. americane pro svou pritomnost v Iraku.
23. 08. 2008 | 19:41

Standa napsal(a):

vlku, četl jsem chat s panem Staňkem. Nepamatuji si, že by popíral vinu Saakašviliho, ale ani jednostranně nenahlíží na Rusko. V tomto konfliktu mají všichni máslo na hlavě. Největší bordel už 2 týdny dělají v Gruzii právě osetinští a ruští vojáci. Václav Klaus to řekl správně: viníky jsou obě strany, nejen Rusko a nejen Gruzie.
Úkolem humanitární organizace je pomáhat postiženým léky a jídlem. To Člověk v tísni dělá. Co ještě od pana Staňka chcete? Měl by podle vás běhat po Gori s ruským praporem, aby ho sejmul gruzínský odstřelovač?
23. 08. 2008 | 19:47

Standa napsal(a):

Tupelo: jste příliš ve vleku ruské státní propagandy. Je ztráta času s Vámi diskutovat, nevím jaký důkaz chcete, asi byste i mrtvého ukrajinského novináře vydával za banderovce, nejspíš to máte ze svodky osetinské MGB, že?
23. 08. 2008 | 19:54

Imhotep napsal(a):

Je mi to líto, ale bohužel musím konstatovat, že pan Roman Staněk ve mně budí silnou nedůvěru. Můj vděk a obdiv má za to, že je ochoten pomáhat válkou postiženým civilistům. Budiž mu chvála. Nicméně v dalším se jeví více než pochybným zdrojem informací.
1) Popisuje rabování ruských vojáků. Viděl je nebo čerpá z vyprávění? Podal na ně stížnost nebo tuto věc ohlásil? Nebo se spokojil jen s psaním...
2) Hezká je ta fotečka s nějakými torzy aut a s popiskou, že s těmito auty už prý nikdo nestačil ujet. Jenže ta auta, pane Staňku, očividně nejsou ani ohořelá a kola jim velice pravděpodobně chyběla dávno před válkou. Jsou to prostě odstavené vraky! Stejně tak se ptám na výpovědní hodnotu fotky s popisem: Ulice před jedním z bombardovaných domů. Je tam čurbes, to prosím ano, ale co s tím mají společného Rusové?
3) Jako novinář, tedy budoucí novinář, byste měl dbát na objektivnost. Mohl jste klidně vedle Vašich fotek stáhnout dostupná fota z Jižní Osetie z internetu a vystřihnout kvalitní fotoreportáž o Homo sapiens stupidus, řečeno s Františkem Koukolíkem. Ty fotky z Jižní Osetie, na které zde dal odkaz Tupelo, jsou děsivé. Promiňte, ale jeden Vámi vyfocený rozbitý dům spíše vyvolává otázku, co chce autor vlastně říci.
4) Pane Staňku, byl jste v oblasti, kterou zničilo bezohledné soupeření velmocí typu:
"Když Vy Kosovo, tak my Osetii!"
"Když Vy Osetii, tak my.... však uvidíte!!"

Utrpení civilistů na obou stranách je neskutečně veliké a bude trvat hodně dlouho. Zkuste si raději, namísto propagačních fotoblogů, zajít mezi obyčejné Gruzínce, zkuste kontaktovat Osetince, kteří před bombardováním utekli do zahraničí...možná zjistíte, že skutečný pramen toho utrpení je někde jinde, než se domníváte.

P.S. Upřímně řečeno se Rusům nedivím, že novináře Vašeho typu si na své uzemí nepustí.
23. 08. 2008 | 19:54

.-. napsal(a):

Lila - s tímto přístupem by ještě vedle nás vládnul Hitler, naštěstí to Rusové dotáhli až do Berlína. A víte, co se vyčítá Bushovi sr.? Že během 1. války v zálivu (r.1991) nedošel až do Baghdádu, ale zastavil se před ním. Tak si vyberte.
23. 08. 2008 | 19:58

prirodovedec_II napsal(a):

To vlk:

Par demografickych cisel o Abchazii:
Gruzinci Abchazci
1989 Census 45.7% 17.8%
2003 Census 21.3% 43.8%
2008 Census ? 100%Rusove!

Vzhledem k Vasi naprosto nezpochybnitelne
interpretaci "kavkazskeho" mirotvorneho
procesu ruske armady si Vas dovoluji pozadat o vysvetleni me ponekud matoucich dat. Uz jsem Vas jednou o to zadal, ale
asi to bylo "po sezone". Doufam, ze tentokrate me nenechate ve stychu.
23. 08. 2008 | 20:04

prirodovedec napsal(a):

vlk: Upresneme chat, ktery ma zrejme Standa na mysli:

http://aktualne.centrum.cz/...
23. 08. 2008 | 20:11

RUMCAJS napsal(a):

Pane Staňku, nemohl by jste poprosit toho Borisova, aby v Gruzii udělal trochu větší bordel,rozstřílel více paneláků a více mrtvých, by někteří naši spoluobčani byli více spokojeni a ukojilo to jejich hlad po krvi ?
23. 08. 2008 | 20:16

Tupelo napsal(a):

Standa: nevim proc se me na neco ptate, kdyz je se mnou ztrata casu diskutovat. Presto kratce odpovim, nejsem z tech stastlivcu co maji pristup k nejakym svodkam tajnych sluzeb, ale priznam se, ze by se mi to docela libilo (tak 4,5 nejvyznamnejsich), zda se mi totiz, ze udelat si nestranny nazor bez svodek neni mozne :)
23. 08. 2008 | 20:19

Plim napsal(a):

Roman Stanek

Diky vasemu blogu clovek v tisni prisel o dalsiho prispevatele,protoze takovyto skvar nehodlam podporovat.

Co se tyce tech aut,ktera nestihla odjet..no to pochopitelne ani nemohla kdyz je z fotografii patrne,ze jiz nejaky patek nejezdi a spise slouzila jako prolezacky pro deti vy manazere
23. 08. 2008 | 20:32

třebaKarel napsal(a):

Vlku ,
tentokrát myslím že se můžem shodnout : kdokoliv páchá zlo na bezbranných civilistech je hajzl . Pokud to dělají ozbrojené složky nějakýho státu ,nezasloužejí si slitování .
Máte pravdu , spustila to nepochopitelně gruzinská strana ,Rumcajs by to popsal asi výstižnějc a lyričtějc . Ale to přece / nezlehčuju to / nemůžu brát jako omluvu pro všechno co se tam stane .Nemám důvod nevěřit p. Staňkovi - rozčilení pisatelé nahoře ho nazvali lhářem .No když před pár lety mohli titíž vojáci srovnat Groznyj se zemí , zdá se tohle jen jako prkotina .
Vyprávěl se jeden příběh jak po válce někomu na ulici v Praze sebral ruský voják hodinky .Okradený uviděl za okamžik oficíra a stěžoval si mu .Oficír vojáka na místě zastřelil .
Doba je zlá .
Máte asi pravdu že takhle ten příspěvek vypadá jednostranně ale tohle přece nemůže být něco co udělala druhá strana a na rusy to svádí .Vždyť tam jsou fyzicky .
Uvidíte že až budou k vidění hrůzy co ti gruzíni udělali v Osetii ,budu stejně naříkat nad nimi .Bohužel to trvá a vkrádá se myšlenka že se může s něčím hýbat .
Nevkrádá se mi proto že bych neměl Rusko rád ,tihle syčáci nejsou zaplaťpánbůh Rusko, ale
proto že jinak to nevpuštění novinářů nemá logiku .Moc mi to nemyslí , vidim rudě .

P.S. můžete mi někdo říct jak poznáte s jistotou sobě vlastní že je na fotkách jeden barák z mnoha stran ?
Takovýhle baráky jsou jestli to nevíte všude stejný .Od Aše po Vladivostok .
A kdo jste se někdy setkal s vojákama jinak než ve filmu, ten generál je každopádně sympaťák , viďte ?
Určitě si hezky hraje s dětma .Sorry . tK
23. 08. 2008 | 20:34

Luba napsal(a):

Odkaz pro všechny nadšené zastánce ruských okupantů a osvoboditelů Osetie, s množstvím naturalistických záběrů, taktéž z města Cchinvali:

http://www.navoine.ru/forum...
23. 08. 2008 | 20:46

terrier napsal(a):

Roman Staněk - děkuji za ukázkovou propagandu, Člověk v tísni jím ztratil jednoho přispěvatele.
Na turistické, výzvědné, provokační a propagační služby přispívat opravdu nemíním.
23. 08. 2008 | 20:49

Martin napsal(a):

Pane Stanku, problemz v Jizni Osetii jsou znamy, ale proc nepusobite v Severni kde jsou tisice osetijskych uprchliku take v tisni stale nevime.
23. 08. 2008 | 21:02

třebaKarel napsal(a):

Imhotep ,
no rychle víte jakýho typu je novinář pan Staněk .Já ne , zato nevím jestli dobře vidím - napsal jste skutečně - jestli podal stížnost nebo to někde hlásil ? Viděl jste někdy vojáky zblízka ? Tam mají na každým tanku takový okýnko s nápisem reklamace , tank je viditelně označen číslem a jmény posádky s fotkama a v okýnku sedí milý mladík který Vám s vyplněním Vaší stížnosti ochotně pomůže . tK
23. 08. 2008 | 21:18

tata napsal(a):

Panové

Nejhorší je at má vinu ten nebo ten odnesli a ještě odnesou to zase ty obyčejní lidé.Vždy je špatné když hovoří zbraně.Jak je vidět obě strany se snaží silně skreslovat.A dopad všeho si možná ani neumíme představit.Nevím už kdo to psal .největší nebezpečí že rusko bude v pol.izolaci a muže se spojit s čínou nebo arabskym světem a to pak bude mazec.to potom tyto oběti budou prkotina.
23. 08. 2008 | 21:33

Martin napsal(a):

"To jeho kluci ostřelovali město, vykrádali byty nebo odváželi na kamionech nábytek a jiné cenosti."

zajimave, redaktori reflexu kteri byli take v gori rikaji, ze jeho kluci naopak chytali rabujici bandy. komu verit, komu verit ...
23. 08. 2008 | 21:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Luba:
Pěkně to tam Gruzínci zřídili, jen co je pravda.
23. 08. 2008 | 21:43

stále rebel napsal(a):

Pane Staňku, to, že ruští vojáci kradou nábytek již vyprávěl v televizi Štětina. Smál jsem se tomu a představoval jsem si tank, se skříní nebo gaučem, jak uhání do Ruska. Vy jste jim na to dal kamiony, no dobře, ale stejně mi to přijde pořád trochu uhozené.
Pane Staňku, víte proč se nekrade nábytek, ale například elektronika nebo jiné drobné a cenné věci? Víte kolik byste si vydělal, kdybyste vzal kamion naložil v Gruzii použitý nábytek a vezl jej stovky kilometrů a tam jej zkoušel prodat? Stěhoval jste se někdy, víte co to obnáší stěhovat nábytek? Máte zloděje za hlupáky? Až budete chtít někoho příště zase očerňovat, tak neposlouchejte Štětinovy hlouposti, ale trochu přemýšlejte, ať to vypadá věrohodněji.
23. 08. 2008 | 21:47

Martin napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

takhle se dela propaganda, rusti vojaci pry rabuji. kdo se ale podiva pecliveji na jejich "uniformy" a boty, tak je mu jasne ze o vojaky nejde, ale bud o nejake bojuvky (mozna z jizni osetie) nebo o jednu z band gangsteru, ktera tam loupi.
23. 08. 2008 | 21:53

vlk napsal(a):

třebaKarel

nejsme ve sporu.

Standa
tohle už je lepší , co jste napsal. Jennemáme možnost zjistit jak s i počínali Gruzíni, dokud byli v Cchinvalli. Ale vlastěn máme. O příspěvku ZDF , podle kterého tam Gruzíni nahnali osetinské civilisty do kostela a ten zapáli tu referovaly dva nezávislé zdroje. A na vlastní ušijsme slyšel Jana Petránka na ČT24, jak říkal , že má informace , které nemůže ověřit, že ustupující Gruzíni zapalovali vše odkud ustupovali. Snímky z Cchinvalli tomu , minimálně částečně, nasvědčují.
Tím nelegitimuji loupeže. Násilí. Nikoho. Jen nevím co bych dělal já, kdybch byl Osetinec, pokud tohle všechno, co je pravda, kdybych s e dostal do Gruzie.Určitě bych neloupil. Pokud bych náhodou nechtěl domů přivézt náhradu za to, co mi rozstříleli nebo spálili Gruzínci .
Nemohu si pomoci největší vinu má ten, co to nastartoval.

přírodovědecII

neznáj zdroj vašich cenzů. Ale nám důvod vás zpochybňovat. Vás osobně, protože si neumím představitm,ře byste měl zapoteřbí nějak upravovat data.
Takže zkusím svůj komentář.

roce 92 došlok první válce mezi Abcházií a Gruzií. Přestože Gruzíni měli dolst drtivou převahu, bojovali velmi mizerně, německá Wiki mluví o zásadní neschopnosti koordinace. Takže nakonec dost panicky utíkali. S nimi 250 000 etnických Gruzínů. Po čase s e jich vrátilo zpět 50 tisíc. Takže se usídli zejména vprovincii Gali, kde tvořili etnickou většinu.
Po hříchu došlo k tomu, že v roce 2001 začali v Abcházii operovat gruzínští partyzáni...Dopadli podobně jako gruzínská armáda. Takže další exodus. Gruzíni totiž měli na paměti to, čemu s e říká masakr v SUchumi. Z roku 93!
Asi to bylo opravdušílené, co se tam tehdy dělo.Jak by také ne, když prameny uvádějí, že tomu masakru velel jistý Šamil Basajev. Který bojoval se svými dobrovolníky , na straně Abchazců.

No být abcházským Gruzínem, chtělbych rozhodně ruský pas!

No a ruská armáda tam ? Bez ní by to asi pro Gruzíny bylo o dost horší.
No aaprojel jsem také historii ABcházie. Oni si, kuzpodivu, až do1524 vládli sami. Teprve pam nějak přešl pod jurisdikci gruzínských knížat. A to max. do roku 1808.. pak zase až 1918- 1922...
Ono se o sounáležitosti s Gruzií mluví dost těžko. Abcházci jsou totiž muslimové..
A to velmi bojovní.

Ostatěn , víte prošč gruzínská armáda vtrhla do Abcháziev r. 1992?
23. 08. 2008 | 22:01

Blue Jay napsal(a):

2 prirodovedec,
Mate krasne links, lol. Same blicilisty. Vzdy se musim smat kdyz se Cesi odvolavaji na blisty.. Asi jim imponuje to slovo "Britske". Musi to byt seriozni! No ja nasel stejne seriozni publikaci. Sice to nema v napisu Britske, ale je to stejne neutralni. Halo! Noviny.

Nobody in UK ever heard of Britske Listy. What a hell is it? Levicaci to porad nekde lovi a se na to odvolavaji.
23. 08. 2008 | 22:01

Standa napsal(a):

Martine, přesně tak. V Rusku a Gruzii neexistuje zpravodajství, existuje zde jen propaganda. Toho bychom si měli být při přijímání informací o osetinském konfliktu vědomi. Nemá valný smysl se stavět na tu či onu stranu. V Gruzii i Rusku probíhá permanentní informační válka, která spočívá v taktice, komu se do západních médií prostřednictvím svých "zdrojů" a tiskových agentur podaří protlačit větší lež. A že se to oběma stranám konfliktu daří jsme svědky dnes a denně, viz některé články v západních denících, ale třeba i českých (vč. Britských listů), které přebírají vše bez ověření).
23. 08. 2008 | 22:01

Standa napsal(a):

vlku: ZDF a osetinský kostel. Shodou okolností jsem se snažil dopátrat prvotního zdroje této "zprávy". Takže: první zdroj bylo osetinské MGB, který pak citovalo osetinské rádio (jde o oddělení ministerstva informací, jehož redaktoři jsou zaměstnanci ministerstva). Z rádia převzala ruská agentura Regnum, o které jsem četl rozbory, že jde o informační nástroj FSB (nepotvrzeno, jen dohady). Od Regnumu pak ruské televize a odtud šup šup na Západ.

Fakta: dosud, ačkoli je jih Jižní Osetie už 2 týdny pod kontrolou ruské armády nebyly zveřejněny důkazy, ba ani fotografie spáleného kostela.

Bohužel osetinským, abcházským a podněsterským médiím, pokud informují o konfliktech či provokacích ze strany Gruzie (Moldavska) nevěřím ani slovo, dokud informace není nezávisle potvrzena.

Takže už 2 týdny čekám na fotografie spáleného kostela a zbytky mrtvých těl.

Zatím mám spíš dojem, že se ZDF stala obětí úspěšně vedené informační války, tentokrát ze strany Osetinců.

Česká média zase často nekriticky přejímají informace z gruzínských zdrojů (a to nemluvím o panu Štětinovi a jeho "nezávislých zdrojích", což je tragedie sama o sobě).
23. 08. 2008 | 22:12

prirodovedec napsal(a):

B.J.: Zdravim. To vite, kdyz tam tento autor psal, co mam delat? :) Az napise clanek o Kanade do Neviditelneho psa, pridam tam odkaz take.
23. 08. 2008 | 22:22

fafnir napsal(a):

pro:přírodovědec,Imhotepa,Martina,TřebaKarla a ostatní fandy správného Ruska.
Je mi teprve 61 let,prosím o správné vysvětlení toho co jsem 21 srpna 1968 při cestě do práce z Břevnova do Malešic ráno u rozhlasu a jinde ve středu Prahy viděl,Dál jsem se totiž nedostal.A taky prosím o sdělení,jak ta zarytá kontrarevolucionářka zastřelená dle vás plným právem na Klárově ohrožovala hodné Ruské zachránce.Jistě to budete vědět,a správně mi to vysvětlíte.
Třeba stejným způsobem,jako to Rusáci vysvětlovali Finům,když proti nim zahájili válku z úžasným odůvodněním,že jim nechtějí odstoupit Karelii.Nebo jak pomohli Hitlerovi obsadit Polsko.Vždyť vy jistě nějaký morální důvod najdete,ne?Vždyť Gruzie si dovoluje chtít být svobodná,a tak Rusáci mají dle vás plné právo tam vtrhnout.Třeba jim také dopřejete a schválíte právo chránit své občany v Karlových Varech,a pošlou znovu k nám své mírové sbory.
23. 08. 2008 | 22:25

Martin napsal(a):

Fafnire, muzete mi rici, jestli pred 21. srpnem ceska armada zacala pacifikovat napriklad moravaky a bombardovat Brno a v nasledku toho prijela sovetska vojska ?
23. 08. 2008 | 22:30

Martin napsal(a):

prirodovedce, straka si ani neprecetl co jste napsal on reaguje na zaklade velmi primitivnich reflexu (i kdyz psi pavlova podle mne byli na mnohem vyssi urovni nez nejaka sojka), vidi britske listy tak nakopiruje svoji standartni priblblou vetu. o co slo ho nezajima, zajima ho jen pripadne vyprovokovani nejakeho flame.
23. 08. 2008 | 22:32

vlk napsal(a):

Standa

víte, na jedné straně nemám důvod vámnevěřit. Na druhé straně - neumím si představit, že právě ZDF by nalítla na takhle jednoduchou propagandu.

V každém případě, ten druhý zdroj zprávy o tom kostel tady uvedl i následující informaci.
V ZDF o otm kostele referovala do kamery bloňdatá žena.
Večer si pustím Novu a co nevidím - tatáž bloň´datá žena mi mluví z obrazovky ,a e je to komentováno tak , že jako mluví o ruském ničení Gori.Takhle zacházela se zdroji česká media.
Cituji více méně doslovně.Nebo s eo to aspoň snažím.

fafnir
víte co?Vezměte si interwiev Václava Klause,abyste našel odpovědi na svoje otázky. Od autority. Od nás nevezmete nic.
23. 08. 2008 | 22:34

Imhotep napsal(a):

pro třebaKarel:

Pokud dobře čtete text pana autora, tak tam píše, že se setkal s oním vyfoceným generálem. Tam to udělat mohl. Hulákat do kanonu opravdu nemá cenu.
23. 08. 2008 | 22:38

Luba napsal(a):

Pro nadšené příznivce pana Putina a jeho politiky přináším odkaz na podporu jejich proruského stanoviska k rusko-gruzínskému konfliktu:

http://knup-ru.livejournal....

A zde najdete povedený film, který se jmenuje "Rány Cchinvali" a byl vysílán 22.8. v ruské televizi.
Záběry polorozbořeného města se střídají s křikem dětí a lkáním žen, a jsou prostříhány se záběry ze cvičení gruzínské armády.

Je to o tom, kterak 20 ruských mírotvůrců chránilo před gruzínskými zločinci mírumilovné obyvatele Cchinvali.
Naposledy jsem viděl něco podobného v jednom filmu - ano, byl to film "Sedm statečných"!

Ale - bez ironie,... zdá se, že by někdo měl jít před mezinárodní soudní tribunál.
I když zfalšovat se dá všechno.
Jenže je tu problém:
Až na prostříhané záběry gruzínské strany působí všichni zcela autenticky.

Slova reportéra: (nepřesná citace) Byl jsem v Íráku a viděl jsem, že Američané útočí jen na lokální cíle, a civilisté tam také umírali, ale evidentně šlo jen o neplánované excesy jednotlivců. Ale tady šlo o plošný útok proti všem bez výjimky. Plošně.

http://www.1tv.ru/news/p3840
23. 08. 2008 | 22:38

Blue Jay napsal(a):

Vi nekdo
Proc Rusove porad porusuji sve slovo ktere dali ? Porad okupuji uzemi Gruzie. To jim nestaci ze vyhodili dulezitej zeleznicni most do povetri, znicili par mest a vesnic? A ted sedej u kohoutku ropy v pristavu Poti jako nejaka ropucha. Jestli si porad nekdo ze zdejsich rusofilu jako vlk, mueller a dalsi (a ze je jich v CR porad tuny)mysli ze Rusko se lisi od SSSR tak se jsou smesni. Je to porad ten samej rezim co vtrhl do Finska, Polska,Madarska,Ceskoslovenska, do Afghanistanu, Cecenska, aby tam mirove pomahali. Americane by meli vyslat aspon jednu letadlovou lod ke brehum Gruzie. Jinak si ten novodobej car Putin zacne myslet ze mu vse projde. Let's play a game of chicken. Jsem si jist ze ten KGB trpaslik co ridi Rusko mrkne prvni.
23. 08. 2008 | 22:42

fafnir napsal(a):

martin
a můžete mi říct,jak ti Poláci v r.1939 a Finové v r. 1940 přepadli Rusko.A my jsme v 68 podle nich ohrožovali socialismus,to podle vás Rusákům jako důvod k přepadení zcela stačilo.Jsou stále stejní,a teď znovu čekám od lidí jako vy to správné vysvětlení,jistě podle vás byli ve všech třech případech v právu.
23. 08. 2008 | 22:43

Martin napsal(a):

Lubo, nemohu mluvit za vsechny, ale nemyslim si ze jde zde prevazne o jasne proruske stanovisko ale ze jde o neprogruzinske a hledani pravdy v propagandistickem blaboleni obou stran.

Rusove nejsou mirumilovnymi beranky stejne jako Gruzinci nejsou chudackem obeti.
23. 08. 2008 | 22:45

Martin napsal(a):

Fafnire, kdyz mluvite o tech rusacich porad, tak vam jiste jde o ukrajince Brezneva, ze a u polaku a finu o gruzince Stalina ?

Stale nevim, jakou to cast ceske republiky jsme bombardovali v 68, ze to tak nadsene porovnavate s dnesni situaci ?
23. 08. 2008 | 22:46

fafnir napsal(a):

Blue Jay
no, když v celé své historii Rusové nikdy slovo nedodrželi,tak proč by s tím měli začínat zrovna teď.
23. 08. 2008 | 22:46

Standa napsal(a):

Blue Jay: nepoužívejte slovo okupace pro události, které okupací nejsou. Doporučuji nahlédnout do výkladového slovníku, kde význam slova okupace naleznete (obsazení cizího státního území zpravidla vojensky).

P.S. všimli jste si, jak se posledních 20 let o událostech v roce 1968 mluvilo jako o invazi, a najednou letos se o 40. výročí nemluví o 68. roce jinak, než jako o "okupaci"? to je panečku terminologický posun.
23. 08. 2008 | 22:49

Imhotep napsal(a):

pro fanfir:
Nepleťte prosím okupaci Českolsovenska z r. 1968 s válečným konfliktem v Gruzii. Pokud vím, tak Československo před vpádem okupačních vojsk neostřelovalo území SSSR, kteréžto zhůvěřilosti se gruzínská vojska ráčila dopustiti a pak nestačila ustupovat i se svými americkými poradci, kteří od dob "mírové" mise USA ve Vietnamu mají rychlý nástup do vrtulníku v základním výckviku.
Všichni vojenští velité bez ohledu na státní příslušnost a války jsou mi zcela proti srsti. Pokud chce být Gruzie svobodná, prosím, ale ať tutéž možnost dá i dalším. Jenom bych si také přál, ať její diktátorský prezident nestřílí do civilistů, nefalšuje volby, nedrtí násilím opozici, neruší soukromé televize a nezačíná války, protože jinak je ten Vás vzor svobodymilovnosti asi dost fajn chlap - a taky asi vegeterián :)
23. 08. 2008 | 22:49

fafnir napsal(a):

martin
my jsme nikoho nebombardovali,a přesto přišli,stačilo zrušit cesuru,a lidé vašeho ražení je vítali.A martine" sojuz nerušimij respublik svobodnych,splatila na věky vělikaja Rus"Takže,ten Stalin a Brežněv byli Rusáci.Rus byl možná Lermontov.To bude to rozlišení.A KGB Putin je to první.
23. 08. 2008 | 22:54

Imhotep napsal(a):

Pro Blue Jay

A můžete mi říct, proč gruzínský prezident dohodne příměří a pak dá pokyn k útoku?
23. 08. 2008 | 22:55

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

Mohl byste, prosím, přestat směšovat události v Československu r. 1968 a v Gruzii r. 2008? Hodně by to pomohlo.
23. 08. 2008 | 22:57

Martin napsal(a):

Pokud jsme my nikoho nebombardovali, tak nas laskave nesrovnavejte s Gruzii, ktera zautocila na separatistickou republiku a bombardovala jejich hlavni mesto.

Stalin byl Gruzinec, Breznev byl Ukrajinec. Pokud si prelozite hymnu, tak vite ze se tam zpiva o svobodnych republikach, je to stejne jako o velike rusi. Navic Stalin byl ten, kdo vyvrazdil nejvic Rusu v historii.
23. 08. 2008 | 22:57

Pumprlidentlich napsal(a):

trapné odkazy na blicí listy, místní panoptikum oslavující Putiny, Hitlery a podobný dobytek, který to dělá pro blaho národa. Klasika

Podle místního socialistického panoptika s inteligencí blicích listů jsme vlastně integrální součást Ruska, protože v Karlových Varech žijí Rusové.

Blicí listy přitahují stále stejný typ lidí, kteří budou existovat vždy. V civilizovaném světě se snad k moci již nedostanou a svoji neschopnost v životě něco dokázat, budou vždy kompenzovat nesmyslnými cancy, kterým může věřit akorát labil s inteligencí duhy.

Proč je vlastně ruská mírová armáda stále v Gruzii? Oni Gruzínci někoho napadají? Čechoslováci taky napadali henleinovce, tak je Hitler musel zachránit...

Neměla by Česká Republika obsadit mírovou armádou USA?
0,6% obyvatel USA jsou Čechoslováci.
23. 08. 2008 | 22:59

fafnir napsal(a):

Standa
jste člověk zvláštního ražení.Při diskusi o radaru je přítomnost 200 amerických vojáků lidmi jako vy,nazývána okupací cizím vojskem,ale přítomnost 200 000 ruských vojáků okupací není.To bude to avantgardní nové myšlení.
23. 08. 2008 | 23:00

fok napsal(a):

Pumprliku - Americane obsadili Kosovo nebo Irak a nezili tam zadni.
Proc je Ruska armada v Gruzii? Kdes byl kdyz Gruzie napadla Osetii?
23. 08. 2008 | 23:03

fok napsal(a):

:-) Fafnire a kde je tech 200 tisic ruskych vojaku? :-)
23. 08. 2008 | 23:04

Blue Jay napsal(a):

mate pravdu fanfire,
Muzete me prosim vysvetlit jak je mozne ze i po 40 letech okupace Ceskeho naroda jak po fyzicke tak po dusevni strance je tu porad tolik rusofilu. Tyto stranky jimi primo salaji. Me to pripada ze hodne diskuteru porad veri na americkeho brouka-mandelinku bramborovou. To se komunistum opravdu tak podarilo vymit lidem mozky? Ale co me prekvapuje nejvice ze si to ani neuvedomuji.
23. 08. 2008 | 23:05

prirodovedec napsal(a):

fafnir: Nejak jsem nepochopil, proc mne oslovujete v uvedenem seznamu vyse. Ale jini se Vam jiz venuji.

Mne vadi nevinni mrtvi, obycejni lide vsech stran tehdy i dnes a psal jsem to vicekrat. To je pro mne zcela zasadni. Navic se mi celkem hnusi, ze jsme k tomu tentokrat dodali zbrane, a pak pro zmenu pomoc. Celkem hnus, ze? Nadseni pametnici 68 a 89 se asi obraci naruby, co?

Celkem zajimavy pokrok od doby zavirani zbrojovek za naivniho nadseni byvaleho prezidenta, dnes humanitniho bombardaka a signatare dopisu ku prospechu Iraku, ze?

Je mi neprijemne, ze se mi zda, ze Vam vadi jen ti nasi spravni mrtvi a uz Vas netrapi Ti dalsi. Trosku selektivni. Vam mozna jde i o neco jineho, o nejaka velka slova a jejich obhajobu, byt spinavymi postupy. To mne ale prilis neoslovite, to je Vas problem. Ja totiz jen vidim ty mrtve pro tu Vasi velkou vec.

Jinak ja prece opakovane napsal, ze neverim vsem darebackym politikum (zde obou stran) a jejich propagandistum a zaroven fandim celkem logicky nasim darebakum, ale bez jakekoliv radosti. Byt na strane porazenych chut nemam. Jen by to ti nasi mohli delat mene diletantsky.
23. 08. 2008 | 23:08

inčučuna napsal(a):

je to hrozne jakou spoust vyvolala gruzinska agrese a jejich diktatorsky prezident, verny pejsek CIA, Šukášvili
23. 08. 2008 | 23:08

fafnir napsal(a):

imhotep
možná by to pomohlo vašemu panslavismu a levému vidění světa,ale nemohl,jde stále o týž případ ,který provází celé Ruské dějiny,totiž stálé přepadávání a okupování jiných národů a států.A to jsem to ještě spojil s Finskem a Polskem.Okupaci Besarabie,Litvy,Lotyšska,Estonska a vyvrždďování místního obyvatelstva v Gulazích,a importování Rusů na jejich místo,jsem zatím nezmiňoval.Také současné chování Rusů v Karlových Varech mě k tomu opravňuje.
23. 08. 2008 | 23:09

Blue Jay napsal(a):

me to pripada bizarni,
Reuters, Sky News, Al Jazeera jsou plne zprav ze Rusove porusuji dohodu kterou podepsali. OSN si stezuje. A tady v CR jsou lide kteri fandi Rusum. Tem Rusum co je pred 40 lety prepadli a zustali tu 20 let. Jak je to mozne? Muze me to nekdo vysvetlit?
23. 08. 2008 | 23:12

prirodovedec napsal(a):

Pumprlidentlich: Drahy kolego. Aneb alter ego Blue Jaye. Cili jeste jednou, pokud je to tak obtizne.

Chapete, ze zde trebaKarel polozil otazku, zda vime jaky je autor tohoto blogu novinar, mne to zaujalo a proste jsem si udelal resersi. Inu pokud napsal tolik clanku pro blisty tak jsem na ne uvedl odkaz. A uvidel, ze to je rozhodne clovek zcestovaly, ktery se neboji narocnych regionu.

A ktery psal i do blistu. A bezesporu zajimave. Ve Vasich ocich tohle autora diskvalifikuje? Prominte, to jsem mel tedy o Vas lepsi mineni.

To vite, tezko zakazete, aby lide citovali cesky bulvar jako treba idnes, tak se nedivte, ze ocituji kde co i to, co nectete.

Lepsi odkaz pro Vas jako zde znameho specialistu na klasickou energetiku. S dotazem - co vy na to?:

http://www.reflex.cz/Clanek...

Mne to zneklidnuje i vice nez Gruzie. Co Vas?
23. 08. 2008 | 23:14

Standa napsal(a):

Lubo, váš odkaz na http://knup-ru.livejournal.com je přesný. Toto je zdroj "objektivních informací" podsouvaných západnímu obecenstvu.

INFORMAČNÍ VÁLKA:

Doporučuji ještě studovat server http://news2.ru, kde se soustředily skupinky ruských mediavojáků, jak sami sebe nazývají.

K vašemu studiu dále: http://www.seowrite.ru/?p=283
http://www.regions.ru/news/...

Uměle navýšené hlasování CNN: http://webplanet.ru/news/li...

Tzv. cenzurovaný rozhovor ve Fox News, o kterém bez oveření psaly i Britské listy:
http://arbat.livejournal.co...
http://drugoi.livejournal.c...

A vřele DOPORUČUJI shlédnout toto video: http://www.news2.ru/story/1...
a tento rozhovor: http://rutube.ru/tracks/925...

Nebudu hodnotit, zda tuto válku zvládlo informačně lépe Rusko nebo Gruzie, ale právě po osetinském konfliktu nevěřím ruským médiím a zdrojům ani slovo, s čestnou výjimkou Echa Moskvy, které jako jediné uplatňuje západní styl žurnalistiky (zpráva KDE,CO,KDO,KDY,JAK, ověření informace ze 2-3 zdrojů, poskytnutí prostoru všem stranám konfliktu: Rusům, Osetincům, Gruzínům, Američanům, Evropanům).
23. 08. 2008 | 23:14

prirodovedec napsal(a):

B.J.: Mohl byste uvest nicky fanousku Rusu? Abych se k Vam pripojil s odsudkem.
23. 08. 2008 | 23:16

Martin napsal(a):

Fafnire, importovani Rusu vam vadi, ok, jak vam vadi importovani Gruzincu do Abchazie a Osetie, ktere probihalo behem existence sovetskeho svazu ?

The following table summarises the results of the other censuses carried out in Abkhazia. The Russian, Armenian and Georgian population grew faster than Abkhaz, due to the large-scale migration enforced especially during the rule of Stalin and Lavrenty Beria, who himself was a Georgian born in Abkhazia.
23. 08. 2008 | 23:16

Standa napsal(a):

fafnire, vy znáte můj názor na radar? jste telepat? :-)
23. 08. 2008 | 23:17

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

Zadržte prosím ve Vašem přívalu informací, ctěný muži, než napíšete, že ti zpropadení Rusáci napadli i mírumilovné Německo v čele s rozvážným A.H. a okupovali zcela protiprávně jeho hlavní město Berlín. Tam totiž svým naprosto jednostranným výkladem míříte.
A jen tak mimochodem - Rusové se v Karlových Varech chovají tak, jak jim to dovolíme.
23. 08. 2008 | 23:17

fafnir napsal(a):

Blue Jay
snad,částečně.Příčin je několik.Jednak je to již 40 let,a na internetu se často vyjadřují lidé,kterým v té době bylo tak málo let,že si to nepamatují,rodiče se báli o tom mluvit a učitelé jsou z téže generace.
Druhá příčina je ta,že dost lidí s pevným názorem a prožitkem té doby mělo to štěstí/jak paradoxní nazvat štěstím to že někdo přijde o domov/a emigrovalo.
A třetí,zdejší disent byl z valné části tvořen bývalými komunisty,kteří prohráli v bitvě o koryto,a byli sice odšoupnuti na vedlejší kolej,a dostalo se jim té nejvyšší komunistické cti býti dělnickou třídou,a proto velkého bratra nepřestalo přes veškeré nářky milovat.Charakterisoval bych je nápism na zdi v Praze ze srpna 68"Lenine ,probuď se ,Brežněv se zbláznil"
23. 08. 2008 | 23:26

Blue Jay napsal(a):

prirodovce,
Me take vadi mrtvi vojaci. Ale co me vadi vic je ta snad geneticky dana zbabelost Cechu. Tuhle jsem slysel v TV moudreho pana. Rekl ze v 1968 definitivne padla ta fama o rytirich z Blanika. Meli se pry objevit kdyz Cesky narod bude v tisni a bude napaden ze 4 stran. A v 1968 se to stalo. Osobne si myslim ze tem rytirum nestalo za to aby se probouzeli. Na co bojovat za nekoho kdo se radsi vzda. A historie se opakuje i dnes s tim radarem. Bych ty rytire nebudil. Jen by je zbytecne vyrusovalo cvrkotani mistnich Zaoralku.
23. 08. 2008 | 23:27

fafnir napsal(a):

Imhotepe
to nelze napsati,neb jistě víte,že díky paktu Molotov - Ribbentrop,byli Sovětský Svaz a Německá Říše věrnými spojenci a to až do června 1941.Mimo jiné Katyň a třeba internace našich vojáků na Sibiři byla pěkným plodem té spolupráce.
23. 08. 2008 | 23:32

Pumprlidentlich napsal(a):

prirodovedec, bylo to rozhodnutí německé socialistické rudozelené vlády. Zablokovat možnost, jak snížit závislost na Rusku. Byla to volba socialistického panoptika v Bruselu. Ubohost socialistů, kteří vždy vytvářejí bídu a nakonec si vždy najsou nějakého viníka (USA,židé), je trapná.

Co na to místní intelektuální výkvět? Proč se zvyšuje dovoz fosilních paliv z Ruska? Kdo to zaplatí? Rudozelený dobytek má sice hody, ale Hitler ani Putin k ničemu dobrému nevede.

Místní socialistiké panoptikum obviňuje Gruzii tak trapně, jako socialisti zapírají jednání o radaru.

Ruský dobytek (samozřejmě ne všichni) v Gruzii podporovaný Putinem dosáhl svého, ale takový postup dopadne vždy stejně. Henleinovci si také užívali, ale ne nadlouho.

Ruskogruzínský konflikt zvýšil napětí v oblasti. Státy zkoušené SSSR a ruským nacionalismem mají přirozeně strach.

Neví někdo s místního socialistického panoptika, proč mají pobaltské republiky takové obavy z Ruska? Vždyť hodné Rusko je ochránilo před USA. Není to divné? Nebo pobaltské republiky taky napadly Rusko? Na blicích listech se snad najde hodnotný příspěvek...
23. 08. 2008 | 23:40

fafnir napsal(a):

martine
tak blicí listy by byli,teď ještě nějaký pěkný citát z Haló novin,a ocitovat "Poučení"A stále čekám na ten váš správný výklad toho co jsem viděl a co jsem viděl nesprávně,když ti hodní Rusové bratrsky přišli,přesto,že jsme na Slováky nestříleli.
23. 08. 2008 | 23:41

Martin napsal(a):

Fafnire, pokud mate problemy se zvracenim, tak si skocte k doktorovi a nectete tolik ty vase milovane Halo Noviny. Pochybujete o tom, ze Gruzinci osidlovali Abchazii ? Tak si neco o tom nastudujte. Jestli to bylo spatne u Rusu, tak to jiste bylo spatne i u Gruzincu. A co reknete na potlaceni za velkeho gruzina Stalina abchazskeho jazyka a nasilne pogruzinstovani Abchazie ?

Ja zas stale cekam na informaci od vas, kdy jsme v 68 ostrelovali nejakou narodnost. Jinak totiz nema naprosto jakykoliv smysl vase prirovnavani tehdejsi situace ke dnesni Gruzii. Proto take dokud se nedozvim koho jsme bombardovali, tak nevidim duvod se v tom dal babrat. A pokud nikoho, tak nevidim duvod michat hrusky s jablkama.
23. 08. 2008 | 23:46

tera napsal(a):

Děkuji R. Staňkovi za hezký komentář.

Když sleduji současný konflikt v Gruzii, musím přiznat, že ruská propaganda udělala notný kus cesty.

Když v roce 1994 zahájila ruská armáda útok na Groznyj (cca 350-400 tis. obyvatel), trvalo jí jeho dobití asi 1 měsíc. V té době existovaly v RF nezávislé televizní kanály i další média, která rozsáhle informovala o situaci na místě a to po celou dobu prní rusko-čečenské války.

Když v roce 1999 nařídil V. Putin (v té době premiér) opětovný útok na Groznyj, nebyli do oblasti již vpuštěni žádní novináři. Několik se jich tam dostalo vč. V. Štětiny a pro každého, koho to doopravdy zajímá, doporučuji srovnání oficiálních informací s tím, o čem referovali tito novináři po svém návratu....

Od té doby uplynulo několik let, v Rusku neexistují nezávislá média, zahraniční novináři byli vypovězeni, řada místních záhadně a tragicky zahynula, zbytek je v emigraci... A proč ?? Protože psali o desetitisících zavražděných civilistů, genecidě, porušování ruských zákonů, mezinárodních smluv i lidských práv.... A co je nejhorší, za tyto zločiny jsou zodpovědni příslušníci ruských bezpečnostních složek. Kolik jich bylo odsouzeno ?? Téměř nikdo...

A vrátím se ke Gruzii. Bez ohledu na to, zda gruzínská strana zahájila vojenskou operaci jako první, nikdo zatím neodpověděl na následující otázky:

1) kdo vyzbrojoval separatisty z Jižní Osetie a Abcházie ??
2) proš mírové sbory RF nezabránily dodávkám zbraní ??
3) proč mírové sbory RF nezabránily odstřelování gruzínského území ??
4) proč ruské letectvo porušovalo vzdušný prostor Gruzie a jak na to reagovaly mírové sbory RF ??

Pokud si někdo doopravdy myslí, že mírové sbory tvořené příslušníky ruské armády jsou schopny zajistit a garantovat ukončení konfliktu či "humanitární katastrofy", pak by měl na internetu vyhledat fotografie a videa z Čečenska, Dagestánu a Ingušska, tam s tím již mají mnohaletou zkušenost.Režim Ramzana Kadyrova v Čečensku, který byl do své funkce jmenován V. Putinem, je toho dostatečným příkladem.

Každá válka znamená utrpení civilistů i ztráty lidských životů. Pokud však mám hodnotit dostupné informace, doopravdy nevěřím ničemu, co tvrdí ruští představitelé či armáda - 14 let lží a zodpovědnost za jednu z nejhorších genocid v posledních letech v regionu, který není příliš vzdálen od Gruzie, mi dává dostatečný důvod.

Osobně doufám, že se EU a NATO odhodlají k jednotnému postoji a vyslání mezinárodních sil do Gruzie, které vystřídají nevěrohodné ruské mírové sbory.

stále rebel

Doporučuji zapátrat po rozhovoru s Šamilem Basajevem ohledně útoku na ruské město Buďonnovsk v roce 1995. Jak se asi po zuby ozbrojení Čečenci dostali až do Ruska ??? (nákladáky plné věcí a úplatky)

terrier

Člověk v tísni byl myslím první, kdo přivezl humanitární pomoc do Čečenska... Většinu projektů museli na nátlak ruských úřadů zrušit, proš asi ?? Na každoročním festivalu Jeden svět najdete odpověď.
23. 08. 2008 | 23:48

Blue Jay napsal(a):

Co se vubec stalo s tou genocidou?

Rusove den po tom co vtrhli do Gruzie prohlasovali ze je v Tskhinvali vice nez 2000 mrtvych. Pak to snizili na 1600. Po tydnu to bylo 133. Ale kdo vi co se jeste objevi. Nikdo tam nesmi a Rusove vzdycky meli dobrou kinematografii. Kdo muze zapomenout na tu scenu v Eisensteinove filmu kde se ten kocarek riti po schodech. Klasika.
23. 08. 2008 | 23:50

vlk napsal(a):

fafnire

no já ti fakt nevím... Tedyk tomu plánu Molotov -Ribentropp

spekuluji, jestli náhodou nejsme také v tomhle seznamu. Tedy pokud jde o Polsko.A agresi vůči němu. Ovšem to bys musel opravdu něco vědět o tom jak to tenkrát bylo. Vplné šíři.

dám ti vodítko. Sestavu Skupiny armád Jih v polské kampani, které velel von Rundstedt: Třeba si to nastuduješ a následně sklapneš se svými historickými exkurzy.
23. 08. 2008 | 23:56

já napsal(a):

Nadace Člověk v tísni je pěkný ksindl, který podporuje jen ty, kde je to politicky vhodné. Člověk v tísni ukázal svou pravou tvář již v Balkánských válkách, kdy si všímal postižených na "správné straně barikády." To, že Člověk v tísni nemůže poskytovat humanitární pomoc, je blbost, kdyby chtěl, tak navštíví uprchlické tábory v Severní Osetiji, případně podpoří lidi finančně. Já Člověku v tísni nevěřím ani Ň, je to stejný ksindl, jak "objektivní" Česká televize. Podporujte proto Katolickou charitu, která rozdává prostředky podle toho, jak si dárci přejí. Pokud máte zájem pomoci, použijte prosím sbírkový účet Charity ČR číslo 22770022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 153 (Gruzie) a variabilní symbol 126 pro Severní Osetii (Rusko).
http://www.charita.cz/
23. 08. 2008 | 23:56

jste skvělý novinář napsal(a):

Ty dvě holé karoserie UAZ 452 opravdu nemohly odjeti, nemaje kola ni motor.:o)))
23. 08. 2008 | 23:59

Blue Jay napsal(a):

Dik fanfire za info,

Martina neber moc vazne. Je tu znamej jako velikej milovnik SSSR. By dal za Putina svuj zivot. Ma mlade dcerky v NASI ktere jsou trenovane na dalsi volebni obdobi v SSSR. Martin je z toho trosku nervozni. Neni si jistej kdo v Rusku vyhraje :-),
24. 08. 2008 | 00:04

Martin napsal(a):

Sojka, ty hrdina z Canada co tak milujes Hitlera, proc o tobe nikdo nikdy v Canada neslyset ? Asi protoze malymi bezvyznamnymi nacky se tam nikdo nikdy nezabyva.
24. 08. 2008 | 00:06

fafnir napsal(a):

vlku
o jakém plánu to mluvíte?Ten podle vás plán byl smouvou se vším všudy,velmi přísně dodržovanou oběma stranami,včetně rozdělení sfér vlivu.A předpokládám,že zpochybníte i vpád Rusů do Polska,a třeba i tu Katyň.

martin
nic nemíchám,tvrdím že Rusové žádné ostřelování nepotřebují,prostě jen vtrhnou vojensky tam,kde usoudí že chtějí a že jim to patří.A kde mají svoji pátou kolonu.Ostatně v současné době vyhrožují nám i Polsku,že máme jiného spojence,a Ukrajině proto,že chce do NATO.
24. 08. 2008 | 00:13

Blue Jay napsal(a):

Martina blbinka,

Az se pocuckam cskoslovinacky ako tei, a poserkam si gatule ako ty budiu sai povazovuvat za hrdinguarskuho Cechnika ako machinka Martinika. Pivo!
24. 08. 2008 | 00:15

Martin napsal(a):

Kdyby zadne ostrelovani nepotrebovali, tak by tam uz vtrhli davno, co jim branilo, kdyz vsechny tak porad chtej pohltit ? Saakasvili byl blbec ze jim dal zaminku. A jak to je s tou gruzinskou patou kolonou v abchazii, bylo spravne ze tyto sovetske pohrobky abchazci vykopali ?
24. 08. 2008 | 00:17

Martin napsal(a):

Sojka, ty velka Canada clovek, ty se moc nemodli k tomu tvymu idolovi Hitlerovi, prilis ti to leze na mozek. Bohuzel v Canada ty vzdy zustat nula, protoze analfabety, kteri ani neumej cist (co dokazujes ty velka Canada nula tady neustale) a jen hajlujou tam nikdy nikoho nezajimali.
24. 08. 2008 | 00:18

fafnir napsal(a):

martin
on ten velký Koba Džugašvilli,původním povoláním zběhlý seminarista a silniční lupič velmi osvědčoval rčení poturčenec horší turka,a silně likvidoval všechny národnosti a víry ,kromě Rusů,Gruzíny a křesťany počínaje a severskými národy konče.
24. 08. 2008 | 00:26

Blue Jay napsal(a):

Ja se nemodlim Martine,
Me staci k zabave nekdo jako ty. Rusofil co se nemuze dockat az Paroubek naserviruje Kremlu CR na stribrnem tacu. Ja budu sedet za velkou louzi a pozorovat jak i tem Martinum mizi prostor se svobodne vyjadrovat, jak maji 3 kanaly na TV co maji ten samej program. Bude to sranda.
24. 08. 2008 | 00:26

Martin napsal(a):

Fafnire Gruzii tak likvidoval ze jim povolil pogruzinstovani Abchazcu, rozvijel jejich zem a jako druheho nejmocnejsiho muze si vybral ... Gruzince :))) A Gruzinci pod nim tak trpeli, ze si tam nechali nejvetsi sochu velkeho Gruzince na svete a muzeum kde nic spatneho o skvelem synovi gruzinskeho naroda neuslisite.
24. 08. 2008 | 00:29

Miloš napsal(a):

Mě připadá, že spoustu komentářů píšou zaměstnanci ruského velvyslanectví nebo přímo aktivisté KGB. Tolik debilů totiž v česku není. Stačí si pročítat chaty ne jednotlivých zpravodajských serverech a čteme hrozný promoskevský slátaniny jako přes kopírák.
24. 08. 2008 | 00:29

Martin napsal(a):

Sojka, ty se tu skvele bavit jako velka hrdina z Canada a pritom ty podle vzor sveho vudce Adolfa by mela bezet a dobyvat Moskva a nebo aspon bojovat v Gruzie. Ze by tvoje geneticka zbabelost te pokorovat i zde neustale a ty jen zvanit a zvanit a zvanit. Brat samopal a bojovat s ta strasna Rus. A ne sedet v koutku doma klepat se hruza z Putin a blabolit podelane na fora.
24. 08. 2008 | 00:31

fafnir napsal(a):

martin
vidíte,a u nás žádné ostřelování nepotřebovali,prostě sem poslali něco kolem 4000 tanků.Na ně je spoleh.A co si z té doby pamatujete vy osobně.Povídejte,rád si přečtu.
24. 08. 2008 | 00:31

Martin napsal(a):

Ano Ukrajinec Breznev nam sem poslal tanky, ale to nemelo nic spolecneho s Gruzii. Chapu, ze je to pro vas moc slozite, ale tak to je.
24. 08. 2008 | 00:35

Blue Jay napsal(a):

Martinka smutnaja,

Neboj devce v Moskve je prej dobre. Dostanes zigulika Martinko a 3 rubly za blowjob. Budes kapitalisticeskaja krasavica. Azbuku ty pamatujes? Cesstinka ako ty, dobre rubly.
24. 08. 2008 | 00:39

vlk napsal(a):

fafnir

nozkusil jsme štěstí.V dobré víře, že snad víte troěku víc než jen běžné propagandistické hlášky.

Marné doufání.

Nezpochybním vůbec nic. Jen vy byste měl opustit lacinou argumentaci. a také hloupou.

Protože pokud je pováolečné Československo nástupcem všech územních celků v časovém rozmezí 15,3,39-9,5,1945, patříích do svazklu první republiky ,samozřejmě s vyjímkou Podkarpatské Rusi, je na tom, až na tu Katyň, asi stejně jako bývalý Sovětský svaz. Jsme schopen okamžitě zdůvodnit a doložit proč. Ale nechce se mi. Proč bych vám měl rozšiřovat poněkud zanedbané informační penzum?
24. 08. 2008 | 00:40

fafnir napsal(a):

martin
řekl bych že s Gruzií to má společného vše.Jmenuje se to Ruská touha ovládat svět.A teď prosím ty osobní zážitky z r.1968,jinak si budu myslet,že se vyhýbáte odpovědi.
24. 08. 2008 | 00:42

Martin napsal(a):

Sojka, proc ty stale tady zbabele fnukat ty superodvazna nadclovek z Canada. Brat samopal do ruka a bojovat s ten zla Rus. A ne se schovavat v lese v Canada a vzpominat na velka Hitler. Ty byt obycejna zbabela geneticka nula.
24. 08. 2008 | 00:43

Martin napsal(a):

Fafnire, stale jste nedodal zadny dukaz na spojeni situace v Gruzii se situaci v roce 68, tudiz nemam sebemensi duvod na rozvijeni tohoto tematu. A nebo zacnu tady do kolecka tvrdit, ze Saakasvili byl vlastne Breznevem a udelal Osetii to same co Ukrajinec Breznev Ceske republice. A tenhle zasekly gramofon nevypnu.
24. 08. 2008 | 00:44

Blue Jay napsal(a):

Ale ted vazne Martine,

Canada ma opet potize s tvyma sourozenci co tam zadaj o azyl. Porad tu behaj a ptaj se kde je sberna zeleza. Nemuzes jim poradit?
24. 08. 2008 | 00:48

Martin napsal(a):

Ty geneticky zbabela nadclovek z Canada, honem lestit bota a jit bojovat s velka Rus. Na tva zbabela breceni na foru, jak ty budes v bezpeci se schovavat nikdo nebyt zvedava.
24. 08. 2008 | 00:50

zdesta napsal(a):

fanfir.Pokud považujete ten váš intelektuální průjem za solidní argumentaci, tak vám tu víru v sama sebe závidím.
24. 08. 2008 | 00:55

Blue Jay napsal(a):

Rusko potrebuje pilulku aby vystrizlivelo,
Myslim ze by na to stacilo par lodi z Americke stredomorske flotily. Turecko jim da zelenou a staci zaparkovat v Cernem mori. Rusum se bud stahne prdel a nebo Ruso nebude. Rusko rozumi jen kdyz citi ze dostane do drzky. JFK se take nebal kdyz Chruscov nekde mlatil botou o stul.
24. 08. 2008 | 00:59

fafnir napsal(a):

martin
zaseklý gramofon není argument.To je argumentační nouze a ubohost.A teď ty osobní zážitky z roku 1968.A vysvětlení proč přišli,když to nemá s Gruzií nic společného.A jaký důkaz byste si přál.Já mohu sloužit jenom střepinou granátu z Vinohradské,co dopadl kus ode mne.Asi byl z toho zapáleného Ruského tanku,ale s jistotou to nevím,jen to že dopadl ,kam dopadl.
24. 08. 2008 | 01:01

Martin napsal(a):

Velka Canada hrdina chtit zas bojovat cizima rukama a pritom sedet tise v koutku a trast se hruza za velika louze. Geneticka zbabelec to byt a velka zvanil. Proto nikdy nikoho v Canada nejaka Sojka nezajimat.
24. 08. 2008 | 01:01

Martin napsal(a):

Vy jste zasekly gramofon, protoze vas stale zadam o informace kde jsme koho bombardovali v 68, jinak toto tema nema s Gruzii nic spolecneho. Chapete ? Ne zas se budete do kolecka opakovat.
24. 08. 2008 | 01:02

Blue Jay napsal(a):

zdesta?

A vy mate vetsinou prujem ktery neni inteligentni? To me tedy prekvapujete! Bch to do Vas nerekl. Zdala se se nak jina. Slza.
24. 08. 2008 | 01:03

Blue Jay napsal(a):

Nedrazdete Martinu!

Ona nema rada kdyz se nekdo doktne maticky Ruska. Ma to jasne. Maticka musela vrazit do Osetie aby ochranila ty pasy ktere tam leta rozdavala. A ze tam dodavala sem tam tam nake ty zbrane a drogy a podnecovala utoky ..psssst. Silence is golden.
24. 08. 2008 | 01:13

Martin napsal(a):

Zbabela zvanil a Canada nadclovek Sojka stale nejit na Rusko. On se jen podelane schovavat za velka louze a chtit bojovat cizima rukama. Nudna kecal a geneticka zbabelec.
24. 08. 2008 | 01:15

Imhotep napsal(a):

pro Miloše:

To víte, někdo za KGB a Rusko, jiný za CIA a USA. Tož hlavně podle kurzu měny a situace :)
24. 08. 2008 | 01:15

Martin napsal(a):

Imhoteme asi dam prednost Juanu, kdyz se to tak bude vyvijet. Orel s medvedem se budou postuchovat misto spojeni a drak je sezere.
24. 08. 2008 | 01:16

fafnir napsal(a):

martin
takže to shrnem.Kdybycho někoho bombardovali,tak by spjení s Gruzií bylo samozřejmé,a naše okupace v pořádku.Ale že jsme nikoho nebombardovali,tak přepadení Československa odvlečení vlády do Ruska a okupace bylo tuplem v pořádku,protože Rusové mají právo zasáhnout jak a kdy se jim zlíbí.A martin jim za naši okupaci bude vděčný.Z toho lpění na gramofonu usuzuji,že osobní zážitky nepovíte,protože v té době jste zřejmě neexistoval ani jako spermie,a bůh suď proč to nechcete říci,neb se prezentujete jako velký odborník na tu dobu,a všechno holt na internetu není.
24. 08. 2008 | 01:19

Martin napsal(a):

Fafnire, nechapu proc melete takove nesmysly. A navic to vase neustale vykrikovani rusko rusko rusko v situaci kdy slo o internacionalisticke sovety je uz smesne. Vam nedochazi, ze jde o naprosto rozdilne situace a blaboleni o spermiich anonymniho nicku, ktery ze sebe muze delat co chce jen dokazuje vasi zoufalou argumentacni prazdnotu. Sbohem, protoze na tyto vase blaboly fakt uz nemam naladu.
24. 08. 2008 | 01:21

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

Zkusím to ještě jednou, ale předpokládám, že to bude marné.

V r. 1968 jste viděl a zažil vojenskou invazi bolševických armách několika států. Jen na okraj - za souhlasu USA. O pozadí celých událostí mnoho asi nevíte.

V r. 2008 vidíte a čtete pouze zprostředkované, přefiltrované, překroucené, uzpůsobené, zmanipulované informace o válce v Gruzii. Výše popsaných faulů se dopouštějí obě strany konfliktu.

Další obrovský rozdíl je v tom, že invaze v r. 1968 byla vedena proti státu, který po zbrani ani nesáhl. Gruzie, bohužel pro ni, tuto válku rozpoutala. To nikdo nepopírá stejně jako to, že Rsku se ten začátek moc a moc hodil.

V Českolsovensku v r. 1968 probíhal proces zvaný "Pražské jaro", o kterém se v Gruzii nedá mluvit ani náhodou. Můj blízký přítel měl tu čest v Gruzii chvíli pobývat a potvrdil, že jde o zcela jasnou diktaturu prezidenta.

Chápu, že prostě máte hluboké trauma r. 1968, ale v mém okolí jsou, spíše už byli, především lidé, kteří dost tragicky prožívali především období po r. 1948. Ti si v r. 1968 žádné iluze nedělali a mluvili spíše o stranickém boji v rámci KSČ.

Tolik k Vámi požadovaným rozdílům, ale moc nadějí do toho nevkládám.
24. 08. 2008 | 01:26

Imhotep napsal(a):

pro Martina:

Fafnir se nám snaží říci, že když jsme nezažili rok 1968, tak máme jediné právo - držet hubu a krok :)
24. 08. 2008 | 01:31

Martin napsal(a):

Imhotep, pritom Fafnir naprosto netusi co kdo zazil, stejne jako my netusime co nick Fafnir zazil :) Ale on ma patent na pravdu. Pro mne dalsi rozvijeni s nim debat nema smysl, protoze se uprel na svoji vizi ze je to totez a mele stale do kola a nedovede pochopit, ze nekdo jiny muze mit jiny nazor.
24. 08. 2008 | 01:34

fafnir napsal(a):

martine
měl byste projevit více úcty k vašemu milovanému Rusku,nebo alespoň k češtině,a psát ho s R.
A to,že každý nick může ze sebe dělat co chce,a tedy lhát,vypovídá jen o vás.Howg.
24. 08. 2008 | 01:34

Imhotep napsal(a):

pro Martina:

Ten syndrom neomylnosti a vševědoucnosti mnohé "osmašedesátníky" dost postihnul.
24. 08. 2008 | 01:38

fafnir napsal(a):

Imhotepe
Fafnir se snaží říci,že zažil dvě podobné události,a může tedy srovnávat.Zažil i třetí,Budapešť ale to mu bylo teprv 9 let,ale rok poté přes ní cestoval,a dost Madarů ,i dětí, umělo v té době německy a vyprávělo.
A Imhotepe,když jsme u toho kursu,rubl není zas až tak vysoko,zkuste juan.
24. 08. 2008 | 01:41

Imhotep napsal(a):

pro Blue Jay:

Tu pilulku potřebují i USA. USA ale potřebují i Rusko při svém světovém dobrodružství, které se oficiálně jmenuje válka proti terorismu a neoficiálně křížová válka. Možná byste byl překvapen, v kterém století mentálně současní vládci USA vězí.
Takže žádné lodičky asi nebudou. Jednak je to drahé, a USA jsou v dluzích již dost hluboko, jednak Medveděv a Putin nemlátí botou, ale, jak jste si ráčil všimnout, používají něco zcela jiného.

Pokud by světu skutečně něco prospělo, pak velmi rychlé zastavení všech válek a důkladné odzbrojení všech tzv. velmocí.
24. 08. 2008 | 01:49

fafnir napsal(a):

Imhotepe
tím,že jste mě nazval osmašedesátníkem,jste jen projevil hlubokou neznalost.Osmašedesátníci byla banda bolševiků,která jen prohrála svoji rvačku o koryta.A byla od nich na čas odsunuta.Takže,kdybyste měl nějaké povědomí o té době,což evidentně nemáte,tak byste mě dost naštval
24. 08. 2008 | 01:52

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

1) Válku v Gruzii jste nezažil. Tu máte zprostředkovaně a upravenou - oběma stranami. Bohužel nás za nohu tahá i autor zdejšího blogu.

2) Zažít ještě neznamená pochopit. Promiňte mi tu impertinenci.

3) Dík za kurs, ale já pracuji zásadně za zlato :)
24. 08. 2008 | 01:53

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

Inu, pane, vycházel jsem z toho, co tu mám k dispozici z Vašich příspěvků. Pokud jsem se v interpretaci zmýlil, pak se omlouvám, ale skutečně jste na mne působil svými příspěvky tak, jak jsem napsal.

Mimochodem, cituji Vás:"Takže,kdybyste měl nějaké povědomí o té době,což evidentně nemáte,tak byste mě dost naštval." To je zajímavá věta, která přímo svádí k různým výkladům, ale raději nebudeme autora dráždit.
24. 08. 2008 | 02:00

fafnir napsal(a):

Imhotep
výklad je jednoduchý.Kdybyste znal správný výklad slova osmašedesátník,předpokládal bych cílenou urážku.Mám jistou rodinou historii a ta se od r.1951 -1955 jenovala Jáchymov,a samozřejmě příjemnosti s tím spojené.
A ještě něco.Tady se nebojovalo,a přesto jsem viděl,co jsem viděl.A jako malý kluk jsem viděl následky v Budapešti,byť po roce.Proto autorovi dost věřím.
24. 08. 2008 | 02:12

Imhotep napsal(a):

pro fafnir:

Mám také rodinnou historii, ale také mám ve zvyku pracovat s prameny a provádět kritiku pramenů. Na základě toho, si autor moji důvěru v této záležitosti nezískal.
24. 08. 2008 | 02:19

fafnir napsal(a):

Imhotep
odkud berete jistotu,že vaše práce s prameny je relevantní.Netvrdím,že není,jen bych si nebyl jist.Každý máme své zkušenosti.Mě osobní a historická empirie říká,že současná situace v Gruzii nejspíš připomíná Československo v 38. roce,a Osetie a Abchazie Sudety.S r.1968 a 1956 to má společné naprosté pohrdání Ruska mezinárodním právem,a obavy Ukrainy a Pobaltí pokládám za naprosto oprávněné
24. 08. 2008 | 02:53

fafnir napsal(a):

vlku
omlouvám se za pozdní odpověď,ale dalo to trochu práce rozluštit váš text plný překlepů.Myslel li jste naší účastí na přepadení Polska,účastí Slovenské armády,odtrženého Slovenského Štátu,pak ano máte pravdu.I když porovnávat zabrání několika sporných vesnic Slováky,a zabrání poloviny Polska Ruskem a následné vraždění a deportace Poláků je poněkud zavádějící a účelové.
24. 08. 2008 | 03:03

třebaKarel napsal(a):

Přírodovědec
jen bych nerad aby došlo k mýlce a autorství toho klišé o typu novináře připadlo mně . Jen jsem ho přepsal jako začátek reakce , určené skutečnému autorovi . Pana Staňka si vážím ,to co mu vyčítaji naopak chápu , mimo těch aut .
Ale taky jsem byl mladý a zapálený ,pamatuju si to a chápu .A hlavně "něco dělá" .
A to je skvělý .
Mějte se hezky , váš tK
24. 08. 2008 | 07:00

Muk napsal(a):

Co se týče rabováni, mohu Staňkův názor potvrdit. U nás za totality byla u naší jednotky polovina autoparku vyčleněna na odvoz naloupeného nábytku nepřítele.
24. 08. 2008 | 07:12

Luba napsal(a):

25. srpna bude v Emauském klášteře v Praze zahájena výstava tří set fotografií z rusko-čečenské války.

Premiéru měla v Evropském parlamentu, ale pro přílišnou brutalitu zachyceného byla brzy zrušena.

(Zdroj:
http://www.regiony24.cz/kul...
24. 08. 2008 | 08:12

třebaKarel napsal(a):

00:48:45 B.J.
Vy jste ubožák .Dospělej člověk co se chová jako pitomec .Říká se že kdo nedostane rozum do 40 ti , už ho nedostane .
Ubožák .tK
24. 08. 2008 | 08:20

Fany napsal(a):

Pane Staňku, děkuji za fotky a popis. Jak čtu zdejší diskuzi, tak je to hodně třeba. Názory některých naivků, kteří podlehli proruské propagandě, jsou úděsné.
Je mi líto obyčejných gruzinců, kteří musí trpělivě čekat, až se agresor uráčí odejít. I když tomu moc nevěřím.

Největší paradox této války je v tom, že agresor si označí některé své vojáky, jako mírové sbory a ty hodlá v Gruzii ponechat.
24. 08. 2008 | 09:01

Tupelo napsal(a):

Fany, me je lito take obycejnych obyvatel J.O., na ktere zacaly padat v noci bomby a kteri se ted 'tisni' v S.O. O nich zase moc nepisi ti, co podlehli propagande agresora, totiz Gruzie. Mimochodem, ty mirove sbory Ruska tam byly na zaklade mezinarodnich dohod jiz od roku 1992 (nebo 4)...

Rusove by meli, po vzoru Izraele a Golanskych vysin, vytvorit naraznikove pasmo, ktere by zamezilo teroristickym utokum ze strany Gruzie. Zaroven bych se nedivil, kdyby ve svetle tohoto konfliktu (vojenska podpora ze strany NATO) zacali vic zbrojit, zakladat nove zakladny kolem celeho sveta a akcelerovali integraci SOS (vcetne Iranu :)).
24. 08. 2008 | 09:18

Imhotep napsal(a):

pro fafnir 2,53:

1) Samozřejmě, že se mohu mýlit. To nepopírám. Nicméně, pokud autor tklivě píše o autech, se kterými už nikdo nestačil ujet, tedy vydává je za oběť bombardování, a ony jsou to obyčejné vraky, tak o výpovědní hodnotě v této záležitosti prostě pochybuji. Pochopitelně je v jeho fotkách více "nesrovnalostí", ale to by bylo na dlouhou pasáž.

2) Nezlobte se, ale mám dojem, že nepoužíváte empirii, ale dojmy. Kavkaz je složité území s mnoha národy a spletitou historií, navíc se zcela odlišnou mentalitou. Z toho důvodu je veškeré srovnávání se středoevropským prostorem mnohem náročnější a vyžadovalo by velmi podrobnou studii. Ve Vašem příspěvku je to velmi zjednodušeno a kulhá to na obě nohy. Nicméně uznávám, že přirovnání Osetie a Abcházie k Sudetům je mnohem přesnější, nežli to předešlé: Za všechno může Rusko!
Navíc, a to nevím proč, mám pocit, že nechcete přijmout fakt, že gruzínský prezident je diktátor, který porušuje základní pravidla demokracie.
24. 08. 2008 | 10:07

noname napsal(a):

A co treba fotky z Cchinvali?! Com-on "novinari", prestante s tou demagogii
24. 08. 2008 | 10:54

baster napsal(a):

jen taková písnička:
http://drugoi.livejournal.c...
24. 08. 2008 | 11:16

jepice napsal(a):

Myslím, že je zbytečné hledat středoevropskou logiku ve složení kořisti, odvážené z Gruzie. Pamatuju se, že v jednom našem městě se sovětskou posádkou chytili kluka, když se vloupal do rodinného domku. Opouštěl místo činu a jediné, co si odnášel, byl špunt do umyvadla. Pro něho zřejmě cennost nad jiné. Nejspíš ho za opuštění kasáren čekala kulka, ale to už se domorodci nedozvěděli.
24. 08. 2008 | 11:21

46 napsal(a):

Panove zkuste se na to podivat tez z te strany, nakolik jste manipulovani i Vy
(a asi i já)

http://www.zvedavec.org/kom...
24. 08. 2008 | 11:39

prirodovedec_II napsal(a):

To vlk:
"neznáj zdroj vašich cenzů. Ale nám důvod vás zpochybňovat. Vás osobně, protože si neumím představitm,ře byste měl zapoteřbí nějak upravovat data."

Pro blogera deklarujiciho se jako "super_arbitr" veskereho by nemelo byt problemem si ta data overit na Internetu a to hned z nekolika zdroju. Nepochybuji, ze Vas problem je v neschopnosti to udelat, ale proste ten, ze se Vam nektera data tak nejak nehodi. A pokud nemate potrebu si je overit a namisto toho povazujete za potrebne se soustredit na me zpochybneni, posluste si co hrdlo raci!
Koho to ale zajima??

Inspirovan Vasim casto historizujicim
pristupem v diskuzich dovolim si Vasi
"stranickost" a Vase vyroky prirovnat
k postojum a vyrokum B.Shawa, ktery po jeho jedine navsteve Sovetskeho svazu odmital novinarskou "propagandu" o hladomoru
v Rusku s tim, ze nikoho hladovet nevidel a ze on sam nikdy tak dobre nejedl jako prave v Rusku.

"No být abcházským Gruzínem, chtělbych rozhodně ruský pas!"

Nebojte se, oni uz ten pas maji, zrovna tak jako Cecenci co prezili a zustali v Cecne. Malinkaty problem nicmene je, gruzinska majorita utecena z Abchazie o ten pas nestoji. A i kdyby, jsou to zlocinci co
si dovolili ostrelovat ruska letadla pokojne bombardujici jejich uzemi a pote,
ac meli "drtivou prevahu" (aby ne, fasizujici velmoc Gruzie disponujici
6 tanky a 3 letadly versus holubici rusky vojacek neschopny ublizit ani mouse), zbabele prohrali valku a stali se tak valecnymi zlocinci.

Apropos, treba by Vam ten pas mohli poskytnout i jako "neAbchazci". Vzdyt
vlastne vsichni jsme Abchazci! Dohaduji se,
ze by Vam slusel?? Adie!!!!!!!!!
24. 08. 2008 | 11:42

Standa napsal(a):

Já: aby se Člověk v tísni dostal do Severní Osetie, potřebuje ruská víza, která ale nedostane. Nechápu odkud pramení vaše nenávist k humanitárním organizacím.

Miloši: buď klidný, zaměstnanci ruského velvyslanectví ani agenti KGB neumí tak dobře česky :-) Můžeš být šťastný, všechny komentáře píšou Češi! A co takto dodržovat zásadu vážit si názoru oponenta? Nosí se v každé slušné společnosti.
24. 08. 2008 | 11:51

MerryMan napsal(a):

p. Martin

proč se dohadujete s nickem Blue Jay. Pokud si na centrum.cz nastavíte ang. slovník a dáte heslo jay, dostanete následující odpovědi.

• jay - sojka
• jay - žvanil
• jay - kecal
• jay - mluvka
• jay - hlupáček
• jay - frajer
• jay - parádník
• jay - venkovský strejc
• jay - prostoduchý
• Jay - Jay (jméno)
• Jay - Jay (lat. jméno, m. i ž.)

• Bohemian jay - sojka česká
• country jay - venkovan
• dee-jay - konferenciér
• jay bird - sojka obecná
• jay-walker - neopatrný chodec
• Siberian jay - sojka zlověstná

Já si myslím, že nick je zvolen naprosto přesně. Co můžete od člověka, který sám sebe nazívá žvanil, mluvka, hlupáček, prostoduchý atd. očekávat.
24. 08. 2008 | 12:14

alena-m napsal(a):

to Merryman - naprosto vystizne!-
je to s-prosty tvor..
24. 08. 2008 | 12:21

Tunel napsal(a):

Citace: "Domy stojící kolem ovšem měly smůlu"
-Proč jste fotografoval pouze jeden dům?!

Citace: "Efektně se Kalašnikovem udělá kolečko kolem zámku na dveřích, ten se pak vykopne a je hotovo."
-Kde jsou fotografie oněch dveří?!

Citace: "S těmito auty nikdo už nestačil odjet."
-Kde jsou podvozky?!
(UAZ 452 podvozek je stejný jako u UAZu 469)

??Proč to děláte??
24. 08. 2008 | 12:47

Honza999 napsal(a):

Zajímavé je, jak se zde všichni ohánějí tím, že SSSR "přepadl" Polsko z druhé strany než Hitler a "okupoval" jej.

Proč nikdo v této souvislosti nepřipomene takÉ rusko-polskou válku z roku 1920, kdy POLSKO PŘEPADLO SSSR a urvalo z něj území, která Polsko ovládalo v roce 1772 a o které během času přišlo ve prospěch carského Ruska? SSSR si prostě v tomto případě "bral zpět" to, co mu Z JEHO POHLEDU v posledních 150 letech předtím patřilo..
Nedivím se těm zvěrstvům z Katyně, protože z pohledu SSSR v souvislosti s válkou z roku 1920 byli polští důstojníci "váleční zločinci".

Kdo z Vás zde chce obhajovat oprávněnost agrese Polska v roce 1920?? JAK HLUBOKO do historie se chcete v uplatňování územních nároků kohokoli vracet??

Poláci vtrhli v roce 1920 do SSSR a obsadili ohromná území v Litvě, Bělorusku a na Ukrajině táhnoucí se od Baltského k Černému moři. Rusové v roce 1938 vtrhli do Polska a vzali si to zpět. KDO JE VÍCE VINEN?

V žádném případě se žádné z těchto dvou stran nezastávám. Prostě vám chci jen připomenout, že každá údálost v historii měla svou příčinu (a ta zase svou předchozí příčinu) a hodnotit ji vytrženu z historických souvisostí je vrchol demagogie.
24. 08. 2008 | 13:10

prirodovedec_II napsal(a):

To Honza999:
Muzete vyrobit seznam tech "VSECH". Copak
lze povazovat jakykoliv zlocin za omluvitelny jenom proto, ze uz se podobny uskutecnil v predchozi dobe? No a kdyz uz "rozumite" "Katyni", tak proc v tehle souvislosti lhali Soveti snad jeste vice nez Rusove v pripade cerstvych cecenskych zverstvech??
Predpokladam, ze stejne chapete i holocaust, vzdyt nam Zidi ukrizovali Jezise. O zradcich svetlych komunistickych zitrku pomrelych v Gulagu nemluve!!!!!!!! Copak je lidske ideologicky fandit zlocinu at uz je jakekoliv proveniece?
24. 08. 2008 | 13:38

RUMCAJS napsal(a):

Honza999:
Ššššš Honzíku. To víš, že máš pravdu. Hlavně se nerozčiluj a zůstaň v klidu. Za chvíli přijde pan doktor a dá ti tu injekci. A když nebudeš zlobit, můžeš si za odměnu hrát zase s tím potkanem. Hlavně mu neukousni hlavičku jako posledně.
24. 08. 2008 | 13:57

Martin napsal(a):

Honza999, smesovat valku v roce 1920 a pakt ribbentrop-molotov je stejny nesmysl jako michat gruzii a rok 68. Hlavne jeji zacatek byl trosku opacny. Nove vznikajici polska armada zastavila postup rude armady na zapad, pak ji hnala pred sebou, pak zas utikala zpet aby na konci zas se situace otocila. A neslo tam o vznik velke rusi ale o porporu ruznych komunistickych hnuti a povstani v evrope.
24. 08. 2008 | 14:22

Honza999 napsal(a):

prirodovedec II
Asi jsem slovo "všech" použil trochu nevhodně či neúplně, poopravím to na - všichni, kdo zmiňují údajné "spojenectví SSSR-Německo" (i zde jsou zcela opomíjeny příčiny, proč SSSR byl nezájmem západních mocností o společný postup proti Hitlerovi přinucen si "krýt záda" a uzavřít separátní smlouvu o neútočení) a "spolupráci" SSSR a Německa při "porcování" Polska. Čemu se divit, když v roce 1920 Poslko ve spolupráci se západními mocnostmi porcovalo SSSR.
Myslím, že jsem zdůraznil, že se nemíním v tomto případě zastávat žádné z obou stran. To, že "rozumím" Katyni neznamená, že ji schvaluji. Vy jste prostě takový, že přes Vaše úvahy jiný vlak nejede. Já si odpouštím svoje úvahy a snažím se to hodnotit jakoby pohledem zvenčí, přičemž beru v úvahu lidskou psychologii. Tehdejší vůdci SSSR byli také jen lidé se svými slabostmi - a Katyně byla prostě POMSTA za válku z roku 1920. Neříkám, že MĚLI PRÁVO NA TUTO POMSTU TÍMTO ZPŮSOBEM. Ale celá historie lidstva je jedna jediná čára křivd, pomst za křivdu a pomst za pomstu... Prostě není se co divit tomu, co se stalo, protože se to delo tisíce let předtím, dělo se to v té době, a děje se to dodnes.
Jen jsou lidé, kteří TO NECHTĚJÍ VIDĚT, nebo to propagandisticky odmítají nazvat pravým jménem.
Čecenci také nejsou bez viny a Rusové v případě Čečenska dělají jen to, co by udělali VŠICHNI, každý státní útvar na celém světě. Dovedete si představit "mírové" odtržení některých států ze svazku USA (a že se VŠECHNY státy USA dostaly do tohoto svazku zcela košer způsobem mi zde doufám tvrdit nemíníte).
Zloději prostě řvou chyťte zloděje.. US zloději řvou chyťte ruské zloděje, ruští zloději řvou chyťte americké zloděje, Gojínští zloději řvou chyťte židovské zloděje, židovští zloději řvou chyťte ty zlodějské gojímy.... Každý řve, že všichni kolem jsou zloději, jen on je ten poctivec, který má právo soudit ty zloděje okolo.. Rozdíl je jen v tom, kolik toho ten který zloděj ukradl, kdy to ukradl a způsob, jakým to ukradl.
Světu vládnou zloději, s tím nic nenaděláte.
Jen nerozumím tomu, co vás opravňuje k tvrzení, že TO VŠE SCHVALUJI? Výrok "rozumím tomu" NEZNAMENÁ, ŽE TO SCHVALUJI, ale že nemám růžové brýle, které v mých očích dělají ze člověka světce, že na základě znalosti "lidské" povahy chápu, že se zvěř (v lidské podobě) chová podle své přirozenosti jako zvěř. A tato zvěř nežije jen v Rusku - žije PO CELÉM SVĚTĚ.
24. 08. 2008 | 14:27

Imhotep napsal(a):

pro Honza 999:

Celá lidská histroie není čára křivd a msty, i když to tak vypadá. V posledních dobách se tato smyčka bohužel ale zasekla a nese krvavé, velmi krvavé, plody. Už jsme to tu s panem Stejskalem jednou rozebírali - pokud lidé nenajdou sílu k odpuštění a nevrátí se k empatii a lásce, tak to neskončí a vždy se najde dost sobeckých kariéristů, kteří budou lidské nenávisti a dalších emocí zneužívat.
24. 08. 2008 | 14:45

prirodovedec_II napsal(a):

To Honza999:

Jste urcite velmi slusny clovek, ale docela
me z Vas "mrazi". Vase generalizace oprene
o vice nez chatrna historicka data me tlaci
"do kolen".
24. 08. 2008 | 14:48

Imhotep napsal(a):

pro Tunel:
Další malý dodatek:

Prohlédněte si fotku z interiéru. Vzadu stojí piano s utrženým horním krytem, který leží ne zemi. Dalo by se říci, že to udělal výbuch, ale jak potom vysvětlit tu židli, která stojí právě na tom víku, takže tam byla přidána až po odtržení víka a nikoli při něm. Jde o další "koláž" nebo byl jen vyfocen lehce vybydlený prostor a je nám tu podsouván jako válkou zničený?

Položil jste zásadní otázku: Proč to autor dělá? Mám obavu, že odpovědi se ndočkáme.

P.S. Nezpochybňuji utrpení civilistů v této válce. Násilí ze strany Gruzie je mi odporné stejně jako násilí ze strany Ruska. Zásadně mi ale vadí přiživování se na utrpení obyčejných lidí a manipulace s ním ze strany některých novinářů.
24. 08. 2008 | 14:54

Honza999 napsal(a):

Martin
Pakt Molotov-Ribentrop nevznikl z vůle SSSR.
SSSR před uzavřením tohoto paktu vyzval západní mocnosti k vytvoření protihitlerovské koalice. Anglie a Francie však o společný postup proti Hitlerovi neměly zájem, měly zájem na poštvání Německa proti SSSR a na zničení SSSR Hitlerovou rukou. Teprve na základě tohoto postupu Anglie a Francie přijal SSSR německou nabídku na smlouvu o neútočení a hospodářské a obchodní spolupráci. Ovšem vydávat takovouto smlouvu za smlouvu spojeneckou je též vrchol demagogie. To, že si dva navzájem slíbí, že se nebudou rvát ještě neznamená žádné SPOJENECTVÍ - znamená to jen, že se nebudou rvát. A smlouvy o obchodování jsou standardní obchodní smlouvy. Bez obchodování Hitlerovského Německa s USA by Hitler nemohl bombardovat Londýn, protože bez aditiv kupovaných v USA by neměl letecký benzín a jeho bombardéry by nad Londýn nemohly vzlétnout. Německo samo nebylo schopno výroby aditiv do benzínu v potřebném množství, bylo odkázáno na tyto dovozy. Londýňané umírali pro zisky amerických firem, tak zní ta nepříjemná, zamlčovaná pravda.
V žádném případě jsem nedával do souvislosti pakt Molotov-Ribbentrop s polsko-ruskou válkou z roku 1920, to se mi snažíte podsunout. Pakt Molotov-Ribbentrop jsem dal do souvislosti s odmítavým postojem Anglie a Francie k návrhům SSSR na vytvoření protihitlerovské koalice. Když SSSR proti Hitlerovi nenalezl spojence (a bylo mu jasno, co západní mocnosti sledují), přistoupil tedy na Německem nabídnutou smlouvy o neútočení (při plném vědomí toho, že k válce stejně dříve či později dojde a touto smlouvou prostě sledoval cíl oddálení této války) Vše ostatní pak byl následek odmítnutí spolupráce ze strany Anglie a Francie, které se jen trochu "přepočítaly" v odhadech německého postupu. Měly v plánu vzájemné zničení SSSR a Německa a následném ovládnutí prostoru bez velkých obětí. Jenže Hitler nehrál podle jejich not a dopadlo to tak jak to dopadlo.
Pokud by Anglie a Francie na tento návrh SSSR přistoupily, dějiny by se odehrávaly zcela jinak. Hitler by asi měl s rozpoutáním II.WW dosti potíží. Po přepadení Polska Německem by potom totiž SSSR netrhal Polsko z druhé strany, ale bojoval by po jejich boku proti Hitlerovi, protože Polsko by v tomto případě bylo spojencem SSSR (spolu s Anglií a Francií). Jenže Anglie a Francie podporovaly Hitlerovu cestu na východ a Polsko bylo obětováno tomuto cíli. Že pak Anglie vyhlásila v souvislosti s přepadením Polska Německu válku, byla jen formalita zachovávající Anglii tvář, Anglie sama válčila proti Německu dosti vlažně, až na expediční sbor ve Francii se v podstatě omezila jen na pasívní obranu.. I ti Londýňané zabití německým bombardováním byly jen figurky obětované na šachovnici války vyššímu cíli - zničení SSSR.
K té válce z roku 1920 - Rudá armáda nešla obsadit Polsko, Rudá armáda tehdy postupovala sice na západ, ale přece jen stále na území bývalého carského Ruska. Poláci tam vlétli z druhé strany s cílem znovu ovládnout území která jim patřila do roku 1772. Nebýt této polské agrese, DOKAŽTE, že tehdy Rusům nešlo jen o své vlastní území. Válku vyprovokovalo (agresoren bylo) Polsko a když už Rusové stáli u Varšavy, pochopitelně to chtěli využít k "vývozu revoluce". Ale tento "vývoz revoluce" byl podle mého jen následek polské agrese. Tam se prostě navzájem rvali ruští zloději se zloději polskými (notně podporovanými mnoha dalšími zloději).
Prostě historie není černobílá, nejsou na jedné straně síly dobra a na druhé starně síly zla.
Síly zla jsou všude...
24. 08. 2008 | 15:23

prirodovedec napsal(a):

Imhotep: Presne. Doufam jen, ze neprijde s argumenty zdejsi obhajce i takovych novinaru. :)

prirodovedec II, Honza999: Katyn pro mne je a byla nechutne neomluvitelne koncentrovane vrazdeni sokujici svym rozsahem, ktera si zada specialni trpelivost, aby ji bylo mozne "rozumet". Nasledujici je velmi silne receno a "rozumim" tomu, ale Honzo999 nepochopi Vas:

"Jen nerozumím tomu, co vás opravňuje k tvrzení, že TO VŠE SCHVALUJI? Výrok "rozumím tomu" NEZNAMENÁ, ŽE TO SCHVALUJI, ale že nemám růžové brýle, které v mých očích dělají ze člověka světce, že na základě znalosti "lidské" povahy chápu, že se zvěř (v lidské podobě) chová podle své přirozenosti jako zvěř. A tato zvěř nežije jen v Rusku - žije PO CELÉM SVĚTĚ."

Nema dle mne sanci na uspech a smysl Katyn relativizovat a vysvetlovat (jako neni treba relativizovat gulagy, Osvetim, Coventry, Drazdany, Hirosimu, inkvizici, kolonialismus, otrokarstvi, ...).

Jenze nasledujici useky textu Honzy999 24.08.2008 14:27:38 mne bohuzel/bohudik oslovuji:

"Neříkám, že MĚLI PRÁVO NA TUTO POMSTU TÍMTO ZPŮSOBEM. Ale celá historie lidstva je jedna jediná čára křivd, pomst za křivdu a pomst za pomstu... Prostě není se co divit tomu, co se stalo, protože se to delo tisíce let předtím, dělo se to v té době, a děje se to dodnes.
Jen jsou lidé, kteří TO NECHTĚJÍ VIDĚT, nebo to propagandisticky odmítají nazvat pravým jménem."

"Zloději prostě řvou chyťte zloděje.. US zloději řvou chyťte ruské zloděje, ruští zloději řvou chyťte americké zloděje, Gojínští zloději řvou chyťte židovské zloděje, židovští zloději řvou chyťte ty zlodějské gojímy.... Každý řve, že všichni kolem jsou zloději, jen on je ten poctivec, který má právo soudit ty zloděje okolo.. Rozdíl je jen v tom, kolik toho ten který zloděj ukradl, kdy to ukradl a způsob, jakým to ukradl.
Světu vládnou zloději, s tím nic nenaděláte."

Ano, tomu "rozumim". Je to blizke memu videni darebaku, kteri to vedou a jejich propagandistu, versus obycejni postizeni a manipulovani (i zde ze vsech stran i Vami/nami) lide, ti Vam v tom trosku zanikaji.

Chapu, ze podle Vas, kdyby se dostali nahoru, mozna by byli darebaci take, jenze pud sebezachovy a tisicileti civilizace je vedou k tomu, ze se nahoru necpou a nevidi svuj uspech v tom vytlouci ci ovladnout sousedni kmen, ci domoci se vetsiho a vetsiho majetku a moci. Dle mne to neni neschopnost a slabost, ale hluboka lidska moudrost a vyssi vyvojovy stupen proti tem selmam v lidske kuzi.

A druhy muj postreh spociva v tom, ze z pudu sebezachovy akceptuji vice ty nase darebaky (nenecham se ovsem jimi obetovat, pro jejich velke cile a propagandu).

Je treba se predevsim branit selmam a ne se jimi nechat manipulovat pro jejich cile a pobaveni.
24. 08. 2008 | 15:28

Jaroslav Vesely napsal(a):

ja mam vazne pocit, ze jsme se vsichni zblaznili, nebo i tento novinar je jen a jen zaplaceny z US jako vetsina nasich politiku. KDO ZACAL ?GRUZIE !!! Kdo 2 dny pred konfliktem prosil v Rusku o pomoc ? Osetie...proboha kdy uz zacnou lidi pouzivat vlastni rozum ?
24. 08. 2008 | 15:38

Martin napsal(a):

Honzo999, podle mne mylne slucujete carske rusko s postupy rude armady. Podivejte se na tehdejsi bourlive udalosti v evrope, postup rude armady mel za cil podporit vsechny ty vznikajici komunisticke republiky, polsko jen bylo v ceste do nemecka, madarska, slovenska apod. Leninovi a jeho okoli bylo nejake rusko ukradene, oni si mysleli ze dochazi k celosvetovemu vybuchu komunisticke revoluce.
24. 08. 2008 | 15:39

Honza999 napsal(a):

prirodovedec
Domnívám se, že tím, že o šelmách hovořím, tím proti nim i bojuji. Marně hledám, co více bych proti nim mohl udělat.
Nebo mám snad jít vystřelit z Aurory???
Historie by se jen opakovala.
Ona se vlastně historie stále opakuje, JEN SE ZDÁ, jako by šlo o něco nového.
Politické procesy... BYLY??? U nás?? V SSSR??
JSOU!! A VŠUDE. Jen se jim říká jinak a jsou vynášeny jiné rozsudky. PRINCIP, ale zůstal zachován. Jejich dnešní organizátoři "pomlouvají" ty bývalé - a ti budoucí budou zase odsuzovat ty dnešní.
A ti "postižení a manipulovaní" mi nezanikají, hovořím o šelmách i za ně..
24. 08. 2008 | 15:51

prirodovedec_II napsal(a):

To Jaroslav Vesely:

Ano, je vzdy potrebne se ptat, kdo zacal!

A proto zopakuji to, co jsem uz nekolikrate
odblogoval:
Par demografickych cisel o Abchazii:
Gruzinci Abchazci
1989 Census 45.7% 17.8%
2003 Census 21.3% 43.8%
2008 Census ? 100%Rusove!

Co na rika Vas rozum??
24. 08. 2008 | 15:55

Honza999 napsal(a):

Martin
Nemyslím si, že to bylo přesně jak říkáte.. Rusko tehdy mělo dost práce samo se sebou.
A mimochodem - co vlastně bylo příčinou VŘSR?
KDO Lenina vybavil penězi a poslal ho do Ruska dělat revoluci?
24. 08. 2008 | 15:56

Martin napsal(a):

Prirodovedec II, michate jablka s hruskami a to narodnost a obcanstvi.
24. 08. 2008 | 15:57

Martin napsal(a):

Honzo999, nemecko a slavna jizda lenina ve vlaku.

Soveti meli tehdy hodne prace se sebou, ale sny o svetove revoluci je neopoustely. Tlak rude armady na zapad zahadne je koordinovan se vznikem ruznych komunistickych povstani. To ze jim se to cele potom rozsypalo a nemeli dost sil je jina vec, ale napriklad Lenin od zacatku tvrdil, ze uspech celosvetoveho komunismu je zavisly na vzniku komunistickych statu na uzemi nemecka a ruska.
24. 08. 2008 | 16:00

Honza999 napsal(a):

Prirodovedec II

Technická poznámka..
Když se ptáte KDO ZAČAL, PROČ vaše historie začíná až v roce 1989? To byl počátek světa??
24. 08. 2008 | 16:01

Jaroslav Vesely napsal(a):

To Prirodovedec
Beru Vase cisla...neznam detaily, vim jen jedno. Pokud budeme takto srovnavat, muzeme takto srovnavat Kosovo-Srbsko ?
Tvrdim jedinne...Rusko nebylo ten kdo zacal a jednostranne podavane informace podavane sdelovacimi prostredky se mi hnusi. Dnesni Rusko je trosku jine nez ho popisuji i nekteri diskutujici tady. Co se podivat na spolecnou energetickou pilitiku EU ? Procpak Nemecko vyjednava s Ruskem samo ? Procpak asi je tak zajimava Gruzie pro USA ? Nebylo nahodou v roce rozpusteni Varsavske smlouvy slibeno prave amerikou ze se NATO nebude rozsirovat ? Nema tedy i Rusko nyni pravo na to se branit ? Byt ne zrovna stastnym zpusobem to delaji, ale pravo na to maji, nebo je na tomto svete jedine dobre a hezke to co je z USA ? treba RADAR v Brdech ?
24. 08. 2008 | 16:02

Martin napsal(a):

Demograficka historie v Abchazii musi zacinat v roce 89, aby se nikdo nemohl ptat, jak to ze se tam Gruzinci tak namnozili :) Pak by totiz padaly dalsi otazky jako nasilne pogruzinstovani, zakazy lokalniho jazyka no a hlavne to co se vycita rusum, cili ze si nekde vytvari patou kolonu, jen by se to tykalo gruzie.
24. 08. 2008 | 16:06

Honza999 napsal(a):

Martin

Aha, tak "komunistické" Německo Lenina vybavilo penězi a poslalo ho dělat světovou revoluci?
Podle Vašeho tvrzení chtěl německý kapitál na území Německa vytvořit komunistický stát?

Protože němečtí kapitalisté byli tím, kdo Lenina zafinancoval a poslal do Ruska.
V tom případě ale nesouhlasím s tak halasným odsuzováním Rusů a SSSR. SSSR byl jen následek, příčinou byl německý kapitalismus. PROČ se tedy soustřeďujeme na kritiku následku a zcela opomíjíme příčinu?
24. 08. 2008 | 16:09

Martin napsal(a):

Honzo999, nemecky kapital (ci presneji politici a vojaci) chteli destabilisovat carske rusko, to se jim povedlo, ale leninovy plany byly dlouhodobejsi a hlavne globalni - a predpokladam, ze s tim tvurci transportu lenina do ruska vubec nepocitali. Ja rozhodne nehodlam podporovat jen kritiku nasledku, jen mam rad historickou presnost.
24. 08. 2008 | 16:13

Martin napsal(a):

a jeste k abchazii

The first Soviet Socialist Republic of Abkhazia Constitution was proclaimed on 1 April 1925. Abkhazia was a separate Soviet republic from 1921 until 1930, after which it was incorporated into Georgia as an autonomous republic, the Abkhazian Autonomous Soviet Socialist Republic (Abkhazian ASSR). Hope that this status would protect the Abkhaz was fleeting as Soviet Authorities under the direction of Joseph Stalin, himself an ethnic Georgian originally named Iosif Vissarionovich Dzhugashvili, and his head of the KGB, Lavrenty Beria (who was also ethnically Georgian), took measures to suppress the Abkhazians by killing a large number of their intelligentsia, forcing their children to learn and use only Georgia in their schools, he also changed the demographics of the area to make it more Georgian.
24. 08. 2008 | 16:13

tera napsal(a):

Jaroslav Veselý

"Nema tedy i Rusko nyni pravo na to se branit ?" a čemu se tak Rusko podle Vás brání ?? Skutečnost, že pošle svojí armádu na výsostné území cizího státu s odůvodněním, že chrání civilisty, kterým čistě náhodou, a v rozporu s ruskými zákony, rozdalo před lety ruské pasy, je dle Vašeho názoru obrana proti NATO ??

Pak tedy jen doufám, že ČR už nebude ležet v tomto Vámi definovaném pásmu ruských zázmů... naštěstí mám pas !!

PS: Jak asi budete interpretovat ruský zásah v Čečensku, vedený snahou o zachování územní celistvosti Ruska ??
24. 08. 2008 | 16:34

Honza999 napsal(a):

Martin
S tím se dá souhlasit. Skutečná příčina toho proč Němci poslali Lenina do Ruska souvisela s tím, že Německo prohrávalo I.WW. Vědomi si toho, co je po prohrané válce čeká (ztráta kolonií a placení reparací), chtěli Rusko vymanit z vlivu Francie a dostat jej do vlivu svého, jako zdroj surovin a odbytiště zboží, což by jim umožnilo "přežít" prohranou válku s co nejmenší újmou.
A je pravda, že Lenin je přečůral. Na druhou stranu ale je pravda i to, že to, co se z komunistických ideálů nakonec stalo, bylo způsobeno vnějšími vlivy. SSSR byl po celou dobu své existence ve "válečném stavu", ať již se jednalo o války horké či studené.

Představte si Velkou Americkou socialistickou revoluci - být ta, je dnes komunismus po celém světě, nikdo by si nestěžoval a lidi by si nežili špatně. Carské Rusko bylo natolik zaostalou zemí, bez infrastruktury a průmyslu, že tam byla živná půda pro komunistické myšlenky jen po stránce ideologické. Bez ekonimického zázemí nemohl komunismus (navíc okopávaný ze všech stran) nabídnout nic jiného, než co nabídl (a ten teror byl jen sebeobranný reflex, "vlastizrádci" byli v těch časech odsuzováni k trestu smrti VŠUDE). A "po dobrém" to s nimi tehdy v Rusku nešlo (a ani bělogvardějci nebrali zajatce..).
Kdo prostě v ruce drží MOC, nikdy se jí DOBROVOLNĚ nevzdá a je lhostejno, zda je to komunista nebo kapitalista.
Hned mne prosím netrhejte na cucky. On totiž celý tento problém je mnohem složitější, než aby to bylo možno vysvětlit na tomto malém prostoru. Vydalo by to na celou knihu a já nejsem spisovatel.
24. 08. 2008 | 16:40

Jaroslav Vesely napsal(a):

to Tera
Nic proti Vasemu nazoru...doporucuji doplnit informace o konfliktu...Kdo zacal, kdo zadal o pomoc,kdo pomohl a kdo stal v pozadi.
K Vasim otazkam...Rusko je svetova velmoc stejne jako USA. Je tu jeden podstatny rozdil...svetovym agresorem je USA...ne RUSKO. Zasah v Cecensku je uplne o jinem tematu...vazne. Nebranim Rusko,to urcite ne...jen se mi nelibi jednostranne informace,kterymi nas zasobuji "novinari" jako ten ktery sepsal tento clanek.
CR bohuzel bude lezet a lezi v pasmu kontrolovanem Americany a ja z toho urcite radost nemam a mit nebudu,nikdy nam nepomohou jako nam nikdy nepomohli, kdyby doslo k vojenskemu konfliktu. Rusko ma nyni pravo podle me se branit opetovnemu porusovani dohod z doby, kdy byla rozpustena Varsavska smlouva...nerozsirovani NATO...zapar let do NATO vstoupila CR a dalsi staty,dnes umiraji nasi vojaci ve vojenskych operacich kvuli rope, kterou USA potrebuje ke svemu konzumnimu zivotnimu stylu. Jeste myslite ze se Rusko nemusi branit ?ja myslim, ze ano.

P.S Pas mam cesky jako Vy,jen zacinam pochybovat jestli je to jeste vyhoda s RADAREM za zady.
24. 08. 2008 | 16:46

tera napsal(a):

Jaroslav Vesely

Můžeme zcela jistě rozebírat historii oblasti Gruzie, klidně od počátku 20. století... Ale současný konflikt má mnoho společného s Čečenském, neb se odehrává ve stejné oblasti.

Ale popořadě:
1) v době války v Abcházii bojovali na straně separatistů ruští vojáci spolu s čečenskými doprovolníky vedemými Šamilem Basajevem
2) mírové sbory RF nedokázaly zabránit dodávkám zbraní ani porušování příměří (odtřelování Gruzínského území, porušování vzdušného prostoru vč. sestřelení bezpilotního letadla atd)
3) ruské jednotky stály u hranic připraveny

Nemám dostatek informací pro posouzení, kdo kam vkročil první, ale jedno vím zcela jistě. Pokud ruská armáda a zejména V.Putin hovoří o zajištění míru, zažehnání humanitární katastrofy, a k tomu využívá jednotky přesunuté z Čečenska, tak se tomu musím jen smát. Nebo si snad myslíte, že změnily vyzkoušenou taktiku ?? Jediný pokrok je doopravdy v PR - to zvládají bravurně. Je pravdou, že se není čemu divit - žádné nezávislé televize a média, Ti co nesdíleli názor Kremlu jsou po smrti nebo v emigraci....
Pokud se domníváte, že ruská armáda je garantem čehokoliv, navštivte Čečensko - tam to můžete vidět v reálné praxi.

A co se týká zón vlivu, naštěstí už nejsme v té ruské a díky americkému radaru už nikdy nebudeme. Rusko nemá žádné právo diktovat komukoliv, aby byl či nebyl členem jakékoliv organizace, naopak může být jen rádo, že samo z těchto organizací není pro soustavné porušování základních principů vyloučeno.
24. 08. 2008 | 17:16

Jaroslav Vesely napsal(a):

Mate urcite v nekterych bodech pravdu, v tom mezi nami spor nebude. Jen Vam polozim otazku, mozna Vam prida impuls k zamysleni. Kdo potrebuje na svete ropu v tomto okamziku ? Rusko nebo USA ? Bohuzel, musime to videt v techto souvislostech. Co se tyka Radaru...budu se hadat. Nepomuze nam to k nicemu a budte si jista, ze odpoved z kremlu ...tedy rakety v kaliningrade jsou v CR rychleji nez si umite predstavit. To co nam US nabizeji vychazi z jedinne veci...sami NIKDY nemeli valku na svem uzemi krom valky obcanske...tedy to jim nedovolilo okusit utrpeni a bidu valky. Osobne bych volil radeji vliv druhe zminovane velmoci, ikdyz to take neni nej varianta, ale to je vec nazoru. jen drobnyrozdil...s druhou velmoci, by se ceny plyny a ropy nezvedaly tak rychle vite ? Podivejte se do Nemecka a cenu za jakou nakupuji plyn a pak si to posadte do roviny jak se Nemecko chova k Rusku a mate rovnici o jedne nezname. Jinak diky za diskuzi...Vzdy rad popovidam s lidmi, kteri si umi bez emoci vymenit nazory.
24. 08. 2008 | 17:28

tera napsal(a):

Nevěřím tomu, že by Rusko někdy spustilo odvetu za použití zbraní hromadného ničení - potom už by to totiž bylo všem jedno a zbývalo by nám tak 30-40 minut (nevím přesně, jak dlouho letí rakety). Právě politika vzájemné destrukce byla důvodem, proč se obě tyto velmoci za posledních 60 let nestřetly v přímém boji (těch přenesených bylo dostatek).

Radar není namířen proti Rusku, množství jaderných zbraní i možností jejich využití (rakety, ponorky, letadla) jsou toho dostatečným důkazem.

A k té ropě - když roste poptávka, roste i cena... Srovnávat situaci s Německem, které stále ještě možná vykupuje své sjednocení, není fér. Rusko si je vědomo svých zásob a také se podle toho chová a využívá to k prosazování svých velmocenských zájmů, na druhou stranu potřebuje evropské odběratele a hlavně investice do ropného průmyslu, který je v žalostném stavu a věřím tomu, že tuto složitou rovnici bude muset EU s Ruskem v blízké době vyřešit (viz. současná situace Íránu v oblasti zrušení zahraničních investic).

Jde jen o to, kdy si ruští představitelé uvědomí, že nežijeme v době sovětského svazu, ale že se podobné problémy dají řešit jednáním a respektováním okolních států. Pokud toto nepochopí, budou pro mě vždy představovat nebezpečí, srovnatelné s nacismem i komunismem.

A k USA - není snad jejich výhodou, že od občanské války na svém území nebojovali ?? Oni se totiž, na rozdíl od Evropy, poučili !
24. 08. 2008 | 17:51

vlk napsal(a):

fafnir

ano, měl jsme na mysli účast tzv. armádní skupiny Slovensko pod velením gen. Čatloše, sestávající z 1., 2.,3. slovenské pěší divize v sestavě útočného uskupení proti POlsku, kterému velel von Rundstedt!
Tohle jste nastudoval.A zkusil jste i uhodnout moji další argumentaci.A argumentovat proti ní. Pomáháte si rozsahem. Je pro vás rozdíl mezi malým zlodějem a velkým? Pro mne jen v délce trestu.
Nemluvím o Katyni - tam skutečně není co řešit.
Ale pokud jde o uloupené území -oni se Rusové jaksi vrátili na svoje hranice z dob carství. Podoběn jako Slováci, resp. Čechoslováci u těch vesnic. Rusové to po válce Polákům kompenzovali na úkor Německa. A dali jim jako náhradu daleko rozvinutější území, než která ztratili. My jsme si ty vesnic e nechali.Bez náhrady.
Jak jsem napsal -Katyň se nedá ani omluvit, ani zargumentovat. Zkuste ale vzít v úvahu, kolik Rusů následně zahynulo při polském tažení. Vraždy to nekompenzuje, neomlouvá, ale tihle mrtví zachránili Poláky před národní Katyní.
Zkuste vzít v úvahu i to, že posunutí hranic cca 300 km na západ nejspíš umožnilo Rusům přežít letní ofenzivu Wehrmacht v r. 41. Nebýt toho územního zisku, bylo asi do vánoc po válce. Sice dítě nechtěné,leč v konečném důsledku zázračné.

Jinými slovy - účast slovenských divizí /mimochodem - jedna z nich bylačástí dvou východoslovenských divizí, které měly svým protiútokem otevřít cestu Rusům přes Karpaty, což Slovensko, resp. Československo staví dokonale na úroveň SSSR v mnoupoužitém srovnání.
Měli bychom tedy , zejména my, být velmi opatrní v mávání paktem Hitler-Stalin.Vůči rusům.Dělali jsme v malém totéž. Ovšem bez územní a lidské kompenzace.
NA závěr - oceňuji úsilí, s kterým jste vzal moji výzvu i věcnost odpovědi. Budu si to pamatovat
24. 08. 2008 | 22:47

vlk napsal(a):

přírodovědec II

do teď jsme vás měl za rozumného člověka, s kterým lze diskovat. A bez problému mít jiný názor. S politiváním zjišťuji, že jsem byl na hrubém omylu. Stává s e to.

Vyzval jste mne , abych vám zkomentoval čísla o národnostním složení.
Výzvu jsem uchopil a poctivě odpověděl.Včetně toho, že jsem řekl, že se na vaše čísla spolehnu. Komentář, zda umím , či neumím hledat na netu ponechám bez komentáře. Přijde mi zbytečný.
Popsal jsem , na základě čeho a proč se měnilo národnostní složení. Popsal jsem tam i velký masakr, k němuž došlo v létě 93.v Suchumi na Gruzíncích i kdo ,podle zdrojů , masakr zorganizoval.

A napsal jsem, že být Gruzíncem v Abcházii, chtěl bych určitě ruský pas, pokud bych tam chtěl žít dál a přežít. Místo věcné argumentace nad tímhle, včetně protiargumentace, jste se zmohl jen na pár mimořádně hloupých osobních výlevů. Beru to na vědomí a podle toho si vás zařazuji pro příští setkání.

Měl bych před tím jednu osobní prosbu. Zkuste změnit nick. Tak , aby nebyl snadno zaměnitelný. Aby bylo jasno, kdo je přírodovědec a kdo parazit toho zde velmi uznávaného nicku.

A abych nezapomněl - položil jsem vám jistou, naprosto nezáludnou , otázku. Na odpověď čekám marně.
24. 08. 2008 | 23:04

ika napsal(a):

Tera

"Ti co nesdíleli názor Kremlu jsou po smrti nebo v emigraci...." Nevím proč nepočítáte např. politiky ze SPS, Jabloka, Kasparova, Limonova, obhájce lidských práv Kovaleva, velmi rezolutně vystupující Novodvorskou, ani T. Lokšinu z HRW, která už je taky zpátky v Moskvě z mise v J.O. a Gruzii? Nevíte o nich?

"Radar není namířen proti Rusku" Často si to opakujte;-)

"že by Rusko někdy spustilo odvetu za použití zbraní hromadného ničení"
Z toho tak nějak asi nechtěně vyplývá, že útok má být veden na ně. Tak kdo je v tom případě nebezpečím pro koho?
24. 08. 2008 | 23:16

Jan napsal(a):

Pánové, (nebo tu diskutuje i nějaká dáma?),
já žasnu nad vašima znalostma a nad úrovní této diskuse (bez ironie!).
Jediné, co tu chybí, je trochu víc informací o samotné Gruzii, Osetii, Abcházii. Bohužel nejsou...
Já mám pár zkušeností z let 80-tých a můj dojem je, že Gruzíni jsou spíš národ snášenlivý: například v Tbilisi žili v naprosté menšině (snad jen 17%) a chlubili se tím, že žádné pogromy na židy, muslimy ani jiné kultury či národnosti město nepamatuje. Ale není jen Tbilisi mnohonárodním; kromě Osetie a Abcházie je tam další oblasti, které by se mohly prohlásit za samostatné národy s právem na sebeurčení (Svanetie, Chevsuretie a X dalších). Gruzínci sami si zakládají na své bezmála antické minulosti a na křesťanské tradici, která je starší, než jakou se může pochlubit střední nebo východní Evropa; zakládají si na svých kulturních tradicích a není jim cizí ani nacionální rétorika. Ale ten kotel národností tam po staletí kočírovali celkem mírumilovně. Z Abcházie byli vyhnáni při/po občanské válce (1990), která by asi dopadla úplně jinak (nebo by vůbec ani k žádné nedošlo), kdyby v ní separatisty nepodporovalo Rusko. Dcera v Abcházii byla loni a vykládala mi o vybydlených domech a poloprázdných městech tam, kde my jsme v 80-tých letech viděli kvetoucí letoviska. Myslím, že tak se státotvorná menšina nechová.
I toto je třeba vidět za těmi pár demografickými čísly, která sem umístil Přírodovědec II.
24. 08. 2008 | 23:58

tera napsal(a):

ika

Tím prvním jsem myslel zejména nezávislé novináře, nikoliv politiky z opozičních stran. Ano, několik jich v Rusku ještě je, pod šikanou a bez možnosti veřejně projevit své názory - v tom je dle mého názoru ona změna v PR.

Co se týká odvety a radaru. Odveta byla reakce na jiný publikovaný názor (ohledně doletu raket z Kalinigradu). Vy si snad doopravdy myslíte, že radar v ČR a 10 raket v Polsku je pro Rusko problém ?? Kdepak, proti případnému ruskému útoku nebo odpovědi není možné vybudovat sofistikovaný systém obrany, protože prostě těch raket a bomb mají moc a to včetně možností jejich dopravení na místo určení (ponorky, letadla). USA nepotřebují vědět, kde co Rusové mají, protože to už dávno vědí.

To, co Rusku možná vadí je spíše skutečnost, že sami takovýto systém nemají a neumějí zprovoznit, ale to je pouze a jenom jejich problém.
25. 08. 2008 | 00:26

Jan napsal(a):

Pane Tera,
trochu mě mrzí, že nás radar před větším množstvím raket z Ruska neubrání, ale co se dá dělat :--)
Snad nám tedy aspoň zvýší naději, že v případě nějakých příštích strkanic nás Západ nehodí Rusům jako kořist, kterou lze snadno oželet.
Kdybychom se dostali zase pod Rusko, tak bychom asi měli levnější benzín, jak si tady o něco výše pan Veselý liboval, ale mně přece jenom víc vyhovuje současný stav, kdy se naše děti dostanou na gympl bez ohledu na to, co si jejich rodiče myslí o politice, například.
25. 08. 2008 | 00:44

Vojtex napsal(a):

Bohužel mám stále z některých příspěvků pocit, jako by radar v Brdech byla šikovně nastrčená atomová bomba (kým jiným než CIA a vyslankyní pekel Riceovou), která má za cíl následnou tlakovou vlnou shodit moskevského knížete Putina z jeho židle, které se jako demokraticky volelný politik ne a ne pustit. Naproti tomu v druhém koutě ringu proti carovi Putinovi stojí zjevně vyšinutý a naivní diktátor Saakašvilli, který asi nabyl dojmu, že po vyhrané růžové revoluci v roce 2003 se z něj stal národní hrdina, který dovede svou zem do NATO, at to stoji kolik chce mrvých Osetinců a Abcházů. Nejsem rusofil ani milovník USA, ve skutečnosti nesnáším komunisty, hrané demokracii a svobodě dnešního Ruska se směji a také v mnohém nesouhlasím se zahranicní politikou Spojených států. Tady ale před sebou vidím dva diktatory, jak se perou na Kavkaze a nejradši bych je oba nechal, ať se pobijí navzájem. Ušetřili by životy mnoha lidí a dalším nervy.
25. 08. 2008 | 04:02

Imhotep napsal(a):

pro Vojtex:

Váš seznam bych doplnil ještě o jednoho náboženského fanatika a imperátora z USA.
25. 08. 2008 | 08:09

prirodovedec_II napsal(a):

To vlk:
"A abych nezapomněl - položil jsem vám jistou, naprosto nezáludnou , otázku. Na odpověď čekám marně".

Omlouvam se, ale tu otazku jsem nezaregistroval! Co se tyce meho parazitovani na nicku "prirodovedec", myslim, ze jsem modus vivendi nasel s originalnim "prirodovedcem" a nevim proc bych se mel zodpovidat Vam. Zkuste vzit do uvahy, ze tento blog je pod kuratelou pana Stejskala a ne Vas!!
25. 08. 2008 | 09:58

Vojtex napsal(a):

Ano seznam by mohl být obsáhlejší, jen jsem se zaměřil na přímé aktéry konfliktu.
Jinak pokud tím náboženským fanatikem a imperátorem z USA myslíte George W. Bushe, tak bych to zase tak nepřeháněl, náboženský fanatismus si představuji přeci jen trochu jinak. Jinak s imperiálními choutkami toho muže souhlasím.
25. 08. 2008 | 10:11

prirodovedec napsal(a):

prirodovedec II: Ano s nickem nemam problem, jak pisete, diskutovali jsme po uvodnich castecne zabavnych zamenach.

Jen je mi lito, ze do sebe s vlkem az tak osobne rezete (vim, ze i my dva se take nekdy neshodneme, ale drzime jakousi "lajnu") a pritom Vas ctu oba rad.
25. 08. 2008 | 10:23

Petr Bouzek napsal(a):

Je správné vydávat občanům cizí země své pasy? Asi ne. Je správné, aby mírové jednotky tvořily vojáci ze země, která by Gruzii ráda zpátky pod svá křídla? Asi ne. Rusko je viníkem tohoto konfliktu, protože ono rozehrálo tu zpravodajskou hru se snahou ovládnout co největší území Gruzie. Gruzínci měli jen dvě možnosti, buď se s tím tiše smířit nebo bojovat a na problém upozornit svět. Zvolili druhou možnost a já se jim nedivím.
A kecům o právu na sebeurčení z ruských úst budu věřit tehdy, až bude samostatné Čečensko, do té doby z mého pohledu rusové lžou, protože lhali co stojí světem svět.
25. 08. 2008 | 10:50

prirodovedec_II napsal(a):

To prirodovedec:

Diky za "strpeni" meho derivatu Vaseho nicku.Jsem natolik konzervativni, ze kdyz
uz jsem se prehmatl (opravdu nechtene) tak
uz u toho radeji zustanu.
Co se tyce "vlka". De facto ho povazuju za
jednoho ze stezejnich prispevatelu. Je sice
az prilis autoritativni, ale urcite neni
hlupak. Nicmene, zpusob jakym bagatelizuje ruske zlociny na Kavkaze se mi jevi jako docela odporny. A tak, ac to take neni koser, reaguju emotivne s potrebou "urazit".
25. 08. 2008 | 10:51

Petr Bouzek napsal(a):

Síla médií je veliká. Zaberou jeden hořící dům a přitom to působí, že v plamenech je celé město. Takže si na pravdu budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Pokud však jakýkoli stát vstoupí se svými vojsky na území jiného svrchovaného státu, aniž mu před tím vyhlásil válku, je to mezinárodní terorismus. A Rusové jsou tedy mezinárodní teroristé.
25. 08. 2008 | 10:53

starý skeptik napsal(a):

Myslím že Rusové potřebovali důvod, aby si do Osetie mohli vyjet a nakonec ho i dostali. Možná si chtěli vyzkoušet, co všechno jim na mezinárodní scéně projde - takže už vědí že toho projde hodně. Možná si Gruzie chtěla vyzkoušet, jestli jí Západ pomůže. Každopádně obě strany už vědí své. Podle mého názoru jde o upevňování ruského vlivu v jeho zájmových oblastech, stejně jako to dělají USA. A hlavně si myslím, že pravdivé informace budou mít všichni diskutující, sebe nevyjímaje, někdy po třiceti letech, až se otevřou archivy. Zasvěcené komentáře našich politiků v médiích jsou legrační a někdy bohužel i hloupé. Takže je asi jen dobře, že našim politikům moc nevěříme.
25. 08. 2008 | 12:35

Pocestny napsal(a):

Tak jsem pomlčel, abych získal pár poznatků. Tady jsou:

1. Je deprimující, když vidíme, že osoby evidentně nadané darem myšlení a nadto biřmované tituly je dopouštějí názoru, který jest uvařen jako polévka hormonálně emoční, zejména pak z toho důvodu, že jejich vlastní obživa vyžaduje naprosto jinou úroveň argumentace. Z naprosté většiny příspěvků je cítit, že jejich autoři "dříve píší než čtou".

Pánové, objektivní data jsou k mání, tak si přečtěte o historii Gruzie a okolí cokoliv z přístupných pramenů, prosím. Je totiž od intelektuála pohříchu trapné, stavět své posice na základě výroků médií.

Kdybyste ta data měli podložená osobní zkušeností, tak naopak na obou stranách rozlišíte "tvrdá data" od vaty a dokonce se pobavíte nad symptomatickými reakcemi na vývoj situace.

Kdo mlčí a dívá se, učí se a jeho, pro vás pozdní názor bude ten správný. Vy, zabarikádování za orákulem vlastního prvního pohledu, budete překonáni samotným vývojem. Ale to se stává, když rychlost názoru je duležitější, než jeho kvalita, že, vlku.

2. Dost mne znepokojuje ta prvoplánová "politika míru". Vážení přítomní, svět není takový, jaký "by měl být", ale takový, jaký ho zvládneme vytvořit. Jsem smuten z toho, že se stále točíme ve vlastním kruhu na trajektorii - dlouholetý nezájem o cokoliv mimo rádius domácího mikrosvěta - nesledování vývoje situace v okolí - překvapení náhlým vývojem situace - kritika spojenců za "neadekvátní použití síly" - odmítnutí angažmá v operaci, která "vznikla za našimi zády" a poté útěk k "obecně humanistickému stanovisku".

Co je alternativou? Pokud si uvědomíme, že Slovinsko s 2,5 mil. obyvatel prostě žádnou slovinskou doktrínu EU generovat nemůže, tak české předsednictví přichází jako první "východní" půlrok EU. Jak do něj vstupujeme?

Jako do rychlíku, který jsme sotva doběhli a uvnitř zjišťujeme, kam vlastně jede. Na Gruzii je to markantně vidět.

Dnešní situace je důkazem dalšího failure of EU, politky "západu" na Kavkazu. Existují tu dva základní postuláty.
1. Nepřipustit obnovení ruského "povinně satelitního" okruží vazalských států.
2. Vnést civilizované poměry všude tam, kde žádají o přičlenění k evropsky myslícímu prostoru.

V obou směrech tu podnikal cosi koherentně, ale za tuhého odporu ostatních dvou vrcholů mocenského trojúhelníka Havel. Ne dost komplexně a ne dost nestranně (to se od něj očekávat nedalo, naopak on "mohl" říci mnohé, co jiní ne), ale ze všech sil.

ODS ani CSSD v tomhle ohledu trpí na "jednoznačná NE", ale současně ani jedna strana neníé schopna generovat pochopitelnou politiku.

Klausovy reakce slouží zase jenom Klausovi, pitomý populismus pozdního Klause je důkazem mé teorie "prvního trabantisty z Proseka" na Hradě.

Prostým faktem zůstává, že cíleným stavem teoretika by měla být nezávislá Gruzie s vnitřně demokratickými poměry a s příkladně vysokým životním standardem menšin (Adžárové a Abcházci byli rozhodně bohatšími za Gruzínské CCP než jsou nyní, když tam vládnou kmenové gangy.
25. 08. 2008 | 12:43

Pocestny napsal(a):

To by ovšem znamenalo nevykašlat se na Gruzii a východ obecně v tažení do Evropy, nebýt sami terčem kritiky za "rusácké manýry" v naší společnosti, nepřipustit Moskvou placenou gangsterskou revoluci v Abcházii v roce 90, nepřipustit Moskvou placenou gangsterku v Batumi a konečně vyslat na Kavkaz NERUSKÉ mírové síly ve chvíli, kdy Ruská armáda vnikla do Čečenska. Čečenská válka začala jako "obchod s výsledkem války", proto jakékoliv morální kecy o jejím konečném období a "právu Ruska" na odvetu ve válce, která začala jako pokus o řešení ruské politické krise další válkou jinde, jsou prázdné. Praxe Ruska na severním Kavkaze potom zavlekla tuhle válku kmenů i do Osetije, kde si vytvořila bázi pro obkličování muslimů od hor a proliferace "ruských" občanů (čti "Osetinců" s ruským pasem) na jižní svahy Kavkazu bylo také dlouhodobou operací.

Dnes EU jest chycena se staženými nohavicemi, USA zase něco nahonem řeší s obvyklou mírou nepochopení kontextu, Rusko plánovitě těží z příležitosti a do teorie bezpečnosti sousedů Ruska znikla jistá reálná pochybnost, což vysvětluje reakce Polska, Ukrajiny, Pobaltí.

Ti lidé mají právo také přijmout naši vizi a zkusit jí praktikovat na svém území, ti lidé mají jako my právo na ochranu před Rusem, prostě, pokud naše členství v NATO má být tou zárukou, na kterou tu vsázíte, musí platit pro všechny stejně. Pokud Kosovo bylo vykřičníkem nad činy eurokomoušů, Gruzie je potom prst v jejich annu.

Jstli nechcete USA na zadním dvorku Ruska, tak tam musíme být my - jen tím, že nepřipustíme, aby Rusko definovalo jakékoliv zahraničí jako nějaký zadní dvorek, ale donutíme Rusa brát okolní národy jako sobě rovné, vybudujeme ze špinavých humen světovládného socialismu prostor, který sdílí ty základní hodnoty na které zapomínáme.

V "Novém EU a NATO" je nás patnáct, dohromady se zatím nečlenskými Turky je to populace cca 150 milionů lidí, čili "společenství proti šíření Ruska mimo své hranice" má větší populaci, vnitřní svobodu života, vitalitu systmu i populu a rozhodně stejnou váhu - ne jako perifrie EU, ale jako její východní polovina s daleko lepšími ekonomickými výsledky než lenivý západ. Pokud se stává realitou vize, že východ během dekády bude generovat víc než západ, měli bychom tuto věc přetavit i v politiku, která přestne být politikou "šoupání nohama" a politikou "mlčení ve vhodnou chvíli", ale ráné NE podobným estrádám, jakou tam sehrálo duo Dos Debilos - Sarkozyi a Kouchener.

Evropa "obchoduje" své hlavní postuláty dovnitř (viz naše pozice na pracovním trhu okolo) i navenek, jak se ukazuje v případě přijetí "nuzáků" z Ballkánu a tanečků kolem Chorvatska a Turecka.

Eurosocialisté budují velkohubou říši prosperity za situace, kdy většina populu chudne (na západě - u nás je tomu naopak), je to říše směšná, protože nejenže nemá armádu, ale navíc se ani nesjednotí na názoru, kde a jk jí použít, případně jí pošle do mise hanby při monitoringu vyhlazování.

Nakkonec jsme bránili "nezávislou Bosnu", aby jí EU nechala rozkrájet na tři kusy v Dayton, Kosovo Kouchener rovnou "prodal" Albáncům, dnes tu začíná tanec "donutíme Gruzii se vzdát těch území".

Kdepak, jediná konotace s minulostí se to ukazuje v alegorii Mnichova 1938, je ukázkou hanby, kolik lidí zde na foru se staví do šlápot pana Daladiera, Chamberlaina, Mussoliniho.

Ano vážení, Rusové mají na tato území stejné "svaté právo", jaké kázal pan Hitler, zatímco Gruzínci se dopustili "pokusu o okupaci Sudet" stejně jako Beneš zjara 38.
25. 08. 2008 | 12:52

yacoo napsal(a):

Vrtíme psem. Je to pořád jeden a tentýž dům nafoceny z mnoha stran. Výpovědní hodnota nula, stejně jako komentáře.
25. 08. 2008 | 13:32

Imhotep napsal(a):

pro yacoo:

Pro mne tu ale pořád je jedna stěžejní otázka. Jde o cílenou fotografickou manipulaci nebo ne? Jde o novinářské parazitování na neštěstí nebo ne?
25. 08. 2008 | 13:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Matyáši,

výroky typu "další goebbels-propagandista" nadále mažu. Zkuste to prosím vzít na vědomí.

Díky.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 08. 2008 | 13:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Otázka na Petra Bouzka:
"Pokud však jakýkoli stát vstoupí se svými vojsky na území jiného svrchovaného státu, aniž mu před tím vyhlásil válku, je to mezinárodní terorismus. "
Platí to i pro bombardování?
25. 08. 2008 | 13:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale, dělejte, jak umíte. Já budu dělat totéž.
Zkuste to prosím vzít na vědomí.
Díky.
25. 08. 2008 | 13:50

Imhotep napsal(a):

pro Pocestného:

Pokud toužíte po tvrdých datech, pak Vám doporučuji zakoupit letenku nebo lístek na vlak, zajet do Abcházie a v nejbližší hospodě se místních zeptat: "Proč Vy vlastně nechcete s těmi milými Gruzínci žít? Vždyť by to bylo hezké, ne?"
jenot tak zjistíte skutečný stav věcí, ostatní jsou teorie.

Technická rada: Při otázce dodržujte bezpečnostní odstup
3 - 4 m od nejbližšího muže a stůjte pokud možno u dveří, nejlépe otevřených. To není šumavská hospoda, ale Kavkaz :)
25. 08. 2008 | 13:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
"Gruzínci se dopustili "pokusu o okupaci Sudet" stejně jako Beneš zjara 38."
lže jako kdysi válečný zločinec Gobbles.

Pane Stejskale, vzůru do mazání. :)
25. 08. 2008 | 13:53

stejskal napsal(a):

Ale jistě, pane Matyáši,

to si dělejte, nemám prakticky žádnou možnost Vás přimět, abyste na zdejších stránkách, kde jste hostem, dodržoval pravidla stanovená hostitelem.

Jen jsem Vás přátelsky upozornil, že některé příspěvky zde píšete zbytečně (stejně jako všichni, kdo zdejší pravidla přestupují).

Váš poslední mi sice osobně přijde nepříliš vkusný, ale z pohledu administrátora nemám důvod zasáhnout.

Libor Stejskal
25. 08. 2008 | 13:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale,
budu tedy pokračovat podle Vás nevkusně dále. Ani lhář píšící pod nickem Pocestny ani Vy osobně mi nestojíte zato, abych vyhledal projevy válečného zločince Josepha Goebblese, kterými odůvodňoval obsazení československého pohraničí na podzim 1938. Mohu vás oba ujistit, že použil tytéž pseudoargumenty (a další), jaké zde užívá Pocestný. Vy, pane Stejskale, zde v mém případě jste se projevil typicky licoměrně jako jiní "demokraté" - faktickou pronacistickou propagandu necháte bez povšimnutí a jejího kritika umlčujete.
25. 08. 2008 | 14:06

buldatra napsal(a):

Pocestny:

Jsem nezúčastněný, zvědavý a hledám odpovědi.A ty nenacházím
.
Hledat nějakou chybu, omyl, neb jen prosté nepochopení souvislostí v tom, co jste napsal Vy a ostatní, není nutné. Já hledám v té změti pravdu. Abych mohl mít jasný názor na věc. Mít jasno znamená mít možnost vyjádřit se jasně a stát si za tím. Ale základní předpoklad je znát pravdu.Všichni můžeme vyjadřovat názor jen v rámci svých znalostí dané věci.
To však neznamená, že by se člověk zajímající se, neměl alespoň pořádně zamyslet.
Klidně a bez předsudků. Bez pravicového a levicového zblbnutí. Jen tak selsky.(Lépe to nedovedu).

A když se člověk zamyslí a zahrne do úvahy i to,co napsali jiní jinde a jindy, tak vidí, že se neděje v podstatě zas až tak něco neobvyklého, co by vybočovalo z obvyklého rámce. Hraje se jen taková vysoká špinavá hra a k té hře přizvukuje potřebné množství statistů. Hra předem připravená, krvavá.
My jsme statisti. Jak jinak?
Vypůjčím si slova z jiné diskuze (http://www.mwm.cz), protože se mi tato slova jeví jako trefná a týkají se tohoto tématu:

Stává se, že někdy až po mnoha letech vypluje na povrch pravda. Jak to bude s konfliktem Gruzie x Rusko? Cožpak Američané neviděli ze satelitů soustředěná ruská vojska? Pár dní před útokem byly z Osetie evakuvány ženy a děti, Rusové tedy o útoku museli vědět předem. Kdo nařídil přesun amerických Hummrů do Poti i s tajnými dokumenty NATO a jejich konfiskaci Ruskem? Spolupracuje snad část americké armády s FSB? Nebo byly dokumenty NATO záměrně fingované a jednalo se o dezinformaci? Zmařil snad někdo akci Mossadu proti Íránu? Mnoho otázek a žádná odpověď. Jenom český daňový poplatník zaplatí ohromné materiální škody způsobené gruzínské armádě a infrastruktuře.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hra je rozehraná a další dějství přijdou ve správnou dobu. V téhle krvavé hře můžeme buď hrát statisty vesele dál, anebo začneme pracovat na vlastní hře. S rizikem, že prohrajeme. Třeba se ctí.

Jenže, kdo je ve skutečnosti ten dobrý a kdo ten špatný? Statista z Gruzie nebo z Osetie to asi nebude. Kdo to podle Vás je?
25. 08. 2008 | 14:16

Karel napsal(a):

Autor ještě neumí dělat propagandu. Jeden pochroumaný panelák vydává za světovou tragédii. Pro ty lidi z toho domu je to tragické, ale co ti mrtví v Cchinvali? Tam se nesmělo nebo se nechtělo, protože se to nehodilo. Dnes čtu v Afghanistánu Američané omylem bombardovali nějakou vesnici 76 mrtvých. O tom nebude zmínka ani v televizi, ale o srpnu byl celodenní pořad.
25. 08. 2008 | 14:37

Václav napsal(a):

To Matyáš a Bouzek
Když USA a NATO bombardovali Srbsko za nadšeného jásotu Václava Havla, tak co to bylo?
Terorismus?
25. 08. 2008 | 14:43

prirodovedec_II napsal(a):

To imhotep: Co se tyce Vaseho doporuceni:"Pokud toužíte po tvrdých datech, pak Vám doporučuji zakoupit letenku nebo lístek na vlak, zajet do Abcházie a v nejbližší hospodě se místních zeptat: "Proč Vy vlastně nechcete s těmi milými Gruzínci žít? Vždyť by to bylo hezké, ne?"
jenot tak zjistíte skutečný stav věcí, ostatní jsou teorie.

Technická rada: Při otázce dodržujte bezpečnostní odstup
3 - 4 m od nejbližšího muže a stůjte pokud možno u dveří, nejlépe otevřených. To není šumavská hospoda, ale Kavkaz :)"
"

Platilo by to Vase doporuceni i pred rokem
1989?? A otazku doplnuju cisly, ktere jsem
uvedl na tomto blogu alespon 3-krat!!

Par demografickych cisel o Abchazii:
Gruzinci Abchazci
1989 Census 45.7% 17.8%
2003 Census 21.3% 43.8%
2008 Census ? 100%Rusove!
25. 08. 2008 | 14:47

tera napsal(a):

Karel

O počtu mrtvých v Cchinvali hovořila poměrně obsáhle ruská strana, ale nikdo zatím 2000 mrtvých neviděl, proč asi ?? Nikoho tam nepustili...(ruská armáda má rozsáhlé zkušenosti s dobýváním měst plných civilních obyvatel, kolikpak tedy asi tak jen při hrubém srovnání zahynulo civilistů, když Putin nařídil útok na Groznyj v roce 1999 ?? V. Štětina tam byl a jeho informace jsou absolutně jiné, než ty z ruské strany). Ale to jen jedna historická zkušenost.

Ohledně Afgánistánu: americká armáda incident vyšetřuje (jaká to změna oproti např. ruské armádě), prezident Karzáí odvolal 2 vysoké armádní důstojníky (jednalo se pravděpodobně o společnou vojenskou akci)a zmínek o tomto incidentu je všude poměrně dost, stačí jen sledovat dostupná média. Takže žádné zametání pod koberec.. kdo bude vyšetřovat bombardování Gruzie ze strany RF a jejich "mírových sborů" ? Rusko ? Tomu sám přeci nevěříte...
25. 08. 2008 | 14:52

Martin napsal(a):

Prirodovedec II, proc neustale opakujete tu nepravdivou tabulku s demografickymi cisly? Nepravdiva se stava diky poslednimu radku, kde jste zamenil narodnost na obcanstvi. Mimochodem co si myslite o nasilnem pogruzinstovani abchazie za dob sovetu ?
25. 08. 2008 | 15:07

Imhotep napsal(a):

pro tera:

Pan Štětina je především zkompromitovaný lhář, který prostě nabral nový směr a pomlouvá ty, se kterými dříve byl v soudružském objetí.

Ano, incident se šetří a šetří a šetří až budou všichni vyšetřeni. Možná je Vám známo, že USA odmítají mezinárodní soud pro válečné zločince a své vojáky, kteří se něčeho dopustili, nikdy a nikomu nevydají. Kdo se např. zabývá mrtvými civilisty v Iráku, Panamě, Vietnamu, kde došlo k ukázkovému masakru civilního obyvatelstva????

Jistě, jsou i vzácné případy, že je někdo skutečně odsouzen, to nelze popřít. Bohužel ale obecně platí, že vojáci, a zvláště z vítězné armády, často postihu ujdou. To platí bez rozdílu pro všechny armády.
25. 08. 2008 | 15:20

Imhotep napsal(a):

pro přírodovědec II:

Doporučil bych Vám to i před rokem 1989. Akorát bych pro větší efekt navrhnul přidal oslovení: "Dorogije tovarišči!"

K té tabulce - mohl byste citovat pramen, odkud pochází. V té poslední řádce je ale skutečně výše popsaná záměna. Trváte na její platnosti?
25. 08. 2008 | 15:24

prirodovedec_II napsal(a):

To Martin:

Pokud se podivate na ten posledni radek, tak uvidite, ze je tam jisty otaznik. Tech 100% pak odpovida (nejspise ne doslova) tomu, ze z tech co z Abchazie neutekli vyrobilo Rusko nositele ruskeho pasu a tudiz objekt jehoz ochrana je jeho "povinnnosti" a "vysostnym" pravem.
Co se tyce "pogruzinstovani abchazie za dob sovetu", tak to vidim jako stejne neprijatelne svinsvo jako byla nedavna
"rusifikace" Abchazie o ktere svedci
ta neboha data co je neustale pastuju do
mych blogu. Stale verim, ze zadne svinstvo nemuze zalozit opravneni jeho jakehokoliv
zopakovani.
25. 08. 2008 | 15:27

prirodovedec_II napsal(a):

To imhotep:

zkuste "Abhazia demographics" na webu
a pro pochopeni toho o co se snazim, viz moji
predchozi odpoved To Martin.
Pokud by Vas zajimali dejiny ruske kolonizace Kavkazu, tak je k dispozici
enormni mnozstvi dat nejruznejsi provenience. Chcete-li poznat mineni soucasnych kavkazanu, jedte se tam podivat osobne (tedy tam kam Vas pusti). A doporucuju ihned deklarovat, ze nejste Rus!!!!
25. 08. 2008 | 15:36

tera napsal(a):

Imhotep

Nechci se pouštět do debaty o panu Štetinovi, ale na rozdíl od nás všech zde na tomto blogu (pokud se mýlím, omlouvám se) se jako válečný zpravodaj účastnil řady válečných komfliktů vč. Kavkazu, o kterém se dnes bavíme. I díky jeho práci máme informace o tom, jak tyto konflikty probíhaly i o míře utrpení civilního obyvatelstva. Takže bez ohledu na to, co, kdy a ským dělal, jeho současná práce, ať se Vám nemusí líbit, zasluhuje uznání - takových lidí totiž na světě tolik zase není.

Zrovna dnes začíná výstava fotek z Čečenska (pro brutalitu byla tato výstava stažena z budovy Evropského parlamentu), přijďte se podívat, bude to zajisté dobré doplnění o chování "ruských mírových sborů" v nepříliš vzdáleném regionu.
25. 08. 2008 | 15:52

Imhotep napsal(a):

pro přírodovědec II:

Tak jsem podobnou tabulku našel na Wikipedii. Vyplývá z ní nejprve pogruzínšťování Abchazů, následně vymizení Gruzínců a vy asi máte obavu, aby nakonec nešlo znovu o poruštění. Tedy tak si vykládám Vaše sdělení. Pokud se mýlím, tak se omlouvám.

Mám jen dojem, že je v tom trošku chyba. Abcházii by pochopitelně bylo nejlépe, kdyby si mohla klidně žít sama, provozovat turismus, obchod atd. jenže vedle je Gruzie a tak hledá oporu své "částečné" samostatnosti u Ruska, které to obratem využívá ke své velmocenské politice.
Takže v Abcházii bych klidně říkal, že jsem Rus, v Gruzii bych byl poněkud tišší a v čečenské horské roklině bych ruské slovo raději z pusy nevypustil.
25. 08. 2008 | 16:04

prirodovedec_II napsal(a):

To imhotep:

To "následně vymizení Gruzínců" Vas nechava
v pohode????????p
25. 08. 2008 | 16:13

Imhotep napsal(a):

pro tera:

Nechci skutečně téma Štětina blíže rozebírat. Člověk, který nedokáže prostě a jednoduše mluvit pravdu, byť pro něj nepříjemnou, mne nezajímá. Stejně přistupuji i k jeho práci.

Víte, civilní oběti všech válek jsou strašné. Lidé potřebují mír a ne vystavování fotek mrtvých. Vaši větu bych jenom trochu poopravil:

"Zrovna dnes začíná výstava fotek z Čečenska (pro brutalitu byla tato výstava stažena z budovy Evropského parlamentu), přijďte se podívat, bude to zajisté dobré doplnění o chování "ruských mírových sborů" v nepříliš vzdáleném regionu, gruzínské armády v Jižní Osetii, americké armády ve Vietnamu..."
Už jsem napsal výše, že se mi veškeré násilí příčí a dělat z něj ještě výstavu?? Možná se ale mýlím...

K Čečensku ještě jedna drobná maličkost. Samostatnost Čečenska uznal jen jeden stát - Afghánistan v čele s Talibanem. Čečenci chtěli zavést islámský kalifát po jeho vzoru....o tom už se nyní mnoho nemluví.
25. 08. 2008 | 16:19

Imhotep napsal(a):

přírodovědec II:

To vymizení Gruzínců mne nenechává v pohodě, stejně jako mne nenechává v pohodě vymizení Němců z ČR po válce, stejně jako mne nenachává v pohodě vymizení Čechů ze Sudet před válkou a stejně jako mne nenechává v pohodě dřívější mizení Abcházů. Pořád dokola ten bludný kruh snahy ovládat a mít moc. Znáte řešení?
25. 08. 2008 | 16:24

tera napsal(a):

Imhotep

Tato diskuze se vede o Gruzii a Rusku, proto používám argumentaci o chování ruské federální armády na Kavkaze v uplynulých 14 ti letech, neboť ona se dnes pasuje do role mírotvorců a garantů práva a humanity v Abcházii a JO. Pokud to tam dopadne jako v Čečensku, tak lituji místní civilní obyvatelstvo.

k tomu Čečensku: Prvním prezidentem Čečenska byl bývalý generál sovětské armády a vrchní velitel speciálních leteckých sil v Estonsku. Máte dojem, že v sobě SSSR mohl tuto funkci zastávat islámský fanatik ?? (tím nehovořím o postupné změně ve vedení CRI i radikalizaci místního obyvatelstva). Nikdo ho neuznal právě proto, že nikdo nechtěl narušit integritu ruského území (dnes Rusko narušuje integritu Gruzie, zajímavý posun v názoru)
25. 08. 2008 | 16:39

Imhotep napsal(a):

pro tera:

Je trochu problémem, pokud chcete v případě vojenského násilí vést debatu pouze o Rusku a před ostatním zavírat oči. To vede pouze k jednostrannému pohledu na věc.

Kdo vidí do hlav generálů....tam je možné všechno:) Nicméně islámská radikalizace je nepopiratelná a sympatie Talibanu byly také zjevné.
25. 08. 2008 | 16:57

Pocestny napsal(a):

Imhotepe, vaše "hledání pravdy" je asi tak státu prospěšná posice jako hledání vzácných motýlů.

Statista jste, to zejména myšlenkový, protože na základě neoprávněných očekávání vytváříte naprosto šalebné odsudky reality. Naopak, na základě vlastní zkušenosti z pasivity jí ordinujete v obecném vvolání po míru.

Víte, kde je cesta z toho začarováného kruhu? Ne tím, že "ochočíme" hegemona nebo na něj zavoláme jiného, ale tím, že se staneme schopnými ho společně zastavit. To jsme nikdy nebyli, nejsme a nebudem, protože je tu ta česká posrpnová tendence se nikdy nikde nenechat u ničeho chytit.

Proto znovu opakuji, trpící národy nebudou tehdy, až se odnaučí trpět a naučí bojovat. Hlavně až se naučí mocensky sčítat do koalic, které nejsou předmětem vnitřních podrazů, kterými plníme své české životy. Až bude Gruzie členem svazku, o kterém bude Putin přesvědčen, že úder vrátí, vybere si jinou oběť, dokud nějaká bude.

Martinovi bych vzkázal, aby opravdu přestal vařit z vody podobností a smyšlenek, ta palba květnatých adjektiv naráží na hloupou jednoduchost víry v jakýsi obraz skutečnosti, který je doopravdy jen projekcí vašich domněnek na základě klasické české cesty generování pomluvy.

Pane Matyáš, pokuste se nebýt verbálním silákem pokaždé, když vám dojdou šípy argumentace. Zkuste místo toho ventilovat svůj stav během, dělá to dobře na oběh krevní.
25. 08. 2008 | 17:03

prirodovedec_II napsal(a):

To imhotep:

Dohaduji se, ze jedine mozne reseni je
predani kauz do rukou mezinarodne uznavanych instituci a postih vsech dolozenych zlocinu v dobe zivota "pametniku". Ze to muze fungovat je dolozeno Norimberskym procesem.
Bohuzel, prosazeni takovych procesu je
v mnoha smerech nedosazitelnym idealem.
V kazdem pripade je treba veci pojmenovat
pravymi slovy a odmitnout jakekoliv sveceni
cerstvych zverstev zverstvy predchozimi,
tak jak se to zhusta praktikuje v teto
blogove kapitole.
25. 08. 2008 | 17:10

Imhotep napsal(a):

pro Pocestn7:

Ty motýly jsem pochopil, ale tohle prosím vysvětlit:
"Statista jste, to zejména myšlenkový, protože na základě neoprávněných očekávání vytváříte naprosto šalebné odsudky reality. Naopak, na základě vlastní zkušenosti z pasivity jí ordinujete v obecném vvolání po míru."

Cituji Vás: "Proto znovu opakuji, trpící národy nebudou tehdy, až se odnaučí trpět a naučí bojovat. Hlavně až se naučí mocensky sčítat do koalic, které nejsou předmětem vnitřních podrazů, kterými plníme své české životy. Až bude Gruzie členem svazku, o kterém bude Putin přesvědčen, že úder vrátí, vybere si jinou oběť, dokud nějaká bude."
Tak opakovat můžete, co chcete, ale tohle Vaše řešení nevede nikam. Násilí plodí jenom násilí.
25. 08. 2008 | 17:17

Imhotep napsal(a):

pro přírodověde II:

Ano, uznávaný soud by byl řešení. Ještě důležitější je ale vzájemné odpuštění a respket a úcta k druhému.

P.S. Ten Norimberský proces byl ale důkazem toho, že dobrá myšlenka byla na základě ambicí velmocí nakonec zhacena. Část zločinců skutečně potrestána byla, ale část, především z vědeckých kruhů, byla s otevřenou náručí přivítána vítěznými spojenci.
25. 08. 2008 | 17:21

prirodovedec_II napsal(a):

To imhotep:
"Ještě důležitější je ale vzájemné odpuštění a respket a úcta k druhému."

To spise sazim na Pocestneho, je treba hledat reseni realna a mocensky podlozena. A take si nemyslim, ze by byl Norimbersky proces zhacen. Evropa, alespon zapadni, se dozila bezprecedentne dlouheho obdobi miru. A take si troufam dohadovat, ze bez neho by na Balkanu doslo k mnohem krvavejsimu konfliktu.
25. 08. 2008 | 18:11

Imhotep napsal(a):

pro přírodovědec II:

Na Pocestného řešení se v dějinách už sází dost dlouho a pořád to nějak nevychází. není čas na změnu přístupu?
25. 08. 2008 | 18:27

Karel napsal(a):

To tera
Že Američani něco vyšetřují, to ještě nic neznamená. Za pár měsíců se nikdo nic nedozví. To je vyzkoušené. Koho potrestali za to, že v Bělehradu bombardovali televizi, čínskou ambasádu atd. Starou belu, prostě americké řeči pro prostáčky.
25. 08. 2008 | 18:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
Klást na jednu úroveň napadení Cchinvalli gruzínskou armádou s mobilizačním nasazením Československé armády do pohraničí v předvečer WWII je Vaše lživá demagogie. Opakované napadání prezidenta E. Beneše svědčí o Vašem osobním zaujetí, jehož příčin se lze úspěšně dohadovat.
Zkrátka jste goebblesovský propagandista a lhář.
25. 08. 2008 | 18:41

Nuba napsal(a):

Promiňte, omlouvám se za nemístnou vsuvku, nějak se nemohu ovládnout

tady se ve složité argumentaci obhajuje princip prvobytně pospolné společnosti vyšroubovaný vědecko technickým pokrokem o dva závity nahoru a moje soukromé pocitové resumé zní
- tenhle homo sapiens je bohužel včetně mě úplný debil
25. 08. 2008 | 19:05

Čochtan napsal(a):

Které město bylo zničeno dřív, Cchinvilli nebo Gori ?
(Doufám že jsem se strefil s tím jménem).
U Coventry a Hamburku je to jasné.
25. 08. 2008 | 20:57

fafnir napsal(a):

vlku
několik poznámek
ad 1 nepotřeboval jsem nastudovat,je to věc notoricky známá,jenom mi chvíli trvalo než jsem z uvedených důvodů rozluštil váš příspěvek.ad 2.Které že to hranice carského Ruska myslíte,ty po dělení Polska,kdy jim patřila Waršava,nebo ty před ním,kdy naopak Polákům patřil Minsk a Kyjev.
No a ty ostatní evropské země,Ruskem dlouhou dobu okupované/Pobaltí/ nebo okupované dosud/Karelie,Podněstří/jenom dokazují způsob a směr Ruského uvažování.Přicházím docela často s Rusy obchodně do styku,a protože v různých školách do mě 12 let ruštinu hustili,a tedy s nimi občas i rusky mluvím,nedávají si tak pozor,a občas se prokecnou.Jsou stále stejní,a ani tisíc vlkových argumentů mě nepřiměje,abych jim věřil byť jen pozdrav.
25. 08. 2008 | 22:33

tera napsal(a):

Karel

Ten základní rozdíl je v tom, že americká armáda, ač nerada, musí přiznat chybu a provést nějaké vyšetřování. Ruská armáda chyby nedělá - na základě vyzkoušené taktiky z druhé světové války nejprve všechno vybombarduje a pak se ptá. A protože vždy a zcela přesně bombarduje teroristy a vojenská zařízení (desítky zničených čečenských vesnic i celá sídliště v Grozném jsou toho důkazem), nemusí nic vyšetřovat.

Chyby dělají všichni, jde jen o přístup. Navíc zapomínáte na velmi důležitý moment - kritizujete USA za chování v cizích státech, já Rusko za chování na vlastním území, proti občanům Ruské federace. Jak by se potom chovali v cizích státech ??
26. 08. 2008 | 00:06

marcel napsal(a):

ad tera,

už přestaňte s tím trapným velebením USA. NEMÁTE VŮBEC PONĚTÍ, co se v té zemi děje. Je to všechno šmé, dobře zabalené a určené k prodeji. Spektakulární divadlo na oblbování a manipulaci. Velectěné kněžské vábení. Conspiracy of terror and salvation. To nic, ale už to vážně nemůžu číst, pořád stejné pindy...
26. 08. 2008 | 01:30

marcel napsal(a):

ad tera podruhé

teď jsem pochopil, (najel jsem o kousek výš), že vám jde o Čečnu. Samozřejmě, že strýček Sam na to jde rafinovaně. Nechtějte, abych byl konkrétní, považovali byste mě za blázna:-)

Na druhou stranu vzato, jaký je to rozdíl, teror na vlastním/nevlastním území? Pro mě cigán jako černoch. Chci tím říct, že člověk pociťuje bolest podobně, ať je to Petr nebo Pavel.
26. 08. 2008 | 01:40

Imhotep napsal(a):

pro tera:
V podstatě by se dalo s Vaším názorem souhlasit. Ale přeci jenom několik připomínek:
1) I US army někdy bombarduje a potom se ptá. Pouze někdy nerada přizná omyl.
2)I v USA je chování kněkterým "méněcenným" skupinám otřesné a někdy na úrovni genocidy.
26. 08. 2008 | 07:33

prirodovedec napsal(a):

Co se tyka demografickych tabulek kolegy prirodovedce II diskutovanych vyse - nekdo tu zminil wikipedii a lze dohledat i vice:

http://en.wikipedia.org/wik...
http://en.wikipedia.org/wik...
http://www.abkhazeti.com/in...

Hledat v tomto prostredi spravedlnost je dle mne podle napsaneho jdouciho do davnoveku velmi obtizne.

Bud lze tedy "zajecet a uteci a nechat to tradicne Rusum" nebo "branit nas produktovod a nest tomu odpovidajici veskere naklady".

Medialni reci o tom, kdo, co, ... a Ti svati nasi ... jsou podle odkazu kontraproduktivni a patri spise do bulvaru a ne sem.
26. 08. 2008 | 10:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane, který si říká RUSAK,

snažíme se na těchto stránkách diskutovat, ne pod blogy kopírovat stejný text např. o "lízání zadků" (viz zákaz spamování v Kodexu diskutujících).

Váš text jsem již poněkolikáté smazal. Budete-li jej sem stále kopírovat, budu mazat dál.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 08. 2008 | 18:02

Anba napsal(a):

ad tera: pokud věříte p. Štětinovi a jeho nezávislým zdrojům, tak se neopomeňte podívat na data jeho zprávy - přiletěl do Tbilisi 11.8. a podává zprávu o dění od 1.8. do 11.8.
26. 08. 2008 | 22:18

Oponent napsal(a):

To je ale prapodivný ten Staněk: 1) Fotky 2 vraků aut bez kol, bez motorů a beze všeho, staré na první pohled několik let, vydává za vraky nové. 2) Tvdí, že rabovali ruští vojáci, důkaz žádný nedal, 3) Je to pořád jen jeden tentýž dům, nijak rozbořený, pouze trochu poničené obložení balkon§, 4) "Proč nedal fotky z Cchinvali ?
27. 08. 2008 | 01:52

RUSAK napsal(a):

Dobry den,pane, ktery si rika stejskal..
Javim, ze pravda boli...ale ani slovo lizani ani zadek neni zakazane...tak nechapu co delate??Akorat Pojmenoval jsem VASI CINNOCT - A TOU JE LIZANI ZADKU
27. 08. 2008 | 11:15

Honza999 napsal(a):

RUSAK
Je to házení hrachu na zeď. Mimochodem, výraz "lízání zadku" je pro pojmenování pracovní náplně zdejšího cenzora příliš, ale opravdu příliš lichotivý.
Za povšimnutí stojí, že je zakázáno používání slova Goebbels (ale jen pro někoho a jen proti někomu.. V nejhorším se to okecá tím, že VŠE SE NEDÁ STIHNOUT..)
27. 08. 2008 | 13:12

Imhotep napsal(a):

pro RUSAK a Honza999:

Dovolte, pánové, jiný pohled na věc.

Tyto blogy jsou jedním z mála míst, kde účastním debat. Proč? Protože je tu ten pan Stejskal, který se snaží alespoň nějakým způsobem udržet slušnost a který zajišťuje, že to zde není standardní česká debatní žumpa.

Že se mu to vždy nedaří? Kdo je bez chyby... Nicméně on je pověřen majitelem aktualne.cz touto prací a dělá ji. My to buď budeme respektovat, nebo tu nemusíme být. Demokracie není právo nadávat a dělat si co chci, ale především umění převzít odpovědnost za svoje chování a respektovat s úctou druhého. Český výklad demokracie se už plně odráží na valné části mládeže a ve velké části škol. Mnozí znají jen svoje práva, práva a zase práva.
27. 08. 2008 | 15:13

stejskal napsal(a):

Já myslím, že mají pánové RUSAK a Honza999 pravdu, pane Imhotepe ;-)

Ostatně to kdosi poměrně přesně formuloval pod blogem pana poslance Křečka 21.08.2008 04:54:02. Cituji: "Stejskal je levičácký darebák. Zásadně blokuje příspěvky, které nesouhlasí s názory aktuálně.cz" ;-)

Ale jinak díky za Vaše milá slova, potěšila mne. Opravdu. Budu se snažit dělat chyb co nejméně. Jsem moc rád, když si sem chodí povídat zajímaví, inteligentní a vzdělaní lidé.

Libor Stejskal
27. 08. 2008 | 18:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

tera:
"Ten základní rozdíl je v tom, že americká armáda, ač nerada, musí přiznat chybu a provést nějaké vyšetřování."
V Itálii letec za letu přesekl nosné lano visuté kabinové lanovky, ve troskách zahynulo několik desítek lidí. Vyšetřovatelé USA událost vyšetřili se závěrem, že žádný člen US Army není vinen, protože lanovka nebyla zakreslena v amerických vojenských mapách.
Takový je tedy přístup k přiznávání chyb vojáků USA.
27. 08. 2008 | 21:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty, jež jejich autor nepřípustně zvýraznil na úkor jiných, tedy napsal celé velkými písmeny (viz Kodex diskutujících)

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 08. 2008 | 21:41

marcel napsal(a):

ad Zdeněk Matyáš,

takový je současný přístup USA ke světu pane Matyáši:-))) Nějaké lidské utrpení prostě není zakresleno v "jejich mapách",zvláštní vyjímku tvoří veteráni válek a pak jistě mnoho jiných....ALE, tamnější kazatelé dokáží velmi sugestivně vysvětlovat v televizi svým ovečkám vše, co potřebují k jejich ovládání. A ovečky věří, koneckonců, co jim zbývá, vždyť ovečky ani neví, jak svět kolem skutečně vypadá. Snad jen deset procent Američanů cestuje mimo USA a z toho většina do turistických destinací v karibiku nebo Mexiku. Na ostatní svět zbývá ubohoučké procento (nebo tři, už si nepamatuji). Tamní školství záměrně produkuje nevzdělané hlupáky, které je snadné ovládat. Jejich "selfappreciation" je ale nepřekonatelné.

Ano, Cermiz je krásný příklad.
28. 08. 2008 | 11:34

Jaromír Máša napsal(a):

PROSÍM NEHLEDEJTE POŘÁD JEŠTĚ ZTRACENOU TŘÍDNÍ KNIHU.
Už je mi to hloupé. Přeci nejde o to KDO má pravdu ... jakoby pravda byla klacek v něčí ruce ... on nejde ani o to jaké tvrzení odpovídá skutečnosti ... taky koukáte na detektivky a podobné ... a nevšímáte si, že skutečnost je téměř nezjistitelná a tak mnoze interpretovatelná, že téměř není. To je hádačka donekonečna. Jen mi řekněte, jak se Rusové v takové míře dostali do všech těch zemí kolem? A jak se dostalo zrovna tolik místních ven? Jak můžete takhle blbnout s českými zkušenostmni. Co byste říkali, kdyby nás Hitler skutečně vyvezl na Ohňovou zemi? Pekli byste si tam buřty na tom ohni za zpěvu vlasteneckých písní, či co. A pořád musím opakovat, že se Britové z koloniálního panství vyzuli skutečně s elegancí. Základní pracovní definice je, že všichni dohromady víme trusanec, že jsme jen pindíci v halmě, kterou s námi hrají média a s médii zase hrají politici a s politiky si hrají mafie. Takže nejlepší je se na to na všechno zvysoka vytrusit a pomáhat chudým a slušným lidem, ti to totiž vždycky odnesou, jejich baráky a majetek se rozbíjí, jejich životy se utrácejí, s nimi se nakládá jako se stavebním materiálem.
28. 08. 2008 | 17:28

pgjed napsal(a):

Pro Jaroslava Veselého: Máte zajímavé názory. Nepříliš kvalifikované (nechci říci přímo blábol). Máte například tušení, že koridor Azrbajdžán, Gruzie je jediný, kterým lze dostat bez ruské kontroly ropu, plyn a další produkty ze střední Azie do Evropy? A že ropovodem BTC teče cca 25 % ropy zpracovávané v našich rafinerkách? Pročpak rusové obsadili tak rychle Gori a proč se tam drží, jako veš v kožichu?
28. 08. 2008 | 19:11

pgjed napsal(a):

Pane Mášo, ale o to přece jde! Aby se neděly mocenské intriky, které v první i poslední řadě obzobou ti obyčejní lidé, bez ohledu na to, či jsou rusové, gruzínci či osetínci. Copak to nechápete, co se stalo? Na začátku měli všichni plné zuby bolševického Ruska, protože si pamatovali jak čistky a teror, tak existenční mizerii. Jenže bez demokratických tradic se mezi sebou spíše rvali, než aby něco budovali. I přišel ďaďa Ivan a abchazům a osetincům, které před tím házel do jednoho pytle s čečenci, nakukal, že by také mohli chtít samostatnost. A vyhlédl si a uplatil místní věrchušky a vyzbrojil ilegální bojůvky a ve vhodný okamžik se zamíchal do občanské války coby mírotvůrce. Chvíli kryl útoky na gruzíny v Osetii, chvíli výpady do Gruzie. Pak rozdal ruské pasy a přiložil pod kotel a čekal až bouchnou saze. Nechytrá Anděla Poznamenaná dala zjara zelenou a tak stačilo jenom podpichovat osetince a čekat, až gruzínům povolí nervy.

Když se to stalo, vzali to jedním vrzem s Abcházií a "dočasně" obsadili strategické body produktovodů v celé gruzii a zničili silniční a železniční uzly.

Podobný scénář může nastat v Podněstří, v pobaltí, na Ukrajině. To impérium rus budoval krví a mečem od 17 do začátku 19 století. A nedá si jej jen tak vzít. To je pravda, kterou je důležité znát, aby bylo možné bránit ty obyčejné lidi.
28. 08. 2008 | 19:35

pgjed napsal(a):

Aby bylo všem jasné, kdo a s jakými kartami hraje, vřele doporičuji:

http://aktualne.centrum.cz/...

Snad to některým pomůže k procitnutí!?
28. 08. 2008 | 19:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jaromír Máša:
"Co byste říkali, kdyby nás Hitler skutečně vyvezl na Ohňovou zemi?"
Skutečně se tak plánovalo, jenom s drobnými rozdíly: nikoliv Hitler, nýbrž J.A.Baťa; nikoliv na Ohňovou zemí, nýbrž do Patagonie.
"všichni dohromady víme trusanec"
Bylo by dobré, kdyby každý zde se vyjadřoval jenom za sebe.
28. 08. 2008 | 21:07

marcel napsal(a):

mafie, oligarchie, plutokracie, ale jó, my zhruba víme, kdo hraje s jakými kartami, je jen otázka, kdo je lepším kontrolórem ropovodů:-)
28. 08. 2008 | 23:55

Honza999 napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Já jsem jen takovej trouba, rád se od Vás nechám poučit..
Jak daleko jsou od sebe Patagonie a Ohňová země?

Jo.. K tomu Baťovi.. Hitler nás chtěl vystěhovat na Sibiř, ale Baťa ho přemlouval, že by to do Patagonie(Ohňové země) bylo lepší.. I když nevím, nevím.. V zimě to tam vyjde nastejno, ale na té Sibiři roste alespoň tajga na rozdíl od holých skalnatých plání (a sem tam nějakého kousku, který snese taktak název "pastvina") Patagonie.
29. 08. 2008 | 02:00

RUS napsal(a):

S ruským generálem Vjačeslavem Borisovem jsem se osobně setkal ve čtvrtek ráno. To jeho kluci ostřelovali město, vykrádali byty nebo odváželi na kamionech nábytek a jiné cenosti.-

Pane Stanek,jste LHAŘ!
Myslel jste že mate přiležitost,a tak rozhodl jste ji využit.Jenže to co jste udelal je obyč.podvod,ale to i sam moc dobře vite.Slušný človek vam ruku nepoda.Buh Vam soudce.
P.S.Vspominam na akcičku Človek v tisní v karline po povodne,tim jsem udelal obrazek,kdo tu organizaci řidi a jak utraci penize kterebyli vybraný spusobem kteremu řikam citove vydiraní.
29. 08. 2008 | 11:03

Al Jouda napsal(a):

Po přečtení příspěvku Honzy999 je vše jasné a další diskuze je zbytečnou ztrátou času.
29. 08. 2008 | 13:15

Ariel napsal(a):

Teda ty fotky jsou otřesné. Teda ne technicky ale lidsky. Až když člověk vidí něco horšího řekne si že vlastnš tak špatně nežije, že
29. 08. 2008 | 16:44

viki napsal(a):

Opravdu se, pane Staňku, ani trochu nestydíte? Už nikdy nepřispěji nadaci Člověk v tísni. Jste podvodníci a lháři!
29. 08. 2008 | 17:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Honza999:
Je slušné odpovědět i na provokatívní otázku, tedy tak činím. I bez pohledu na mapu se domnívám, že Ohňovou zemi od Patagonie děli Magallhaesův (Magellanův?) průliv, takže jejich okraje jsou od sebe vzdáleny jeho šíří. Psaný návrh J.A. Bati odeslaný úřadům Protektorátu Čechy a Morava byl svého času součástí expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Nemohu posoudit jeho pravost.
29. 08. 2008 | 20:43

Miloš napsal(a):

Je to jednostranné. Každá válka je hrozná aprojeví se v ní nejnižší pudy. Hledá někdo objektivní pravdu? Vláda hledá shodný názor s VK. Ten má zatím jen s médii. EU hledá shodný názor. A hledá někdo pravdu ?
Ona stejně jen jedna asi není, záleží na úhlu pohledu.
To, že jste nesměli do Ch. ještě neznamená, že musíte být jednostranní.
30. 08. 2008 | 00:48

artista napsal(a):

Precetla jsem si par komentaru a rada bych na nektere odpovedela. Rusti vojaci opravdu vykradali byty v Cecensku, i s nabytkem a lup si odvazeli na nakladakach domu. Bylo to asi proto aby aspon domu neco privezli, slibeny penize za to ze budou v cecensku bojovat nikdy nevideli.
Je Pravda, ze Sakashvilli vystrelil prvni, ale to ze se uz nekolik let marne snazi aby v Abkhazii a v Jizni Osetii byly mezinarodni mirove jednotky misto ruskych "mirovych" jednotek, neb ty ruske nejsou mirove....kouknete se jak rychle rusti vojaci reagovali....nedivim se, ze Gruzii nevydrzela a vystrelila prvni. Jo, pak tam psala nejaka pani ze ceska media jsou pod vlivem USA, prosim, to je dost velikanska naivita.
Jinak si myslim, ze Roman Stanek tady nezastupuje Cloveka v tisni, ale snazi se delat svoji novinarinu, i kdyz dosti spatne. Drz se Romane humanitarni pomoci, myslim ze takovych novinaru je v Cechach dostatecne, a vic jich neni potreba.
01. 09. 2008 | 05:43

cizinec není našinec napsal(a):

zajímavé zhodnocení těchto fotografii
http://www.mikulovice.com/i...
13. 09. 2008 | 23:38

traverza napsal(a):

Chtěl bych tady pochválit pana Staňka z Člověka v tísni, že je to výborný a objektivní zpravodaj o situaci v Gruzii pro ČR. Je to jednička mezi našimi zpravodaji.

Pochalu píši proto,že v minulém příspěvku jsem si jej dovolil kritizovat za tuto činnost.

Bohužel člověk, který tady řídí tuto diskusi můj příspěvek ihned smazal, patrně proto, že dospěl k závěru, že můj příspěvek není sice vulgární, ale přichází s nežádoucí kritikou.

Vzal jsem si poučení a polepšil jsem se.

Pane Staňku jen tak dál.
24. 11. 2008 | 14:55

Václav Štěpán napsal(a):

Díky za článek. Je to pro mne jako čtení zajímavé a mám radost, že vidím nějaké věci z Gori (jel jsem tudy těsně před konfliktem).

Doufám, že se nenecháte znechutit komentáři a budete psát dál.
03. 12. 2008 | 14:39

HUGO napsal(a):

Vážený pane Staněk,
uvěřit Vašim fotkám
- obrovská střepina držící vokenním rámu
- zasklené dveře se záclonami ve "vybobardovaném bytě"
- "vybombardovaná auta se zjevně zdemontovanými nápravami bez jakýchkoli stop po boji
může jen člověk, který jednak nikdy neviděl žádné účinky střelné zbraně, byť i jen brokovnice na kačeny, jednak je mu naprosto cizí racionální uvažování získané v základních školách evropského typu.
26. 12. 2008 | 23:42

RUSAK napsal(a):

Всё, что ты, ублюдочная мразь, смогла - это снимать один и тот же дом с разных ракурсов. Хорошенькая бомбёжка в Гори, да?
26. 02. 2009 | 21:26

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
04. 09. 2009 | 07:59

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 00:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 02:49

SadieSantana napsal(a):

I would like to propose not to hold back until you earn enough amount of cash to order goods! You can get the <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> or bank loan and feel fine
12. 07. 2010 | 12:21

nasran napsal(a):

co jiného se dá čekat od zaměstnance profláknute firmy pánka člověk v tísni než ideologická propaganda,jak už tady bylo řečeno,vám ani desetník
23. 11. 2010 | 14:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy