FOTOBLOG: Cancun backstage
Zatímco politici v Cancunu jednají a snaží se nalézt nějaký můstek přes propast mezi chudými a bohatými státy, měl jsem čas všimnout si detailů, které Vám světová média o klimatickém summitu nepřinesou. :-)
Darwinova noční můra - na vlastní oči
Obří letadla. Odlétají naložené rybami, ale přilétají prázdné. Lidé říkají, že dovážejí zbraně. Mwanza je druhé největší město v Tanzanii. Leží na břehu magického Viktoriina jezera. Je nejrychleji rostoucím městem - co se týče ekonomického růstu. Těží z rybolovu a také zlatých dolů. Veškerý zisk z těchto aktivit odchází do ciziny, jen malá část zůstává doma v Africe, a to v kapsách zkorumpovaných úředníků a politiků.Nic neobvyklého.
Obrázky, za které můžete jít sedět
Podívejte se, jak se maluje proti běloruské diktatuře
Roztomilé obrázky. Jsou na nich koťátka, slunečnice, milenci a taky pan prezident, jak řeční v televizi. A taky KGB, milicionáři nebo zloději. Ukazují realitu dneška, kontrast mezi městem a vesnicí. Zatímco ještě před pár lety mohli běloruští nezávislí malíři pouze malovat, nyní už občas mohou i vystavovat, aniž by je někdo při každé vernisáži zatýkal, jak si to dobře pamatuje malíř a performer Aleš Puškin.
Fotoblog - Černobyl v běloruských ulicích
Běloruská opozice si v pondělí večer pietním pochodem připomněla 24. výročí černobylské jaderné katastrofy. Ukrajinská jaderná elektrárna explodovala 26. dubna 1986 a radioaktivní mrak zamořil velkou část země i sousedního Běloruska. Podle zprávy Organizace spojených národů vydané v roce 2005 zemřelo na následky spojené s katastrofou na 4000 lidí.
Kavkaz: Drsný kraj
Velký Kavkaz je naprosto specifické místo. Lidé tam po staletí žili v izolaci a rozdíly oproti dobrosrdečným Kachetincům či Adžarcům jsou propastné. Horalé na Kavkazu jsou většinou nedůvěřiví a uzavření do sebe. Zhoubou pro mnoho z nich je tvrdý alkohol. Není neobvyklé, když v Kazbegi už při ranní procházce potkáte skupinku opilých vesničanů, kteří si jako snídani koupili dvě láhve vodky a teď se zase potácejí domů spát.
Neobjevená Gruzie (1. část)
Reakce Gruzínů z Tbilisi na slovo “Tkibuli” je hlavně plná údivu: jak si můžeš vybrat takové místo k práci a životu?
Fotoblog: Život u hranic s Jižní Osetií
Dva kilometry od Cchinvali stojí jedno gruzínské policejní auto. Kolem něj pochoduje voják, obrněný od hlavy až k patě. "Tam za tím domkem mají hlídku Osetinci," ukazuje voják rukou na dům asi 500 metrů před ním. "Zatím je tady klid," dodává. "Můžeme projít?" ptáme se s kolegyní Iwonou hlídkujícího obrněnce. Místo odpovědi však dostaneme neupřímný úsměv. "Zabijou vás," odvětí po chvíli voják a přestane nám věnovat pozornost. Paneláková sídliště hlavního města Jižní Osetie jsou odsud - z provizorního hraničního přechodu v Ergneti, již jasně vidět.
Po vínku, po pivku aneb pracovní den v Gruzii
O fotografu, který zapíjí každou fotku na občanku sklenkou vína, o trenéru kung-fu, který zahynul v abchazské válce a o mladé Gruzínce, amerického vidění a životních perspektiv.
Nejhezčí záchodky na Kavkaze
Válka v Gruzii prozatím skončila. Sem tam se někde po gruzínském území pohybuje pár ruských vojáků, ale situace je nyní klidnější, země je bezpečná (až na opravdu několik míst u Jižní Osetie). Kromě toho, že někteří z nás stále pracují na zařizování posttraumatických kempů pro děti uprchlíků, na které budou použity také finance ze sbírky SOS Gruzie, my ostatní jsme se vrátili ke svým rozvojovým projektům.
Zapomenutá cesta do Abcházie
Na bombové útoky v Abcházii, které předcházely gruzínskému konfliktu se ve stínu událostí v Osetii trochu zapomnělo. Publikuji zde proto část svých osobních zápisků ještě z doby před válkou. Jen několik týdnů před zahájením bojů v Jižní Osetii, byla situace napjatá hlavně v druhé gruzínské separatistické republice – Abcházii. Vinu za exploze bomb mířících proti abchazskému obyvatelstvu byly Ruskem přičítány gruzínské menšině, naopak Gruzíni tehdy hovořili o provokaci ruské...