Egyptský den E
Na scéně se znovu objevil laureát Nobelovy ceny Mohamed El-Baradaj a říká, že je připraven vést zemi ke změně. Muslimské bratrstvo vystoupilo ze stínu zdrženlivosti a ohlásilo, že dnešní protesty plně podpoří.
Vládní režim ale nehodlá následovat tuniského příkladu. V zemi nefunguje internet ani mobilní operátoři (včetně evropského Vodafonu, což minimálně na Facebooku vyvolalo ve světě iniciativu s cílem přesvědčit evropské vedení firmy o nespolupráci s režimem). Desetitisíce policistů zaplavilo ulice. Panují obavy, že egyptská armáda násilně zasáhne proti protestujícím.
Právě armáda může hrát v následujících událostech klíčovou roli. Pokud by například Spojené státy jasně naznačily, že za současné situace nejsou ochotny dotovat egyptské armádní a bezpečnostní složky 1,3 miliardou dolarů ročně, je pravděpodobně, že se egyptská armáda postaví na stranu demonstrantů a pokusí se nahradit Mubaraka nějakým kompromisním, ale v závěru "svým" mužem.
Od západních vlád ale takové jasné signály nepřichází. Mluví se jen o nutnosti reforem, o kterých se ale mluví již dlouho a které podle názoru Egypťanů vždy skončily kosmetickým přepudrováním nehybné tváře režimu. Den E otestuje odhodlání Egypťanů zlomit odpor režimu a vykročit novou, byť neznámou, cestou. Den E otestuje také to, zda Západ přistoupí na myšlenku, že skutečná dlouhodobá stabilita na Blízkém východě vychází ze skutečné svobody.