Poznatky z arabských revolt

23. 03. 2011 | 12:11
Přečteno 5881 krát
Občanské nepokoje, které otřásají zejména arabskými státy, otřásly i některými hluboce zakořeněnými předsudky euro-atlantické společnosti o Arabech. Vlády západních zemí by nyní měly vynaložit úsilí na reflexi probíhajících událostí a přehodnocení svých zahraničních politik vůči tomuto regionu. Jaké poznatky arabské bouře přinesly?

Zaprvé, arabští demonstranti potvrdili univerzálnost základních lidských práv a určitých hodnot a norem spjatých s konceptem demokratického státního zřízení. Rovnost před zákonem, možnost ovlivňovat politická rozhodnutí, zodpovědnost politických elit občanům, svoboda projevu a shromáždění, právo nebýt mučen nebo uvězněn bez řádného soudního procesu a celá řada dalších požadavků formulovaných arabskými demonstranty nezní západnímu uchu vůbec cize.

Zadruhé, předsudek o osudu odevzdaném, politiku se nezajímajícím, demokracií pohrdajícím a vlastních právech neuvědomělém Homo Arabicus značně utrpěl. Vyvrátila ho obrovská statečnost zvláště mladých arabských mužů a žen, kteří ve velkém zaplatili za svůj mnohdy první projev občanské angažovanosti životem.

Zatřetí, byla odhalena bláhovost, s jakou západní svět vsadil na arabské autoritářské režimy jako garanty regionální i vnitřní stability. Obchodní a strategické zájmy Západu převážily nad normativní politikou. Svoboda a stabilita se dostaly do protikladu. Logika toho, že z prvního vzniká druhé, byla ošklivě pokroucena. Výsledným produktem se staly nejen nestabilní režimy, ale i negativní bezpečnostní přínos pro euro-atlantickou společnost, která se stala terčem radikálů vytvořených právě těmi samými impotentními a represivními režimy, které Západ po dlouhá léta podporoval.

Začtvrté, ukázalo se, že volba mezi diktátory a islámskými radikály, kterou Západ dlouhodobě instinktivně cítil, je iluzorní. Černobílé katastrofické scénáře projektovali v myslích západní společnosti buď sami diktátoři, nebo je způsobovala jen prostá neznalost regionu. Iluze to ovšem byla do jisté míry sebenaplňující, neboť se s potlačením veškeré arabské opozice nalevo i napravo a s represemi vůči umírněným stoupencům politického islámu vytvořilo dokonalé podhoubí pro radikalizaci. Radikalizaci, které vychází z pocitu beznaděje, křivdy a selhání nenásilných metod.

Arabské občanské bouře sebou přinášejí příslib možnosti ovlivňovat politickou reprezentaci nenásilnými metodami a převedení fyzického konfliktu do roviny politických názorových střetů bez strachu z represe. A právě proto jsou naší největší nadějí v boji proti radikalismu.

Komentář vyšel v březnovém čísle měsíčníku Masarykovy univerzity v Brně

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

scallop napsal(a):

Pepa Repa

Tak koukam, ze bod blogem pana Drobka jsem se moc netrefil :-(
23. 03. 2011 | 12:20

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
Netrefil, co jste čekal?
S arabským feminismem přijde p. Hesová.

Tohle snad ani nemá cenu komentovat. Napsat cosi o .............nenásilných metodách a převedení fyzického konfliktu do roviny politických názorových střetů .............
po událostech v Libyi, no to chce opravdu svazácký žaludek.

Inu poučení z krizového vývoje v arabských státech je tady.
23. 03. 2011 | 12:57

Petr z Tábora napsal(a):

Myslím, že v řadě věcí nemáte pravdu.I staří diktátoři byli kdysi určitým pokrokem oproti předchozím režimům. Je naprosto ukvapené posuzovat nové režimy, namnoze nejsou ani ustanoveny.
Píšete o rovnosti a dalších hezkých věcech - to se podle Vás vztahuje v praxi i na ženy?
23. 03. 2011 | 12:58

nejsem vzteklý pes b. východu napsal(a):

Kdyby mezi arabskými státy byl aspoň jeden na vysoké technické a ekonomické úrovni jako diktatury - tygříci počátkem osmdesátých let minulého století v Jižní Korei, na Tai wanu nebo v Singapuru - byl by našinec klidnější, neb diktátoři u těchto tygrů po protestech (a pouličních bojích) odešli a ekonomiky jejich rostly vesele dál, aby doháněly tehdejší úroveň.

Co ale Arabové ve státech porevolučního kvasu dnes? Mají mezi sebou aspoň jeden tygří státeček? A mají vůbec zájem pracovat, podnikat, vyrábět hodnoty? Nebo nedej bože - Alláhu pracovat a dohánět životní úroveň států OECD a být tak příkladem ostatním arabským zemím?

Asi ne. Byly to hladové bouře ze zdražování, ale snad se mýlím.
23. 03. 2011 | 13:03

hoven napsal(a):

pokud se neska podíváme do egypta, tak tam se začínají prosazovat islámský síly. takže na universální lidský práva mužou prozatím mladí arabové v egyptě, zejmena ženy, zapomenout. já si myslim, že žadná demokracie se v arabskym světě konat nebude. že to není na pořadu dne. jednoho diktátora vystřídá další, možná horší. ale z dlouhodobýho hlediska si myslim, že se nakonec demokracie v muslimských zemích prosadí, protože nakonec muslimové zavrhnou i tu islámskou diktaturu. nakonec to mužeme pozorovat v iránu, kde jí mají lidi už plné zuby.
23. 03. 2011 | 13:03

Karel Mueller napsal(a):

Pane Shanaáh,

chápu, že to citově prožíváte, jste napůl Arab. Ale obávám se, že jste střelil úplně vedle.

Nejsem žádný arabista, mohu posuzovat jen z vnějšího pohledu. Zkušenost all inclusive v Egyptě byla velmi příjená. Návštěva egyptského venkova méně.

Nikdo není schopen zatím říct, kdo a za co vlastně v Libyi bojuje. Ale zdá se, že jde o obyčejnou kmenovou válku. Nějaké změny po vítězství Cyrenaiky? To sotva. Spíš k horšímu.

Egypt, jak jsem ho poznal? Snad nejlepší dovolená mého života, stihl jsem všechno, co jsem chtěl. Káhiru, museum, pyramidy, údolí králů, plavbu po Nilu ... a šnorchlování mezi nádhernými korálovými rybami. Ale po opuštění vojáky hlídaného areálu naprostý středověk. Egypt, to je 80 milionů lidí napěchovaných na území menším než Čechy (bez Moravy) , žijících hlavně z turistického ruchu. Ve společnosti mající hlavně klanový charakter, spojujícím prvkem je islám. Nějakou demokracii si naprosto neumím představit.

Určitě znáte evropské dějiny. Než zcela padl feudalismus, tak byly kompletně položeny základy. Nejen průmyslové.
23. 03. 2011 | 13:09

Tupelo napsal(a):

Velice dobre pane Sadi, je pravda ze sam pozoruji posuny v mysleni u lidi, se kterymi jsem o arabskem svete hovoril - po par mesicich zacina byt jasne ze arabsky svet neni monolitni masa islamskych fanatiku, ale velmi ziva smes nejruznejsich skupin (samozrejme i islamistu). Toto povazuji zatim za nejdulezitejsi dopad arabskych bouri v zapadnim svete (mnohem vyznamnjesi budou ale dopady techto bouri na zivoty arabskych obyvatel). Je take ale pravdou, ze ani soucasne boure s nazory nekterych lidi nehnou (neni asi na svete takova sila ;)), ale to neni zas tak dulezite - pokud tedy tito lide nesedi v zapadnich vladach, coz nepredpokladam - naopak, zde sedi lide, kteri mohou pruzne pozmenovat sve doktriny tak aby ze zmenencyh podminek vytezili hlavne oni sami (a treba napojene firmy). Treba vliv lidi z obou skupin bude slabnout... ;). Diky za clanek.
23. 03. 2011 | 13:21

jezevec napsal(a):

Autore, dle vás nastávají v arabském světě lepší časy. Jakoby islámská renesance. Myslím , že je nejvyšší čas, abyste se odstěhoval mezi své demokraticky smýšlející teroristy a nešířil ty svoje lži v našich mediích.
23. 03. 2011 | 13:28

češka napsal(a):

To autor
Přeji Arabům, aby měli možnost si svou budoucnost vyřešit sami, bez zásahu zvenčí.
Francouzům a Rusům se do jejich revolucí taky nikdo moc nepletl, tekla hlavně jejich krev. Na totéž mají právo i Arabové.
Arogance Pařížské konference nás stojí moře krve, prim hrála Anglie a Francie, USA sekundovali.
23. 03. 2011 | 13:38

buldatra napsal(a):

Když jde o ty poznatky z revolt…

Jeden z poznatků také říká, že revoluce sežrala svoje děti.
Pravda, ne hned, ale sežrala.

Zdalipak zamyslely se ty děti nad tím, jak budou tvořit svou budoucnost?
Nebo počítají s tím, že se o to někdo tak nějak postará za ně?
A kdo by pak byl ten někdo?
23. 03. 2011 | 13:42

Sokr napsal(a):

Nemít ti Arabové ropu, byli světu ukradení.
23. 03. 2011 | 13:44

hovorka11 napsal(a):

S tímto článkem se dá souhlasit.
Navíc si myslím, že antiarabská propaganda v našem státě na základě odůvodnění z "útoků" 11. 9. 2001 a "osvobozujících misí" je zcela jasná, zřejmá a nesnášel jsem ji dříve a nesnáším ji ani nyní.
V Líbyi vidím další rozvrácenou zem, kde logicky dojde k radikalizaci vzhledem k působení zahraničních vojsk.
Kmenové rozdělení v Líbyi těžko bude sledovat "národní jednotu", náboženství bude jediným "pevným bodem" obyčejných lidí v záplavě zkušností z pokryteckých "západních hodnot".
Nevím kdo je lepší, jestli Kaddáfí nebo radikální povstalci, ale přesto se tam mělo usilovat o jednání od začátku s tlakem na Kaddáfího. Takhle důrazné bombardování jen zemi rozdělí.
Západ se nemůže postavit na stranu povstalců, když není jasné co reprezentují. Připadá mě, že spíš budou mít radši All Kaidu než "západní hodnoty". To tam taky dosadíme loutkovou zkorumpovanou demokratickou vládu s hlídáním "rebelů" na věčné časy?
Nevěřím, že rozhodující cíl nebylo převzetí kontroly nad ropnými poli. Západ si vzal další sousto- po hlídání All Kaidy od Kaddáfího, převezme tu činnost sama.
Tragikomicky směšné jako v Íráku a Afgánistánu.
23. 03. 2011 | 13:52

hovorka11 napsal(a):

Ještě doplním, že se shoduji s článkem pana Šádího vzhledem k Egyptu, kde si to vyřešili sami Egypťané, v Líbyi to tak není a stav tam bude podobný jako v jiných námi okupovanými zeměmi.
Nevěřím, že do Líbye nepůjdem internovat demokracii i po zemi.
23. 03. 2011 | 13:59

Helmut napsal(a):

hovorka11:

Obavam se, ze zasah v Lybii byl jednou z mnoha spatnych moznosti. Ale dost mozna z tech lepsich variant. Ja bych za tim rozhodne nevidel ropu (jak se snazi mnozi zde tvrdit), ale spise strach z toho, aby tam nedoslo k nejakemu pruseru a la byvala Jugoslavie nebo Rwanda. Z moralniho hlediska uz si zapadni staty neco takoveho nemohou dovolit.

Takze jak rikam, se zasahem muzeme polemizovat, ale asi to byla jedna z tech lepsich spatnych variant.. Ostatne nemyslim si (i kdyz se mohu mylit), ze se to protahne jako Irak nebo Afghanistan.. zasadni rozdil uz je jen v tom, ze nejde o pozemni operaci.

Tupelo:

Take to vidim uplne stejne. Zboreni stereotypu o arabskych (a obecne muslimskych) zemich je to nejdulezitejsi, co nam tyhle udalosti ukazali. Navic je to hrozne psychologicky dulezite pro samotne obyvatelstvo techto zemich. Netvrdim, ze tam hned vznikne bezproblemova demokracie, ale ted to bude mit kazdy eventuelni diktator sakra tezke, aby se trebas v Egypte prosadil.

hoven:

Bezte s tema islamistama do haje, jenom tady zbytecne strasite.. presne o tom pise autor v blogu. Je jednoduche se od toho distancovat a rict "stejne tam bude dalsi diktator nebo islamisti, tak je to jedno". Daleko tezsi je se na to podivat objektivne a priznat si, ze po tehle udalosteh uz mistni spolecnost nikdy nebude stejna. Nehlede na to, ze kdyby to byla "islamska revoluce", tak by se podobne udalosti tezko dely v nabozensky velmi konzervativni Saudske Arabii nebo Iranu. Presne touhle retorikou stvete Araby, kteri pozaduji demokracii (ostatne jediny protizapadni transparent, ktery jsem pri techto udalostech videl pozadoval, aby zapad nebyl pokrytecky.. to bylo jeste v dobe, kdy zapadni politici stale vicemene podporovali Mubaraka).
23. 03. 2011 | 14:12

Viola napsal(a):

"Arabské občanské bouře sebou přinášejí příslib možnosti ovlivňovat politickou reprezentaci nenásilnými metodami a převedení fyzického konfliktu do roviny politických názorových střetů bez strachu z represe. A právě proto jsou naší největší nadějí v boji proti radikalismu."

dost naivní názor po tom všem.
23. 03. 2011 | 14:12

Helmut napsal(a):

Samozrejme se pise Libye :-)
23. 03. 2011 | 14:13

iga napsal(a):

Karel Mueller

naprostý souhlas.
Nevím z čeho usuzuje autor na to, že demonstranti demonstrují za demokracii.

Ještě si počkám jak se to vyvine, ale nebudu vůbec překvapená až v nepokojích zmítaných regionech dojde spíše k utažení islámských šroubů než k nastolení nějaké evropské demokratické a občansky liberální společnosti, kde jsou si (i zde spíše teoreticky) všichni před zákonem rovni.

Navrch ta myšlenka, že za radikalizaci muslimů je vlastně zodpovědný západ svým přístupem k autoritářským režimům... To je teda bonbonek.

Poslední odstavec pak svěčí o autorově čiské lásce jak Arabům tak k demokracii, toho si sice cením, ale s realitou to nemá absolutně nic společného. Na to, abych něčemu takovému uvěřila, jsem toho s Araby zažila již příliš mnoho. I s ohledem na mou košatou zkušenost si troufám říci, že předsudky vůči Arabum ani muslimům netrpím. Informací jsem si nastřádala dosti a stále pokračuji. Stojím nohama na zemi, takže iluze jako autor nemám, ovšem velmi ráda se nechám příjemně překvapit...
23. 03. 2011 | 14:21

Helmut napsal(a):

iga:

Samozrejme ze neni nic jasne, ale nelze poprit, ze nepokoje v (nejen) arabskych zemich maji vesmes zcela jasny obcansky charakter, coz je prvni a asi nejdulezitejsi predpoklad pro nejaky demokratictejsi vyvoj. A po udalostech takoveho rozsahu to bude mit kdokoliv autoritativni setsakra tezke.

Ostatne ja mohu porovnat (otazka je na kolik je to relevantni :-)) s jinou zemi, kterou velmi dobre znam (a take o ni panuje obrovske mnozstvi predsudku). Revoluce na Ukrajine z roku 2004 byla zdanlive neuspesna. Ale faktem je, ze to obrovsky posililo obcansky sektor a ani Janukovyc - ac se nam muze zda, ze vladne "autoritativneji" a "putinovsky" - si nemuze dneska dovolit nejakou tvrdsi vladu (a uz vubec ne represe), protoze pak by mu to Ukrajinci moc hezky spocitali (a ani dnes za nim nestoji zdaleka cela zeme..). takze bych klidne v arabskych zemich videl nejaky podobny vyvoj, kdy tam nebude domokracie uplne perfektni (to je napoprve ostatne dost tezke..), ale nejaky eventuelni dalsi skutecny diktator uz to bude mit dost tezke.
23. 03. 2011 | 14:42

honolulu napsal(a):

Uz v 80-tych letech jsem si vsiml, ze absolventi vysokych skol technickeho smeru v USA zacnou hulakat smichem, kdyz je jim predstaven absolvent universty s humanitnim smerem.
Nerozumel jsem tomu a nepremyslel o tom. Dnes se smeji take.
Detinska naivnost v posuzovani sveta zari na dalku.

"Pravda" je vzdy v tom, co je v nasem prani. Anebo v tom, jak to ma vypadat.
Vysledek theorii je vzdy dizaster, ale to prece nevadi. Utopie se budou produkovat dale...Po 8 mesicich na A.CZ. jsem presvedcen, ze lide kteri pracuji jako kominici, dlazdici, zametaci, nadenici, zahradnici a uklizecky zachodu jsou na tom lepe, pro svou neporusenou zdravou logiku, nez doktori na humanitnich skolach. Kazani nesmyslu bude pokracovat tak dlouho, dokud ovoce nesmyslu nezasahne Cesko. Potom prijde ke zmene v mysleni....Az bude pozde.
23. 03. 2011 | 14:48

Č o c h t a n napsal(a):

Pane Šádí
Mám dojem, že demonstranti demonstrují ne za demokracii ale za "něco jiného".
Co to má být, to většina asi neví, jen se chtějí mít líp. Jak to dokázat v přelidněné zemi, kde se obyvatelstvo zdvojnásobí během 20 - 30 let, to oni neví, a neví to nikdo na zemi. Ono to není možné. Takže brzy přijde frustrace a pak zvítězí zatím se umírněně tvářící islámští fanatici, a "bojovníci za svobodu" utřou hubu.
Zaručeně nikde v arabských zemích nevznikne svoboda a demokracie. Oni na to "nemají". Ne finančně, ale duševně, inteligenčně na demokracii nemají. Proto chtějí islám.
23. 03. 2011 | 14:48

hoven napsal(a):

helmut,
me je jedno, jestli někoho štvu, vyjadřuju svuj názor. dejme tomu, že určitá část arabů si v egyptě demokracii přeje, jsou ale v menšině, . nemá smysl si nalhávat, že to tak neni. irán je dál než egypt, irán má za sebou zkušenost islamske totality. v iránu před 30 lety svrhli prozápadního dikátora stejně jako ted v egyptě. irán je 30 let napřed. já tvrdim, že egypt si tou zkušeností s největší pravděpodobností projde taky, protože je tam pořád velká míra chudoby a nevzdělanosti, což je dobrodinní pro radikály všeho druhu, nejenom naboženské. puvodní etos revoluce bude rychle zapomenut, moci se chopí síly, které se dokážou nejlepe zorganizovat. a to je muslimský bratrstvo s podporou chudeho venkova a naboženských fanatiků.
23. 03. 2011 | 14:49

Č o c h t a n napsal(a):

"Rovnost před zákonem, možnost ovlivňovat politická rozhodnutí, zodpovědnost politických elit občanům, svoboda projevu a shromáždění, právo nebýt mučen nebo uvězněn bez řádného soudního procesu a celá řada dalších požadavků formulovaných arabskými demonstranty nezní západnímu uchu vůbec cize."
Mají tohle v Iránu ?
23. 03. 2011 | 14:51

Dáša napsal(a):

hoven
proč by se vracel do Egypta ten jaderný fyzik? Aby svolával z minaretu k modlitbám?
23. 03. 2011 | 14:57

Helmut napsal(a):

hoven:

"dejme tomu, že určitá část arabů si v egyptě demokracii přeje, jsou ale v menšině"

Vy jste je pocital? A obavam se, ze vetsina udalosti v Egypte svedci proti tomu, ze by tam muslimske bratrstvo melo nastolit islamsky rezim (ostatne protesty jsou i v nabozensky velmi konzervativnich zemich). Ostatne docela me fascinuje, jak je kazda jen trosku konzervativneji orientovana politicka strana obvinovana ze snahy nastolit islamskou totalitu. Co bychom pak mohli rici o republikanech v USA nebo krestansko-demokratickych stranach v Evrope? Nevidim absolutne nic spatneho na jiste proislamske orientaci politicke strany, jenom zalezi jakym zpusobem..

Velka mira chudoby a nevzdelanosti je i v jinych zemich (i muslimskych) a nijak to tam demokracii nebrani. Dnes je uplne jina situace nez pred 30 lety a historie se (navzdory popularnim tvrzenim) nikdy neopakuje, opravdu nelze s jistotou rici, zdali tam bude nejaka diktatura (ja si to spise nemyslim, viz. vyse). A na zaver. Pokud mistni volaji po demokracii, tak mame zcela jasnou moralni povinnost je podporit - i kdyby se tam mel pozdeji ustanovit jakykoliv rezim.

To nejdulezitejsi vsak je, ze se dnes uz tezko muzeme na Araby a arabske zeme koukat prizmatem doby pred prosincem 2010.
23. 03. 2011 | 14:58

hoven napsal(a):

daša, helmut,
změny ustavy v egyptě jsou kosmetický. muslimský bratrstvo žadnou demokracii nechce. to nejsou moje výmysly. realita.
23. 03. 2011 | 15:07

Helmut napsal(a):

hoven:

Uvadel jsem priklad Ukrajiny, pouziji ho znovu. Tam je ustava uplne stejna jako v dobe autokraticke vlady L. Kucmy a presto tam dneska (at si tady vsichni rikaji co chteji) domokracie - byt mnohdy problemova - skutecne je a volby probihaji korektne.

Odkud vite, ze muslimske bratrstvo nechce demokracii? Samozrejme ted tezko soudit, ale z jejich vystupovani se mi to vubec nezda.. proc musi byt proislamske skupiny v demokracii automaticky antisystemove?
23. 03. 2011 | 15:12

Pepa Řepa napsal(a):

Helmut
Euromudrci nemáte ještě nějaký recept na světovou krizi?
Nebo na to, jak naplnit bříška přemnožené populaci v Maghrebu:
Odkud?

No přece z Ukrajiny.
23. 03. 2011 | 15:28

iga napsal(a):

Helmut

revoluce na Ukrajině se po mém skromném soudu s děním v Mghrebu nedá moc srovnat.
Celý ukrajinský spor byl něco jako rodinná rozmíška. Ať už dopadl jakkoli, je pro nás mnohem jasněji čitelný než demontrace v Africe. Obě strany vycházely ze stejné historické zkušenosti, ze stejného kulturního a duchovního podhoubí jako my. Touhu velké části Ukrajinců po demokracii evropského střihu si nedovolím zpochybnit.

V severní Africe je ale kulturní podhoubí naprosto odlišné. Tradiční kulturní i duchovní hodnoty mají Arabové (ať se to nám či autorovi blogu líbí nebo ne) jednoduše úplně jiné než my, Evropané. A mezi Evropany tedy počítám spíše Ukrajince než Turky:-)
23. 03. 2011 | 15:29

Karel Mueller napsal(a):

iga:

Ahoj igo, srdečně zdravím po delší době :-).

Svůj názor jsem napsal už minule. Myslím, že západ tahá horké kaštany za Sarkozyho. Prostě ty rebely uznal předčasně, následovaly Kadáfího řeči o tom, že bude naftu dodávat jinam ... a bylo to.

Prostě nevraživost ke Kadáfímu přebila politickou prozíravost.

Co měl západ dělat? Čekat, jak to tam dopadne a pojistit si záda tím, že Kadáfí bude dodávat za to, že bude mít volnou ruku.
A LAS? Má možnost to řešit sama podporou kohokoliv. Bylo možné s úsměvem dodat.

Jinak díky za mail, odpovím, měl jsem trochu problémy.
23. 03. 2011 | 15:34

Helmut napsal(a):

iga:

Nemyslim si, ze jine kulturni a duchovni hodnoty jsou zasadni prekazkou demokracii.. ostatne jake kulturni a duchovni hodnoty s Evropou sdili Botswana, Indonesie, Japonsko nebo Brazilie? A presto tezko muzete rici, ze jsou to zeme nedemokraticke. Podivejte se treba na tuhle reportaz: http://www.ct24.cz/svet/115640-byvali-tatarsti-najezdnici-jsou-dnes-prikladem-tolerance/

vim, ze Tatari jsou velmi silne ovlivneni Ruskem, ale presto..

A uprimne.. ta Ukrajina ma k nam pochopitelne blize, ale rozhodne bych je kulturne ani duchovne nedaval do rovnitka se zapadni Evropou - to je naprosto nesrovnatelne. Pravoslavi je hodne odlisne od zapadniho krestanstvi a taky je hodne rigidni - jako islam v mnohych zemich.. Mozna tak o zapadni Ukrajine se da uvazovat jako o celkem blizkem regionu (i diky jinemu nabozenstvi - recko-katolickemu), o vychodni a jizni uz ale rozhodne ne..
23. 03. 2011 | 15:38

iga napsal(a):

Helmute

srovnávat státy mezi sebou je možné vždy jen do určité míry, s tím, že detaily (a někdy dosti zásadní) musíme přehlížet. Nutnost zastávat stejné kulturní a duchovní hodnoty já ale pro vznik demokracie považuji za důležité ba nutné.

Botswana a Brazílie těží z koloniální minulosti, v obou případech sehrálo klíčovou roli křesťanství. Indonésie je po mém soudu časovanou bombou, na stabilitu tamějšího režimu bych si tedy nevsadila, ale opět je možné, že překvapí. Vývoj v Japonsku byl pak velmi ovlivněn výsledkem 2. světové války, zde jsou sdílené hodnoty spíše ekonomické. Japonská a korejská pracovitost a houževnatost je příslovečná, téměř shodná s pracovitostí a houževnatostí lidu helvétského kříže. Nic podobného se na planetě nevyskytuje a v severní Africe už vůbec ne. Korea navíc rovněž velmi tíhne ke křesťanství.
Zkrátka se neshodneme. Já jsem přesvědčená o tom, že islám alespoň ne ten, ketrý se ukazuje posledních 300 let nemá s demokracií žádné styčné body. Ostatně můžete se přesvědčit přímo v Evropě jak místní muslimové o demokracii smýšlí a jak jí rozvíjejí.
23. 03. 2011 | 15:53

Helmut napsal(a):

iga:

O kterych muslimech v Evrope ted mluvite? Jak smysli muslimove v Evrope o demokracii? Ale prosil bych dolozit hodnovernym sociologickym pruzkumem a ne jen jakymsi dojmem z textu na internetu.

Mimochodem tu kolonialni minulost bych tak nechvalil - ostatne naprosta vetsina muslimskych zemi take byly kolonie a povazovat kolonializmus za pozitivni je blbost - vetsina zemi kolonialismem obrovsky utrpela. A Brazilie taky neni dobry priklad kolonialismu, nebot je uz od pocatku 19. stoleti nezavisla. A kdyz uz teda opravdu chcete poradny priklad, tak si koneckoncu vezmete to Turecko. Je to vyspela muslimska (stabilne) demokraticka zeme a nikdy to nebyla kolonie, ani nebyl jeji vyvoj ovlivnen zvenku. A troufam si tvrdit, ze cesta, kterou nastoupilo Turecko, je pro demonstranty v Africe a na Blizkem vychode mnohem lakavejsi nez nastoupit cestu a la Iran (ale trebas se mylim).

A jak uz jsem tady psal. Je nasi zcela jednoznacnou moralni povinnosti podporit mistni demonstranty, kteri pozaduji demokracii - byt by tam melo v budoucnu vzniknout cokoliv.
23. 03. 2011 | 16:08

Yosif napsal(a):

Pane Sadi Shanaa:
Je pravda ze na namesti Tahrir islamista Josef Karadavi vyhlasil nove tazeni na Jerusalem? Ze dav kricel ze chteji zemrit jako Shaheedove pri osvobozovani Jeruzalema? Povazujete toto za nevinny arabsky folkor?
Ze Josef Karadavi nepustil na tribunu Tahriru facebookoveho carodeje Ghnoma?
Ze Josef K podporuje americky zasah v Libyi v nadeji ze se tim uvolni ruce lybijske Al-Kaide?
Ze Josef K je momentalne nejpopularnejsi verejnou postavou v Egypte?
Je pravda ze doslo k roztrce mezi islamisty kteri hlasovali pro nedavne zmeny ustavy a El Baradajem, ktery agitoval proti zmenam ustavy? Je pravda ze El Baradei byl fyzicky napaden?
Zastavate nazor vetsiny levicovych diskuteru, ze demonstranti v protimarickych rezimech jsou uslechtili demokrate bazici po parlamentni demokracii, zatimco demonstranti proti Kadaffimu a Assadovi jsou Al Kaidiste a podobne odpadky lidske spolecnosti pokousejici se narusit budovani arabskeho socialismu ve svych zemich?
23. 03. 2011 | 16:18

Yosif K napsal(a):

pane Helmute, je to smutna vec, existuje ekonomicka teorie, ktera nachazi souvislost mezi paternalistickym versus individualistickym naobzenstvim a hospodarskym progresem versus hospodarskym upadkem.
Mimochodem tuto teori propaguje i The Economist na "vyzkumu" proc katolici ujsou lepsi ve fotbale a protestanti v golfu.
Fotbal je na rozdil od golfu sportem chudaku. Chudaci (v evrope i jinde) jsou vice v chudycy zemich. Chude zeme jsou spise katolicke - s ohledem na paternalisticke nabozenstvi se tam tizi lide nenauci ci neodvazuji SAMOSTATNE MYSLET.

Jo a ja bych k The Economistu dodal ze na islam to plati jeste vice nez na sicilske katolictvi nebo na maticku ruskou pravoslavnou cirkev. Tez boslevismus nijak nepodporoval samostatne mysleni. Jak asi tak podporuje samostatne mysleni spolecnost, kde za odpadnuti od islamu je OFICIELNI TREST UREZANI HLAVY?
Sorvnejte si to s jizni Koreou, kde desitky procent ovyvatel flukrtuuji mezi budhismem, katolicismem a prtestantismem - a urezani hlavy za odpadlictvi se v Korei (alespon jizni) NIKDY NEZAVADELO.
23. 03. 2011 | 16:27

Yosif K napsal(a):

pane Helmut - nevo si vugooglijte o Turecku nez jej zacnete chvalit.

islamiste se chovali umirnene do te doby nez pod falesnymi zaminkamii dostali do lochu velkou cast turecke generality a part stouravych b=niovinaru.

Nyni probihaji v Turecku procesy, ktery i muslimofilni NYT prirovnavaji k procesu s Miladou Horakovou.
Nicmene - vsechna cest - represe jeste ZATIM nedosahuji iranskych rozmeru.
Mimochodem stale trva zakaz Kurdstiny ve skolach a na uradech. Predstavte si ten rev, kdyby napriklad Arabove nemohli v israelskych skolach mluvit arabsky.
Tomuhle rikate pokrok?
23. 03. 2011 | 16:32

Yosif K napsal(a):

Pane helmute - okdud svet vi ze Muslinmske bratrsvo neche demokracii? Z jejich charty. Hamas je pobocka muslimskeho bratrstva pro gazu - jejich charta i PRAX je celkem popularna.
Charta: Zniceni Israele formopu nabozenske valky, jde o NABOZENSKOU POVINNOST, zavedeni NABOZENSKEHO prava sharia atd atd
PRAX:
1)totalitni teror vuci vice i mene radikalnim souperum, jejich soustavna fyzicka likvidace strelbou mimosoudnimi popravami
2)pouzivani krutych trestu za bagatelni prohresky - strelba do svadebcanu zpivajicich v noci, strelba do paru drzicich se za ruce na plazi, prostrelovani kolen, shazovani osob ze strech mrakodrapu, odsuzovani nepohodlnych skupin (zebraci, chude vdovy tzv prostitutky) jako agentu Israele a jejich soudni i mimosoudni likvidace)

Je tezke hledat nejake velke rozdily mezi oficielni nacistickou doktrinou a chartou a praxi a Hamasu.
Pokud se bude egyptske Muslimske bratrstvo chovat mirneji nez Hamas, patrne pujde o "docasny takticky ustupek" mocenske paky porad prece jen drzi socialisticky orientovana armada.
23. 03. 2011 | 16:43

Yosif K napsal(a):

Pane helmute - okdud svet vi ze Muslinmske bratrsvo nechce demokracii? Z jejich charty. Hamas je pobocka muslimskeho bratrstva pro gazu - jejich charta i PRAX je celkem popularna.
Charta: Zniceni Israele formopu nabozenske valky, jde o NABOZENSKOU POVINNOST, zavedeni NABOZENSKEHO prava sharia atd atd
PRAX:
1)totalitni teror vuci vice i mene radikalnim souperum, jejich soustavna fyzicka likvidace strelbou mimosoudnimi popravami
2)pouzivani krutych trestu za bagatelni prohresky - strelba do svadebcanu zpivajicich v noci, strelba do paru drzicich se za ruce na plazi, prostrelovani kolen, shazovani osob ze strech mrakodrapu, odsuzovani nepohodlnych skupin (zebraci, chude vdovy tzv prostitutky) jako agentu Israele a jejich soudni i mimosoudni likvidace)

Je tezke hledat nejake velke rozdily mezi oficielni nacistickou doktrinou a chartou a praxi a Hamasu.
Pokud se bude egyptske Muslimske bratrstvo chovat mirneji nez Hamas, patrne pujde o "docasny takticky ustupek" mocenske paky porad prece jen drzi socialisticky orientovana armada.
23. 03. 2011 | 16:46

Helmut napsal(a):

Rozepsal jste se vyborne, ale ted bych pozadoval duveryhodny zdroj ke vsem vasim tvrzenim. Tedy k tomu o procesech v Turecku (proc bych mel cokoliv googlovat, kdyz tezi predkladaty vy?) nebo o one ekonomicke teorii.

Hamas sice vysel z muslimskeho bratrstva, ale dnes jde o uplne jinou organizaci, ktera operuje v uplne jinem prostredi.

pokud nejste schopen to co tvrdite dolozit, pak jste jen prachobycejny pisalek a lhar.

A pokud tady nekdo hodla diskutovat o islamu, tak ho prosim, at si precte alespon toho Kropacka (lepsi shrnuti zakladu islamu v cestine pravdepodobne neexistuje..).

To vecne "bu bu bu" islamisty, teroristy, fanatiky ap. uz je vazne trapne.. daleko vice nez islamsti teroriste mi vadi ceska individua, jez maji potrebu ukazovat, jak vysoko skace jejich pes..
23. 03. 2011 | 16:50

buldatra napsal(a):

Helmut napsal(a):
… A jak uz jsem tady psal. Je nasi zcela jednoznacnou moralni povinnosti podporit mistni demonstranty, kteri pozaduji demokracii - byt by tam melo v budoucnu vzniknout cokoliv….
Moc pěkná myšlenka, jen co je pravda.

A když to vzniklé cokoliv náhodou vyhlásí nějaký ten džihádeček, svatou válčičku, nebo podobnou kratochvíli, pro ten kousek světa tak nějak obvyklou, bude naší morální povinností co?
23. 03. 2011 | 17:02

Helmut napsal(a):

buldatra:

Jak byste reagoval, kdyby Mitterand v '88 v Ceskoslovensku prohlasil, ze si preje stabilitu rezimu, plne podporuje Ceskoslovenskou vladu a nabidl podporu ceskoslovenskym policejnim jednotkam?
23. 03. 2011 | 17:13

hoven napsal(a):

helmut¨
proč musí být islamske skupiny automaticky v demokracii protisystemove?? protože islam a demokracie nejsou slučitelné. připomínáte mi milouše jakeše a jeho perestrojkový demoGratický socialismus pod vládou jedné strany.
23. 03. 2011 | 17:15

Helmut napsal(a):

"protože islam a demokracie nejsou slučitelné"

Dokazte to jakymkoliv relevantnim zdrojem. Nebo take jenom hloupe placate a papouskujete to co jste si precetl na serverech a la eurabia.cz? Jakto ze je tedy nejvetsi muslimska zeme demokraticka?
23. 03. 2011 | 17:36

Michal Macek napsal(a):

zdar

rozdel a panuj... :D
23. 03. 2011 | 18:01

grőssling napsal(a):

Helmut napsal(a):
iga:

Samozrejme ze neni nic jasne, ale nelze poprit, ze nepokoje v (nejen) arabskych zemich maji vesmes zcela jasny obcansky charakter, coz je prvni a asi nejdulezitejsi predpoklad pro nejaky demokratictejsi vyvoj. A po udalostech takoveho rozsahu to bude mit kdokoliv autoritativni setsakra tezke.

Milý Helmute, toto Vás učí na FF UK ?

Přece každý režim v zemi s většinou islámského obyvatelstva směřuje k právu šarijá a podřízenosti politiků náboženským autoritám. Tam nikdy nemůže být demokracie, kterou v Evropě známe od roku 1789. Jedním z hlavních předpokladů euro-atlantické demokracie je odluka státu od církve. Církev je vždy a všude totalitární organizace, která s demokracií nemá nic společného.
23. 03. 2011 | 18:02

Helmut napsal(a):

grössling

Odluka statu od cirkve rozhodne NENI zasadnim predpokladem demokracie.. zasadnim predpokladem demokracie je existence obcanske spolecnosti a presne to se ted v Egypte, Tunisku a dalsich arabskych zemich velmi intenzivne tvori. demokracie nema bezvyhradne koreny ve velke francouzske revoluci. Rika vam neco Magna charta? Demokracie (byt odlisna od naseho pojeti) uz vznikla v antice.

"Církev je vždy a všude totalitární organizace" uz je naprosta blbost.. i v Evrope mate zeme, ktere maji oficialni statni cirkev a kde cirkev hraje v zivote i politice obrovskou roli (nektere z nich jsou v EU). Latinska Amerika je silne religiozni a vetsina statu tam demokratickych take je. A take si udelejte poradek v pojmu "totalitarismus", pouzivate ho ve velmi zvlastnim kontextu.

"Přece každý režim v zemi s většinou islámského obyvatelstva směřuje k právu šarijá"

Nikoliv nezbytne, co to Turecko? Co stredoasijske republiky? Co treba Bosna nebo Albanie? A i kdyby, co je na tom spatne? Vite co vsechno zahrnuje sari'a? Opravdu netusim, jakym zpusobem je treba oblast sariatskeho rodinneho prava v rozporu s demokracii.. ale treba me poucite.

A nikoliv, nejsem studentem FF UK. Zkuste hadat dal, UK jste trefil.

Prosim vas, abyste veskera vase tvrzeni (tak jako prispevatele nad vami) o neslucitelnosti islamu a demokracie dolozil duveryhodnymi zdroji.
23. 03. 2011 | 18:21

Pepa Řepa napsal(a):

Nekafrejte
když euromudrc Helmut řekne, že je potřeba morálně podpořit nějaký ten emiráteček s vládou mírumilovných muslimských bratříků, narovnejte se do řady a pochodem vchod.

To by v tom byl čert,aby prvky fiqhu jako nárok na 4 manželky, zákaz vdát se za nemuslima, zrušení manželství při odpadnutí od islámu,neexistující spoluvlastnictví manželů, možnost vyloučení z dědictví u jinověrců, hlas ženy jako půlka hlasu muže...etc. nebylo v souladu s kontinentální jurisdikcí.

Takže bříška nasytíme podle ukrajinského modelu, zavedeme demokracii podle tureckého vzoru, upravíme jurisdikci pole Hassana al- Banná a budeme se tady navzákem kulturně obohacovat jako v Bosně.
Asi jo.

Jen namátkou bych připomenul syrskou Hamu, kde si střet mezi Háfovými baasisty na jedné straně a tamnější odnoží Muslimského bratrstva vyžádal asi 40 000 životů. Kam se hrabe Qaddháfí.
23. 03. 2011 | 18:54

buldatra napsal(a):

Helmute, Helmute

A umíte i dvojitý odpíchnutý Ritberger?
Když už zvládnete salto nazad, jak vidno.

Měl jste se spíš zeptat, jak by zareagoval Mitterand, kdyby po r. 90 vyhlásil náš stát dejme tomu Francii džihád, nebo, aby to bylo stylové, pohrozil husitskou válkou, nemyslíte?
23. 03. 2011 | 18:55

Pepa Řepa napsal(a):

S tím rittbergrem si nejsem jist ale krokové variace jdou Helmutovi pěkně, přešlapuje náramně i piruetku vytočí.

Víte-nadkolego buldatro- že mám někdy pocit, že exhumovali poručíka Duba a naklonovali ho snad stokrát.Béda-když chytí formu-je taky dobrej.

Dub taky začal s nějakou triviální pitomostí typu :víto co to je marškumpačka.....a už jel.
Helmut začal s Arabem a už je u Mitteranda. Asi bych měl jít vyjádřit vděk za Mitterandovu podporu al-Qaradawímu.
23. 03. 2011 | 19:07

Helmut napsal(a):

Pepa Řepa:

Prosil bych nevytrhavat a neprekrucovat ma tvrzeni. A take se podivejte na skutecnou praxi. Polygamie je i v zemich kde je povolena velmi malo praktikovana. A trebas zapominate na to, ze manzel ma v pripade polygamie kazdou zenu zabezpecit.. a take na to, ze zena ma v KLASICKEM islamu sice mene prav, ale take daleko mene povinnosti (trebas penize, jez vydela slouzi ciste jen pro jeji potrebu, muz musi zabezpecit rodinu). Takze prosim trosku objektivnejsi prispevek. Nehlede na skutecnost, ze i ona sari'a se v ruznych statech dosti lisi.. (minimalne podle jednotlivych madhabu) ale to je zrejme pod vasi rozlisovaci schopnost.

Pokud hodlate vytahovat pocty obeti, tak bych s dovolenim take jen tak namatkou vytahl trebas nedavnou evropskou minulost (obavam se, ze konference ve Wansee, udalosti z Postoloprt nebo "Proces se spikleneckym centrem Rudolfa Slanskeho" nejsou pravek, jak se u nas mnozi snazi tvarit).
23. 03. 2011 | 19:09

Tupelo napsal(a):

Helmut: vidim ze jste narazil na stejny problem jako ja, Yosifa K. jsem nejmin 3 krat zadal o odkazy na zdroje jeho mnoha tvrzeni a nedockal jsem se ani jednou. Pote jsem s nim prestal diskutovat a ptal se pouze na zdroje. Opet nic. :)) Myslim ze takovy zpusob propagandy je velmi kontraproduktivni... ;), redaktoru eurabie by se zde ale naslo vic :)
23. 03. 2011 | 19:20

iga napsal(a):

Helmut

my jsme se, pokud jsem tomu rozuměla dobře, ale nebavili o tom, jestli je kolonialismus dobrý nebo špatný.
Mluvili jsme o tom, jestli v Botswaně a v Brazílii můžeme hovořit o naprosto odlišném kulturním a hodotovém podkladu než je tomu u nás. Můj názor je, že politický vývoj v těchto zemích navázal na tradice, které do jejich zemí přinesli kolonialisté a nikoli na původní kulturu. Dávat kolonialismu nějaké znaménko si netroufám, děly se zvěrstva, ovšem děly se i věci chvályhodné.

Nemám dostatek informací na to, abych mohla soudit, zda je vhodné demonstranty podporovat nebo ne. Já to nevím. Vaše věta o tom, že je máme podporovat, ať už tam vznikne cokoli, mi ale silně nesedí. To bychom totiž nakonec mohli zůstat pořádně překvapení. Ostatně v Turecku také nejsou s lidskými právy zrovna ažur, jakkoli se na první pohledmůže zdát, že je tam demokracie, některé jejich praktiky by se v Evropě asi nevsákly (například vraždy ze cti).

Co se týká hodnověrných sociologických studií, tak to jste mě odhadl správně, v tuto chvíli nemůžu sloužit, nadruhou stranu je možné doložit velké množství konkrétních příkladů, kdy se muslimové v Evropě ukázali jako slabé články demokracie. Mám na mysli zejména jejich šokojící praktiky týkající se zacházení se ženami a s dětmi.
23. 03. 2011 | 19:23

buldatra napsal(a):

Pane Pepo,

Pirueta je famózní sportovní prvek (dervišové, až jednou objeví brusle, ji jistě ještě zdokonalí, protože v motání se jsou fakt dobří),
bohužel občas se někomu z piruety dost zatočí hlava a pak aby se v tom šajtán vyznal.
Takže jsme u polygamie.

To je snad to nejstrašnější, co může ženáče potkat. Jako by jedna nestačila…
Ti muslimové to fakt nemají v životě lehké.
Už tu revoltu pomalu, ale jistě začínám chápat.
23. 03. 2011 | 19:24

Yosif K napsal(a):

Pane Helmute, jak vypada islamisticky rezim se jako presvedceny levicovy multi-kulti fanatik muzete jet podivat do Gazy.
Neni vylouceno ze to co dnes vidime v Gaze uvidime (nikoliv zitra ale pozitri) v Egypte. Jde o stejne bratrstvo, oddelene nyni jen zanorenou ocelovou stenou a ostatym plotem na hranici.

Fakta o procesech s tureckou generalitou jsou obecne znama. Nedavno k turecke gereralite pribyli do lochu tez novinari kteri patrali po znacne podivnych dukazech o tzv spiknuti. Co jest uplna fraska je to, ze generalove byli zatceni v roce 2009 za spiknuti ktere pry planovali avsak neprovedli v roce 2003. Hm.... to se to tezko dokazuje, zatim se generalove k nicemu nepriznali, ale pokud AKP pritvrdi s "urtrpnym pravem" nakonec se snad nekdo z veznenych ku zlocinum spachanym-nespachanym v roce 2003 prizna.
Dozens of former officers, among them two retired generals, are already on trial over the so-called Ergenekon network, an alleged secularist-nationalist group accused of planning to foment unrest to pave the way for a military coup.
The probe was initially hailed as a success, but has since come under doubt with some suspects accusing police of fabricating evidence.
Naopak vysetrovani vrazdy armenskych novinaru slo do ztraceno. Novinari kteri si troufli patrat po duvodech uz tez asi 4 tydny sedi. Nepohodlny tiskovy koncern dostal 20 milionu US$ pokutu za "pomlouvani soudu" ohledne veznenych vojaku - zaplatili a mlci - respektive se nyni venuje pouze telenovelam. Naposled jeste dostali pokutu za to, ze nejakeho Ottomana v telenovele pravdive zobrazil, kolik mel milenek a deti.
Government critics claim the coup allegations are a bid by the AKP to cripple the army and remove a major obstacle to a hidden agenda of transforming Turkey into an Islamic state. Meciar ci Franco jsou proti AKP zmekcili liberalove.
23. 03. 2011 | 19:32

Yosif K napsal(a):

Tak tady je ten link - primo z islamofilny New Yoerk Times. Zkusim vyhrabat jeste neco cerstevejsiho. Kdyz letim Turkish Airlines, rozdavaji tam jakysi anglicky psany platek. V kazdem platku je VZDYCKY nejaka hororova story o tom, jak generalove planovali zadusit mladou islamistickou demokracii. No planovali, nezaduslili, ted je za to dusi jini fistroni.... Dukazy o 7 LET STSAREHO UDANEHO POKUSU O PUC samozrejme u islamistickych soudu nikde......

http://www.nytimes.com/2010/02/23/world/europe/23turkey.html
23. 03. 2011 | 19:39

Yosif K napsal(a):

Samozrejme mne vyvoj v Turecku az tak moc neprekvapuje - pojem "orientalni despocie" nevznikl vcera.
23. 03. 2011 | 19:41

Yosif K napsal(a):

Islamisticka DEMOGRACIE na viteznem pochodu pres mrtvoly.
Vezneni "nekolik mesicu" (nyni pres rok) BEZ OBVINENI. Hlavne novinari a ucitele - ti urcite pripravovali ozbrojene povstani. Islamisticky HABEAS CORPUS v praxi.
More than 200 people have been arrested so far in the case, including military officers, intellectuals, academics and writers who are outspoken critics of the government, and some have been held for months without charge. A first trial opened two years ago. The case is widely referred to as Ergenekon (pronounced ahr-GEN-eh-kahn) after the mythic Turkish valley that lent its name to the suspected conspirators.
23. 03. 2011 | 19:46

Pepa Řepa napsal(a):

Buldatra
tak, tak mít doma čtyři kousky to by bylo na mě moc. Derviše mám v oblibě, zvláště ve čtvrtek večer na Jemma el-Fna v Marrákeshi.
Na podzim se tam chci mrknout. Asi naposledy.
Moc se tam od
http://www.gutenberg.org/files/18764/18764-h/images/141.jpg
nezměnilo.
Doufám, že tam udatný revoluční kvas nedorazí a derviš pošle na revolucionáře plivající kobru.
23. 03. 2011 | 19:54

hoven napsal(a):

helmut,
jediná demokratická islámská země je turecko a to jedině proto, že tátáturek oddělil islám od státu a prosadil sekulární podobu turecka. to ale už stejně neplatí, protože momentálně vládnoucí islamistická strana pomalu a nenápadně sekulární charakter turecka odstranuje. takže já osobně jsem k demokratické a ekonomické budoucnosti turecka skeptickej. až omezí moc armády, nic jim už nebude bránit v návratu do středověku, po kterém touží.
23. 03. 2011 | 19:54

Yosif K napsal(a):

ISLAMISTICKY HABEAS CORPUS: Dalsi pisalci v lochu, psali clanky, sedi za pripravu vojenskeho puce!!!!!! cerstvy zdroj - islamofilni NYT!!!!!
http://www.nytimes.com/2011/03/07/world/europe/07turkey.html?scp=1&sq=Turkish%20coup%20&st=cse
Mozna by nebylo od veci mistni vychvalovatele islamismu poslat na exkurzi k tureckym novinarum - do nejakeho typicky tureckeho "civilizovaneho" napravneho zarizeni.....
ISTANBUL — A Turkish court ordered two journalists jailed on Sunday, pending the outcome of an investigation into accusations that the military plotted to overthrow Turkey’s pro-Islamic government in 2003.

The journalists, Nedim Sener and Ahmet Sik, were arrested after testifying for more than 14 hours about what the authorities said was their involvement in an effort to the topple the government of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. Mr. Sener and Mr. Sik were known at the time for articles they wrote opposing a coup.

About 100 journalists waited in front of the courthouse as their colleagues were questioned.

Critics contend that the arrests of Mr. Sener and Mr. Sik, as well as several dozen other journalists recently, were part of an effort to intimidate opponents of Mr. Erdogan’s pro-Islamic governing Justice and Development Party. Both men have reported on the activities of a pro-Islamic group in Turkey that gained power under the auspices of the current government.

The prosecutor’s office said Sunday that reporting by the two journalists had nothing to do with their arrests, but it declined to say why they were being held.
23. 03. 2011 | 19:54

Yosif napsal(a):

Pane Hoven - v Turecku jiz byla moc armady vyznamne omezena.
Pri poslednim referendu bylo schvaleno mazane dohromady:
1)rozsireni odborarskych prav
2)soustredeni moci jmenovat vojenske i civilni soudy na premiera.
Hladke odsouzeni vojaku, ucitelu, rypavych novinaru atp je ZAJISTENO.
Nepretrzity postup "islamisticke demokracie je ZAJISTEN.
Turecko spolu s hromadou evropsky znejicich zakonu priujalu=o i novelu TISKOVEHO ZAKONA. Do fi=rst amendmentu to ma daleko. Kdokoliv muze zaplatit jakkkolic vysokou pokutu za publikovani cehokoliv dle libovule islamistickeho soudce. Odvolani je mozne "na lamparne". Zatim nviny platily silene pokuty - v desitkach milionu US$. Autocenzura ZAJISTENA.

Doufam ze islamofilni soudruh HELMUT bude i nadale propagovat skvele vydobytky islamisticke demokracie. No nic - z Istanbulu to nevypada jako moc velky humor.

Na Ataturkove letisti (a samozrejme i vsude jinde v Turecku) uz pro jistotu v ramci sireni islamisticke demokracie BLOKUJI INTERNETOVY PRISTUP k nepohodlnym webovym strankam. Komunisticka Cina na druhou.
23. 03. 2011 | 20:08

Yosif napsal(a):

Pane Hoven - v Turecku jiz byla moc armady vyznamne omezena.
Pri poslednim referendu bylo schvaleno mazane dohromady:
1)rozsireni odborarskych prav
2)soustredeni moci jmenovat vojenske i civilni soudy na premiera.
Hladke odsouzeni vojaku, ucitelu, rypavych novinaru atp je ZAJISTENO.
Nepretrzity postup "islamisticke demokracie je ZAJISTEN.
Turecko spolu s hromadou evropsky znejicich zakonu priujalu=o i novelu TISKOVEHO ZAKONA. Do fi=rst amendmentu to ma daleko. Kdokoliv muze zaplatit jakkkolic vysokou pokutu za publikovani cehokoliv dle libovule islamistickeho soudce. Odvolani je mozne "na lamparne". Zatim nviny platily silene pokuty - v desitkach milionu US$. Autocenzura ZAJISTENA.

Doufam ze islamofilni soudruh HELMUT bude i nadale propagovat skvele vydobytky islamisticke demokracie. No nic - z Istanbulu to nevypada jako moc velky humor.

Na Ataturkove letisti (a samozrejme i vsude jinde v Turecku) uz pro jistotu v ramci sireni islamisticke demokracie BLOKUJI INTERNETOVY PRISTUP k nepohodlnym webovym strankam. Komunisticka Cina na druhou.
23. 03. 2011 | 20:09

Micinka napsal(a):

Panu hovenovi bych jen rada napsala, ze soucasna turecka vlada je sice islamisticka, ale pod bedlivou kontrolou turecke armady, ktera , podobne jako v Alzirsku, dohlizi na to, aby islamiste moc nevycnivali. Atatürk je dodnes ikonou Turku, ktera jim prinesla sekularni stat.
23. 03. 2011 | 20:11

Yosif K napsal(a):

Pane Hoven, pokud nejaky trouba zase napise, ze Egypt smeruje k demokracii "tureckeho islamistickeho typu" tak tohle neni az tak vylouceno.

Problem je znacne vysoka OSOBENNOST DEMOKRACII ISLAMISTICESKOVO TURECKOVO TIPA........
Mimochodem o vysoke moralni urovni egyptskych islamistu vypovidaji i nedavne masove vrazdy egyptskych krestanu - myslim ze Evropa muze chystat misto na dalsich 8 milionu uprchliku......

V Turecku rto vyresili jednoduse - 2 miliony krestanu vyvrazdili (Armeny, Reky) dalsi 3 miliony reku vyhnali na ostrovy, Kurdum zakazali mluvit Kurdsky a ted se peclive staraji o blahobyt islamonacistu v Gaze....

.....jo zlata islamisticka demokracie v Turecku......
23. 03. 2011 | 20:22

Yosif K napsal(a):

Pani Micinko, Atatyrk jest formalne ikonou, protoze to byl on kdo vyhodil z Turecka Armeny a Reky a zacal dusit Kurdy.

Sekularni generalove, novinari, ucitele uz dva roky bruci v Base, pokud jste z Turecka, divim se ze jste toto dokazala prehlednout.
23. 03. 2011 | 20:26

Yosif IK napsal(a):

Pane Helmut - jakym zpusobem Sharia je v rozporu s demokracii? Tim zpusobem ze zakazuje samstatne mysleni - mimo jine tim, ze za odpadlictvi od islamu jest trest UREZANI HLAVY.

Az toto nejaky shariatsky mudrak odvola, pak bude sharia snad o neco mene brutalni nez nazismus a komunismus dohromady. Zadny sharoatsky mudrak vsak nemuze tento trest odvolat, nebot by mu OSTATNI MUSLIMOVE URIZLI HLAVU. DOKONALY CATCH 22 jestli to nahodou racite znat.....
23. 03. 2011 | 20:31

Yosif K napsal(a):

Islamisticka ho....a v akci: Likvidacni pokuta US$ 500 milionu za vymysleny danovy prestupek.......
Statecny EGYPTE - TURECKO je Tvuj vzor....
http://www.silkroadstudies.org/new/inside/turkey/2009/090227B.html
THE DECLINE OF FREEDOM OF EXPRESSION IN TURKEY

Tülin Daloğlu

On February 16, Turkey's largest media company, the Dogan Media Group, was fined nearly $500 million for an alleged late tax payment. Tax laws are complicated, and the exact circumstances of the matter are unclear. The troubling point is that this follows on five months of public bullying of the Dogan group by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. Since September, he has repeatedly asked his followers to boycott DMG's newspapers. The tax investigation into the Dogan group, moreover, began only a few weeks after the opening of a court case to close the governing AKP. Erdogan argues that the tax case is a matter not of press freedom but of tax evasion, yet the fine can hardly be defended as "business as usual."

BACKGROUND: What tipped Turkish Prime Minister Erdogan against Aydin Dogan, the owner of the Dogan Media Group (DMG), was its coverage of a scandalous corruption case. In early September 2008, a state court in Frankfurt, Germany, began hearing a case alleging that Deniz Feneri, a charity formed and supported by Turks living in Europe to aid the poor, had embezzled 18 million Euros out of the 41 million Euros collected – and Dogan media had become the first to break the news in Turkey.(See 26 September 2008 issue of the Turkey Analyst) On Sept. 7, 2008, Erdogan angrily lashed out at DMG, saying that "nobody can throw the mud of corruption on AKP. The ones who throw that mud, will be drowned in that mud." He called on his supporters to boycott DMG's newspapers, and claimed that the DMG's reports were lies. But on Sept. 17, the German court convicted all three defendants – Mehmet Gürhan, Mehmet Taskan and Firdevsi Ermis – finalizing the largest charity fraud case in Germany. Although the indictment did not detail where or how the misused money had been spent, Ermis said in her testimony their charity's aim was to support the AKP and that the board members all had close ties to Turkey's government. The verdict implicated individuals close to Erdogan, such as his appointee to head the Radio and Television High Commission.
23. 03. 2011 | 20:40

Yosif K napsal(a):

Je to jasny, nemecky soudy odsoudili AKP-aky za korupci a kradez, protoze jsou to islamofobni rasisti.
Dogan o tom indformoval - je nutno jej "UTOPIT V BAHNE"!!!!
At zije turecka islamisticka demokracie!!!!! At zije svetovy kalifat!!!!!

Vidte Helmute????
23. 03. 2011 | 20:44

honolulu napsal(a):

Zde je honolulu,
ktery s nadsenim cte vety pana Yosifa K, pana Pepy Repy a samozrejme krale logiky pana zeleneho muzika.
Sklenici meho oblibeneho Burgundy pripijim na zdravi techto panu a znovu provolavam : "GLORY, GLORY Vam panove". Kdyby jste nebyli na A. CZ vy, tak bude v Evrope urychleny konec sveta !!!
Pohadkari by se o to postarali a me by umlatili cepicemi.
Vase realisticke vety z nich vzdy udelaji PRDIMUZIKY..
Rad bych Vam slozil vice komlimentu panove , ale musim se odmlcet...Zacinam videt dve klavesnice a nevim ktera je Ceska.
Ha, Ha, Ha, Ha, Hura na ne, natlucte vsem pohatkarum.
Je mentalni slepota nemoc, nebo je cela levice zlinkovana ???
23. 03. 2011 | 20:47

Yosif K napsal(a):

Zajiomavvy clanek jinak arabofilniho anti-israelskeho Thomase Friedmana z NYT:
Krome tunisu a Egypta jde u arabsklych statu o KMENOVE SVAZY. Vladce Kmenove svazu se musi opirat o svuj kmen, jinak jej lide z jineho kmene ODDELAJI. Arabsky system vladu BYL, JE a patrne jeste nejakou dobu bude "RULE & KILL OR DIE".
Toto tedy plati jak pro Jemen (valka severu prpoti Juhu, valka feudalu proti egpytske inetvence, kmenova valka mezi 2 mokomunistickymi stranami na jihu) tak pro KSA, Bahrain (cast shiitu jsou fanatici kteri se na Ashuru mrskaji do zad, az maso a krev lita po cely ulici), Syrii (Starej deda Assad PROSIL Francii at neodchazi - bal se ze sunnite vyvrazdi alawity) i Lybii (IDRIS NECHTEL za zadnou cenu vladnou Tripolisu - bylo to MIMO JEHO KMEN - nakonec na to taky dojel.....)

No hlavne ze pan Sadi Shanaa je optimisticky, ze se Arabum PODARILO ZBOURAT FALESNE STEREOTYPY....

Jo a znate ten o tom "starem arabovi, jak jej rodina soupla do starobince na Maltu"? Ne? No to je OPRAVDU STRASNE OSKLIVY STEREOTYP...... vazne..... a spousty ldidi se takovym blbym forkum smneji...... pro dnesek maa salaama....
23. 03. 2011 | 21:01

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Yosif K:
Máte zajímavé příspěvky, ale forma mne odpuzuje od čtení. Proč používáte tolikrát capslock? Je to proti netiketě a nedá se to číst. K tomu ještě plno překlepů, asi z toho, jak píšete rychle?
Je to škoda, protože obsah je zajímavý, ale bolí z toho oči a odrazuje mne to od čtení.
23. 03. 2011 | 21:02

hoven napsal(a):

yosif k,
a nejhorší je, že v EU bude za chvíli více muslimu než puvodních obyvatel. jsou to kukačky, snesou vejce do cizího hnízda a puvodní ptactvo vyhubí.
23. 03. 2011 | 21:05

Yosif K napsal(a):

Pane Honolulu srdecne zdravim Vas na Honolulu.....
23. 03. 2011 | 21:13

Yosif K napsal(a):

Pane valecny stvaci, pokusim se zlepsit, nejak mi neslouzi oci. Caps Lock pouzivam v rozcileni - ale clovek by se nemel takovymi vecmi rozcilovat.
Minim takovymi etudami jako "Iluze hrdeho Araba o hrdych Arabech".
Nebo "Nezadrzitelny pokrok Feminismu a nabozenske tolerance na namesti Tahrir".
Nebo "Materielni bida a domaci nasili palestinskeho lidu jako primy dusledek Zionistickeho spiknuti".
Docela mne vsak udivuje, ze temto bludum jaks takas cast verejnosti v Evrope veri. No je to hlavne ta cast verejnosti, ktera s muslimy nechodila do skol a nepracovala s nimi.
23. 03. 2011 | 21:23

Yosif K napsal(a):

Pane valecny stvaci, pokusim se zlepsit, nejak mi neslouzi oci. Caps Lock pouzivam v rozcileni - ale clovek by se nemel takovymi vecmi rozcilovat.
Minim takovymi etudami jako "Iluze hrdeho Araba o hrdych Arabech".
Nebo "Nezadrzitelny pokrok Feminismu a nabozenske tolerance na namesti Tahrir".
Nebo "Materielni bida a domaci nasili palestinskeho lidu jako primy dusledek Zionistickeho spiknuti".
Docela mne vsak udivuje, ze temto bludum jaks takas cast verejnosti v Evrope veri. No je to hlavne ta cast verejnosti, ktera s muslimy nechodila do skol a nepracovala s nimi.
23. 03. 2011 | 21:27

hoven napsal(a):

yosik,
to je pravda, ja kdybych s muslimama neudělal osobní zkušenost, tak bych taky věřil tomu, co se píše v novinách. ale nechci tvrdit, že muslimové jsou horší než my. ale jsou tak jiní, že se nam nemužou přizpusobit. v evropě jednou prokupne velký násilí mezi muslimama a křestanama.
23. 03. 2011 | 22:07

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Yosif K:
Zkuste s tím něco udělat. Já sem si schválně znovu přejel vaše minulé příspěvky, ale nedokážu to opravdu dočíst, ty překlepy a velká písmena to znehodnocují. Možná, že nejen mne to odrazuje.

Přeji hezký večer
23. 03. 2011 | 22:20

jozef napsal(a):

Som optimista,pan Sadi!

Vsetci nie,ale mnohi urcite videli nadherny ludsky vykon.V Tunisku i v Egypte.
Dokonca v dennej tlaci,v priamom prenose,v rozhovoroch s ucastnikmi revolucie.

Kormidla sa ujima vzdelana internetova mlada generacia strednej triedy.Staci nam malo: nerobit nic,co ju poskodilo.Mladu vzdelanu internetovu generaciu.

Padol uz jeden konstruktivny navrh.Velmi komstruktivny zvlast pre Egypt: nieco ako Marshalov plan

Nemalo by sa cakat.Nemalo by sa otalat s podporou mladej internetovej tuniskej a egyptskej generacie.
Nieco ako Marshallov plan,plus presunutie vsetkych tretosektorvych a inych divizii z ruskeho,vychodoeuropskeho i cinskeho znicujuceho frontu na uzitocnu pracu.

Starych stvacov a vrahov novym kuskom tazko prinutit,ale - som optimista.

Vrahov z Wall Streetu strieda Cina.Risa zodpovednosti.A Rusko,risa ochrancov slabsich.
Ak budu chciet zit a prezit aj mladi Egyptania,budu musiet sa adaptovat politike prezitia.Ergo uz dnes aj politike "jedneho dietata" ap.
Budu chciet.
23. 03. 2011 | 22:40

iga napsal(a):

grossling

v otázce podpory demonstrantům neříkám tak ani tak. Prostě nevím, informací je málo a motivace všech zůčasntněných jsou mírně řečeno smíšené. V otázce pravých pořadavků demonstrantů jsem mírný pesimista (myslím, že demokracii tedy nechtějí, spíše asi chtějí spravedlnost ale tu chápou trochu jinak než my) a v otázce výsledků jsem pesismista silný - podle mě, to co chtějí, mít nebudou a to co chceme my, aby měli, to už vůbec mít nebudou...

Uvidíme, uvidíme, uvidíme - ale jako netrpím předsudky, netrpím ani iluzemi.
23. 03. 2011 | 23:36

Yosif K napsal(a):

Ha - zde je ten link na islmaofilni NYT. Clanek se jmenuje "Kmeny s Vlajkou". Bohuzel potvrzuje do znacne miry to co pro zmenu tvrdi mimo jine i zdejsi fan-klub diktatora Kaddaffiho. Ve vsech zemich krome Egypta, Tunisu a Maroka jde o Kmenove Valky.
Hlavne ze mistni svaz islamofilu jiz gratuluje panarabskemu narodu k prokazani uzasne vyspelosti a dosazeni vyznamnych uspechu pri budovani demokracie masarykovskeho typu.
Mimo jine je zajimave, ze na rozdil od zdejsich levicaku Muslimske Bratrstvo vcetne sveho hlavniho fanatika Josefa Karadaviho zasah v Lybii opravdu podporuje. Ocividne v nadeji, ze mezi povstalci opravdu prevazi islamisticti fanatici a ze se jim podari zavest v Lybii shariatsky rezim. Takze je pravdepodobne, ze Lybii ceka jedna ze dvou variant - panarabsky socik kadaffiho ci ponekud tuzsi islamisticky rezim rebelu. Idelani by byl umirneny kadaffismus bez kadaffiho - ti by vsak asi z duvodu cire sebeobrany pokracovali v muceni a zabijeni islamistu. Pozor - u Karadaviho jde ocividne o budouciho NEFORMALNIHO vladce Egypta. Co on rekne na Tahriru to plati. Posledne vyvzal Egyptany k hromadne sebevrazde pomoci pochodu na osvobozeni Jeruzalema.

http://www.nytimes.com/2011/03/23/opinion/23friedman.html?src=ISMR_AP_LO_MST_FB
David Kirkpatrick, the Cairo bureau chief for The Times, wrote an article from Libya on Monday that posed the key question, not only about Libya but about all the new revolutions brewing in the Arab world: “The question has hovered over the Libyan uprising from the moment the first tank commander defected to join his cousins protesting in the streets of Benghazi: Is the battle for Libya the clash of a brutal dictator against a democratic opposition, or is it fundamentally a tribal civil war?”
Zajimave jsou "zacatky vyvoje" v Tunisu. Na rozdil od Egypta, Alzirska a Lybie v Tunisu NENI ropa. Na rozdil od ropnych statu., velka cast Tunisanu Opravdu Pracuje ve fabrikach a sluzbach. Upaleny mladik nebyl vysokolskolak, ale stredoskolak, nejmenoval se Mohamed, upaleny mladik nebyl donucen k prodeji zeleniny hladem - nechtel pracovat ve fabrice na hracky, kde jsou volna mista. Nechtel pracovat na pobrezi v hotelech, kde jsou volna mista. Korpup[ce v arabskych zemich neni jen v socialistickych rezimech - ta tam byla vzdycky - i za Ottomanu si delali Osman Bashove co chteli - Bashalik byl prece jejich pasalik. -
S "Tuniskym Narrativem" je to tedy tak trochu jako s "Palestinskym Narrativem" - je postaven tak trochu na lzich.

A to je hlavni problem panarabske spolecnosti - jeji "Panarabsky Narrativ" je postaven tak trochu na lzich. Na lzich o sobe samych.
24. 03. 2011 | 07:44

Občan napsal(a):

Musím se smát, jak tu Yosif K neustále povykuje, že chudáci amíci MUSELI vyhovět tupé bandě z LAS a MUSELI zaútočit na lidožroustké Libyjce.

Protože mne, milé děti, napadlo, že LAS možná vlákala EU a USA do pěkně hnusné pasťurky; byť se jí to MOŽNÁ povedlo zpočátku neúmysle - ael MOŽNÁ taky ne, mohlo to být pečlivě připravené od samého začátku.
No, takže LAS zafňukala o tom kanibalovi a že se ho bojí. Hunochazarský Sarka-Farka, momentálně předvolebně nabuzený testosteronem, mocně zafuněl, z nozder vypustil dým, oči se mu podlily krví, povolal momentálně rozpočtově naprosto zoufalého suchara Camerova a společně vyrazili na křížovou výpravu. Hloupému amíkovi nezbylo než se přidat, protože amík musí velet, i kdyby to byl sebevětší malér.
LAS slíbila, že si taky rády kopne, až nadejde správný čas.
Ale ouha.
Sotva dopadly první rakety, LAS se zachovala jako správný arabský obchodník. Začala předstírat, že se jí AKCE EU a USA vlastně vůbec netýká a pokud ano, tak rozhodně ne v tomto provedení.

To mne právě přivedlo na myšlenku, že to celé mohla být past na další diskreditaci EU a USA v očích obyvatelstva Orientu a Afriky. Protože místní vládcové teď mají proti nám obrovský argument. Mohou totiž říkat:
"Podívejte na ty krvelačné nevěřící psy, tady máte v přímém přenosu, co jsou to za zločince. My jsme chtěli napomoci mírovému řešení ozbrojeného konfliktu v Libyi a oni místo míru zahájili válku!!!
A takhle by to dopadlo i U NÁS, pokud byste si snad chtěli myslet, že by vám mohl někdo z EU anebo USA pomoci MNE svrhnout. Nepomohli by totiž VÁM, ale jen SOBĚ tím, že by NÁM ukradli NAŠI ropu a plyn. Tak si na ně dejte moc dobrý pozor ahlavně jim nevěřte ani slovo. Jsou slizcí jako hadi.
Buďte rádi, že máte MNE, protože já jsem VÁŠ, jsem jeden z vás, zatímco ONI jsou jen banda zlodějských násilníků, kteří chtějí zničit celý NÁŠ panarabský svět".

Myslím, že tohle a podobné proslovy teď budou poslouchat ve všech arabských zemích. A přitom se dívat v přímém přenosu, že ti nenávidění despotové vlastně mají pravdu. Že od nás opravdu nemohou čekat vůbec nic dobrého, protože to právě vidí NA VLASTNÍ OČI!!!
MY jsme přihráli místním vládcům do rukou další zbraň PROTI NÁM samým a místo toho, abychom je oslabili, tak jsme je svou stupidní akcí nejpíš neskutečně posílili. Dodali jsme jim totiž přímý důkaz o všem špatném, co o nás kdy říkali a ten důkaz svým poddaným budou dnes a denně přehrávat do zblbnutí a NIKDO nebude mít žádný protiargument.

Proto mám nepříjemný dojem, že celá akce LAS MOHLA být jen velmi šikovně připravenou nebo využitou pastí. A proto je mi k smíchu ten tupý škatulkovitý Yosifův rasismus. Na ten jsme totiž právě dojeli.
24. 03. 2011 | 07:47

Občan napsal(a):

To Jozef (23. 03. 2011 | 22:40 ):

Pane Jozefe,
kéž byste měl pravdu. Ale obávám se, že tomu tak nebude. Ta mldá generace sice je internetová, ale NENÍ vzdělaná. naopak je zejména v oblasti tzv. všeobevného rozhledu skoro nebo úpně nevzdělaná. Umí sice s počítači, ale NEVÍ CO v nich hledat, protože jí chybí právě to základní všeobecné vzdělání.
Proto je také tak hrozně snadné je zblbnout reklamou a "Mádlem s Issovou". A proto se obávmm, že budete ve svých nadějích zklamán.
24. 03. 2011 | 07:52

Pepa Řepa napsal(a):

iga
Je to všechno o autoprojekci. Povyšujeme svá přání nad realitu a místní možnosti. To pak není daleko od svazáků po r 45, také šli za zvuků optimistických písní budovat širokorozchodnou.Jakmile se změní střízlivý pohled na nalejvárnu je konec.
Obdobné revoluční nálady byly před lety a skončilo to u Násira, později Háfa, Muammara či Saddáma a proti nim, které odchovala armáda stál muslimský fundamentalismus. Ostatní bylo naprosto marginální.Byl to krvavý boj kdo z koho.

Jak jinak chcete spojit různorodou, přemnoženou společnost? Nacionalismus jako ten Baasistů má své limity.

Co jiného spojuje arabský svět než islám?
Jistě, mastí se mezi sebou, jde o boj, kdo bude v arabském světě dominantní, zda Turek s osmanskou minulostí, Egypt s al-Azhar, SA jako svatá země či Irán, který-zatím-naprosto vede a neustále zvyšuje svůj vliv v oblasti.
Ale v okamžiku, jakmile je zásah v jedné muslimské zemi jdou rozpory ve věrouce stranou a demonstruje se jako monolit.
Proti křižákům, což je při sekularizovanézápadní společnosti komické. Když to nebudou křižáci, budou to nevěřící psi. Jindy proti Židům.

Žádná forma zřízení není v islámské společnosti, kde je počet dětí darem z nebes (bez ohledu na to, zda se uživí) schopna nasytit přemnoženou populaci.Kromě zemí, kde teče ropa. Takže se zase bude hledat vnější nepřítel a nejblíže je Žid. Hurá na Žida společnost stmelí.

P. Hesová napsala, že je nutno odstranit autoritářství. Od toho je už jen krůček k popření autorit přirozených. Ať již té nejvyšší, či autorit duchovenstva, po autoritu v rodině, autoritu starších----etc----.
To by absolutně atomizovalo celou společnost a způsobilo její totální rozvrat. Úcta k autoritám je hlavním rysem islámské společnosti a nedá se odsoudit, pro muslimský svět, který nestaví na svobodě jednotlivce a na sekularizovaném státě je -z jejich pohledu- nejen pochopitelná, ale i přirozená.
Takový rozvrat nikdy nepřipustí, nemají takový počet "užitečných idiotů" podsekávajících vlastní civilizaci jako my.

Zatím přemnožení řešili vývozem populace.
Žasnu, že je ovládání internetu znakem vzdělanosti.
24. 03. 2011 | 08:18

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Pepa Řepa:
připojím se k p. Stejskalovi - napište blog o arabském světě. My na Wallstreetu si to rádi přečteme. :-)
24. 03. 2011 | 09:49

Yosif K napsal(a):

Pane obcane - USA samozrejme vyhovet tupe bande z LAS nemuseli. To ze vyhoveli je - podobne jako to ze Edison se stal Edisonem - i tak trochu nahoda. Ta nahod je v tom, ze tri zensky okolo Obamy zazily v ruznych korytech to, ze USA nekonaly pri genocide v Rwande a ze USA dlouhou dobu nekonaly i v tom co aspon castecne byly genocidy na Balkane.
Ropne spolecnosti jsou u Obamy celkem hodne vzadu - viz jejich sileni nad tim, ze jim Obama zakazuje vrtat doma na zemi i v mori a v Brazilii podporuje vrtani ze 3 km hloubek v mori.

Zasah je kontroverzni, ale i nezasah by byl kontroverzni. Arabsti "demokrate" by hulakali na cele kolo, ze Gadafi je zid, ze kvuli kseftum se zbranemi a plynu do Italie zapad necinne prihlizi genocide Arabu 50 km od Evropy.

Pres veskerou zmatecnost konani zapadu vysledky invaze zatim nejsou tak spatne jak tady strasite. Kmen Gadaffi pujde vzdy za svym vudcem - zurivym teroristou. Ostatni kmeny vsak ocividne pomoz zapadu ocenuji - zapad je zachranil pred osudem Slavnikovcu. Mohou si nastolit horsi rezim nez Kadafi? Mozna ano, mozna ne.
Arabonacista Qaradawi kupodivu zasah tez podporuje. Je to bohuzel nejvlivnejsi clovek v Egypte - ze by se i on chytil na nudli tupounu z LAS? Je to populista, vi odkud v masach fouka vitr, proto se pripojil. Jo a taky mu mozna vadilo ze Kadaffi mucil islamisty. No aspon v necem Qaradawi ztratil protizapadni argument.
Sousedi Lybie take nemuseli hykat nadsenim ze kadaffi mel leteckou armadu vetsi nez 60 milionova Italie ci SRN. Napadl totiz vojensky Egypt, Cad a Tunis. Sousedi se Kadaffiho ocividne bali (a on se bal sousedu, ze mu rozkulaci ropu - typicky arabska solidarita...)
Letecke zasahy nevinnych civilistu se blizi NULA. Angazovanost zapadnich armad na zemi NULA. Masova strelba do civilistu ze strany Kadaffiho je nepopiratelna - je to vlastni pricina krize. Nerekl bych ze Kadaffi ZATIM vyhrava nejakou propagandistickou valku - ale verte si cemu chcete - ocividne patrite k typu lidi, kteri maji opici radost kdyz se zapadu neco nepovede a kdyz nekde "vyhraji" bandy nejakych "protiimperialistickych bojovniku".

Samozrejme - muze se to zmenit - nejaky nestastny zasah "lidskych stitu" ci narychlo sehnana hromada mrtvol privezenych z mist Kadaffiho akci muze Kadaffimu pomoct.

Povstalci jsou zatim totalne desorganizovani a zmateni. Zapadni instruktory zatim nechteji. Nicmene se zacinaji organizovat a mohli by prevazit dezerteri z kadaffiho armady - zavedli by liberalnejsi kadafismus bez kadaffiho a jeho kleptokraticke rodinky. Coz by mohlo byt celkem prijatelne reseni.
24. 03. 2011 | 10:04

honolulu napsal(a):

Protoze pan Yosip K, Pepa Repa a samozrejme ja, mame osobni zkusenosti a vy theoreticti pisalkove pouze svoje predstavy, tak by jste si meli vas "svetovy nazor" poopravit podle nas.
V pripade, ze ne, kopete hrob svym detem.
24. 03. 2011 | 10:27

Ing. N. napsal(a):

Před útokem "demokratických sil" na Lybii jsme si mohli povšimnout zázračného přerodu televizní stanice Al Jazeera. Tato stanice se z relativně objektivně informujícího media rázem změnila na medium, které se jednoznačně staví proti Lybii.
Je třeba si položit otázku proč k tomu došlo. Jedno vysvětlení se nabízí. Tato stanice byla před několika lety záměrně zřízena za tím účelem, aby si získala důvěru, což se jí podařilo. Jako důvěryhodná stanice byla připravena k propagandistickému nasazení ve vhodné době za účelem ovlivňování veřejného mínění "správným směrem". Tato doba nastala právě teď, kdy je třeba masírovat veřejné mínění tak, aby se lidé nebouřili proti výsadku námořní pěchoty v Lybii, k němuž během několika dní pravděpodobně dojde z "humanitárních" důvodů.
24. 03. 2011 | 10:44

Helmut napsal(a):

"nejhorší je, že v EU bude za chvíli více muslimu než puvodních obyvatel"

ale ale, odkudpak to vite? Tohle je naprosty nesmysl a tak nejak nechapu, kde se na to chodi.. Evrope nehrozi v dohledne dobe ani to, ze bude desetina populace muslimska.. a vsechny vyzkumy jasne dokazuji, ze porodnost muslimskych imigrantu po prichodu do Evropy drasticky klesa. Funguje to uplne stejne jako drive v Evrope - deti fungovaly jako socialni zabezpeceni, jehoz potreba v Evrope drasticky klesa. pokud to vezmeme timto prizmatem, tak na vysoke porodnosti muslimu neni nic spatneho, jenom jsou ve fazi, kterou uz si Evropa prosla, porodnost tam bude s vyssi zivotni urovni klesat.

"jediná demokratická islámská země je turecko"

To samozrejme neni pravda.

iga:

"je možné doložit velké množství konkrétních příkladů, kdy se muslimové v Evropě ukázali jako slabé články demokracie"

to je presne ono, vy argumentujete konkretnimi priklady, ale jak vite, ze je to vetsinova praxe? U nas se take povida, ze vetsina (a pak si sem tam nekdo pro vetsi hodnovernost vymysli i procenta) romskych obyvatel CR je neprizpusobiva. Takovehle tvrzeni je samozrejme blbost - nelze poprit trebas zvysenou kriminalitu, ale rici ze je to apriorne vetsina (tak jako u tech muslimu) je blbost, protoze to nemate nijak podlozene a soudite jen podle jednotlivych pripadu. A pokud bychom podle jednotlivych pripadu hodnotili evropskou majoritni spolecnost, tak taky dopadne dost nelichotive.. takhle proste nelze hodnotit.

Ad demonstranti. V Libyi (nebo Bahrajnu) je to skutecne problem, ale rekl bych ze v Tunisku a Egypte je charakter protestu zcela jasny. A ano hraji tam roli socialni duvody (kvuli tomu to zacalo), ale stejne jako v pripade mnoha jinych revoluci (to mame zase pripad z Evropy) se to prelilo ve snahu ziskat svobodu. Samozrejme ze ne vsichni jedinci (tak jako u nas) tam budou touzit po demokracii, ale tohle smerovani je tam dostatecne silne na to, abychom se v soucasnem momentu nemeli bat je podporit. Iu za cenu eventuelniho pozdejisiho negativniho vyvoje (prijde skutecne velmi nepradepodobne, ze by v Egypte a Tunisku vznikly rezimy Iranskeho strihu - ostatne jak jsem psal, Turecko je daleko lakavejsi priklad a demonstrujici se mnohokrat vyjadrovali, ze by chtelo smerovat podobnym smerem).
24. 03. 2011 | 10:47

Helmut napsal(a):

Tupelo:

Vsak uz jsem to zaregistroval i jinde a tohle skutecne nema smysl.. to si take muzu vymyslet z hlavy cisla a pojmy, ktere zcela zjevne neexistuji a nikdo mi je nevyvrati :-). Dalsi "diskuse" s timto individuem nema smysl..
24. 03. 2011 | 10:48

Jozef napsal(a):

Zaiste ovladanie internetu
nie je automaticky znakom vzdelanosti.
Ved internet bol aj vyvinuty a sireny ako zbran.

Ucinna zbran.Preto s.Sam vyzbrojil svojich talibov nielen stingermi,ale aj internetom.
Dokonale zorganizovani a vyzbrojeni studenti Koranu dokazali dobyt aj Kabul.A sirili slovo Koranu a sariu do okolia.
A desiatky afganskych studentov mediciny museli ostat na Slovensku.Ini v Cesku ,ini u Gorbacova.

Kde boli sachisti Wall Streetu uspesni? V sireni Koranu...

Nie tak davno v Bagdade Rumsfeld osobne podporil socialistu Saddama Husseina proti irackym nacionalistom,u iranskych susedov vyucovali amici Savak.Tento Savak priviedol k moci Chomejniho.
Ako sa oplatila investicia do dlhej iracko-iranskej vojny?Male a slabe armady sa stali radovo silnejsie.
Ako sa oplatila trojbilionova investicia do dobytia Bagdadu?
Ako sa oplaca investicia do rozdelovania Ciny,do cinskych islamistov alebo dalajlamu?
Len zjednocuje cinske vedenie,posilnuje motivovany cinsky patriotizmus...

Doterajsia politika Washingtonu a izraelskych jastrabov je sebaznicujuca,sebevrazedna.
Ak nadalej pojdu cestou destrukcie,podriadovania a smrti dobyvanych susedov,caka ich rychle znicenie,rychla smrt.V mori nepriatelov.

Internet je zbran.Rychly a ucinny globalny prostriedok vojny - alebo obrany proti vojnam.
Ako asi reaguju arabski studenti na internetove diskusie tohto typu?Ake maju moznosti?
Sam som nie tak davno reagoval na masmedialne vypestovanych mladych protiruskych fasistov.

Dnes aj v pripade Libye sa internet pouziva ako vojnova zbran.Nastroj vojnoveho motivovania a dezinformovania.Kontraproduktivne.
Preto som optimista.

Islamske bratstvo v Egypte hralo druhe husle.Napriek dlhorocnym zasluham o komunitu,napriek rozsiahlej organizacii. Sklonilo sa pred motivaciou,prehladom a cielavedomostou obcianskych skupin.
Tieto skupiny a toto umiernene,komunite sluziace bratstvo su nadejou Egypta,ktoru musime podporit.Rozhodne,aktivne,dlhodobo. Podobne v Tunise.Vsade.Nemame inu zivotadarnu moznost.

Je tu len jeden problem: malokto /alebo nikto/ vo Washingtone,ci v Izraeli,nevie robit mier.Nevie planovat mier.Vedia vyraba,planovat len vojny.Dnes sa musia rekvalifikovat.
Musia,v tom som optimista.
24. 03. 2011 | 10:53

Helmut napsal(a):

iga:

Ostatne asi bychom take tezko snaseli, kdyby zapadni zeme chteli v listopadu '89 pomoci ceskoslovenske vlade a poslat ji vybavu pro policejni slozky. A take nemeli - podle vasi retoriky - podporovat revoluce v sovetskem bloku, protoze se z nich mohlo stat jeste neco horsiho..

Trosku mi to pripomina, kdyz se G.Bush starsi v roce '91 vyjadril v projevu na Ukrajine, ze by meli mirnit protesty a ze by se meli snazit zachovat Sovetsky svaz.. tak presne takhle bychom se vuci arabskym zemim chovat nemeli.
24. 03. 2011 | 10:56

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

ing. N.napsal o stanici Al Jazeera: "Tato stanice byla před několika lety záměrně zřízena za tím účelem, aby si získala důvěru, což se jí podařilo. Jako důvěryhodná stanice byla připravena k propagandistickému nasazení ve vhodné době za účelem ovlivňování veřejného mínění "správným směrem"."

Bravo, ing. N. Vy jste tak jasnozřivý, že to až hraničí s genialitou. My na tom v Pentagonu tak dlouho pracujem a vy nás hned odhalíte. Je vidět, že vám to v hlavě opravdu šrotuje, všechna čest.

Zdraví Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
24. 03. 2011 | 11:35

Pepa Řepa napsal(a):

Úsměvné jsou představy, že Gamál, Muammar, Háf nebo Saddám byli socialisty ve smyslu, jak je socialista chápán v Evropě.
Pohrobci komunistického režimu, kterým tady leze antiamerikanismus i ušima a kteří vidí ve stejně imperiálním Rusku ochránce slabých a bezbranných, tak zřejmě usuzují pouze podle slova "socialistická" a jejich srdce plesá.
Qaddháfí je náš!

I když má Libye název socialistická v samotném názvu, se socialismem to nemá nic společného. V zemi, stejně jako ve většině arabských zemí je komunistická strana postavena mimo zákon a ti, kdo s těmito myšlenkami koketují persekuováni. Pod pojmem socialismus se označuje to, co je v Evropě spíše řazeno k nacionalismu.
Ale pokud má někdo na mysli starost o své občany, tak tady je třeba mnohé Qaddháfímu přiznat. Místo sjezdovek, turnajů ATP a závodů F1 se pustil do podzemní řeky.Spíš se ale jednalo o klientelismus a zavazování jiných kmenů, než o socialismus jako takový.

To, že Qaddháfí bral vojenskou techniku z bývalého východního bloku nemá se sympatiemi ke komunismu nic společného. Zlom nastal, když vyslal armádní špičky na výuku do SSSR a ti zjistili, jak to tam vypadá. Měli srovnání, svlékli mundur a na dovolenou jezdili do Italie.Do SSSR už nikdo nechtěl.

Je vůbec zajímavé, jak bývalí kolonizovaní tíhnou k zemi bývalých kolonistů. Libyjec k Italii, Maročan k Francii. Ani Dodi Fayed neodjel do Moskvy.
Pročpak asi?

Pokud jde o Džazíru, odráží to, co chce slyšet arabská veřejnost. V tuto chvíli podporuje svržení Mojmíra, který není příliš populární, stavěl se do role vůdce všech Arabů.
Při první příležitosti Džazíra otočí a začne zase tu svou. Panarabskou.

Qaddháfí ale nefinancoval jen Juventus nebo Evropské banky, či hotely, ale chtěl se stát vůdcem celé Afriky a podporoval režimy v cenrální Africe, přijal i velké množství utečenců z Ugandy, když vládl Idi Amin.
Ten penězovod vyschne, už teď se objevují obavy, co bude dál. Pak také zaměstnával Egyp´tany (odjaduje se, že okolo milionu).
I ti přijdou o práci.

Jinak běží obvyklá desinformační kampaň.
Stejně jako nemá zájem francouzský pilot vybombardovat rodinu v blízkosti protiletecké baterie nemá Qaddháfí zájem ostřelovat nemocnici v Misurátě, i když nemocnice, sanitky a dokonce i mešity -v poslední době- rebelové nectí a nedá se vyloučit, že je použita-stejně jako v Gáze-jako opěrný bod.
24. 03. 2011 | 11:58

iga napsal(a):

Helmut

a jak víte, že to není většinová praxe? Působení muslimů v Evropě je velice vážný problém, který nejde smést ze stolu. Otázkami jako jsou únosy dětí, ženská obřízka, vraždy ze cti nebo domluvené sňatky se řeší v například v Německu nebo ve Francii na nejvyšších úrovních. A to nemluvím o zneužívání sociálních dávek. Asi to žádné marginálie nebudou...

Myslím, že v roce 89 bychom těžko snášeli jakoukoli vojenskou intervenci ze zahraničí ať už by směřovala na podporu komukoli... Navíc to vůbec nijak nesouvisí s tím, o čem tu je řeč. Pokud je mi známo, tak k žádné vojenské podpoře revolučních hnutí ani sovětské vlády při rozpadu Svazu přece nedošlo.
24. 03. 2011 | 12:12

Pepa Řepa napsal(a):

Dalším úsměvným bodem je postoj České obce eurohujerské.

Eurohujer je zmaten situací v Libyi, tak se zmůže jen na povšechné fráze o boji za lidská práva v arabském světě jako takovém. Blablabla.....

Docela se tím bavím. On totiž Eurohujer-který ie většinou vydatně vyživován z cecíku EU- je teď postaven před volbu:

1.Podpořit bombardování, neb co matička živitelka EU činí, dobře činí.

2. Podpořit revoluční masy, které přece bojují za lidská práva a oslavu MDŽ.

A tak Eurohujer točí své piruety,blablabla, vystřihne občas salto a hlavné prázdně mudruje -blablavla-o boji za lidská práva stejně jako dříve o boji třídním.
24. 03. 2011 | 12:16

Helmut napsal(a):

iga:

Vite co. Takhle to nema smysl. Ja se podivam do nejake akademicke databaze a pokusim se vyhrabat nejaky clanek k tematu muslimu v Evrope a pak jsem poslu odkaz.

Zatim jsem nasel prvni, ktery zcela jednoznacne potvrzuje demograficke trendy muslimu. "Dobyvani Evropy delohami muslimskych zen" je tedy zcela zjevne nesmysl (stejne jako, ze muslimove maji v zapadni Evrope prumerne 8 deti). Zcela jasne z tech tabulek vyplyva, ze muslimove jiz narozeni v Evrope maji srovnatelnou porodnost jako Evropane a u nove prichozich s postupem casu drasticky klesa (proletnul jsem jenom ty tabulky nemam cas to cele cist, ale muzete si to tady prostudovat).

http://www.ulozto.cz/8408539/religiousness-and-fertility-among-european-muslims-pdf
24. 03. 2011 | 13:10

Yosif K napsal(a):

Pane Jozefe, mate pravdu ze Egyptane by meli omezovat prodnost. i porodnost 2.5 deti na jednu zenu by byl solidni pokrok a ulehceni hospodarstvi. Muslimskemu bratrstvu to vsak je suma fuk. V mnozstvi je sila, nejak se uzivime, inshallah, to je heslo islamistu........

Co se tyce Ciny, jste Komik par excellence:
Risa zopdovednosti zatim proslula totalnim otravenim svbeho zivotniho prostredi a dukladnou PACIFIKACI muslimskych zlobicu v Ujgurske oblasti.
Co se tyce Ruska, ti sice prodali Kadaffimu asi 360 stihacek apod, ale doma drzi muslimy zcela racionelne a prikladne u huby. Dokonce meli nejake opletacky s nahlym umrtim cecenskych predstavitelu nekde v UAE. S Ceceny je ocividne tezke po dobrem vyjit.... No vsude je neco.
Citat z pana Jozefa:
"Vrahov z Wall Streetu strieda Cina.Risa zodpovednosti.A Rusko,risa ochrancov slabsich."
Pane Jozefe - gratuluji za skvely humor....... myslim ze karikujete nejake archivni RUDE PRAVO z dob Stalina....... pozor, pan autor jest mlady obcan, mohl by vas vtipek brat vazne......
24. 03. 2011 | 13:13

Občan napsal(a):

To Yoisf K:

Pepane,

porodnost 2,5 je těsně nad hranicí reprodukce, takže zase plácáte nesmysly. proto na Vás také nereaguji, protože to by byla ztráta času.

Jo, už víte, JAK DALEKO JE Z KOSOVA DO ALBÁNIE?????

No, a v USA vděčíte za to, že se vůbec ještě množíte, jen Mexičanům, Portorikáncům, ortodoxním židům v brooklynských a jiných slumech a bílým primitivům v Idahu&spol. Fakt elita; ale člověk už se nediví, že je politika a ekonomika USA taková, jaká je.
Militantní vypití primitivové těžko mohou dělat jinou.
24. 03. 2011 | 13:21

Yosif K napsal(a):

Pane Ing. N. za zalozenim stanice AJ a AJE prosim nehledejet pikle ani Mossadu ani CIA.
Katarsky emir je ocividne progresivni clovek - pokud tedy nejde o Katar kde pro jistotu drzi dost tuhy absolutismus.
AJ je projekt zalozeny za cilem modernizace arabske spolecnosti - tedy mozna mimo Katar. Proto ma moderni schema a celkem otevrene diskuse - na arabske pomery. To co vsak vidim o Evrope, Americe a Israeli prekonava svou sprostotou a tendencnosti i Rude Pravo. Nikde neexistuje demokracie, vsechni ridi Rotschildi z nejakeho bunkru na Wall Streetu, Israel je koncentracni tabor pro Araby a Cesko-Slovensko jsou rasisticke staty znemoznujici statstny zoivot Cikanum. cele to je podoprovano obskurnimi americkymi akademiky, kteri drive produkovali stejne splechty pro TB CCCP. Chapu ovsem, ze skalni levicaci se v AJE vzhlizeji. Chapu take proc to dela. Doba dle nej neni zrala na demokracii v Gulfu, je proto dobre ovecky presvedcit, ze na zapade TAKE vladne de facto DESPOTICKY FEUDALISMUS.
Podpora povstani v Lybii je zcela logicka. Katarsky emir a jeho rodinka si za tezke penize pres AJE vybudovali image nejpopularnejsich hvezd arabskeho sveta. Herec Kadaffi, samozvany Janosik arabskeho sveta, jim v tomto tezce konkuroval. To se neodpousti. Pokud jej budou moci utopit v blate, utopi jej v blate.
24. 03. 2011 | 13:32

Tupelo napsal(a):

Helmut: jo, nema to cenu, stejne by jakakoliv dalsi konverzace probihala z me strany zadosti o link nebo o jinem potvrzeni nekterych vymyslu. Rek bych ze hodne jich ma rodny list vystaven v rozlehlem uzemi ruznych fobii... :), na druhou stranu se cloveku dostane aspon potvrzeni teorii ze fanatik je jen fanatik, jedno jestli palestinsky nebo izraelsky...

O tech delohach muslimskych zen mate pravdu, kdysi jsem na wikine nasel clanek ukazujici zavislost poctu deti na ekonomicke situaci a (islam neislam), tykalo se to obecne vsech, tedy i pristehovalcu. Nevim kdo je autrem onoho vyroku (o zabrani evropy delohami zen), ale at je jim kdokoliv, nejspis si dobre rozumi s tim co Tenco nazval evropskou AlSrajdou - ty dve strany se proste potrebuji (viz priklad vyse - muslimsky fanatik potrebuje fanatika sionistickeho, ten naopak take potrebuje nekoho, proti komu se vymezovat).
24. 03. 2011 | 13:42

Helmut napsal(a):

"To co vsak vidim o Evrope, Americe a Israeli prekonava svou sprostotou a tendencnosti i Rude Pravo. Nikde neexistuje demokracie, vsechni ridi Rotschildi z nejakeho bunkru na Wall Streetu, Israel je koncentracni tabor pro Araby a Cesko-Slovensko jsou rasisticke staty znemoznujici statstny zoivot Cikanum"

Cetl vy jste vubec nekdy zpravy z Al jazeery? Tak nejak se mi zda ze nikoliv
24. 03. 2011 | 13:42

Helmut napsal(a):

Tupelo:

Vidim to presne tak.. ostatne neni nahoda, ze fertilita v nemuslimskych chudych zemich Afriky ci Asie je podobne vysoka - jak jsem psal, je to neco cim uz si Evropa prosla a tyhle zeme si tim take musi projit. Nevidim na tom nic desiveho ani strasneho. Ostatne kdyz se podivate na demografickou explozi v Evrope v 19. stoleti, tak uvidime velmi podobna cisla, jaka ted mistni komedianti vycitaji Egyptu.

Extremismus tady bude vzdycky, s tim se neda nic delat (to neznamena, ze proti nemu nemame bojovat), ale delat z 1,5 mld. lidi zurive krvelacne bestie, ktere netouzi po nicem jinem, nez zlikvidovat Evropu a nekde se odpalit je smesne (nebo hrozive, kdyz si vzpomenu na to, jak Zide ritualne "vrazdili" mlade panny a kam to pak vedlo..).

Pokusim se jeste najit nejaky zdroj, ale nejak mi vypadava spojeni, takze je to narocne. Presto soudim, ze drtiva vetsina muslimu v Evrope nema s radikalnim islamem a extremismem nic spolecneho a jedna se spise o excesy jedincu a malych skupin - samozrejme umerne k socialni situaci. Mimochodem ani v tech parizskych predmestich tenkrat ta auta nezapalovali zdaleka vsichni, ale ono se to lepe prodava, kdyz ze vsech udelame ty zle.. A vyborne jsou tyhle veci videt na jedne veci. Tuhle jsem videl nejakou statistiku, podle ktere je na muslimy jako celek nejlepe nazirano prave v regionech, kde muslimove skutecne ziji..

Nedavno zverejnila britska policie mapu UK, kde byla zobrazena kriminalita v jednotlivych oblastech a vyslo z toho, ze ctvrti, ktere maji spatnou povest na tom nebyly zase tak spatne, kdezto nektere z tech "dobrych" dopadly dost tristne..
24. 03. 2011 | 13:57

iga napsal(a):

Když odhlédnu od toho, že o porodnosti muslimů v Evropě napadlo dosud ani slovíčko, tak mně by se to (narozdíl od vás) i chtělo číst, ale k těm konkrétním statistikám jsem se via odkaz nedokázala propracovat. Což může ukázat i na mojí neschopnost. Jen že už v úvodním abstraktu autoři připouští, že skutečný počet muslimů se v Evropě dá pouze zhruba odhadnou vzhledem k počtu ilegálů.

Takže podle mě je celá statistika trochu na vodě. Dělat statistiku mezi ilegály může být docela oříšek. Vím, že (opět narozdíl ode mě) před konkrétními příklady dáváte přednost statistikám, ale musím se s vámi o jednu příhodu podělit. V Anglii jsem osobně znala rodinu ilegálů, kde všechny (tři) manželky používaly jeden doklad totožnosti. A pak se v tom vyznejte.
24. 03. 2011 | 14:00

mb napsal(a):

pepa řepa se mýlí ... /A tak Eurohujer točí své piruety,blablabla, vystřihne občas salto a hlavné prázdně mudruje -blablavla-o boji za lidská práva stejně jako dříve o boji třídním./

boj za lidská práva a třídní boj jsou spolu v protikladu

ale to pepo pravděpodobně nepobereš ....
24. 03. 2011 | 14:39

mb napsal(a):

jinak ty přirozené autority vs. autoritářství bych bral ...

nesmí to ovšem být tyran diktátor, který vás například mučí elektrickým proudem a dopřává vám podobné lahůdky ...

proč nechtít svobodu pro musulmany chceme li ji pro sebe ?

njn
24. 03. 2011 | 14:45

Helmut napsal(a):

iga:

Ano mate pravdu. Dam radeji na nezavisle zpracovane statistiky, nez na pocit jedince a zkusenost z konkretniho prikladu - ten o nicem nevypovida.

Ad ta porodnost - byla to jedna z veci, kterou jsem tam nasel a dost casty mytus, tak jsem to sem dal.

Jeste pridam jeden clanek (byt take neni uplne konkretne o tom, o cem jsme se bavili) a omlouvam se, ze uz nebudu hledat nic dalsiho, vypadava mi pripojeni a je to casove dost narocne..

http://www.ulozto.cz/8409065/islam-and-violence-pdf
24. 03. 2011 | 15:07

Yosif K napsal(a):

Pane Jozefe - na jedne strane se omylem domnivate ze vse na svete je rizeno z nejakeho bunkru v pentagonu, na druhou stranu celkem realisticky vidite, ze mnohe invaze nedavne byly pro velmoci zcela prodelecny business.

To druhe je svym zpusobem pravda. Kdyby Rusove nelezli do Afgantistanu, kdyby USA nepodporovali jihadisty atd atd.
Bylo by vsem lepe....

ALE neni pravda, ze vse zlo na svete je vyprovokovano zlovolnymi utoky shnileho zapadu na mirumilovne muslimy. Prohnila a rozkladajici se je predevsim muslimska spolecnost.

Neni schopna organizovat sve cleny k solidni praci, k lepsimu vzdelani, k lepsim vztahum k jinym lidem a narodum. Pocit naproste bezmoci a totalniho zaostavani vede lidi BUDTO k prozreni ci k jeste tvrdsimu fanatismu. To druhe vede k slepemu vzteku a agresivite typu Osama Bin Laden, k atentatum na letadla, vlaky, metra atd atd.

Pouze ustupovat teroristum a globanim darebakum neni mozne. Neni mozne je zlikvidovat - nepricetnych fanatiku jsou stovky milionu - je vsak nutne jim obcas ustedrit vyprask. PRECTETE SI NECO O TEORII HER. Jde o vedecky prozkoumanou strategii TIT FOR TAT. Oc jsou vyprasky castejsi, o to mohou byt mensi.

Vahani se vcasnym vypraskem vede pak k pozdejsimu vyprasku velikemu - viz druha svetova valka.

Koukejte se tedy na to, ze jeden arabsky autokrat ted schytava tak trochu i za ostatni autokraty pravidelny mensi vyprask.

Jak rikal soudruh Lenin, vsechny problemy nelze resit zaraz - nekteri autokrati dostanou vyprask drive, jini pozdeji, a dalsi se treba trosku prizpusobi a vyprasku jak od sousedu, tak od vlastniho lidu se zavcas dokazi vyhnout. Ben Ali a Mubarak sbalili paky celkem racionelne a rychle. AVSAK - kdyby o neco mene kradli, mohli treba byt jeste na svych mistech. Kadaffi ovsem na nejake kompromisy nevypada.
24. 03. 2011 | 15:24

Pepa Řepa napsal(a):

Tak jo, embéčko.
to opravdu nepoberu, příště si vezmu na "lidská práva" v podání Muslimských bratříků síťovku.
--------------
Zavazuji se, že budu všenožně členům své rodiny vštěpovat učení islámu a nedám děti do jakékoliv školy, která by je neučila jejich víře a jejich morálce a že budfu bojkoztovat všechny noviny, publikace, knihy, rganizace,skupiny i kluby stavějící se proti islámskému učení.

Věřím, že prapor islámu musí zavlát nad lidstvem a že každý muslim musí vzdělávat svět podle islámských pravidel. Zavazuji se bojovat, co budu živ, za naplnění tihoto poslání a obětovat mu vše, co mi patří.
---------------
Konec citace, kredo Muslimských bratří, zakadatel hnutí Hasan al-Banná.

Další citace otce, zakladatele:
Muslimští bratři nejsou náboženské sdružení v západním smyslu tohoto slova. Nesoudí, že císařovo patří císařia co je Božího Bohu,
I císař sám a vše co má náleží Bohu.
------------------

Takový výklad lidských práv opravdu nepoberu.
24. 03. 2011 | 15:36

Yosif K napsal(a):

Pane Helmute, pane Tupelo - ku stupni zaliby zapadoevropskych muslimu v terorismu byly poradany rozsahle vyzkumy. S ohledem na to, ze byly poradany pro vnitrni potrebu napriklad ministervta vnitra a nikloiv pro politicke potreby nejake strany, jsou evidentne objektivni. Dokonce byly prodavany nadsenymi multi-kulti socdemaky v SRN apod jako dukaz, zew muslimove jsou VETSINOVE LOAHJALNI skupina. Jo vetsinove tedy jo.
Ozbrojeny boj za sireni islamu nepovazuje za prijatelny 55-65% muslime, dle ktere zeme. Skvele. To tedy znamena ze v pripade "URAZKY ISLAMU" povazuje "ozbrojeny jihad" za prijatelny POUZE 35-45% - dle ktere zeme.

Skveli sousedi, neni-liz pravda? Mate pravdu, nelze je srtrkat vsechny do jednoho pytle. AZle ten pytel pro tu zlobivou mensinu by mel byt PATRICNE HRUBY.

K tomu dodam 2 citaty Abou Taliba, muslimskeho starosty Rotterdamu:
"Kdo se nechce prizpusobit Holandskym Zakonum a Pracovni Moralce, kupte si zitra letenku do Dar Al Bajda odlette a UZ SE SEM NIKDY NEVRACEJTE!"
"Je smutna pravda, ze vetsina vandalu v holandsku je arabskeho puvodu a je smutna pravda, ze velka cast z nich je na tak ubohe mentalni urovni, ze s nimi policie nemuze nic rozumneho poridit."
Jeste ze to rekl muslim.......

Googlujte Abou Talib, Rotterdamm, kdo neveri at tam bezi....
24. 03. 2011 | 15:46

iga napsal(a):

Helmut

statistiky jsou dobrá věc, což o to. Je ale třeba mít na paměti, že i statistiky skrývají mnohá úslkalí (metodologická) a rovněž o jejich nezávislosti je nutné se znova a znaova přesvědčovat.
Zda ale konkrétní zkušenosti konkrétních lidí opravdu o ničem nevypovídají, to je slovo do pranice. Já například odhlédnout od vlastních košatých zkušeností nemůžu, což je úplně přirozené. V otázkách počtu muslimů a jejich natality v Evropě mi například moje vlstní zkušenost velí statistikám příliš nevěřit.

Za odkaz děkuji. Pan Bruno Etienne nepředkládá ale žádnou statistiku, dokazuje několik tezí. Ale již jedna z prvních tezí, kterou se snaží dokázat: "there is not one but many Islams" je z hlediska samotných muslimů přímo blasfemií. Důkazy pro své tvrzení pak autor hledá špatnou cestou, zaměňuje totiž Islám a muslimy, tak dochází pochopitelně k podivuhodným závěrům.
Islam je jen jeden, v tom je jeho krása i nebezpečí.
24. 03. 2011 | 15:58

Yosif K napsal(a):

Tak tady to mame:
Zaytimco slusni muslimove v zapadni Evrope se snazi resit VELKY problem se svymy totalitarskymi soukmenovci - a to i deprtacemi - ceska islamfilni kolunka presvedcuje sami sebe, ze s "MUSLIMY JE SKORO VSECHNO V PORADKU." Gratuluji k rekordni zabednenosti.
http://www.foxnews.com/story/0,2933,475825,00.html

Before joining the national government in 2007, Aboutaleb was an alderman in Amsterdam, where he made his mark in the tumultuous aftermath of another murder — the brutal 2004 slaying of filmmaker Theo van Gogh by an Islamist extremist.

With tensions soaring and anger toward the city's large Moroccan and Turkish immigrant populations rising, Aboutaleb went to one of the city's most prominent mosques with a blunt message for worshippers: integrate or leave.

Grudgingly welcoming Aboutaleb, Marco Pastors, who leads a party loyal to Fortuyn's policies, said the new mayor should carry that line forward in his new job.

"As an immigrant and Muslim ... he can say what many do not dare say: 'If you don't like it here, then pack your bags,"' Pastors said.
24. 03. 2011 | 15:59

Karel Mueller napsal(a):

mb:

Tou poznámkou o třídním boji a boji za lidská práva jste mě upřímě pobavil.

Každý boj se vede za něčí práva. Třeba za uplatnění práva silnějšího. A ony práva definují jen a jen lidé.
24. 03. 2011 | 16:23

buldatra napsal(a):

Mb napsal:

… proč nechtít svobodu pro musulmany chceme li ji pro sebe ?

A kdože to nechce svobodu pro musulmany? Já například musulmanům přeji svobodu z celého srdce.
A když jim bude bůh nápomocen a budou opravdu hodně chtít a udělají pro to vše potřebné, svobodu určitě znovu získají. (každý tvor se narodí jako svobodný a tu svobodu mu pak někdo sebere)
Jenže to pak už nebudou musulmani.
A v tom je ten háček.
24. 03. 2011 | 17:18

iga napsal(a):

buldatra

nejlepší komentář v diskusi:-)
24. 03. 2011 | 18:36

Sasin napsal(a):

Již více než tři týdny jsou uvaleny mezinárodní sankce na Kaddáfího režim, které na konci února schválila Rada bezpečnosti OSN a o pár dní rozšířila o vlastní sankce také Evropská unie.

Podle listu Financial Times má libyjský vůdce v rukávu ukryt jeden tajný trumf – "sedí na hrnci se zlatem". Libyjská centrální banka, která je pod Kaddáfího kontrolou, má totiž ve svých rezervách 143,8 tuny zlata, jak vyplývá z posledních údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tím se řadí mezi 25 zemí s největšími zlatými rezervami na světě. A obecně se předpokládá, že skutečné množství je patrně o několik tun větší.

V přepočtu na peníze v běžných cenách by toto množství zlata mohlo vynést až 6,5 miliardy dolarů (zhruba 112 miliard korun), což postačuje na zaplacení menší armády žoldáků na celé měsíce a nejspíše i roky. Navíc kromě zlatých rezerv může Kaddáfí také nastřádat peníze i prodejem ropy, jenž se uskuteční mimo tradiční kanály.

Zatímco řada centrálních bank jiných zemí této oblasti drží zlaté zásoby v trezorech finančních center, jako jsou Londýn, New York, nebo v některé ze švýcarských bank, tak Libye uchovává zlato doma, jak potvrdili listu lidé obeznámení s aktivitami Libye na trhu se zlatem.

http://m.ihned.cz/c4-10071660-51310710-700000_pdadetail-tajny-trumf-kadaffiho-proti-ekonomickym-sankcim-zlato
24. 03. 2011 | 20:02

Liška napsal(a):

Víte vůbec kdo v Libyi chce "zásadní změnu"? Tzv. "rebelové", podle ohlupovadel neozbrojení, pokojní, ze vzduchu stvoření "civilisté" z NFSL. Všimněte si, že ohlupovadla nikdy nespecifikují, kdo vlastně "rebelové" jsou, kde se vzali, co chtějí nebo kolik těch "rebelů" je.

Pomozme tedy ohlupovadlům. NFSL vznikla v 80. letech v Nimairího Sudánu. Nimairí byl brutální diktátor a agent z výplatních seznamů CIA. V roce 2005 byli exponenti NFSL školeni ve Velké Británii, v roce 2007 v USA. Jde o fundamentalisty stejného ražení jako Al Kaidá nebo Talibán. Na obsazeném území vyhlásili "islámský emirát". Je jich několik tisíc, takže žádný "hlas lidu".

Tzv. "civilizovaný svět" této sebrance tleská a všemožně jí podporuje - spolu s Bin Ládinem. Ale čemu se divíme, tzv. "civilizovaný svět" svého času tleskal také Bin Ládinovi, to ještě v době, kdy Bin Ládin byl "bojovník za svobodu" a placený agent CIA.

Četl jsem názor, že celé "lidové hnutí" kolem Středozemního moře byla jenom zástěrka pro agresi proti Libyi. Něco na tom je, ohlupovadla "hlas lidu" v ostatních arabských zemích nijak nerozebírala. Demokraté "lidová hnutí", zdá se, dobře uřídili a nikde vlastně nic neztratili. Dnes ohlupovadla totálně zampomněla na Tunisko, Egypt, Jemen, Bahrain nebo další státy v oblasti, bez ohledu na to, co se v nich děje (zejména v Bahrainu). OSN zůstávala celou dobu spící a snící, žádný demokrat nechtěl nikde nikoho bombardovat.

Zcela jinak to bylo v Libyi. Jen co NFSL "povstala", ihned všechna ohlupovadla začala produkovat zvěsti o prý strašných zvěrstvech zlého Kaddáfího. "Občané" (to jest NFSL) dodávali tzv. "civilizovanému světu" historky o brutalitě Kaddáfího sil. Zprávy se zásadně neověřovaly a byly (a jsou) vždy vydávány za pravdu boží. Naopak zprávy z druhé strany, pokud vůbec byly uváděny, jaksi nebylo nikdy možné ověřit, což se vždycky zdůraznilo. OSN se ihned probouzí ze spánku a ihned schvaluje ostudnou rezoluci, kterou si demokraté můžou vykládat jak chtějí a dopouštět se v jejím jménu jakýchkoliv zločinů.

Byla Libye jen další "hlas lidu" v řadě? Nebo to byl od počátku jediný cíl?

LIbye má ropu, hodně ropy. Má také nerostné bohatství: vanadium, mangan, titan a další kovy. To všechno je až dosud mimo dosah demokratů, nerostné bohatství je státní. Finance Libye nejsou pod kontrolou celoplanetární banksterské mafie. To všechno stojí za to, aby to bylo rozkradeno. To všechno stojí za to, uspořádat v několika zemích "revoluce", schovat Libyi mezi ně a pak v Libyi zasáhnout "ve prospěch civilistů", to jest ve prospěch krádeže všeho, co Libye má.
24. 03. 2011 | 20:04

Pepa Řepa napsal(a):

Sasin
kolik má Libye tun zlata nevím, ale před třemi lety jakási statistika uváděla, že má finanční rezervy okolo 100 miliard.
Ne Kč, ale USD. Co se do toho počítalo nevím, jste-li zručný v googlování někde to dohledáte, mě to nebaví.
Ať je částka přesná nebo ne, není to chudá země.Má podíly i v českých hotelích Corinthias.
24. 03. 2011 | 20:21

mb napsal(a):

dik buldatra ze prejete musulmanum svobodu ...

to pepa repa, ja myslel že jste zaryl do lidskoprávistů že jsou titíž, kteří dříve prosazovali třídní boj ...

pokud jste to tak nemyslel, tak fajn,

karel mueller ... jistě jistě ... pravo silnějšiho ... praktikoval kdokoli v dějinách ... bolševici, nacisti, fašisti, demokraté ... ?

přesto považuji ideologii lidských práv za relativně nosnou

není samospasitelná, ale dá se na ní stavět ...

dá se od ní odpíchnout ke svobodě a k mírovému obcování ...

/dokud budou zdroje /

zdravím vás ...
24. 03. 2011 | 20:49

mb napsal(a):

to buldatra, myslim ze je mozne spojeni svobody a musulmanství ( víry ) ... ale mozna se pletu ... viru prece muzete praktikovat mirumilovne ci nasilne ... dzihad muze byt vnitrni usili stejne jako vnejsi valka ...

ale treba je to jinak ... a treba si rovnez mus musí projit svym osvicenstvim kdo vi ...
24. 03. 2011 | 20:54

Pepa Řepa napsal(a):

Jo tak to jo, embéčko.
Proti obcování já nikdy nic neměl.
Klidně se odpíchnu.
:-))
24. 03. 2011 | 20:58

mb napsal(a):

vy tu vsechno berete prilis sexualnim prizmatem ( a pritom moralizujete ) ...

muslimaci sou lidi jako my ( tvrdi sanah )

a ja s nim zacinam souhlasit ...

proc by se nemohli / nemuseli dopracovat k nejake vicemene demokraticke forme vlady ...

zdravim vas ....
24. 03. 2011 | 21:10

Martin Konvička napsal(a):

mb: protože islám.
Což je to, co nám tady Mr. Shannah nikdy nepřizná, protože se - jako každý muslim - bojí.
Ale nezazlívám mu to: islám je skutečně o strachu.
28. 03. 2011 | 11:28

Jana M. napsal(a):

Děkuji Vám za Vaše příspěvky, pomáhají mi se vymanit z úzkého pohledu Evropy. Těším se na další články nebo Vaše vystoupení v TV.
12. 04. 2011 | 08:51

wature control napsal(a):

Autor má občas zajímavé komentáře, ale je tam jedna malá drobnost. Totálně totiž podceňuje islám. Nenávistnou, totalizující ideologii. Na míře jejího následování závisí další vývoj v arabském světě. Pokud se budou točit v kruhu a ujišťovat se v podpoře Koránu a spol., bude u nich občanská společnost jen iluzorní, ba přímo nebezpečná. A stejně tak i hospodářské výsledky bez nerostných surovin. Vím že tu nefrčí jednotlivé případy, ale kdo byl v poslední době na předměstí Paříže, Rotterdamu, Antverp, nebo Birminghamu si může situaci ověřit. Zajímavé je i úsilí nizozemské policie, která musela nasadit volavky protože ortodoxní žid už nemohl projít Amsterodamem bez konfliktů s muslimy. Během několika let také statistiky naznačují, že bude většina dětí v Antverpách muslimských. Tolik k tomu demografickému vývoji. A je toho mnohem, mnohem víc...
13. 05. 2011 | 15:10

Foepecandace napsal(a):

you will like <a href=http://dvd-to-mp4-converter-free.weebly.com/>dvd to mp4 converter free</a> to get new coupon suprisely
18. 01. 2012 | 05:09

dialehans napsal(a):

buy <a href=http://rip-audio-from-dvd.weebly.com/>rip audio from dvd</a> for less <a href=http://rip-audio-from-dvd.weebly.com/>rip audio from dvd</a> with low price
09. 02. 2012 | 09:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy