Arabská Svatá aliance

25. 05. 2011 | 13:38
Přečteno 4014 krát
Minulý týden oznámili představitelé Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (RSZ), že se tato regionální organizace pravděpodobně rozroste o další dva státy: Jordánsko a Maroko. RSZ byla založena v roce 1981 a skládá se z šesti zemí Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií. Všech šest zemí jsou monarchie. Jordánsko a Maroko také. Jedná se tedy o formování nové reakční síly v kontextu probíhajících arabských revolucí?

Vše naznačuje tomu, že ano. Je samozřejmě rozdíl mezi tiskovým prohlášením o záměru dosáhnout členství a realizací členství samotného, ale takto překvapivá zpráva by byla jen stěží vypuštěna bez předešlého souhlasu Mohameda VI., vládce Maroka a Abdalláha II., jordánského krále. Co je na zprávě tak překvapivé? Především to, že Maroko se nachází zhruba čtyři tisíce kilometrů od Perského zálivu. Navíc stejně jako Jordánsko nedisponuje takovým přírodním bohatstvím ve formě ropy jako členské státy Rady. Irák, který naopak v Zálivu leží a ropy má víc než dost, nebyl do RSZ přizván. Jeho republikánský a šíitský charakter s tím má jistě co do činění. Republikánský a téměř šíitský Jemen, jehož všichni sousedé jsou členem Rady, se také pozvánky hned tak nedočká. Co tedy spojuje státy RSZ s Marokem a Jordánskem? Zaprvé, jsou to všechno sunitské monarchie. A zadruhé, jsou to monarchie nedemokratické.

A právě obě tyto vlastnosti by si rády státy RSZ ponechaly. Komplikují jim to ale arabské revoluce, které už sesadili dva arabské diktátory a pozici několika dalších vážně ohrožují. Revoluce se nezastavily na hranicích mezi arabskými republikami a monarchiemi. Touha po větší účasti na politické moci, po větší sociální a politické spravedlnosti a po základních lidských právech je stejně relevantní a akutní pro každou z arabských zemí nezávisle na oficiální formě státního zřízení. Když revoluce dorazila do Bahrajnu, Kuvajtu a Saúdské Arábie, monarchové RSZ se semkli a zareagovali rychle a nekompromisně. V polovině března překročilo patnáct set vojáků a policistů z pěti zemí RSZ hranice Bahrajnu, šestého člena Rady, a revoluci zadusilo. Na intervenci se podílel i Katar, sídlo jinak pro-revoluční al-Džazíry. Spíše než Íránu nebo šíitům to byl jasný vzkaz poddaným v každé monarchii. Státy RSZ následně uvolnily 20 miliard dolarů Bahrajnu a Ománu na uplacení rebelující populace. V Lize arabských států sice členové RSZ prosadily rezoluci vedoucí k mezinárodní intervenci proti Kaddáfímu, ale s podporou revolucionářů měl tento krok pramálo společného. Jednalo se zejména o formu osobní msty vůči Libyjskému vůdci. Ostatní diktátory naopak RSZ v Arabské lize podržela.

Pozváním Maroka a Jordánka do RSZ by vznikla silná koalice konzervativních reakčních monarchií ne nepodobná Svaté alianci, která vznikla v Evropě po napoleonských válkách. Rusko, Prusko a Rakousko se tehdy spojily v úsilí předejít lidovým revolucím a vytvořit protiváhu jakémukoli revolučnímu státu, který by mohl status quo destabilizovat. V současném arabském světě to vypadá, že takovým revolučním státem se Egypt právě stal. Vyvstává podobná situace jako v 50. a 60. letech minulého století, kdy také revoluční Egypt (spolu se Sýrií a Irákem) zahnal konzervativní monarchie do defenzivy v období nazývaném jako arabská Studená válka. Toto období skončilo v roce 1967 tzv. šestidenní válkou, která odhalila slabost revolučních států. Od té doby se revoluční rétorika vytratila a Egypt, Sýrie i Irák se stylem vládnutí přiblížily svým někdejším monarchistickým ideologickým soupeřům.

Členské státy RSZ mají obrovské finanční prostředky. Těmi se pokusí podepřít chudší monarchie v Maroku a Jordánsku, jejichž pád nebo skutečná demokratizace by ohrozily politický monopol monarchií Zálivu. Maroko a Jordánsko můžou na oplátku poskytnout náboženskou prestiž (Mohamed IV. má status chalífy - vůdce věřících a Abdalláh II. zase dokládá svůj původ k samotnému Prorokovi) a své dobře vycvičené vojenské a bezpečnostní jednotky.

Západ bude opět postaven před zdánlivé dilema, zda podporovat demokracii nebo stabilitu. Ve skutečnosti stabilita i větší bezpečnost pro Západ vychází z demokracie, jenomže ta se rodí v křečích revoluční nestability. Historie napovídá, že ani Svatá aliance nedokázala zastavit revoluční vlnu. Období revoluční nestability ale nemusí být dlouhé a Západ má prostředky jak jeho délku významně ovlivnit.

Článek v upravené podobě vyšel v Hospodářských novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karlík napsal(a):

Jednoznačně dávám přednost stabilitě před arabskou "demokracií". Ta nikdy a nikde v arabbském světě nefunguje a fungovat nebude, protože liberální demokracie je neslučitelná s učením zloděje a vraha mohameda....
25. 05. 2011 | 14:06

Realista napsal(a):

A kdyby čistě hypoteticky existoval Sovětský svaz v síle jako, když byl na vrcholu moci a Kominterna, tak by to bylo zase o něco zajímavější.
25. 05. 2011 | 14:17

Karlík napsal(a):

Ještě poznámka k "téměř šíitskému Jemenu" - to je naprostý nesmysl, protože šiítů je v Jemenu 53 %. a sunitů 47 %...
25. 05. 2011 | 14:18

Sadi Shanaah napsal(a):

Karlík

Nemyslím si, všechny zdroje, které jsem viděl, uvádějí sunitskou většinu. Ale to není až tak podstatné.
25. 05. 2011 | 14:26

Dr. Politikus napsal(a):

...a není nadto tak "kulturní zemi", v níž ženy nemohou řídit auta, jako je současná Saudská Arábie, zřídit status hlavního hosta na nedávném Knižním veletrhu, inu Svatá aliance byla taky vlastně dobrá věc, alespoň podle dnes tak populárního kultu "starého dobrého" Rakouska, historie je na krovkách a klepe nožkama v posledním tažení, Kafka hadr...
25. 05. 2011 | 14:27

Karlík napsal(a):

Pro autora:

Když tedy Vaše zdroje uvádějí sunitskou většinu, tak proš píšete o šíítském Jemenu? :-D
25. 05. 2011 | 14:37

Michal Pečeňa napsal(a):

Jordánsko není Saúdská Arábie, pracuje na vzdělání svojich obyvatel a postupně buduje občanskou společnost, která je pro opravdovou liberální demokracii nezbytná a bez níž jsou volby k ničemu. Jordánská monarchie je lepší systém než neliberální demokracie, kterou vidíme třeba v Rusku. Zakaria podle mě správně varuje, že Egyptu nehrozí ani tak íránský, jako ruský scénář. Revoluce jsou okouzlující v krátkodobém, ale ošidné v dlouhodobém horizontu. Co si budou myslet Egypťané při přespříštích volbách, až uvidí, že jídlo je pořád drahé, ekonomika neposílila a korupce a nepotismus zůstaly skoro na stejné úrovni jako za Mubaraka? Protože tak to nejspíš dopadne, bohužel. Budou mít egypští voliči dost trpělivosti, aby neztratili důvěru v systém, nebo svěří moc nějakému velkohubému šaškovi, jenž nabídne jednoduchá řešení? A to ještě úplně ignoruji problém armády a Muslimského bratrstva.

I ve státech zálivu je podle mě nejlepším modelem postupná změna. Katar, ač má spoustu nedostatků, je dobrý model pro ostatní a žádná revoluce by teď moc nepomohla. A jeho obyvatelům už vůbec ne.
25. 05. 2011 | 14:38

Sadi Shanaah napsal(a):

Karlík

Psal jsem "téměř šíitský Jemen"...to podstatné je, že šíitů žije v Jemenu téměř 50%, což je pro Saudy problematické.

Michal Pečeňa

Za předpokladu existence takového benevolentního monarchy, který se dobrovolně vzdá moci ve prospěch občanské společnosti, ať už v jakémkoli časovém horizontu. A to je odvážný předpoklad.
25. 05. 2011 | 15:26

scallop napsal(a):

Autor:

To prirovnani ke svate alianci mi prijde vystizne a vubec ne urazejici. Od videnskeho kongresu dokazaly evropske mocnosti udrzet kontinent bez velke valky a zaroven rozvoj obcanske spolecnosti. Jisteze ne vsude stejne, ale porovname-li co predchazelo (napoleonske valky) a co nasledovalo (1.sv.valka), neni vysledek vubec spatny.
25. 05. 2011 | 16:23

JAHA napsal(a):

Ad: autor

Nemam uz chut Vam nieco odkazovat. Vo Vasich poslednych prispevkoch sa JASNE prezentujete celkom inac, ako by ste chceli, aby Vas videli ini. Uz len Vase tajtrlikovanie v kazdom prispevku o siitoch a sunnitoch (a kazdy vidi, komu drzite KOSU) je NEHODNE akehokolvek NORMALNEHO komentatora sucasnej situacie. Viete si predstavit, aby sa nasiel v Europe nejaky idiot, ktory by na pozadi politickych situacii VZDY poukazoval na konfesne problemy? Problemy su v ludoch. Bud je niekto TERORISTA a tesi a oslavuje smrt inych ludi (nezavisle na konfesii, prosim, lebo v Amerike v dvojickach zomrelo mnoho ludi mnohych konfesii)tak, ako sme to videli oslavovat Palestincov, alebvo je NORMALNY clovek a snazi sa fanatikov skor umiernovat, ako podporovat. Ak by som pisal prispevky vo VASOM DUCHU, tak ako rimokatolik by som mohol brojit v celej Europe za to, aby FANATICKYM ODPORCOM katolicizmu, ORTODOXNYM Grekom, ziadna prevazne katolicka krajina NEPOMOHLA! Ale my, Europania, nie sme taki. My vieme, ze okrem fanatickych pravoslavny&ch Grekov, ktori odpadavaju pri slove PAPEZ, existuje omnoho viac pravoslavnych (okrem Ruska, samozrejme) i katolikov, ktori uz DAVNO SPOLUPRACUJU a VZAJOMNE sa UZNAVAJU, vid EKUMENICKI PATRIARCHOVIA pravoslavnej cirkvi, posledny, Bartolomeus II., carihradsky patriarcha a jeho predchodca, ktori nemaju ZIADNY problem zucasnovat sa po boku PAPEZA omsi a inych akcii, ktore VEDIE rimsky biskup, PAPEZ. To len SIALENCI hladaju a popisuju ROZDIELY. Ale VACSINA VRCHNOSTI ortodoxnej cirkvi vie, ze co sa pokazilo v 10. storoci, da sa aj napravit. Preto NIKTO nebroji za znicenie pravoslavia zo strany normalnych katolikov a NIKTO z normalnych pravoslavnych nebroji proti pravoslaviu. Iba v moslimskom svete sa DOTERAZ, v 21. storoci, ktore ma uplne ine, ludske problemy, "mydlite" medzi sebou, kto je lepsi moslim, ci siit, ci sunnit, ci...dalsich 100 odnozi. A najhorsie je, ze ked neviete, co zo sebou, TERORIZUJETE spolocne ostatny svet. Pokial ste naozaj NORMALNY clovek, prestante so siitmi, sunnitmi a ostatnymi sprostostami!!!

Howgh.
25. 05. 2011 | 16:23

JAHA napsal(a):

Oprava

"...normalnych pravoslavnych nebroji proti pravoslaviu."

"...normalnych pravoslavnych nebroji proti katolicizmu."
25. 05. 2011 | 16:30

Bunny napsal(a):

to Jaha
Ale božičku, tak JAHA nám viděl něco v televizi a už má z toho utvořen světonázor. Možná byste měl trochu namáhat hlavinku, než se tady ohánět bigotními plky a generalizovat. Svatý křižák JAHA, zahalený do orvaného pláště svých duševních výhřezů. Čeho jsou schopni Evropané jsme už viděli, Slováky nevyjímaje. Mor ho.
25. 05. 2011 | 16:59

Bunny napsal(a):

to Jaha
Ale božičku, tak JAHA nám viděl něco v televizi a už má z toho utvořen světonázor. Možná byste měl trochu namáhat hlavinku, než se tady ohánět bigotními plky a generalizovat. Svatý křižák JAHA, zahalený do orvaného pláště svých duševních výhřezů. Čeho jsou schopni Evropané jsme už viděli, Slováky nevyjímaje. Mor ho.
25. 05. 2011 | 17:00

Yosif K napsal(a):

Podotykam, ze nejsem zadny obdivovatel muslimskych autokrtatickycyh rezimu v Gulfu. Nutni jim priznat ale jedno - ve statech GULFU vladne ekonomicka svoboda - ta muze povznest Araby z temnot predfeudalniho zrizeni spise nez islamonazisticke nebo panarabsko-socialisticke experimenty - sice popularni, ale predurcene k ekonomickemu debaklu. Dilema zda dat prednost politicke svobode vedouci k islamonazismu ci ekonomicke svobode vedouci pomaleji ale jisteji k modernizaci zivota a povzeneseni obyvatelstva je samozrejme tezka.

Jakapak bude demokracie v Egypte, az se tam ujmou vlady muslimsti bratri? Verni to souputnici Adolfa Hitlera a nemeckeho nazismu?

V Evrope se jiz nekolikrate dostaly totalitarni rezimy k moci "demokratickou cestou" za nadseneho povykovani obyvatelstva unaveneho hospodarskymi problemy.

"Demograticka revoluce" v Egypte se zacina dostavat do ekomnomicke cerne diry a politicky se zacina pekne vybarvovat.
1)Je temer jiste, ze v Egypte bude vladnout koalice reakcnich a tmarskych Muslimskych bratru - islamonacistu a materske strany teroristu z Hamasu
2)Prumyslova vyroba Egypta upada - diky nekonecnym nepokojum a stavkam.
3)Turismus upada - kdo by chtel riskovat znasilneni a umlaceni k smrti od muslimskeho lumpenproletariatu jako islamofilni reporterka CBS Lara Loganova? Kde byli v tu chvili vasi "mladi liberalni muslimove" pane SS????? Kdo je zvedavy na polosileny islamonazisticky dav na Tahriru rvouci nepricetna hesla o pochodu shaheedu na Jeruzalem? To ze se o techto excesech jnepise v nadseni nad "Egyptskou revoluci" je politovanihodna slepota.
4) Kdo z islamistickych kruhu se pokusi omezit explosivni prodnost egyptskeho lumpenproletariatu?
5) Kdo z islamistickych kruhu se pokusi zkrotit narustajici pogromy na krestany?

Egypt je ekonomicky v cerne dire a rychle se rozklada. Mubarak byl defraudant non-plus ultra (bohuzel jako vsichni arabsti politici), ale presto za par mesicu mozna budou Egyptane vzpominat na jeho vladu jako na zlate casy.

Egypt is disintegrating socially and its economy "is bust," said Mohamed ElBaradei, the former director of the International Atomic Energy Agency and possible candidate for the Egyptian presidency.

"Right now, socially, we are disintegrating," ElBaradei said on CNN's "Fareed Zakaria GPS," scheduled to air Sunday. "Economically we are not in the best state. Politically it's -- it's like a black hole. We do not know where we are heading."
To rika zurivy odpurce Israele Mohamad El-Baradei.............
25. 05. 2011 | 17:25

Yosif K napsal(a):

Pane Michal Pecena - s Jordanskem mate uplnou pravdu. Okamzite zavedeni demokracie v Jordansku by patrne rozpoutalo obcanskou valku mezi "starojordanskou" mensinou a palestinskou vetsinou.
Palestinci a jordanci maji "sve banky" a "sve firmy" a dokonce is "sve forbalove kluby" a dokonce se vzajmene vyvrazduji i na fotbalovych zapasech.
Pred zavedenim uplne demokracie je lepe vybudovat nejaky materielni zaklad - tak jak se postupne vybudovala demokracie na Tchaiwanu ci v Jizni Korei.
Ekonomicka svoboda prinesla vysokou zivotni uroven Tchaiwanu, jizni Korei, HongKongu i Singapuru. Demokracie nasleduje i v techto zemich.
Okamzite "nastoleni demokracie" je sice vysoce zadouci, ale v mnoha arabskych statech za soucasne situace muze skoncit scenarem znamym z Libanonu ci jeste hure scenarem znamym z hitlerovskeho Nemecka......

"Ohromne zajimavy" muze byt jeste vyvoj v Jemenu. Tam kdysi ztratil Egypt 80 tisic vojaku pri pokusu nahradit predfeudalni zrizeni panarabskym socikem. V Jiznim Jemenu meli zase 2 nejsilnejsi kmeny sve komuniusticke strany, ktere se za podpory SSSR vzajemne vyvrazdovali delostrelectvem a minomety.
Takze v Jemenu hrozi rozpad na 6-8 kmenovych statecku bojujicich proti sobe, a mezi nimi se bude nerusene poohybovat Al Kaida....... neco jako druhe Somalsko - jooo muslimsti soudruzi s jejich bojem proti "imperialismu a Zionismu".....
25. 05. 2011 | 17:58

Yosif K napsal(a):

Rozpad jemenu na 8 statu by sam o sobe nebyl spatny - pokud si obyvatelstvo takto predstavuje "sebeurceni" a dokaze se klidne rozejit.
e by Jemenci - do znacne miry umely narod rozdeleny na nenavidejici se shia a sunni - se dokazaly rozejit klidne cestou "ceskoslovenskeho rozvodu" je celkem nulova. Balkanske valky hadra.
25. 05. 2011 | 18:05

Tupelo napsal(a):

Pane Sadi, zdravim Vas, osobne si myslim ze to nakonec ani sdruzovani arabskym kralum (ci diktatorum, nebo obojiho dohromady;)) nebude nic platne, v dnesnim globalizujicim se svete budou pro obyvatele techto statu vzory (jiste ne idealni, ale treba takove Turecko a snad i Egypt - zeme s potencialem regionalnich mocnosti) vzdy viditelne (navic usnadneno spolecnym arabskym jazykem). Akorat ten vyvoj si vezme dalsi zivoty.

Mimo tema blogu, nekde jsem zaregistroval ze do cela (predseda, mistopredseda) Muslimskeho bratrstva se dostal egyptsky krestan. Osobne mi to prijde jako velmi zajimava zprava, nevite neco blizsiho?
25. 05. 2011 | 18:30

dalimír napsal(a):

Pane autore proč se stále snaží amerika a západ vnucovat svou demogracii arabskému světu ? Je to podlé ! FBI CIA a další organizace stále narušují někde na světě léta budované systémi přizpůsobené tamním obyvatelům aby pak s toho západ profitoval ! O žádnou pomoc zaostalým státům jim určitě nejde ! At nechají araby žít po svém a starají se raději o své problémy ! USA i EU jich má dost ! Dl.
25. 05. 2011 | 19:13

Marcus Agrippa napsal(a):

JAHA:
jen tak pro vaši informaci - ti strašně tolerantní katolíci podporovali v Chorvatsku fanatický stát, kterému padlo za obět v šílených jatkách v Jasenovaci kolem 700 tis. Srbů, Židů, Romů a ortodoxních Chorvatů. Zlato od povražděných obětí putovalo přímo do Vatikánu a nakonec Vatikán pomohl k útěku nejhoršímu řezníkovi A.Paveličovi. Evropští katolíci jsou skutečně ti poslední co můžou někoho poučovat a kritizovat.
25. 05. 2011 | 19:49

grőssling napsal(a):

Yosif K

Jaképak copak. Lidská a Občanská práva především. Bez nich není ekonomická svoboda. A pokud to nepůjde jinak, tak humanitárně bombardovat. Je třeba postupovat konzistentně. Žádné výjimky !
25. 05. 2011 | 21:17

joan.j napsal(a):

Grossling.Humanitárně vybombardován lacinými fety jsi už dost.Co takhle zkusit DETOX - ač budeš nnáhle neoblíbený svými jedinými kamarády?????Dokázala to už lecjaká vyfetla,proč ne I Ty?
26. 05. 2011 | 01:26

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo, ceskoslovensky krestan byl vzdycky i ve vedeni Ceskoslovenske Narodni Fronty. Ohromne zajimave je to, ze nektere triky totalitaru jsou stale dokola a furt stejne.

Spise by byl;o zajimave to, zda muslimske bratrsvo nekdy zacne vysvetlovat egyptskemu muslimskemu lumpenproletariatu:
1) ze si Egypt nemuze dovolit dalsi valku s Israelem
2) ze si Egypt nemuze dovolit vyhnat ze zeme vzdelanejsi a pracovitejsi krestanskou mensinu
3) ze si Egypt nemuze dovolit dalsi stavky, vyssi mzdy a nizsi pracovni vykony nez treba Cinane
4) ze si Egypt nemuze dovolit, aby vzdelani vetsiny obyvatelstva byla predstirana znalost Koranu nazpamet
5) ze si Egypt nemuze dovolit dalsi pokracovani nekotrolovatelne populacni exploze, protoze uz ted je nejvetsim dovozcem obili na svete
6) ze si Egypt nemuze dovolit dalsi excesy typu obrojene utoky na cizi velvyslanectvi, obtezovani a okradani cizich turistu, xenofobni hulakani lumpenproletariatu na namesti Tahrir atd atd protoze by turisticky ruch v Egypte mohl upadnout jeste vice nez doposud upadl.....
26. 05. 2011 | 09:19

Yosif K napsal(a):

Pane Dalimire, napriklad v Kralovtsvi Saudske Arabie amerika nikomu sve normy nevnucuje, a levicovym troubum to take neni po chuti.
KSA se uzivi sama z rozprodeje ropy, jeji autokrati maji kliku ze na ne nikdo nema zadne financni paky.
Na druhou stranu - Egypt se sam neuzivi, nevidim zadny duvod podproovat rozvioj islamonazismu financne ze Zapadu. Chteji mit islamonazismus - at se tedy snazi zivit sami, nevdecni fanaticti blbove.....
AWno ano, mate prabdy, VNUCOVANI zapadnich norem k nicemu nevede, pokud se nejaky narod dobrovolkne rozhodne zavest si jako statni zrizeni islamonacisums a hladomory - proc jej v tom podporovat, ale proc mu v tom branit?????
26. 05. 2011 | 09:36

Sadi Shanaah napsal(a):

Tupelo

Take zdravim. Ano, Strana spravedlnosti a svobody, kterou zalozili clenove Muslimskeho bratrstva, ma mezi zakladajicimi cleny (podle zakona jich musi byt minimalne 5000) asi sto krestanu (Koptu) a pres tisic zen. Rafiq Habib, koptsky krestan, se stal vice-prezidente strany (tedy prvnim mistopredsedou).
26. 05. 2011 | 09:42

Sadi Shanaah napsal(a):

JAHA

Kdy se mi naskytne moznost, tak naopak vzdy rikam, ze to sektarske deleni je do velke miry prehanene a ze jsou to samotne rezimy, ktere se jejich manipulaci drzi u moci. Viz. clanek o Bahrainu nebo jakykoli medialni komentar, kdyz prijde na too tema. V tomto clanku jsem uvedl siitsky "problem" z perspektivy Saudske Arabie, ktera jim proste argumentuje, at uz ve vztahu k Jemenu, Iraku nebo Bahrajnu. I kdyby to byl problem umely, tim, ze se jim tak casto argumentuje a ze se vyuziva jako omluva pro ruzna opatreni, tim nabyva realnosti.
26. 05. 2011 | 09:48

Tupelo napsal(a):

Sadi: diky za potvrzeni, celkem tato informace v mistnich sdelovacich prostredcich zapadla (ani se nedivim, bylo to podobne jako s informaci ze irskou lod, vyslanou prolomit blokadu Gazy (nastesti uz nebude potreba, diky Egyptu), podporovali i nekteri nemecti Zide...), nelze nez poprat koptum i egyptskym zenam aby se v teto nove strane (ale i dalsich stranach) uchytili, je to krok dobrym smerem (vcetne one inspirace pro ostatni zeme). Mejte se.
26. 05. 2011 | 09:57

Tupelo napsal(a):

Sadi: jeste bych Vas upozornil na posledni clanek p. Hvizdali zde (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=13247), kde pise o p. Toddovi, rekl bych ze dobre cteni, tak nejak jsem citil vyvoj v islamskych zemich, uz v dobach, kdy se zde diskutovalo o nove americke zakladne u nas.
26. 05. 2011 | 10:05

Dalimír napsal(a):

Pane Yosif K aktuální je v součastné době Kadáfi a jeho Lybie ! Lidé se tam měli královsky ! O takové životní úrovni se nám poctivým plátcům daní v česku může jen zdát ! Kadáfi ameriku nepotřebuje ,je to naopak ! Oni nerozumí americké demogracii ,arabové mají své vůdce diktátory a měli by být spokojeni protože oni ruzumí potřebám svého lidu ! Ale to víte všude se najdou nespokojenci ! Škoda že u nás nemáme to tekuté zlato ,to by si zde amíci frantíci a hrdý albyon udělali s česka také dobrý byznys ! Dl.
26. 05. 2011 | 10:14

Yosif K napsal(a):

Velka cast vyznamejsich komunistu a anarchistu v 19 stoleti pochazela z dopbre zabezpecene stredni tridy, posedle "pocitem viny za ozebracoivani delnictva" (Marx, Engels, Lenin, Trockij a dokonce i byvaly socialista Pilsudski rozhodne nepochazeli z proletarskych rodin).

Historie se nyni castecne opakuje u fanatickych islamistickych "suicide bombers". Mohamad Atta & company pochazeli ze stredostavovskych rodin, Osama bin Laden byl z jedne z nejzazobanejsich rodin v KSA.

Na jedne strane moznost techto zivly "vyrvat se na Tahriru" je bezpochyby spravna - kazdy by mel mit pravo poradat nenasilne demosky tak jak je unosne pro spolecnost. Na druhe strane - pokud se islamisticti fanatici typu Mohammada Atty dostanou k moci, tezko to skonci jinak nez nadvlada komunistickych ci nacionalne socialistickych fanatiku - chaosem, koncentraky a hladomory.
O existenci sunnitskych fanatiku muze pochybovat jen trouba. Dtto co se jedna siitskych fanatiku - ti maji jenom tu kliku, ze jsou z Evropy mene videt. nestacili v Evrope spachat jeste poradny sebevrazedny atentat se 400 mrtvych v metru ci ve vlaku.
Takze z Evropy se jevi Shiite jako smecka utiskovanych chudaku. Asi tak jako z Qataru se jevi cesti a slovensti Romove jako skupinka utiskovanych chudaku, kterym "apartheidni Slovensky rezim odepira moznost studovat na universitach".
Ve skutecnosti tam kde vladnou shiite to nevbypada o moc lepe, nez kdyby se napriklad "osvobodili" od "apartheidniho rumunskeho rezimu" rumunsti romove a zalozili by si vlastni stat.

Sunitskou totalitu ma vystridat siitska totalita? Pro koho by to bylo dobre? Mozna pro Hamas - silnejsi penezovody......
26. 05. 2011 | 11:38

Yosif K napsal(a):

Pane Dalimire, i v Israeli si mnnoho lidi mysli ze se do Lybie nemelo skrabat. Byl tam zrizen typicky arabsky operetne-saskovsky rezim, na Araby tam v otrokarskych podminkach dreli cernosi, a jak rikate spravne, Arabi se meli relativne dobre a nemuseli ba ani nesmeli o nicem premyslet a jidlo, boty a sem tam i nejake pohybovadlo bylo. Cili dokonaly idilycky arabsky rezim.
Takhle - kdovi co z toho bude - treba se rtam chopi mociu jeste horsi ci smesnejsi kaspari nez Gaddaffi.

Zapadu se do zasahu v Lybii nijak nechtelo - vsechno vyprovokovali cinitele z arabske ligy, ktere Gadaffi 40 let sosutavne urazel a zesmesnoval.....

Nejpravdepodobnejsi vysledek je ted rozdeleni Lybie - konec koncu proc ne? rozdelilo se Ceskoslovensko, proc by se nerozdelila Lybie, pokud to tamni lide skutecne chteji? Nja arabskou "solidaritu" zapomente, vsichni o ni mluvi, ale ve skutecnosti nic takoveho neexistuje - coz jest jasne videt z urovne "arabske pomoci trpicimu lybijskemu lidu". Ostatne je mozne ze ani olybisky lid neexistuje - cela vec tam vypada spise jako kmenova valka.....
26. 05. 2011 | 11:47

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo - tuhle znate? Za SSSR se soudruzi rozhodli vyvratit povetsi o utisku Zidu tam dosachovali stareho Mosheho do Nejvyssiho Sovetu SSSR. Chudak tam sedel a prisli zapadni novinari a ptaji se jej: "Pane Moshe - jak je to s postavenim Zidu v SSSR?"
Moshe: "Ja si nemohu na nic stezovat."
Novinari: "Opravdu je postaveni Zidu v SSSR dobre? Zide na Zapade rikaji ze postaveni Zidu v SSSR dobre neni?"
Moshe: "Ja si nemohu na nic stezovat."
Novinari: "Takze jak to je, je postaveni Zidu v SSSR dobre nebo spatne?"
Moshe: "Copak mi nerozumite? Ja si opravdu stezovat na nic ale
proste vubec na nic NEMOHU."

A takhle to bude mozna vypadat i za islamofasistickeho rezimu v Egypte. Muslimsky lumpenproletariat bude vypalovat kostely, urezavat krestanum hlavy, znasilnovat organizovat pogromy atd a chudak Rafiq Habib bude rikat zapadnim novinarum, ze si krestane na nic v Egypte nemohou stezovat. Bude tim zpusobem "zachranovat situaci".
Asi jako kdyz v Gotteborgu rekl socansky starosta Zidum, kteri si stezovali fyzicke napadani ze strany palestinskych dacanu: "odsudte zlociny Israele v Gaze a budete mit pokoj". Takhle to funguje - Zidovska obec v Turecku odsuzuje "israelske zlociny v Gaze" a ma "relativni pokoj". A pokud se nekdo zepta istanbulskych zidu, jak jsou na tim zide v Turecku, urcite mu odpovi ze se "nemohou na nic stezovat".

A islomafilni levicovi trumberove budou verit tomu, cemu verit chteji........ tak jak jest to lidskou prirozenosti......
26. 05. 2011 | 15:25

Yosif K napsal(a):

Citat pana Sadfi Shanaah:
"Kdy se mi naskytne moznost, tak naopak vzdy rikam, ze to sektarske deleni je do velke miry prehanene a ze jsou to samotne rezimy, ktere se jejich manipulaci drzi u moci. Viz. clanek o Bahrainu nebo jakykoli medialni komentar, kdyz prijde na too tema"
Hm... Cesi o sobe take nerikali ze kradli v nemeckych samoskach, nebo ze cesti husite kradli poupili plunndrovali a znasilnovali za "spanilych osvetovych jizd" do sousedniho Saska atp.
Naopak - cesi o sobe sami rikaji ze jsou poctivi a ze husitske vypravy do nemc bourali feudalismus ci osvobozovali proletariat
atp.
Turci zase trpi manii, ze jejich vypady na Balkan, nasilne pomuslimstovani Srbu, okupace Uher a vyboje na Slovensko prinaseli vzdelani, osvetu, civilizaci a humanitu....

No a Arabove (aspon nekteri) trpi manii ze rozpory mezi shiity a Sunnity jsou dilem agentu Mossadu ci CIA. Mozna ze svatky Ashura, kdyz se shiite bicuji tyden do krve na znameni smutku z porazky od sunitu a sunite tuto udalost radostne oslavuji - jsou take vymyslem Mossadu? A ze panarsbky narod vynika vzdelanosti, pili, chytrosti nad jine narody? A ze nemuslimove a zeny nejsou islamem nikterak utiskovany?
Svata prostoto, kazdy se snazi uverit cemu verit chce...... ale v pripade rozbroju mezi shiity a sunnity je to uz prece jenom trosicku prilis krecovite..... no zeptejte se v Libanonu, tam vedi svoje o zapalenych siitskych bojovnicich za siitskou demokracii a "spolecnem boji proti Zionismu" odstartovanemu siitskym statem ve state PROTI VULI VETSINY OBYVATEL a pod vedenim iranskych dustojniku.....
No a to jest asi tak hlavni duvod, proc sunitsti palestinci najednou nasli zalibeni v siitskych extremistech - "spolecny boj proti Zionismu" - sype to vice nez chodit do nejake zidovske fabriky a sit tam jeansy......

Palestinci ze sebe udelali kaspary uz mnohokrat - mimo jine kdyz podporovali Saddama, kdyz palestinci v Kuwaitu oslavovali vpad Iraku do Kuwaitu, kdyz na ulicich Jeruzalema a Gazy tancili radosti pri 9-11, kdyz rozsirovali bludy, ze 9-11 je dilem Mossadu, ted kdyz Hamasiste oficielne oplakavaji smrt shaheeda Osamy bin Ladena.... .... pridat si oplakavani siitskych rebelu v Gulfu uz skutecne nemuze mnoho pokazit.....
26. 05. 2011 | 15:54

Yosif K napsal(a):

Jen tak mimochodem pane Sadi Shanaah, nechete zase napsat nejakou peknou pohadku o hladomorech suzujicich Gazansky proletariat? (Vydelavajici s bidou US$ 40 na den pri stavebnich pracech?) Zrovna tam oteviraji novy shopping mall. Zda se ze na luxus pro Gazanske UPPER MIDDLE CLASSES je stavebniho matrose dost......

Would you believe that 'poor,' 'starving' Gaza is about to open a bigger shopping mall than the one it opened last year?
The modern three-story complex is the first of its kind in the Palestinian territories, said Ehab al-Issawi, executive director of the Al-Hayat Tureed Company that owns the mall.
He said that the 3,000 square meter shopping mall is located near the Haidar Abdel Shafi Square west of Gaza City.
Issawi told the Palestinian news agency Safa that construction work at the new mall was almost complete. He said that Palestinian engineers and architects have been working on the project since August last year.=
Issawi added that despite the shortage of building materials caused by the blockade on the Gaza Strip, the work at the site continued without disruption.
Issawi explained that the first floor would house a huge supermarket that would consist of various departments offering food and household items as well as stationary.
The second floor would have many clothes and gift shops, while the third floor would become home to a large restaurant, a modern coffee shop, a cinema and entertainment sites for children.
26. 05. 2011 | 16:40

Yosif K napsal(a):

V Politice neexistuje vdecnost. Zrovna ted je na "LISCE" (filtr nepousti anglicke jmeno) pekny clanek o pochodu shiitu Baghdadem na "protest proti americke agresi".

Davy rvou a sili, maldstvi shia dementi pali israelske a americke vlajky atd. Dementi si neuvedomuji, ze od Sadama neosvobidily shiity ani Tahrirske demosky, ani iransti bratri, ale proklinana US Army. Bez ni by byla cast techto dementu zcela jiste zahrnuta buldozery do sadamistickych hromadnych hrobu.
Jak dlouho vydrzi demokracie po odchodu US ARMY? Velmi pravdepodobne - strana reprezedntujici siitsky lumpenproletariat s volebni podporou okolo 10% ale s brutalnimi milicemi vycvicenymi v Iranu bude ridit cely stat. Tak jako ridi siitsti vrazi pomoci sveho statu ve state cely Libanon.
V Jemenu dnes propuka obcanska valka shia proti sunni a shia mezi sebou.
V Syrii davy skanduji "krestane tahnete do Beirutu, alawite tahnete do rakvi".
V Kahire demosntranti utoci na israelskie velvyslanectvi a pozaduji valku s Israelem.
A pan Sadi Shanaah pise clanky ve smyslu ze shia a sunni spolu velmi dobre vychazeji, ze zpravy o jejich rozporech jsou vymyslu zapadnich novinaru
a ze vetsina muslimu jsou "mladi liberalni muslimove, vzdelana generace facebooku".

Kdyby to nebylo tak tragicke, bylo by to k smichu.......
26. 05. 2011 | 18:50

Yosif K napsal(a):

HMEE - TAK STATY ARABSKEHO JARA MAJI DOSTAT 20 MILIARD US$.....

Tohle nema chybu. Doufam ze stedri darci nezapomenou dat nejake podminky - napriklad ze by slo o pujcku a pokud by se v Tunisu chopili vlady fanatizcti islamiste a chteli pouzit penize na valku s Israelem nebo na znovudobyti Sicile a Spanelska, a pokud by nedokazaly slusne zachazet s nerabskymi a nemuslimskymi mensinami, ze by jim hned byly zbyvajici fondy zmrazeny, stazeny a temto vazenym vladam bude doufam poradne a rychle nakopano do p....ele.....

Nikoliv jako v Gaze - posilat stale dalsi a dalsi penize nepricetnym teroristum......
28. 05. 2011 | 14:14

Yosif K napsal(a):

Ha - nabozenstvi miru, tolerantni a umirneni muslimove.... vzpominky na Farhud v Bagdadu na BBC.....

The anti-Semitism that Hitler had successfully exported to Iraq made life unbearable for the Jewish community. There were frequent arrests on false charges of spying and public hangings of prominent Jews.

Continue reading the main story
Find Out More
Sarah Ehrlich tells the story of the Farhud, its victims and its survivors, on the BBC World Service, from 0950 BST
Listen via the website
Download the podcast
Morris Zebaida, a survivor who now lives in London, says: "We learnt to live like mice. If we didn't, we would be spat upon or arrested."

In 1950, Jews were finally allowed to leave, on condition they give up all their property and assets, including their bank accounts. By 1952, only 2,000 of 150,000 were left.

Acre and Haddad still feel a lingering distrust of the British, because of their failure to stop the violence.
01. 06. 2011 | 15:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy