Tragédie, která nikoho nezajímá

23. 05. 2011 | 09:14
Přečteno 4077 krát
Situace v Bahrajnu titulky už nedělá. Před dvěma měsíci ukončila místní revoluci intervence Saudské Arábie a dalších čtyř zemí zálivu, včetně Kataru, sídla jinak pro-revoluční al-Džazíry. Od té doby se pozornost médií stočila k Libyi a Sýrii. Bahrajn byl veřejnosti vysvětlen jako jakási anomálie v rámci arabských revolucí. Spíše než o demokratické reformy šlo údajně o íránskou konspiraci, jejíž potlačení je pro Západ v podstatě žádoucí. Smutné, ale nezbytné. Konec příběhu.

Příběh ale teprve začíná pro více než šest set Bahrajnců, které od té doby režim uvěznil, nechal zmizet nebo přímo zabít. Obrovská lidská tragédie se právě teď odvíjí na tomto malém ostrůvku uprostřed Perského zálivu a způsobí bahrajnské společnosti tak hluboké rány, že si jednou budeme náš nezájem možná vyčítat. Interpretace revolučních událostí jako konfliktu mezi sunity a šíity, kterou Západ tak ochotně akceptoval, totiž s velkou pravděpodobností paradoxně přeroste do skutečného sektářského konfliktu, i když tomu tak být nemuselo.

Protesty v Bahrajnu zorganizovala mladá generace aktivistů inspirovaná revolucemi v Tunisku a Egyptě. Tito mladí lidé vystoupili jak proti režimní politické diktatuře, tak proti impotenci tradiční opozice (šíitské a sunitské) s tím něco udělat. Sloganem demonstrujících bylo "Ne šíita, ne sunita, ale Bahrajnec!". Hnutí požadovalo demokratické reformy, konec korupce a konec diskriminace většinové populace. Protesty byly organizované zcela zřetelně a záměrně nenásilným způsobem a pod heslem národního dialogu. Režim odpověděl 17. února krvavým nočním útokem na stanové městečko opozice na Perlovém náměstí.

Od samého začátku protestů zaujala sunitská bahrajnská monarchie jednoznačný postoj - jedná se o povstání šíitů vyvolané a podporované Íránem. Podobně jako v Sýrii, tak i v Bahrajnu je to ale právě především režim, který sektářské napětí vyvolává. Jedná se o strategii, která má rozdělit opozici a ospravedlnit míru nedemokratičnosti režimu, která je ve 21. století ostudná. Navenek má tato strategie zajistit sjednocení jinak rozhádaných sunitských arabských států proti společnému nepříteli - Íránu, který ve své roli alternuje s Izraelem, podle toho, jak se to zrovna politicky hodí. Dalším efektem je zajištění podpory Západu, zvláště Spojených států, které jsou Íránem tradičně posedlí, od doby, kdy tato země přestala být jejich nejbližším spojencem. Že neexistují žádné důkazy o tom, že by Írán nepokoje vyvolal? Že bahrajnská opozice nesestává pouze s šíitů? Že demonstranti volají po národní jednotě? Na to se už nikdo neptá.

Od intervence států Zálivu zemřeli v policejní vazbě minimálně čtyři lidé. Údajně na onemocnění krve. Ve skutečnosti byli umučeni k smrti. Jeden z nich, Abdul Kareem al-Fakhrawi, zmizel poté, co šel na úřad podat stížnost na policejní zásah ve svém domě. Režim také tvrdě udeřil na doktory a zdravotní sestry, kteří pomáhali léčit zraněné demonstranty. Desítky z nich dnes stojí před vojenským soudem. Abdulhadi al-Khawaja, zakladatel Bahrajnského centra pro lidská práva, nedávno před tímto soudem stanul a jeho tvář nesla zcela jasně známky tvrdého mučení. Stejně tak stanul před soudem Ibrahim Šarif, vůdce sunitské opozice. Hlavní editor jediného opozičního deníku v zemi al-Wasat spolu s několika žurnalisty skončil také ve vazbě. Deník musel svoji činnost ukončit. Většina ze souzených aktivistů si vyslechla obžalobu z terorismu nebo rozpoutávání násilí. Velká část bahrajnské společnosti žije ve strachu. Maskovaní členové bezpečnostních složek (často nebahrajnské národnosti) pořádají v domech podezřelých aktivistů razie a lidé mizí bez jakéhokoli procesu nebo formálního obvinění. Pouze ti šťastnější se dočkají veřejného soudního přelíčení jako al-Khawaja nebo Šarif. Mezitím bahrajnská televize vysílá vymučená "přiznání" o íránské konspiraci.

Následky přehlížené brutalizace bahrajnského režimu budou ve finále pro Západ více škodlivé, než kdyby byla bývala bahrajnská monarchie donucena k podstatným reformám nebo úplně padla. Liberální mladá generace demonstrujících se bude cítit zrazená pokryteckým Západem. Opozice se více zradikalizuje. Když to nepůjde nenásilně, tak jediná cesta bude ta násilná. A třeba s pomocí Íránu. Taková je logika věci. Potlačení bahrajnského jara je ve skutečnosti další z proher v boji proti terorismu a radikalismu. Nejúčinnějším prostředkem je totiž svoboda a společenská spravedlnost. A té se i díky nám většina Bahrajnců hned tak nedočká.

Zkrácená verze vyšla v Lidových novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ach jo napsal(a):

Arabové se vzbouřili proti několika diktaturám.
A Západ zase má do všeho strkat nos a všechno platit.

Už intervence v Iráku bylo silné kafe. Nyní k tomu Lybie.
A ještě by se mělo podle Vás vojensky intervenovat v Sýrii a v Bahrajnu. Popř. Jemenu.

Pane politologu chcete nedočkavě opět všechno hned. Smiřte se s tím, že násilí v arabských státech bylo, je a bude.

Raději začněte budovat jeden nebo dva demokratické arabské státy, které budou vzorem ostatním a které si intervenční armádu vytvoří ze svých zdrojů a nejen na úkor Západu.
Jenže to je pro Vás běh na dlouhou trať, je to namáhavé a stojí to peníze. Řešení vojenskou intervencí je přece tak jasné a pro Vás vlastně zdarma.

To, že opozice v Bahrajnu byla zcela slepá je vidět už z toho, že se nedokázala připravit na nejtvrší scénář a v okamžiku zahájení revolty mít také ústupovou cestu útěku ze země.
23. 05. 2011 | 09:56

Smutný napsal(a):

Situace je zlá, je nám to líto, ale podívejte se, mele se celý svět, kvůli
špatným vládcům?
A kde nejsou!?
A kde se může člověk dovolat!?(z okna hl.nádraží!?), když je to systém, ti co by měli pomáhat škodí!?
23. 05. 2011 | 10:17

ali napsal(a):

pane Shanaáhu,
například mě tyto tragédie velice zajímají. Ale nevím, jak mám pomoci, jakožto jedinec. Proč se děje to, co se děje? Také nevím, jestli intervence do arabských zemí jsou dobrým řešením. Tedy vím, nejsou. A pokud by tyto země neoplývaly přírodním bohatstvím, hlavně ropou, myslím, že by zůstaly zcela svému osudu na ocet..je to zcela jednoduché. Tím víc mne to trápí a zajímá..přeji čistou mysl a především brzké vyřešení těchto "problémů" Vám i všem dobrým lidem
23. 05. 2011 | 10:26

TomášL napsal(a):

Nějak nechápu jednu věc, a následující. Proč je odpovědný Západ za potlačení revolty, když se tam neangažoval? Za vše zlé co se událo v Bahrajnu -dle vaší logiky- může Západ? Vždyť je to naprosto absurdní a stupidní. Měli byste jsi uvědomit, že Západ není Vaší chůvou. Nebo-li když se neumíte postarat o sebe, a hledáte jako hloupé dítě ve všech vinu jenom nikoliv u sebe, nic si nezasloužíte. Za sebe říkám, že je jenom dobře, když se takto sebe-nereflektujícímu dítěti nedostane moci.
23. 05. 2011 | 10:39

tak napsal(a):

měnit by se podle toho správného ideologického pohledu měli pouze proamerické režimi.od těch ostatních v čele s íránem ruce pryč.
23. 05. 2011 | 11:05

buldatra napsal(a):

Článek evokuje několik otázek.

Když ten západ nafárá do toho Bahrajnu a udělá tam pořádek, zavládne stejná spokojenost jako v ostatních arabských státech, kde se už o pořádek snaží?
Je pořádek a pořádek?
Nebo, jakým způsobem by tedy ten západ měl něco udělat, aby se z něho vzápětí nestal nepřítel?

A dále:
Když nedělá nic, je to špatně. Proč?
Když něco udělá, je to špatně. Proč?

Jak se to dělá v arabském světě, aby to bylo správně a nikoho to nenaštvalo, neudělalo to z něho mučedníka, neurazilo ho to a vůbec?
23. 05. 2011 | 11:17

kh napsal(a):

ech, jak pokaždé pláčem že nám r. 68 nikdo nepomohl... Hned je mi to celé jasnější, asi to bylo tak:

"Měli byste si uvědomit, že západ není vaší chůvou"
"Chtějí nedočkavě opět všechno hned. Smiřte se s tím, že násilí ve východním bloku státech bylo, je a bude."

přesné
23. 05. 2011 | 11:40

Viola napsal(a):

"Protesty v Bahrajnu zorganizovala mladá generace aktivistů inspirovaná revolucemi v Tunisku a Egyptě." Co těmto mladým lidem chybělo, nudili se? Měli v sobě přemíru agresivity? Můžou v Bahrajnu sportovat?
23. 05. 2011 | 11:51

Yosif K napsal(a):

Mily pane Sadi Shanaah, nechapu proc si stezujete, ze v Bahrainu pracuji lide "nebahrajnske narodnosti". Je to xenofobie proti ktere je Le Pen stara hadra. Dokazete si predstavit, ze by treba ve Francii lide nadavali detektivum cernoskeho a arabskeho puvodu ze "nejsou opravdovi francouzi". Osoby nebahrajnske narodnosti jsou v Bahrainu na praci misto lenosive a zaostale bahrainske populace. Evidentne vam nevadi jejich nebahrainstvi jako spise to, ze se nejedna o protiamericke fanatiky ve stylu palestinskeho lumpenproletariatu. Netanci radosti pri 9/11 - nejsou vase kafe.....
CITAT:
"Maskovaní členové bezpečnostních složek (často nebahrajnské národnosti) pořádají v domech podezřelých aktivistů razie a lidé mizí bez jakéhokoli procesu nebo formálního obvinění."

Historie je plna populistu kteri protestovali proti cizakum. Naciste "politicky protestovali" proti "vysavani nemcu cizi populaci" a skoncilo to pogromy na zidy. Palestinci jak jste bezelstne "mazane" kdysi napsal take "politicky protestovali" proti "vysavani Palestincu cizi populaci" a skoncilo to pogromy na zidy.

Bahrain ma tezkou volbu mezi jakous takous svobodou pro i pro mensiny a mezi "demokratickou nadvladou" shiitu.
Bahrainsti shiite nyni tez protestuji proti vysavani Bahrainu cizi populaci. To jest hlavne urdy, kteri tam bvykjonavaji temer veskerou praci. Co shiite dokazali v Libanonu a v Iraku za prispeni iranskych agentu je dostatecne odporne. Je velmi pravdepodobne, ze by se shiitsky lumpenproletariat nechal ovladat iranskymi agenty stejne jako sadriste v iraku ci hezboliste v Libanonu - ti jsou primo rizeni iranskymi dustojniky, sami ani nesmi uprdnout.
To ze by to mohlo byt v Iranu jinak je vase propagandusticka teze. Iranu otevrene drzite palce - protoze iran podporuje islamofasismus mezi palestinci. Tam mezi palestinci neco kritizujte, tam se snazte o zavedeni demokracie.

Bahrain resi tezke dilema mezi omezenim demokracie a zelenou pogromum planovanym shiitskym bahrainskym lumpenproletariatem - snadno zneuzitelnym iranskymi agenty.

Bahrain ma opozici v parlamente, relativne svobodny tisk atp. Nema demokracii. Jste si jisty ze demokratickou nadvladu zaostale vetsiny prave nyni nezbytne potrebuje? To ze bahrainsti shiite hlasaji "narodni jednotu" je obvykly totalitarsky trik. narodni jendotu halsal Hitler, komunisti a hlasaji ji i iransti totalitari.

ocividne vam nejde o to kdo je demokraticky a kdo ne, jde vam o to kdo je "vice proti Zapadu a Zidum". A to samozrejme Bahrainsti shiite vrchovate splnuji.
23. 05. 2011 | 12:01

grőssling napsal(a):

Už jsem Vám to tu psal pane Shanaáh jednou.

Režim, který připustí vybudování vojenské základny USA na svém území a má ještě k tomu ropu, si může v oblasti lidských práv dělat co chce.

A Havel, natož Trautenberg poslušně ani neceknou.

Jo tak kdyby zmizelo 30 Tibeťanů, to by byl mazec.
23. 05. 2011 | 12:25

proto napsal(a):

to kh:

Jasně NATO v roce 1968 (kdy byly po celém Západě generační bouře viz Paříž, Woodstock + USA ve válce ve Vietnamu) by po okupaci ČSSR zaútočilo na Rudou armádu a další čtyři lidově-demokratické okupační armády. Fakt dobrý vtip.

Asi si nechcete připustit co by to bylo na území ČSSR za pěknou melu.

Ale jinak do Sýrie můžete jít bojovat proti Asadovi na vlastní pěst.
23. 05. 2011 | 12:30

Yosif K napsal(a):

Videl jsem interview s bahrainskym demonstrantem na TV.
Obezni mlady rizek se rozciloval do TV: "Mam VS, 26 let, chci poradny job ve statni sprave, poradny auto a barak abych mohl mit velkou rodinu. Je mi 26 let, jaktoze to vse jeste nemam?"

Ani si z tohoto tupouna na TV nedelali srandu - asi jim to nejak proklouzlo........

Tak tohle jsou ty trpici socky v Bahrainu - jinak podpory v nezamestnanosti v Bahrainu lze dohledat na netu - jde o rozpeti mezi 450 a 1500 US$ mesicne. Chudaci....... Samozrejme, ze by sli misti Urdu delat neco do soukromeho sektoru - to je HODNE HLUBOKO POD JEJICH UROVEN.

Je celkem dobre mozne ze demonstranti jsou muceni atp - to jest obvykly folklor v arabskych despociich. Bohuzel se da cekat, ze kdyby oni prisli ku kroytum budou mucit taky. Revoluce v Bahrainu by se asi zvrhla na pogrom proti Urdum, tak jako revoluce v ugande apod znamenali pogromy proti Indum a Zidum a tak jak muslimove v Indonesii a Malajsii obcas iusporadaji pogrom propti cinanum.

Na clanku p Sadi Shanaah dobre vidite jaci jsou Arabove rasisti - a to jak mezi sebou, tak mezi Shia a Sunni, tak specielne Arabove proti Urdum a cernochum. Muslimsti cernosi utikajici do israele pres Sinai jsou MASOVE A BRUTALNE zotrocovani a znasilnovani arabskymi beduiny - jinak "ohromnymi dobraky" s "tradicni muslimskou konservativni moralkou" (= sex-perv az na pudu).
23. 05. 2011 | 12:34

Sadi Shanaah napsal(a):

Buldatra

Je velký rozdíl mezi vojenskou intervencí a mlčením, popř.alibistickými mini-výroky na obecnou podporu občanských práv. Mezi těmito dvěma póly leží celá řada možností. Tudíž není třeba někam se "nafárat", ve smyslu vojenském či přehnaně agresivním. Také se to nedá srovnávat s iráckou válkou. Ta byla postavena na falešných záminkách a každému to bylo naprosto zjevná. Její legitimita byla nulová, její lidské a ekonomické náklady obrovské. Naopak angažovanost ve prospěch normálních Arabů a jejich požadavků naprosto zaskakuje radikály, Írán atd. Ti najednou nevědí, jak to uchopit, jak z toho zase udělat ďábelský Západ. Vidíte, že nikde nejsou demonstrace proti intervenci v Libyii, protože normální Arabové ji prostě více či méně fandí nebo jsou opatrně pozitivní. EMoce, které vzbuzovala invaze Iráku, byly diametrálně odlišné...
23. 05. 2011 | 12:42

Yosif K napsal(a):

Pane proto, mate uplnou pravdu. Situace v arabskych zemich je dalekoa od toho, co nam maluji mistni islamofilove, ze jde o revoluce vedene "mladymi libralnimi muslimy".

Sitiace spise p[ripomina nazev US Filmu "DUMBER and DUMBERER". Vysledek svobodnych voleb v Palestine bylo vitezstvi nepricetnych islamoazistu.
Vysledek svobodnych voleb v Iraku je chaos, kdy se strany nedokazi domluvit na nicem, nez ze by US Army mela vypadnout, a zaroven maji vsichni strach, ze po odchodu US Army se navzajem vyvrazdi.
Vysledek svobodnych voleb v Lybii bude mozna kemnova valka vychodnich kmenu proti zapadnim.
Vysledek svobodnych voleb v Syrii by byly pogromy na alawity, krestany a Druzy.
Vysledek svobodnych voleb v Egypte bude vlada MB, kteri slibuji egyptskemu luempenproletariatu nastoleni kalifatu na Sicilii a ve Spanelsku.
Vysledek svobodnych voleb v Bahrainu by byl patrne pogrom na "nebahrainske cizince" (cituji rasistu pana SS) kteri jsou pritom na praci, kterou bahrainane neumi ci nechteji delat.
23. 05. 2011 | 12:43

Yosif K napsal(a):

Intervence NATO v Lybii: za dobrotu na zebrotu. Inetrvenci NATO V Lybii protacila poradkyne Obamy a zuriva protiisraelska politicka Samantha Powersova - proti odporu ze strany min obrany USA. Byla k tomu vedena uslechtilymi cily:
1) nechtela aby se opakovala geoncida z Rwandy, kde USA nezasahly
2)nechtela resit az nasledne vlnu emigrace, kterou by brytalni zasahy Gadaffiho urcitye vyvolaly.
OK
A co osviceni Arabove?
1)Arabska liga pozadala NATO o bezletovou zonu - vsichni gadaffiho nenavidi, protoze je urazel.
2)Osviceni avsak shnili egyptane SNAD sem tam poslou nejake humanitni dodavky do egypta - staraji se sami o sebe, maji strach aby jim jeste gadaffi nedal na p....l. pritom maji asi za 20 miliard US$ zbrani.
3) dtto Tunis
4) dtto ostatni Arabove
5) Assad vlazne podporuje Gadaffiho, ma svych starosti se sunnity dost....
6) Turecko vazne podporuje Gadaffiho, ma svych starosti s urtlacovanim Kurdu dost.....
7) Superbohaty Qatar poslal symbolicke 3 stihacky.

TAKZE - Zapade starej se, az to spatne dopadne budeme te zurive kritizovat, zatim si chranime vlastni p....el.

V tomto smyslu nutno chapat i "humanisticky" clanek p SS.
23. 05. 2011 | 12:53

modrý edvard napsal(a):

Je mi líto prostých utlačovaných Bahrajnců, ale nevím, co pro ně udělat. Mám neurčitý dojem, že zlo pochází ze Saudské Arábie, a do té se nikdo neodváží šťourat ... já bych se taky neodvážil. Obecně souhlasím s argumentem, že my, "Západ", nemůžeme bejt všude, a že i dobře míněná intervence (každá, nejenom vojenská) může přinést víc škody, než užitku.
Chápu, že intervence v Iráku se mnoha lidem nelíbí, ale taky se pamatuju, že Sadám vyhostil inspektory a odmítal vyjednávat. Neurčitě se pamatuju, že první válka v Gulfu skončila jen příměřím, ne mírem. Sadám byl hnusnej diktátor. Od Vás, pane Shanaah, bych očekával, že si to pamatujete taky.
Yosif K.: Kdo jsou Urdové?
23. 05. 2011 | 13:22

pich napsal(a):

Všichni arabové jsou zlosyni. Samozřejmě jak pro koho. Jenže i zlosyni jsou naši nebo jejich.
Teď je největší zlosyn muamar a ten bašár. Takový zlosyn v Jemenu je náš a hodný.
A saudi. Ti jsou nejhodnější. Bohužel nafty je tam ještě na dlouho.
23. 05. 2011 | 13:37

Sadi Shanaah napsal(a):

Modrý Edvard

Saddam byl "hnusný diktator", ale mel se odstranit jinym, rekneme tahrirskym, zpusobem. Invaze z roku 2003 destabilizovala region, posila regionalni vliv Iranu (coz me tolik nedesi, jako nektere iranobijce, kteri vliv teto zeme naprosto nafukuji - Iransky regionalni vliv je funkci externich udalosti, protoze interne je rezim slaby, slaba ekonomika, ted uz i slabsi legitimita), mela za nasledek smrt stovky tisicu lidi (ano, neprimo, ale presto k tomu nemuselo dojit), uz nekolikatou emigracni vlnu, uplnou katastrofu pro americkou regionalni prestiz (nebo co z ni zbyvalo), narust radikalismu i terorismu.

Tzv. Valka proti teroru je lingvisticky i politicky nesmysl a obrovska strategicka chyba USA. Pokud mame resit skutecne priciny radikalismu a terorismu, musime investovat do kvalitniho vzdelani a ekonomickeho rozvoje, do politickych reforem, ktere umozni lidem ucastnit se rozhodovacich procesu a ventilovat skrz politicke instituce. Napriklad do Egypta Zapad rocne naleva pres dve miliardy do vojenskeho sektoru a jen nekolik desitek milionu na vyse zminene investice...je to ale dusledek mirovych smluv a drzeni paru s vojenskymi granty a pujckami smerujicimi do Izraele. Aby se kratilo v Egypte a finance se mohli prelit do civilniho sektoru na "vznesenejsi" polozky, bude nutne kratit i vojenskou pomoc Izraeli (a dalsim zemim v regionu).
23. 05. 2011 | 14:50

JAHA napsal(a):

Ad: autor
"...zvláště Spojených států, které jsou Íránem tradičně posedlí, od doby, kdy tato země přestala být jejich nejbližším spojencem. Že neexistují žádné důkazy o tom, že by Írán nepokoje vyvolal?"

Neviem, vazeny pane, kde ste bol, ked tzv. iranska revolucia bezprecedentne postupovala voci diplomatom USA a ich rodinnym prislusnikom v Teherane (to nebol nahly "revolucny" skrat, ale dlhodoba zalezitost), no myslim si, ze aspon co to viete o neustavajucich vyzvach vrcholnych predstavitelov tohoto teokratickeho zmetku proti USA a Izraelu na znicenie tychto krajin. Takze "tradicne posedli" su skor predstavitelia tohoto teokratu, nez Americania. Pri vsetkej ucte k rozdielnym nazorom na vec.
Pokial ale Vy, dnes, v 21. storoci, napisete, ze je USA tradicne "posedle" Iranom, tak vedzte, ze takisto "posedli" Iranom a jeho politikou su VSETCI NORMALNI ludia. Alebo si naozaj myslite, ze bez iranskej financnej a inej podpory by sa uzivili teroristicke protiamericke, protiizraelske a protieuropske skupiny na Blizkom Vychode? A ze este k tomu napisete, ze "...neexistuji zadne dukazy..." o vmesovani sa Iranu do tejto oblasti? To ste tak naivny, slepy, alebo aktivny?
23. 05. 2011 | 15:02

JAHA napsal(a):

Ad: autor to Buldatra

"...Naopak angažovanost ve prospěch normálních Arabů a jejich požadavků naprosto zaskakuje radikály, Írán atd. Ti najednou nevědí, jak to uchopit, jak z toho zase udělat ďábelský Západ. Vidíte, že nikde nejsou demonstrace proti intervenci v Libyii, protože normální Arabové ji prostě více či méně fandí nebo jsou opatrně pozitivní. EMoce, které vzbuzovala invaze Iráku, byly diametrálně odlišné..."

Pjosim, pjosim, pjosim. Nieco o normalnich Araboch (nemyslim jednotlivcov, tych je dozaista dost, mozno i vacsina. Myslim o nejakych doverychodnych skupinach "normalnych" Arabov, ktori sa nejako "normalne" prezentovali za poslednych 40 rokov. Pjosim, pjosim, pjosim. Aspon JEDEN priklad stabilne normalneho chovania!
23. 05. 2011 | 15:29

Yosif K napsal(a):

Pane Modry Edvarde - Urdove jsou hlavni pakistanska narodnost. Jsou to de facto Hindove konevrtovani (vetsinou nasilne ale jiz pred nekolika stoletimi) na Islam.

Prevazujici reci v Pakistanu (a nyni jiz tez v Bahrainu) je Urdstina. Je to HINDSTINA psana v "arabskem" pismu.

Shiitsti "domorodci" v Bahrainu vysiluji z toho, ze Urdove jsou jakozto chudsi narod privazeni ve velkem na praci a jakozto v prumeru vzdelanejsi narod si troufaji vykonavat i jine nez manuelni prace - kvuli kterym byli dovezeni.

Pocet Urdu nynio v Bahrainu prevysuje pocet Arabu. Z cca 800 tisic Urdu droucich v Bahrainu na Araby jich asi 10 tisic dostalo Bahrainske obcanstvi.

Tim se okamzite stali tercem nenavisti mistnich shiitu:
1)jsou to "privandrovalci"
2)jsou to vetsinove sunnitte

Pozadavek na zbaveni Urdu obcanstvi a jejich vyhnani z kancelari do podrizenych pozic v zahradnoctvich a ku kostatum a lopatam jest hlavnim pozadazvkem Bahrainskych "demokratickych povstalcu".

Urdu je v Bahrainu uz tolik, ze i vetsina Arabu mluvi na ulicich urdsky (tedy de facto "Indicky"). Arabske deti mluvi plynne urdsky, protoze se o ne staraji urdske chuvy a motaji se kolem nich urdsti zahradnicti, udrzbari, zametaci a vubec vsechny profese "pod dustojnost Arabu". 90% obchodu a kramku patri Urdum. Napisi na kramech jsou v 90% urdske - kazdy rozumi.

Prtava pricina zurivosti shiitskych bahrainskych demonstrantu je ta, ze pri udeleni obcanstvi dalsim par Urdum by Shiite prisli o nadpolovicni vetsinu ve state, a Bahrainsky khalifa by pak mohl klidne usporadast svobodne voplby po nich by byly sny Iranu na ovladnuti ci pripadnou anexi definitvne v p......eli.

Zajimave je ze Bahrain patril do 15 stoleti k perske risi a nynejsi ireanska vlada to rada pripomina..... dokonce se nekolikrate zminovali o planech na "osvobozeni bahrainske provincie"..... jelikoz Shiite jsou fanaticka chaska naivitou na urovni Svazu Cikanu-Romu CSFR, daji se od shiitskych instruktoru z Iranu snadno zmanipulovat. Lze si predstavit velmi snadno, jak by shiitska demokracie s Iranskymi instruktory vypadala v praxi. Druhy LIBANON.
Tupouni vyzbrojeni po zuby z Iranu by zbytek obyvatelstva velmi pekne vycvicili a poucili.
23. 05. 2011 | 15:54

Yosif K napsal(a):

Pardon - nechtel jsem urazit byvaly Svaz Cikanu Romu v CSFR. Spise jsem mel napsat ze shiite jsou naivni chaska na urovni naivnich PALESTINCU tanccich radosti pri 9-11 a uprimne oplakavajicich smrt velkych proplaetsinskych shaheedu - Saddama Huseina a posledne Usamy Ben Ladina.

Palestinci stezi kdy vynechaji prilezitost predstavit se svetu jako zcela pominuti klauni a fanatici. Take nevynechaji jedinou priolezitost JAK SAMI SOBE USKODIT aby pak mohli o to silneji bedakat.
Bahrainsti Shiite se v umeni sebeposkozovani a sebezranovani a sebeoplakavani Palestincum zacinaji blizit......
23. 05. 2011 | 16:04

Yosif K napsal(a):

Rev "Bahrainskych vlastencu" ze jsou zaplavovani cizaky se napadne podobna skuhrani Hitlera a jeho soukmenovcu v cisarske Vidni, ze Viden je zaplavovana "sprostymi Cechy a Zidy".

Ano - cizaci prichazeji - ale proc - protoze domorodci nechteji ci nemohou delat "urcite prace".

Saozrejme toto neni jedina paralela mezi Araby a nemeckymi nacisty. Jak Koran tak Mein Kampf obsahuji nabadani ku totalni fyzicke likvidaci Zidu jako prostredku ku spase lidstva.
23. 05. 2011 | 16:26

Yosif K napsal(a):

Jo pane PROTO - jeste jsem zapomnel uvest, jake jsou vysledky "shiitske participace" na demoikracii v Libanonu.

Shiite jsou jedina banda ktera si z LIBANONSKYCH 18 sekt udrzela vlastni milice - brutalni a absolutne poslusne hrdlorezy ze 100% podlehajici iranskym dustojnikum. Na prani Iranu jsou kdykoliv ochotni vyvolat sebevraednou valku s Israelem - jak se jim to povedlo treba v roce 2006.

Toto panu Sadi Shanaa na situaci v Bahrainu trpce schazi.
23. 05. 2011 | 16:34

modrý edvard napsal(a):

Yosif K: děkuji. Mohl jsem se taky podívat sám. Tady v Česku se nazývají většinou Pandžábci.
Shanaah: děkuji za odpověď. Můj názor: válka v Gulfu byla spravedlivá, vyhraná, ale "Bush" vůbec nevěděl, co potom. Tady vidím ten problém. Mám dojem, že většina (Čechů? lidstva?) pokládá tuto válku za omyl od začátku. Nemyslím si, že Sadám se dal odstranit "tahrirským" způsobem. (a myslím si, že kdyby to šlo jinak, než válkou, tak to izraelská nebo americká tajná služba udělala)
23. 05. 2011 | 19:08

Yosif K napsal(a):

Pane modry Edvarde, 100% souhlas. Kdyz se Arabove pokusi o Tahrir v nejake "pokrokove protizionisticke" dynastii typu Iran, Lybie, Syrie apod tak je jim to prd platne. Pokrokovi protiamericyti soudruzi jsou schopni rzstrilet treba 20 tisic lidi naraz.

Tahrir zafungoval jenom proto, ze Obama podtrhl staremu Mubarakovi pod nohama koberec. To je chyba kterou totalitari v Iranu nikdy neudelaji. Tez stary Saddam Hussein by se s nejakym Tahrirem nedojimal. Byl to masovy vrah, tolerovany Zapadem a zboznbpvany Palestinskymi potroublenci - stedre dotoval rodiny Palestinskych sebevrazednych teroristu - 20 tisic US$ za kus + pence US$ tisic mesicne.
Mimochodem dotovani palestinskych vrahu prevzala nechtene evropska unie - Abu Mazen zaradil palestisnke vrahy v israelskych vezenich do stavu statnich zamestnancu a nechavca jim vyplacet statni mzdu. Cim vice zabili Zidu, tim vyssi mzda. Palestinsky rozpocet je pritom z 90% placen z USA a EU. Tohle fakt nema chybu.
23. 05. 2011 | 21:04

Yosif K napsal(a):

Pane JAHA, pan Sadi Shanaah ma pro iransky rezim jakysi obzvlaste jemny druh porozumeni. Onehda vysvetloval, ze Iran potrerbuje atomovou bombu na obranu proti israelske agresi, coz jest dosti fantaskni halucinace.

"Zli Zionisticti agresori" se s Palestinci dohaduji zda sirael bude siroky 16 km nebo 30 km - z duvodu sebeobrany proti dementum kteri za starych hranic strelovali z kopcu civilni obyvatelstvo Jeruzalema a Tel Avivu sniperskymi puskami.

Takze agresivita Zlych Zionistu saha asi tak 30-50 km vzdusnou carou od Tel Avivu, nikoliv 2000 km, jak se nam snazi nalhat Palestinsky fanatik pan Sadi Shanaah.
23. 05. 2011 | 21:20

Yosif K napsal(a):

Takze jeste jednou - jak jest to se socialni spravedlnosti, svobodou a demokracii v "krvave autokracii" Bahrain?
1)Socialni spravedlnost - na arabske pomery na nadprumerne urovni prumerna podpora v nezamestnanosti 600 US$. Demonstratnti nepozadovali "praci" ale "praci ve vlade". Na takoveto absurdni pozadavky neni narok nuikde na svete.
2)Svoboda - nikoliv absolutni, na arabske pomery vsak silne nadprumerna. V zemi byly svobodne volby, shiitska opozice mela cleny v parlamente, mela a ma svoje noviny. tem vsak byl nyni vypuzen sefredaktor. Nikoliv primo Velka britanie, ale proti CSSR hotova idyla.
3)Demokracie v Bahrainu neni. To je pravda. To vsak neni u arabu nikde a asi jeste dlouho nebude. Bahrain ma dilema - pokud by se na chvili povolila demokracie, vlady by se zmocnili Shiite pod velenim, iranskych dustojniku a ze zeme by byl druhy LIBANON, kde pres 18 let zurila kruta obcanska valka, a ktery je doposud de facto ovladan bandami proiranskych siitskych hrdlorezu. Toto jest stav, ktereho se "uprimni pratele Palestiny" patrne nemohou dockat.
23. 05. 2011 | 21:30

buldatra napsal(a):

To autor

děkuji za odpověď.
Řekl bych, že realita je poněkud složitější, než jak ji prezentujete, ale nevadí.

Dovolím si ještě malý podotek, když zmiňujete v odpovědi Irák. Jistě existuje spousta možných důvodů a záminek, proč zahájit nějakou válku, vo tém žádná.
Nicméně Irák a Saddám při své inteligenci, si o to řekl sám a dost nepřehlédnutelně (kdo chce kam, pomožme mu tam), lišácky vtrhl do Kuvaitu a vypustil džina z láhve.
O džinovi je známo, že nacpat ho zpět do té flašky je hodně velká fuška.
Dnes se to asi ví už i v Iráku.
Všechno, co následovalo potom a trvá dodnes nemuselo být, nebo mohlo být úplně jinak, n'est-ce pas?
Nevím jak v orientu, ale v těchto končinách se říká: chybu hledej nejdříve v sobě.

Nicméně, netěší mě, že v Bahrajnu, stejně jako kdekoliv jinde na této planetě se děje bezpráví a lidé trpí a zbytečně umírají. Myslím si však, že není v naší moci učinit tomu přítrž, na to jsme malí páni, I když, pravda, někteří malí páni si myslí, že jsou velcí a jdou dělat pořádek třeba do Libye.
Budou po zásluze odměněni, vsaďte se.
24. 05. 2011 | 09:19

Yosif K napsal(a):

Pane Buldatra, kdosi na kteremsi blogu napsal ze Zapad v Lybii spadl do pasti nastrazene lstivymi Araby z vedeni Arabske ligy.
Ha - vedeni Arabske ligy az tak lstive neni, ale Zapad zde svym zpusobem do pasti spadl. Samantha Powersova - protiisraleska akoitivistnka ve sluuzbach presidenta Obamy - donutila Obamu a ministertstvo obrqany k bombardovani Lybie, i kdyz Gates byl resolutne proti. Chtela se zavdecit dementum z vedeni Arabske Ligy.

Co se od te doby deje:
1) zmateni povstalci si stezuji, ze bombardovani neni vsemocne, pritom zakazuji zapadnim vojskum vstup na Lybijske uzemi. Bojuji jako totalni amateri. Chaoticka Gadaffiho armada vypada proti nim relativne dobre vycvicena.
2)pomatene vedeni Arabske ligy si stezuje stridave ze bombardovani je moc nebo malo.
3) Turecko - clen NATO - akci v Lybii vsemozne sabotuje, jelikoz jim Gadaffi daval rocne 5 miliard US$ stavebnich zakazek a jelikoz Gadaffi udelil Erdiganovi nejakou islamistickou cetku.
4) PO VYPROVOKOVANI ZASAHU NATO Arabove na sve Lybijske bratry zcela tradicne zvysoka se.....ou. Typicke.....

Zapade, starej se, plat, bojuj my Arabove sedime na p....eli, az neco spatne dopadne, budeme rvat jako turi. Nakaslat jim..... nevdecnym blbum......
24. 05. 2011 | 12:04

Yosif K napsal(a):

Pane Buldatra - ohledne Iraku mate 100% pravdu. Kdyby Saddam neprepadl bohaty Kuweit, mohl jeste vladnout.
To same lze rici i o Hitlerovi, kdyby neprepadl vsechny sousedy v Evrope, navic SSSR a Velkou Britanii zaroven, take by mohl jeste vladnout - ale to by proste nebyl Hitler. Ten byl proste naprogramovany megaloman a masovy vrah. Dtto ovsem byl i Saddam. Dtto jest velka vetsina arabskych autokratu - ti jsou vsak opatrnejsi pri agresich do sousednich statu - viz mlady pan Bashar Assad.

Mimochodem - Hitler je doposud nejpopularnejsi Evropan v mnoha arabskych statech i Palestine. Mein Kampf patri v arabskem svete mezi nejprodavanejsi knihy. Nacismus se tesi mezi Araby ohromne ucte - Arabove evidentne netusi, ze Hitler povazoval muslimy za neschopne a nespolehlive lemply - po praktickem rozpadu muslimskych SS-Division Handjar (pokus o vzpouru, rozpad) a Skanderbeg (rozpad).
Britove za druhe svetove zakazali v Jordansku a Palestine davat novorozencum jmeno Adolf. Arabove pry misto Adolfa davali jmeno Ali - jako code name.
24. 05. 2011 | 12:30

Yosif K napsal(a):

Jak uz to tak byva, pricina neceho neni pouze jedna. Pricina nepokoju v Bahrainu neni nejaka ABSOLUTNI BIDA ci brutalni utlak.
1) Po strance socialniho zabezpeceni se nezamestnani v Bahrainu nemaji v ABSOLUTNICH CISLECH spatne - podpory mesicne v rozmezi 450-1500 US$ jsou urcite dostacujici. Co lidi samozrejme hryze je to, ze zamestnani ve statnich sluzbach se maji MNOHEM MNOHEM LEPE. Takze lidi podnecuje k bourim nikoliv absolutni chudoba, ale zavist vuci lidem kteri se maji mnohem lepe. A to se samozrejme maji - staci se podivat na Googlemaps.com kdo ma jake zahrady atd atd. Zamestnat VSECHNY lidi ve statnich sluzbach vsak neni nikde mozne.
2) Dalsi vec je vliv Iranu. Iran ma sve agenty kdekoliv kde jsou shiite - v Libanonu, Afganistanu, Iraku, Syrii. Neni dovod, proc by staty Gulfu mely byt vyjimkou, navci je to do Bahrainu proti treba Libanonu opravdu jenoim kousek, ze ano. Staty Glufu jsou prolezle tisicmi Iranskych pseudosoukromych firem, ktere pro iranske ajatolahy a revolucni gardy perou penize a zarizuji "specielni akce". Kdo se tohleto snazi ignorovat je lhar nebo trouba.
Pokud bahrainsti shiite "budou osvobozeni" Iranem, pak si na vysi socialnich davek budou moci stezovat leda tak na lamparne.
24. 05. 2011 | 12:44

Yosif K napsal(a):

Nadeji Bahrinu jsou pry mladi SUSHI lide - ze smisenych rodin, pry nertrpi sektarstvim.
Hahahaha..... znam arabku, je sunni, jeji matka je shia, jeji manzel je shia a jeji deti jsou samozrejme shia. Jeji osobni nahled je, ze vsichni Shia politici ve statech Gulfu jsou iranske loutky, absolutne poslusne prikazu cernych turbanu z Iranu. To si vsak v Gulfu mysli uplne vsichni - a celkem pravem.
No ajatolahove uz chystaji na pomoc utlacovanym shia v Bahrainu nejakou FLOTILU - takze iransti totalitari a pan Sadi Shanaah se mozna zaslouzi o rozkvet islamske demokracie v Bahrainu spolu.
24. 05. 2011 | 12:49

Yosif K napsal(a):

A jeste k Al Jazeera. Neco jineho je oplakavat "utlak a utrpeni" israelskych arabu, slovenskych cikanu ci kanadskych eskymaku a neco jineho je povzbuzovat neprizpusobiva etnika doma ci u sousedu. To je duvod proc Al Jazeera ku Bahrainskym shiitum drzi hubu - ma je doma hnedle za rohem a moc dobre je zna.
Asi jako Michal Kocab ktery ma soucitnejsi reci ohledne cikanu romu pri teoretickych proslovech z ministerske pracovny nez nekde z navstevy v tereny v Janove ci Chanove "vis-a-vis" realnym problemum a realnym Romum.
24. 05. 2011 | 12:57

Yosif K napsal(a):

Egypt je ekonomicky v cerne dire a rychle se rozklada. Mubarak byl mozna defraudant, ale za par mesicu mozna budou Egyptane vzpominat na jeho vladu jako na zlate casy.
Islamofilove, pokud chcete pomoct Egyptu, jedte jako turiste na namesti Tahrir. Pomuzete mlade islamisticke demogracii a mozna vas tam (jako islamofilni reporterku Loganovou) zdivocely muslimsky lumpenproletariat jeste i znasilni a umlati k smrti.

Egypt is disintegrating socially and its economy "is bust," said Mohamed ElBaradei, the former director of the International Atomic Energy Agency and possible candidate for the Egyptian presidency.

"Right now, socially, we are disintegrating," ElBaradei said on CNN's "Fareed Zakaria GPS," scheduled to air Sunday. "Economically we are not in the best state. Politically it's -- it's like a black hole. We do not know where we are heading."
24. 05. 2011 | 20:01

pich napsal(a):

Šádí S. 14.50
Ano, přesně tak. Jenže s tímto těžko prorazíte u takových židovských naci, jako zde se producírující jakýsi josef z T.A.
25. 05. 2011 | 09:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy