Izraelské volby očima Palestinců

03. 02. 2013 | 13:09
Přečteno 2922 krát
Palestinci s izraelským pasem, tedy potomci zhruba 15% palestinských Arabů, kteří nebyli vyhnáni nebo neuprchli během založení státu Izraele v roce 1948, měli mnoho důvodů přijít k letošním lednovým parlamentním volbám.

Palestinské komunity v Izraeli dosáhnou jen na zlomek rozpočtu pro infrastrukturu a veřejné služby, který se dostává srovnatelně velkým židovským vesnicím nebo městům (například třetina domů izraelských Palestinců stále čeká na odpadní systém). Palestinci si také stěžují na různé formy diskriminace, např. až o třetinu nižší platy za stejnou práci ve srovnání s evropskými izraelskými Židy. Kromě ekonomické diskriminace pociťují Palestinci sociální a politickou marginalizaci. Jeden z průzkumů veřejného mínění z roku 2008 na příklad ukázal, že 75% izraelských Židů by nežilo v jednom domě s Palestincem a 40% Židů by nejraději odebralo izraelským Palestincům hlasovací právo. Zatím ale izraelští Palestinci hlasovací právo mají a své problémy mohou přenést do volebních místností. Na začátku devadesátých let tak skutečně ve velkých počtech činili, dnes ale jejich volební účast klesla o více než dvacet procentních bodů a pohybuje se někde kolem poloviny.

Palestinci bez izraelského pasu, ať už v Gaze nebo na Západním břehu, měli také každý důvod napjatě sledovat izraelské volby. Už přes čtyřicet let žijí pod izraelskou okupací a jejich živobytí závisí na libovůli židovského státu (převod daní, rozestavení bezpečnostních zátarasů, konfiskace půdy a majetku, čerpání surovin a zdrojů) a mezinárodních donorů. A přesto se ani oni o volby příliš nezajímali a na dotazy žurnalistů odpovídali odevzdaně.

Jelikož všechny předvolební výzkumy ukazovaly na bezpečné vítezství dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, dalo se předpokládat, že volby schopní Palestinci budou mobilizovat ve prospěch levicových nebo středových stran. Za poslední Netanjahuovy vlády narostl počet diskriminačních zákonů a přiostřila se rétorika vůči arabskému obyvatelstvu, které je vnímáno jako pátá kolona. Navíc se jeho strana Likud, která má v chartě neuznání palestinského státu, spojila před volbami se stranou Avigdora Liebermana, rodáka z dnešní Moldávie, jenž prosazuje transfer palestinské populace za hranice Izraele. Jenomže i přes pokusy arabských politiků uvnitř a vně Izraele mobilizovat palestinské voliče, kýžený efekt se nedostavil.

Pro mnohé Palestince totiž ani tzv. izraelská levice nebo střed nepřinášejí zlepšení. Jair Lapid, nová hvězda izraelské politiky a vůdce středové strany Ješ Atid (druhá ve volbách), jasně odmítl rozdělení Jeruzaléma. Navzdory Američanům, EU a zbytku světa, kteří izraelské úsilí anektovat arabské části svatého města odsuzují. Výstavba židovských osad na okupovaných územích v očích Palestinců není záležitostí izraelské pravice, ale projekt započatý levicí, který má za cíl přeměnit geografii celého území natolik, že za několik let už nebude fyzicky možné palestinský stát vytvořit. Palestinci nevědí, zda je horší absence mírového procesu nebo jeho oživení v duchu všech minulých jednání, během kterých židovské osady expandovaly, zatímco vyjednavači schůzovali. Také se obávají, že Netanyahu nabídne světu laskavou a přitažlivou tvář Jair Lapida, za kterou ale schová stejně nekompromisní, ne-li tvrdší izraelskou politiku, kterou vůči Palestincům vedl doposud. A ti izraelští Palestinci, kteří upřednostňují svoji ekonomickou a sociální situaci před situací svých příbuzných na okupovaných územích, už ztratili víru, že by se jich jakákoli izraelská vláda zastala.

Odevzdanost, skepse a cynismus Palestinců vůči izraelským volbám dosahuje úrovně stejných pocitů vůči vlastní politické reprezentaci. Odklon Palestinců od oficiální politiky ilustruje vzrůstající podpora občansky organizovaným nenásilným aktům neposlušnosti a vzdoru. Během voleb například skupina Palestinců vztyčila vlastní stanovou „osadu“ nazvanou Brána slunce, s úmyslem proměnit ji ve vesnici, která by ležela přímo v cestě plánované expanze židovských osad, jež mají odříznout palestinský východní Jeruzalém od Západního břehu. Stanová osada, postavená na palestinské půdě, byla v rámci hodin zlikvidována izraelskou armádou. Rychlost reakce izraelské administrativy ostře kontrastovala s benevolencí prokazovanou vůči židovským karavanním osadám (nelegálním i podle izraelského práva), které jsou často po svém ustavení okamžitě napojeny úřady na elektrické rozvody a infrastrukturu. Palestinci těsně před vyhlášením výsledků voleb vztyčili druhou stanovou osadu, tentokrát nazvanou Brána důstojnosti. Netřeba dodat, že ji stihl stejně rychlý osud, jako její předchůdkyni.

Kreativní formy decentralizovaného nenásilného odporu, mála volební účast (jak u izraelských, tak u palestinských voleb) a příklon části Palestinců k militantnímu radikalismu jsou důsledkem neschopnosti formálních politických sil řešit skutečné problémy lidí a jednat s ohledem na dlouhodobý horizont, spíše než držet se postů a pozlátek. Čím více se o nenásilných protestech nemluví a nereaguje se na ně, tím více roste přitažlivost spektakulárních demonstrací hrubé síly a vzteku. A s každou novou raketou vystřelenou na území Izraele posiluje izraelská krajní pravice. Do nového Knesetu tak míří i představitel osadníků Moše Fejglin (za stranu Likud), který přirovnává Palestince k opicím. Někteří radikální islamisté v Gaze přirovnávají k opicím zase Židy. Obě strany se nepochybně potřebují ve svém zrcadlovém tanci smrti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

šádí, vy se nešetříte napsal(a):

Včera jsem si pustil poslední interview Muammara Kaddáfího před válkou. S Brity, v roce 2010.
Říká tam, že Alláh chce, aby v Palestině byl jeden stát a v něm Palestinci měli většinu.

Reportér cosi namítá ohledně Muammarovy pravověrnosti a jak toho Alláha budou asi akceptovat židi.

Velice lakonický Kaddáfí (který na reportérovu otázku, co si myslí, že bude mít na náhrobku odpovídá smíchem, protože se překladatel neodváží ji tlumočit doslova a on si vychutnává jeho rozpaky) odpovídá, že to ví Alláh.

Asi nebylo možné ho nechat naživu.

PS. Aktualne mi nabízí fejvr: Zjistěte, kdy zemřete.
03. 02. 2013 | 13:27

7946 napsal(a):

"... potomci zhruba 15% palestinských Arabů, kteří nebyli vyhnáni nebo neuprchli během založení státu Izraele v roce 1948"

Ani ne tak během založení Izraele, ale spíš v důsledku války, během které měli za cíl zlikvidovat Izraelský stát a "zahnat Židy do moře" jak znělo tehdejší heslo. Dál už jsem nečetl
03. 02. 2013 | 13:55

Čochtan napsal(a):

Po pádu osmanské říše dostala mandát spravovat toto území Velká Britanie. Měla z Palestiny udělat domov pro Araby a Židy.
Stát Izrael včetně Golanských výšin a východního Jeruzaléma ale bez západního břehu Jordánu a pásma Gazy zabírá 18,8% z původního území Palestiny a 81,2 % z původního území Palestiny mají Arabové.
Kurňa, máte už 81,2 % území a furt je vám to málo ? Pořád kňouráte a vyhrožujete ? Jste jak malí parchanti, ti ale z toho rychle vyrostou.
03. 02. 2013 | 14:44

hóóódně si zjednodušujete napsal(a):

7946
Arabské legii velel v roce 1948 (až do roku 1956) nějaký Glubb paša.
Přesněji
Lieutenant-General Sir John Bagot Glubb KCB, CMG, DSO, OBE, MC.
Ty zkratky jsou britské řády.
03. 02. 2013 | 14:53

classic napsal(a):

Co to melete? Palestinci v žádném případě nežijí pod izraelskou okupací. V Gaze od roku 2005 není jedinný Izraelec, na Západním Břehu je to malinko složitější, ale rozhodně se nedá mluvit o okupaci. Se proberte, dejte si sprchu a pište o něčem, čemu trochu rozumíte.
03. 02. 2013 | 15:13

sasa napsal(a):

7946: myslim, ze Palestinci, kteri uprchli v dusledku valky, prchali hlavne z uzemi pridelenych OSN Palestinskemu statu. V clanku se mluvi o izraelskych Palestincich ne palestinskych Palestincich. Mel byste se k clanku vratit a prestat mavat tou vlajkou.
03. 02. 2013 | 15:28

já myslím, jediné řešení je napsal(a):

zavést politiku jednoho dítěte, pak by se tam všichni vešli. Jinak to nepůjde. Dle National Geographic mají v tom Gaza strip průměrně 4 děti v rodině. To je neudržitelné. A neudržitelné i celoplanetárně. Planeta není nafukovací, a kór ne Izrael a Gaza.
03. 02. 2013 | 16:44

nil novi sub sole napsal(a):

Kdo vlastně jsou ti Palestinci? Historicky vzato, to jsou tamější Židé a tamější Arabové.
V roce 1948 žilo na území mezi řekou Jordán a Středozemním mořem dle údajů OSN celkem 1 845 000 Palestinců. Z tohoto počtu bylo 608 000 palestinských Židů a 1 237 000 palestinských Arabů a ostatních. Dnes na stejném území žije cca 6 milionů Židů a cca 6 milionů Arabů.
Po roce 1948 získali všichni palestinští Židé a ti palestinští Arabové, kteří zůstali na území ovládané Izraelem, izraelské občanství. Ostatní palestinští Arabové tehdy získali převážně jordánské nebo egyptské občanství, které měli nejméně do roku 1967.
A kdyby nebylo šestidenní války, kterou arabské státy sousedící z Izraelem, tedy nikoli Palestinci, ale všichni Arabové, prohráli, přičemž se jak Jordánsko, tak Egypt, části svého území včetně svého obyvatelstva, okupovaného Izraelem zřekly,měli by všichni tito ostatní palestinští Arabové jordánské nebo egyptské občanství dodnes. Ostatně velká část z nich ho má dosud.
03. 02. 2013 | 16:48

nil novi sub sole napsal(a):

Nyní ještě něco k rozloze Izraele. K dnešnímu dni je rozloha Izraele 22 145 km/2 a to včetně Golanských výšin a východního Jeruzaléma ale bez západního okupovaného břehu Jordánu a neokupovaného pásma Gazy.
Z této rozlohy však činí 13 000 km/2 kamenitá Negevská poušť, kde žije méně než 600 tisíc obyvatel a která přitom zabírá 69 % rozlohy státu Izrael. Podmínky kamenité pouště prostě neumožňují, aby tam žilo víc lidí. Kámen, podobně jako beton, můžeš totiž zavlažovat jak chceš, ale na rozdíl od písčité pouště, tam nikdy nic nevyroste.
To znamená, že většina ze skoro 8 milionů Izraelců a to včetně téměř 2 milionů izraelských Arabů, je nucena žít na území o rozloze 9 145 km/2, tedy na území, které je po odečtení plochy Negevské pouště od celkové rozlohy Státu Izrael, menší než Jihočeský kraj, který má rozlohu 10 056 km/2 a kde žije jen 624 568 obyvatel.
Všichni tito lidé chtějí a musejí někde bydlet, podobně jako například mohamedáni v Evropě, a to je jeden z důvodů, proč Izraelci staví byty i tam, kde by dnes zřejmě neměli.
V budoucnu bude nutné tento problém vyřešit jednáním mezi Izraelci a Araby. Třeba i tak, že v budoucím palestinském státu budou žít i Židé, tak jako v Izraeli dnes žijí Arabové nebo jako například dnes žijí muslimové třeba ve Francii, či kdekoliv jinde v Evropě.
03. 02. 2013 | 16:56

modrý edvard napsal(a):

děkuji za blog. Na rozdíl od většiny ostatních přispěvatelů nevím, jak řešit situaci na Středním východě.
03. 02. 2013 | 17:11

kokoshka napsal(a):

"Nikoho neni lito,nikoho"(c)
Dik Aktualne.cz za velky fotomaterial o vyroči Stalingradske bitvy i když popisy k dobovym fotografiim jsou tendenčni a negramotni,vetšina diskuse pod přehlidkou je však na mnohem vyšši urovni než novinařske popisky!
Existuje znama historka.Když odvadeli nemecke vojaky do zajeti zastavil kolonu nejaky plukovnik a ukazal Nemcum rukou na ruiny mesta:Dobre se podivejte,to same bude s Berlinem!"
03. 02. 2013 | 17:20

Max von Oppenheim napsal(a):

Pořád mě není jasné, jestli je Libor Stejskal žid, arab nebo "Ich bin cigeuner".
03. 02. 2013 | 17:29

pepa napsal(a):

Moc by mě zajímal váš názor na jaderné zbraně Izraele a bombardování okolních států dnes Syrie.
03. 02. 2013 | 17:39

ozal napsal(a):

Autore, jaké další krvavé protižidovské filmy (tolik populární v arabských kinech) turečtí filmaři v poslední době vyrobili?
03. 02. 2013 | 19:00

palestinu nechat na starost alláhovi napsal(a):

Blízký východ je definitivně pasé. Americká ministryně zahraničí ho už neuznala za hodna pozornosti.

Na svůj rozlučkový projev v CFR si Hillary Clintonová nechala dát pár botoxových injekcí a transferů tuku.
Snažila se sama sebe pochválit, což jí dalo trochu práce.
Jelikož si, dost nerozumně, vybrala pro srovnání období americké zahraniční politiky zahájené Deanem Achesonem, musela se, jak je to v americké politice od nástupu jejího manžela do prezidentské funkce zvykem, uchýlit k vypouštění mlhy a falešných pečených holubů.

Clintonová, postmoderní politička, říká, že pseudořecký styl demokracie s dórskými sloupy a jasně vymezenými prostory vybudovaný v roce 1944 je pasé. Místo toho velebí neprůhledného a funkčně nejasného Franka Gehryho s jeho matoucím mixem materiálů a forem.

Její priority tomu odpovídají - vesměs virtuální, doma vyrobené a do světa infiltrované problémy. Zabití mrtvého bin Ladina, ukončení masakru v Libyi nepoměrně větším masakrem, nahrazení CO2 jako ekologického terče sazemi, globální protiteroristické fórum, které má za výsledek celosvětové franšízování značky AlKajda. Už existuje dokonce křesťanská AlKajda ve Střední Africe.

Metoda podrývání státní suverenity ale podle ní nezastarává. "You can’t build a set of durable partnerships in the 21st century with governments alone." State department má nyní vybudovány twitterové sítě v 11 jazycích. Které to jsou pro jistotu neřekla.
Čeština to, podle výsledků prezidentských voleb asi nebude (někdy si pusťte video, kde poplácává Kódla po rameni: "Tak tohle je ten náš kašpar v Praze"), ale co není... no vlastně nemůže být. Jsme geologicky do mrtě prozkoumaná země a nic z nás nekouká.

Být Merkelicí, včas se dohodnu s tím nečitelným Francouzem o tranferu VŠECH Afričanů do Evropy (dal bych na ty sociální dávky poslední drobné a nechal je pak ty dluhy zdědit) a následného přestěhování Evropanů TAM.
Taková République togolaise má ve znaku dva jednoocasé lvy místo jednoho dvouocasého, to bychom nějak skousli. A čtyři největší naleziště fosfátů na světě. S tím by se dalo žít.
A't si tady v těch panelácích mrznou zas jiní.
03. 02. 2013 | 22:05

Čochtan napsal(a):

Ty rasýsto ! Vždyť by tu chcípli hlady dřív, než by stačili zmrznout.
No, co, mě by nechyběli.
03. 02. 2013 | 22:17

Mard napsal(a):

To je rasismus, srovnávat opice s nějakými Palestinci! :-(
03. 02. 2013 | 23:08

Občan napsal(a):

Když si tak vezmu, jakým fofrem EU společně s USA rozbombardovala Jugošku, aby umožnila islamistům a narkomafiím opanovat některé balkánské státy, je skoro 701tileté mlčenlivé přihlížení OSN zločinům sionismu odivné.

Zejména když si tak srovnáme hbitost, s jakou se postarala EU spolu s USA (a za obvyklého mlčení OSN) o etnické vyčištění Kosova a jeho přenechání Albáncům, kteří přitom mají vlastní stát hned vedle.
Totéž platí o islamizaci Libye a Iráku.
A pikantní to je i ve vztahu ke Kurdům. Místo vlastního státu jsou v Turecku podrobeni kulturní genocidě, jež čas od času přerůstá v genocidu fyzickou, a v Iráku OSN Turkům dokonce zřídila protikurdskou honitbu. Aniž pro Kurdy samotné byť jen hnula prstem.

Palestinci byli a jsou obětí. A zůstanou jí, protože nemají ropu, plyn, ani zajímavé vodní zroje (které jsou na BV "podpultovkou").
03. 02. 2013 | 23:44

Yosif K napsal(a):

Pna SS přestal komentovat zázračný vývoj demokracie v Egyptě. Po zavedení šariátské ústavy byla v Egzptě odsouzena rodinka která konvertovala od islámu ku křestanství na 15 let natvrdo každý. Ouřadové kteří jim vydali občanky s vyzmnačením křestanského náboženství dostali po 5 letech natvrdo. Samozřejmě, tak kde si lidé nemohou svobodně vybrat náboženství, tak nemohou svbobodně myslat. Tak kde nemohou svobdoně myslet, tak se dostaávají k moci zákonitě větší a větší omezenci a satrapové.

Takže co s tvryením evropských islamofilů, že islám je náboženstžvím míru? Teoreticky snad ano, prakticky se Egypt stává islamistickou diktaturou.

O něčem však pan SS psát musíá, s Egzpgtem to je ted dost na levaqčku takže ybývá starý evergreen = skuhrat na údajný útisk Palestinců v Israeli.

Ten si však do značné míry způsobují sami.
Třetina palestinských domů je bez kanalizace? Ajta no to je strašný útisk, to je na českých vesnicich dtto to samé 9přes čerpání evropksých fondů atd atd). I na české vesnici je cca třetina domečků bez kanalizace. Kdo financoval ty dvě třetiny které byly za britů a za jordánců také bez kanalizace? Židé a EU.
Co se týče isarele chtělo by to aby arabové přestali volit islamonacistické strany a zvolili si poslance ketré se místo o jihad budou starat o kanalizaci.

Co se týče území PA, chtělo by to aby když k.....i dostanou evropské peníze na kanalizaci aby za ně k......i nekupovali rakety středního doletu ale budovali raději kanalizaci. Mít zaráz rakety středního doletu a kanalizaci je totiž dost náročné.

Nebo si myslíte že rakety středního doletu rostou na polích zadarmo?

Co se týče toho že by část židů nebyla nadšena mít za souseda araba? No představte si že by čeští romové měli organizaci ketrá by organizovala sebevražedné atentáty proti čechům a romocvé by masově chodili na demošky nějakého romského hamasu a mávali tam vlajkami romského hamasu a měli za okny vlajky romského hamasu. A navíc čistě teoreticky by jěště házeli cihly po autech čechů.

Pak by se asi stala ta věc, že ani češi by nebyli nadšeni kdyby měli za souseda Roma mávajícího co chvíli nějakou romsko-hamasistickou vlajkou.

A tak je to s tím arabsko-palestinským skuhráním od začátku až do konce. Silně mi to připomíná skuhrání bývaých západoněměckých komunistů v starorežimním rudém právu. Totalitáři si stěžovali imrvere, že je západoněměcká společnost "brutálně utlačuje".

Ano = totalitáři skutečně byli semo tamo mírně utlačováni - a to do tém míry aby se jim nepodařilo nastolit totalitu na ketré by prodělali i oni smai.

Bohužel je to tak, příklady Lybie, Egypta a Syrie jasně ukazují že muslimští arabové si neumí sami sobě demokraticky vládnout. Nejsou na to zralí. Viz deptání křestanů v Egyptě. Nejlépe se mají v Israeli - právě proto že jsou minoritou a nemají proto přímou vládní zodpovědnost. Nemajítam možnost utlačovat nemuslimy a tím pádem ani sami sebe.

Za to že neumí využívat všech výhod demoíkracie může hlavně jejich zabedněnost a zaostalost. Mají se však i tak mnohem lépe než v islamofašistických diíktaturách nebo v DEMOKRATICK0M EGYPTe, který se od islamofašistické diktatury přestává nějak podstatně lišit. Bůh ochranuj egypt před islamisty!!!!!

Zuřivé útoky islamistů z Gazy na israel definitivně přesvědčily většinu israelké veřejnosti že vztvoření dalšího plně suverenního palestinského území by znamenalo vytvořen dalšího Hamastánu a to by byl fyzický konec židů na BV. Byla by to obdoba vydání Sudet nacistům. Nacistům s raketami středního doletu made in Iran.
04. 02. 2013 | 01:47

Yosif K napsal(a):

Případný skuhrot israelských arabů na israel se podobal do značné míry skuhrotu západoněměckýchu totalitářů rudých i hnědých, že je SRN tak či onak "utiskovala"!

SRN utiskovala své komanče tak, aby oni nemojhli utiskovat jiné.

Během "arabského jara" si velká část iraelských arabů uvěkdomila že jakákoliv vláda židů je pro ně osobně lepší než jakákoliv vláda arabů. Část arabů volí (tajně aniž by se tím chlubili) různé žídovské strany. Část jich pak přestala volit tradiční islamofašistické strany - jejich činitelé se dosti NECHUTNE zdisreditovali pusinkováním s nejhoršími arabskými satrapy typu Gadaffi, Assad atp.
04. 02. 2013 | 02:00

kosoúhlý průmět kosočtverce napsal(a):

povídání hezké, ale úplně k ničemu a o ničem.
Pokud budou jedni na druhé střílet raketky a ti druzí jim to budou oplácet bombičkama, tak to nikdy k ničemu nepovede. Volby, nevolby.
Leda, že někomu rupne v kouli, místo raketky použije pořádnou raketu, a ten druhý odpoví pořádnou bombou, třeba typu "Daisy cutter", nebo kobercem.
Co takhle přestat po sobě střílet, sednout si k jednomu stolu, dohodnout se. sepsat smlouvu?
A dodržet!
04. 02. 2013 | 08:13

JAHA napsal(a):

AD: palestinu nechat na starost alláhovi
Dobry text, ale toto posledna veta z tejto pasaze:
"Taková République togolaise má ve znaku dva jednoocasé lvy místo jednoho dvouocasého, to bychom nějak skousli. A čtyři největší naleziště fosfátů na světě. S tím by se dalo žít."
neberie do uvahy, ze dalekovychodny brat ma uz takmer celu Afriku v kapse. Takze zacat urychlene so sinologiou a trenovat znaky☺.
04. 02. 2013 | 09:59

Liška napsal(a):

Šádí Shanaáh opět nezklamal. Nechtěl by ses už konečně přestěhovat někam, kde Ti ty lži budou věřit? Doporučuji nějakou muslim-friendly country jako Pakistan nebo Afghanistan, čím dál odsud, tím lépe.
04. 02. 2013 | 16:29

Yosif K napsal(a):

Případný skuhrot israelských arabů na israel se podobal do značné míry skuhrotu západoněměckýchu totalitářů rudých i hnědých, že je SRN tak či onak "utiskovala"!

SRN utiskovala své komanče tak, aby oni nemojhli utiskovat jiné.

Během "arabského jara" si velká část iraelských arabů uvěkdomila že jakákoliv vláda židů je pro ně osobně lepší než jakákoliv vláda arabů. Část arabů volí (tajně aniž by se tím chluvbili) různé žídovské strany. Část jich pak přestala volit tradiční islamofašistické strany - jejich činiteoé se dosti NECHUTNE zdisreditovali pusinkováním s nejhoršími arabskými satrapy typu Gadaffi, Assad atp.
05. 02. 2013 | 00:12

Alhazred napsal(a):

Zajímavý, kolik sionistů se ještě nepřestěhovalo... Zajímavý, kolik košer lidí jsou svině od kosti... Kolik prasat zasedne v novým Knesetu... Kolik lidí pořád dělá rozdíl mezi nacismem a sionismem, i když to jsou v podstatě stejný ideologie rasismu a etnickýho čištění... Zajímavý, kolik potrefenejch hus zagdáká vždycky když se někde ozve hlas jenom trochu nezapadající do oficiální propagandy... Že by racionalizace a projekce jako pokus o obhajobu vlastního za...nýho svědomí??? Třeba o tom něco píšou v Eretcu...
Tím spíš jsou Vaše články potřeba jako sůl!
05. 02. 2013 | 13:00

Kmilek napsal(a):

šádí a jeho kamarádi ....měli byste všichni chcípnout !! vrattě se tam odkdud jste přilezli protože tady vás za pár let budou čekat muka . už se na vás těšim .
Hitler měl začít u vás a ne židů .
Mosad na vás vy krysy

Pan Teror !!!
23. 02. 2013 | 14:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy