PSák, STBák, politruk, aneb kdo nám vládne

25. 02. 2013 | 06:54
Přečteno 18743 krát
Dnes je to přesně 65 let, co se komunisté chopili v naší zemi moci. Během několika následujících let bylo několik set lidí popraveno pouze z politických důvodů a během následujících desetiletích bylo nesčetně nevinných lidí mučeno, vyhnáno, vyslýcháno, pronásledováno nebo perzekuováno. 23 let po revoluci, která nás bohužel jen částečně zbavila komunismu a naší zemi udala konečně jiný směr, ve vedení našich krajů sedí lidé, kteří se právě na funkčnosti minulého totalitního režimu přímo podíleli. V posledních dnech se mluví hlavně o Václavu Kučerovi, který je radním v Jihočeském kraji a dříve byl dle zveřejněných dokumentů velmi aktivním a často chváleným členem STB, kde se v hierarchii dostal velmi vysoko. Nebo například radní pro školství v Karlovarském kraji Václav Sloup, který zase byl za minulého režimu aktivním politrukem a dodnes obhajuje střílení do vlastních lidí na státních hranicích. A mohli bychom pokračovat.

Často se setkávám se dvěma argumenty, proč bychom neměli protestovat proti tomu, že na tak významných postech sedí právě tito lidé. Prvním je skutečnost, že řada lidí po roce 1989 pouze „převlékla kabát“ a dnes zastávají vysoké posty v jiných politických stranách nebo mají vysoké funkce v jiných často státních institucích. Proč vlastně tedy neprotestujeme i proti těmto lidem?

Naprosto souhlasím, že to není v pořádku. Je zřejmé, že jsme se se svou totalitní minulostí dodnes nedokázali vyrovnat. Avšak i když tato skutečnost není v pořádku, jakkoli neobhajuje lidi, kteří se rozhodli v totalitní straně setrvat. Přijde mi to podobné, jako kdyby 20 let po válce existovala v Německu strana, která se přímo hlásí k odkazu NSDAP. Ano, nebylo by v pořádku, pokud by někdo „převlékl kabát“ hned po válce. Avšak vystoupením řady lidí ze zločinecké organizace z pragmatických důvodů, nelze přeci obhajovat zločineckou organizaci jako takovou. Bohužel žijeme ve schizofrenní situaci, kdy náš zákon jasně o minulém režimu říká, že je protiprávní, ale strana, která se k tomuto režimu přímo hlásí, je demokratická a může soutěžit v demokratických volbách. Jsem přesvědčen o tom, že to je třeba změnit, protože přítomnost totalitních a zločineckých organizací nelze v demokracii tolerovat. Argument, že máme protestovat i proti jiným zlořádům, lze použít vždy, protože ani samotný člověk, ani skupina lidí ze své podstaty nikdy nemůže být schopna poukázat na všechny zlořády ve společnosti.
Druhým argumentem pak bývá, že nerespektujeme výsledek demokratické volby, kde KSČ(M) uspěla a tím je naše jednání protiústavní.

Domnívám se, že je to absolutní nepochopení principů demokracie. Ta totiž nefunguje pouze na základě svobodných voleb, ale má řadu prvků, které jsou zakotveny v ústavě. Je jím například právo na svobodné vyjádření názoru. To je možné vyjádřit buď formou petic, veřejným shromážděním nebo jiným demokratickým způsobem. I na zpochybnění voleb má každý občan ze zákona nárok. Nezávislý soud pak rozhoduje jestli je stížnost opodstatněná nebo ne. Tím možnost na zpochybnění voleb zákonným způsobem končí. Avšak to vůbec není případ jihočeských studentů a ostatních iniciativ, které protestují proti povolebnímu vyjednávání a proti vzniklým nemorálním a necitlivým koalicím. Občanova starost o dění v naší zemi nekončí vhozením obálky do urny, ale naopak tím musí začínat. V opačném případě si politik dělá co chce a jediné co před další volbou řeší je, jak nalákat občany k jeho znovuzvolení. A to se přesně v naší zemi děje. ČSSD přizvala totalitní stranu do koalice pouze proto, aby se udržela u moci a pravděpodobně čekala, že to už občany zajímat nebude. Za čtyři roky se nás pravděpodobně opět pokusí koupit nějakým tím třicetikorunovým bonusem. Například ve Francii jsou demonstrace na denním pořádku, avšak u nás to stále někteří lidé považují za nepřijatelné a protestující považují za nepřátelé státu.

Závěrem snad jen reagovat na časté útoky na nás, že jsme snad někým řízeni. Před rokem 1989 byl každý protestující a nepohodlný člověk řízen vysílačkou ze západu a tyto praktiky se vrací, protože zjevně podle našich soudruhů nelze mít vlastní názor a je pravdou, že oni jsou nám často vzorným příkladem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bič Boží napsal(a):

"Das ist keinen Heller wert!"
26. 02. 2013 | 13:26

slavwin napsal(a):

Trochu srovnání. Za totality jsem byl jako rozpočtář poslán do budovy OV KSČ zaměřit rozsah drobných stavebních oprav, bylo to v době, kdy se chystali přestěhovat do jiné budovy do které už nedošli, dnes Slezské University. Čekal jsem na vrátnici na milicionáře asi 10 minut, chodby na mne působily školsky stroze jen takové nástěnky převážně s nějakými grafy, pro přeměření výšky budovy jsem byl vpuštěn do nějakého skladu, kde jsem z okna spustil pásmo. Jinak se vše týkalo jen sociálních zařízení, vše strohé běžně opotřebené. Po x-létech budova připomínající nějaký stoletý RD, v ulici končíci na státní hranici s nějakým propustkovým přechodem, dnes lze volně projet. Po zazvonění jsem byl okamžitě uveden k předsedovi OV, muži tip přes 60, který osobně předváděl co chce spravit, s obavami, jestli na opravu budou mít. Za zmínku stojí velké množství volně poházené písemné dokumentace na půdě. Myslím, že ti co chtějí vládnout a nadstandartně žít, tam nejsou. Ti co byli skutečnými odborníky a zjevně se neušpinili, by měli dostat šanci něco prosadit, mám na mysli doc. Čubu představitele agrokombinátu Slušovice.
26. 02. 2013 | 18:00

Qin napsal(a):

DEMOKRACIE JE DISKUSE/a ne nadávání/
NEBÁT SE A NEKRÁST / ne nebát se si nakrást/
BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE/když není práce musíš žebrat,nikdo není povinen tě zaměstnávat je to smutný,ale je to tak.Za totáče byla preáce povinná,ale lidi dělali ,že pracujou a stát dělal, že je platí,a dělalo se i zadarmo na brigádách a o subotnikách.I když jsi měl nějaké koruny skoro nic kromě rohlíků a salámu jsi nesehnal.Byty byly na pořadníky ajen pro komouše.Práci čest.
27. 02. 2013 | 00:00

sylvasauerova napsal(a):

Anna, 25. 02. 2013 | 15:39
Žádný nárůst preferencí se, paní Anno, nekoná. Počet hlasů pro KSČM se může občas vychýlit v důsledku nějaké větší nespokojenosti, dlouhodobě však voličů komunistů nepochybně nepřibývá.

Volební výsledky - 1996 626136 10,33%; 1998 658550 11,03%; 2002 882653 18,51% (stav po 4 letech opoziční smlouvy); 2006 685328 12,81%; 2010 589765 11,27%.
Poslední volební preference :
13,8% (PPF Factum, 5.2.2013), 11,3% (STEM, 20.2.2013), 17.1% (CVVM, 30. 1. 2013).

Autorovi :
Pane Hellere, dobrá práce (a nenechejte se otrávit) ! :-)
Btw., vzpomínáte na pražskou zástupkyni KSČM, pražskou ošetřovatelku Saskii Dubinovou (ČT, Máte slovo, "KSČM vládne ve většině krajů s ČSSD. Vadí vám to nebo ne?", 6. 12. 2012) ? Je dobré si taková vystoupení vystoupení pamatovat a začíná-li paměť selhávat, znovu si pustit příslušné video. Ostatně, doporučila bych jej všem a dávat přitom dobrý pozor. Trochu něco jiného, než hodný soudruh Dolejš, co ? :-)
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/212563230800039/video/
27. 02. 2013 | 01:11

kočka šklíba napsal(a):

Šauerová je vidět že lynč a štvaní, což používali nacisté v Německu, je vám sympatické. Jste ráda, že Baborovou tenhle "člověk" s lidmi jako je Lila (mimochodem nejspíš lhářka, ale to nepřekvapuje vzhledem k tomu co dělá) uštvali k psychickému zhroucení? Viditelně ano,, když tomuhle zjevu blahopřejte k dobré práci. Je velmi dobře, že jste se nyní odkopala takovým způsobem, že snad i lidé, kteří vás považovali za seriózní a slušnou, už prohlédli. Naštěstí je vás takových málo, doufám, že se vám ubráníme.
27. 02. 2013 | 01:58

S.Š. napsal(a):

Kočka :
Ano, paní kočko, hurá na barikády !! A nezapomeňte přizvat Saskii Dubinovou ! :-)
P.S.: Nejste snad nějaká nervous ? To z těch volebních preferencí ? No, nevidím se. Nic moc, co ? :-)
27. 02. 2013 | 03:51

sylvasauerova napsal(a):

Oprava : nedivim se, ne nevidim se, samosebou.
:-)
27. 02. 2013 | 06:34

Muž z fronty u Armády spásy napsal(a):

S.Š.
Každý freudovský "přebrebt" má svůj význam, Sylvinko. Samosebou že se nevidíš! A nešťastný Halíř se už nemůže nechat otrávit. Už bohužel (při jeho věku a vzdělání) otrávený je. A navíc sám je travičem studní. Taky se nevidí. Měl jsem kamaráda, s kterým jsme hloubili studně. Když se nám do ní někdo vymočil, tak jsme ji zasypali. Ptoto je studní tak málo. A studánek jen 6. Pardon, s Magnesií 7. Ale ta není naše.
27. 02. 2013 | 11:32

Žena z fronty u Armády spásy napsal(a):

Sylvo, Sylvo!
V souvislosti s tím hasičské, policejní a dokonce i zámečnické odbory vydaly prohlášení, že se odmítají podílet na násilném vystěhování kvůli neplacení nájemného. V únoru dorazila do parlamentu petice podepsaná 150 000 Španěly, aby byla nucená vystěhování zcela ukončena.

Nucená vystěhování patří k negativním rysům recesí drceného Španělska, v němž se míra nezaměstnanosti pohybuje aktuálně na 27 procentech. Jen v letošním roce kvůli tomu spáchali sebevraždu minimálně čtyři lidé. Podle odhadů bylo nuceně vystěhováno od roku 2008 zhruba 400 000 Španělů.
27. 02. 2013 | 12:13

Anna napsal(a):

sylvasauerova napsal(a):

Anna, 25. 02. 2013 | 15:39
Žádný nárůst preferencí se, paní Anno, nekoná. Počet hlasů pro KSČM se může občas vychýlit v důsledku nějaké větší nespokojenosti, dlouhodobě však voličů komunistů nepochybně nepřibývá.
--------------------------------------------------------

Opravdu to nevím, tak se ptám: To je běžně KSČM na 2. místě v krajských volbách v Jihočeském kraji? A jak je to v jiných krajích, kde se KSČM umístila dobře?
27. 02. 2013 | 12:22

kočka šklíba napsal(a):

Že tu není schopný obhájit svoje plkání Heller není překvapivé, co bychom chtěli od ideologického zaslepence, který si libuje v lynči jako nacistické bojůvky v Německu, že? Jemu stačí když uštve spolu se svými sou.... někoho k psychickému zhroucení, njn pravý katolík (záměrně nepíši křesťan).
Ale Lila, jeho taktéž sou...už od té doby, co byla přistižena při lži se také nějak odmlčela.
Njn oba nám ukázali co za "lidi" se těchto akcí zúčastňuje, a to je dobře ;).
28. 02. 2013 | 03:15

SuP napsal(a):

Teda kočka-bolševik, to je k vidění akorát na Aktuálně.cz.
28. 02. 2013 | 18:57

Míval napsal(a):

sylvasauerová: obhajovat Hellerovy postoje, to chce skutečně silný žaludek. Ten člověk je fanatik a fanatismus z podstaty věci ještě nikdy nepřinesl nic dobrého. A také nepřinese. Bojovat proti komunismu tímto způsobem v naprosto změněné geopolitické situaci je, kromě fanatismu, jemuž mohou za určitých okolností propadnout i inteligentní lidé, také ukázkou dosti silné intelektuální nedostatečnosti nositelů tohoto "étosu".

Anna: Vaše oponentka SS má v tomto pravdu. Komunistické preference se nijak výrazně nezvyšují. Procentuální úspěch byl dán spíše znechucením voličů tzv.pravice, kteří konečně začínají chápat, že slovo "pravicové hodnoty" je v ústech českých politiků pouhou zástěrkou pro velkozlodějny a podvody všeho druhu.
01. 03. 2013 | 09:55

Šimon Pavel Šavel napsal(a):

Šimone, Šimone, jsi ještě mladý, hloupý a možná i nevychovaný. Co ty víš o životě? Nic, jako my ve tvém věku. Proto poslouchej co říkají starší a uč se od nich. Pokud je celá KDU takhle demokratická, ani křesťanský název ji nespasí. Děláš jim ostudu.
To ti vzkazuje člověk, jenž téměř 40 let nemohl přijít komunistům na jméno. Jenomže "audiatur et altera pars".
07. 03. 2013 | 12:03

Klara z Prahy napsal(a):

Vazene damy a panove,
Vy si delate z jmena Saskia Dubinova legraci, ale je fakt, ze ta pani mela pravdu co udelala byvala i soucasna vlada ci uz v cele s ODD ci CSSD. Ona neobhajovala komunizmus ani komunisty jen poukazala na bordel a korupci ci nedoststky v nasi zemi. A p. Hellere jste mlady clovek bez zivotnich zkusenosti, student bez niceho co asi vse dostane od rodicu pod nos, conic jeste nic neudelal pro tenhle stat jen fanatizujete jajo hnup a debil a to dokaze kazdy, tak jdete makat rukama a ne jenom hubou, to dokaze kazdy a co Vy ted nato?
12. 03. 2013 | 01:21

Standa M. napsal(a):

Prosím všechny, aby už na takové bludy co píše tento zoufalec, který neví jak se dostat do vrcholné polity, nereagovali. Držte se přísloví: " Býk je nebezpečný ze všech stran, kůň zezadu a blbec ze všech stran.
28. 03. 2013 | 14:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy