Spisovatel Pavel Kohout k Mašínům

04. 08. 2010 | 22:40
Přečteno 9553 krát
Před několika dny se ke skupině bratří Mašínů v Mladé frontě DNES zajímavě vyjádřil spisovatel Pavel Kohout. Na jeho názoru si cením nadhledu a realismu, s níž tu hroznou dobu posuzuje. Ano, Kohout se na vytváření té hrůzy podílel. On sám to nikdy neskrýval, mnohokrát se za to omluvil a mnohokrát (na můj vkus snad přiliš) se snažil své selhání vysvětlit. A taky jej náležitě odčinil a vyvážil v posledních skoro padesáti letech. Proto jsem si dovolil jeho názor uvést v úplnosti na svém blogu.

Na Kohouta reagoval - podle mého názoru značně nechutně - v dnešních Lidovkách Petr Zídek:

"Obhájci bratří Mašínů získali nečekaného spojence. V MF DNES (31. 7.) se jich proti „mladým historikům“ Tomáši Zahradníčkovi a mně zastává spisovatel Pavel Kohout. K tomu se dá podotknout jediné: Kdyby bratři Mašínové v září 1951 nepodřezali příslušníka SNB Jaroslava Honzátka, ale tehdejšího šéfredaktora propagandistického plátku jménem Dikobraz, posuzoval bych dnes jejich odboj shovívavěji. Už proto, že Pavel Kohout byl na rozdíl od nebohého strážmistra jedním ze symbolů režimu a jeho fyzické odstranění mohlo mít podobný význam jako otrava aktivistického novináře Karla Lažnovského v roce 1941."

Zde Kohout:


31.07.2010 - Pavel Kohout - Názory - str. 11
Dobrolidé sedávají v koutě, protože jim odboj shora zakázali

Trilobit Pavla Kohouta

Obě kapitulace naší vlasti v moderních dějinách poškodily charakter » společnosti.

Němčina zná slovo „Gutmenschen“, v češtině by mu odpovídalo stejně nezvyklé „dobrolidé“. Označuje druh vyskytující se hlavně v politice a publicistice. Dobrolidé nechávají obyvatele měst zamořených výfuky čekat na silniční obchvat i rakovinu plic, aby zachránili vlasatku čmoudlíkovou. Dobrolidé se v médiích o výročí ptají, byl-li atentát na Heydricha fér, když mu nic neřekli předem. Přehnané?

V reakci na smrt starého muže Milana Paumera mladý historik Zahradníček míní: „Hrdinství bylo nestřílet a najít si pro život užitečnější program, jak to dokázali bratři Medkové či Havlové…“ A mladý historik Zídek se vážně ptá: „Stálo odstranění jednoho nacistického funkcionáře a politický kapitál, který z toho vytloukla Benešova exilová vláda, za Lidice, Ležáky a vyvraždění části české elity?“

Pohled minulého režimu na působení bratří Mašínů a Paumera je srozumitelný; být také dopadeni, sdíleli by osud kamarádů, kteří zemřeli rukou kata; režim přece ohrozili razantněji než Milada Horáková, která nestřílela, a přesto ji oběsili. Zvrácená logika stalinistické ideologie propůjčila skutečným zločincům i jejich řadovým pomocníkům svatozář obránců míru a socialismu, na něž vztáhnout ruku byl hrdelní zločin, stejně jako bránit se jim jen slovem.
Je příznačné, že dnešní rozpaky, kam tehdejší mladíky, srovnatelné s válečnými odbojáři a partyzány, morálně zařadit, vnucují dobrolidem politici a propagandisté téže strany, jejíž ozbrojenci tu skupinu honili jako lovnou zvěř. Pomáhají si falešnými slzami za oběti k nim přímo nepatřící – tymají osvědčit cynismus zabijáků zasluhujících pouze opovržení.

Písmeno M přilepené za profláknutou značku KSČ mění sice logo, ale ne dějiny. Není to jediný příklad, kdy to, co se stalo kdysi za výjimečných situací, má dodatečně odsoudit dnešní pohled zušlechtěný pětašedesáti roky evropského míru. Přebít poválečným řáděním české lůzy při odsunu svou předválečnou vinu za rozbití demokratického Československa se snaží někteří funkcionáři sudetských landsmanšaftů. Klást válečné ztráty Němců na roveň utrpení, které přinesli celé Evropě, se pokoušejí i dobrolidé srovnávající bombardování Drážďan s německými továrnami na smrt. Bratry Mašínovy, Paumera a jejich druhy zatracují ti, kdo současně plným právem stavějí pomníky válečným partyzánům, kteří preventivně zabili tisíce nevinných, když se jim zdáli ohrožovat jejich akce.
Právě proto, že jsem po válce vstoupil do té strany, co se dosud neomluvila ani vlastním členům, které přivedla do hanby, natož protivníkům, které hubila, činím to, i když desítky let vyloučený, za ni.

Pro posouzení všeho, co se tehdy kolem skupiny odehrálo, musí potomci pochopit, že studená válka se nepodobala mistrovství světa v hokeji, kde se střílejí góly, ale obludné hře bez pravidel, při níž byli stříleni lidé stejně jako v horké. Rozhodně se tak musela jevit zejména oběma bratrům vychovaným hrdinou protifašistického odboje kapitánem Mašínem, jedním ze slavných Tří králů. Rodinnou výchovu dostali, nutno přiznat, prozíravější než my, kdo jsme měli rodiče komunisty. A že se jim proto Stalin nejevil být o moc jiný než Hitler, lze už dnes snad taky pochopit.

Začíná být jasno, že obě kapitulace naší vlasti v moderních dějinách silně poškodily charakter celé společnosti. Ta – jak oběma slavnými mobilizacemi z roku 1938, kdy projevila spontánní vůli bojovat, tak týdenním odporem, jímž zdemoralizovala armády okupantů v srpnu 1968 – navázala na vystoupení československých legií, z něhož se po první válce mohla zrodit samostatná republika, i na boj tisíců Čechoslováků v Anglii, v Africe i v SSSR, který ji pomohl obnovit.

Za protektorátu se však podobně jako za normalizace – v prvním případě terorem i podplácením současně, v druhém napřed terorem a potom vydíráním – podařilo značnou část veřejnosti přesvědčit, že každý odpor je nejen marný, ale i škodlivý, jelikož nutí totalitní moc, aby se chovala méně vlídně, než by si sama vřele přála. Hrozba, kterou ti mladí muži představovali pro režim, byla chytře vykládána jako ohrožování celého národa, jemuž by rodná strana pracujících dávno poskytla slíbenou šťastnou budoucnost, nebýt těch nenávistných kazimírů.

Budiž však opět připomenuto, že angličtí letci, kteří v únoru 1944 zničili Drážďany, se pak složili na obrovský kříž, jenž zase zdobí znovupostavený dóm. Bratřím Mašínům by také slušelo, kdyby se symbolicky omluvili pozůstalým těch, kdo se jim zdáli ohrožovat jejich partyzánský boj.

České republice by zase slušelo, kdyby bez čekání uznala, že oba Mašínovi,Milan Paumer i jejich popravení kamarádi byli spolubojovníky všech statečných, kteří ode dne, kdy Československo obsadila německá armáda, až do dne, kdy je opustila armáda ruská, vedli zápas o svobodu a demokracii, jaký mnoho spoluobčanů raději vzdalo a teď se, krom toho, že je soudí, chlubí, jak porazili totalitu svým mlčením.

A politickým kapitálem, který z atentátu na Heydricha „vytloukla“ Benešova exilová vláda, milí dobrolidé, bylo oduznání mnichovského diktátu, obnova Československa a návrat odtržených území!!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Realista napsal(a):

RAF, Rudé Brigády, IRA, Organizace pro osvobození palestiny, ETA, Černí panteři a mnozí jiní mají pro mě DALEKO větší legitimitu a mnohem lépe argumentačně ospravedlnitejnější legitimitu než "odboj" Mašínovců.
04. 08. 2010 | 22:58

hoven napsal(a):

realista,
už toho nech, seš jako flašinet. ještě si zapoměl na SA, které bojovali proti židovskemu utisku německeho pracujícího lidu. .
04. 08. 2010 | 23:03

Realista napsal(a):

hoven: Jaksi ses elegantně vyhnul odpovědi na to, zda měli v USA 50- 70 letech bojovníci proti rasovému útlaku (což byl zákonný stav) porušovat zákon, ne-li se přímo uchylovat k násilným akcím ?
04. 08. 2010 | 23:09

mb napsal(a):

to Klvaňa ... Zídkova reakce nebyla nechutná, byla věcná ...
04. 08. 2010 | 23:12

Belgičan napsal(a):

Realisto,
chápeš, že někdo to vnímá právě naopak. Navíc si myslím, že nejde o odboj, ale o skutečnost, že se někdo přece postavil i když to technicky nezvládl na 100%.
Další věc je, že přes polovinu Vámi jmenovaných organizací jsou, či byli prodlouženou rukou KGB. Jiní zase obdivovatelé fašismu.
04. 08. 2010 | 23:14

Sraldo Mandolini napsal(a):

Tomáš Klvaňa:
No, ona ta úvaha mladého historika Zídka o užitečnosti případného podřezání Pavla Kohouta není od věci, když uvážíme, že Kohout nejprve zobal z ruky komunistům, a pak za tvrdou valutu sloužil Západu. Zkrátka cynický kariérista, jemuž záleželo jenom na jebo bankovním kontu, a všechny ty ušlechtilé kecy jenom předstíral, páč osudy druhých lidí mu vždycky byly úplně šuma fuk, jak dokládají stovky věrohodných pamětníků...
04. 08. 2010 | 23:16

hoven napsal(a):

realista,
rasismus považuju za stejný svinstvo jako komunismus. ale nelze srovnávat USA a komunistický československo. martin luther king s tím prostě v americe dokázal zatřást nenásilnou cestou, u nás by se to nikomu nepovedlo.
04. 08. 2010 | 23:17

Lenka Pšeničková napsal(a):

Tomášku, mladíčku a koloušku, můžeme povstat i dnes se zbraní v ruce, pokud máme komunisty v parlamentu a nesouhlasíme s režimem?
04. 08. 2010 | 23:18

Dingo napsal(a):

Souhlasím s panem Zítkou, vždyť Kohout byl mnohem větší bolševik než nějaký Honzátko, takže Mašíni měli podříznout daleko spíše jeho. Je mi zle ze všech těch Kohoutů, Štětinů, Topolánků, Nečasů, kteří shejbali hřbet před minulým režimem, posluhovali mu a teď ze sebe dělají hrdiny
04. 08. 2010 | 23:20

Libor napsal(a):

Přečetl jsem si oba výtvory RADAROVÉHO PROPAGANDISTY Klvani a začínám mít dojem, že má další úkol.

Přesvědčit národ, že vraždy Mašínů na nevinných lidech byly stejným hrdinstvím jako odpor odbojářů (atentát na Heydricha) proti nacismu za druhé světové války. Cíl jasný, dokázat, že komunismus=nacismus.

Takže asi tak pane Klvaňo a vlastně i hovne, Nečasi,.... Naprosto přesně to řekl profesor v jedné Drdově povídce: "Z hlediska vyššího proncipu mravního vražda na tyranovi není zločinem."
Mašíni zabíjeli nevinné lidi, proto pro spoustu lidí nejsou a ani nemohou být hrdiny, jsou to pouzí vrazi.

A pak taky mězinárodně politický dopad atentátu versus skvělá záminka pro další upevnění komunistické moci, ale to se již stokrát probralo přede mnou..
04. 08. 2010 | 23:20

Realista napsal(a):

hoven: Martin Luther King si taky dost vytrpěl, mj. taky seděl v kriminále a skončil jak skončil... A jak jsem říkal, ten konec rasových zákonů nepřišel ze dne na den, ale po mnoha letech obětí - demonstrací, stávek, akcí občanské neposlušenosti.... a policie (ochránci rasových zákonů) se s nimi opravdu nemazlila...
04. 08. 2010 | 23:23

Jméno: napsal(a):

Pane Klvaňa, tyhle úvahy jsou součástí nějaké placené PR kampaně, nebo je tvoříte sám od sebe, zadarmo a ve svém volném čase? Bylo by myslím dobré to někde zviditelnit - občas může být nejasné, kdy zrovna hovoříte jako námezdní pracovník a kdy jako svobodný člověk.
04. 08. 2010 | 23:26

Suchec napsal(a):

Libor: LoL Taky mi to tak připadá.
04. 08. 2010 | 23:28

hoven napsal(a):

realista,
já mam pro ten boj čerňochů určitý pochopení. stejně mam určitý pochopení pro boj mašínů. komunisti přišli s třídní nenávistí a uplatnovali jí v praxi. na to se prostě nesmí zapomínat. třídní nenávist je stejná jako rasová nenávist.
04. 08. 2010 | 23:33

Realista napsal(a):

Belgičan: 1)IRA - boj za osvobození historického irského území,ukradeného angličany, 2) OOP - boj za samostatný palestinský stát, 3)Černí panteři-boj za emancipaci černé menšiny,4) ETA - založena jako odpověď na útlak frankistického režimu vůči baskickému národu,5)RAF -likvidace nacistů, boj proti americkému imperialismu(bombové útoky na americké základny),6)Rudé brigády - nejkontroverzernější z mého seznamu(připouštím) viděli italský stát jako korporativní a imperialistický
04. 08. 2010 | 23:33

veverka napsal(a):

Vypadá to že americkej pudlík Klvaňa dostal další kšeft.Tentokrát se nejedná o propagandu radarů,ale vrahů co do ameriky zdrhli.

Což takhle svázat Klvaňu do kozelce a podříznout mu krk? Syn komunistické matky a otce ,frekventant komunistického gymnazia Topolánek za tento způsob "odboje" rozdává plakety.
04. 08. 2010 | 23:38

voroshilov napsal(a):

To je mejdlo,jeden Masin za druhym,cely dnesni blog plny masinistu,at se luza bavi,hlavne nepremyslet o dnesnich problemech!
04. 08. 2010 | 23:50

Al Jouda napsal(a):

Ten Kohout měl vlastně veliké štěstí, že ho komunisté nepopravili, protože procitnutý komunista - to byl jejich největší nepřítel.
05. 08. 2010 | 00:14

Fred napsal(a):

joudo: o jakým procitnutým komunistovi mluvíš? Kohout stále je a navždy bude komunista, duševní komunista (nebo bývalý komunista je něco jako bývalý černoch), akorát že dnes opěvuje jiný režim - jinak jeho kecy a myšlenky jsou stále stejné, jen vyměnil KSČ za ODS a TOP 09
05. 08. 2010 | 00:41

Kubula napsal(a):

Ad: Pavel Kohout. Avantgardistu nikdy nedohonis. O strileni a revolvereh psal procitene uz tenkrat. Takze to je v podstate v teto otazce doyen vsech expertu a pan Klvana se uci opravdu u mistra kovare.
05. 08. 2010 | 01:42

Skogen napsal(a):

Vždy jsem na pochybách, zda bych u pana radaristy neměl psát v morseovce, ale doba je už stejně asi někde jinde...

Řeknu to takhle, autore. Kdybyste nepotřebovali mobilizovat lidi proti třídnímu nepříteli, nevytahovali byste mašínovce. Jenže ono je to asi takhle: účel světí prostředky, nejvyšším zákonem je ideologie, dále: mašínovci byli proti komoušům, komouši jsou levice, levice je špatná - podporujte pravici, dále: nejsme jako oni - žádný samet, klidně budem zabíjet, dále: kdo nejde s náma, jde proti nám - kdo však prokáže stranickou loajalitu, toho jsme ochotni podmínečně poplácat po zádech.

Jak je vidět, moc si toho nevážím..
05. 08. 2010 | 02:20

Alex napsal(a):

Napsal jsem to už pod Váš minulý článek. Podle mého názoru ti, kdož se seznámí s osudy rodin dotčené skupiny bratří Mašínů, je mohou pochopit, zvláště v kontextu dobových reálií.
Přesto se národními hrdiny, podle mého názoru, nestanou.
Důvod dává sám Pavel Kohout v posledním odstavci. Sami bratři Mašínové dodnes setrvávají na pohledu, že každý kdo nevzal do ruky zbraň proti komunistickému režimu, byl nepřítelem hodným jej zabít. Těžko se tedy omluví obdobně jako angličtí letci. Tím se i liší - a podstatně od skutečných hrdinů. Ono je zabít a zabít, ono je něco jiného zabít Heydricha a něco jiného zabít pokladníka kvůli penězům, byť by měly posloužit jakkoli dobré věci. Zapomíná se na jiné dobové reálie, kdy příliš velká skupina obyvatelstva nový režim vítala - a s nadějí.
Je naprosto pochopitelný pohled politických vězňů, obětí zejména 50-ých let. Pro velkou část ostatních budou bratři Mašínové kontroverzní. Skutečný hrdina přece jen rozlišuje v tom, koho zabíjí.
Bratry Mašínovy a jejich kamarády lze chápat, lze je plně pochopit a to výhradně v kontextu jejich životních osudů a osudů jejich rodin.
Dle mého soudu ta kontroverznost bude s bratry Mašíny a jejich skupinou svázána i v budoucnosti.
Dle mého názoru byla tragédie bratří Mašínů a jejich kamarádů politicky zneužita komunisty a bude a je politicky "využívána" některými novodobými českými politiky.
05. 08. 2010 | 03:54

MaB napsal(a):

Závidím všem, kdo mají na tak složitý problém jednoduchý názor. Já ho nemám. Vím jedno. Ten režim byl svou podstatou teroristický, hlavně proti vlastním lidem. A s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje a často v takovém boji hynou nevinní.
Že by ovšem měli mít Mašínové pokoru k obětem své činnosti a jejich příbuzným, to je ovšem druhá věc. A z jejich úst jsem žádnou lítost nezaslechl, což je poněkud hnusné.
05. 08. 2010 | 05:45

ivo napsal(a):

S textem Pavla Kohouta souhlasím a stydím se za ty české zbabělé vychcánky kteří kdyby nás obsadili čínani budou mít druhý den šikmé oči a budou tvrdit že to mají od narození.Hlavně když dostanou kus žvance a pívo a nějaký seriál v tv a bude dobře.
05. 08. 2010 | 06:45

jan holubář napsal(a):

Při čtení příspěvků starých bolševických kádrů ražení "Veverka" je mi stydno, že toto může někdo vyplodit 20 let po pádu režimu. Ta nechuť k demokracii, stesk po jakešovi....Když klvaňa je americký pudlík, tak on bezpochyby sovětský ....no, nenapadá mne slušné slovo.
05. 08. 2010 | 06:55

Konrad napsal(a):

MaB, v cem vidite slozitost? Skupina Masinu svou kriminalni cinnost politizovala zapalenim nekolika stohu, a spousta hlupaku jim na to skocila. Ano, byla to doba plna bezpravi, ale v cinnosti Masinu nevidim zadny problem, kriminaliste resi takovych pripadu spousty uz po desetileti.To, ze jejich cinnost byla prekroucena ultrakonzervativnimi pravicaky, kteri bazi po svych hrdinech, je vec jina.
05. 08. 2010 | 06:56

Jeník napsal(a):

Klvaňa - jsi bezcharakterní individuum a zasložil by jsi si separaci od slušných lidí. Již tvé angažmá u tupého Toplánka, kdy jsi napomáhal k přípravě okupace našeho státu ukazuje o demenci, kterou máš v hlavě. Nyní hájíš vrahy a ty, kteří je oslavují. Je nejvyšší čas použít návodu Nečase - použít všech prostředků na odstranění špíny a zla - to zlo a špína jsi dnes ty Klvaňo a celá ta zločinecká sešlost, která ukradla letošní volby a připravuje zločin proti národu. Smrt fašismu, který zde nastupuje.
05. 08. 2010 | 07:10

Jiří Bakkal napsal(a):

Jeníku, že ty máš doma schovanou uniformu a pásku LM? A co flinta by pod podlahou nebyla, slušný člověče? On někdo připravoval naši okupaci? Já vím jen o té nacistické a bolševické!
05. 08. 2010 | 07:59

krok napsal(a):

nevím proš je tu tolik emocí..jedni hájí Mašíny, druzí komunisty, proč?..Nečas to přece řekl jasně "nikdo z nás nemá právo soudit činy Mašínů"..beru, ale podle zásady "padni komu padni" musím jeho výrok rozšířit o "a stejně tak nikdo nemá právo soudit činy komunistů"..a máme po problému a emusíme se hádat:-)))
05. 08. 2010 | 07:59

jiří napsal(a):

Pane Klvaňo, zkuste prosím před tím, než budete mluvit o nechutnosti, bez předsudků odpovědět na otázku, jestli v padesátých letech bylo morálnější zabít strážmistra nebo šéfredaktora politického časopisu. Děkuji.
05. 08. 2010 | 08:06

rejpal napsal(a):

Na celém případu Mašínů po 60 letech je řada zajímavých okolností. Náš establishment se rozhodl udělat národní hrdiny z osob, které vzali zbraň do ruky proti režimu, který z jejich pohledu byl zločinný. Nejde tady až tak o to, že zločinný skutečně byl, ale o to, že oni jej za zločinný prohlásili, aniž by znali smýšlení většiny obyvatel. Má na něco takového někdo právo, rozhodovat o životě nezúčastněných ve jménu jednostranně vyhlášeného svatého boje? O zvolených prostředcích se diskutovalo hodně.Cíle nejasné, zvolená cesta - individuální teror, což je věc vždycky diskutabilní a zneužitelná. Proč tedy náš současný režim tak rozhodně odsuzuje počínání bojovníků Talibanu, kteří - z jejich subjektivního pohledu - bojují proti vnucené vládě.
Dále - říkáme, že náš režim je demokratický a bojovat proti němu násilným způsobem je proto zločin. Jenže, jak to to pod nátěrem demokracie vypadá doopravdy? Kolik lidí bylo existenčně zničeno zločinným jednáním různých konkursních mafií bez šance na nápravu. Ve vězení sedí Kájínek, kterému nikdo nechce přiznat právo na spravedlivý proces, přestože se ví, že ten, na základě kterého byl odsouzen, proběhl přinejmenším prapodivně.Ať už je či není vrah, na spravedlivý proces má v demokracii právo každý. Že se celá vládní elita účastní pohřbu kontroverzní osobnosti, to je demokratické, ale že v Poděbradech nechali strhat plakáty, které byly legální a řádně zaplacené, jen proto, že vyjadřovaly právě opačný názor? Nebyly sice zrovna pietní, byly možná rodinou zemřelého žalovatelné, ale jakým právem tohle posuzují představitelé moci?
Další věc: Mašínové sami sem odmítají jet. Podle nich není režim demokratický, protože ač jim dává medaile, je prolezlý komunistickým reziduem. A jsme zase u toho - co když nějaký fundamentalista si tohle vyloží tak, že čas třetího odboje ještě neskončil, je třeba získat peníze a zbraně vem jak vem a hurá na ně.
Je tady hodně věcí k zamyšlení, k diskusi (včetně toho názoru, že Pavel Kohout nyní obhajuje Mašíny, ale měl být obětí spíše on než ti mrtví). Je mi líto, neumím adorovat lidi, kteří po půlstoletí znovu a znovu opakuji, že každý, kdo nebyl přímo na jejich straně, mohl být obětován pro jejich vyšší cíl,nikdy o tom vnitřeně nezapochybovali, nikdy neměli špatné spaní kvůli podřezaným lidem a nikdy se nezamysleli nad platností hesla "účel světí prostředky".
05. 08. 2010 | 08:09

silspok napsal(a):

Pane Klvano, laskave si prectete neco o kobercovych bombardovani nemeckych mest anglickymi a americkymi bombardovacimi svazy, nez zacnete psat o 'valecnych ztratach' ... trvalo to vic nez rok a pul, bylo to temer s denni frekvenci, svazy bezne naletavaly v poctu az tisic bombarderu a shazovali tisice tun zapalnych a tristivych bomb vetsinou na huste osidlene casti mest, z casti na prumyslova centra ... cilem mela byt demoralizace nemeckeho obyvatelstva proti rezimu, v mensim meritku potom likvidace prumyslovych center ... co se stalo? Pravy opak. Civiliste se vice semkli s rezimem a z prumyslu se nepodarilo znicit temer nic. Sam Donitz prohlasil, ze kdyby silu, kterou pouzili na civilisty soustredili proti prumyslu a infrastrukture, valka by byla zacatkem roku 1944 defacto u konce. Mnozi britsti a americti generalove tento sytem povazovali za barbarstvi a nebylo raritou, ze mnozi letci to psychicky nezvladli. Bombardovani Drazdan bylo jeste navic alarmujici v tom, ze Drazdany byly v te dobe zcela bezvyznamne, nebot ruske jednotky uz byly par desitek kilometru od Berlina. Odhady mrtvych civilistu jdou do set tisic. Desitky tisic potom Hamburk, Essen, Dortmund, ... a piste si, ze to byla totalni jatka ... ohniva vichrice a podtlak vytahovala lidi i ze sklepu. Srovnavat tyto akce s holokaustem je jako rovnat jabka hrusky, ale byt takovy zhovadilec a pouzivat u toho slova dobrolidi apod. je dost cynicke ... nez se zacnete k necemu vyjadrovat laskave si take problematiku alespon minimalne prostudujte.
05. 08. 2010 | 08:11

rejpal napsal(a):

krok
Nemohu souhlasit s názorem, že jsou tu dvě skupiny - ti, co hájí Mašíny a ti co hájí komunisty. Je zde ještě třetí: ti co nepochybují o zločinné podstatě režimu v 50. letech, ale přesto nehájí Mašíny.
05. 08. 2010 | 08:14

rejpal napsal(a):

silspok
To, že velmoci měly černé svědomí za některé z forem vedení války, je nejspíš i příčinou toho, proč nebol Doenitz odsouzen k smrti za válečné zločiny na moři.A bylo víc věcí, které v Norimberském procesu nebyly nakonec použity, protože by daly do rukou zbraň obhajobě. Ani krátce po válce totiž na západě nepanoval jednotný názor na to, že ve válce je povoleno vše.
05. 08. 2010 | 08:19

silspok napsal(a):

rejpal:
S podivem take zustava, ze spojenci vedeli o koncentracnich taborech, vedeli kde jsou, vedeli ho hlavnich tratich transportu, ale za celou valku se nepokusili ani jednou(!!) letecky zautocit na koncentraky a trasy transportu a pomoci tak uprchnout veznum nebo alespon znesnadnit nemcum transport ...

Kazdopadne moje reakce je zejmena k clanku pana Klvani, ktery piso o necem o cem nic nevi ... toto je totez jako s Masiny ... jasne, spojenci byli jednoznacne v pravu a osvobozujici, nicmene urcite pouzite prostredky byly silenne a zlocinne ... nic to nemeni na praktikach fasistu ... nelze ale hovorit o 'valecnych ztratach' apod., jak cini Klvana.
05. 08. 2010 | 08:27

zdesta napsal(a):

hoven: Vy jste opravdu ten pravý,který tu chce vyučovat něco o nenávisti.Stačí si přečíst vaše příspěvky za posledního půl roku.Sociální demokrati nikoho nevěšeli, nezavírali do uranových dolů etc. Přesto z vás ta nenávist vůči nim přímo kape.Vy totiž vůbec nerozpoznáte rozdíl mezi nesouhlasem a nenávistí.Potěšit vás může jen poznání,že nejste sám.
05. 08. 2010 | 08:33

rejpal napsal(a):

silspok
Slyšel jsem různá vysvětlení, proč k tomu bombardování nedošlo (například, že by to stejně rychle obnovili), ale žádné mě moc nepřesvědčilo. S druhým odstavcem se ztotožňuji. A v tom je IMHO ten problém s Mašíny. Navíc se nemohu ubránit pocitu, že pro náš establishment je snadnější a pohodlnější oslavovat bojovníky minulé než debolševizovat stát.To by hodně promíchalo složení našich elit.
05. 08. 2010 | 08:33

Karel napsal(a):

Klvaňa sepíše na objednváku spisek na cokoliv. Třeba i na pánskou ochranu a to by mu šlo nejlíp, prtotože svůj k svému.
05. 08. 2010 | 08:43

Jeník napsal(a):

To Jiří Bakall-flintu schovanou nemám (bohužel), měla by dost práce. V dnešní době optimista si nakupuje do zásoby potraviny, pesimista se učí cizí řeč a realista se učí střílet.

A to tvé jméno - trochu mi připomíná jméno soudně uznaného gaunera současné doby. Do řady se dá řadit i lžiministerský předseda, který oslavuje vrahy, chemik-který osobně zodpovídá za cca 800 miliard dluhů a teď chce, abychom to vše zaplatili.

Tobě mohu pouze napsat : blahoslavení chudí duchem, jejichž je království nebezké.
05. 08. 2010 | 08:52

lékař napsal(a):

Hovne, trpět třídní nenávistí, je nemoc. Proč se nedáš léčit?
05. 08. 2010 | 09:18

amdg napsal(a):

Hrdinové postupně odcházejí na zasloužený odpočinek, kohout ještě párkrát zanotuje podle počasí a konečně bude po budování čehokoliv. Abychom si vytvořili nové mučedníky. Na dobu bez zasloužilých a politických se těším už od dětských let. Dožiju se. Noví snad už nevzniknou. A pohádky byl zvonec.
05. 08. 2010 | 09:21

veverka napsal(a):

jan holubář

"Ta nechuť k demokracii, stesk po jakešovi"

Podsouvání někomu něco co neřekl a následné útočení na to je demagogie.Nemáš argumenty,tak plácáš.
05. 08. 2010 | 09:28

Virlex napsal(a):

Nemáme právo soudit |Maščíny, jak prohlásil servilní Nečas na včerejším pohřebním panoptiku?
Fajn, pak ovšem nemáme ze stejných důvodů ani právo je glorifikovat.

Avšak že bychom je nesměli ani zařadit? Top jistě ne.
Bandité...
05. 08. 2010 | 09:30

veverka napsal(a):

rejpal

"Nemohu souhlasit s názorem, že jsou tu dvě skupiny - ti, co hájí Mašíny a ti co hájí komunisty. Je zde ještě třetí: ti co nepochybují o zločinné podstatě režimu v 50. letech, ale přesto nehájí Mašíny. "

Přesně tak.To ovšem lidé s bolševickýmm myšlením(kdo nejde s námi jde proti nám) nikdy nepochopí.
05. 08. 2010 | 09:35

Virlex napsal(a):

To Veverka

Zajímavé. Z Holubářova příspěvku skoro plyne, že demokracie = podřezávání? Komu se nelíbí hrdlořezectví, je proti demokracii? Takto se to tady pojímá?
05. 08. 2010 | 09:38

Sláma napsal(a):

Zastávám názor, že dobrými úmysly nelze ospravedlnit všechny metody. Tak to jen hlásili bolševici a mnoho z nich to hlásí dodnes, ať již to je ultrabolševik Kohout či bývalý svazácký funkcionář Nečas. Pro nás, domnívám se, že naprostou většinu, platí určité morální principy, nejvýstižněji zformulované v desateru a systém práv, zformulovaný v Deklaraci práv ... Pokud by Mašínovci zabíjeli v přestřelce s ozbrojenými složkami, budu jim tleskat. Ale podřezání spoutaného venkovského policajta, který podle všeho ani nebyl komunista, stejně jako zastřelení účetního, který určitě nebyl ani komunista, ani člen lidových milic ani nic podobného, to je morálně neospraveditelné. Myslím, že otec Mašínů pplk. Josef Mašín, hrdina protinacistického odboje se musí v hrobě obracet.
05. 08. 2010 | 09:38

rejpal napsal(a):

Sláma
Mě by stejně zajímalo, jak je to s tím členstvím v LM u toho účetního. Včera se to zase objevilo v nějakém článku jako axiom, jiné zdroje to popírají. Nemohu se zbavit dojmu, že tahle věc se záměrně zdůrazňuje proto, aby ti oslavovatelé zahnali nějaký vnitřní hlas, že to přece jen tak úplně černobílé nebylo.
05. 08. 2010 | 09:43

Old napsal(a):

Tohle napsal o loupežných vrazích syn zavražděného:
http://www.novinky.cz/domac...

Jinak na snímcích podříznutého a spoutaného člověka je rovněž vidět "veliké hrdinství" obdivovaných vrahů.
Zvláštní, že je někdo může obdivovat.
05. 08. 2010 | 09:48

Bert napsal(a):

Mám hrůzu z toho jestli se Sobotka stane prezidentem. Jestli ano tak mašíni ty medajle nakonec dostanou. Takže všichi povinně k volbám do senátu a poslat ODS tam kam patří!
05. 08. 2010 | 10:00

rejpal napsal(a):

Old
No, osud té rodiny skutečně neodpovídá představě o koministech, milicionářích a jiných pohůncích režimu. O tom, že policisté byli svázáni se psalo již v 60. letech a kupodivu, celá historie tak jak je popsaná v "kriminálce" Teror, je velmi málo redigovaná a upravované.Propagandě KSČ nejvíc ze všeho vyhovovalo to, jak se to stalo.
05. 08. 2010 | 10:03

gaia napsal(a):

Kohout je Mašínů švagr je ženatý s jejich ségrou tak bodejť by je neadoroval.

Já taky ještě ze školy pamatuji jak jsme se museli učit jeho básničku Stalin slunce Stalin světlo.

On je schopný napsat cokoli divím se že to někdo čte.
05. 08. 2010 | 10:45

Midori napsal(a):

Mělo by zaznít: "Ať je vyslechnuta také druhá strana", pokud chceme předstírat demokracii.
Druhá strana, pozůstalí po zavražděných, se vyjádřila: "Skupina kolem Mašínů byli vrazi, loupežní, bezcitní, cyničtí".
*
I za války jsou činy jako podřezávání zajatců brány jako zločiny.
Je nechutné, když Štětina (jak ten pěkně uměl psat o zemi kde zítra znamená včera), Topolánek (ten nebyl komanč jenom díky reakci jeho rozumnější bývalé ženy), Nečas (známý svazák, málem se připosral, když měl kdysi vzít nějakou větší funkci), Sobotka (korouhvička, pro kariéru vše)
hovoří o boji proti komunismu.
05. 08. 2010 | 11:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a hrubé nadávky obsahující text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 08. 2010 | 13:51

DavidS napsal(a):

silspok
Než budete někomu doporučovat, aby se informoval, přestaňte psát nesmysly o mrtvých civilistech v Drážďanech v řádu statisíců a malém významu náletů na německý průmysl
rejpal
Ač příznivec skupiny Mašínů jako chlapů s rovnou páteří, Váš postoj beru
05. 08. 2010 | 16:26

Navvy napsal(a):

Pavel Kohout je naprosto odporná postava našich dějin. Nic na tom nemění ani jeho emigrace vynucená tím, že v 68. zvolil špatný kabát. Je to symbol toho největšího hnusu 50. let. Takový Emanuel Moravec bolševické éry.
05. 08. 2010 | 16:51

gaia napsal(a):

to Navvy
a když mu Alena Vránová nasadila parohy tak si šel stěžovat na Uliční výbor. Četla jsem to v časopise v rozhovoru s ní.
Dovedete si něco podobného představit?
05. 08. 2010 | 18:10

Monika napsal(a):

Nemohu Pavla Kohouta soudit jako člověka nebo pro jeho politické názory (každý má snad právo na názorový vývoj); jako literát - zejména dramatik a prozaik - je však excelentní. Jeho "Katyně" je jedním z nejlepších českých románů 20. století, jeho současné filmové scénáře, napsané společně s Jelenou Mašínovou (Konec velkých prázdnin, 10 způsobů lásky) jsou vysoce nadprůměrné. Ani jako básník nebyl špatný, i když obsahově je to z dnešního pohledu naprosto k neuvěření:

SLOVO K SOUDRUHU STALINOVI

Kdykoliv básník vchází do prosince,
docela jistě potkává ten zjev:
slovo je náhle drobné jako mince
a jako vločka na rtech taje zpěv.

A proč tak tence zní mu zpěv i slova ?
Protože láska, naděje a cit,
protože všechno, všechno co k Vám chová,
je víc než člověk umí vyjádřit.

Vlastními ústy neumím to říci.
Ať se to za mne říci pokusí
pohádka-bajka, kterou kolchozníci
vyprávějí si o Vás na Rusi:

„Car moří severních byl vztekem bledý.
Má jeho sláva zhasnout jako stín?
I kázal vodám zardousiti ledy
sovětský parník – slavný Čeljuskin.

Obrovská loď se zmítala jak hračka
v ledové pasti. Tmavě vyla noc.
A tehdy prý pustili z klece ptáčka.
,Leť, drahý, leť a volej o pomoc!’

Doletí ptáček k městu obrovskému
a křehkým hláskem volá na lidi:
,Čeljuskin tone! Pospíchejte k němu!’
Však nikdo z nich ho v spěchu nevidí

a nikdo si ho, ptáčka, nepovšimne.
Tak marně capká dlouho do noci,
až pod souhvězdím z rubínu si zdřímne,
znaven svým letem a svou bezmocí.

Tu slyší hlas: ,Zdaleka letíš, malý?
Copak tu hledáš u kremelských hvězd ?
Tebe jsem ještě neviděl...’ To Stalin!
A jemu ptáček sdělil hroznou zvěst.

I poslal Stalin prudké ledoborce,
i poslal Stalin smělé piloty
s příkazem rozbít vzteklé kry, jež horce
drtily krásné lidské životy.“

Takovou zkazku o Vás vyprávějí
sovětští lidé všude na Rusi.
A já – já věřím pravdivosti její!
A za svědka svůj národ beru si.

To Vy jste poslal do Čech v pravou chvíli
uralské tanky jarem vonící.
To Vaše ruce vlaky naložily,
když český člověk neměl pšenici.

Vy víte vždycky – v každém okamžiku –
čím žije a v co doufá každý z nás.
A proto je tak slabé slovo díků
a dokonce i básním vázne hlas.

Vám, který dnes jak tenkrát Čeljuskince
chráníte naše lásky od bitev,
posílám pozdrav, drobný jako mince,
zato však vroucí jako vlastní krev!

1952
(téhož roku skupina bratří Mašínů přepadla vůz vezoucí výplaty, při přepadení zemřel Josef Rošický...)
05. 08. 2010 | 18:23

LEVAK napsal(a):

Jan Masaryk před auditoriem důstojníků ministerstva národní obrany, 4.3.1948:
"Moje krédo v této dramatické době bylo jasné.Když se přiostřila situace,neuvažoval jsem ani minutu,kde je moje místo.Je to s lidem,s Čechy a Slováky,které miluji.Slyším-li hovořit o lidech,kteří začínají odboj,píchne mne u srdce.Odboj proti Hitlerovi ano - ale odboj proti vlastní krvi,vlastním bratřím a vlastní republice nikdy."
05. 08. 2010 | 18:55

DavidS napsal(a):

A než se chudák Jan Masaryk zorientoval už letěl z okna. To je fakt na levačku.
05. 08. 2010 | 20:11

Admirál napsal(a):

Monika - Pavel Kohout je jedním z nejlepších česských spiovatelů.

Katyni jsem četl, je to skvělý román.

I Vámi uvedená básnička svědčí o neobyčejném talentu.

Také ale svědčí o nedostatku kritického myšlení.

Z Pavela Kohouta z let 50. nedostatek kritického myšlení jen čiší.

Je naprosto nejzářnějším příkladem "svazáctví, bolševizmu". Jeho životní křivku by měli novodobí následovatelé novodobí "svazáci/bolševici" pečlivě sledovat, jako vzor nebo pro ty s větší sebereflexí odstrašující případ.

Osobně si nejsem jistý, zda nedostatek kritického myšlení se dá zlepšit účinkem životních zkušeností. Asi jak u koho.

Nejsem si tím jistý ani v případě Pavla Kohouta.
05. 08. 2010 | 22:31

neakademik napsal(a):

Pavel Kohout je predevsim komunista a z toho duvodu ma byt potrestan. Je ale krestanske vinikum odpoustet. Ja jsem si tedy myslim, ze by se mu melo odpustit. Ale napred povesit, pak odpustit.

Klvana pracoval pro tabakovy prumysl a oblboval lidi, aby si skodili svemu zdravi. Z toho se uz nikdy nedostane, to si mel rozmyslet, nez si od nich ty prachy vzal.
06. 08. 2010 | 07:19

rejpal napsal(a):

neakademik
No, já s tím hodnocením Kohouta bych byl přece jenom relativnější. Byl totiž jeden z těch, kteří své názory měnil dávno před rokem 1968, kdy se "lámal" pohled na svět u řady bývalých aktivistů. S establishmentem si užil své, a ten ho srdečně nenáviděl (stejně jako dalšího umělce Jana Procházku, který už v polovině 60. let dost otevřeně kritizoval chování režimu a jeho představitelů). Sám jsem znal jednoho jmenovce, který měl čas od času problémy jen kvůli jménu a domnělé příbuznosti. Jiná věc je, že, tak jako každý z nás, se jen obtížně vyrovnává s některými stíny minulosti a možná jim čelí současným vášnivým antikomunismem. Není sám. Jen mu na rozdíl od řady jiných věřím, že to nedělá z prospěchářství, ale z vnitřního přesvědčení.
06. 08. 2010 | 09:11

Jiří napsal(a):

Už toho nechte. Dívejme se do budoucnosti a neschovávejme se neustále za něco. Neoslavujme vrahy, ale trestejme je.

Kdo vraždí z jakéhokoliv důvodu je pouhý sprostý vrah a ničím se to nedá ukecat a omluvit. Lidé mohou, ale tam nahoře bude spravedlivě souzen jako vrah. Nikdo nemá právo brát život druhému, když mu ten život nedal. Mašíni to dělali z vlastního prospěchu, protože nenáviděli režim. Každý, když něco nebo někoho nenávidí - tak bude vraždit???
MAŠINI - VRAZI
Ty prasečiny s těmi nečiteknými kody vynechte administrátore.
06. 08. 2010 | 09:34

Navvy napsal(a):

Pavel Kohout se nijak nelišil od nejtvrších bolševických kádrů své doby. V 50. letech zcela prorežimní umělec a bezcharakterí udavač, jakmile viděl, že se situace mění k liberálnějšímu soc. režimu, naskočil "včas", tedy dávno před pražským jarem, na tuto nadějnou vlnu. Spletl se, tak musel chtě nechtě obrátit kabát. Někteří dobří literáti říkají, že je náš nejlepší současný dramatik. No, každý si to nemyslí a tomu co píše se tak nějak nedá moc věřit. Píše (řemeslo docela umí), pořád stejně - tak jak si to žádá doba. Jen si vezměte jak nedávno vláčeli novinami Kunderu. A Kohouta div neprohlašují za svatého.
06. 08. 2010 | 14:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

https://www.youtube.com/watc...

Viva La Revolutia !

Nečas, Kočárník, Dyba, Klaus, Dlouhý, Kalousek, John a spol. :))
06. 08. 2010 | 14:48

Pytel napsal(a):

Hoven si plete, co je nahoře a dole. (Rasismus a třídní nenávist.) Proto se mu podívejte na top hlavy! A je hned jasněji.
06. 08. 2010 | 23:35

Petr Nagy a Pinočetka senátní napsal(a):

Odbojáři jsou tady,ne v cizině, kde je také využili na propagandu předem domluvenou mezi USA a SSSR.Čistky a vraždy byly na denním pořádku, jak v USA,tak sektoru SSSR.Zbytečně se vzrušujete, v USA je brali, jako nesplehlivé vrahy!Šoupli je do Koreje, ať se vyřádí!Moc humbuku!
07. 08. 2010 | 11:10

Janek napsal(a):

Z polemiky jsem Janek, pominu-li Horákovou jako ženu, není mně jasno zda P.farář Toufar z Čihoště, proti režimu potvrzeném při volbách 99% národa, bojoval myšlenkami při kázání, nebo rukama taháním za mechanizmy, při tom zjevně nikomu NEublížil, padl a při tom NEní hrdina.Takových asi byla převážná většina , kteří věřili, nebo se domnívali, že po 4 letech budou volby a vše bude jinak a nějak přežijí. A co takový Slánský , naučil se výpovědi nazpaměť a přesto NEvím, zda-li by NEměl být HRDINA. Navíc o žádném není povědomí, zda vrazi je připravili o život, "ze předu", nebo "ze zadu", jak v v této polemice taky důležité.
09. 08. 2010 | 19:39

raketa napsal(a):

Na Masinach se mi nejlip libilo, ze nevahali poyvednout a tvrdou pesti drtili ty bolseviky a jeste jim zapalili slamu.

Kalvana je profik, flexibil a skoda, zemu zatim nic nevyslo, ani rakety.
14. 08. 2010 | 22:12

Nerealista napsal(a):

Poněkud nešťastné načasování si zvolil devětadvacetiletý muž, který se rozhodl sprejem poničit vůz trutnovské policie.

Do akce přímo před stanicí se totiž pustil ve chvíli, kdy poblíž probíhalo cvičení.
13. 01. 2011 | 21:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy