Irské farmy

16. 12. 2011 | 20:24
Přečteno 4708 krát
Mikropříběh

Říkejme mu Liam. Narodil se ve Spojených státech a předkové, stejně jako desítky milionů Američanů, mají rodokmen končící v Irsku. Liam studuje na věhlasné škole, podle některých žebříčků nejlepší na světě. Je to půvabné místo v zastrčeném kousku Nové Anglie, kde barevný piják podzimního listí už před časem zmizel pod vrstvou slonovinového sněhu.Liam je teď v Praze, upíjí plzeň v Lokálu na Novém Městě pražském a vypráví mi o prokletí irských farem. Katoličtí Irové jsou pověstní rozvětvenými rodinami. Podle staleté tradice, stejně jako tomu bylo kdysi u nás, dědí farmu prvorozený syn. Zbývá šest až dvanáct sourozenců, kteří nedědí nic, a tak většinou - historicky vzato - berou roha. Liamova rodina nedědila, je tedy dnes ve Státech. Strýcové jsou úspěšní právníci, tety dělají byznys, bratranci studují na Harvardu.

Většinu šťastných dědiců farem uvěznila tradice v chudobě irského venkova. Jednoho takového příbuzného viděl Liam nedávno u zabláceného auta s vybitou baterií, jak poslouchá rádio a čeká na odtahový traktor. Dějinný poker rozdal i u nás víc takových “vítězných” postupek. Věnujme jim adventní vzpomínku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

berkowitz napsal(a):

Nebyl by někde zbytečný radárek a nádavkem k tomu koleda od"brdské" pěnice Vlastičky?
16. 12. 2011 | 20:33

Nutrionidní fytiologikorfuseuio napsal(a):

Amen, ovšem druhorozenost bude ceta k vítězství rozumu....pokud nezvítězí ambiciozní blbost a ukřivděnost, jak se tomu děje doposud.
16. 12. 2011 | 20:33

Pepa z depa napsal(a):

Milý berkowitzi, zbytečný radárek bude někde v Turecku ale k těm emigrantům a násilí a vůbec, by tady bylo jedno srovnání, které se objevilo v časopise DOBA SENIORŮ z října 2011 a po přečtení tohoto srovnání nám je z toho úzko. Najděte pět rozdílů mezi větami A a B: A/ Norský střelec zavraždil civilisty s poukazem na to, že se subjektivně cítil být ve válce se společností, která se vydala špatným směrem. B/ Bratři Mašínové zavraždili civilisty s poukazem na to, že se subjektivně cítili být ve válce se společností, která se vydala špatným směrem. ODPOVĚĎ: 1/ V Norsku se tomu říká terorismus a u nás 3. odboj. 2/ Norské oběti jsou oplakávány, české nikoho nezajímají. 3/ Norský střelec je označován médii za monstrum, bratři Mašínové za hrdiny. 4/ Norský střelec myslel svůj boj vážně, bratři Mašínové, sotva se prostříleli na Západ, začali žíti pohodový život a boj s komunismem ukončili. 5/ Norský střelec dostane nejtěžší trest, bratři Mašínové vyznamenání od současné české vlády. Leč jedna shoda tady určitě je: Norský střelec i bratři Mašínové řekli, že by to udělali znovu. A pointa v tom je, že česká vláda v tomto absurdním jednání nadále postupuje i v otázkách při plnění nasazení našich vojáků a to v rozporu s Ústavou ČR, v rozhodování při půjčování části devizového jmění patřící občanům ČR, které leží v ČNB, která jediná má a smí rozhodnout, svými konkrétními kroky ruku v ruce se zákonodárci porušují ÚSTAVU a ústavní principy a Ústavní soud musí tyto neústavnosti rušit, atd. atd. Z toho tedy vyplývá, že jsou porušována ústavní práva a v mnohém omezována všem občanům ČR. Jako jediná zbraň proti této protilidové vládě, občanům zbývá jediná možná obrana a to vystoupit proti tomuto v GENERÁLNÍ STÁVCE jako jeden muž a žena. V tomto smyslu se již spojili mnohé občanské iniciativy a UBS-MV a spolu s erudovanými odborníky připravili konkrétní uspořádání a běh občanské společnosti po té nenásilné hedvábné ZMĚNĚ. Tak a co vy na to? Vše podstatné najdete v ČESKÉ ARŠE. Dobré noci přeje 4.+8. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl.
16. 12. 2011 | 21:45

Baba napsal(a):

Pouvažujte o své mapě tabu.
16. 12. 2011 | 21:51

Divobyj napsal(a):

Autor

Jste bezohledný,pyšný,namyšlený hlupák.Nikdy jste nepoznal poslání prvorozeného.Absolutně nechápete,co je jeho úkolem v tomto životě na této Zemi.Namyšlení omezenci vašeho typu ženou tuto planetu do nevyhnutelné katastrofy.Fuj!
16. 12. 2011 | 21:57

Baba napsal(a):

Pst, ty p..o.
16. 12. 2011 | 22:15

ujo napsal(a):

Je to trochu jako do Kafky.
Proč přijel Liam do Prahy?
Proč se setkal zrovna s Vámi?
Proč o tom píšete?
Nebo snad naznačujete, že kdo neodešel do Států (nebo nevstoupil do jejich služeb, jako asi Vy) má smůlu a zůstal v blátě?
16. 12. 2011 | 22:40

melčákova pohanka napsal(a):

Pane Klvaňo,je mi z Vás smutno...Radar a cigára!
16. 12. 2011 | 23:13

Targus napsal(a):

To Tomáš Klvaňa:

Ze všeho nejraději mám neschopy zašité v neziskovkách žvanící neskutečné bláboly o tom, "kterak Jaromil ke štěstí přišel".

Na pohádky jsme tu už dost staří, v šesti letech bych vám takové výblitky žral, dnes se mi po nich obrací žaludek.

Až si opravdu vyděláte svůj první dolar poctivou prací a nikoli nablblým kafráním, pak se můžete přihlásit o to, abych vám - byť symblicky - oprášil ramena.
Do té doby budete pořád jen žvástal.
16. 12. 2011 | 23:18

Válečný štváč a vrah z Wall Streetu napsal(a):

Dobře napsaný blog. Uboze napsané reakce.
17. 12. 2011 | 00:33

historik napsal(a):

Netřeba chodit do Ameriky. Amerika to přes FED koupí, nebo zbombarduje.
17. 12. 2011 | 00:48

ludo napsal(a):

klvana
titulov to mas. dodnes som nevedel,ako vyzeras.cital som tvoje strategicke ,THE BEST posudky na ten radarik,nie tak davno co si silou mocou mojim bratrum z cech prezentoval.vies klvana chod do reklamy tam nabijes kasy tiez,ale nedavaj v sazku zivoty mojich bratru,ked pride na lamanie chleba,vies co je za zradu svojich...
17. 12. 2011 | 01:13

honolulu napsal(a):

SMILUJTE se nad blbym, tezkopadnym v mysleni, (ja honolulu) co chce pan autor rici ? A jeste, je zde nejaky cizi jazyk a pani doktorka Baba zde mluvi o vecech, ktere vzrusuji ?
Do skole muze chodit kdo chce. Ale za moje ohodnoceni humanitarnich skol me dnes pan Stejskal smazal, za hrube poruseni atd...

Pepo z Depa, proc komousi zabijeli po 48 vojaky, kteri prosli Duklu ?
17. 12. 2011 | 01:47

Iwan napsal(a):

Copak, pane Klvaňa, dostal jste novou zakázku? Mediálně připravit zničení českého zemědělství (respektive toho, co z něj zbylo)? Máte za úkol přesvědčit české obyvatelstvo, že zemědělství už dnes k ničemu není, že je to vlastně jen taková koule na noze? A za vámi pak přijdou korporace, které se ochotně nabídnou, že za určitou sumu nás toho hrabání se ve hnoji zbaví... Tak hodně štěstí, jako s radarem!
17. 12. 2011 | 05:39

Pompeius Magnus napsal(a):

Á, pan Klvaňa. Advetní příběh o tom,kterak pyšný a zlý zbohatlík ničí své sousedy byste neměl? Zbohatlík, který v místě ani nebydlí.......Zbohatlík, který vede soudní spory s cílem zbídačit a zruinovat své chudé sousedy..... Jste ošklivý navenek i uvnitř. Tak o čem a v čím žoldu nám budete lhát letos?
17. 12. 2011 | 06:06

stále rebel napsal(a):

Zlotřilí politikové a zbrojaři asi nemají pro Klvaňu kšeft a tak píše o irských farmách.
Klvaňo, co si tak dát nějaké repete a potěšit nás nějakým propagandistickým materiálem o radaru?

Zase bychom se dověděli, jaká je to jedinečná a i našemu zdraví prospěšná technologie, jak to všichni chtějí jen ne hloupý český občan, něco o tom, že ti, kdo jsou proti radaru jsou placeni Moskvou a podobné pitomosti.

„Někdejší novinář a prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa se stal koordinátorem vládní komunikace programu protiraketové obrany. "Budu trvat na tom, aby lidé o radaru dostali co nejvíce informací,"
prohlásil Klvaňa, který byl do nové pozice jmenován v pátek. „
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/byvaly-klausuv-mluvci-bude-cesky-pan-radar-f20-/zpr_nato.aspx?c=A070528_073206_zpr_nato_pal

A opravdu dostávali „informace“ jedna radost a ještě si „informování“ museli zaplatit prostřednictvím daní.
17. 12. 2011 | 06:21

Plk.Kurvice napsal(a):

Klvańo, kde máš svůj radar? Ten už si sebou snad vezmeš do hrobu. Ještě dnes se mi z tebe zvedá žaludek, jak tě tato promodralá fuj-stránka tlačila dopředu s radarem vstříc českým primitívům.
17. 12. 2011 | 06:24

plk. Kurvice napsal(a):

50 mil. Kč vyčlenili ODS, Zelení a Černoprd. na to, aby si občané ze svých vlastních daní zaplatili své vlastní ohlupování. Vzpomínám si, jak tato stánka Aktuálně.fuj spustila špionománii, kolik se tu prochází špiónů Moskvy, jak často chodí Zeman na ruskou ambasádu apod. To byla ale svoločská kámpań.Kolik z těchto peněz spadlo Aktualně.fuj do kapes? Že sedí vrchní agent CIA ve vládě - Vondra, to je této stránce dodnes úplně buřt. Kdo tuto stránku vlastně financuje?
17. 12. 2011 | 06:42

Saltzman napsal(a):

Prvorozený nemá štěstí že dědí grunt a zůstává na něm hospodařit. Je to úvazek vnuceného způsobu života a ne každý se s tím vypořádá. Může i přijít špatným hospodařením o ten grunt. Špatným, protože to prostě prvorozeného nebaví, nemá na to talent.
Na druhou stranu tradice je tradice a má své opodstatnění. Lepší genetický výběr potomků obstojí v soutěži a kvalita nakonec se prosadí. Staré rody hospodařící na polnostech, to byl základ státní sýpky. U nás to změnili komunisté na úplné neštěstí rodů. Dnešní rodové tradice jsou natolik tragicky opuštěny, až dokonce potomci své předky namísto pohřbů s obřady ponechají v urnách skladem obci, jakoby to bylo obtížné smetí. Bez polností a třebaže i bohatí, se potomci rodů vysmívají tradicím. Vůbec netuší, že rodina je základ státu, nebo nechápou spíš toho smysl.

Jak krásné by bylo, kdyby namísto pachtění se po širém světě za prachama, by synové, vnuci znovu obdělávali děděné pozemky, starali se o obec v které se narodili a v které by chtěli i umřít. Stařešinové rodů by měli své vyhrazené místo na dožití a jejich rady by měly zase váhu. Potomci však jsou zblblí komunistickou propagandou, že prý "...korýtko ti synek udělá" a tak nechtějí nic mít se svými rodiči a předky, kteří jim připadají, že jsou na obtíž. A tak máme problémy s důchodci, namísto rodovou tradici a jistotu soudružnosti v rodinách i státní neschopnost vše zvládnout. Protože rodina už příliš dlouho není základem státu.

Návrat ke kořenům, to by bylo řešení. Jenže to lze pouze doporučit a nejde to nařizovat. Takže prvorození mají smůlu, že podědili své starce. Proto majetky prodají, starce opustí a zmizí od odpovědnosti. Jednoduše zklamou své předky. Chtělo by to statistický přehled o stavu rodových majetků i samotných rodů. Pak by stát snad konečně začal s podporou rodin.
17. 12. 2011 | 07:09

Yosif K napsal(a):

16. 12. 2011 | 21:45
Pane Pepa z depa, obcas pisete jako z komunisticke materske skolky - pripravky na VUML, obcas mivate zajimava prirovnani.

Kdyz uz jsme u tech prirovnani, Masinovci zabijeli prevazne ozbrojene policisty (a ucetniho), Bervik zabijel prevazne studenty ci deti.
Deti jsou oplakavany - ironii osudu se ucastnili tabora solidarity s palestinskymi teroristy, kteri take zabijeji neozbrojene deti a drahnou chvili se domnivali ze Bervik strili slepymi a je soucasti bojovky - predstavujici "bezohledne israelske okupanty". Ve skutecnosti vsak Bervik pouzil modus operandi pouzivany palestinskymi teroristy pri utocich na zidovske skoly a skolni autobusy.

Palestinsti vrazi propusteni nedavnou vymenou za zakladaka Gilada Schalita zhruba z 50% hlasaji, ze by vrazdili znovu a ze budou vrazdit i nadale.
Vase prirovnani by bylo jeste zajimavejsi, kdybyste do nej zahrnul i PALESTINSKE TERORISTY - to by se asi vetsine levicovych soudruhu nelibilo.
17. 12. 2011 | 07:54

Yosif K napsal(a):

16. 12. 2011 | 21:45
Pane Pepa z depa, obcas pisete jako z komunisticke materske skolky - pripravky na VUML, obcas mivate zajimava prirovnani.

Kdyz uz jsme u tech prirovnani, Masinovci zabijeli prevazne ozbrojene policisty (a ucetniho), Bervik zabijel prevazne studenty ci deti.
Deti jsou oplakavany - ironii osudu se ucastnili tabora solidarity s palestinskymi teroristy, kteri take zabijeji neozbrojene deti a drahnou chvili se domnivali ze Bervik strili slepymi a je soucasti bojovky - predstavujici "bezohledne israelske okupanty". Ve skutecnosti vsak Bervik pouzil modus operandi pouzivany palestinskymi teroristy pri utocich na zidovske skoly a skolni autobusy.

Palestinsti vrazi propusteni nedavnou vymenou za zakladaka Gilada Schalita zhruba z 50% hlasaji, ze by vrazdili znovu a ze budou vrazdit i nadale.
Vase prirovnani by bylo jeste zajimavejsi, kdybyste do nej zahrnul i PALESTINSKE TERORISTY - to by se asi vetsine levicovych soudruhu nelibilo.
17. 12. 2011 | 08:25

Pane Klvaňa, proč se nechliubíte že jste napsal(a):

mluvčím uhlobarona?
Mám rád novináře. S některými raději nemluvím
I přesto, že Bakala novináře vylíčil v tom nejlepším světle, v praxi se jako jejich přítel neukázal. Právě ParlamentníListy.cz se totiž se svou snahou položit mu několik otázek se zlou potázaly.
Usměvavý Bakala byl zprvu evidentně natěšen a naladěn na rozhovor, na členku redakce se příjemně smál. Poté, co však uslyšel název média, výrazně otočil.
Úsměv vystřídal vztek. Vám nic neřeknu
On, i jeho mluvčí Tomáš Klvaňa (neúspěšný lobbista za radar, někdejší mluvčí prezidenta republiky, pozn. red.) zvážněli a rezolutně odmítli zodpovědět jakýkoliv dotaz. I přesto, že do chvíle, než uslyšeli název redakce, byli k verbální komunikaci s její příslušnicí evidentně velmi svolní.
Redakci však posléze velmi výmluvným gestem, úkroky vpřed a tedy i vynuceným vytlačením redaktorky, pomyslně a velmi slušně poslali do patřičných míst. Nutno však dodat, že vůči ostatním novinářům, které Bakala v projevu chválil, byl Bakala velmi vstřícný.
17. 12. 2011 | 08:32

Yosif K napsal(a):

Pane Patr, spise bych to nazval ze mestsky ultraproletar Pepa z depa plivl po Klvanovi a po Masinech, aniz by se staral o sedlaky a anoz bych se ja staral o sedlaky, proti kterym nic nemam.

Sedlaci vetsinou nemaji spolecneho nic s bolseviky a pomatenymi anarchisty a s bankami maji spolecne "jenom" to, ze si tam masove pujcuji penize na nakup traktoru, kombajnu apod - vetsinou s dotacemi od EU nebo PGRLF. O sedlacich toho vite asi stejne jako o zivote na Marsu - mozna jeste neco tak z citanky - z rule odsneycetby romanu KV Raise.
17. 12. 2011 | 08:42

Holubář napsal(a):

autor:
Tak trochu plagiát, ne? Zatímco brácha si ve městě vesele popelaří, já mám zdědit grunt? Ne, tatínku, já ten grunt nechci. A smrtka se směje a nesmí ani naznačovat.... To bylo nejen vtipné, ale i setsakra poučné. Vaše dílko je jenom....co vlastně? Nic.

honolulu:
Nemusím, ale tak trochu musím. Zastat se Pepy z depa. On přece komunisty neobhajuje ani jediným slovem.
Z vaší podrážděné reakce trochu (pardon) čiší heslo: "Kdo nejde s námi, jde proti nám".

S úctou Holubář
17. 12. 2011 | 09:10

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Kdyby se všichni obyvatelé této země chovali jako rodina Mašínů, těžko bychom byli v tomto srabu. Už Neruda nás nabádal, abychom byli z křemene. V Jihlavě působil v padesátých letech nechvalně proslulý vyšetřovatel Stb Antonín Achylis. O jeho sadismu kombinovaným s primitivní náturou podávali svědectví političtí vězni už v osmašedesátém. Co prováděl s kněžími volá do nebes. Škoda, že jsme neměli nějaké jihlavské Mašíny!
17. 12. 2011 | 09:17

krajan napsal(a):

Asi je to příliš zašifrované sdělení.Netuším,co tím chtěl básník říci.Snad abychom se všichni odstěhovali do Ameriky,anebo - koukejte i irští farmáři jsou chudí. Jen mi není jasné,kde ten pan Liam vzal peníze na tu nejvěhlasnější univerzitu.
17. 12. 2011 | 09:25

Jana Pechová napsal(a):

Navím pane, jak chudý je irský venkov, nikdy jsem tam nebyla. Ale rozeberme si váš text.
Venkovan stál u zabláceného auta s vybitou baterií.
- baterie u auta se může vybít každému z nás a bez ohledu na cenu a typ vozu. Totéž platí o blátě. Jste-li v terénu, těžko udržíte nablýskaný luxus.
... jak poslouchá rádio a čeká na odtahový traktor
- z čehož mj. vyplývá, že šlo skutečně o terén. Navíc, on v klidu čekal na odtahový traktor (který mu nejspíš patřil a volal buď členovi svojí rodiny anebo svého zaměstnance), neseděl tam na pangejtu s hlavou v dlaních, jakože z čeho tu odtahovku zaplatí.
Vy se jako manažer těžko umažete od bláta. Farmář zase nepotřebuje šaty od Armaniho.
Světové ekonomické problémy vznikly v prostředí plném řečí, jaké důvěrně znáte, nikoli na irských či jakýchkoli jiných farmách. Jste mimo mísu. Namísto adventního dojímání se nad blátem venkova poděkujte, že máte díky těmto lidem co jíst.
17. 12. 2011 | 09:30

jméno napsal(a):

Doplnění: Liam sedí v Praze u piva a dodává, že svoji půjčku na školné bude splácet on a ještě i jeho děti, a to za předpokladu, že bude on a jeho rodina schopna vůbec splatit hypotéku, kterou si vzala kvůli úhradě nečekané operace jednoho ze členů rodiny, který sice měl zdravotní pojištění, ale na jiný druh zdravotních problémů.
17. 12. 2011 | 09:39

stále rebel napsal(a):

Když už rozebíráte věcnou stránku textu tak taky jednu technickou.

Porodnost v Irsku se za posledních dvacet let pohybovala kolem 2 dětí na ženu

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsdde220&plugin=1

To „ Zbývá šest až dvanáct sourozenců,“
asi patří do začátku minulého století
17. 12. 2011 | 09:52

Fialový Krokodýl napsal(a):

Jenom mi vrtá hlavou co, mimo tradice, drží prvorozeného u toho farmářského řemesla. Kdyby to nechtěl dělat, tak tu farmu buď prodá, nebo jí může někdo pachtovat, atd.
V Irsku jsem strávil přes pět let a rozhodně nemám pocit, že by farmáři patřili do nějak sociálně slabé skupiny lidí. Prostě dělají zemědělskou prácí. Co je na tom za prokletí, respektive co tím chtěl autor blogu, případně zmiňovaný Liam sdělit mi zůstává záhadou. Na vlastníky zemědělských výrobních prostředků, navíc ještě pravděpodobně nezadlužených nebude asi místní krize dopadat tak těžce, jako na ty, co jsou závislí na platech. Jíst se musí a irské hovězí, případně skopové, se bude prodávat stále (a to i mimo insolventní Evropu). Je snad pointou ta vybitá baterie? Oh sure, this could not happend to the solicitor in the New York could it?
17. 12. 2011 | 09:59

sněženka napsal(a):

tady zas někomu smrdí manuální práce
17. 12. 2011 | 10:04

modrý edvard napsal(a):

Věnoval jsem příbuznému tichou vzpomínku. Představuju si, že na irském venkově je klid, přátelské vztahy, relativně pěkná příroda, furt tam prší, lidi se tam nepředřou a nikdo neumírá hlady. V sobotu chodijó všichni do putyky a zpívají irské balady. Asi bych chtěl být irským farmářem.
17. 12. 2011 | 10:10

deep throat napsal(a):

Pane autore,
někomu trvá poměrně dlouho, než se historicky znemožní. Vy jste našel superzkratku, tu radarovou mám na mysli. To jen pro případ, že byste měl příliš dlouhé vedení. Máme svobodu projevu, klidně si pište mikro či makropříběhy, zkuste nám nasypat ještě trochu písku do očí. Vaši důvěryhodnost jste však v Čechách u většiny normáleně uvažujících lidí definitivně ztratil. Co takhle změnit jméno! Blogger John Shorenstein nebo Fred Harvard, to by byla bomba.
17. 12. 2011 | 10:15

Milton Friedmannová napsal(a):

Ponížení práce, která tvoří hodnoty a povyšování práce v kanclech nad práci tvůrčí, je zlo dnešní doby. Jsou to ty protiklady, které vedou k nerovnováze a nutnosti zhroucení kapitalismu. Kapitalismus má dle Marxe mateřská znaménka(např. rozdíly mezi městem a vesnicí, manuální a duševní prací), která se ale v dnešní době rozrůstají ve smrtelný sarkom. A tomuto sarkomu chce autor ještě zapalovat púoslední adventní svíčku?

S čím kdo zachází s tím také schází, doufám, že ten sarkom postihne též ty autorovy právníky a byznysmeny. Společnost by se tím jen očistila.

Takže já zapaluji poslední adventní svíčku za očistu polečnosti od lidí s rozleptaným mozkem.
17. 12. 2011 | 10:15

berkowitz napsal(a):

Radio Jerevan : ten irský farmář nebyl irský, byl to farmář čínský, nejmenoval se Liam, ale Li-Am. A protože je v Číne politika jednoho dítěte, tak ta farma mu připadla automaticky!
17. 12. 2011 | 10:18

dojná kráva napsal(a):

berkowitz

ten Liam je mi též podezřelý, irský potomek by se měl jmenovat Patrik.

A lidé by měli něco pěstovat doma. Má se jíst to, co vyrostlo v našem zeměpisném pásu, je to nejzdravější. Za zdravé potraviny jednou budou lidé platit zlatem. A právník s byznysmenkou o ně budou žebrat.
17. 12. 2011 | 10:25

Kala napsal(a):

Jeden takový sedlák stojící v blátě či na hnojišti své farmy má pro lidi i planetu větší cenu než deset právníků nebo finančních analytiků.
17. 12. 2011 | 10:30

dojná kráva napsal(a):

myslím, že komunikace se studuje proto, aby člověk uměl komunikovat s lidmi. Zde jsem si přečetla profil autora, má prý z komunikace doktorát, ale svou blogovou komunikací popudil všechny blogery. Asi by měl vrátit školné.
17. 12. 2011 | 10:37

súctou Váš 2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan napsal(a):

Klvaňo Liam fňukal v pražském báru jak chudák dopadl on a jeho rodina kancelářských bytostí - homo oficus. Lékaři mu udělali rozbor krve a v ní našli vysoké koncentrace :

a) zpomalovačů hoření
b) ftalátů
c) reziduí DDT
d) bisfenolu A
a další koktejl chemickejch sajrajtů.

Kdežto příbuzný z irského venkova jediné čeho měl více v krvi byl zbytkáč whisky.

Zdravím Vás všechny malé chemičky s velkým bříškem eufémisticky zvoucí se lidé.
17. 12. 2011 | 10:40

sněženka napsal(a):

Fialový Krokodýl

právník v New Yourku uvízne v dopravní zácpě a zmešká tak životně důležitý proces a pak ho raní mrtvice.
Myslím, že farmář čekající na odtah, pěkně v přírodě a nestresován, že něco zmešká, je na tom daleko lépe. A večer ta hospůdka s tullamore dew a přáteli, nemá chybu.
17. 12. 2011 | 10:41

Divobyj napsal(a):

Šašek z Jihlavy
Obvykle míváte celkem dobré názory.
Obyčejné zločiny však nelze zakrývat jakoukoliv ideologií,i kdyby byla sebeušlechtilejší!
17. 12. 2011 | 10:43

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Divobyj
Určitě znáte historii rodu Mašínů - hrdinství jejich otce, statečnost a trpký osud jejich matky i sestry. Já se jim nedivím, sami prošli peklem a tak se řídím známým: Nesuďme a nebudeme souzeni.
17. 12. 2011 | 10:52

Pepa z depa napsal(a):

Milý Yosif K, máte 100% pravdu i my máme zásadu, že jestliže jsme ještě něco nevěděli, neslyšeli a nebo neprožili, tak to neznamená ještě, ŽE TO NEEXISTUJE. Děkujeme za každou další radu a zkušenost a to myslíme úplně vážně. My ten 4. odboj máme proto, abychom ukázali všem lidem, že o svá práva a to i ústavní lze bojovati i bez prolévání krve a vůbec jakékoliv nesnášenlivosti. A k té agitce chceme jen podotknouti, že je založena na dialektickém materialismu a to je od sebe jak vy uvádíte asi tak daleko jako význam holinek a hodinek, které se také oboje natahují. Pro honolulu, význam Dukelské operace je nám velice dobře znám a také víme kdo se zasadil o svobodu NAŠEHO NÁRODA. K osobě Pepi z depa asi tolik: podstatnou část svého života, který do 30let odsloužil národu jako kvalifikovaný dělník v průmyslu, stavebnictví, atd. po té sloužil občanům při jejich ochraně a obraně proti těm nejhorším a těžkým zločinům i proti lidskosti. K tomu využil všech dostupných možností, aby to byla služba co nejkvalifikovanější a tak se stal JUDr. až ve svých 40ti letech. V závěru své služby bojoval s terorismem, drogami a všemi zrudnými činnostmi, které zdegenerovávají naše spoluobčany čím dál více a to i za pomoci těch elit a mafiánů, kteří nám tady v současné době vládnou a jsou u moci. Tak vám asi bude samozřejmně jasné, že by ho musela hanba fackovat, kdyby na sklonku svého života nepomohl všem obyvatelům a hlavně mladým s tímto zlořádem bojovat a vykydati jej. To je prostě to nejmenší co mohu udělati pro NAŠÍ VLAST, která doopravdy patří všem občanům ČR a nejem nelidům typu našich politiků a elit, kteří vládnou PROTILIDOVĚ a při tom jsou schopni porušovat a nedodržovat ÚSTAVU ČR. Tak kdo nás chce pochopit-pochopí a kdo nechce pochopit-nepochopí, ale lid jej odstraní od válu a odsune do přípustných hranic. Jo jo, to je vývoj přímo dialektický. Tak ještě jednou chceme zdůraznit, ŽE JESTLIŽE NĚKDO NĚCO NEVÍ, NEZNAMENÁ TO, ŽE TO NEEXISTUJE. Hezký den přeje 4.+8. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl s modrou krví po předcích.
17. 12. 2011 | 10:57

melčákova pohanka napsal(a):

Šašek z Jihlavy. Méně šašků a mladých Mašínů a jejich obdivovatelů,tak bysme se možná dnes nemuseli stydět,že jsme odtud,snad ještě více,než za Husáka!
17. 12. 2011 | 11:04

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Melčákova pohanko
doporučuji pravidelný exkurs do období normalizace sledováním Čt24 vždy před hlavními zprávami, t.j. Televizní noviny před 25ti lety. Tehdy, na rozdíl od dnešní doby, to opravdu vypadalo beznadějně. Vy byste si snad přál návrat do Husákova režimu?
17. 12. 2011 | 11:19

Lojza z Hornídolní napsal(a):

Jedný saltzman má dost IQ, nebo nedostatek stranického sebezařazení, aby pochopil. Tristní. Škoda, že u takovýchto intelektuálněpartajních jatek chybí sladký, aby napsal nějaký jednovětý výkřik o inteligenci či blití.
17. 12. 2011 | 11:22

melčákova pohanka napsal(a):

Šašek. Jsem dost starý,tak se nemusím dívat na ten normalizační hnus. Ale ono toho hnusu a beznaděje je dnes možná tolik a ne-li dokonce více... To že mohu svobodně mluvit či plácat ještě neznamená,že jsem svobodný,atd.. Do Husákova režimu si snad nemůže přát návrat žádný slušný člověk,tak jako dnes nemůže být spokojen žádný slušný člověk.Ale je Advent,tak vnímám naději v novém st.zastupitelství-Zeman,Bradáčová,Mečl!!!!
17. 12. 2011 | 11:29

Kryštof napsal(a):

Re - autor blogu
Vaše sdělení , pokud jaké tedy je , se vymyká mé reálné představivosti co do jeho obsahu .
Byv strojařem , nejsem patrně ten správný typ užvaněného intelektuála vnímajícího transcendálno vašeho textu .
17. 12. 2011 | 11:34

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Melčákova pohanko
tak v tom jsme zajedno a věřte, že jsem si docela oddychl. I já vnímám advent jako naději.
17. 12. 2011 | 11:36

český maloměšťák napsal(a):

Banální blog - ale i ten dovede řadu primitivů navodit k nenávistnému modu (např. Divobyj).

Možná že blog o Divobyjovi by byl zajímavější - a poučnější /nepř. pro jeden z oborů lékařských/.

"Hezký den."

:))

-----------------------------------------
OoT /je - li vůbec nějaký :)))/ :

http://www.reuters.com/article/2011/12/16/us-nrg-midamerican-idUSTRE7BF1LS20111216

http://money.msn.com/top-stocks/post.aspx?post=e353ada8-3d95-4286-ab36-9acaa21ebfd6

Snad někomu budou tydle informace užitečné.

Disclosure : Nemám žádné pozice ve FSLR.
:)) /zdravím pana Pírka/ :((
17. 12. 2011 | 11:48

Divobyj napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Jistěže mám určitou povědomost o rodičích bratrů Mašínových.Pochopte však,že zločin nelze omlouvat ani rodinnými poměry,ani jakoukoliv negativní zkušeností s vládnoucím režimem,ani,(což je dnes běžné)nějakou psychiatrickou diagnozou.Prostě-stále je to ZLOČIN,a zločinec by měl být vždy po právu potrestán.Ne vyznamenáván.
Režim,který vyznamenává zločince se sám řadí mezi zločinné.
17. 12. 2011 | 12:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 12. 2011 | 12:28

melčákova pohanka napsal(a):

český maloměšťák. Nevím,jak jste přišel k tomu,že v poznámce Divobyje je nenávist? Ba naopak ,to je o naději a cestě k těm Vašim pokryteckým Hezkým dnům.
17. 12. 2011 | 12:29

Občan napsal(a):

Klvaňo,
četl jste "V Brooklynu roste strom"? Protože kdyby ano, pak byste nesepsal takový žvást. Ti druho- a dálerození Irové většinou skončili v chudinských čtvrtích amerických měst vedle pejzatých drbanů z Haliče. A dodnes se z nich nevyhrabali, protože jako čističi bot a nádeníci neměli moc šancí zbohatnout a zatáhnout svým dětem Harvard.
Irsko v 90. letech krutě dojelo na stupidní představu, že se jim podaří vybudovat další City a podobně jako londýnská se budou živit finančními spekulacemi. "Irský ekonomický tygr" zašel na úbytě po pěti letech, protože Britové si do svých finančních kejklů nenechali vlézt nějaké irské konkurenty. Takže dnes má Irsko 48% populace pod hranicí chudoby a "ekonomice služeb" se každý jen hořce vysměje.
Služby totiž musíte mít komu prodávat.

Fuj, styďte se...
17. 12. 2011 | 12:31

český maloměšťák napsal(a):

Divobyj napsal(a):
Autor

Jste bezohledný,pyšný,namyšlený hlupák.Nikdy jste nepoznal poslání prvorozeného.Absolutně nechápete,co je jeho úkolem v tomto životě na této Zemi.Namyšlení omezenci vašeho typu ženou tuto planetu do nevyhnutelné katastrofy.Fuj!
16. 12. 2011 | 21:57
-----------------
Pohanko/nebo Melčáku ???/ - to je samozřejmě nenávistný výpad - žádná poznámka o cestě k naději.
Měl byste si nechat proměřit zrak nebo IQ. Na tu dálku nejsem schopen rozeznat co.

" Hezký den."
:))
17. 12. 2011 | 12:35

český maloměšťák napsal(a):

stejskal
Budu hádat - Divobyj ?

:))))
17. 12. 2011 | 12:36

Účes napsal(a):

pane Klvaňo, já bych Vám mohl vyprávět o prokletí současného Pražského Hradu...,
ale posílám Vám návod jak si udělat radost se světovými osobnostmi...

Jak se můžeme pobavit a užít Svobody se světovými politiky i o Svátcích..., zde je návod, a užijte si !!!

Motto :

Soul - Účes Kim Čong-una, nástupce severokorejského vůdce Kim Čong-ila, se stal v zemi novým módním hitem.

Jak informovala agentura Reuters, v hlavním městě Pchjongjangu stojí dlouhé fronty mladých mužů před holičstvím, aby si nechali udělat takový střih, jako nyní nosí nejmladší syn současného diktátora.

Jak na to :

Udělejte si účes Kim Čong-una kolem svého přirození holícím strojkem, může Vám účes vyrobit Vaše manželka, v horším případě milenka nebo milenec, a pak si užívejte Svobody !!!

Doporučuji další hity tohoto roku / účesy kolem přirození pro zdravé erotické hrátky/ :
1/ účes s Václavem Klausem
2/ účes s Bátorou
3/ účes s Bártou a se šátečkem

účesy jsou pro všechna pohlaví !!!
17. 12. 2011 | 12:47

Divobyj napsal(a):

melčákova pohanka

Víte,když jsem tu byl nový,domníval jsem se,že multinick šlapka je jenom zlý a zákeřný.Měl jsem zato,že je současně také inteligentní,tudíž jsem jej tak nějak respektoval.Postupem času jsem však zjistil,že se neustále opakuje a ani s tou jeho inteligencí to není nijak slavné.
Proto jsem se jej rozhodl ignorovat a jeho příspěvky již ani nečtu.
Dost možná,stejně jako já tušíte,že za tím pláštíkem sebevědomého,rádoby inteligentního a vtipného frajera se krčí ubohý chudák,který ač několikrát vyhozen dveřmi,vrací se podloudně oknem,jelikož potřeba vylít si na ostatních svou zlobu je u něj silnější,než vlastní hrdost.
17. 12. 2011 | 12:55

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane maloměšťáku,

jakýsi mně neznámý nick tu psal cosi o tom, že zde nějaký Žid na cosi plive.

Libor Stejskal

P.S. Jinak to samozřejmě nenávistný výpad je. Ale zdaleka ne jediný, který se zde objevuje. Zdravím Vás i pana Honolulu.
17. 12. 2011 | 13:10

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Divobij
A co říkáte informaci z médií, že zločinec Berdych, jehož gang unáčel, mučil a vraždil lidi dostal za dobré chování a množství pochval možnost odsedět si zbytek trestu ve věznici s mírnějším režimem, zatímco "zločinec" Kajínek to má na doživotí. Neslyšel jsem v jeho případě nic o únosech, mučení a vraždách nevinných, možná zastřelil 2 gangstery. Spíš ale musel zmizet jako nepohodlný svědek. A jeho útěk byl impozantní, málokdo z nás by projevil takové odhodlání a statečnost. Nebýt zrady, možná by se těšil ze svobody dodnes. A tisíce zbabělých gaunerů s dokonalým krytím běhají po světě a škodí. To mě trápí víc než příběh Mašínů.
17. 12. 2011 | 13:20

soudruh napsal(a):

To - "Divobyj"
Jseš zchoulostivělej acylpyrinem a buržoazním pavědeckým Večerníčkem .
Multinick "šlapka" ; "I s takovými lidmi musíme pracovat a socialismus se nebuduje na centimetry !"
Tak to přece prohlásil nezapomenutelný soudruh Vasil Bilak . Tak nekňourej a nežaluj !
17. 12. 2011 | 13:36

český maloměšťák napsal(a):

stejskal
Já zdravím jen Vás.
:)

Divobyj
Kuš, potvoro ! /ale omlouvám se za chybnou domněnku že zde nadáváte někomu do Židů potažmo šlapek či líných cikánů...vyjímečně jsem se spletl/

šlapka
To máte teda divné kunčafty. Operujte radši ve vyšších patrech, paní šlapko. Ekonomočtější je jedno číslo s takovým jako je Klvaňa než deset s takovým jako je Divobyj. I z hlediska zdraví je to lepší /nejen fyzického/.

Hezký den za naši církev "Adventisté bez příčiny" přeje český maloměšťák jeho manželka, strýc, synek i dcera, kočka, pes, obě myši, hejno cichlid a koza.
Všem - stejně tak i padlým děvám/šlapka/ jakožto i jejich nebonitním klientům /Divobyj/.
17. 12. 2011 | 13:37

Divobyj napsal(a):

Šašek z Jihlavy
napsal jste-...To mne trápí víc,než příběh Mašínů.
Tak tohle bych si asi nedovolil napsat.Já prostě nevím a nedovedu posoudit,zda více(krutěji)mordovali lidi komunisti,fašisti,mafiáni všeho druhu,teroristi,kati na středověkých popravištích,Římani,Slovani,Germáni,atd.Nezažil jsem waterboarding ani železnou pannu s trny uvnitř.Mučit a zabíjet lidi nelze,stejně jako loupit atd.
17. 12. 2011 | 14:14

Divobyj napsal(a):

nicky soudruh,č.m.,šlapka,tencokydá hnůj.

No comment.
17. 12. 2011 | 14:17

melčákova pohanka napsal(a):

český maloměšťák. To není nenávist,ale přesně popsaná charakteristika p.Klvani,který je za jidášský grošo ochoten prodat i svou duši. A myslím,že Vy budete podobný týpek,ale možná jen provokujete a jste docela obyčejný hodný trouba. Ale co mě s..e a nejen u Vás,ale v čt a jinde to přání Hezkého dne. Moderátor oznámí několik brutálních vražd,několik ukradených miliard a nevyšetřených a že venku je orkán,a pak nám Všem popřeje Hezký den! Přeji Vám mír v duši a klidné Vánoce,protože již nebudu na Vás reagovat!
17. 12. 2011 | 14:19

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Divobyj
Vidíte, já si to dovolím nejen napsat, ale říkám to i nahlas, protože to ve svém seniorské věku dovedu posoudit docela dobře. A nejhorší smrt je z vyděšení!
17. 12. 2011 | 14:30

Divobyj napsal(a):

Šašek z Jihlavy
Inu,když myslíte...
17. 12. 2011 | 14:50

michael collins napsal(a):

Fígl, milý Tomáši, je v tom, že první genrace irských imigrantů dělaly v USA zcela podřadné práce, neboť jim předsudky šlechty, vzešlé z americké revoluce přisuzovaly hádavost, alkoholismus a nenapravitelné tupství.
Později se ti nejúspěšnější dohrabali k policii, kde mohli ukázňovat jiné opilce, mlátit pendrekem po hlavě odboráře a dělat svým plutokratickým páníčkům hlídacího psa. Z těch pak byli ti nejservilnější odměněni tím, že byl jejich dětem umožněn přístup ke vzdělání.
Postup z funkcionáře SSM (nemáte sestru, ostatně?) na studenta Harvardu tenkrát ještě neexistoval.
Ti, co zůstali v Irsku, si mysleli, že až vydobudou svobodu, kterou ztratili v roce 1603 (velmi podobně jako my), podaří se jim zvrátit všechny ty Acts of settlement a různá jiná genocidní opatření, která na ně Angličani uvalili.
Země se ale stala vlastnictvím plutokratů a jejich veškerá snaha se inadále ukazuje jako marná.
Vás, Tomáši, živí naděje, že to s námi bude podobné.
Doporučuji k zhlédnutí některé irské filmy. Špatná strana mostu, například.
17. 12. 2011 | 15:58

honolulu napsal(a):

Krivdite mi pane holubar, to byl opravdu pouze dotaz. Reakce na knihu o Dukle, kterou mi poslali z Toronta.
Ja tomuto bloqu moc nerozumim. Pepa z depa je silne levicovy proto jsem se ptal. Vecer si prectu rad Vas nazor...Ted musim z domu.
17. 12. 2011 | 16:52

Rhoda napsal(a):

S tou vlezlou blbostí blogů Paroubkové je aspoň sranda .
Tenhle kravaťáckej cancablog je ale úplně šílenej !
17. 12. 2011 | 17:29

Saltzman napsal(a):

Mě na diskuzi(a nejen této) mrzí nejvíc, že je politicky neustále polarizovaná. Vždyť v autorově článku je řeč o nesoudružnosti v rodech a paradoxu získávání blahobytu při odchodu z něj. Po generace udržovaný a zvelebovaný majetek v rodu se jeví jako prokletí pro ty, kteří jej jako prvorození dál nesou životem i přes těžkou dřinu i případnou chudobu z toho vyplývající.

Křiklavý je pak případ rozkladů rodů v poválečném období na území budování socialismu. Úspěšně hospodařící rody byly označeny jako kulacké, bezzemkům slíbeno rozdělení půdy a majetků a následně zkolektivizování dle sovětského vzoru. Není ani podstatná možná vyšší efektivita hospodaření, jako je podstatný rozpad rodin v širším okruhu, tedy v rodech. Následky po desetiletích tažení proti celistvosti rodin a tradicím v držení a obnově majetku, jsou otřesné. U nás v republice tedy určitě.

V Irsku jsem nikdy nebyl, ale věřím tomu, že chudoba vyháněla sourozence do ciziny a i dnes se to opakuje znovu. Jestliže dochází i u Irska k rozpadu rodových vazeb, pak je čeká obdoba následků, které my můžeme pozorovat u nás. Je to neštěstí státu jako celku a nejen odpovědných za něj. Ty, kteří přese všechny nesnáze zůstali v obhospodařování rodových majetků, ty by měli všichni v tom státě velebit, jako ctnostné mučedníky. Jen zase na nich může povstat nová generace držící státnost pevně veškerými vazbami!

Nejvíce si vážím našich obnovitelů svých rodových vazeb, kteří se přese všechna úskalí dokázali domoci svého rodového majetku zpět do vlastnictví a tvrdou prací a správným hospodařením drží a zvelebují svůj majetek. Nemyslím ty, kteří nejrůznějšími čachry navyšují hodnotu majetku a bezohledně drtí jakékoliv překážky. Myslím ty, kteří ctí rodovou vazbu a s rodinami pospolu čelí všemu, co jim zbytek společnosti znepříjemňuje.

Například sedlák, který mi prodává veškeré své produkty a já jsem mu za ně vděčný, obdělává polnosti a dobytek, že by to stačilo na bývalé celé JZD v objemu. On se svou širokou rodinou s pomocí minima techniky, na kterou se zatím zmohl. Na dovolené snad nebyli nikdy, děcka studují zemědělské obory, staří dle svých sil pomáhají až do své smrti. Ti všichni se jeví velice šťastně. Nářek od nich není nikdy slyšet i když je neúroda. Ptal jsem se toho sedláka, proč ho nikdy neslyším nadávat na poměry ve státě. Smál se a řekl, že postarat se o obživu umí, že stát v podstatě k životu nepotřebuje, že je spokojený když rodina je zabezpečená a práce je v ní pro každého spousta.

Ten sedlák se svou rodinou stát vcelku nepotřebují. STÁT ALE POTŘEBUJE existenci co největšího počtu takových rodin a rodů! Bez soudružné rodiny stát zvládne jedině diktatura! Kolik bezdomovců, opuštěných starých lidí, opuštěných dětí je schopen vyprodukovat stát, který nepreferuje trvalé rodiny a rody. Celá Západní civilizace je v ohrožení, protože opouští(snad nevědomky) rodový systém v držení majetku i podporu oficiálně ustanovených rodin počatých v manželstvích.

Na jaký systém hodlá Západní civilizace přejít? Na systém podpory izolovaného jedince? Chce rozpustit věky vyzkoušenou společnost a nastolit státní dozor a podporu jednotlivce? Chce neexistenci vzájemné podpory v rodinách a rodových klanech? Tak enormně drahé vládnutí neunese žádný stát! Žádný, ikdyby to byla Socialistická Unie Evropská!

Tohle není o politice. To je o udržení ekonomicky nutných tradic lidské společnosti.
17. 12. 2011 | 17:37

honolulu napsal(a):

Pane Saltzman, (17:37)
velmi zajimave dekuji. Konecne vim o co jde. To je pro me uplne neznamy svet. Nikdy jsem na vesnici nezil a pole nevlastnil. Prirodu vsak mam rad i kdyz ji nerozumim.
K zemedelcum citim obdiv a VELKY respect. Vim ze jejich hodnota v budoucnosti poroste v ocich vsech...Oni jsou to vlastne kouzelnici ! Vite jak dopadla Rhodesie bez nich ? Hladomor !
17. 12. 2011 | 17:52

Občan napsal(a):

To Saltzmann (17:37):

Nepotřebují?
Takže si sami udržují cesty, po které jezdí na tržiště nebo po které jezdíte Vy k nim nakupovat?
Sami si vzdělávají své děti?
Sami se léčí?
Sami si brání svá pole a zhrady před nájezdy těch, co pole a zahrady nemají?
Opravdu ten stát nepotřebují?

Ti Vaši rodoví sedláci bohatli jen díky nádeníkům, podruhů, čeledínům a děvečkám, kteří skoro zadarmo (vetšinou jen za stravu a byt) dřeli na jejich majetku, protože oni nepatřili mezi ty šťastné, jejichž prapředkové urvali přírodě a potom uhájili před jinými kus půdy.
NIKDO NIKDY nezbohatl jen díky své vlastní individuální nebo rodinné práci. VŽDY na to potřeboval někoho, kdo NA NĚHO pracoval za odměnu mnohem menší, než byla hodnota jím vyprodukované práce a někoho, kdo od něho koupil produkci za cenu vyšší, než byla její skutečná hodnota.
KAŽDÝ, kdo se někdy pokoušel uživit jen svou vlastní prací a svépomocným prodejem svých produktů, zůstal chudým a časem byl těmi silnějšími připraven i o to málo majetku, který vlastnil.

Čehož jsou důkazem právě ti navždy chudí Irové.
17. 12. 2011 | 18:20

Lena napsal(a):

JO a až právníci a bysnysmenky přijdou o kšefty a nebudou mít co jíst, přilezou k tomu chudákovi farmářovi, aby jim pronajal alespoň malou zahrádku na zasazení brambor. A budou platit zlatem. Myslím, že pan Klvaňa spolu s Liamem nepochopili, že půda je jistota, zdroj obživy a lidi, kteří to s ní umí, při opravdové nouzi déle přežijí.
17. 12. 2011 | 18:25

michael collins napsal(a):

saltzmann, honolulu
Ano, diskuze by se měla vést nepoliticky, bez hádek a tak, aby vám vždycky ve všem dávala za pravdu. Jinak je eaná.
V Irsku jste sice nikdy nebyl, nic o něm nečetl, ale víte úplně přesně o co jde. Okresní hejtman vám o tom vykládal.
Už před válkou. A Klvaňa, jelikož nemá žádné vlastní zkušenosti a ilustrativní historky musí sbírat v irských hospodách, halt až teď. O tom, o čem něco ví, vám vykládat nemůže. Obchodní tajemství, klienti by se zlobili.

Honolulu. Jestlipak ono to nebylo tak, že mezinárodní sankce uvalené na Mugabeho kvůli pozemkové reformě (Tomáš Masaryk také jednu udělal a Vatikán by ho byl nejraději sprovodil ze světa) ekonomiku Zimbabwe efektivně zadusily?
BTW: Jako největší zhoubce českých zemědělců se ukázala EU.
17. 12. 2011 | 18:36

Saltzman napsal(a):

honolulu

O Rhodesii jsme se učili jako o zemi ovládané v apartheidu, nebo-li rasistickém státu. Dost možná, že tam rasistický režim tvrdě vládl, ale nepopíratelný je fakt, že vlastněné farmy byly hospodářsky úspěšné. Nelze jednoduše zrušit vlastníky a dosadit jiné, očekávat pak pokračování v prosperitě. Veškeré ekonomické vazby se tím přetrhají a vybudovat nové trvá spousty let. Vztah ke svému majetku se vytváří v čase.

U nás se "láska k rodné hroudě" stala synonymem buranství. Měšťák má pocit nadřazenosti nad vesničanem pro jeho nekultivovaný vzhled, pro nepochopení neustálé vleklé práce na vsi, kde smrad z hnoje měšťákovi přijde jaksi nekulturní.

Mě, jako vesničanovi(ve městě jsem žil ale také dlouho) hnůj tak nějak nesmrdí. Dokonce cítím z hnoje i siláže pro dobytek stopy vůně chleba. A to nemyslím jako metaforu. Když se vracím z města, z blázince aut a davů, tak se při pohledu na okolí ve vesnici uklidním a i když leje jako z konve, mám pocit, že je nádherně.

Kdo se kdy hrabal v hnoji, oral, nebo ryl pole, zahradu, kdo pekl po domácku chleba, dělal zabíjačku, kdo sklízel co zasel, česal ovoce ze stromů které zasadil, ten by pro svou "rodnou hroudu" třeba zhebnul. Nemůžu pochopit lidi, kteří dokázali svůj rodný dům prodat a odstěhovat se do města do podnájmu. Že má blíž za prací? To je tedy hovadina!

Byl jsem u vytržení v Chorvatsku, když jsem viděl svého ubytovatele, jak oslíkem taženou kárkou míří do strmých kopců, kde měl políčko se zeleninou na prodej. Taková dálka, námaha a my se slunili na terase, zatímco on makal jak šroubek. I jeho staří rodiče pracovali, aby nám posloužili. Penzionek byl jen pro turisty v létě. Po sezoně to zabalili a stěhovali se do starého domku za městem. Celá rodina se účastnila na výdělku z turistiky a koupat se, jsem je nikdy v moři neviděl.

Nejhorší na dnešních časech je atomizace společnosti. Nad společností je státní orgán, který dnes dohlíží na kdeco a hlavně nepřipouští samokontrolu v rodinách a rodech. Jako by mělo hrozit neustále nějaké nebezpečí pro jednotlivce ze společenství v rodinách, z rodů. Jedinec je jaksi postaven nad rámec rodiny, požívá ochrany státu, rodina nesmí nést odpovědnost za jednotlivce v ní. Mělo by to být přesně naopak. Rodina předně by měla nést veškerou odpovědnost za své členy, nést následky chování svých členů. Trvání rodiny by mělo být státem podporované daleko víc, než podpora jedince v nesnázích.

Jinak, zemědělec to je člověk, který propadl koníčku práce s přírodou. Pokud takový není, pak zkrachuje i v tom nejúrodnějším roce. To je také problém Rhodesie, protože noví páni na farmách zemědělství jako koníčka rozhodně nemají. Zemědělství, to je jen a pouze práce a nonstop. To se vydržet bez lásky k tomu hnoji nedá. :-)
17. 12. 2011 | 18:52

Občan napsal(a):

To Saltzmann:

Všechno to, co píšete o zemědělství a venkovu, je pravda.
Jenže...
Proč mylíte, že ti Vaši ubytovací Chorvaté provozují ten penzion a na víc chalupě, která slouží jen a pouze jako penzion. Po zbytek roku je pečlivě zamčená (něco jako byly dřív "salony" s "cinkkostnem" v bytech městské i venkovské nižší střední vrstvy, která za účelem uchování "salonu" spala v kuchyni na slamnících)?
Samotné zemědělství, i kdyby se udřeli k smrti, je zjevně neuživí. Protože nemají dost velké pozemky a dost velkou produkci.
17. 12. 2011 | 19:03

Občan napsal(a):

Omlouvám se za ty překlepy
17. 12. 2011 | 19:04

Saltzman napsal(a):

Občan

To je přesně ten polarizovaný politický přístup, který v diskuzi já neuznávám. Jistěže na sedláka(v dřívějších časech především) pracovali podruhové, děvečky, nádeníci, bezzemci. Byli vykořisťovaní? Kdo kdy nebyl vykořisťován, když dělal službu druhým za peníze od nich? CO TO JE VYKOŘISŤOVAT?!

Já píšu o tom, jak je zapotřebí, aby stát držel na rodinu a rody. Že atomizace společnosti na jednotlivce, je nebezpečná pro společnost ve státě. Že tvorba rodového majetku a jeho dědění s neustálým zvelebováním, upevňuje soudružnost v rodinách a rodech. Že toto rušit je cesta do ekonomických pekel, protože dohled a podpora jednotlivců v celém státě je ekonomicky neúnosná. Jedině kdyby byla ve státě s diktaturou, pak by se dala držet, protože jednoduše silou.

Nepleťte mi do toho politiku dneška, neb je to víc než zpozdilé. Můžete si MarxLeninské myšlení ventilovat jak chcete a stejně nenaděláte nic s faktem, že dle jejich moudra nakonec skončíte v Domově důchodců a děcka přijedou akorát pro váš důchod. Jestli máte rodinu soudržnou a jste pohromadě i se starými, mladí vám pomáhají ekonomicky i s prací, navštěvujete se a pomáháte si se sourozenci a dalšími příbuznými, pak MarxLeninské myšlénky neuplatňujete. Lenin chtěl původně rodiny úplně zrušit, děcka aby vychovával stát, na jídlo se chodilo do kantýn a spát s babou by každý mohl s jakoukoliv, protože děcka by okamžitě odevzdala.

Děte do háje zelenýho s tou pitomou teorií o dohledu státu nad každým a vším!
17. 12. 2011 | 19:09

Alexandra Alvarova napsal(a):

Pane Saltzmane, diky za ta slova. Chtela jsem napsat neco podobneho, ale tak dobre bych to nesvedla. Navic nam celosvetova krize ukaze, jakou opravdovou hodnota ma puda (policko), neznecistene vodni zdroje (studna) a kun jako tazna sila (elektromobilni traktor jeste nemame).
ALL: Nechte uz toho s tim radarem. Tvarit se ze muzem zustat neutralni ve svete kde se rve kazdej s kazdym je blbost. Tenhle luxus si mohli dovolit v padesatych letech Svycari a Rakusaci (ti hlavne proto, ze nebylo jiste, jestli by je Stalin stejne neschlamstl, utekli tomu jen o vlasek, pac meli kliku a dobre vyjednavace, my tu kliku nemeli a jen tak honem mit nebudem). Mozna ze nekoho Amici opravnene s...ou, o tom zadna, nesjou to zadni andele, ale moc toho na vyber neni a my jsme tak dokonale mimo realitu, ze si s nama ti velci stejne hrajou jak s hadrakem. Tak se trochu proberte a prestante stekat na radar, kterej stejne nemame. Az budou chtit Rusove vymenou za pujcky Euru zase svuj radar v Brdech a Nemci nas budpou tlacit, abychom kyvli, budete taky hrdinne proti? Fuj to jsem se krasne rozcilila. Howhg.
17. 12. 2011 | 19:20

Alexandra Alvarova napsal(a):

oprava: opravdovou hodnotu
17. 12. 2011 | 19:39

Občan napsal(a):

To Saltzmann:

Já jsem nikde nenapsal ani slovo o tom, že by snad stát neměl podporovat rodinnou soudržnost. Podsouváte mi něco, co nikdy nebylo vysloveno.
Rodinu máme celkem v cajku, i když to ve městě nebylo snadné - a na venkov jsme se, bohužel, přestěhovali pozdě.
Reagoval jsem na toho Vašeho sedláka, který vlastně stát na nic nepotřebuje. A na to Vaše bohatnutí "vlastní" prací. Což je oboje pustý nesmysl.
Co znamená pojem "vykořišťování", to samozřejmě moc dobře víte. Mimochodem i to, proč dnes krachují státy. Lidé nemají na stále více zdaněnou spotřebu a např. náš stát jiné danění odmítá. Snižováním platů dochází k dalšímu a dalšímu snižování zdaněné spotřeby a stát míří ke dnu. Přičemž podnikatelé ječí jak přetržení, že lidé málo spotřebovávají a proto musejí propouštět a snižovat platy - takže sami sobě řežou větev, na které hřadují.
A čím víc zaměstnance odírají, tím hůř se jim daří - nakonec zkrachují kvůli své nenažranosti.
17. 12. 2011 | 19:43

Saltzman napsal(a):

Michael Collins

Já bych očekával patrně od vás hodně, aby jste reagoval na myšlenku a ne na nijak nepodložený váš pocit.

Já skutečně krom sedmi států Evropy v jiných nebyl za svých skoro šedesát let. To víte socialismus. Tenkrát to moc nešlo a já v odborech nebyl a nárok na Bulharsko, či nedejbože Sovětský Svaz v rekreaci neměl. Já vůbec vlastně neměl žádný nárok, ani na prachy ne, takže bídy socialismu jsem si ochutnal pořádně. Po Sametu jsem si to vynahradil co jsem utáhnul. Takže Irsko skutečně znám jen od známých, co se vrátili z práce v něm. No, nic moc zážitků nedovezli, které jim bylo hodno závidět. Mám dost příbuzných a známých, co se vrátili z exilu a ti vyprávěli a vyprávěli. Takže od nich chytám povědomí o světě. Jinak můj děd byl hejtman před válkou a tak jistě jeho rozumy jsem podědil o životě za císařpána a po něm. dobře se to poslouchalo. Děd byl původně mlynář a jako krajánek prošel Evropu. Tu Rakousko-Uherskou. Po 48.r. nakonec skončil i v Rusku a stavěl tam mlýny. Škoda takovýho člověka jako byl on. Uměl totiž řemeslně naprosto všechno a technické znalosti měl, že by mohl přednášet na universitě.

To víte, předkové v rodu, sourozenci a blízcí příbuzní, to bylo naše rodinné krédo. Když jezdíme na hroby, nestíháme je ani všechny osvíčkovat. A tak na těch krchovech vídám poničené náhrobky vandaly, urvaný bronz, vykradené urnové hroby s vysypaným popelem(v tom lepším případě, v horším popel už nikdo nenajde), i ty vázy s kytkama se kradou. Mám pocit, že tihle, co tohleto dělají, nemají žádné kořeny. Že si neuvědomují pietu na hřbitovech, že prostě neví co je rodina a rod. Jsou to vlastně chudáci, kteří se stali obětí socialistické výchovy své, či svých rodičů. Všeopatrující stát pak jim poskytuje naději, že se nemusí za své činy nikdy stydět.

Je hodně lidí, kteří nám postarším vyčítají, že děláme chytré. Ten dojem mají z toho, že naprosto nejsou schopni pochopit o čem to vlastně mluvíme. A tak se na vás nezlobím. Vždyť VY za to v podstatě nemůžete. Za vás může stát!
17. 12. 2011 | 20:00

aga napsal(a):

Tak oni jsou v Irsku prvorození synové ohroženi tím, že zdědí farmu? Pch, to nic není, byly doby a místa, kdy bylo daleko riskantnější být prvorozencem. Jen si přečtěte Starý zákon, tam jsou prvorození synové ohroženým druhem od samého Počátku...
17. 12. 2011 | 20:05

Kanalnik napsal(a):

Jsem zcela perplex z diskuze.

Proste nechapu to nepochopeni Vanocniho a adventniho clanku, jehoz nosnou myslenkou je to, ze "osud rozdava" nestejne karty a proto je dobre si obcas (treba ted) vzpomenout na ty, kteri uvizli v mene stastne zivotni situaci.
17. 12. 2011 | 20:44

stejskal napsal(a):

To si časem zvyknete, pane Kanálníku. Časem Vám to už ani nepřijde :-)

Ostatně tak krátce sem zase nechodíte. Proč zrovna z této debaty? ;-)

Hezký advent.

Libor Stejskal
17. 12. 2011 | 20:51

michael collins napsal(a):

Saltzmann

Ti, co dělají vámi popsané věci jsou buď vandalové nebo lidé nucení živit se sbíráním kovů.
U těch prvních jde o tradiční lidký model chování. Vandalové, podle kterých se jim říká, vyplenili Řím již v roce 455. Ale i před nimi je takových jevů historie plná.

Lidé sbírající kovy (a ničící přitom užitečná zařízení a lidem drahé věci) prostě nikdy nedostali příležitost nějaké hodnoty pochopit a přijmout je za své. Otázka je, co s nimi, když už tu jsou. Postavit každou osobu přistiženou s bronzovým andělíčkem nebo kusem kabelu z železniční signální soustavy rovnou ke zdi?

Pokud bude vývoj rozevírajících se nůžek dále pokračovat, budeme si muset stejně opatřit kulomety na ochranu svých domů a rodin. Začíná vzrůstat počet efektivně negramotných. Jaká tedy řeč o tradicích a kultuře?

Váš dědeček patřil k lidem, kterým jsem celou temnou dobu normalizace záviděl. Moct se sebrat a jet za zkušenostmi do Terstu.
EU nám na chvíli umožnila tento stav také poznat. Ale podobně jako Rakousko-Uhersko, je EU logikou dějin odsouzena k zániku.
Podíváte li se na umění, které produkuje a podporuje, jde vesměs o dekadentní fenomény, ne nepodobné horečným výkvětům předválečné Vídně. Nezaměnitelný symptom.

Zkuste si uvědomit, že zloději a korupčníci dneška se nechávají ovládat zcela stejným rodovým instinktem, který vy tak vynášíte.
Chtějí být zakladateli nebo obnoviteli SVÝCH rodů. Jejich "valašské gule", jak to formuloval jeden z obvzlášť nejapných reprezentantů této sorty, je k tomu táhnou. Obecný zájem je pro ně v lepším případě nic, v horším úhlavním nebezpečím.

Římané nejdřív museli po schodech vývoje sestoupit od Republiky přes císařství až k rozkladnému křesťanství, aby se stali proti Vandalům bezbrannými. My jsme se vstupem do EU vzdali suverenity za pěkná slova a pár lízátek.

Přijali jsme demokratický deficit Unie jako danou věc a začali si budovat vlastní kleptokracii podle unijních vzorů (aby bylo jasno, korupce není tam, kde někdo korupci šestým smyslem vnímá, nejsa jí účasten, ale tam, kde dobře namazaný stroj establišmentu zamezuje obyčejným lidem nahlédnout do běhu soukolí), s pocitem, že když se přizpůsobíme, dostaneme se na úroveň starých zemí EHS. Nezeptali jsme se ale, jestli i z druhé strany někdo skutečně stojí o to, abychom se jim vyrovnali. Jestli jejich životní zájem není, mít nás tam, kde nás mají.

Původně jsem vůbec nechtěl vést disputaci zrovna s vámi. Bylo mi jasné, že nebudeme mluvit o stejných věcech a pro mě je právě politická tvář věcí tím rozhodujícím, co ještě může přinést nějakou změnu. Pokud nezačneme vidět, že není jiné východisko než se pokusit beznadějným poměrům vymknout, můžete svým vnukům klidně říct, ať na tuhle zemi zapomenou. Zkusil bych to s Austrálií, na jejich místě.
Třeba nám tam Klaus něco předjednal.
17. 12. 2011 | 21:04

Saltzman napsal(a):

Pepa z depa

Rozjel jsem si tady jakousi svou vlastní diskuzi a už to nezvládnu se v každém ohledu obhajovat. Ne že bych chtěl tak hodně diskutovat, ale snažil jsem se vysvětlit své přesvědčení o nedostatečnosti civilizace a nejen té u nás. Tak ještě vám napíši a musím žel končit.

U mně se ani nejedná o zaujatost proti komunistům, jako spíš proti jejich utopickému ideálu. Proč jejich "světonázor" považuji za utopický, nemá smysl rozepisovat. To by mohlo skončit rozbory MarxEnglseLeninaStalinaGottwaldaHusákaBrežněvaJakeše a dalších z obrovské plejády. Byli to jednoduše ve své době příslušníci smečky a požírali se navzájem při současném užívání teroru proti obyvatelstvu jimi ovládaných území. Tedy Marx a Engels byli tvůrci původní utopie a ne členové té smečky. Podotýkám, že některá filozofická díla jsem už nejen četl, ale i nad nimi přemýšlel. Tedy ano, jsem proti utopii komunismu zaujatý a to fest!

Masaryka já nepovažuji za neomylného a nijak ho nepreferuji nad ostatní osobnosti našeho národa. Vůbec nejsem přesvědčený o výhodě vytvoření státu Československo. Samozřejmě, že musím brát na vědomí snahu mnoha obrozenců o návrat národního jazyka a povědomí. To se prostě stalo jako vývojová potřeba, ovšem plná všelijakých politických a ekonomických tlaků. Že se rozpadlo Rakousko-Uhersko byl důsledek světové vleklé krize vyplývající z koloniálních snah mocností. "Tatíček" Masaryk zapracoval ve správný čas na správném místě, což z něj dělá schopného politika a diplomata.

Mí předkové jsou Italové, Francouzi, Poláci i Němci. Probůh, jaký já jsem Čechoslovák?! Patrně paradoxně typický, že. Národnosti se nepřekrývají se státy. Jsou prorostlé přes hranice států. Národnosti jednoduše státy nečiní v naprosté většině. Pak je ale zapeklitá otázka CO vlastně činí stát státem?! Jistěže jeho občané, ale CO je jeho základní složka, na které stát stojí a to ať je velký, malý, federativní ap. Byla to VŽDY skupinka osob svázaná určitým vztahem, základní buňka - rodina! Ta rodina pochopitelně svými kořeny vyrůstá z rodů. Tyto rodiny v rodech jsou základním předpokladem dobrovolné morálky, tedy aspoň uvnitř své existence. Jestliže se morálka v rodině a rodu zvrhne a nastane tím rozpad soudružnosti, pak nezadržitelně je ohrožená výchova nové generace i ekonomických aspektů.

RODINA JE ZÁKLAD STÁTU! To by mělo být krédo každé vlády v každém státě. Jinak postupně dochází k narušování vazeb a tím i ohrožování morálky(základního kodexu chování) a logicky i k rušení ekonomických vztahů a stát pomalu a jistě klesá k ekonomickému propadu. I vlivy vnější pak jsou špatně překonávatelné. Stát slábne, až jednou.....

Mě je celkem u zadele, jestli k moci míří skupina politiků, kteří preferují vlastní prospěch s omáčkou levicovou, či pravicovou. Pokud jim to ale aspoň trochu pálí, pak by si měli uvědomovat, že bez řádně fungujících rodin v rodových svazcích se podporujících, jako základních kamenů státu, se prostě jednoho dne sesype i jejich vymoženost moci. Že ohrozí i svou ekonomiku, když státní podminují rozkladem rodin.

Tak to je asi tak v malé kostce vše, co jsem vám chtěl sdělit. Zkuste se tam na vašem sezení moudrých zaobírat touhle markantní problematikou. Já totiž vidím, jako jediné řešení budoucnosti v krizi, návrat k naprosté podpoře státu rodinám. Ne finanční kompenzace, ikdyž i ty jsou jistě významné, ale zákonem upřednostňování existence řádných a trvalých rodin a jejich zvýhodňování proti jiným. Dokud nebude trvalé snahy v tomto směru, nelze očekávat ani ekonomický růst, ani zlepšení morálky společnosti, ani vyšší bezpečnost státu. Bez řádných rodin, kde se všichni navzájem podporují, demokratický stát nemá šanci!

Tak TO je moje politika :-)
17. 12. 2011 | 21:05

Kanalnik napsal(a):

pane Stejskale, protoze zde se mi to jevi nebyvale extremni :), takto se mi to prihodilo v minulosti jen jednou (tehdy pani Vendlova zminila neco o bezdomovci na parkovisti - jiste si pamatujete)

jednoduse jsem citil potrebu tento svuj pocit z diskuze sdelit svetu :) ... takze diky Vam za reakci (svet odpovedel :)))

hezky advent i Vam
17. 12. 2011 | 21:25

Kanalnik napsal(a):

pardon, nebyla to pani Vendolova, ale pani Makovcova
17. 12. 2011 | 21:27

slunečnice napsal(a):

Místo adventní vzpomínky bych raději vzdala hold všem farmářům, kteří nevzdali svůj těžký boj s přírodou a dál statečně hospodaří na půdě svých předků a zvlášť velkou poklonu bych vysekla všem těm, kteří s přírodou nebojují, ale spolupracují s ní a s citem a pochopením s ní zacházejí.
Těším se, jak v budoucnu bude zahrádkářů přibývat, a to i ve městech, a jak se budou umět těšit z darů přírody více než ze štůsků bankovek. Pokud si člověk začne více cenit jak přírody, tak mezilidských vztahů, ať na úrovni rodin, nebo v rámci místních či zájmových komunit, můžeme jednou celé té ekonomické a finanční krizi, jak ji nazýváme, blahořečit. Blýská se na nové časy, kdy budeme muset dluhy této Zemi splácet, rozumně na ní hospodařit a pěstovat opravdové hodnoty. Vše půjde snáze, když si budeme pomáhat a když dokážeme slevit ze svého sobectví.
Zatím jsou tu jen menšiny pozitivních deviantů, kteří už cosi v tomto směru podnikají, ale já věřím, že jich bude víc a víc přibývat, až k té pomyslné "sté opici", po níž se tyto úchylky a alternativní přístupy stanou čímsi běžným a samozřejmým. Do té doby ať se to úplně nepo....! To je mé novoroční přání. :)
17. 12. 2011 | 21:32

stejskal napsal(a):

Nepamatuji, pane Kanálníku (obecně mám strašně špatnou pamět; to není bonmot či něco podobného, ale fakt).

Ale našel jsem si to http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-makovcova.php?itemid=10906 Ano, je to něco podobného. Zadupat člověka do země kvůli tomu, kam jsme si ho jednou pro vždy zařadili.

Jen si říkám, jak to musí působit na totho, kdo takové zamyšlení píše, když to takto působí na Vás (či mne).

Libor Stejskal
18. 12. 2011 | 00:10

Účetní napsal(a):

Nejde o žádné -izmy. Jde jen o účetnictví. Buď je vylhané a neprůhledné a živící se spekulacemi a dluhy a inflačním tiskem, nebo je tímto úspěšně zničeno.
18. 12. 2011 | 00:13

honolulu napsal(a):

Hluboce se klanim vsem zemedelcum a farmarum a dekuji za zajimavou diskuzi vsem.
Co se tyce Rhodesie, byla to velmi bohata zeme s urodou 2x nekdy i 3x do roka.
Ted je tam hlad a JA JSEM RAD ! Belosi byli zlikvidovani, tak at se tam pozerou vzajemn.
18. 12. 2011 | 01:17

plk. Kurvice napsal(a):

Dovolte mi ještě úvahu nad tím, jakou měl souvislost radar s údajnými ruskými špióny v ČR a návštěvami Zemana na ruské ambasádě – hnusná to kampań této fuj stránky proti Zemanovi – sepsala Eliášová (on se ale Zeman velmi brzy hodil pro jiný účel, ale to je jiná otázka). Obecně, radar tu zdůvodńovali Klvańové a jemu podobní prodejci svých zásad nutností obrany proti Íranu, je to sice hloupé vzhledem ke vzdálenosti, ale ne úplně stupidní. Ale jakou souvislost měl radar s ruskými špióny na našem území? To mi jaksi nedochází. Ledaže by milý radárek v Brdech byl zcela k jinému účelu a to špiclování telefonních hovorů a monitorování pohybu obyvatelstva na území tohoto státu, pak to logiku má. Vtírá se tedy otázka, byli ochotni postavit Zelení, ODS a tehdejší Kalouskovci zařízení na špiclování vlastního obyvatelská v zájmu USA? Vzhledem k morálnímu profilu tehdejšího politického uskupení to bylo dosti pravděpodobné.
18. 12. 2011 | 05:54

Cech napsal(a):

Pokrok nezastavíš,radar je nenávratně v pr... tak na to půjdeme přes tu půdu a pomůžeme tomu Bendlovi.
Všichni Vás chápeme nějak se živit musíte.
Radar:
Odkud: http://zpravy.idnes.cz/byvaly-klausuv-mluvci-bude-cesky-pan-radar-f20-/zpr_nato.aspx?c=A070528_073206_zpr_nato_pal

Jedná se o jednu z vůbec nejdůležitějších zahraničně-politických a bezpečnostních iniciativ od vzniku České republiky. Ovlivní strategické postavení a bezpečnost naší vlasti na desítky let.
Bohužel pan Klvaňa nesledoval pokrok ve vědě a doplatil na to.

Proč byl projekt radaru zastaven,protože to jde v reálném čase:

Odkud: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/253813-pentagon-chce-namirit-k-zemi-obri-opticke-membrany.html

Přenos videa z vybraného vyžaduje satelity vznášející se synchronizovaně s rotací Země ve výšce kole 36 000 kilometrů.

Kouzlo nového systému spočívá i v nižší pořizovací a provozní ceně a navíc, jak trochu uštěpačně dodává server Innovation News, Pentagon se tak vyhne hrozbě, že Írán – nebo jiná země - převezme kontrolu nad jeho bezpilotním špionážním letounem.

Příště prosím nějaký článek o možnosti zvýšení produkce objemových krmiv pro P=(ČR-H10T).
18. 12. 2011 | 08:03

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Plukovníku Kurvice, já bych vás povýšil na generála, uvažujete strategicky, skoro jako major Terazky.
18. 12. 2011 | 08:32

Holubář napsal(a):

Pane honolulu,
nespravedlivý jsem být nechtěl ani se vás dotknout. Když chci někoho urazit (což se mi občas stává), nijak se tím netajím. To není váš případ.
O Dukle toho mnoho nevím. Ačkoliv je historie mým celoživotním koníčkem (na amatérské úrovni, jistě), období druhé světové války se k mým oblíbeným obdobím neřadí. Tam patří spíše doba Valdštejnova (viz např. skvělé dílo prof. Janáčka atd.). Období napoleonské (i zde lze najít zajímavé tituly srozumitelné i laikovi, např. Uhlíř: "Slunce nad Slavkovem") se mi pojí s několika veselými historkami z vlastního života (s francouzským generálem na slavkovském bojišti a s ruským u Borodina), ale především období konce husitského hnutí a doba poděbradská (monumentální dílo prof. Urbánka "Věk poděbradský", v poslední době pak třeba životopisná publikace "Hynce Ptáček z Pirkštejna" Martina Šandery). Na uvedená témata jsem snad schopen nějaké trochu fundovanější diskuse.

Ohledně Dukly vám tedy těžko sdělím něco objevného, snad jen svůj dojem, že se nejednalo o postup motivovaný vojenskou strategií, ale politikou - pomoc Slovenskému národnímu povstání, neúspěšnému vinou "zrady" dvou východoslovenských divizí v prostoru Prešova, které se k povstání nepřipojily. Pokud vím, právě ona měly otevřít Rudé armádě a československým jednotkám cestu přes Karpaty do jihoslovenských a maďarských nížin, vhodných k operacím velkých tankových seskupení sovětského typu. Že byl výsledek celé operace tristní je nabíledni, ale po bitvě bývá každý frajtr (včetně mne, kapitána v záloze) generálem.

Něco jiného je obraz karpatsko - dukelské operace, jak jej vytvořil komunistický režim. Stal se "oslavou hrdinství" jen proto, aby se zakryl neúspěch, což bylo vrcholným dílkem manipulace s vědomím mas. Abych byl aktuální - kam se na bolševika v tomto směru Klvaňa hrabe :-) . Pravdou ovšem je, že bolševik měl lepší prostředky k manipulaci než Klvaňa i vhodnější lidský materiál, který chtěl zmanipulovat.

S úctou Holubář
18. 12. 2011 | 09:19

plk. Kurvice napsal(a):

Pane Šašek z .... ano, dělali si z nás Šašky,tito Klvańové, Eliášová a celá tato promodralá FUJ stránka ve věci radaru. Každému bylo přece jasné, že radar je namířen proti Rusku. Proto také tato fuj stránka počítala, kolikrát Zeman navšívil ruskou ambasádu v Praze, seděl tam někdo z Aktuálně a nebo informace poskytla špionážní agentura BIS? Rusko, které s námi nesousedí, nemá vůči nám nepřátelské vztahy ani územní nároky, zkrátka nic, co by se dalo vytáhnout jako strašák. Kdyby bývalo nebylo nechutné zbabělosti Francie, Velké Británie a USA a ostudné kolaborace Rakouska, Itálie, Madarska a Polska s Hitlerem, nikdy by se tato země nedostala do užšího kontaktu s naší zemí.
18. 12. 2011 | 10:07

modrý edvard napsal(a):

Holubář: k Dukle: já si myslím, že nešlo o pomoc SNP, ale o pokus využít příležitost. Holt to nevyšlo. Jedině se můžeme zeptat, jestli Dukelská operace nešla zastavit dřív, a jenom se to všichni báli říct Stalinovi. /nevím/
k Rusku a jeho územním nárokům: Rusové /dle svého názoru/ mají právo chránit chránit své občany, kdekoli se tito vyskytují. Myslíte, že je víc Rusů v Osetii nebo v Karlových Varech?
18. 12. 2011 | 10:29

Holubář napsal(a):

modrý edvard:
Iluze stranou. V čem se v "ochraně svých občanů" liší Rusko od USA?
Pamatujete na ten vtip?
Otázka: S kým sousedí Sovětský svaz?
Odpověď: S kým chce!
Mám ovšem dojem, že Amíci Rusáky v tmoto směru řádově překonali. Osvobozují ropná pole a nebývalým entuziasmem. Sem tak se k tomu také přimotají i nějaká ta lidská opráva a ochrana občanů.
Mýlím se snad? Není to pěšky jako za vozem?
18. 12. 2011 | 11:02

Holubář napsal(a):

modrý edvard:
Oprava: "... s nebývalým entuziasmem..."
V původním podání s překlepem to ztrácelo smysl (jestli to vůbec nějaký mělo... :-)).
18. 12. 2011 | 11:05

modrý edvard napsal(a):

Já znám jinej vtip: je lepší bojovat na straně Amíků nebo Rusáků? ... Rusáků, protože zajatecké tábory na Floridě jsou lepší než na Sibiři.
Původně to nebylo na vás, byly to dvě různé poznámky.
Jinak mám k americké demokracii dost výhrad /nikdy jsem tam nebyl/, ale v Rusku jsou ty problémy alespoň o dvě patra horší.
18. 12. 2011 | 12:32

jozka napsal(a):

Jak uz tady napsala Lena... az se to posere, tak ti prvorozeni preziji. Ti dalsi mozna ano, mozna ne...
18. 12. 2011 | 12:37

jozka napsal(a):

modry edvard:

jako vtip dobry, akorat se od doby, kdy byl vypravovan stacilo ukazat, ze to s temi zajateckymi tabory nebude tak dobre jak se puvodne soudilo :-)

Takze zadna Florida. Guantanamo, Bukurest, Pakistan...
18. 12. 2011 | 12:39

plk. Kurvice napsal(a):

Modrý Edvarde, jaksi Vás nechápu. Víte, kolik u nás tehdy zůstalo po válce Němců? Říkalo se, že jsme jich tu měli 3.300.000 přeed válkou a že jich 3 melouny byli vykopány po válce. Ti, co tu zůstali, se tu již namnožili, a jsou tu a mají v srdci spoustu záště vůči našemu národu, která vychází nejen z teorie o své nadřazenosti nad námi,ale k tomu i ze vzteku nad prohranou válkou. Mě stačí jen sledovat Schwarzenberga, tolik záště v sobě. Plzeń byla snad posledním městem v Evropě, které ještě pro Hitlera vyrábělo zbraně. Takže to chápů jako díkůvzdání Plzni. Jak můžete tady to číslo srovnávat s Rusy v Karlových Varech? Pokud se nemýlím, Rusové si nad námi nevytvořili žádnou teorii o své vyšší rase a o nutnosti vyničení nižší rasy, tedy české. Jak krátká je lidská pamět´. Kdyby měli Angličané, Francouzi a Američané jako národ alespoń trošku smyslu pro čest, nikdy bychom do sféry SSSR nespadli. Hledejte viníky tam, kde skutečně jsou.
Nesnažte se manipulovat s Dukelskou operací, z vojenského hlediska je její význam přece jasný. Už i Němci pochopili, odkud je nejlépe vpadnout Polákům do zád.
18. 12. 2011 | 14:05

plk. Kurvice napsal(a):

Jen pro připomenutí, jako by se zapomnělo na to, co dokázali Němci v Ardenách (tenkrát jim ale došel benzín). Tohle mohli předvést stejně dobře přes slovenské hory. Tam přece logicky nebylo vyhnutí, pokud si Rudá armáda nechtěla nechat v zádech tento slovenský klín. Takže já bych tam žádný moc velký prostor pro filosofování neviděl, jaké vedla důvody k Dukelské operaci.
18. 12. 2011 | 14:19

modrý edvard napsal(a):

Soudruhu plukovníku, Vaši argumentaci nechápu zase já a připojuji se k žádosti o Vaše povýšení. Možná by pro začátek stačil nadplukovník.
Nevím kolik tu zůstalo Němců po válce, osobně jsem znal čtyři, už jsou všichni mrtví. Němců se nebojím, nikdy mi nic špatného neudělali.
Rusové v Karlových Varech: souvislost je přes Osetii. Tehdy Rusové prohlásili, že budou práva svých krajanů chránit na celém světě.
Dukelská operace byla totální propadák.
18. 12. 2011 | 14:52

plk. Kurvice napsal(a):

já už na vojenskou karieru asi nedosáhnu, možná, že bych ve stopách plk. Kurviceho se ještě mohl dát na politickou kariéru. Víte, moji předkové byli také v Sudetech a říkavali, my jsme proti Němcům nic neměli, sice jsem se nestýkali, byly to dvě komunitky, které si žili odděleně a když se parta českých kluků potkala s partou německých kluků, tak se do sebe pustili. Vztahy s Němci nebyly harmonické, ale nevraždili se, dokud si Němci nevytvořili svou teorii o své nadřazenosti, potom už se s nimi nedalo vydržet, a pak moji předkové poznali, co je německá duše, něco jako cigánská, když je v menšině, tak drží hubu, když je ve většině, tak se je arogantní a brutální. Potom mi Němčouři zabili dědečka, ne na Pečkárně, jen ho zkrátka přejeli drze autem. Ono se za okupace nemohlo nikde do dokumentů uvést, Němec přejel Čecha, muselo se napsat, že Čech přejel Čecha. Jinak, proč se neřvalo, když poskoci USA vzali Srbku Kosovo? Proč se neřve, když Turci mají obsazenu část svobodného státu Kypr? A ten náš hlupák Schlafenberg ještě k tomu podporuje vstup Turecka do EU. Na rozdíl od Turecka se Rusko do EU necpe. Vám to nevadí? že při invazi turecké armády na Kypr byly zavražděny tisíce Řeků? Že si Turkové . kdy je napdane překročí hranice Iráku atd. Je to pouze ideologická masáž, to co u někoho nevadí, za to se druhému nadává. Dukelská operace nebyla propadák, bohužel bratia Slováci vyzradili Němcům plán vojenské operace. Díky Slovákům to tedy stálo až příliž mnoho životů. Ale jestli si někdo myslí, že armáda mohla Slovensko obejít, tak to je přece ptákovina.
18. 12. 2011 | 16:20

modrý edvard napsal(a):

plk: asi se neshodneme vůbec v ničem, kromě toho, že byste se mohl dát na politickou kariéru. Jen k té Dukle: nakonec Rusové přece to Slovensko obešli, osvobozovali ho od Maďarska.
18. 12. 2011 | 16:38

plk. Kurvice napsal(a):

ale prorazili přece přes Duklu, za velkých ztrát díky zradě slovenských pluků v Prešově, které měly podle plánu průsmyk obsadit. Díky Dukle ještě zachránili zbytky slovenských povstalců v horách. Přece nebudeme přepisovat dějiny, to není politická propaganda, to jsou fakta.
Já to neberu tragicky, že se neshodneme, neshodnu se zejména s Klvańou. Opovrhuji lidmi typu Klvańa a to mě nakonec přivedlo k této diskusi. Už tu zase dlouho do žádné diskuse nevstoupím, slibuji, pokud mohu požádat Klvańu o to samé.
18. 12. 2011 | 19:42

modrý edvard napsal(a):

no, asi prorazili přes Duklu, ale přišli z Maďarska. S tou zradou to asi nebude tak horké, spíš ty pluky nevěděly o povstání a než se vzpamatovaly, tak bylo pozdě. A v téhle chvíli to Rusové měli stopnout. /nevyčítám, po bitvě každej generálem, ale měli/
Neshodneme se ani o Klvaňovi. Podporoval jsem radar.
18. 12. 2011 | 23:56

Ad: napsal(a):

Nepodporoval jsem radar, ale budu podporovat Klvaňu jako mluvčího každé další špatnosti: Budu doufat, že díky neschopnosti bude jeho angažmá opět kontraproduktivní a Klvaňa tak "chtíc páchat zlo, zas dobro vykoná".

Třeba by - kdyby kouření propagoval někdo schopnější než Klvaňa - kouřilo a zemřelo ještě více lidí.

Nicméně účast Klvani na propagaci čehokoliv pro mně už navždy znamená, že ten produkt neberu.Klvaňu si vybere na propagaci určitý typ lidí - a s nimi a jejich zbožím nechci mít nic společného.

Až začne propagovat vepřo-knedlo-zelo,přejdou Češi na zdravou stravu.
19. 12. 2011 | 22:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy