Babiš a Agrofert: Spojení, které nás přijde ještě hodně draho
Nejde tomu uniknout a zároveň se v tom většina lidí nemá šanci zorientovat. Není týdne, kdy by se neřešilo podnikání českého premiéra. Není týdne, kdy by se v médiích neskloňovala slova jako „audit“, „dotace“ nebo „střet zájmů“. Z vládnoucího informačního chaosu ale ve finále nejvíc těží sám premiér, jehož podnikání je podle evropského práva a analýzy Evropské komise hodně na hraně. O co se tedy v celém tom dotačním kolotoči hraje?
Dobrá zpráva: občané i vláda chtějí udržitelné potraviny
Jste to, co jíte. Jednoduché heslo - a čím dál tím víc platí i v Česku. Lidé se čím dál tím častěji ptají na původ a kvalitu jídla, čím dál tím více sledují, jak se zacházelo se zvířaty nebo jestli cibule nejela přes půl světa. A moderní obchod pomáhá tyto trendy posilovat.
Jak vstoupit do doby digitální? Slova nepomohou
Evropský parlament bude po těchto volbách o něco radikálnější, o něco razantnější a také mladší a „digitálnější“. Eurovolby mají různé vítěze a poražené, ale mezi vítěze se může rozhodně počítat evropská digitální agenda. Do Bruselu voliči poslali řadu europoslanců, kteří chtějí posílit digitální politiku, a hlavně v ní umějí chodit.
Dvojí kvalita: nezastavit se v půli cesty
Dvojí kvalita je v současné době bezesporu jedním z nejdiskutovanějších témat a je jen dobře, že se věci daly konečně do pohybu.
Opatření vlády k zabránění dvojí kvality potravin považuji za jednoznačně pozitivní posun směrem k ochraně oprávněných zájmů spotřebitele. Ale čelíme velkému tlaku, aby se celá věc zasekla na půli cesty.
Překvapená Británie: nejednotná Evropa postupuje jednotně a jejich vlastní země je ve zmatku
Velká Británie jako člen Evropské unie patřila k jejím největším zemím, které určovaly podobu evropského celku i jeho směr. Po odchodu to bude středně velká ekonomika, která se rozhodla, že bude ekonomickým obrům Unii, Spojeným státům a Číně konkurovat úplně sama. „Bruselský diktát“, který mohli ostrované ovlivnit a také ovlivňovali, tak vyměnili za diktát trhu. A ten se s nimi mazat nebude.
Stát chce dostat pražské taxikáře do 21. století. Tak protestují.
„Praha je krásná,....“, je většinou věta, kterou začínají popisovat svůj výlet do české metropole zahraniční turisté svým přátelům. A pak často dodají: “...ale ti taxikáři.“ Nejde jen o můj nebo jejich pocit. Praha opravdu pravidelně uzavírá žebříčky kvality taxi služeb.
Šmejdy je zapotřebí postihovat přísněji. Zaslouží si to
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Společnost Stabil Energy dostala od Energetického regulačního úřadu dosud nejvyšší pokutu v historii za nekalé obchodní praktiky a protizákonné jednání se spotřebiteli. V jediném správním řízení bylo této společnosti prokázáno 1179 přestupků, ať už proti zákonu o ochraně spotřebitele nebo zákonu energetickému – a čtyři miliony pokuty jsou jasnou zprávou, že takové chování se už trpět nebude. Je to zároveň potvrzení, že debata posledních dní nebyla jen zbytečným rétorickým cvičením, ale že energetičtí šmejdi skutečně existují.
Referendum na prodej
Čtyři roky ve vězení si může odsedět člověk, který pokácel stromy na koleje a ohrozil tak cestující osobního vlaku. Co ho k tomu vedlo? Strach z uprchlíků. Případ, který poutá pozornost svou bizarností, ukazuje ve skutečnosti na hluboký problém, se kterým se v Česku potýkáme: sílící vliv dezinformátorů společně s děsivě nízkou mediální gramotností českého obyvatelstva.
Energošmejdům brzy dojde šťáva
Šmelina s předraženými hrnci, s nimiž nepoctiví obchodníci obcházeli dům od domu nebo je lidem nutili na různých předváděcích akcích, už dnes moc nefrčí. Hitem současného šmejdstva se stalo zprostředkování energií. Systém přitom zůstává dost podobný jako u hrnců: se smlouvami, které vám tihle „dobrodinci“ sjednají, levněji topit nebo svítit nebudete. Pokud se ale rozhodnete od nevýhodné dohody odstoupit, budete si muset nachystat desítky tisíc korun, abyste se z ní vyplatili. Že se nejedná o malý problém, ukazují i čísla – Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila pochybení v 83 procentech kontrol.
Kdo nechce silnou Evropu
Populistka Marine Le Penová natočila emocionální video, ve kterém Francouze varovala, že jim hrozí ztráta suverenity a prodej Alsaska. V Česku jsme se zase poslední týden mohli dočíst o "tajně vyjednávaném" vzniku "Superstátu". Češi i Francouzi se tímto způsobem dozvídali o smlouvě o francouzsko-německé spolupráci, kterou v úterý podepsal francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová.