Barack Obama napsal do Financial Times 27 března článek o tom, jak je potřeba zajistit, aby se „Evropská krize“ nešířila dále po světě. Vtipné, najednou je z toho evropská krize, jakoby USA byly nejen za oceánem ale dokonce za vodou. Přitom když jsme byli mladí a krásní, tedy zhruba před třemi lety, se o krizi hovořilo jako o americké krizi. Jak k tomu došlo?
Proč jsme si jako symbol trhu vybrali právě rozzuřeného býka? A nejdůležitější otázka: proč jsme překvapení, když se trhy chovají jako býk?
Nejznámější finanční symbol naší doby. Poslední dobou se dostává do médií čím dál víc. Je v centru dění. Na prominentním místě hned vedle Wall Street, v centru Financial District, tedy epicentru protestů, se nalézá symbol trhu: rozhněvaný býk v mírně nadživotní velikosti, ulitý z hrdého kovu, v útočné pozici, jeho rohy jsou strašidelné, vzbuzují respekt, z jeho nozder jako by šel dým. Proč jsme si za symbol trhu vybrali právě jeho?
Proč ty protesty o nespravedlivém kapitalismu až nyní? Proč nám až nyní vadí, že ekonomika nerozděluje bohatství spravedlivě?
To, co nyní zažíváme, ani tak není krize kapitalismu, ale je krizí "růstového kapitalismu". Vždyť kapitalismus byl stejný před krizí jako teď. Proč tedy ty protesty o nespravedlivém kapitalismu až nyní? Proč nám až nyní vadí, že ekonomika nerozděluje bohatství spravedlivě?