Kdyby fyzikové dostali možnost změnit jeden fyzikální zákon, udělali by to? Asi ne. Přitom od společenských věd se změna zákonů žádá neustále.
Budete žít ve svobodné zemi, moct si volit vlastní politiky, číst a psát, co se komu zachce, a cestovat kamkoli po světě. Ale sníží se životní úroveň a HDP dlouhodobě o kus klesne. Co byste si vybrali?
Hlavní výtka Ježíše vůči farizejům byla (paradoxně) ta, že fetišizovali etiku. Totéž by se dnes dalo říci o ekonomii: není zas tak velký problém v ideji ekonomie, problém je v tom, že to s touto ideou přeháníme, že ji fetišizujeme, příliš se jí klaníme, příliš jí obětujeme, příliš od ní čekáme.
Zkuste jednomu dítěti dát jeden bonbon a druhému dva. U dětí, které mají silný smysl pro spravedlnost, to mnohdy vede k pro nás paradoxnímu chování: raději ani jeden bonbon, než aby to bylo takto nespravedlivé. Pro ekonomické uvažování dospělých to nedává smysl: lepší je mít aspoň jeden bonbon než nic.
(Po)hádky ne(po)hádky - pokud se začneme rozpadat teď, už se nedáme dohromady nikdy. Ale pokud vydržíme, máme naději, že Evropa a s ní i naše republika budou mít co říci i do budoucna, a můžeme vědět, že nás jen tak něco nerozhází.