Před několika dny (22. 2. 2014) popsal Thomas Friedman pro International NYT pozoruhodný trend. Na základě rozhovoru se začal pídit po tom, jak Google, jedna z nejúspěšnějších společností, nabírá budoucí zaměstnance. Rozhovor s jejich hlavním "náborníkem" Laszlem Bockem je celkem překvapivý. Googlu skoro vůbec nejde o studijní výsledky. Dobré známky nejsou na škodu, ale v žádném případě nejsou zárukou ani výhodou při náborovém řízení.
Když se tak člověk zamýšlí nad tím, co se kolem nás a naší civilizace děje, nemůže přehlédnout jistou ekonomizaci hodnot - a hlavně smyslu. Jistě, ekonomika měla vždy svou důležitost, ale nepřehnali jsme to nyní? Schopnost myslet ekonomicky dokonce Deidre McCloská uvádí jako jednoho z "dědiců" sedmi principiálních ctností: tou ctností je prudentia, tedy jakási rozvaha, schopnost být rozumný, spočíst si své úvahy, schopnost se o sebe a své blízké postarat. Jenže je to jen jedna z ctností. Pokud se dostane nad ostatní, stane se sebedestruktivní. Proto nás dnes "ničí" ekonomika - nikoli proto, že hladovíme či mrzneme, ale proto, že nám ekonomika "nedává" tolik, kolik si představujeme.
Soutěživost - nebo to "ošklivé" slovo konkurence - je často spojována s ekonomií nebo přímo s nelítostným byznysem, neřkuli přímo s kapitalismem. Přitom soutěživost je obecná lidská vlastnost, která má s kapitalismem zhruba tolik společného jako člověk s chůzí - to, že chodíme, neznamená, že chůzí jsme. Tedy vlastnost (chůze) neznamená identita. Navíc nejsme jediné bytosti, které chodí, a také nechodíme neustále, občas člověk sedí nebo leží - nebo běží.
HDP neboli hrubý domácí produkt měří v penězích vše, co jsme za daný rok vyrobili.
Hrubý domácí produkt je ale statistika kritizovaná ze všech možných stran. Je to takový makroekonomický otloukánek, na kterém si kdejaký lajk i profesionál rád vybije zlost.
Jednou z výčitek je právě tvrdost netvrdost čísel HDP. Obecně toužíme po tom, aby čísla HDP rostla a ona, jak se ukazuje, skutečně růst mohou. Z růstu máme radost, jenže s tímto zdánlivě jednoznačným ukazatelem lze ve skutečnosti cvičit jako na ledě, nebo spíše na trampolíně, v každém případě kluzce a divoce.