Zpět do země nikoho?

01. 03. 2012 | 23:14
Přečteno 7094 krát
Od roku 1989 měly Československo a později dva státy z něj vzešlé jednu hlavní mezinárodní prioritu: pryč ze země nikoho, pryč od toho, co zbylo po rozpadu SSSR. Vstoupili jsme do OECD, NATO a EU. Aby bylo všem jasné, kam patříme – a kam bychom, nebýt 40 let reálného socialismu, patřili již dávno.

Když chybí vize Jak dál nevíme. Hlubší integrace Evropy je téma, vůči kterému se stavíme velice chladně. Postoj Britanie je též zdrženlivý, ale na rozdíl od nás transparentní. Británie vždy byla někde mezi Evropou a USA (Britové říkají kontinentálním obyvatelům Evropané, sami se tak tedy nevnímají), Británie odmítá daň z finančních transakcí kvůli City a má vyjednaný opt-out z eura. Česko nic z toho nemá a ze zapojení do fiskálního paktu nám žádné výhody neplynou. Jen rizika.

To všechno je jenom důsledek toho, že žádnou další vizi pro naši ekonomiku, stát ani Evropu nemáme. Není divu, že nás pak zaskočí třeba taková smlouva o fiskálním paktu. Kdybychom měli jasno v tom, co chceme, tak by nás to vůbec nezaskočilo a neměli bychom pocit (jaký nemá 25 států Evropy), že se jedná o zbrklou akci. Přitom tento krok je prvním krokem k dalšímu prohlubování a integraci EU a my jsme si naším „ne“ svázali ruce na dlouhou dobu. Jinými slovy již dnes se EU de facto dělí na dvourychlostní: a my jsme spolu s Británií zůstali mimo. Důvody pro české ne nejsou jasné ani nám. Škoda. Až nám bude Evropa ujíždět a my budeme v situaci o nás bez nás, můžeme si za to sami. Mohli jsme být v integračním jádru spolu s tahounem a naším hlavním obchodním partnerem Německem, ale nejsme. A vlastně ani pořádně nevíme proč.

Všimněte si, že se dělení EU na „starou“ a „novou“ už skoro vůbec nepoužívá. Teď se nově začíná (opět s velikou mírou zjednodušení) používat rozdělení na Sever a Jih. Brzy to bude možná zas něco jiného. Už nyní se začíná mluvit o EU25, tedy bez nás a bez Británie.

Jsme to my, ne oni Dostáváme se tak opět do jakési zvláštní zóny, stojíme mimo a nevíme, co se sebou. Zvláštní koketování Hradu s Ruskem pak zmatek pro zahraničního pozorovatele ještě zvyšuje. Mimochodem, stálo by za to napsat studii, jak se to stalo, že podobné argumenty, které se kdysi používaly proti komunismu a Sovětskému svazu, se v ústech a hlavách některých našich politiků obrátily a nyní je používají proti EU (bere nám svobodu, bere nám suverenitu, omezuje nás, přikazuje nám atd.) Zapomínáme na fundamentální rozdíl: Sovětský svaz nás okupoval a režim se držel při moci násilím. Oproti tomu Evropská unie je společný svobodný projekt, který si tvoříme sami. EU jsme my, nikoli oni.

V dnešním světě jsou silné (a tudíž i suverénní) země, které umí jednat společně a vytvářet si spojence, tedy nedělat si věci na sto procent po svém, ale umět hledat společný směr a cíl a v něčem ustupovat. To si uvědomily i tak mocné státy, jako je Německo nebo USA. Ani ony jen netrvají na svém, ale hledají užitečné myšlenkové spojence. Jaképak máme spojence my?

Premiérovo vyjádření, že my z fiskálního paktu „nic mít nebudeme“, smutně shrnuje naši představu o Evropské unii: brát a nedávat. Mám občas pocit, že jsme smysl celého projektu vůbec nepochopili. Fiskální pravidlo by jako sůl potřebovala česká ekonomika, ne unie. Kdo ví, kdo nastoupí po současném ministru financí, který se snaží být fiskálně zdrženlivý? Přijetím smlouvy jsme mohli mít svázané zadlužovací ruce jednou provždy a mohli jsme se posunout dál k řešení dalších problémů. Jenže neposunuli.

Psáno pro HN

Do blogu se původně dostala první nezredigovaná a neopravená verze mého textu. Omlouvám se.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pepa napsal(a):

SM Studio Nagyové pochopí zřejmě pozdě, a sobecký hrad nikdy!
01. 03. 2012 | 23:22

Naštvaný napsal(a):

"Zvláštní koketování Hradu s Ruskem" Autore, co to je za nesmysl? V čem vidíte politiku Hradu vůči Rusku jako koketování a v čem navíc zvláštní? Já ji vidím jako standartní: Za účelem získat pro naši zemi výhody. K tomu naši zemi nabádali demokratičtí politici již před 20 lety - abychom nepřerušili politicko obchodní vztahy s Ruskem. To máte jako s tím perem. Prezident podnikne pro naši zemi hospodářsky mimořádně úspěšnou cestu a naši novinářští mamlasové z toho udělají krádež pera. A nejhorší je, že odborníci to neuvedou na pravou míru.
01. 03. 2012 | 23:39

Naštvaný napsal(a):

"... EU25. tedy bez nás a bez Británie." Autore, to jsou tak bezvýznamné májové deštíky a londýnské přehlášky, že to nestojí ani za zmínku. Zkrátka, je to zlovolné šíření blbý nálady.
01. 03. 2012 | 23:42

Viola napsal(a):

V 68 jsme toužili po neutralitě, možná nás ta touha neopustila. Nechceme být malé dítě, které někdo hlídá a dá mu na zadek, když neposlouchá. Chceme se sami o sebe postarat a po svém a EU, kdyby byla k čemu, tak si nás bude zvát a hovořit s náma a ne strkat pod nos hotovou (spíše nehotovou) věc.
01. 03. 2012 | 23:42

Čochtan napsal(a):

Problém je v tom, že dnešní EU není ta Evropa, do které jsme po rozpadu komunistického bloku vstupovali. Místo Svazu sovětských socialistických republik tu vznikl Svaz evropských socialistických republik. Navíc je západní Evropa včetně Německa zasviněná islámskou naplaveninou a prožraná červem defétismu. Evropa připomíná krávu, která vzdala boj s vlkem, který ji visí na krku.
01. 03. 2012 | 23:43

Čochtan napsal(a):

Naštvaný,
to nebyli mamlasové ale gauneři a svině.
01. 03. 2012 | 23:45

Čochtan napsal(a):

Naštvaný,
jeden opravdový odborník to na pravou míru uvedl.
http://www.ladislavspacek.cz/blog/clanek:klaus-krade-pero
Jenže nebyl moc slyšet. Řev novinářských hyen byl silnější.
01. 03. 2012 | 23:49

Kanalnik napsal(a):

supr clanek...

Violo, EU nikomu necpe pod nos hotovou vec, vsichni se mohou podilet na tvorbe budouci podoby EU a taky se podili... do jake miry se podili (misto remcani) CR, to je samozrejme otazka, na kterou je treba hledat odpoved
01. 03. 2012 | 23:49

Willard napsal(a):

Naprostý souhlas, nulová debata o národních zájmech (kterými se naši vlastenci neustále ohánějjí, ale nikdy je nedefinují). Neustále si stěžujeme, že nemůžeme zasáhnout do historie, ale když máme možnost něco navrhovat, tak mlčíme a na vše jen skučíme NE. Tomu říkám zahraniční politika jako lusk. Až se sami vmanévrujeme do izolace a možná do něčeho horšího, tak si budeme moci blahopřát, naše vina...ale my už si někoho cizího, kdo za to bude moci, rychle jistě najdeme, jen nepřiznat, že jsme si vše pokazili sami. Nic víc jsme zatím nepředvedli. Mimo EU nebudeme moci nic ovlivňovat a všechny dohody na nás stejně budou mít vliv. Může mi nějaký euroskeptik říci, jaká je v tom výhoda. A jak by se chovalo Německo bez Unie? Pak by s námi nediskutovali vůbec, ale nad tím se euroskeptici nezamýšlejí, jako ostatně skoro nad ničím.
01. 03. 2012 | 23:53

Viola napsal(a):

"Zpět do země nikoho" - naše země je naše a ne nikoho.
01. 03. 2012 | 23:55

Viola napsal(a):

Kanálníku,

ta tvorba nějak není vidět, asi by se o ní mělo více psát. Jak se třeba náš premiér, nebo někdo z EU poslanců podílel na tvorbě té smlouvy, kterou jsme měli podepsat?
01. 03. 2012 | 23:59

Martin napsal(a):

Sedláček začíná demagogovatět. Hned na začátek je třeba říct že podepisování smlouvy o fiskální odpovědnosti za situace, kdy si Francie a další země bez potíží porušují už dávno schválenou Maastrichtskou dohodu, je čiré zoufalství.
Smlouva o fiskální odpovědnosti není nic o nějaké integraci, tento pojem je vysloveně lživý. Integrací by bylo společné Ministerstvo Financí EU.
Argument že smlouvou o fiskální odpovědnosti nám něco ujíždí je opět vysloveně lživý, tento vlak nikam nejede, nemá lokomotivu.
Vizi pro ekonomiku samozřejmě máme a to za každou cenu nepřijmout EURo, teď v roce 2012 už jsou snad každému jasné jaké jsou rizika, kdo na EURu vydělává, kdo na EURu prodělává a kolik států už EURo odrovnalo.
A že prý je EU svobodný projekt, no tak to je tragikomedie. V posledních dvou letech se zcela jasně ukázalo, že EU je projekt Německa, Francie, Španělska, Itálie a možná Velké Británie a ostatní státy tam jsou bez větší účasti řízení EU, tak jako novodobí vazalové RVHP.
02. 03. 2012 | 00:40

Jan Vaculík napsal(a):

Naprosto souhlasím s Tomášem Sedláčkem.
Jako by se dnes zapomínalo na to, že úspěšnost naší ekonomiky je z 80% dána bezproblémovým zapojením do struktury EU. A že se naše výrobky dají obstojně prodat i leckde jinde, za to vděčíme z velké části tomu, že mají imidž "skoro německých" výrobků.
02. 03. 2012 | 00:44

pryč s tyrany a zrádci všemi napsal(a):

Sedláčku, čtěte to po sobě, máte to plné překlepů.
A bludů.

Evropa vůči nám reprezentuje finančníky, kteří dosáhli svého a získali přímou politickou moc.
Angela Merkelová je jen mluvící hlava animovaná Deutsche Bank, v politické rovině prostě přežívač.

Jinak EU pozůstává z pana Barrosa, pana van Rompuye a baronky Ashtonové.
Aby mě tito lidé reprezentovali chci snad ještě méně, než aby mě reprezentovali Nečas s Drábkem a Kalouskem.
O rozdmýchávači mezinárodních konfliktů Schwarzenbergovi vůbec nemluvě. Spící osoba, která sní, že je kníže Metternich.

Jsme země, která nemůže od Unie dostávat peníze pro chudé, protože je u nás životní minimum 2200,-Kč, takže se do něj vejdou i ti, co se stravují v popelnicích. Žádné chudé prostě nemáme.
Vy určitě nosíte ve šrajtofli pár pětitisícovek, kdyby něco, ne? Na kafe a na manikůru.

Čím déle vás čtu, tím víc přede mnou vyvstává poznání, že musíte šňupat nějaký opravdový sajrajt.
Vůbec netušíte, kde žijete a samozřejmě o tom také ani nic tušit nechcete.

Ve vašich představách je hlubší integrace do Evropy to, že z nás bude vyždímáno za příštích deset let aspoň jednou tolik než za těch předešlých. Byl to bilión korun. Máte astronomickou představivost, abyste si dokázal uvědomit kolik to je?

KBC by nám jistě ráda svázala ruce jednou provždy, nacpala si naše důchody do svých bankrotářských kufrů a získala od státu právní závazky, že už ji budeme do konce světa živit.
Zkuste radši zas nějakou o dobru a zlu, ale v střízlivém stavu.
02. 03. 2012 | 00:51

vasja napsal(a):

Neni jiné cesty než připojit se k mlácení prázdný slámy?
Teda k "fiskálnímu kompaktu", jak tomu řiká poradce Bohouše Sobotky, pan makroekonom Sedláček? :-))
"Fiskální kompakt" platí v Ojrozóně už pár let, jestli si toho pan ekonom nevšim.
A co? No a nic.
Hlavní je camrat, a kasírovat.
02. 03. 2012 | 00:51

honolulu napsal(a):

Ceske narodni zajmy jsou daleko dulezitejsi nez byt dobrym clenem "bruselske party". Stejne se jim to uplne rozpadne, tak jako vzdy v dejinach.

Ceske narodni zajmy jsou : Urcovani integracni politiky bez diktatu z Bruselu. Immigracni politiky bez super destruktivnich nesmyslu hlasanych Bruselem a hlavne strezeni sve vlastni penezenky. Rozhodovani co platite a neplatite a svobodna vule prijmout to, co vam vyhovuje.
Mit svoji zahranicni politiku a kseftovat s Moskvou nebo eskymaky dle vasich chuti.

Cesi nedejte se. Oni chteji vytvorit jednu vladu a zdrbat vasi krev. Oni chteji vam prikazat kvotu cizincu na ziveni.

President Klaus je chytry president ! Vite, ze Chilska armada ma nektere zbrane z Ceska ? Asi zasluhou presidenta Klause. On se snazi probojovat na svetove trhy.
02. 03. 2012 | 00:57

vasja napsal(a):

Naštvaný napsal(a):
"Zvláštní koketování Hradu s Ruskem" Autore, co to je za nesmysl? V čem vidíte politiku Hradu vůči Rusku jako koketování a v čem navíc zvláštní....
---------------
Pane, tady se tlachá, tady je kabaret.
02. 03. 2012 | 00:57

český maloměšťák napsal(a):

V dobách jako je tato a v zemích jako je tato /vykradená morálka, duch i krám/, se to vždy začne hemžit různými fanatiky, kteří buď z důvodu ztráty soudnosti nebo za účelem zachování své lokální moci - straší lidi perfidními příměry jako je např. přirovnávání Ariánů k Satanovi či EU k RVHP.
Obskurní postavičky typu "Vodichky" si tak mnou ruce - věc jde dobrým směrem, moc i vliv nám zůstane, Bruselu potřebujeme co nejméně - ještě by nám mohl začít kecat do našeho bátorování a rampulování - a to by tak scházelo...my máme s našimi otrok...eh, s našim lidem zcela jiné plány - pěkně srovnat do latě a přes prsty - tu důchodcům, tam živnostníkům, těď ještě majitelům domů, lokálním firmám, zaměstnancům, rodinám s dětmi, cikánům, Ukrajincům - jen hezky ohnout hlavy holoto, svobody a prosperity bude dosti, jen hlavy níže a poslouchat Ďaďu Vodichku...ten to s váma dycynky myslel dobře, žádní kmotři nejsou - to jsou mediální lži a vůbec - vždyť nás ten Brusel zase chce okrást - už jednou vyplacené dotace chce vzít a taky je to tam sám zloděj - podívejte se - a lump a utrácejí vaše peníze na nějaké Řecko, po kterém nám v ČEZku, na Moravě i v Slezsku nic není a pojďme teď s našim volebním manažerem Drobilem hezky včickni v jednom šiku za Dukou a Bátorou a Němcovou a uvidíte bude nám zase dobře a vybudujem rapubliku a kdyby ne , tak přinde strýček Váňa s plným pytlem dobrot to vám můžu slíbit my tu EU na nic nepotřebujeme protože my si teď zazpíváme " Kde domov můj, kde domov můj...a kdo neskáče není Čech, není Čech, není Čech a kdo neskáče není Čech...není Čech...." a když tak si to chceme rozkrást a zkurvit sami a k tomu máme zlušeností dost i osvědčené vůdce a konta ve Švýcarsku my Brusel nepotřebujeme to oni nás jednou přijdou prosit ale my zase řekneme rázně že NE a ať si vylížou prdel !!!

Váš vrtonos z Bruselu.
02. 03. 2012 | 01:13

český maloměšťák napsal(a):

A založíme taky novou iniciativu - za deunizaci USA. Jako první vystoupí z Unie Honolulu. Už má vymyšlenu vlastní měnu ten rasově a kulturně čistý stát šechoafrikobůroameričanozombie rasy - čochtánky.
Za dva čochtánky - natáhne při hymně moldánky.
A první prezidentka samostatného Honolulu bude krásná svazačka Bobsikova.

Zdraví vrtonos z Bruselu.
02. 03. 2012 | 01:18

honolulu napsal(a):

Mozkova prijice kazdeho jedince je konecny produkt snazeni agresivnich multi-kulti. Ti musi byt ziveni prepracovanymi a finacne prerozdelovanymi mucedniky, kterym se denne vyplachuji mozky, aby tuto hruznou situaci exeptovali.

Vlezla drzost techto vampiru si uspuruje pravo zit bez prace (Jako Tencokyda Hnuj, alias Slapka, alias Cesky malomestak) na tele prepracovanych jako pijavice v tropickych rekach na tele svych objeti.
Jenze prisel honolulu bushmaster africanus, ktery je umi vyriznout, vypalit a ukazat vycucnutym obetem.

OSTRAVO, jak to, ze ho zivis zdarma uz tolik let ? Zaslapni cizopasnika !..

Kdyz cesky malomestak se zminuje o krasne pani Bobsikove, tak je to stejne, jako kdyz Quasimodo slinta pri jmene Esmeralda.
02. 03. 2012 | 02:35

PK napsal(a):

Vždyť je to celé jenom šaškárna.Euroatlantická civilizace si pod sebou podřezává větev.Vládnoucí mafie chamtivých banksterů posílá široké vrstvy obyvatelstva do bídy,likviduje střední třídu a tak jsem zvědav kdo jim tu jejich nadprodukci bude kupovat.Celé se to sesype jako domek z karet.Je to jen otázka času.Krize v 30. letech bude proti tomu procházka růžovou zahradou.
02. 03. 2012 | 06:08

jozka napsal(a):

Cochtan, Nastvany:

Jasne pan prezident si vzal po podpisu protokolarni pero, normalni propisku. Az na to, ze to az tak normalni pero nebylo (o cemz potom lhal) a hlavne nic nepodepisoval. Chapejte, to, ze si vy berete co vidite, neznamena, ze jsou takovi vsichni ostatni :-)

Co se Spacka tyce, skoda slov...
02. 03. 2012 | 06:42

gaia napsal(a):

Teda tolik hrubek. Čtu druhý blog, kde mám pocit, že autor uráží své čtenáře.
Dnes je to tu tedy pod mojí úroveň.
02. 03. 2012 | 07:06

Admirál napsal(a):

Jan Vaculík - "Jako by se dnes zapomínalo na to, že úspěšnost naší ekonomiky je z 80% dána bezproblémovým zapojením do struktury EU. A že se naše výrobky dají obstojně prodat i leckde jinde, za to vděčíme z velké části tomu, že mají imidž "skoro německých" výrobků."

Nezlobte se, Vy zřejmě žijete na jiné planetě. Zkuste někdy sestoupit z oblak a zeptat se, jak to vlastně chodí.

Dříve za bolševika (ten bolševik v tom ale nehraje roli) jsme vyváželi invetiční celky stroje a zařízení do zemí oplývajích surovinami. Což je pro průmyslovou zpracovatelskou ekonomiku výhodné.

Dnes vyrábíme komponenty pro invetiční celky stroje a zařízení pro firmy z EU (převážně Německo), které je vyvezou do zemí oplývajích surovinami. Zisk zůstavá oproti minulosti kde?

Myslím si, že je nutno se opět vrátit k přímému vztahu se zákazníkem (bez bolševika)
02. 03. 2012 | 07:17

Ládik!!! napsal(a):

"přijetím smlouvy jsme mohli mít svázané zadlužovací ruce jednou pro vždy a mohli jsme se posunout dal k řešení dalších problémů neposunuli." Z toho jsem yelen.
02. 03. 2012 | 07:22

SuP napsal(a):

".... tak by nás to vůbec nezaskočilo a neměli bychom pocit (tak jak ji nemá 25 státu, Evropy) že se jedná o zbrklou akci...."

Každej prd se v EU peče 5 let. Tohle bylo hotové za 4 měsíce. Ne, to NENÍ zbrklá akce.
Jestli se stát bude zadlužovat nebo ne, o tom rozhoduje vláda a ne smlouva navíc. Jestli později vláda ČSSD bude zemi zadlužovat s odkaze, na nepodepsanou "smlouvu" budeme ji muset vypráskat do Vltavy . bezodkladně.
02. 03. 2012 | 07:44

Puck napsal(a):

Včera jsem poslouchal eurohujera Tomáše Ježka.
Ano, to je ten velký Klausův kamarád z dob privatizace. Už jím není, a má proto jistě dobré důvody.
Několikrát zamýšleli nad tím, kde má ODS své ekonomy. Vím o jednom, ten straší na hradě. A že tento ekonom musel do ekonomické izolace po dramatickém Sarajevu, tak to je fakt.
Za to má ODS kované ideology. Ti vám dovedou vysvětlit i takovou disciplínu, jakou je rozdíl mezi krádeží a odkloňováním, případně tunelováním.
:-)
02. 03. 2012 | 07:46

yes napsal(a):

Bez reálného socialismu bychom patřili: Hrobu.
Cancavost tradic "čistě vlastní" české politiky to sama o sobě dotáhla jen k několika statisícům mrtvých našich v 1.sv.válce a obdobně 2.sv.válce.Lze říci,že okolo roku 1945 jsme zde byli bez vlastní vysokoškolské inteligence,s neproduktivním zemědělstvím,s minimem vysokých škol,s železnicí z Rakouska-Uherska,téměř bez elewktráren a přehrad a se čtyřmi průmyslovými giganty-.ČKD,Škodou,Baťovým Zlínem a brněnskou Zbrojovkou.Měli jsme tu spoustu vysokoškolské inteligence ,která znala nazpaměť české obrození,A.Jiráska,kroniku Tadeáše Hájka z Hájku,jinak obor co obor bez odborníků.
Po roce 1990 se mylně domnívalo gró tlachalů že problém leží v "škatulata hejbejte se".Problém neležel v nedostatku "tvůrčí svovody",ale nedostatku invence a potřebného k ní speciálního,nejen všeobecného,vzdělání.Ne v tom,co řeší Dobeš,zda tam bylo správné oddělení výzkumu,nebo katedra,ale v tom,že zpravidla ji vedl nekvalifikovaný člověk,brzda apod. přes kterého invence neprošla.A neprochází dosud v jeho odchovancích daných jeho filtry schopností ostatních.
Problém postkomunismu zostřuje fakt,že i když lídři jako Putin v Rusku,Klaus tady jsou schopni hejbat škatulkami k nemalému zdokonalení běžného života,tito lidé ryze úředníckého původu nebo psaní ala Arnošt Kolman v protisměru nebudou nikdy schopni zajistit,díky nechápání jejího intimního terénu,zřídit fungující rámec invence.To co jsme žádali roku 1990 bylo abychom svobodu,která tehdy byla větší vyměnili za invenci,ve které kapitalismus jasně tehdy vedl.Výsledečně.Tak se nestalo.Proto z kapitalismu máme houby.U Nervu s jeho schopnostmi si klademe tutéž otázku.My potřebujeme v ekonomii zejména Marxe,ale Marxe už ne jen o 70 let posunutého Leninem,ale o dalších 100 let přerozvinutého moderního,které uběhly od roku 1917.My nepotřebujeme Friedmanny a Sartry,a celou plejádu západních sociopatických teoretiků ,kteří ekonomii světa dotáhli k opakující se katastrofě.Bude-li to potřetí,je to konec všech.
02. 03. 2012 | 07:47

Xury napsal(a):

Pro autora:
možná by bylo pro vás lepší nerýpat se v politologických otázkách. Skutečně nemám pocit, že je to vaše parketa. Váš přínos by mohl být daleko větší, kdybyste se věnoval rozboru důsledků paktu stability. Například kdybyste ostatním vysvětlil pojem strukturálního deficitu, způsob výpočtu a důsledky použití tohoto kritéria ve zmiňované smlouvě. A samozřejmě dopady snah o snižování státního dluhu o dvacetinu každý rok bez ohledu na hospodářský cyklus (tedy přesněji s výjimkou správně zdůvodněných případů).
02. 03. 2012 | 07:59

Puck napsal(a):

Ono tiö pořád vypadá, že o nic nejde, že je to jen taková sranda, ať je o čem diskutovat.
Ale plody a důsledky našeho izolacionismu už jsou tu, a je to jen začátek, přestože trpělovost EU je nekonečná.

" Německá automobilka Volkswagen plánuje v příštích pěti letech vynaložit na Slovensku do rozšíření výroby aut a komponentů i do dalších projektů miliardu eur (asi 24,2 miliardy Kč). V porovnání s uplynulým pětiletým obdobím tak své investice v zemi zdvojnásobí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí slovenské pobočky firmy Vladimír Machal. "

Nemá to Volkswagen do Česka blíže, nemáme tradici a schopné lidi stejně jako Slovensko ? Kolikpak investuje Volkswagen do výroby v Česku ? A to je firma, kterou je vidět. Jsme rizikovější zemí, než Slovensko, nejen kvůli koruně, ale také kvůli všeobecným podmínkám, které v naší zemi začínají převládat. Podplácení, neustálé změny zákonů, daní, ...
02. 03. 2012 | 08:05

Nuba napsal(a):

Tomáš Ježek včera na čt24 prohlásil, že náš postoj tzn. nepodepsání paktu o fiskální zodpovědnosti je největší zahraničně politická chyba od roku 1989. Co na to říká asi ministr zahraničí, neměl by rezignovat ?

On by tedy nemohl být ve vládě, která by ČR vyváděla z hlavního proudu, ale nakonec v ní bude. Asi to dopadne jako vždycky. Něco za něco. V tomto případě to vypadá na handl s církevními restitucemi. ODS (Klaus) by se bez nich obešli, TOP ne. V případě EU je to opačně.

Jestli to tak je, tak to byla ta EU prodána hodně lacino a hlavně za to od nikoho nic nedostaneme, právě naopak, ještě navrch si to zaplatíme sami.

To jsou tedy kšefty
02. 03. 2012 | 08:19

Lila napsal(a):

Yes

"Lze říci, že okolo roku 1945 jsme zde byli bez vlastní vysokoškolské inteligence..."

V Československu byly před válkou čtyři typy středních škol, nepočítaje měšťanku a nejrůznější odborné školy, průmyslovky nebo školy pro ženská povolání. Tedy: sedmiletá reálka, kde nebyla latina a její absolventi mohli vlastně jedině na techniku, na umělecké školy nebo na vysokou školu obchodní, předchůdkyni dnešní VŠ ekonomické; dále klasické gymnázium s latinou a řečtinou, reálné gymnázium s latinou od tercie a s francouzštinou od kvinty a reálné reformní gymnázium, rovněž s latinou a francouzštinou, ale v opačném pořadí. Na všech středních školách byla už od primy němčina.

V Praze byly před 2. světovou válkou dvě univerzity - česká a německá, a dvě vysoká učení technická.

A co jsme měli po Nejedlého školské reformě? Gymnázia a reálky nahradila tříletá střední všeobecně vzdělávací škola (SVVŠ), kde se výuka pravidelně střídala s praxí v továrnách a v zemědělství a absolventi spolu s maturitním vysvědčením získali i výuční list např. strojního zámečníka či chovatele skotu. SVVŠ skončily někdy okolo roku 1968.

Počet vysokoškolsky vzdělaných odborníků byl jistě nižší než dnes, ale leckterý stavitel se střední školou strčil do kapsy dnešního absolventa stavební fakulty ČVUT, který během studia neviděl cihlu. Někdejší maturita totiž měla nějakou váhu, nebyl to jen cár papíru.
02. 03. 2012 | 08:30

Viola napsal(a):

Ládíku,

jsme jako chobotnice máme více rukou, jedny neviditelné, jiné zadlužovací, jiné pracující, jiné nepracujíccí. Zadlužovací ruce si svazujeme sami, nepotřebujeme k tomu asistenta EU.
02. 03. 2012 | 08:31

Maximus napsal(a):

Přiznám se, že po dlouhé době si vůbec nejsem jist, kde je pravda. Česko samozřejmě patří do Evropy a ekonomika státu potřebuje země EU jako sůl. To v jakém stavu jsou hospodářství zemí EU a to zejména jižního křídla víme, je tu tristní zadluženost, která hraničí s jistotou, že tyto dluhy nebudou nikdy v krátké době splaceny. V poslední době silně "zabrala" ekonomika Německa a ukázalo se, že tato země je schopná velmi rychle svůj opticky velký dluh splatit, nyní Němci najednou jejich roční saldo rychle stáhli pod 3%, o tom se Kalouskovi s našimi manufakturami a kantýnami může jenom zdát (-:. Dále jako jediná země EU po SRN si velmi dobře vede Švédsko. Dnes je téměř jasné, že jih EU si s dluhy neporadí (Řecko,Itálie,Portugalsko, možná i Španělsko s jejich 25% nezaměstnaností atd.). Do toho přichází dokument "fiskální smlouva", který je ovšem jen mizivá potřebná část toho co by skutečná společná ekonomika EU potřebovala nastavit, aby to dobře celé fungovalo a aby jeden tady nežil díky třeba pomocí dluhů, na úrok druhých. Nevím jak to chtějí ti silní řešit, budou sanovat dluhy těch slabých, budou se sjednocovat korporátní daně, parametry sociálních transferů v zůčastněných zemích? Rovněž případné půjčky jedné země budou muset schválit ostatní země? Když někdo nebude dobře hospodařit, tak se mu ještě okovanou botou přišlápne čumák a země bude muset zaplatit mastnou pokutu, či bude poslána na hanbu? Je tu spousta otázek.
My v Evropě se potřebujeme, ale nikdy nebude z nás většina jinade ve světě říkat, já jsem z EU, ale každý bude říkatm já jsem Čech, Ital nebo Němec! Ten jazykový Babylon a historický sekvence máme všichni v genech a také vrcholní politici ze všech zemí EU budou vždycky příštích 50 let Němci, Francouzi či Poláci atd.
Česko zřejmě pokrytecky mělo tento dokument podepsat, ale co dál? Jestli se nám nyní budou jako malé zemičce za to mstít a dělat příkoří, pak je tu jasný verdikt: Do takového pokryteckého společenství s nejasnými pravidly souručenství a spolupráce nepatříme. Ale třeba se mýlím a brzy se určitě ukáže, který kurz je ten správný! Jen doufám, že to nebude jako v té pohádce, kdy museli lidé prozřít až když malé dítě vykřiklo, císař pán je nahý!
P.S.
Ještě malý dodatek těm co se neustále vymezují vůči Rusku.
Všimněte si odkud nám sem přitéká energie a dost velká část surovin a o jaký se tam jedná velký trh! Němci v tichosti s Rusy jednají a nevedou takové hloupé řeči jako někteří naši politici, naopak my bysme měli využít dříve tak dobrého jména a kontaktů. I když možná dnes už je to pasé...
02. 03. 2012 | 08:32

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Celý ten problém je v tom, že si naši oligarchové a gubernátoři chtějí ponechat pojetí demokracie a ekonomiky panující a východě.

„V rámci Unie se navíc diskutuje také o tom, zda by postupná harmonizace pravidel fungování EU neměla postihnout i oblast daní. A to je pro Nečase také sporné.

Zatímco korporátní daň ve Francii dnes činí pro velké podniky 33 procent, v Česku je to 19 procent. Většina západní Evropy má progresivní daň z příjmu, kdy horní sazba činí 40-45 procent, v ČR je rovná daň na úrovni 15 procent. Tu má i většina postkomunistických zemí, mimo EU pak Rusko, Kazachstán a Mongolsko.

"Měnová unie může existovat bez fiskálního paktu, ten nás ale vede rovnou k daňové unii," zdůraznil Nečas během své středeční přednášky na London School of Economics. "Stačí proto, když máme jen minimum společné legislativy, a každý si tak může vybrat podobně jako v restauraci."
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=735356
02. 03. 2012 | 08:33

Viola napsal(a):

gaio,

pan Sedláček je asi původem Fin.
02. 03. 2012 | 08:34

Maximus napsal(a):

Omluva za překlepy.
02. 03. 2012 | 08:39

juvel napsal(a):

Po zkušenostech posledních 22 let mě představa, že nám zde budou vládnout české "elity" bez korekcí, asistence a spolupráce vyspělých západoevropských států, docela vážně děsí.
02. 03. 2012 | 08:55

Puck napsal(a):

Z ekonomického hlediska je naprosto jasné, kam nás současná politika vede.
Co mě zaráží ?
Proč naše media neinformují občany objektivně, když patří převážně cizím vlastníkům ? Nemají nakonec zájem na tom, aby to v Česku šlo pěkně z kopečka ? Asi je to špatná spekulace, ale Němci nám Sudety jen tak nezapomenou.
Všeobecně negativní postoj vůči EU, případně euru, to je jednoznačně zásluha medií. Tak negativně, jako my, se nevymezují občané žádného jiného státu v EU.
Co také čekat v zemi, kde obyvatelstvo ovládá jen bídně mateřštinu, případně disponuje zbytky školské ruštiny a azbuky ?
Rozhled pak určují jen media, mají tedy lví poddíl na tom, jak to u nás vypadá.
02. 03. 2012 | 09:00

yes napsal(a):

to Lila:
s tím souhlasím.Učebnice středních škol třeba i ve fyzice byly za první republiky výborné.Několik matematiků na vysokých školách 1.republiky dosáhlo světové úrovně,jakou dnešní nedosahují.Psal jsem o celku a tak jsem detaily nezdůraznil.Ostatně nebylo možná ani chybou,že K.Čapek psal o "odborničení" jako vlastnosti Čechů.A s ním se Masaryk radil.Samozřejmě invence by měla mít přednost před odborničením.Ovšem v dnešní době narostlo poznatků tolik,že si lze těžko představit jedno bez druhého.Možná bylo pro Čechy velkou ztrátou,že technický génius N.Tesla ,který zde delší dobu žil a tvořil,ještě za Rakouska-Uherska emigroval trvale do USA a tam spoluvytvářel jejich dnešní prestižní elektrotechnicko-elektronický průmysl,nikoliv nám.Snad pár fabrik po něm ještě stále vyrábí i zde elektromotory.
SSSR po válce měl chybu v tom,že na jejich vědce ,špičkové světové úrovně,krom jejich armády,v civilní sféře nenavázala skoro nikdy výroba,firma.Tak třeba jejich objev -lasery dnes prodávají Němci.Jejich objev -NMR (nukleární magnetická rezonance) prodává Švýcarsko.To byl dopad stalinské koncepce ekonomiky přednostního rozvoje těžkého průmyslu a obranného před lehkým průmyslem,neboli jak se učilo skupiny výrob A před skupinou B.V dnešním Rusku je však opět nejvíce slyšet o nich ,aspoň u nás,hlavně o těžkém průmyslu (těžebním-ropa,plyn,vrty).
02. 03. 2012 | 09:06

Xury napsal(a):

Osobně se nedomnívám, že problémem je ta smlouva jako taková. A kdyby jediné důsledky, které z ní plynou byly jen nucené škrty v národních rozpočtech, tak by se s tím také dalo smířit. Potíž vidím v tom, že se u té smlouvy neskončí. Následovat bude něco na způsob evropského ministerstva financí, které se ovšem bude jmenovat jinak a v jehož čele bude stát někdo dosazený z EK. Následovat bude pokus o harmonizaci daní, sociálních odvodů a logicky i výdajů. A ve finále bude celý ten cirkus směřovat k federalizaci Evropy. Jenže to už je jiná liga. A evropské národy nejsou na to připraveny. Stačí se podívat do řeckých ulic na plakáty zobrazující Merkelovou nebo představitele EU. Podobné nálady by se zcela logicky šířily i do ostatních zemí. Konečně ve Francii už se také pozvaly hlasy proti bismarkovskému Německu. Takže ten problém vidím v tom, že se během 4 měsíců upletlo něco, co může mít dalekosáhlé důsledky.
02. 03. 2012 | 09:16

Puck napsal(a):

Schwarzenberk je kašpárek. Není ani zlobivý, je jen poslušný.
Konečně měl příležitost ukázat, že je chlap. Proč si nechá do zahraniční politiky vrtat ? To nejsou prkotiny, nad kterými se dá mávnout rukou.
Pokud to myslí s republikou dobře !
Už likvidace pěti velvyslanectví v cizině ( Kongo, Venezuela, Keňa, Jemen, Kostarica ) mi jako státnický čin nepřipadá. Nedalo se ušetřit jinak ?
Vyklidíš pozice, profituje někdo jiný, to Schwarzenberk neví ?
02. 03. 2012 | 09:24

Maximus napsal(a):

Xury
Velmi kvalitní příspěvek.
02. 03. 2012 | 09:25

JC napsal(a):

"Otázka hlubší integrace do evropy"
Co to kurva je Sedláčku ?
Spojené státy evropské ? Jednotné daně, důchody, minimální mzda ?
Ten průser s Ojrem vám nestačí ?
02. 03. 2012 | 09:33

Medikolog napsal(a):

Martin 00.40: s vaším dovolením si dovoluji konrasignovat.

Maloměšťáku, dnes nemáte den. To co jste stvořil obsahově připomíná váš bývalý nick;-).

Zdravím vás, pane Honolulu. Je smutné, že ministr zahraničí naši zemi ničí... a novinářům platí jenom za euronormalizační názory...

Pane Sedláčku, lze souhlasit s vaším potvrzením, že Britové se nevnímají jako Evropané, ani jako afričané či indové, nebo američané, Inuité. Jsou prostě z milosti Boží Britové = Angličané, Skotové, Walesani. Bývalí vládci světa nejsou a nemohou být zbytkem světa. Proto se za nikoho ze zbytku světa nepovažují. To je jasné jako letní sluneční den. OK.

Jsem zvědavý, zda tuto stoprocentní pravdu uplatníte i ve vztahu Romové - Gádžové, resp. Židé - Gojim. Pan Stejskal na to totiž zaujímá poněkud odlišný názor...

Co všichni na názor YES 02.03.2012 07:47? Proč zrovna Marxe? Spíš pořádné pravomoci pro hospodářskou policii a neúplatné, odvolatelné soudce... A průhlednou politiku, aby bylo jasné CUI PRODEST!
02. 03. 2012 | 09:44

alna napsal(a):

Pane Sedláčku, vzpomínám si na staré dobré časy, kdy se vaše blogy daly číst. Dnes to vypadá na registrované partnerství s Pehem. Četl jste pakt? Určitě? Brání nám něco v tom, abychom jeho zásady dodržovali? O nás bez nás? Po podepsání paktu vazalství by tomu mělo být jako jinak? Kde nám má jako ta Evropa ujet? Kde ujela Švýcarsku a Norsku? Nezdá se mi, že by zrovna ty země byly na jejím chvostu.
Je smutné pozorovat přerod ne úplně špatného ekonoma v "užitečného idiota".
02. 03. 2012 | 09:58

tadeáš hájek napsal(a):

yes
Jen žádné Sartry!

Možná jste nepostřehl, že jedna německá megafirma na praktickém uplatnění magnetické rezonance nejdřív musela prakticky zkrachovat. Jedna věc je něco objevit a druhá zafinancovat praktické uplatnění (na trhu,je to sprosté slovo, ovšem). I ten Tesla šel prostě tam, kde měli peníze na financování jeho vizí. Co by byl Křižík, kdyby také odešel do Ameriky?
Rusko navíc za většinu vynálezů vděčí spolupráci vědců se zbrojním průmyslem.

Na vaše podivné tvrzení o naší pozici v roce 1945 (ve skutečnosti nám tu Říše zavedla technologie, na které bychom jinak nedosáhli a vedle jistě vážné pětileté pauzy v činnosti vysokých škol jsme měli v evropském kontextu kvalifikovanější pracovní sílu než dnes) už vám odpověděla Lila. Devastaci vzdělanosti ale způsobily až akční výbory a génius Ungeniesbar - Nejedlý.

A nepoužívejte slovo gró.

Puck
Volkswagen se v Česku jmenuje Skoda Fahrzeug.
02. 03. 2012 | 09:58

Maximus napsal(a):

ten, kdo se s blbcem hádat nebude

S těmi daněmi resp. jejich výší máte pravdu, ale myslím si, že zákony ekonomiky pokud nějaké jsou a já si myslím, že jsou, Kalouska a Nečase donutí, nastavit korporátní daně v ČR na obvyklou úroveň ve vyspělých západních zemích vč. progrese. Poručíme větru a dešti v jejich provedení nebude moc fungovat, stát je a bude stále více bez peněz. Ono možnost vše házet na ovčany se umenšuje, zkrátka lidé už přestávají mít finance a ztrácí po těch všech škrtech a zvýšení daňové zátěže kupní sílu! Dnes a denně se o tom přesvědčuji, od nového roku je mnohem méně práce a to v míře jakou nepamatuji! Ovšem ty následky a kdo ten bordel bude dávat do pořádku?
Pěkná den!
02. 03. 2012 | 10:10

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Maximus.
Trochu jiná zkušenost, ale taky typicky česká trhovecká.

„Studie sepsula operátory i ČTÚ. Jste drazí a neschopní, vzkazuje
Na českém trhu vládne kvůli laxnosti regulátora oligopol a Češi platí jedny z nejvyšších cen za mobilní volání, uvedla studie Informačního institutu. Podpořila tím sílící tlaky na nehybný telekomunikační trh v Česku. Obsáhlý dokument má potvrdit obavy o nefungujícím dohledu na českou trojku mobilních operátorů a nešetří kritikou nejen na regulátora, ale i operátory. „
Zdroj: http://mobil.idnes.cz/studie-sepsula-operatory-i-ctu-jste-drazi-a-neschopni-vzkazuje-ps1-/mob_operatori.aspx?c=A120301_142413_mob_operatori_hro

Co je zajímavé, že se na tom zviditelňuje Kohout, který nepochybně před pár lety křičel, neregulovat, trh se postará a podobné pitomosti.
02. 03. 2012 | 10:17

Maximus napsal(a):

ten, kdo se s blbcem hádat nebude

Vždyť já se s Vámi nehádám..... (-:

Na tom příkladu s providery v komunikační oblasti v naší zemi se ukazuje, že příslušný úřad, který má dbát nad chováním těchto mastodontů, prostě selhává! Oni vůbec neřeší to, že u nás máme jedny z největších cen za telefonní hovory a vše co s tím souvisí ze zemí EU! Přitom kupní síla našich lidí je mnohem menší než např. Rakušanů, ale ceny můžemy mít větší než oni! Stejné je to zřejmě i na úseku prodeje benzínu a nafty. Je tam moc podivností, zdražování jim jde rychle, ale když mají jít s cenou dolů tak se jim moc nechce! Stát tady naprosto selhává, jeho kontzrolní a správní role je jen vágní.
02. 03. 2012 | 10:33

Xury napsal(a):

Pro ten, kdo se s blbcem hádat nebude:
v telekomunikacích nevládne trh, ale oligopol.Nevzpomínám si, že by Kohout někdy popíral možnost vzniku monopolního nebo oligopolního trhu.
02. 03. 2012 | 10:43

roman napsal(a):

Socialismus tady vychoval za 40 let svého působení více seběvědomých jedinců, než si kdo umí představit. Právě tito generálové, tyto celebrity, tito velmi úspěšní a dokonalí, se teprve teď začínají vybarvovat jak je to s jejimi charakterovo morálními vlastnostmi a "budováním" kapitalismu. První naskočili do byznysu, pak do překopávání zákonů a nyní do vysoké politiky na hony vzdálené voličům. Nevím jestli jsem sám, ale myslím, že z totality politické (nemohli jsem říkat svůj názor, ale zase tak špatně se nám nežilo, byla rovnost), jsme přeskočili do totality ekonomické (můžeme si říkat co chceme, ale každý má stejné šance) a nyní jsme na rozcestí (..dluh nedluh, když už i střední třída má hluboko do kapsy?), kde se vydáváme do totality zatím nepojmenované, trpělivě vyčkávající (lidem totálně naštvaným a vyždímaným dáváme jednoduché a hlavně rychlé řešení). A máme je! Vyhráli jsme! Sláva!
02. 03. 2012 | 10:44

Puck napsal(a):

Pro tadeáš hájek :
Těší mě, že jste svůj čas věnoval i mému příspěvku. :-)
02. 03. 2012 | 10:46

Mě spíš příjde zvláštní napsal(a):

koketování ministra zahraničí Schwartzenberga s Izrealem. Abychom se neocitli pak nekde v pásmu Gazy.
02. 03. 2012 | 10:50

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Maximus.
Ono se to teď hodí na úředníky, ale to, že zde panovala a panuje ideologie, že regulace jsou škodlivé a vše se má nechat trhu, to se zapomene.
Ti úředníci byli jistě již vybírání tak, aby neregulovali, odpůrci regulací, a taky obecné politické zadání bylo v tomto duchu.
Kdyby to nebyla trafika pro ty pravé, tak už je úřad možná i zrušený.
02. 03. 2012 | 10:51

Tom napsal(a):

Pane Sedláčku,
Vaše tištěné dílo bylo čitelné a chytře napsané. Stejně tak před časem Vaše blogy. Poslední měsíce ovšem, zdá se, nezvládáte domýšlet důsledky a stáváte se pouze slepým propagátorem EU, či lépe eurozóny. A to té eurozóny, která se dle prognóz zatím korelujících s realitou žene od jednoho průšvihu k druhému. Nevidím jediné rozhodnutí politických špiček, které by tento trend mělo v dohledné době zvrátit. Místo toho raději mrháme prostředky na euroorgány přikazující slepicím žít ve větších klecích nebo okurkám růst ve standardizovaných velikostech. Evropské instituce nešetří, kdo dává tedy příklad?

Nevím jak Vám, ale mě osobně nepřipadá příliš racionální naskakovat do vlaku když vidím, že se řítí plnou parou k útesu a nefungují mu brzdy. Pakt stability brzdou nebyl, Maastrichtská kritéria také ne. Co se mění? Volbami vyměníme mechanika, ale opraví brzdy včas? Nesázím na to. Cár látky na budově EC arogantně hlásající "for better economic governance" mi rozhodně na sebevědomí nepřidává.

P.S.: Hrubky, překlepy a evidentní liknavost, s jakou několik posledních blogů publikujete mě zaráží, i když dle jejich obsahu nepřekvapuje. Odběr blogu ruším, už nestojí za pozornost.
02. 03. 2012 | 10:52

Veronika napsal(a):

ježíšku, to je zase kvílení .-)))
text je obvyklý kolovrátek medyyjálních šablon pro překrytí současné objektivní reality
jak se vám líbí objektivita jednostranné argumentace autora ..ani milimetr jináč

Dojde jen k přerozdělení existujícího bohatství (a moci)směrem k těm, kteří se k "novým" penězům dostanou.
O to ostatně v celé záležitosti jde.

Celkově, ehm, ...je to jen otázka času .-)))
02. 03. 2012 | 11:00

strnad napsal(a):

Chudaci ve svycarsku- uboha zeme nikoho? ¿?
Uz zase nam nekdo rika ze tovod vrchnosti je jedine spravne a lokaj ma drzet hubu.
02. 03. 2012 | 11:10

gogo napsal(a):

Bud bude EU ñeco jako RVHP nebo unie, nebo to muzeme rozpustit- neme se uzivit bez dluhu
02. 03. 2012 | 11:19

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Xury.
Co je to za pitomost, oligopol je přece nejen v telekomunikacích, ale ve většině oborů, kde jsou vysoké vstupní náklady nebo kde může na trhu existovat jen několik firem.

Teoretická ekonomie zná dokonalý trh, který ovšem v praxi neexistuje nebo téměř neexistuje, a pak nedokonalé trhy, jichž je naprostá většina.
K těm nedokonalým trhům patří
monopol – například vodárny,
pak oligopol – to je většina síťových dodavatelů, ale i například banky, zdravotnictví a další,
třetím případem o něco dokonalejším je monopolistická konkurence – například spotřební zboží.

Trhovci a bojovníci proti regulacím bojují proti regulacím na nedokonalých trzích, ne na dokonalých, a tak plácat o tom, že Kohout nebyl proti regulací v telekomunikacích je směšné a nemusím ani hledat důkazy o tom, jestli Kohout někdy brojil přímo proti regulacím v telekomunikacích.
02. 03. 2012 | 11:21

paprika napsal(a):

Nejvyšší čas vyrazit toho šílence ve službách Putina z Hradu i s jeho poskoky. Toto už silně zavání velezradou, senát by měl jednat!
02. 03. 2012 | 11:24

UZU napsal(a):

prča maximus je,
že ze slepé uličky chtějí vyvést EU ti samí lídři, kteří ji tam přivedli.
Ještě dodám, že chtějí jít úplně stejnou cestou jako dosud, jenom o něco rychleji.

Kdo za to může?
Klaus!
Ten nastavil eurozonu, sepsal LS, a etc
Hlavně, že máte viníka.
:-))))))
02. 03. 2012 | 11:29

Mate napsal(a):

a jak bysedalo zabránit velkému podvádění v EU,
když EU to chtělo, nejen..Řecko si v té chvíli myslelo, že je to terno a taky to chtělo, všichni věděli a mlčeli, aby to vyšlo a bylo to euro, protože věřili, že pášou pokrok a ráj na zemi a ještě je za to volili voliči.

Jedinej způsob je jako v té pohádce volat, že král je nahý a euro je hloupej a nemožnej projekt, co povede ke krizi, ale ještě nikdo nenapsal pohádku o tom, jak král je nahý,
všichni to ví a všichni mlčí
a když někdo zavolá, tak všichni dělají, že to král je nahý, neslyší.
A melou o těch krásných šatech a mezitím masakrují ty, co říkají, koukněte on je doopravdy nahej.

nejtěžší je vysvětlit ..., že perpetuum mobile není možné.
02. 03. 2012 | 11:36

Paulus napsal(a):

Jak jsme už na tom!

Potřebujeme současnou armádu? Pokud zrušíme armádu, ušetříme
obrovské peníze. Pokud by nás totiž někdo napadl, tak nás příjdou
ochránit:
1. Němci (a jiní), protože) zde mají solární elektrárny,
2. Holanďané a Dáni, protože zde mají půdu,
3. Francouzi, Němci a Korejci, protože zde mají automobilky a jiné továrny,
4. Američané, protože zde mají ocelárny,
5. Rusové, protože zde mají Karlovy Vary,
6. Rakušané, protože zde mají smetiště,
7. Vietnamci, protože zde mají obchody a tržiště,
8. Číňané, protože zde mají nejlepší zákazníky.
No řekněte - dovolí si někdo z nich, aby přišel o takovou super kolonii?!
02. 03. 2012 | 11:41

Mate napsal(a):

akdyby jurové v Bruseli (Vošinktonu, a jinde) věděli co s tím,
tak už by to dávno udělali, že? :-))))))))))))
anebo nechtěj? :-)))))))
02. 03. 2012 | 11:44

hovorka11 napsal(a):

Tomáš Sedláček:
Ten článek nemá žádnou hodnotu. Eurozóna už byla rozdrcena vytištěním 16 biliónů dolarů a navíc na nátlak USA vznikl "EURoval", který kopítuje tištění dolarů FEDem. Je to průšvih EU a především Německa s Francií, kteří místo aby se distancovali od zadlužování, tak sledují "trhy", které si přejí převody majetku pomocí falešných peněz.
Klaus se raduje, že bude moci bez kontroly z Bruselu nechat dorozkrást vše přes své nově dosazované kmotry do důležitých státních funkcí a my se budem jen dívat a chudnout a skákat pod vlak...
---------------
Společna měna EUR je v budoucnu nezbytná, ale se současnými domácími a evropskými politckými prospěcháři to nejde. Stačí jen rozebrat Špidlu, který pokálel sociálně myslící obyvatele a po krachu svého politického chameleónství si vyloktoval jako neschopný politik trafiku v Bruselu. Dnes se směje s bruselským důchodem 70 tisíc měsíčně a "káže o morálce".
02. 03. 2012 | 12:09

Bavor napsal(a):

Komu je pomoc určena si přečtete zde: "http://www.novinky.cz/ekonomika/260652-pomoc-recku-eurozona-rozdelila-atenska-vlada-si-pocka.html". Nelze se proto divit, že se lidé v Řecku bouří.Nevím, proč by češi měli přispívat na záchranu bank, které až dosud s řeckými dluhopisy spekulovaly s vidinou vysokých zisků.
02. 03. 2012 | 12:16

Dash napsal(a):

honolulu napsal(a):

Ceske narodni zajmy jsou : Urcovani integracni politiky bez diktatu z Bruselu
------------

Moc pekny. Muzete to prosim upresnit? Integrovat, tedy zapojit se, zacletit se, splynout, ma jeden zakladni predpoklad a to, aby to, do ceho se integrovat chceme, melo o nas zajem nebo aspon dovolilo nam 'se zaclenit'.

Ze podminky ma vetsi narok si urcit silnejsi, to snad uznate, to je neoddiskutovatelny fakt pri jakemkoliv vyjednavani. A kdo myslite, ze je silnejsi ve vztahu CR a EU?

A pokud se z EU sami vyclenime - a naslapnuto k tomu mame celkem dobre - se kterym jinym statem ci spolecenstvim (se kterym bychom byli na stejne vyjednavaci pozici a tudiz schopni si podminky zacleneni se urcit sami) byste navrhoval aby se CR integrovala?

Pohadky pro deti a slabomyslne o neochvejne suverenite nezavisle CR, ktera v dnesnim globalnim svete nepotrebuje nikoho a nic a samotna se propracuje k prosperite, kterou bude omracovat svet, prosim vynechte a zkuste navrhnout aspon jednu zemi, se kterou by bylo strategicky - ekonomicky i politicky - vyhodne se spojit
02. 03. 2012 | 12:22

Jirka napsal(a):

Tomáš Sedláček je asi velmi mladý anebo si nic nepamatuje. Možná že také není schopen si přečíst třeba někde v knihovně staré noviny.
Přesně stejným způsobem se po okupaci Československa v roce 1968 psalo v normalizačních novinách, proč Waršavská smlouva nemůže nechat Československo na své vlastní cestě mimo tábor míru a prosperity - co to kecám, tehdy to byl tábor míru a socialismu. Tehdy bylo budování socialismu také internacionálním projektem všeho pracujícího lidu. Jak je možné, že úplně stejné souvislosti jsou prezentovány v autorově článku? Jsou to vůbec jeho myšlenky, neopsal hlavní ideové zásady právě z normalizačních novin z přelomu 60. a 70.let? - A kdo tehdy pedepisovat nechtěl, tak toho časem odstranili.
Možná ale že T.Sedláčkovi křivdím. Možná jeho maminka nebo tatínek dělal tajemníka závodní organizace KSČ a přesně stejnými prostředky přesvědčovali lidi k podpisu přihlásšky do strany. Možná odtud jsou postupy a myšlenky opsané. Tehdy se také nikdo nesměl ani zeptat stranických verbířů, a co když se to otočí? Jak proboha někdo může dnes vůbec otevřeně někoho někoho nutit k podepsání něčeho. Pokud to lidé (jako autor) dnes nedělají jako reklamu za něčí peníze, tak to mohou dělat jen naprostí primitivové, kterým se nějak nedoneslo, jakým způsobem byli lidé přesvědčováni k podpisu nejrůznějších přihlášek.
P.S.
Pozor, musíte se, autoři těchto propagačních článků, ale zeptat lidí, kteří žádnou z oněch přihlášek nepodepsali, ne těch vašich známých a přátel, kteří podepsali, ale pak pro změnu řekli, já jsem se pomýlil a hned začali podepisovat něco zcela jiného. Možná tohle je správné vysvětlení postojů těch lidí, kteří nás tak vehementně masírují přesvědčovacími argzumenty o nutnosti všemožných podpisů. Prostě snaha zakrývat svou falešnost podepisováním nejrůznějších přihlášek a chart, a to zcela opačných ideologických zaměření. Jim přece na nějakém dalším možná falešném podpisu nezáleží.
02. 03. 2012 | 12:23

MirekS napsal(a):

Jestli jsem to dobře pochopil, pane Sedláčku, tak z uvedeného vyplývá, jak konzistentní a transparentní naše zahraničńi politika je (Hrad-Strakovka-MZV; jeden hot druzí čehý). Jestli jsem to dobře pochopil, tak hodnotu použitých argumentů obdivuje celá Evropa - vypadá to, že naše oficiální stanoviska se stanou východskem společného postupu z dluhové pasti (nejvíce nás chválí dnes již bratranci Slováci ústy jejich premiérky přišlouvší s až servilním vyjádřením).
Jestli jsem to dobře pochopil, tak všichni to pochopili až na Brity, kterým to premiér ještě na poslední chvíli dojede vysvětlit (zdá se, že se cukají).
Probuďte se pane, Evropa se integruje a Vy se snad chcete izolacionisticky vymezovat?

Zdraví

Mirek
02. 03. 2012 | 12:41

olga napsal(a):

Pane Sedláčku, proč nám povídáte pohádky. Když si promítnete celé dějiny, tak zjistíte, že všechny války byly vedeny za účelem sjednocení. Nic nového pod sluncem. Stále jen sjednocování. Někdy nedobrovolné, a jindy říkáme, že dobrovolné. Výsledek je stále stejný. Přitom diktát taky. Proč musíme čekat co nám dá Brusel? Vždyť všichni víme, že to není dar. Tak proč to oblbování? Proč dotace na ničení? Takových proč je moc. Možná jen proto, abychom se stali závislí a poslušní. Přemýšlejte.
02. 03. 2012 | 12:42

Dash napsal(a):

Jirka napsal(a):

Jak proboha někdo může dnes vůbec otevřeně někoho někoho nutit k podepsání něčeho.
--------------
Ale prece nikdo nikoho k podepsani cehokoliv nenuti. EU rozhodnuti CR nepodepsat prece plne respektuje. A zaridila se po svem - pokracuje dal ve vyjednavani a vypracovavani strategie s ostatnimi 25 zememi, ktere podepsaly.
02. 03. 2012 | 12:48

hovorka11 napsal(a):

Bankovní zločinci se už ani netají se zaváděním otroctví občanů v Řecku. Půjčku neprosperujícím, za kterou měli krachnout se převádí na zajištění otrokářského systému věčného a nesplatitelného dluhu pro obyvatele.
Tohle přesahuje všechny meze a nedá se to řešit klidně bez odporu s nasazením vlastního života...
-----------------------------------------
Státy eurozóny se ve čtvrtek vrátily k staršímu plánu pomoci Řecku. Půjčka ve výši 130 miliónů nebyla schválena jako celek, ale rozdělila se s tím, že zatím nedostane pomoc řecká vláda. Zemi Unie pomůže jen se splácením dluhů. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na svého zpravodaje v Bruselu.

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který stojí v čele skupiny ministrů financí eurozóny (euroskupina), oznámil oživení staršího plánu na rozdělení pomoci na dvě části.

Ministři financí schválili cca 93 miliard eur pro restrukturalizaci privátního dluhu a pro banky, ale pozdrželi pomoc, kterou měla dostat přímo řecká vláda.

!!! Schválenou část tvoří několik složek. Asi 35,5 miliardy dostanou soukromé subjekty výměnou za dluhopisy ve výši 200 miliard eur, které mají v držení. Dále bylo uvolněno 23 miliard na rekapitalizaci řeckých bank.!!!

Schváleno bylo zřejmě i poskytnutí 35 miliard pro řecké banky, aby jim zůstala otevřená cesta k levným úvěrům od Evropské centrální banky.
02. 03. 2012 | 12:49

Klívie napsal(a):

Jaképak máme spojence my?

No bližší pro nás je přeci Rusko, než Německo, Francie...Už jenom to, že se s Putinem či Medveděvem Klaus hezky domluví, než svou trapnou angličtinou s dejvickým přízvukem.
A proč bychom nemohli časem s Nečasem platit starodávným rublem, a ne tím nově zkonstruovaným eurem, bez jakékoli historie, kdybychom byli součástí východní unie? Ne nadarmo přece Medveděv říkal, že té euroměny mají v Rusku plné truhlice a tak si celou Evropu asi mohou Rusové koupit. Sice Radičová nám radí připojit se k Unii, ale kdoví, jak bude ještě radit dlouho. Nakonec bude Slovensko také rádo, když se bude moci k východní unii připojit. A když ne po dobrém, naše pandury tu cestu rublu pomohou proklestit.
A navíc - paní Němcová nebude jen prezidentkou - bude carevnou!
Slovanská Epopej bude vyvěšena na hlavním nádraží v Praze, tak co. Já čekám vlak z východu.
02. 03. 2012 | 13:08

Pavel13 napsal(a):

Jirka napsal(a):
"Jak proboha někdo může dnes vůbec otevřeně někoho někoho nutit k podepsání něčeho."
Jako občané k tomu máme plné právo!
02. 03. 2012 | 14:12

Pedro napsal(a):

Sami byt neumíme. Protoze okradame a fizlujeme sami sebe.
S nekym byt nam take moc nejde, buď nas dusi okupanti, nebo jsme s nekym dobrovolne z vychcanosti.

A tak se v tom uz 100 let tak nejak placame, jednou tak, po druhé tak...

A co byste pane Sedlacku napsal v případě přistoupení k teto smlouve? Chvalil byste Necase jako moudrého a proziraveho premiera?
02. 03. 2012 | 14:33

gogo napsal(a):

Nechapu jak muzou prezit chudaci svycari bez EU, v zemi nikoho, !!??
Mozna proto ze pracuji a necekaji zazrak z venku, á nespolehaji na politicke fraze.
02. 03. 2012 | 15:55

honolulu napsal(a):

Panove, kdyz je president Klaus pod tlakem z Bruselu, tak mu nezbyva nic jineho nez hledat protivahu v Moskve, nebo KDEKOLIV jinde. Jeho zahranicni politika je dobra ! (O vnitrozemske nevim nic.)
Vy nemuzete vlezt dobrovolne do chomoutu "dojne kravy" a platit utopisticke experimenty, ktere si Brusel vymysli, kdyz na druhe strane nemate penize pro duchodce, hasice ci policajty.

Necas mel pravdu, kdyz nic nepodepsal a zdraha se platit. Vim, ze je riskantni pro Necase se opirat o ZRADNY Albion, ale casem najde oporu i jinde. Rovnovaha ve vztahu mocnosti napr. Moskvy a Bruselu se da vyuzit pro benefit Ceska. Klaus je chytry clovek.
Dokazete si najit podobneho v 2013 ?

Nejschopnejsi zeme v latinske Americe je Chile. Klaus tam mel uspech. Vy vsak vsichni mluvite o bezcenem peru.
Supermarket MARC'S prodava v tyto dny za $1 (jeden dollar) 32 propisovacich per. Vite, jaka je to trapnost, se o tom donekonecna zminovat a ignorovat benefit pro Cesko, ktery Klaus v Santiagu vytvoril ?
02. 03. 2012 | 16:00

acewestly napsal(a):

Země nikoho? :D:D:D

na vypatlávání mozků jsme tady my Sedláčku
https://www.youtube.com/watch?v=g1_l9aIOt2Y ,,,

neszser se nam do prace jo - vem si kalkulačku a zacni rýsovat.
02. 03. 2012 | 16:46

speci.men napsal(a):

Ježiši já snad emigruju. Kamkoliv do normální země mimo Česko. Ani jsem netušil, že je u nás tolik zaprděných zakomplexovaných nacionalistů. Tahle země skončí jako Bělorusko. Moc by mně zajímalo, kolik z těch českých ramenáčů bylo někdy v životě někde mimo Česko (a to nemyslím na dovolené). Možná by poznali, jak se žije, mluví, uvažuje a vládne v normální zemi.
02. 03. 2012 | 18:54

Veronika napsal(a):

Celá ta šaráda jenom připravuje jeviště a herce pro jednotlivé role. :-)))
A nadřazení (důvěřiví) usmívající netuší, že naivní a použití pro cizí cíle jsou právě oni.
Jen nepatrně z nich je za to i zaplaceno.
U ostatních je to jen hloupá obdoba stokholmského syndromu (identifikace s omezujícím).
02. 03. 2012 | 19:26

Václav Pokorný napsal(a):

Pane Sedláčku, podle mne máte v blogu pravdu. Jako odpovědi čtu ovšem převážně kvílení a jekot nespokojenců s EU. Samozřejmě že ne každému se líbí jisté podřízení se byrokratům EU. Ale zdá se, že to je nezbytné. Vláda s prezidentem si hrají na hrdiny, a na to nemají. Podle mne to není dobré pro ČR. Naštěstí věřím, že pan Schwarzenberg konečně dodrží své slovo, totiž to, že nemůže být ve vládě, která se vlastně vyčleňuje z EU, a tím pádem vládu položí. To by byl jeho nejlepší vklad pro občany ČR. A to, že pan Nečas nepřistoupil na tuto smlouvu je asi velký omyl té vládnoucí tlupy. Ta totiž jen škodí občanům ČR.
02. 03. 2012 | 20:11

Karel V napsal(a):

Proč jsou čecháčci pořád tak uboží lokajové co čekají až je někdo silnější povede a řekne jim co mají dělat, kdy se mají uklonit atd.
Švýcarsko má méně obyvatel než my - ale jsou hrdí a sebevědomí, uživí se vlastní prací a v historii se vždy ubránili- nepotřebují lézt do NATO, EU a jiných nesmyslů.
Mají své kvalitní výrobky a ty jsou lidstvu potřebné a tak si každý rád koupí, i když je musí platit v jiné měně a proclívat.
Poctivá práce - tvoření hodnot se jmenuje ten recept na úspěch, ne lokajské žebrání o evropské dotace
03. 03. 2012 | 10:22

Irena napsal(a):

Karel V +0,22 díky, konečně inteligentní příspěvek.
Kdy už si někdo uvědomí že ti Švýcaři s menším počtem obyvatel, a s územím na skalnatých Alpách, dokážou celý svět ohromit mimo jiné i svými sýry a mléčnými výrobky, čokoládou, a potravinami, zatímco my s úrodnou zemí vybíjíme stáda protože nemáme dotace z Evropy. Už v roce 1961 jsme byli potravinově soběstační, dnes si neumíme ani vypěstovat brambory, odchovat dobytek, neuživíme slepice a nemáme vajíčka, musíme dovážet nekvalitní česnek z Číny,slámu na podestýlku křečkům z Holandska . Po celám světě jsme stavěli cukrovary, dnes cukr dovážíme. Chlubíme se pivem,které už ale vyrábějí zahraniční firmy / vyjímka - Budvar se k rozkradení teprve chystá !
Opravdu jsme ubohý tupý stát .
03. 03. 2012 | 10:39

acewestly napsal(a):

ono kdyby alespon ti ekonomové za tech 20 let zařídili, aby jsme meli alespon stejne platy, za stejnou praci na jednotlivce .. kolikpak nemcu hákuje ve fabrikách za mrzke mzdy jako 90% čechů ?? kolik nemcu ma prumerny plat kolem 13 cistýho jako vetsina ceskeho lidu ?.. noo kde jsou ti ekonomové ?? kde je ta hodnota ktera se ztrácí ? pryc s tou bandou bídáků. odžubávali tento lid a jeste jej chteji pripojit k tem co nas vesmes odžubavají, protože používaji falešná závaží na vahách ( EUR ).. teším se na den, kdy tyto ekonomické nemakacenky národ požene vidlema...
proc nas chteji mermocí pripojit k EUR ? no prece aby skryli to co delali po 20tiletí. jeste jedno dvacetiletí a ukaze se nahota jejich "nepráce"...
pryč s nimi , pryč nekam , kde na ně čekají.
Tak si narode dal nechavej vymlívat hlavu že s EURem se budes mit lepe .. s jinými papirky a jinými pravidli se ti bude lepe žít, protože oni mají sluníčko žlutejší a vodu mokřejší.
03. 03. 2012 | 11:12

Vladimir napsal(a):

Sedláček je sralbotka. Nechává mazat kritické příspěvky. Nějak není schopen unést kritiku !
03. 03. 2012 | 13:06

Daňový poplatník napsal(a):

To Sedláček:
1. Obávám se, že ani politická reprezentace EU nemá žádnou vizi, kromě strachu o osobní prospěch.
2. Míra administrativy, která není samoúčelná, ale vede ke kriminalizaci všech, kteří by se chtěli ekonomicky, nebo politicky osamostatnit ze závislosti na globálním kapitálu je tak vysoká, že prakticky nutí obyvatele do pasivity.
3. Zisky jdou globálnímu kapitálu, a ztráty na bedra zaměstnanců, nebo státu.
4. Končí hra na demokracii, a globální kapitál už dosazuje správce do států, které svou nenažraností dostal na kolena, aby je mohl ještě úplně vycucat, Řecko je laboratoří a výkladní skříní toho, jak brzy dopadne celá EU.
5. Jelikož ODS ví, že běžní občané už vědí, o co jde, a ČSSD je vede jako ovce na porážku, dělá líbivé PR divadlo pro voliče, ale nakonec stejně sklapne kufr, a půjdeme ke dnu spolu s EU, je jedno, pod jakou národní vládou.
6. Je akorát otázkou, kdo nás přivine ke své hrudi, jestli Německo, které těsně před úplným krachem opustí EU, nebo Rusko, které nezatížené pitomými doktrínami, které dusí ekonomiku a osobní svobodu, zcela zastíní mátožnou karikaturu EU.
7. A k těm zbídačovaným obyvatelům, je jedno jestli Česka, nebo Řecka? Na ty není z Baham vidět, ale ten proud financí nějak slábne, je potřeba vyměnit regionální manažery.
03. 03. 2012 | 14:36

sermi napsal(a):

Demokracie - způsob, jak stojí NÁKUP.
Kdysi země vyhrál v konvenčních válkách. Nyní země je možné zakoupit za peníze, což je zvláště zřejmé v malých zemích, jako se to stalo například Česká republika. Nadnárodní korporace (většinou USA) zakoupené v České republice je více či méně hodnotných aktiv (Škoda, Tesla, Plzeňský pivovar ...). Co je vlevo domorodců? Domorodí lidé mohou uvařit kávu pro turisty. V případě, že Američané si vzali peníze? V případě, kdy ... v tiskárně!
Dále patří země v NATO, což umožňuje, aby vojáky na území koupil za peníze.
To je trik!
V zásadě jsou mírové demokratické války humánnější konvenční válka, protože okupaci země "demokratický" způsob dlouhodobého majetku, který není zničen a zabit otrocké práce. A ostatní výsledky jsou stejné: Území obsazené vojáky vstoupil do vybraných aktiv od místní, lokální změnil nevolníky.
Zde máte všechny demokracii!
03. 03. 2012 | 17:44

sermi napsal(a):

Autor uzavření v mozku "na jedné straně." Všichni normální lidé analyzují situaci, mluvit na jedné straně máme ... na druhou stranu, my máme ... A ten chlap je mozek skleelis, uvažoval, je vždy "ano" do Bruselu. Všichni Evropané, Češi, a to většina evropských Evropanů. A skutečnost, že čeští politici se náhle myslí, to prostě bolí. Je to způsob, jak můžete dělat? To je nad rámec jeho ponimaniya.Bryussel řekl, protože znamení! Jak může být diskuse?
03. 03. 2012 | 17:46

evgeny from moskau napsal(a):

Sovetsky Soyuz vas okupiroval, a teper vas okupiruyut USA, US Army na vashey territory))) USSR used to occupy, now USA is occupying - who's next - Germany? Wake up, Chech, get out the new occupants, or it only will always look stupid and sad.
03. 03. 2012 | 21:11

petrj napsal(a):

Nějak tomu nerozumím, čtu si tady, že naše ekonomika je závislá na odbytu do EU, že bychom měli to či ono. Naše ekonomika je v drtivé většině v rukou zahraničních společností, takže o ní rozhodují zahraniční vlastníci. Tečka
Všechno ostatní je pouťová atrakce. Když vlastníkům vláda zkomplikuje život, odejdou jinam. Takže ze sebevědomých polistopadových řečí o vymanění se z rukou Rusáků je realitou nikam nevedoucí servilnost vůdči komukoli. Když si zítra nějaká ratingová agentura vytřepe z rukávu, že nám sníží rating a ani neřekne proč, tak bude všude řidší stolice. Vydáním ekonomiky do cizích rukou jsme se zbavili skutečné možnosti rozhodovat. Už se jenom plácáme bez cíle a jenom se všeho a všech budeme jen obávat. Příklad fiskálního paktu - už se bojíme i EU, do které jsme s pompou nedávno vstupovali. Chtěli jsme být plnoprávnými členy. Inu zoufalí lidé dělají zoufalé skutky.
08. 03. 2012 | 11:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy