Obsluhování hříchů

18. 05. 2012 | 08:39
Přečteno 11234 krát
Státy, podniky či jedinci, kteří disponovali dluhem a nenaložili s ním moudře (neinvestovali do budoucnosti), se dříve či později dostanou do jeho područí. Jejich minulá svoboda (dluh) je zotročí a zadlužené státy musí tančit podle toho, co jim budou diktovat ratingové agentury nebo jejich věřitelé.

V poslední době se mnoho debat a diskusí na českém i mezinárodním podnikatelském rynku točí kolem toho, kdy už zase budeme růst. Někdy zajímavé, mnohdy se však jen omílají staré truismy (s růstem jde všechno lépe, bez růstu zkolabujeme, politici se musí "postarat" o růst ekonomiky atd.). Shrnout, by se daly do následující věty: Vraťte nám naši nepřiměřenost!

Kdy skončí krize?

Ať už člověk patří k jakémukoli táboru, shoda je přeci jenom v jedné věci: systém, ve kterém žijeme, je neudržitelný - nenajdete snad nikoho, kdo ho obhajuje v jeho stávající podobě. Způsob, kterým nabíráme a nesplácíme dluh, je neudržitelný, způsob, kterým se na západě dělalo bankovnictví a investiční fondy, byl neudržitelný, způsob, kterým žijeme na úkor přírody, je neudržitelný a tak dále. Všichni podnikatelé a podnikatelky, ale často i běžní lidé téměř se slzou v oku vzpomínají na léta hojnosti a jak nám bylo neudržitelně skvěle.

Jenže i kdyby se náhodou nějak nastartoval růst, třeba nějakým úžasným technologickým vynálezem (řekněme ČVUT nebo jiná evropská organizace vymyslí a prosadí ekologický pohon automobilů na vodu), by vláda udělala nejlépe, kdyby tento růst (po kterém všichni tak touží) brzdila a ušetřenou energii věnovala na splátku dluhu. Proč? Proč si kazit růst? Protože se pomalu dostáváme na dno dluhového zásobníku a ponechávat dluh na jeho současné vysoké úrovni je vysoce nebezpečné, protože už nyní jsou státní finance velice nestabilní a každé další zavrávorání ekonomiky nás může poslat do bankrotu. Krize totiž skončí, až se vrátíme na předkrizové úrovně dluhu, a za vodou budeme, teprve až když tento státní dluh na celoevropské úrovni snížíme někam k dvaceti třiceti procentům.

Víra v něco takového (postup technologií) hraničí se snílkovstvím. Mnohem realističtější by bylo připravit se, pro všechny případy, na období pomalého nebo vůbec žádného růstu a změnit systém tak, aby nebyl na růst nastavený. To je jistě nelehký úkol, ale práce na něm je mnohem realističtější zadání než kolektivně idealistické snění o růstu. Je to jako čekání u plachet, že začne foukat vítr.

Otrok a pán

Dluh se chová velice zajímavě. Zprvu nám dával iluzi větší svobody. Nebo přesněji řečeno, iluze to ani nebyla, zadlužená entita si skutečně může dovolit více, než kdyby žila jen z toho, na co v daném okamžiku má. Jenže po čase dochází k obracení role subjekt-objekt a z ovládajícího se stane ovládaný.

Státy, podniky či jedinci, kteří disponovali dluhem a nenaložili s ním moudře (neinvestovali do budoucnosti), se totiž dříve či později dostanou do jeho područí. Jejich minulá svoboda (dluh) je zotročí a zadlužené státy musí tančit podle toho, co jim budou diktovat ratingové agentury nebo jejich věřitelé. Mimochodem právě to je nejměkčí forma státního bankrotu - bankrot svobodného, svébytného a demokratického politického leadershipu (zde se obvykle nastoluje úřednická vláda, tedy jakýsi "nucený správce", který jen zástupně vykonává vůli věřitelské organizace).

Jinými slovy, ze sluhy se stane pán, z nás pak, bývalých svobodných pánů, se stávají sluhové, kteří už jen (ob)sluhují dluh. Mimochodem daná slovní hříčka, debt service, funguje i v angličtině. No a aby bylo všemu učiněno zadost, v němčině, kde je slovo pro dluh synonymem pro slovo hřích (stejně jako novozákonní rectine v latině či aramejštině), se z daného všeříkajícího slovního spojení stává obsluha hříchů (našich minulých nebo v tomto případě navíc i cizích, nevlastních). Jak vidět, spasitele potřebují nejen jednotlivci, ale i státy a instituce.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

Když se odvoláváte na spasitele, autore, tak ten by vypráskal lichváře z chrámu, ne aby jim platil dluh. Požadavkem na splácení nemravných dluhů (hříchů) s ještě nemravnějšími úroky se stavíte jednoznačně na stranu hříšníků a viníků.

Ovšem dnes, stejně jako tehy, by byl takový spasitel ukřižován.
18. 05. 2012 | 08:51

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Už první odstavec je hloupý a demagogický, dál jsem se ani nedíval.
18. 05. 2012 | 08:58

modrý edvard napsal(a):

Věc mi připadá tak jasná, že je škoda o tom psát. Zajímavé to začíná být v okamžiku, kdy jdeme za nezadluženým sousedem a chceme, aby nám pomohl.
18. 05. 2012 | 09:13

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane autore!

Děkuji za skvělé počtení. Nejspíše jsem to někde slyšel nebo někde četl, že dluh je jako heroin. Po první půjčce/šlehu zažijete osvobození a s dalšími půjčkami/šlehy se dostáváte od přivyknutí po závislost na půjčkách/heráku... Nu, do takové míry, až z Vás udělají ekonomickou/lidskou trosku. A léčebná kůra? Stačí se podívat na Řecko/člověka závislého na heroinu.

PS: Věřím, že jednou historikové potvrdí, že čínský kapitalismus byl posledním hřebíčkem do rakve poválečného sociálního evropského státu... Friedman (tak nějak to napsal..)
18. 05. 2012 | 09:32

jamiksa napsal(a):

Ano, je to tak. je třeba otevřeně a ústy všech možných autorit upozornit na to, že nás čeká dlouhé období stagnace. jak dlouhé? Do té doby než se srovná na jedné straně bilance států - tedy než se dosáhne vyrovnaných rozpočtů a dokonce než se začne z přebytků splácet dluh (ten dluh stále totiž dnes narůstá a tím i dluhová služba). Na druhé straně se musí dostat do vyrovnané bilance i jednotliví občané a to je situace, kdy to může ovlivnit každý z nás. Tedy chovat se normálně a neutratit více než vydělám, nezvyšovat si svou úroveň pomocí různých doslova šílených půjček.
celé to období samozřejmě znamená, že nezaměstanost nebude klesat a sociální dávky všeho druhu nebudou růst.
Pokud tohle nenastane a nepřekoná se to budou se jednotlivé problémy v různých formách prohlubovat až k dálšímu ještě hlubšímu pádu - bankrot, nepokoje, chaos.
Hlavně nevěřte na zázračná "prorůstová opatření". Všiměte si, že nikdo kdo o nich hovoří a volá po nich není schopen je konkretizovat. U zadluženého subjektu prostě neexistují. Výdeje se přece již dnes dávají do financování služeb, staveb, atd. a to vše vytváří HDP. To přece není nic objevného, takových výdajů je třeba samozřejmě co nejvíce - aby byla práce, mzda, ta se urtatí a tím vyvolá další práci, atd. No jo ale pokud nemám na tohle v rozpočtu peníze tak to mohu realizovat jen na dluh. Proboha přestaňte věřit tomu blábolu, že 1 miliarda vydaná ne stavbu dálnice vynese stejné množství peněz do rozpočtu. Ne!! Pouze naroste dluh a naroste tím částka, kterou musí stát z rozpočtu dát na splátky. Tedy to znamená, že v příštím roce bude moc bez dluhu dát na ty dálnice zase o něco méně, protože bude muset přidat na splátku toho narostlého dluhu.
Takže dokud neprojdeme dlouhým obdobím stagnace, nemůžeme počítat s žádným mejdanem.
18. 05. 2012 | 09:43

David napsal(a):

Řešení je velmi jednoduché,

od koryt musí být ODSTRANĚNI všichni ti, kteří tuto krizi zavinili.

Pokud se to nepodaří budeme se do toho bahna ještě více propadat.

Protože to po dobrém nepůjde, tak nás zase čeká nějaká revoluce.

Je vrcholem drzosti, když např. právě "šílený chemik" nás chce zachraňovat a přitom je v politice tak dlouho a byl i několik let předsedou rozpočtového výboru PS.

Já nemám sebemenší vinu na výši státního dluhu a přesto "šílený chemik" měl tu drzost mně poslat složenku se 120tisícovým dluhem.

Je jasné, že staré psi novým kouskům nenaučíme, proto je musíme VYMĚNIT.
18. 05. 2012 | 09:47

TomášL napsal(a):

Davide,

všichni -včetně Vás- mají máslo na hlavě. Někdo z nevědomosti, někdo díky přirozenosti a někdo úmyslně...
Dnešní problém není problém, který lze hodit na dotyčnou osobu. Dnešní problém je problém systému...
18. 05. 2012 | 10:04

TomášL napsal(a):

Aneb jak se vypořádat s dluhem....

http://nomoreharvarddebt.com/
18. 05. 2012 | 10:06

aga napsal(a):

TomášL

Ten příměr s tím herákem - nevypadl vám z něj pěstitel a dealer - čili ti, kdo z toho profitují?
18. 05. 2012 | 10:14

aga napsal(a):

TomášL

"..Dnešní problém není problém, který lze hodit na dotyčnou osobu. Dnešní problém je problém systému....."

Vy jste známým logikem. Prosím tedy o vysvětlení výše uvedeného výroku, s příhlédnutím k těmto otázkám?

Je to a) systém, kdo si vytváří "své" lidi, nebo b) lidé tvoří systém?

Pokud platí platí a) - je vůbec možná změna systému - pokud ano, jak konkrétně, tj. s přihlédnutím k možnostem a danostem?

pokud b) - je třeba pro změnu systému vyměnit všechny lidi, nebo se bude muset začít od těch, kdo mají na utváření systému (a tím i na utváření názorů a životních sgtrategií většiny ostatních lidí) rozhodující vliv? (ne že bych viděl reálnou možnost, jak to provést..)
18. 05. 2012 | 10:31

Vitek napsal(a):

Trochu obecneji k osobe autora: Jsem velmi rad, ze CR je v EU, protoze jinak by to tady byl uz uplny Klondike, ale irituji me nikoli nevyznamni (evropsti) intelektualove, ktery nejenze naslouchaji Sedlackovym vykalkulovanym blabolum, ale jeste je navic glorifikuji. Neco je spatne...
18. 05. 2012 | 10:46

Bavor V. napsal(a):

jamiksa
je rozdíl mezi stagnací a propadem. A my jsme už stagnaci překonali a postupujeme mílovými kroky k propadu. Ona totiž ta 1mld investovaná do dálnice se nevrací ihned, ale postupně, protože ¨nahražuje třeba 1mld, kterou je nutné zaplatit nezaměstnaným a za nezaměstnané. Co je potom efektivnější?
18. 05. 2012 | 11:02

PK napsal(a):

To David

Jenom souhlas-připomíná mi to kolaps socialismu koncem 80-tých let-přestavbu.Tady nic jiného než revoluce nepomůže a musí smést všechny kdo to zavinili.Dohledat zpětně se to dá.
18. 05. 2012 | 11:12

Radovan II. napsal(a):

Hřích jsou peníze,kterým v Česku podlehlo mnoho občanů, hlavně VIP,vláda,sněmovna a senát a mnoho podnikatelů, kterým n se naprava, ani nalevo a hrabat a hrbat.
Majetkových příznání se bojí jak čert kříže. A kdyby už byly dávno, nebyla by ani Ráthova kauza. pěkně načasovaná před volbami - je to Kubiceho zpráva č. 2.
Proč se už dávno nezkoumá Bém, Janoušek, Drobil a Vondra,u kterých jde o miliardy. No, protože jsou to odesáci.
Ani jeden ministr nemá čisté svědomí v této vládě i ve vládách minulých, dopadli by všichni jako Rath,ale bohužel BISKA po nich nešla. Přece se musí snížit procenta výzkumu, ne !!!!!!!!Korupce jde od malých starostů přes hejtmany až nahoru, každý chce mít hodně peněz.
Paní Bradáčová může tvrdit od rána do večera, že to zatčení Ratha není účelové, ale národ - ti slušní, poctiví a nemajetní si myslí své a jsou nás miliony my tvoříme ty hodnoty, keré vláda, poslanci a senátoři a další rozhazují plnými hrstmi..
Ï am sorry.
18. 05. 2012 | 11:14

TomášL napsal(a):

aga

Já bych se na to takto "kreacionisticky" nedíval, spíše evolučně...
A jelikož nejsem vědma, tak netuším, jakou cestou se bude svět/systém ubírat.
18. 05. 2012 | 11:22

aga napsal(a):

TomášL

No pokud se na to díváte evolučně, tak systém může změnit snad jen to, že ty dinosauří predátory v jeho čele zahubí jejich vlastní prdy.
18. 05. 2012 | 11:29

český maloměšťák napsal(a):

TomášL.
Vy jste úžasný v tom, jak z vás vypadne vždy pouze jediná originální věc a tou je odkaz na někoho jiného myšlenku nebo práci.
-----------------------------
Bez znalosti přesných toků a bilancí /kdo komu dluží, jak se dluh refinancuje a k čemu byl kredit použit a kdo o tom rozhodl.../ jde zase jen o pseudovědecký exhibicionismus. Sice čtivý - ale v podstatě k ničemu.
18. 05. 2012 | 11:34

David napsal(a):

PK 11:12:

Současná situace je strašná !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Situace je přesně stejná, jako před listopadem 1989.

Všichni normální lidi už vidí, že musí zcela ZÁKONITĚ dojít k radikální změně.

Akorát ZASE nevíme kdy se tak stane a jakým způsobem.

Prostě ten mafiánský kapitalismus musíme svrhnout. Nikdo jiný to za nás neudělá.

Chtělo by to už hledat "Třetí cestu".

Naše elity jsou bezradné. Jen mlátí kolem dokola prázdnou slámu.

Takže to nakonec bude muset ZASE řešit "ulice".
18. 05. 2012 | 12:30

TomášL napsal(a):

čm

Tak to udělejte tak jako t dělám já k Vám... Nečtěte mě.

PS: Nečtu Vás -pokud mě přímo neoslovujete a já to najdu přes Ctrl+F- z důvodu, že si myslím, že stojíte vědomostně i charakterově za nic. Tož tak...
18. 05. 2012 | 12:33

Viola napsal(a):

Vás Tomáši Sedláčku jsem pro pana Rátha úplně přehlédla. Tak si vás aspoň přečtu.
A posílám :-)
18. 05. 2012 | 14:08

Bavor napsal(a):

Pane Sedláčku, zkuste odpovědět na to, KDO je věřitelem a z jakých prostředků nám půjčuje! VĚŘÍTELEM jsou VŽDY banky. Kde získaly banky prostředky, které nám půjčují? No přece od nás samých. A za tyto "půjčky" požadují zaplatit "něco málo" navíc - úroky. Platíme jim tedy za to, že jsme jim svěřili výsledky naší práce. Banky samy nic neprodukují. Z čeho je tedy zisk bank? Je to NAŠE UKRADENÁ PRÁCE. a ČÍM VÍCE SI PŮJČUJEME, ABYCHOM MOHLI DLUH ZAPLATIT, TÍM VÍCE SE ZADLUŽUJEME. To je podle těch vašich "vědeckých" ekonomických teorií ten "RŮST". Je to prostě následek krádeže práce těch, kteří vytvářejí SKUTEČNÉ hodnoty. Prostě ti "chytřejší" nám půjčují naše peníze, které jim zajistí zisk. Jejich zisk je náš dluh. Je následkem toho vašeho "svobodného trhu", což je ve skutečnosti spekulativní a podvodné jednání. Na tomto "svobodném trhu" lidská práce ztrácí svoji hodnotu a je zaměněna cenou, což není totéž.
18. 05. 2012 | 14:22

český maloměšťák napsal(a):

Mě by zajímalo, zda se ČSOB podílí na restrukturalizaci dluhů ORCO a zda se v minulosti podílela na financování projektů ORCO.
Takové věci by totiž měly zajímat zodpovědné správce veřejných prostředků všude na světě. Aktuálně nejvíce ve Španělsku a v blízké budoucnosti v Číně.
Aby se zprůhlednil onen systém padajícího hovna, který končí zárukami či zadlužováním daňových poplatníků a hořekováním, že se musí šetřit na zdraví lidí, spekulovat na smrt lidí /prodlužování odchodu do důchodu/...etc etc.

Těch zodpovědných správců ale moc není. Anebo se spokojí s přiblblými fejetonky typu tohoto. Nebo s provizemi.

http://secure.podnikatel.cz/tiskove-zpravy/palac-archa-projekt/

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/68673-orco-dluzi-celkem-50-miliard-korun-mezi-veritele-patri-i-csob/
18. 05. 2012 | 14:42

Jarle H napsal(a):

Kdy skončí krize?
Krize skončí, až lidé začnou spolupracovat a přestanou se okrádat navzájem, takže nikdy....
18. 05. 2012 | 14:50

Baba Jaga napsal(a):

Tak mě napadlo, že se asi nedozvíme, zda má pan Sedláček své penízky a jiný movitý majetek (třeba zlato a drahé kamení či jiné nerosty) uloženy u svého hlavního zaměstnavatele či u konkurence... Dluhy jistě disponoval dobře a již žádné nemá.
Takže si jen přejme, nechť náš nejmilejší a nejmoudřejší NERV více spolupracuje s ministerstvem financí a dostrká ČR ke stejnému výsledku.
18. 05. 2012 | 15:17

zemedelec napsal(a):

Pane Bavor.14:22
To je dobrá otázka.
Proto také to schvalování a vychvalování druhého důchodového pilíře,odklonit co nejvíc mld.bankám na hraní a po třiceti letech nikde nic.
18. 05. 2012 | 16:23

hovorka11 napsal(a):

Ty "kecy" Sedláčka jsou jak ze základní školy prvňáčka, který se naučil abecedu a všem, kteří umějí číst vysvětluje, že se mýlí a jediný on je nejchytřejší a nejvzdělanější.
Pravda je taková, že diskutér Bavor popsal zcela přesně systém bankovního okrádání a rozkladu ekonomiky. Sedláček se naopak snaží všechny ohlupovat s použitím několika nepopiratelných faktů, které jsou tak průhledné, že je ani ekonom nedokáže zakrýt.
18. 05. 2012 | 17:31

Parteigenosse Novák napsal(a):

Sedláčku, přestaň oblbovat nepopiratelnými fakty. Soudruh hovorka11, já ani lid ti to nežerem. My jediný víme, co je správně. Na stráž, eh tedy Čest.
18. 05. 2012 | 20:44

Gerd napsal(a):

Pane Sedláčku,
když už píšete o dluhu, myslíte, že se třeba v USA chystají někdy dluh splatit? Ani náhodou! Stačí tak málo, udělat měnovou reformu a odmítnout všechny dluhy jako neprůkazné a mít nejsilnější armádu.
I kdyby snad byla u politiků vůle státní dluhy zaplatit (a ta není), dluh je sám o sobě tak veliký, že se splatit nedá. Tedy jedním způsobem ano, a to použitím peněz, které se spoří v penzijních fondech. Postačí jen zvednout věk odchodu do důchodu, třeba na 100 let.
18. 05. 2012 | 21:45

PK napsal(a):

Největší sranda je jak politici volají po prorůstových opatřeních.Všichni-celý svět se zadlužil až po uši-mají zase hodně utrácet?Jak můžou utrácet když musí hlavně splácet ty obří dluhy.Jo,to je tak když chybí zdravý rozum a dluhy překročí únosné hranice.Jediná možnost je že by věřitelé aspoň část dluhů odpustili.Já to taky někdy musím udělat.
19. 05. 2012 | 07:27

santawizard napsal(a):

Čím větší je růst nebo-li příjem ,tím je snadnější nejenom se oddlužovat ,ale taky se zadlužovat.Jedině ,když je oddlužování a zadlužování vyrovnané ,tak se dluh ani nesnižuje ani nezvyšuje.Poměr mezi věřitelem a dlužníkem je však pořád stejný.Dlužník je povinnen dluh splácet.I kdyby by byl dluh krátkodobě nedodbytný nikdy není promlčitelný a vždycky je vymahatelný i když může být odpustitelný.Všechno záleží na vztahu mezi věřitelem a dlužníkem.
Ve spojení dluh= hřích :
Satan nás pokouší do krachu.První Ježíš nás sice vykoupí ,ale až druhý příchod Krista nám, jak se říká,vrátí živnostenský list.
Problém s krizí je v tom,že už existuje přebytečné množství lichvářů a exekutorů, ale nedostatečné množství opravdových bankéřů a investorů.Tento trend vede celý svět do 3.světové války. V takovém případě by válku zavinili výhradně dlužníci a věřitelé,kteří nebyli schopni se navzájem domnluvit na něčem více míromilovnějším.Např.bankropt je de fakto ochrana dlužníka před rozuřenýma věřiteli.Soud rozhodne velikost poškozování či nadržování věřitele nebo popřípadě i velikost lichvy.Na bankroptu vydělají hlavně právníci a exekutoři.V otázce státního dluhu jestli ty peníze politici zpronevěřili a nebo prohospodařili se taky musí počítat s lidskou nedokonalostí.
19. 05. 2012 | 13:44

Pepa Řepa napsal(a):

Víra v něco takového (postup technologií) hraničí se snílkovstvím.
------------------
Tak, tak, Sedláčku.
Znám jednoho ekonomického mudrce, který téměř před rokem, říkal, jak nás euroval posílí, že to Řecko dá, že musíme být solidární, blablabla.........
A víru hraničící se sníkovstvím si zachoval i v době, kdy papadopulosové vymetají banky, španěláci na tom nejsou lépe a pojídač žab odmítá ratifikovat.
Neznáte ho taky, jezdí na kole a rád se producíruje.

Radovan II., hovorka
....... ale národ - ti slušní, poctiví a nemajetní si myslí své a jsou nás miliony my tvoříme ty hodnoty..........
---------------------
Až Vás půjdou miliony, všichni proti větru....
Jsem rád kucí rudý, že mezi Vás nepatřím. Omluvte mě.
Ale co uděláte s boháčem hmotným i duchovním -českým maloměšťákem-, když slušný rovná se nemajetný a on tak úspěšně hraje na NYSE,
Vytváří hodnoty nebo ne?
20. 05. 2012 | 06:27

KAteřina napsal(a):

Ne dluh, ale úrok od ďábla jest.
20. 05. 2012 | 17:36

český maloměšťák napsal(a):

Ad Pepa Řepa
Pepka zas nevydělal na E 55 povinných padesát korun a byl bit...
Jinak si jeho hlubokomyslné glosy vysvětlit neumím.
Leda ještě že by nedostal najíst. Hmm - no, nedivil bych se - takového celkem nadbytečného stravníka by rád oželel nejeden pasák.
20. 05. 2012 | 18:21

Jan Novák napsal(a):

Obdivuji všechny předchozí autory komentářů jak je jim všechno jasné. Přesto, že všechno vědí a věděli a mají i snadná řešení (všechny vyměnit), zajímalo by mne co proto dělají?
20. 05. 2012 | 19:01

Josef Šoltes napsal(a):

Nejlepší na tom je, že my, jako ČR, jsme na tom poměrně dobře. Jsme natolik malý trh, že pro nás se těch pár drobných vždycky najde. Ale co mě děsí je, že momentálně se státy celé Evropy financují tisknutím peněz. Prakticky papírky. Vezměte si to jednoduše. Stát si půjčí. Kdo půjčuje státům? Převážně banky a fondy, které pak s dluhopisy obchodují. V době krize stát nemá peníze na to něco splácet (to nemá ani normálně), tak si půjčuje dál. Problém je, že jeden zkrachuje, banka příjde o peníze a začíná krachovat banka. Stát (politici) zvolají, to ne, nenecháme úspory lidí padnout. A vytiskne v centrální bance papírky, které jim levně „půjčí“. Banky tyto peníze vezmou a obratem zakoupí dluhopisy státu, aby měl stát z čeho existovat.
Problém je, že toto může fungovat pouze tak dlouho, dokud si výrobci skutečných statků neuvědomí, že to takto nejde, a že jsou obíráni. Pak dojde k totálnímu krachu. Investoři (lidé) přesunou peníze jinam a státy a banky půjdou do kytek. Nastoupí hyperinflace. Dojde k absolutnímu ožebračení všech normálních lidí. A nepůjde s tím nic dělat. Pokud si myslíte, že někdo příjde a řekne „takto ne, já vám vrátím co je vaše“ tak to neudělá, protože nebude mít z čeho. Nikdo mu nic nedá. Jedině pokud by nastalo znovu to co tu komunisté udělali po válce.
20. 05. 2012 | 19:02

plk. Kurvice napsal(a):

Pne Sedláček, vy jste se trošku minul s cílovou skupinou. Domlouváte tu těm, co za nic nemohou, jako ekonomický poradce vlády, proč to neřeknete na vládě? Vyhodili by Vás odtud? To by ještě nebylo tak nejhorší, co ale kdyby si to vysvětlili, že je chcete nebádat, aby přestali krást? Potom byste mohl dopadnout ještě hůře. Nicméně, malý test, kdo v této republice vydal první vládní dluhopis? Jméno předsedy vlády a nimistra financí. Toto dva pustili lva z řetězu. Šetřete si prach na předvolební masáž mozků, ted´ mi to připadá jako vyběhnutí na dráhu před výstřelem startéra.
20. 05. 2012 | 19:18

Yosif K napsal(a):

Bohuzel Sedlacek ma pravdu. trvaly ruist nelze zajistit tim, ze se z vrtulniku rozsypou VYPUJCENE penize mezi proletare a ti je prozerou a prose...ou.

Takovy rust je jen chvilkovy - a doplati na nej nase evropske deti.
Jak napsal Josef Schumpeter - jediny skutecny rust je rust z inovaci.

Bohuzel pro socanske blouznily - z inovaci - nikoliv z buzerace podnikatelu.
20. 05. 2012 | 19:23

Princ Drsoň napsal(a):

Ten dluh udělali ti, kteří řídili tento stát. Ti kteří tvrdili, že to umí.
20. 05. 2012 | 20:41

M.Š. napsal(a):

"Jedině pokud by nastalo znovu to co tu komunisté udělali po válce"...píše diskutijící.
Bohužel,jediná věc,kterou bude možno udělat...tak hluboko tzv.civilizace klesla ve své aroganci,provázenou i nebetyčnou hloupostí.
20. 05. 2012 | 20:49

Yosif K napsal(a):

plk. Kurvice napsal(a):
Pne Sedláček, vy jste se trošku minul s cílovou skupinou. Domlouváte tu těm, co za nic nemohou, jako ekonomický poradce vlády, proč to neřeknete na vládě?
Konec citatu.
Co si myslite ze jsou nejvetsi vydaje vlady? Ano - jsou to mandatorni vydaje. Co si myslite ze vlada dela? Snazi se dostat mandatorni vydaje pod kontrolu.
Co si myslite ze dela levicova opozice?
Levicova opozice rika - pujcme si dalsi penize na "prorustova opatreni". Musime rust, i kdyby mela prasknout krava. Platit budou deti.
20. 05. 2012 | 21:31

Selsky rozum. napsal(a):

Je to jak v rodine !
Hypoteka je investice, hodnota bydleni se casem zvysuje. Je to moudra investice !
Ale vypujcujte si na nove auto, dovolenou, a na vydaje domacnosti - a jste v pasti !
Problem nedostatku penez se nikdy neda vyresit penezi !
Pouze zmenou stylu zivota !
20. 05. 2012 | 22:09

Plata napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):
Už první odstavec je hloupý a demagogický, dál jsem se ani nedíval.

Máte recht, já jsem nedočet' ani ten první odstavec... Prostě Sedláček...
20. 05. 2012 | 22:21

Karlovič napsal(a):

Celý systém stojí za h.... Tisknou se nekryté prachy, tohle nemůže dopadnout dobře. Vina se hází na lidi, kteří si osobně nepůjčovali. Velký chemik rozesílá složenky, ale klidně má tu drzost a zadlužuje nás opakovaným vydáváním dluhopisů!!! Kdo bude platit ty úroky?!!! Opět občan. Ptal se někdo občana, zda s tím souhlasí? Ne. Pak ať tady někdo žvaní o zadlužování levicí. Ta by ty peníze alespoň dala na prorůstová opatření. Všude se můžeme dočíst, že stavíme moderní výzkumná, vývojová centra, ale už není na jejich provoz...atd. Pravicové tupé přerozdělování nic nevyřeší, musí běžet výroba, stát nesmí držet nad vodou jen výroba aut. To, co se zde děje, je důsledek pravicových vlád, když lidem znechutili práci v montérkách, je to tu samej humanitní vzdělanec a jen minimální výroba. Sice si pravice poupravila názor na učební obory a vede kampaň, ale myslím, že je už pozdě. V této zemi budou samí právníci, ekonomové, úředníci, ale těch, co budou vyrábět, bude postupem času, tak jak bude vymírat stará generace, ubývat. Vyrůstá zde generace, která ještě nikdy nepracovala a to považuji za daleko závažnější, než samotné stárnutí populace.
20. 05. 2012 | 22:34

Yosif K napsal(a):

Karlovič napsal(a):
Celý systém stojí za h.... Tisknou se nekryté prachy, tohle nemůže dopadnout dobře. Vina se hází na lidi, kteří si osobně nepůjčovali.
KONEC CITATU.
Vinu maji politici, kteri budi v proletarich iluze, ze penzijni prubezne letadlo muze fingovat i nadale a ze nejlepsi cesta ku stesti je pujcovat si penize na "prorustova opatreni".
70% lidi dostava z prubezneho penzijniho systemu vice nez do nej zaplatilo. Pocet pracujicich a duchodcu sed ma postupne srovant na 1.1 ku 1.

A ze nejsme tam kde ted je Recko a Spanelsko.
Ovsem ani Recko a Spanelsko nebyly kdysi tam kde jsou ted nyni.......
21. 05. 2012 | 01:09

Důchodce68r napsal(a):

Mám pocit, že by se spravedlnosti učinilo za dost tím, že by se povolali k zodpovědnosti všichni kdo se zůčastnili vzniku, vývoje a provozování současného finančního systému, včetně politiků, kteří neblahý vývoj dopustili, prakticky tedy všech. Zpětně a bez omezení by se jim zabavil veškerý majetek získaný nad hladinou průměrných mezd, vedoucím šefům úplně veškerý. Majitelé a šéfové a politici by byli převedeni na doživotní nucené správce, čímž by spláceli alespoň zlomek škod, které občanům napáchali.
Realizovat to je jistě obtížné. Zatím bych viděl jen dva způsoby. Jednak že bych to takto provedl sám, hned, jakmile bych se stal vševědoucím a všemocným, což je málo pravděpodobné. Jednak v rámci nějaké asi moc krvavé občanské války v celé Evropě i Americe. To je taky málo pravděpodobné, ale tato pravděpodobnost za to zjevně roste.
Další přijatelné návrhy jaksi stále postrádám. Na příklad se mi vůbec nelíbí už oficiální úvahy o tom, že by se záchranné fondy eurozóny použily na záchranu bank.
21. 05. 2012 | 03:02

Důchodce68r napsal(a):

opravuji - "nucené práce" .
21. 05. 2012 | 03:03

Mirek napsal(a):

Ale ale pane Sedláčku, že vy jste si v posteli u baterky studoval Protokoly sionských mudrců... Ty ty ty. Takové nechutné narážky na chování našich dobrodinců. Oni nás přece nechtějí zotročit, jen nám pomáhat, nám a dalším nedospělým národům co si sami neumí vládnout. Dokonce i toho Spasitele zavraždili jen proto, aby jim v tom nebránil. Ještě nutno podotknout, že v Pentateuchu je nařízení, že Žid Židovi musí každých 7 let odpouštět dluhy (=už tehdy věděli, že jinak by jim stát zkolaboval). A za ty odpuštěné dluhy se ovšem nutno zahojit na gójích.
21. 05. 2012 | 06:30

roman napsal(a):

Pane Sedláčku. Dluh, pořád slyším samý dluh. Celý život pracuji, všechno splácím, daně odvádím a pořád slyším o nějakém dluhu. Kdo komu vlastně dluží? Kdo jak nakládá se svěřenými prostředky? Občané něco dluží státu? Oni jsou ti, kteří vytváří státní dluhy? Vaše slova o neudržitelnostech jsou na místě a já bych Vám k tomu dodal. Uvažování našich vládců a jejich bankovních poradců je také neudržitelné. Kdyby vyjeli za hranice Prahy, nahlédli do současné reality života lidí v malých městech a vesnicích, kdyby tady lidem v obchodech a na pracácích začali vyprávět o dluzích, tak by tu svoji neudržitelnost zakusili na vlastní kůži. I když. Myslím si, že zákony "byznysu" a postupná drahota zasáhne určitě i život v Praze, v této relativní oáze jistoty, takže si stačí počkat. To, že si hloupý občan půjčí na dovolenou a dárky na Vánoce je stejné jako dluhy o kterých mluvíte vy makroekonomové? Byli někdy ministři a jejich ekonomičtí poradci potrestáni za svoji neodpovědnost jako tento hloupý občan? Nikdy. Stále si chrochtají a hrají si na bohy. 20 let se tady provádí na úkor státu vekslácký byznys, lidé to vnímají, reálně to pociťují a přemýšlí, jakou cestu si mají zvolit pro další období. Komunisti už začínají klepat na dveře, vypadá to, že všemi očekávaná změna systému se blíží. Pan Klaus a pan Zeman se usmívají. To jsou ti praví státníci, kteří nám pomohou od dluhů? Kdo bude první, kdo navrhne řešení? Toť je otázka.
21. 05. 2012 | 09:32

koukal napsal(a):

Citace p.Sedláčka: "v němčině, kde je slovo pro dluh synonymem pro slovo hřích...". Není to přesné, pane Sedláčku: německé slovo pro "dluh" (Schuld) je synonymem pro "vina, provinění", ale také "povinnost" - ne "hřích"! V tomto kontextu by Váš text vyzněl ještě více ve smyslu "kdo si půjčí, v jistém smyslu se proviňuje a nese si povinnost dluh také splatit", resp. "každý je zodpovědný za to, na co si půjčí".
21. 05. 2012 | 11:34

petr napsal(a):

Nech si to tyhle blbosti pro jiné idioty, kteří ti to žerou. Jako Klausův koník a poskok ODS je jasná obhajoba téhle trojkolky.
21. 05. 2012 | 13:30

Vlado napsal(a):

Jak to ti komunisti dělali? Po válce rozvrácená celá Evropa a Marschalův plán zachraňoval jen západní část. Dvouletka nastartovala hospodářství a v roce l953 přišla měnová reforma část 5:1 a větší část 50:1. Začínalo se od NULY né od té kterou proklamoval V.Klaus.Polistopadový zprivatizovali věškerý státní majetek, který nahospodařili generace prvorepublikové a další. Dnes je z 80ti% veškerý st.majetek v rukách cizího kapitál
a zbývající část bude přenechána církvím.
Takže stát je skutečně slabý a polistopadový politici naplnili svoji představu o úloze státu ve vztahu ke svým občanům. Dostali svobodu práci né!
Těm dnes vč.p.Sedláčka předestírají nutnost šetření neboť stálé zadlužování vede stát do područí cizího kapitálu.
Tak se však stalo v okamžiku, kdy země je součástí EÚ a pod vlivem
novodobého kolonialismu. Přesto nás přesvědčují jak jsme svobodni
v tomto demokratickém státě.
21. 05. 2012 | 16:28

Starý napsal(a):

Stát nemusípískat tančit podle věřitele. Může vyhlásit bankrot.
Z důvodů, které se od pana Sedláčka určitě nedozvíme, se to ale některých případech, například Řeckém, nelogicky nezdravě dluho odkládá. Ač je to neyhnutelné.
21. 05. 2012 | 16:32

kauzalita napsal(a):

Jaký dluh? Vytvořila se 7mi násobná inflace, která znehodnotila úspory a umožnila podvodné nekryté půjčky na nákup podceněných podniků, placených pak méně než sedminovou hodnotou. Podniky byly obvykle vykradeny, ev. použity jen budovy a pozemky. Často byly většinou zahraniční konkurencí barbarsky likvidovány. V nejlepším případě tam pracují naši lidé, ale zisk mizí za hranicemi a vlastník platí malé daně. V případě velké krize vlastník výrobu přenese k sobě nebo dále na východ. Pochopitelně se tím rozplynula podstata důchodových fondů. Prostě znehodnocení, rozkradení, likvidace, demoralizace, ztráta národní kultury a identity, schopnosti spolupráce a komunikace. Cílem je všichni byli proti všem. Žádné inovace a rozšířená reprodukce. Lidi je však nutno zaměstnat a kultivovat. Zisk se musí investovat na teritoriu kde vznikl, do lidí kteří ho vytvořili. Embarga, intervence, nekřesťanský úrok, falešné ratingy, nekryté spekulace a tisk dolaru, prodej zbraní, vyvolání válek, lži a dezinformace, nehumánní a nekulturní ideologie, ... drony. Nekrytý lživý násilný byznys bez zpětné vazby roztáčí stále rychleji celý svět. Multiplikační efekt podvodného přepákování, nesprávně nastavených úroků a odtékajících zisků, zvyšující se frekvence všech úkonů vede k nekontrolovatelné řetězové reakci typu samovznícení stohu, jiskra v sudu prachu nebo Fukušimský či Černobylský reaktor. Prostě spojení několika podkritických příčin. Neviditelná ruka píše: "Mene tekel ... . Apokalypsa. Armagedon. Amen. The END.
Čína ví, že společnost musí být řízena a mít lepší než individuální egoistikou ideologii. Např. na rozdíl od Indie úspěšně řeší přelidnění a industializaci a urbanizaci. Nikde neválčí, koordinovaně pracují a proto jim právem bude patřit svět, vlastně jim už patří.
... Oranží vůně vytěká, jínění na slunci pohasne, jen písmena, jež tady maluji zůstanou věčná. To vím já Li Po. ...
21. 05. 2012 | 23:19

Hurá napsal(a):

Pane Sedláčku, bez urážky, to jsou všechno tlachy bez skutečné vize budoucnosti. Shrnuto a zjednodušeně se dá říct, že krize se nezastaví dokud bude planeta (i ČR) tak zoufale přelidňována. Ale to je házení hrachu na stěnu hlouposti. (Neříkám, že Vaší, lidské obecně).
22. 05. 2012 | 00:43

delaware napsal(a):

Drive lide zili v souladu s prirodou a vybirani uroku povazovali za hrich a v plnem zdravi a svezesti se dozivali dvaceti peti let. To se porusilo s nastupem kapitalizmu. V dobe B.Nemcove se lide dozivali prumerne triceti osmi let a tak zacalo vykoristovani a postupne snizovani kvality zivota. Na zacatku minuleho stoleti uz se lide zacali dozivat padesati let a to vedlo k prohlubovani tridniho boje. Nemusime ovsem chodit tak daleko. Za poslednich dvacet let kapitalizmu se zacal prumerny vek doziti u nas prodluzovat nebyvalou merou asi o sedm let. Tim se staly vsechny socialni a duchodove reformy nepruchodne a nespokojenost lidu musi kulminovat. Jak z te slamastyky ven? Vzorem nam muze byt Lidova Cina se svoji populacni politikou, nebo stara Sparta kde hazeli novorozence ze skaly.
22. 05. 2012 | 02:59

kovar napsal(a):

Také vůbec nechápu, proč si stát půjčuje peníze od lichvářů. Stačí přece vzít rotačku a těch 150 GKč si natisknout. Jo, a abych nezapomněl, taky ještě těch 90 GKč na úroky. A po deseti letech už ani nevíte, že jste nějaký dluh měli.
22. 05. 2012 | 10:15

vl napsal(a):

Radovan II.: Ty miliony lidí vidíte celé dny vysedávat v hospodách a kecat a kecat nad jedním pivem. Nevím, kdy vytvářejí vámi zmíněné hodnoty. Myslím, že chyba je v tom, že většina lidí, kteří se dostali do vedení, byli právě tak, jako my ostatní, odvyklí pořádnému výkonu. Chybí nám moderní Baťové. Ale připomněl bych, že i Baťa po prvním úspěchu zpychl a čerstvě vydělané peníze prošustroval a museł začít znova.
24. 05. 2012 | 10:37

vl napsal(a):

Delaware: Proč neshodili tebe?????
24. 05. 2012 | 10:48

Vladimirskerors napsal(a):

Kdykoliv si přečtu nový literární počin pana Sedláčka, nabývám pocit že ekonomii srudoval někde v Plzni u doktora Mývala ....
Tuším, že se učí už na střední ekonomické škole, že k podnikání slouží úvěr. Tedy většina podnikatelských záměrů se realizuje pomocí úvěru - tedy na půjčku, čili dluh u banky (nebo jinde).
Se státem je to podobné. Stát - má -li vláda rozumný projekt, může ho realizovat pomocí úvěru. Jde jen o to, aby ten záměr, ten projekt byl reálný a v konečném stavu ziskový. To ovšem odvisí od úrovně vlády, od úrovně jejího projektu.
Pokud ekonomika klesá (tedy státní podnik upadá), neznačí to nic jiného, než že vláda je špatná.
Je nutné vládu vyměnit !
Bláboly, které tu pan Sedláček píše jsou jen kamuflací (krytím) špatného počínání této pravicové, neoliberální vlády. Pan Sedláček kryje zločinné počínání vlády.
27. 05. 2012 | 01:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy