Země, kde špatné zprávy jsou dobré

25. 05. 2012 | 08:47
Přečteno 9968 krát
Mnohé studie poukazují na to, že největší slabinou české ekonomiky jsou špatně fungující instituce. Proto je skutečně dobrou zprávou, že se věci dávají do pohybu. Depolitizace soudů, policie a státní správy vůbec je to pravé oříškové, co naše ekonomika (a nejen ta) potřebuje.

Ač jsem si snad už stokrát přísahal, že se k české politické scéně nebudu vyjadřovat, události minulého týdne se "sedmičkou" krabicového "vína" nemohou člověka nechat netečným. V naší zemi se totiž děje pozoruhodná věc: dobré zprávy chodí skrze zprávy špatné.

To, že je takto vysoký činitel přistižen při činu, ve kterém podle všeho šlo o okrádání nás všech, je přeci zpráva špatná. Přesto ji mnoho lidí, včetně mne, vnímá jako zprávu dobrou: cosi se čistí, cosi vyplývá na povrch - možnost zadupání pod povrch, tak oblíbená to strategie, zdá se, v tomto případě nebude možná. A není to jediná dobrá-špatná zpráva, a navíc se tak děje napříč politickým spektrem. Postupné pročištění pražské municipality, nesrovnalosti při zadávání zakázek během našeho předsednictví a odsouzení za úplatky - to vše se přeci dělo ve vládních stranách. Zdá se tedy, že poslední rok, kdy se z korupce stalo mediální téma par excellence, nakonec nese své ovoce. Jen je škoda, že nám trvalo přes dvacet let, než jsme se k tomu konečně dostali. No nic, jak se říká, lépe později než nikdy, nebo lépe pozdě než ještě později.

Kdo sedí na prameni

I kdybychom měli národ vzdělaný na Harvardech světa, všichni chtěli pracovat pro dobro všech a místo fotbalu večer při pivě debatovali o Kantovi a jeho morálních imperativech, stejně by nám to bylo málo platné. Pokud nejvyšší pozice obsadí lidé, kteří myslí spíše na to, kde co ukrást, koho ošidit, kteří přemýšlejí víc mocensky než věcně a odborně.

Koneckonců americký ekonom William Niskanen ukázal, že se i v relativně malé skupině lidí, pokud jsou špatně řízeni či motivováni, může stát, že sice všichni chodí domů unavení po náročné práci, ale přesto nic nevyprodukují. Veškerý svůj čas investují do mocenských intrik a bojů o místa. Na podnikové úrovni taková firma brzy zkrachuje. U státního úřadu je to spíš zaručený recept na dlouhověkost. Jinými slovy nevystrkovat hlavu, nebýt příliš úspěšný či nápaditý, viditelný, naopak hrát politické hry, nejlépe na obě strany. To je cosi, co současný systém spíše podporuje.

Mnohé studie poukazují na to, že největší slabinou české ekonomiky - a to i v mezinárodním srovnání - jsou právě špatně fungující instituce. Stát by se tedy měl věnovat tomu, za co je zodpovědný. Je to až dětinsky jednoduché, nemusíme vymýšlet žádné zázraky: ať se stát stará o to, aby fungoval stát. Ať se stará o to, abychom měli špičkovou státní správu, rychlé soudy, aby se nekradlo. Právě to je nejlepší prosazování národních zájmů, a ne láteření na svět kolem. O českou ekonomiku mít obavy nemusí, ta si poradila i s horším obdobím (přeorientace exportu doslova o sto osmdesát stupňů ze východu na západ v devadesátých letech).

A že nám to nepomůže teď hned? Nepomůže. Zato je to to jediné, co se dá pořádně udělat. Ostatně žádné rychlé geniální řešení, mávnutí kouzelným proutkem, neexistuje - což je hezky vidět na zahraničí: na krizi nikdo nic geniálního nevymyslel. Navíc na to není třeba utrácet žádné velké peníze, těch je ve státní správě dost.

Víc špatných zpráv

Z tohoto pohledu je skutečně dobrou zprávou, že se věci dávají do pohybu. Depolitizace soudů, policie a státní správy vůbec je to pravé oříškové, co naše ekonomika (a nejen ta) potřebuje.

Takže snad ještě pár špatných zpráv, abychom mohli normálně fungovat, ještě pár neomluvitelných přešlapů, než nám dojde, za co je politik primárně zodpovědný: za efektivní používání státních peněz, a ne za to, jak ekonomika roste nebo neroste. Naše vnímání bylo v minulosti často přesně opačné. Je na čase to změnit. Byť skrze špatné zprávy.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

vsichni v republice z toho maji radost - krome pana Pehe :)
25. 05. 2012 | 09:03

Maximus napsal(a):

Už je zřejmě pozdě pane autore, tohle už jen tak nedá někdo dohromady v jeden funkční, efektivní a výkonný celek. Už je pozdě..... Když máte zchátralý mizerný starý barák, tak je lepší jej zbourat a postavit nový a moderní.
Ale hezky se to čte.
25. 05. 2012 | 09:08

Viola napsal(a):

Zamyslel se někdo nad tím, kdo je za financování ve státu odpovědný, nebo by měl být, není to ministr financí, neměl by sedět s Ráthem? Kde zústala jeho kontrolní činnost? Na co je to ministerstvo financí, aby finance lítaly oknem?
25. 05. 2012 | 09:13

Viola napsal(a):

Maxime

říká se, že nikdy není pozdě, teď by to chtělo opravdu dobré advokáty a právníky a hlavně odvážné. Jak je vidět, Davida Rátha mají strach obhajovat.
25. 05. 2012 | 09:16

Pacák napsal(a):

Cituji: "Ač jsem si snad už stokrát přísahal, že se k české politické scéně nebudu vyjadřovat, události minulého týdne se "sedmičkou" krabicového "vína" nemohou člověka nechat netečným. V naší zemi se totiž děje pozoruhodná věc: dobré zprávy chodí skrze zprávy špatné."

Dobrá zpráva to bude, až tak, jako Rath, všichni korupčníci. Zatím se mi to jeví být bojem famiglií o koryta. (To neznamená, že Rath je bit zaslouženě.) Zatím co Rath je ve světlech policejních reflektorů, jeho středočeští přitakávači (radní, ředitelé nemocnic a další) se tichounce krčí ve stínu.
25. 05. 2012 | 09:17

Bara napsal(a):

Myslím, že se Rath nechtěně stal jakýmsi symbolem. Jde jen o to, aby to byl opravdu pouze začátek a ne zároveň i konec té "očisty". Aby se Rath nestal jen předhozenou obětinou aby se vlk nažral a zbytek státní správy zůstal celý, aby bylo na koho plivat a ostatní - možná ještě horší - si potichoučku kradli a lhali dál.
25. 05. 2012 | 09:19

modrý edvard napsal(a):

Dobrá zpráva bude, až Ratha (nebo jiného potentáta) odsoudí. Zatím jsme ve fázi očekávání.
25. 05. 2012 | 09:23

Lila napsal(a):

Viola

Jaksi vám uniklo, že u nás existují vyšší samosprávné územní celky a Kalousek ani jiný ministr financí nemůže zasahovat do jejich kompetencí daných zákonem. Kalousek řeší státní rozpočet, rozpočet kraje schvaluje krajské zastupitelstvo, stejně jako v Horní Dolní rozhoduje o financích obecní zastupitelstvo.

Jak to myslíte s těmi "opravdu dobrými advokáty"? To jako aby chudáka Ratha z té šlamastyky vytáhli? Nebo se pletu?
25. 05. 2012 | 09:28

Maximus napsal(a):

Viole

Madam, Ratha neřešte, ten je nepochybně vinen. Policie má zcela určitě mnoho důkazů. Je ale třeba si uvědomit, že to je jen taková menší ryba v tom našem rybníku co tady páchala "odkloňování" financí pro sebe. Navíc jeho pohnutky byly dokonce pro společnost i přínosné. On si chtěl koupit a pořídit soukromou nemocnici, kde by za peníze zaměstnal špičkové lékaře. Je to o kousek lepší, než když někdo nechá předražit zakázku třeba ProMoPro o 385 mil.Kč a peníze zmizí na kontech v cizině. Ten někdo zodpovědný za chod a dohled nad ministerstvem se nedíval a nebyl kompetentní! Z tohoto pohledu je Rath skoro Ježíš Kristus. Tady zatím nebyly potrestány velké ryby, štiky, sumci a dokonce žraloci co doslova tento stát obrali za ta léta v celé sumě o stovky miliard korun! A nic, vůbec nic se jim nestalo a pokud nedojde k mimořádným jevům ve společnosti, tak se jim také nic nestane. Když máte třeba miliardu Kč k dispozici, tak si za část z toho zaplatíte a koupíte všechny, které potřebujete zkorumpovat! Jenže v životě nejde vše nalajnovat a odhadnout vývoj, leckdy přijdou společenské jevy ze stran a směrů, ze kterých by to nikdo nečekal. A nyní se k tomu schyluje, dnes reálně hrozí, že nám EU přistřihne po zjištění, že min. úředníci zejména z MF falšovali a lhali, EU dotace (až o 41%) v nebývalé míře. Nečas zkroušeně přiznal, pokud by nám byly dotace přistřiženy, že by se HDP ČR naráz propadlo o -6%!
To by bylo doslova zničující pro chatrný st.rozpočet ČR.
Tato hrozba se ukazuje dnes velmi pravděpodobná. Tato vláda půjde do kopru, ale za jakou cenu pro nás všechny?
Pěkný den!
25. 05. 2012 | 09:34

jogín napsal(a):

Obávám se, že kauza Rath není ukázkou zlepšené funkce státních institucí, ale naopak, ukázkou jejich propojení s politikou. Rozsah způsobených škod je v mnoha případech nestovnatelně větší, na příklad 41% neoprávněně četpaných evropských dotací na dopravu v roce 2011. Přitom státní instituce nehnou prstem. Balo by potřeba mít sto chycených Rathů na jednoho Řebíčka.
25. 05. 2012 | 09:41

Míval napsal(a):

Autor: píšete "Pokud nejvyšší pozice obsadí lidé, kteří myslí spíše na to, kde co ukrást, koho ošidit, kteří přemýšlejí víc mocensky než věcně a odborně."
Nespletl jste se v čase? Podle mne tam patří čas minulý - nejvyšší pozice obsadili lidé ...
25. 05. 2012 | 09:43

Viola napsal(a):

Maxime

"On si chtěl koupit a pořídit soukromou nemocnici, kde by za peníze zaměstnal špičkové lékaře. Je to o kousek lepší"

Je to nesrovnatelně lepší. Ráth dělal, co si systém žádal a nejspíše se o to snaží mnoho lékařů.

"A nyní se k tomu schyluje, dnes reálně hrozí, že nám EU přistřihne po zjištění, že min. úředníci zejména z MF falšovali a lhali, EU dotace (až o 41%) v nebývalé míře. Nečas zkroušeně přiznal, pokud by nám byly dotace přistřiženy, že by se HDP ČR naráz propadlo o -6%!"

Tak a to je důvod k odvolání ministra financí a jeho exemplární potrestání a nahrazení škod. V každém podniku je vedoucí, který odpovídá za finance a když se zjistí, že je manko, tak je strčen do vězení a manko musí uhradit.
25. 05. 2012 | 09:45

Viola napsal(a):

Lilo

Kalousek a jeho ministerstvo fonanci je odpovědný za řádné čerpání evropských dotací, on a jeho ministerstvo mají nejvyšší kontrolu nad rozpočtem. Ano nejspíše spějeme k tomu, že ministři financí budou za špatné hospodaření trestání odnětím majetku a vězením, ale usilovali jsme o to sami, jen pan Nečas se zatím trochu bránil.
25. 05. 2012 | 09:50

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Zase zcestné a mnohde účelové blábolení.

Naše veřejná správa funguje špatně, to je pravda, ale tam to nezačíná, to je důsledek.
Začíná to u zkorumpované a nedůvěryhodné vládní garnitury, která neslouží společnosti, ale jistým ekonomickým zájmům. Společnost nebo firma, jejich vedení má prakticky nulovou důvěru (pod 20 %) spěje k bankrotu. Kdyby šlo o firmu, a vlastník viděl, že management si není schopen získat důvěru, tak jej rychle vymění než bude pozdě.

Kauza Rath je podle mne spíše opakem toho, co se nám snaží Sedláček prodat. Počkejme na soud.

Až začne rozkrývání té nejvyšší formy korupce, tedy hledání toho, proč politikové neslouží lidem, ale někomu jinému, tak bude muset Sedláček počítat s tím, že i jej má protikorupční policie v hledáčku.
25. 05. 2012 | 09:50

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Oprava scestné.
25. 05. 2012 | 09:53

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Kalousek a jeho podřízení /například člověk odsouzený za daňový delikt/...že by lhali i Bruselu ?
Odvážní to hoši.
Že lžou lidem zdejším - to chápu. To jim celkem prochází a procházet bude.
Ale že lži exportuje i na Zapád ? Takový ňouma ?
A jak se nima domluví - rusky ?

Vše nejlepší k svátku.
25. 05. 2012 | 10:03

Desiderius napsal(a):

Rath byl solitér,neměl politické krytí a svou kritikou velkých zločinců si nadělal nepřátele.Velké ryby typu Drobil,Bém,Barták,Gross,Cabrnoch apod.se konat nebudou.Neděje se bohužel nic.Dobrou zprávou je rozkrytí podvodů při zadávání veřejných zakázek z Bruselu ve výši 41 %.Jenže vnitropolitický dopad tato zpráva nebude mít žádný.Klaus řekne,že Brusel se nám mstí na fiskální unii,lidi budou obligátně tvrdit,že oni to ovlivnit nemohou a je to.Krade se dál.Možná že vypadne Rampula s Grygárkem,ale není to jisté.
25. 05. 2012 | 10:05

Viola napsal(a):

o, děkuji maloměšťáku za přání

také bych vám ráda popřála k svátu, ale nevím kdy je v kalendáři maloměšťáka.
25. 05. 2012 | 10:09

David napsal(a):

"...A není to jediná dobrá-špatná zpráva, a navíc se tak děje napříč politickým spektrem...."

-----

Nemohu souhlasit s tím, že se děje napříč politickým spektrem.

To, že je nadržováno vládní koalici je zcela nesporné!!!

Nikde jsem se nedočetl, že by na Vondru, Drobila, Janouška, Béma, Kalouska, Dalíka, Hřebíčka, Dlouhého apod. byly nasazeny prostorové odposlechy tak, jako to bylo v kauze Rath.

Chtělo by to, aby média udělaly

pořádnou inventuru.

Udělat

SEZNAM VŠECH KAUZ

podle politických stran,

kde se korumpovalo, tunelovalo,

a hlavně jak které byly řešeny - zameteny pod koberec - odsouzení - a o kolik milionů či miliard jsme tak byli oloupeni.

A až by byl ten seznam, tak se k těm zameteným vracet a např. i vysledovat kdo a jakým způsobem je zametal.

Jen takový přehledný seznam může ukázat, která politická strana je pro nás ta vůbec nejnebezpečnější.

-----

"...Mnohé studie poukazují na to, že největší slabinou české ekonomiky - a to i v mezinárodním srovnání - jsou právě špatně fungující instituce.

...Ostatně žádné rychlé geniální řešení, mávnutí kouzelným proutkem, neexistuje..."

-----

Ale EXISTUJE!

Vymyslel ho bloger Jan Benda.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-benda.php?itemid=16504

Cituji:

"...Myslím, že na vědomou lež by se žádná imunita nikdy vztahovat neměla a

lež

by měla být důvodem k bezpodmínečné a okamžité rezignaci z politické funkce nebo veřejného úřadu

stejně jako, krádež, korupce a jiné delikty...."

-----

Takže jen stačí začít už konečně za LHANÍ trestat.

To bychom pak teprve viděli, jak se dávají věci do pohybu!
25. 05. 2012 | 10:10

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

K té Sedláčkově depolitizaci soudů a policie
něco o státní zástupkyni

Bradáčová na rozcestí. Jak skončí státní zástupkyně, která dozoruje vyšetřování MUDr. Ratha?
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/46424/bradacova-na-rozcesti-jak-skonci-statni-zastupkyne-ktera-dozoruje-vysetrovani-mudr-ratha.html

„Chci apolitickou policii, řekl favorit na šéfa policie Lessy. Kandidoval za ODS“
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/chci-apolitickou-policii-rekl-favorit-na-sefa-policie-lessy-kandidoval-za-ods-1wy-/domaci.aspx?c=A110120_074842_domaci_jw
25. 05. 2012 | 10:10

kelt napsal(a):

Mnohé studie ukazují,že v mezinárodním srovnání jsou největší slabinou české vládní instituce.Sedláček-volně interpretováno.
Zákon o služebním poměru daly pravicové vlády do sběru,jako nepotřebný šrot-není divu,kam by umisťovaly partajní přisluhovače,kamarády sponzorů a rodinné příslušníky politiků trojkolky,když ne na vládní posty.

Efekt je dvojí:
-v první fázi zabezpečení loajality úředníků až po úroveň vedoucích referátů jednotlivých ministerstev s kontrolou finančních toků s efektivním využitím jejich podílů pro financování nelegálních aktivit
-ve druhé fázi,což je zejména dokumentováno zjištěním kontrolních orgánů Bruselu,že přes 40% auditů MF zasílaných jako podklad pro výplatu dotací bylo zfalšováno a Česku zcela reálně hrozí zastavení financování všech dotačních titulů.
Nečas to již avizuje,Kalousek bagatelizuje-není divu.

Tento stát je soustavně a cíleně rozkrádán od éry Topolánka a devastován nekompetentním úřednictvem ministerstev,které je inastalováno do funkcí jako"kádrové reservy"koaličních stran.
Zářnými příklady jsou exministr Dobeš a celý jemu podřízený aparát a exministr John.Kubice "nemlich"to samé.
Cíleně rozkrádají "lege artis"tento stát Kalousek,Drábek a Heger
za vydatné pomoci 1O5 koaličních poslanců.
Přes neustálé zvyšování daní nejsou peníze na žádný sektor veřejných služeb a bude hůř,pokud Brusel zavře kohoutky.
Domnívám se,že Nečas,Kalousek,Drábek a Heger ,pokud přijdou o imunitu,by měli být postaveni bezprostředně po ukončení jejich mandátu před soud.
25. 05. 2012 | 10:12

Naštvaný napsal(a):

"Země, kde špatné zprávy jsou dobré" Autore, máte na mysli Ňemecko, Francii, Řecko nebo Itálii? Jo, to Španělsko do této skupinky taky zapadne.
25. 05. 2012 | 10:15

Ahoj napsal(a):

Samozřejmě máme lepší alternativu!
Volit KSČ a ČGSI HORSES
SSD!

Když se nad tím člověk zamyslí, dává to smysl.
Podle mne současný systém má jistý zákonitý a nezvratitelný vývoj. Státní monopol na padělání peněz a centrální plánování peněžní zásoby a úrokových měr nutně musí vést k hyperinflaci.
Demokracie nutně vede k socialismu
a ten k hospodářskému kolapsu.

Takže otázka podle mne zní takto:
chceme raději kolaps dříve, nebo preferujeme maximální protahování agónie (pomocí eurovalů, "úspor", růstu daní, QE, ZIRP, LTRO, ...)?
Chceme dalších 10 či nedej Bože 20 let platit 60% daně?
Chceme dalších 15 let posílat peníze do černé díry státní průběžné penzijní pyramidové hry,
abychom pak stejně žádnou penzi nedostali?

Já chápu, že z toho lidé mají strach,
strach z neznáma a ze změny - a tak podporují snahy o oddálení kolapsu.
Ale racionální to moc není.
Racionální je se připravit na nevynutelné a katarzi uspíšit. Čím později to přijde, tím to bude horší.
Za 10 let budou dluhy ještě vyšší,
lidí v penzijním věku bude ještě více, atd...
25. 05. 2012 | 10:16

AHOJ napsal(a):

chybička, spravně Volit KSČ a ČSSD
25. 05. 2012 | 10:17

Nazdar napsal(a):

Škoda, ČGSI HORSES SSD bych volil. Na KSČ a ČSSD seru.
25. 05. 2012 | 10:23

Asfalt napsal(a):

V posledním čísle jednoho z nejprestižnějších sociologických časopisů vyšel text o důsledcích tzv. masové privatizace na politický a ekonomický vývoj v postkomunistických zemích od P. Hamma z Harvard University, L. P. Kinga a D. Stucklera z University of Cambridge, píše Kateřina Vojtíšková.
(...)
Autoři tvrdí, v příkrém rozporu s tezemi neoliberálů, že čím více se politika státu přiblížila modelové masové privatizaci, tím horší byla následná ekonomická výkonnost. Empiricky zjištěný vztah vysvětlují dvěmi hlavními mechanismy. Masová privatizace: 1. poškodila existující státní instituce přímo kvůli nižším daňovým výběrům (fiskální krize, nevýkonnost vlád), dále 2. měla negativní vliv na podnikatelské prostředí (zvýšila korupci, slabší ochrana vlastnických práv) (s. 301, 316). Tyto výsledky jsou v souladu s ekonomy a sociology, kteří při neúspěchu postkomunistických zemí přisuzují podstatnou roli slabým institucím a vládnutí.
(...)
Státy v nichž proběhla masová privatizace byly tlačeny směrem k politickému kapitalismu, v němž je zásadní klientelismus, nebyrokratický stát, nedostatek zahraničních investic. Země, které k privatizaci přistupovaly pomaleji a postupnou cestou (Slovinsko, Polsko) byly na konci 90. let mnohem blíže ideálu západního kapitalismu, který spočívá v relativním oddělení politiky a ekonomiky. Připomeňme, že autoři vycházející z neo-weberiánské teorie považují silný byrokratický stát za předpoklad moderního kapitalismu, prevenci nástupu politického kapitalismu.
(...)
Zdroj: Hamm, P., L. P. King, D. Stuckler. 2012. Mass Privatization, State Capacity, and Economic Growth in Post-Communist Countries. American Sociological Review, 77(2): 295-324.

citovano z http://blisty.cz/art/63551.html
25. 05. 2012 | 10:25

Asfalt napsal(a):

Autor napsal: "Depolitizace soudů, policie a státní správy vůbec je to pravé oříškové, co naše ekonomika (a nejen ta) potřebuje."

Hlavně co potřebujeme je fanatická deidelogizace politiky a demafianizace státní správy, tedy opuštění kryptofašismu.
25. 05. 2012 | 10:32

Lila napsal(a):

Viola

Pokud vím, tak právě Kalouskovi kontroloři z FAÚ odhalili řadu podezřelých finančních transakcí, např. ProMoPro nebo miliony, které přistály na účtu manželky pana Dlouhého z Hluboké a další. Jenže po nich musí nastoupit a konat orgány činné v trestním řízení. Kauzu ProMoPro policie řeší, počkala bych si na výsledek. Není všem dnům konec...

U poslance PS PČR, hejtmana Středočeského kraje a předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy D. Ratha je to ještě jinak. Odpovědnost za něj mají nepochybně i voliči, jejichž hlasy jej do těch funkcí vynesly, přestože měl na svém kontě už několik veřejných skandálů.
Kupříkladu v r. 2003 se na Ratha provalilo, že lhal o své lékařské praxi, kdy šlo o atestaci vázanou na určitý počet odsloužených let. Pod tíhou důkazů posléze tyto lži veřejně přiznal a omluvil se za ně.

V době působení na pozici prvního náměstka ministerstva zdravotnictví, vykonával Rath současně funkci prezidenta ČLK a ještě podnikal. Není žádných pochyb, že šlo o střet zájmů, který je neslučitelný s výkonem funkce vysokého státního úředníka.

Teta Kateřina ze Saturnina by nejspíš připomněla přísloví o tom, že kdo lže, ten krade.

Jo, jo, když člověk lže a krade, musí být připravený nést za to následky. Obávám se ale, že následky činnosti
těchto přičinlivých chlapců odneseme především my a naše děti.
25. 05. 2012 | 10:37

ghándí napsal(a):

rath je první velká ryba. zadlužení kraje se pod vedením koalice čssd a ksčm vyšplhalo na 3 miliardy. můžeme spekulovat o tom, kolik z těch penez jde na vrub rudooranžového lemplovství a kolik byly záměrně cinknuté zakázky. ale vzhledem k tomu, že tam schované uplatky padají ze všech skrýší a dutin, tak bych řekl, že většina z těch 3 miliard byla státu ukradena. co je ale na tom případu nejhorší je skutečnost, že nekradl jednotlivec. byla to mafie politiků čssd a podnikatelů. pan kubice v roce 2006 napsal zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do politiky. nyní s jistotou víme, že je to skutečnost. a pokud nejsme uplně najivní, tak si domyslíme, že to ve všech krajích funguje podobně. nakonec není to tak dávno, co se objevily nahrávky poslance čssd váni o tom, jak bude "držet hejtmana za koule". policii čeká ještě hodně práce. gauneři si ted dají větší pozor. držím policii palce!
25. 05. 2012 | 10:39

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Čeští maloměšťáci mají svátek pouze vyjímečně. Například když se jim konečně podaří našporovat na tučná věna jejich dcer.
Nebo ty když jdou definitivně z domu.
--------------------------
Vtrhne Satan na nebesa a hned se hrne k Trůnu: "Podívej se, Pane světů, podívej se, co se ti tam dole děje. Dnes je Jom kippur a Moše Lejbovič si klidně vyrazil na golf! To nemůžeš nechat bez trestu!"
"Je sám?"
"Naštěstí ano, Pane, ostatní Tví Židé jsou v synagoze."
Hospodin, budiž požehnán, se jen usměje, pokyne rukou a pink. Moše trefí obtížnou jamku hned na první odpal.
"To se mi snad jen zdá," bouří se Satan. "Měl jsi ho přece potrestat, a ne odměnit!"
"A komu se s tím svým úspěchem pochlubí, aha?" odtuší Stvořitel.
25. 05. 2012 | 10:39

Josef K. napsal(a):

Co všechno můžeme považovat za špatné zprávy, které vedou k lepším zítřkům? Marně pátrám. Špatných zpráv je hodně, žádná není překvapivá.

Pokud jde o pana Ratha, pak je zřejmé, že je zde jistý politický podtext, minimálně vyplývající z pochybností o dodržování zákonů a z erotického rozhořčení paní Němcové. Mediální štvanice připadá Švarcenberky v dobách honů na protestanty.
Příslušnost otce pana doktora k Stb a nomenklaturním kádrům poodhaluje, společně s normalizačními aktivitami Kalousků, Klausů a Nečasů atp., že se nám ty funkční vztahy nějak rozdrolují. Chybí vedení a praporčíci mají pré.

Odpolitizování soudů a policie a státních zástupců v událostech kolem pana Ratha težko najdu. Spíše naopak.

Pokud jde o zjevné zastavení proplácení evropských dotací, pak jde jistě o omyl. Pan ministr a příslušní úředníci se domluví chabou ruštinou, občas kombinovanou chodským nářečím, které jim jako ruština připadá. Evropští úředníci většinou hovoří třemi až čtyřmi jazyky, nicméně chodština mezi nimi není.
Je však možné, že i znalost chodštiny a ruštiny příslušné osoby jen předstírají. Neumím posoudit. České orgány nejsou tedy, usuzuji, schopné vysvětlit naše regionální zvyky a patřičně zdůraznit, že Česko je mostem mezi Západem a Východem. Demokraté v EU musí pochopit, že nemůže být jednosměrný. Český "tunel" až příliš připomíná sovětské manýry a neobdržel ochranu regionální značky. Je jaksi Evropě cizorodý. Měli bychom tedy hlasitě protestovat...

Optimismem mne vůbec nenaplňuje i vláda ekonomů. Ta tedy už vůbec. Ekonomové, kteří tvrdí, v rozporu s obecně přijatou klasifikací, že jejich obor je věda, jsou vlastně Kalouskové, kteří tvrdí, že evropské dotace proudí jako Labe po jarním tání.

Už je to spíš únavné, a to si po večerech Emanuela Rádla raději nečtu. Jedinou útěchu mohu najít u Markýze de Sade.
25. 05. 2012 | 10:42

český maloměšťák napsal(a):

ad Rath

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=690345

"...Centrum akutní medicíny v Kladně bylo postaveno a vybaveno za dvě miliardy korun. Hejtman Petr Bendl (ODS, hejtmanem byl v letech 2000-2008) do něho objednal přístroje za 300 milionů, v průměru za dvojnásobek běžné tržní ceny.
Jeho nástupce a tvrdý kritik David Rath (ČSSD, hejtmanem od roku 2008) ceny revidoval, ale přístroje i po jeho zásahu zůstanou předražené o padesát procent. Za ušetřené peníze pak Rath nakoupil - rovněž předražené - vybavení pro kuchyňky a kanceláře personálu..."

Já bych jen podotkl, že Rath sedí v base a Bendl v ministerském křesle.

Prý je to z toho důvodu, že oněch 100 policistů, co měli sledovat Bendla i Ratha - že prý vypili moc krabicového vína a tak pracovali pouze napůl...

Ještě malá poznámka - v té nemocnici se asi podaří zachránit lidské životy.
To s tím " Bem´s wifi for all" ...tam je to kapánek horší. Tam se zachrání tak leda tak kupa drátů ....

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/178028-za-bema-se-mela-na-magistratu-promrhat-miliarda/

Nicméně Bém hlasuje vesele o podpoře " protikorupční" vlády a bude také hlasovat například pro zvýšení DPH či pro dáreček penzijním fondům v každoroční výši cca 30 miliard CZK / dle zástupce Rusnoka v Asociaci PF...mimochodem, ten také tvrdí, že většina peněz takto kulantně vyvedených skončí v nákupech českých státních dluhopisů...což je tedy tak absurdní, že se Havel otáčí v hrobě..../

No - není nad sedm milionů v krabici, že...

P.S. S Rusnokem sedí Sedláček v NERVu. Což je poradní organizace vlády.
25. 05. 2012 | 10:50

neokomunista a kolektiv napsal(a):

Asfalt
Škoda, že do výzkumu nezahrmuli taky Čínu. Tam s privatizací postupují ještě o řád opatrněji a prosperují ve slušném tempu už 30 let. Navíc to tam vše brzdí neschopní komunisti.
25. 05. 2012 | 10:57

Luba napsal(a):

Tento článek pana Sedláčka by si měl přečíst potrestanec Rath.

Pamatuji si jeho burácivá slova: "Pravda vyjde najevo! Pravdu neumlčíte!"

No a teď na jeho slova došlo. A měl by být tak vlastně rád, že policie a justice je schopna stíhat i vysoce postavené zloděje s politickým krytím.

Pan MUDr. Rath si při tomto vědomí může ten kriminál docela užívat.

I v kriminále je člověk vnitřně svoboden. Může v klidu meditovat o životě ... a kdo ví? Třeba mu ředitel věznice umožní, aby v base prováděl svou lékařskou praxi.
Samozřejmě zdarma a bez regulačních poplatků,
které přece nic neregulují.

Spoluvězni to určitě ocení, a po propuštění dr. Ratha, a jeho vstupu do Paroubkova "Lva", ho budou ho volit.
25. 05. 2012 | 10:58

Alex napsal(a):

Vy si z nás pane Sedláčku děláte srandu. Nebo to má být vpodstatě Vaše obhajoba Vaší práce pro NERV? Kde máte na židli zadnici přilepenou stejně jako politici k těm svým židlím? Z Vás ekonomů si lze vážit jen Pavla Kohouta, který z NERVu odešel, protože seznal, že tato vláda s kotrupcí nemá nejmenší zájem něco dělat. A trochu i Zámečníka, jenž ukázal veřejnosti na penzijní reformě, jak je to s tou kompetentností této vlády.
Otatně Pavel Kohout jako jediný z Vás prochází nějakým vývojem alespoň z toho, co mám možnost sledovat.
Je doslova úžasné mít premiéra, jenž včera Barrossovi přizná, že korupci ohledně těch peněz EU neumí řešit a člověk neví, zda toho Barrossa prosí, aby se ty peníze proplácely přesto, že jich podstatná část mizí nehledě mnohdy na co jdou. A nebo zda nevyhrožoval, že se v opačném případě staneme pro EU dalším Řeckem.
Vy musíte být asi ale hodně slepý a hluchý, když nevíte, že kauza Rath je jen souhrou zcela jistých okolností. Že politické kruhy jakékoli nemohly nic tušit, protože prostě došlo k té šťastné okolnosti, že věc byla shodou okolností řešena v jiném než příslušně ošetřeném kraji a že ani špiclové politiků v řadách poliie a státního zastupitelství se nic nedověděly, poněvadž se věc před nimi nedodržením předpisů nedostala včas. A stejně tak jen náhodou v síti uvízl shodou okolností politik vemi neoblíbený takřka u všech včetně polovičky vlastní partaje jež reprezentuje Hašek podporovaný Smoly, Palasy apod. výkvěty mající pověst Řebíčků a Drobilů. Nejde tu o Ratha, ale o systém boje s korupcí, jenž prostě neexistuje. To Vám uchází nebo tohle děláte ve jménu své bohabojné práce pro tuto vládu.
Opravdu si myslíte, že bez služebního zákona a skutečného odstřižení úředníků od politiků, může někdo myslet boj s korupcí vážně? Opravdu je pro Vás ten megaprůser, co se rýsuje, pokud EU ony peníze prostě zcela zaslouženě nepošle?
Mně se strašně líbějí ty kecy Vás ekonomů na téma třeba konkurenceschopnost, přičemž sami víte, co s ní dělá jenom ta míra korupce. A přestože Vy sám velice dobře víte, že i tato vláda si na boj s korupcí je hraje a sehrává jen divadelní představení - Vy sám tuto vládu svým setrváváním v tom NERVu jen legalizujete. Je jedno jestli je to vláda pravicová nebo levicová.
Znovu jediný z Vás ekonomů kolaborujících národ v tom NERVu měl nějakou odvahu k nějakému občanskému postoji. Je toho snad málo? Nekompetentně řešená penzijní reforma nejhorším možným způsobem s ohledem na okolnosti jak u ná tak ve světě, církevní restituce a odluka církví od státu nekompetentně střihnuté doslova od boku s naprosto nepřiměřenou výší z jakéhokoli hlediska. Jedna doslova bomba pro rozpočet za druhou a to nepočítám naprosto chaotické anarchistické a neustále revoluční změny v čemkoli, kam tato vláda dosáhne absolutně nic neřešící systémově. na tom se pane Sedláčku sám podílíte. Takže, opravdu si z nás tímhle článkem chcete dělat srandu?
25. 05. 2012 | 11:02

kecy v klecy napsal(a):

vaše starosti a vaše peníze bych chtěl mít :-)))

http://jdem.cz/uvq79

s dovolením malá ukazka,
od jistě objektivního pána,
jak i ti naši vyspělí bratranci,
TJUPR demokr Dušínové na Dunaji
taky taky
čarují čachrují :-)))

(Vlku Vlku, a spol, co vy na to? :-)))
(a ani VK tam nemaj, a stejně..... :-)))

to bývá nářeků...bú, bú, bú, to Česko je tak zlé :-)))
ale krachuje
(a zvesela rozkrádá)
ita skvělá Západní Evropa...
plná hodných, poctivých a přejících demokratů
plná neziskových organizací,
které bdí nad právem a spravedlností :-)))
Kdepak se asi tam ty půjčené peníze ztrácejí?

a http://jdem.cz/uwnt7
nádherně napsáno
začínají označením ofiko dluh, jinde už jako...přesné údaje
hop..Kč 3,7 mld, hop Kč 11 mld
kdo neskace neni...
Středočeský kraj je nejzadluženější v ČR,
na provoz si bude muset vzít úvěr
> Celkové < závazky
jsou ale ještě daleko vyšší...Přesné údaje o velikosti středočeské „sekery“ nejsou zatím dostupné, ale podle některých odhadů už přesáhly hranici deseti miliard.
To může být pro region, jehož současný rozpočet je 16,5 miliardy korun, závažný problém. Zvláště když vezmeme v úvahu, že absolutní většina peněz rozdělovaných z rozpočtu má charakter mandatorních výdajů,
s nimiž krajští politici nemohou volně nakládat (například více než polovinu tvoří dotace pro školy). I bývalý poslanec Karel Machovec (ČSSD), nyní místopředseda krajského finančního výboru, tvrdí, že region čekají velmi krušné časy.

davide, a bendle, díky!!!,
zase kousek blíž restartu
25. 05. 2012 | 11:04

kelt napsal(a):

ghándí-rádio Jerevan

Zadlužení střč.kraje pod vedením ČSSD a KSČM vyšplhalo na tři miliardy Kč.
Oprava,nebyly to tři miliardy,ale těch miliard bylo osm a nezadlužila ho ČSSD a KSČM,ale nějaký hejtman Bendl ODS.
Zpráva rádia Jerevan,25.5.2012, 1o.39,SEČ.
25. 05. 2012 | 11:08

ghándí napsal(a):

kecy v klecy,
voliče čssd nezajímají miliardové dluhy. oni chtějí 30 korun na recept. a pan doktor nejdřív občany obral se svou mafií o 3 miliardy pak každemu poslal 30 korun. to je sociálně citlivá politika čssd.
25. 05. 2012 | 11:10

češka napsal(a):

To autor
Největší díky by měly potřit veverkám, díky procesu s Bártou již naši právníci mají definici korupce.
Těším se na volby, po posledním zasedání parlamntu a senátu by měly být před budovy přistaveny autobusy a již bývalí poslanci a senátoři by měli být převezeni do vyšetřovacích vazeb.
O jejich imunitě by rozhodoval nový imunitní výbor.
Výkon trestu by potom mohli vykonávat v bývalém lágru Vojna, kam by se vozili povinně žáci ZŠ. Dostalo by se jim názorné demonstrace komunistických represí i poučení, jak dopadají zkorumpovaní zákonodárci.
A teď tu o Jeníčkovi a Mařence.
25. 05. 2012 | 11:11

poznámka napsal(a):

Lubo
Není podstatné, zda poplatky něco regulují, podstatné je, že jsou dle ús bezplatné.
Vy už jste si na to zvykl?
25. 05. 2012 | 11:17

deep throat napsal(a):

Jednu poznámku k Rathovi. Asi bylo vhodné řídit se anglickým právem. To zakazuje britským médiím do vynesení pravomocného rozsudku se ke konkrétnímu případu jakkoliv vyjadřovat. Tak se nemůže konat mediální poprava podezřelého, ani nemůže dojít k mediálnímu ovlivňování soudu před vynesením rozsudku.

Tímto pravidlem by se měl alespoň řídit pan Sedláček, když se jím neřídí česká bulvární média včetně těch "veřejnoprávních".
25. 05. 2012 | 11:21

neo napsal(a):

poznámka:

to asi těžko.

nejsou bezplatné a nemusí být bezplatné, protože nejsou hrazeny z veřejného pojištění.
25. 05. 2012 | 11:37

Asfalt napsal(a):

Neokomunistovi a jeho kolektivu:
"Škoda, že do výzkumu nezahrmuli taky Čínu. Tam s privatizací postupují ještě o řád opatrněji a prosperují ve slušném tempu už 30 let."
Souhlas, ale dodám, že podstatný rozdíl mezi evropskými privatizacemi a těmi čínskými spatřuji zejména v tom, že čínské privatizace neslouží ekonomické kolonizaci státu (privatizaci klíčových podniků ve státě považuji za ekonomickou kolonizaci). Číňané tak zůstávají suvereny na svém území, ekonomiku ovládá vláda, není to tak, že zprivatizovaná ekonomika fakticky ovládá vládu, jak je tomu u nás.
v čínském hybridním modelu ale absentuje sociální stát. To však nesouvisí s mírou privatizace či formami vlastnictví výrobních prostředků.
25. 05. 2012 | 11:37

Bavor V. napsal(a):

deep throat
pokud bychom se řídili anglickým - precedentním - právem,nemohla by se jednak konat mediální poprava, ale v porovnání s precedentem 5mega pokuty za prokázaný 50mega úplatek, by se Rath mohl jen smát. To jen tak na okraj k té oboustranosti.
25. 05. 2012 | 11:38

yurithin s850 napsal(a):

češka
Dospěl jste k názoru, že každý samet zpelichá roztrhá se nebo zplesniví? Ta rudá verbež ve všech demokratických stranách si to nastavila vlastní kritéria.
25. 05. 2012 | 11:42

ghándí napsal(a):

obdivovatelé čínské privatizace,
navrhují vám vychovný pracovní například pobyt v čínských cihlárnách. práce 14 hodin denně včetně sobot a nedělí, nízká mzda, občas dostanete i nějakou přes hubu.
25. 05. 2012 | 11:46

rejpal napsal(a):

deep throat
Tohle se mi nezdá. Co jsem kdy kde přečetl, média prahnou po každé senzaci a informují o průběhu všech kauz, o kterých si myslí, že jsou zajímavé pro veřejnost, od samého začátku vyšetřování až po pravomocný verdikt. Já myslím, že v demokracii ani nic takového nelze zakázat. Média jsou soukromá (většinou) a i v nejkontroverznějších případech se vždy pousuje několik věcí najednou: a) ochrana soukromí x veřejný zájem. A to teprvé jako důsledek žaloby, ne a priori.
Můžete tu informaci něčím konkrétním doložit?
25. 05. 2012 | 11:48

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Si ze mě děláte prd.l?
25. 05. 2012 | 11:48

JF napsal(a):

pan bankovní revolucionář v mezích mediální manipulace napsal:

"Z tohoto pohledu je skutečně dobrou zprávou, že se věci dávají do pohybu. Depolitizace soudů, policie a státní správy vůbec je to pravé oříškové, co naše ekonomika (a nejen ta) potřebuje."

Tak paní Müllerová, to jsme to dopracovali, vono toho dna ne a ne dosáhnout, ještě tohdle nám zbývalo.

Pane vrchní, ještě jedno!
25. 05. 2012 | 11:54

rejpal napsal(a):

Bavor V.
Jen poznámka k precedentnímu právu. Vypadá to krásně - rozsudky budou v proporcích, nebude docházet k excesům. Jenže ono to není tak jednoduché - je v tom jednak spousta kliček a jednak se právníci obou stran snaží vyhrabat rozsudek, který je k dané kauze nejblíž.
A pak jsou ve hře poroty, a ty už mohou cokoli. Největší roli mají opět právníci obou stran - kdo umí lépe zapůsobit na city, znevěrohodnit svědky a důkazy druhé strany, případně najít nějakou procedurální chybu.
O tom, že angloamerické právo má také své, nejvíce laikům napoví pečlivé studium knih Gardnera.
Nic není dokonalé, a pokud účastníci řízení nemají cit pro právo nebo mají dokonce skryté zájmy, nefunguje žádný systém.
I v USA byla po dlouhá léta země ovládaná zkorumpovanou mafií (Louisiana). Vědělo se to, a nikdo s tím nic nedělal (a kvůli politickému systému USA možná ani nemohl).
25. 05. 2012 | 11:55

Asfalt napsal(a):

Ghandi:
Stanovení pracovní doby, minimální mzda, objektivní odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úrazy a další, které jste nezmínil, jaou atributy sociálního státu a upravuje je pracovní a sociální právo. Toto právo pak platí stejně jak pro zaměstnavatele státního, tak i soukromého. Tedy opakuji: "V čínském hybridním modelu ale absentuje sociální stát. To však nesouvisí s mírou privatizace či formami vlastnictví výrobních prostředků."
25. 05. 2012 | 12:01

zemedelec napsal(a):

Vážení.
On i Pan Sedláček ví,jak půjde tahle vláda od válu i jeho penězovody někdo utne.Ten jeho chvalozpěv to jen potvrzuje.Tady se strácejí mld.20let a nic se moc neděje.Většinou úmyslně,ale také tím,že důležité firmy jsou v cizích rukou.Až se někdo důkladně podívá na hospodaření ČEZu,tak ho budou křísit.Právě i ty banky kolik pak mají čistého zisku,za nic pro nic.Pochopitelně i ten druhý důchodoví pilíř dává bankám dobrou naději na zisk.
Můj dojem je ten,kdyby nechali zavřít,skutečně velkou rybu ze svých řad,že by získali více bodů.
25. 05. 2012 | 12:04

reakcionář napsal(a):

politika, a Sedláčkové muzou menit a ohybat zakony az zmodrají,
vem ale chlup na dlani, kdyz tam neroste
dyť už není důležité, co je skutečné.
Důležité je, co připadá skutečné naivním.

Tedy to, co prodávají média a co ti naivní kupují.
25. 05. 2012 | 12:07

neokomunista a kolektiv napsal(a):

Asfalt
Já ani kolektiv nemáme problém s Vašim hodnocení.
Stran neexistence sociálního systému. Kolegové zřejmě usoudili, že je předčasné ho zavádět v situaci dvouciferných hospodárských růstů, kdy se situace podstatné většiny obyvatel zlepšuje, a navíc soupeří na světovém kolbišti o hegemonii.
25. 05. 2012 | 12:07

ghándí napsal(a):

asfalt,
proti sociálnímu státu nic nemám, pokud není na dluh. ukažte mi, jak muže sociální stát fungovat bez dluhů a já to podepíšu. budu všema deseti pro. podtrhuji slovo UKAŽTE , nikoliv řekněte. (aby ste zase nespustil socialistickou pohádku o tom, jak když nikdo nebude krást, tak můžeme mít sociální stát) ukažte to. kde funguje reálně sociální stát bez dluhů. protože ve skandinávii ne, tam sociální stát museli demontontovat, aby se ekonomicky zachránili. nikde v evropě taky ne . bez dluhů to nikde nefunguje..
25. 05. 2012 | 12:19

Asfalt napsal(a):

Neokomunistovi a jeho kolektivu:
Důvěřuji názoru Vašich kolegů.
25. 05. 2012 | 12:21

Jane napsal(a):

Pane Sedláčku,
To se mi někdy taky stane v šachu. Promyslím tři tahy abych nakonec zatáhl ten třetí coby první.
Jak se má stát věnovat defacto zprivatizovaným institucím, jichž je pouze formálním vlastníkem?
25. 05. 2012 | 12:28

Maximus napsal(a):

Poslední zpráva rádia Jerevan:

V ČTV24 dementoval Kalouskův nám. MF ČR, že zpráva o špatném účtování a bordelu MF s dotacemi EU se nezakládá na pravdě a že to nění pravda. Otázkou ovšem je, proč byl tak včera Nečas vystrašený a přímo informoval o tom, že by nám v případě výpadku dotací EU hrozil roční schodek HDP -6%!
Že by informační šum mezi klukama? Však se to za nějaký čas brzo ukáže. Nechce se věřit, že by audit z EU musel držet ústa jako náše NKÚ(VD)!
Pěkný den všem v Jerevanu.cz!
25. 05. 2012 | 12:29

Ládik!!! napsal(a):

Violo -
všechno nejlepší k jmeninám.
25. 05. 2012 | 12:45

zemedelec napsal(a):

Pane ghándí.11:46
Výborně napsané.
Až na to,že nám to tady chtějí zavést Váši miláčci.
Pane Maximus,12:29
I když dostaneme dotace,stejně to bude v mínusu.Místo toho aby Nečas zasáhl a udělal v tom pořádek,tak on takhle až skoro vyhrožuje EU.Těch co čekají na ty dotace,je hodně.
25. 05. 2012 | 12:48

Asfalt napsal(a):

Ghandi:
Nejsem vševěd, ale relativně nezadlužené sociální státy možná byly kapitalistické státy před nástupem neoliberalismu. Nezadluženými sociálními státy byly i státy socialistické.
Jinak obecně bych vyjádřil přesvědčení, že lidé, kteří pracují jsou schopni se sami uživit. Celý problém je podle mě v tom, že lidé produkující svou prací skutečné hodnoty (tím myslím pekaře, zedníky, živnostníky, ale třeba i vědce či skutečné managery nebo podnikatele) nejsou schopni uživit celé armády hdonoty nevytvářejících lidí, kteří přesto z práce jiných žijí (tím myslím celé houfy zbytečných ideologů, mafiánů, ekonomů, korupčníků, podnikavců, spekulantů atd.).
Jako příklad uvedu zde nejbližší, tj. permanentní diskutéry. Zjevně jim nezbývá čas udělat něco užitečného pro druhé, ale přesto produkty práce jiných spotřebovávají. To znamená, že ten, kdo pracuje musí pracovat o to intenzivněji, aby i tyto diskutéry uživil, což může znamenat i horší pracovněsociální podmínky. Pokud by permanentní diskutéři (nemám nic proti poctivě se živícím diskutérům) také přiložili ruku k dílu, mohli bychom třeba, co já vím, uzákonit šestihodinovou pracovní dobu a státního dluhu by se to vůbec nedotklo.
Jinak, ano, za státní dluh zejména může rozkrádání veřejných peněz.
25. 05. 2012 | 12:52

fler napsal(a):

Nestačí mi radovat se, že chytli Ratha, to je taková past na lidi, aby se vlk nažral.....Kdy bude sedět kalousek, pan ProMoPro, Gross, všichni ti tuneláří a miliardáři v čele se soudně uznaným gaunerem a všichni ti, co nás tady ve jménu demokracie podvedli a místo demokracie tu zavedli hroznej chlív. Je tu tolik lotrů, že nevěřím tomu, že se to někdy dá do pořádku. V tomhletom nepřehledném a podvodném systému určitě ne. A už mě nebaví stále slyšet, že tenhleten model je to nejlepší, co může na světě být a každý jiný nefunguje. Copak tenhleten kapitalismus funguje? Řekne se, že máme demokracii, ale copak vůbec víme, co to demokracie je? To, co tu máme, žádná demokracie není. Je to mafie, založená na lhaní, kradení, podvodech a machinacích. Navíc v krizi. A Rath? To je jen hozená ryba pro obyčejné lidi, aby se mohli zase chvíli radovat, jak se ten nahoře do basy dostal. A ti ostatní gauneři mohou být zase chvíli v klidu. Ale pevně věřím, že i na ně dojde, jednou .....
25. 05. 2012 | 12:53

deep throat napsal(a):

ad rejpal 11,48

Zkuste tuhle poznámku od pana Čulíka
http://www.blisty.cz/art/63550.html i další podrobnosti na http://www.guardian.co.uk/uk/2012/may/15/rebekah-brooks-charged-perverting-course-justice
S pozdravem

dt
25. 05. 2012 | 13:04

Viola napsal(a):

Ládíku díky.
25. 05. 2012 | 13:04

Bavor napsal(a):

Špatná správa (Rath byl přistižen a bude potrestán) je dobrá. Dobré zprávy (ostatních kauz se to netýká - Promopro, Drobil, Řebíček, Kalousek - padáky) jsou špatné. Korupčníci jsou v klidu.
25. 05. 2012 | 13:11

rejpal napsal(a):

deep throat
Máte pravdu v tom, že takhle to Jan Čulík přesně napsal. Řekl bycvh to takhle - vy jste z obliga, ale Jan Čulík mě nepřesvědčil. Mě to nějak přijde v rozporu s tím, co člověk po léta sleduje. Vím o mnoha případech, kdy média velmi čile informovala o trestních kauzách před procesem i při procesu. Třeba se k tomu vyjádří někdo další, kdo o životě v Británii ví víc. Anebo je Británie výjimkou, ale takový zákon nemůže existovat příliš dlouho.
Pokud má Jan Čulík pravdu, pak by mě zajímalo, jak to vypadá v praxi. Dojde k mordu, pachatel je víceméně známý. Tisk ale nesmí o ničem psát, nebo smí, ale jen do okamžiku podání obžaloby nebo zahájení procesu (?). A pak už vůbec nebo až po rozsudku (pravomocném ?). Vám to explicitní tvrzení J.Č. nepřijde divné? Navíc je v rozporu s obecně uznávanými pravidly, že média mohou psát, co chtějí - mohou samozřejmě poté čelit žalobám, ale to už je jiná věc.
A co internet?
25. 05. 2012 | 13:25

Yosif K napsal(a):

Pro levicove bluznily snici o zavedeni svedskeho sociku v Cesku - jak to skutecne funguje i mezi prepoctivymi Svedy a proc Svedove socik horempadem odbouravaji!!!!!

Švédská revoluce proti nejvyšším daním na Západě je založena na individuální iniciativě. Místo toho, aby se spoléhal i na politiky, vzal i obyčejní Švédové věc do svých vlastních rukou a jednoduše odmítli daně platit. To lze učinit různými způsoby a mnohé z nich jsou legální....
Jedním způsobem, jak odmítnout placení daní, je začít méně pracovat. Švédové plavící se na plachetnicích v krásném stokholmském souostroví živě dokumentují tuto tichou daňovou revoluci v zemi.
Švédové unikají daním, tím, že si je určují sami....
Výměnný obchod je jiným způsobem, jak Švédové odolávají vysokým daním.Odlákat švédského zubaře z tenisového kurtu do ordinace není vůbec jednoduchou záležitostí. Ale právník, kterého rozbolely zuby, má šanci. Právník může nabídnout právní služby oplátkou za spravení zubů. Výměnný obchod zachrání zubaři dvojí daně: vlastní daň z příjmu a daň ve formě advokátních poplatků. Ačkoli výměnný obchod je považován za rys primitivního hospodářství, vysoké švédské daně z něj udělaly populární způsob, jak obchodovat ve státě všeobecného blahobytu zvláště v profesích ....
Nová revoluce ve Švédsku není revolucí bohatých, nýbrž probíhá na všech příjmových úrovních....
Švédský stát veřejného blahobytu je státem rozporů. Jeho ideologie tlačí ke stále větším vládním výdajům.... občané dospěli na hranici, za níž další růst daní vyvolává veřejnou nespokojenost... Jediným způsobem, jak se Švédové mohou bránit vyšším daním, je jednat způsobem, který škodí hospodářství. Zvyšování veřejných výdajů podkopává hospodářskou základnu, na níž stojí stát všeobecného blahobytu."
25. 05. 2012 | 13:32

Viola napsal(a):

Lilo,

možná je škoda, že se nedají zjistit ti konkrétní voliči Dr.Rátha. Kdo jej dosadil do funkce hejtmana? Ale stejně ještě není odsouzen. Až bude odsouzen, pak by měli následovat další.
25. 05. 2012 | 13:32

rejpal napsal(a):

Yosif K
nestačilo by to pod JEDNÍM blogem? Máte zapotřebí spamovat?
25. 05. 2012 | 13:33

deep throat napsal(a):

rejpal 13,25
Pokoušel jsem se kauzu Rath diskutovat se synem, který dlouho pobýval v Británii. Bohužel teď je pracovně v USA. Zkusím to, až se vrátí.

pěkný víkend
dt
25. 05. 2012 | 13:39

rejpal napsal(a):

deep throat
Vám taky. Tohle mě každopádně zajímá.
25. 05. 2012 | 13:40

Brundibár napsal(a):

Asfalt + neokomunista a kolektiv:

Ono to s tou Čínou není zdaleka tak snadné, jak se z Evropy dohlíží. Její východní pobřeží není celý stát, západní provincie jsou stále schopné "dodávat" lidi, kteří jsou ochotni dělat za pár šupů od slunka do slunka s jediným volnem na Lunární Nový Rok. To, že někomu patří půda v místě, kde si někdo jiný chce postavit továrnu (dálnici, olympijský komplex...), je zcela nepodstatný detail. Místní funkcionáři "pochopitelně" neměli mnoho důvodů povolovat stavbu moderních továren lidem mimo své rodiny, takže je jen velmi málo bohatých Číňanů, kteří by nebyli příbuzní nějkdejších (ale i současných) stranických funkcionářů. Není proto divu, že KS Číny je vnímána jako velmi spolehlivá cesta k osobnímu bohatství. Také sociální systém, kdy se o staré a nemohoucí stará prakticky výhradně rodina je nutné v důsledku politiky jednoho dítěte totálně a hlavně rychle změnit - stačí se podívat na věkovou strukturu Číny a docela se bojím, jestli ten sociální systém už neměla Čína dávno zavést (protože jedno dítě své dva rodiče uživí jen velmi těžko, pokud by všem neměla radikálně klesnout životní úroveň).

Čína také byla ve zcela jiné situaci, než transformující se ekonomiky, kde se zhroutila politická moc. KS Číny svoji moc si stále drží (byť Náměstí Nebeského Míru musela v r. 1989 vyklidit armáda) a izolace čínské populace od "nežádoucích" informací byla vždy řádově vyšší, než tomu bylo v evropských socialistických zemích (a je tomu dodnes). Díky tomu může transformace čínské ekonomiky probíhat desítky let. Podobně dlouhodobě probíhala i transformace jihokorejská a Číňané s v tomto směru od Korejců učí co můžou. Posílají své nejlepší studenty do celého světa (kolik asi má ČR státních stipendistů na TOP100 světových univerzitách?) a domů je láká na velmi lukrativní a zodpovědné posty (kolik např. českých absolventů West Pointu vydrželo po návratu v řadách armády?).
25. 05. 2012 | 13:41

Carlos V. napsal(a):

Asfalt : Souhlasím, ale dovolím si uvést do dalších souvislostí.

Skutečné hodnoty vytvářejí pekaři, zedníci, dělníci i manažeři a obchodníci. Dávají svoji práci a výsledkem je výrobek či služba.

Hlavními aktéry korupcí nejsou tito lidé. Klíč ke korupci je jinde.

Stát vstupuje do byznysu dvěma způsoby. Jednak stanovuje (a vymáhá) pravidla, a za druhé vystupuje jako spotřebitel.

Korpuce je provázána s oběma funkcemi státu. Pakliže politici úředníci stanoví nadměrné množství nesmyslně náročných pravidel, pak tím umožňuje opět úředníkům a politikům přimhouřit oko či dát vyjímku - ovšem nikoli zadarmo.

Ještě horší je to s politiky a úředníky coby spotřebiteli. Nejsou motivování spotřebovávat efektivně, jejich kapsa je naopak motivuje k neefektivitnímu hospodaření se svěřenými penězi, kdy platí zásada "Kdo maže, ten jede"

Řešení není jendoduché :
- kontrola
- postihy
- omezení libovůle úřadů k vydávání nařízení a vyhlášek
- omezení možností výjimek a netolerance k toleranci
- a zejména snížení množství peněz, které politikům a úřadníkům protékají rukama.

Koukneme-li se na Rathův případ, řešení by bylo nasnadě. Být Buštěhradský zámek privatizovaný, být středočeské nemocníce v soukromých rukou, Rath by "rozhodoval" o mnohem méně penězích.
25. 05. 2012 | 13:42

členové smyčcového kvarteta napsal(a):

Viola
Vše nejlepší k svátku přejí 1. a 2. housle + violoncello.
25. 05. 2012 | 13:47

Ládik!!! napsal(a):

V zemi, kde za 22 let se urodilo 300 miliardářů, nezvýšila se rapidně produktivita práce, přibylo 100% úředníků a ztratila se potravinová soběstačnost, není něco v pořádku. Skokově to změnit nepůjde. Jde o generace. Zloději typu Rath se musí chytat při činu, jinak mohou krást beztrestně podle zákona.
25. 05. 2012 | 13:48

český maloměšťák napsal(a):

ghándí napsal(a):
levicová lůzo,
čím dříve pochopíte realitu a smíříte se s tím, že vas už nikdo živit nebude, tím pro vás lépe. sociální stát skončil. nadělali jste bilion a pul dluhů, ted se chytnete lopaty a krumpáče a začnete se živit prací. v roce 89 přivedli na buben republiku komouši, v roce 2012 sockomouši. tady musí začít fungovat pořádný kapitalismus bez přívlastků a sociálního státu , který vás naučí konečně pracovat.
26. 02. 2012 | 14:51
----------------------
ghándí napsal(a):
obdivovatelé čínské privatizace,
navrhují vám vychovný pracovní například pobyt v čínských cihlárnách. práce 14 hodin denně včetně sobot a nedělí, nízká mzda, občas dostanete i nějakou přes hubu.
25. 05. 2012 | 11:46
-------------

Je zde prosím přítomen lékař ? Čo dělá na pojišťovnu ? /ghándí coby příslušník pravicové lůzy určitě nemá na platbu cash/
25. 05. 2012 | 13:53

ghándí napsal(a):

asfalt,
abych vam to mohl vyvrátit, tak mi ještě musíte napsat, co je to nástup neoliberalimu a jak se projevuje. pokud vím, tak se v západní evropě střídají od konce války u moci strany levice a pravice. na zadlužování mají přibližně stejný podíl. zapadní státy měly po válce díky kapitalismu silný ekonomikcký růst, dosáhly určiteho stupně blahobytu, vybudovaly střední třídu. pak přišlo období sociálního státu a začaly stagnovat. odbory tlačily na zvyšování mezd, rostly sociální dávky a podpory. lidem se přestalo chtít pracovat. vlády aby si udržely přízen voličů začaly udržovat neudržitelnou životní uroven, která není podepřena produktivitou práce, navyšováním státních výdajů na dluh. neboli sociální stát. skončilo to dluhovou krizí. jinými slovy jsme v p...i i se sociálním státem. řešení nespočívá ani ve škrtech ani v dalším utrácením na dluh (jak řikájí socilisti prorustová opatření) řešení spočívá ve změně chování a myšlení. evropu může zachránit jedině návrat ke kapitalismu, kde se dluhy platí a kde se na chleba musí pracovat.
25. 05. 2012 | 13:54

rejpal napsal(a):

Carlos V.
No k té posledení věci: vidím tam ten zádrhel v procesu privatizace. Zase by se mohlo losovat, zase by si někdo namastil kapsu. Proč by se měli privátizátoři chovat etičtěji než bafuňáři rozhodující o zakázkách. Ten kruh je tak trochu začarovaný.
25. 05. 2012 | 13:55

Platan napsal(a):

"Mnohé studie poukazují na to, že největší slabinou české ekonomiky jsou špatně fungující instituce. Proto je skutečně dobrou zprávou, že se věci dávají do pohybu. Depolitizace soudů, policie a státní správy vůbec je to pravé oříškové, co naše ekonomika (a nejen ta) potřebuje."

Všimněte si - nikoliv omšele znějící "to pravé ořechové" ale inovativní "to pravé oříškové". Cíte tu hravost, lehkost, roztomilou familiernost... Mistr lehkého pera nás opět oblažil svou zaručeně pravou stylistickou svěžestí...
Myslím, Violo, že vám po dnešním blogu autor zase musí být ještě o kousíček milejší a jeho zlatá kštice vám musí připadat ještě zářivější... :-)

Ovšem co se obashu týče, tak bohužel, jak říká ten, kdo se....:

Zase zcestné a mnohde účelové blábolení.
25. 05. 2012 | 13:57

Brundibár napsal(a):

Asfalt:

To, jestli stát dokáže být sociální, to závisí na dvou věcech: poměru lidí, kteří hodnoty vytvářejí (A) a kteří ne (B) a ceně, kolik stojí ta redistribuce od skupiny A do skupiny B. Tak, jak tyto dvě skupiny popisujete, s tím se dá souhlasit - vzhledem k omezenému prostoru zde to asi nejde přesněji popsat. Označení A a B je čistě technické (viz DJC, popis cesty do Liptákova dvěma auty ;)

Ve chvíli, kdy na korunu vyplacenou v sociálních dávkách je nutné vybrat násobně víc peněz na daních a zároveň nadkritické množství lidí ze skupiny A nahlédne, že se jim bude žít lépe ve skupině B, tak sociální stát kolabuje - nástup čehokoliv s tím nemá co dělat.

Sociální stát se dá uržet podle mě jediným způsobem - maximální efektivitou státu a naprostou adresností lidí ve skupině B (tedy, aby v této skupině byli lidé, kteří si za svůj osud nemohou a opravdu nemají možnost pracovat). Nepovažuji totiž za sociální stav, když někdo nepracuje jen proto, že se mu nechce.
25. 05. 2012 | 13:58

Platan napsal(a):

Brundibár napsal(a):
Nepovažuji totiž za sociální stav, když někdo nepracuje jen proto, že se mu nechce.

V tom případě jste ovšem pro lidi Drábko-Kalouskova typu antisystémovým elementem...
25. 05. 2012 | 14:06

Luba napsal(a):

TOP-09 má nový stranický web:

http://img.kompost.cz/images/ssmann/0index.html
25. 05. 2012 | 14:14

Bavor V. napsal(a):

rejpal
já netvrdím, že precedentní právo je ideál. Jen porovnávám levý a pravý soudní metr u nás. Nic víc. Protože jaký je rozdíl mezi jednou sedmičkou proti 50ti mega? Pouze barva.
25. 05. 2012 | 14:14

olga napsal(a):

Pravé oříškové to asi není stejné jako pravé ořechové. To je škoda. Já vidím problém jinde. Vidím problém hlavně v tom, že nás v socialismu učili, že jsme všichni rovnoprávní. Proto si všichni dovolujeme do všeho mluvit. To je v kapitalismu nemožné. Chybí nám poslušnost a pokora. Politiky lituji. Tu se nedá prostě pracovat.
25. 05. 2012 | 14:18

češka napsal(a):

To Jurithin
Myslím si, že po 100 letech "samostatného" státu je načase se podívat kriticky na sebe do zrcadla. Hezký pohled to není. Ale jsme to my.
Jakákoli pomoc "z venčí" nám umožnila svalit vinu na někoho jiného a pouze odsunout problém, který ještě více narostl.
25. 05. 2012 | 14:23

Alex napsal(a):

Carlosi
máte jen stejný problém jako kdokoli, kdo neví o čem mluví. naprosto stejný jako účastníci NERVu či ekonomové obecně. Nelze se divit, že ten papír, co jsem četl pod Michlem jako výpotek NERVu stran korupce u předražených stavebních zakázek, je pak jen bezcenným cárem papíru. Vede to k vlastnímu vymýšlení tezí a antitezí přesně, jako u Vás a nota bene i k blbému řešení či lépe řečeno neřešní. Tenhle problém je starý pomalu jako lidstvo samo a v civilizovaných zemích to vykristalizovalo v nějaké sofistikované postupy. Jestliže porušíte kterýkoli z nich, jde taková snaha do háje. A u nás? Jen ekonomové ražení pana Sedláčka či Michla hledají něco, co oni ani najít nemohou, nemají na to. A vůbec netuší, stejně jako Vy, kde vlastně která bije. Je doslova půvabné sledovat jak to, co je dávno vymyšlené se pokouší inovovat ti, kteří o tom nemají ani páru. stejně tak je úžasné sledovat jak něco nového se snaží vymyslet ekonomové, právníci ač jim to sedí obrazně řečeno před očima. Jenom způsob jakým zacházeli všechny tyto profese s institutem zvaným architektonická soutěž nejméně 12 inovováno a kde je vidět stopy těchhle novátorů. A mění a mění - jen ta pravidla vydaná ČKA respektovat nebudou a nebudou. Tady jsou ale takové právní okolnosti, že přes to ten vlak nepojede a nepojede, přesto to furt zkouší nějak jinak. Ostatní aspekty jsou obdobné, velice velice podobné.
Víte když si takový olitik vystačí ohledně nových silničních staveb bez toho architekta urbanisty jen s odborníkem na dopravní stavby, je to malér. Ono je to pak stejné, jako když laikovi bude stačit ke stavbě domu vodař. A že to tak běžně chodilo a chodí.
Ono by opravdu stačilo vrítit se k tomu, jak věci mají probíhat a za jakých účastí. Ono stačí, aby ti z ministestva financí strčili do honorářového řádu, tak jak naprosto amatérsky strčili a vlak korupce prostě jede. Všechno nikoli z hlediska odborného či právního, ale jen a jen na přímou objednávku politiků. Když si člověk jako pan sedláček jako ekonom myslí, že v NERVu je schopen on ekonom něco smysluplného splodit na téma předražené stavby - holt je to předem v kabeli a nelze splodit nic jiného než bezcenné popsání papíru. Nerozumím-li něčemu, netuším-li, jak něco má probíhat a proč asi těžko budu moci něco smysluplného vymyslet.
25. 05. 2012 | 14:23

Platan napsal(a):

olga napsal(a):
Vidím problém hlavně v tom, že nás v socialismu učili, že jsme všichni rovnoprávní.

Ach bože, Olgo...! Copak nevíte, že v kapitalismu existuje vykořisťování člověka člověkem, zatímco v socialismu tomu bylo naopak...
25. 05. 2012 | 14:24

češka napsal(a):

To Olga
Podle Vás je Švýcarsko nedemokratický stát?
Není náhodou problém, že politikům necháváme příliš mnoho volnosti?
25. 05. 2012 | 14:27

Alex napsal(a):

češka
Jste hodně blízko pravdě. Politik není ten kdo rozhoduje odborně, ale jako politik. U nás to běžně chodí tak, že politik rozhoduje jako ten odborník. Tady je zakopanej pes. Ruku na srdce, když Klaus řekl, že se v případě realizace Kaplického návrhu půjde přivázat k bagru, může něco takového vůbec politik vyslovit? A pro hodně velkou část občanů na to nic nevidí. Nu pak ten občan ani netuší, cože má po tom politikovi požadovat. A u nás je to další problém, neb ten český občan vlastně ani nic po svých politicích nepožaduje. Spokojí se s tím, že je zvolil a něco může dělat až u příštích voleb a nechá si nakukat, že je to tak v pořádku.
25. 05. 2012 | 14:37

český maloměšťák napsal(a):

"...Sociální stát se dá uržet podle mě jediným způsobem - maximální efektivitou státu a naprostou adresností lidí ve skupině B (tedy, aby v této skupině byli lidé, kteří si za svůj osud nemohou a opravdu nemají možnost pracovat). Nepovažuji totiž za sociální stav, když někdo nepracuje jen proto, že se mu nechce. ..."

Sociální stát a jeho " udržení" / ůdržba ???/ je samozřejmě odvislé od toho, zda subjekt/y/, které provádějí jeho financování toto dělají na vrub svůj, na vrub někoho jiného, na vrub svůj či někoho jiného v časově rozlišitelném modu (např. formou pojištění), zda to provádějí tak, že čerpají z nahromaděných přebytků, nebo naopak spekulují na přebytky v budoucnu....je to celá řada možností. Vždy ale musejí vycházet z reality - ovšem je třeba vědět, že reality není něco, co by lidé měli pasivně přijímat jako Záměr Nejvyššího...ale je to něco, co je třeba neustále přizpůsobovat. A bránit se extrémům a externalitám - například izolovat Mafii.

Efektivita státu...zajímavý pojem, ale bez rozvedení v kontextu zvýšení možnosti ufinancovat sociální systém ...jde jen o pojem.
Efektivita státu je totiž daná do velké míry tím, jaké výnosy / ve smyslu přínosu pro dva zcela elementární a fundamentální jsoucna, kvůli kterým lidé tvoří organizační celky - státy...tedy ve smyslu snahy dlouhodobě udržet minimálně stejný stupeň diferenciace přírody a humánní existenci člověka v ní plus zachování daného kulturně - civilizačního rámce, tak jak se každý den znovu a znovu přeformulovává humanistická tradice tohoto rámce/...tedy jaké výnosy plynou z investic do komplexu složitostí - především institucionálního charakteru.
Pročež redukce na pouhý výběr daní /jeho výši či efektivitu/ je nesprávná.
Mohu vybrat spoustu daní a rozdělit je či investovat špatně - s nízkým nebo žádným mezním výnodem - pokud tedy vezmu v potaz časovou řadu.
Takže velké téma...ale v podstatě redukovatelné na rozhodovací procesy uvnitř institucí /bohužel ale i vně (politické a mafijní tlaky). Na jejich kvalitu a provázanost s děním v jiných institucích. Při použití dalšího redukcionisu jsou pak viditelní /měli by být - často jsou ukryti, velmi často proto,protože jejich práce je ve směru výše zmíněného negativní / lidé - v těch institucích.
Pokud tedy už instituce vybrána byly a ukázalo se, že mohou fungovat - je zde asi problém v lidech.

K skupině B.
Myslím si, že lidé se nenarodili k tomu, aby se stali prostředky na prosazování cílů jiných lidí. Ale to už bychom diskutovali na bázi ideologií - určitě by se to zvrtlo v souboj S.K. Pravice vs. F.C. Levice.
Protože diskutovat tak,aby byl brat zřetel na ty hlavní dvě věci - hlavní úkoly....to je stejně na internetu nemožné....ono je to dost těžké i face to face.
Stejně jako je velmi těžké zjistit, kdo pracovat nechce a kdo nemůže /důvody jsou různé...já bych zde zmínil jeden kontraverzní - výši mezd...pokud je mzda za práci pod hranicí výdajů na nájem, energie, potraviny (pod náíklady na prostou reprodukci)....tak jen blbec půjde prodávat to, co má na světe nejvzácnějšího...tedy čas vymezený mu k žití. Blbec nebo otrok /otázka je, zda lumpenelity, které prosazují takové mzdy chtějí vyrobit z lidí otroky nebo blbce...podle mě otroky/.
25. 05. 2012 | 14:38

český maloměšťák napsal(a):

Shrnuto a podtrženo - Rath sedí v base, Bendl na minsisterstvu a Rusnok se Sadláčkem v NERVu.

Hezký den.
25. 05. 2012 | 14:42

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Alex.
NERV je o integraci lobbistů do správy státu. Je to o systémové korupci a opak toho, jak by se demokratický stát měl chovat.

Ukázka neoliberálního státu, privatizovat a pak si stát kupuje vypadá například tak

„Pražský magistrát platí horentní nájemné za Škodův palác a neví komu
Pražský magistrát neví, komu platí 200 miliónů korun ročně za pronájem Škodova paláce, kam se před čtyřmi lety přestěhoval. Magistrát si budovu pronajal od firmy Copa retail podnikatele Sebastiana Pawlowského, který ale firmu v roce 2007 prodal společnosti Guyana Holding sídlící v Lucembursku, u níž však nelze dohledat skutečného vlastníka. „
http://www.novinky.cz/domaci/191844-prazsky-magistrat-plati-horentni-najemne-za-skoduv-palac-a-nevi-komu.html

Většina těchto tunelů vedle jejich nákladnosti má ještě jeden znak, jsou na léta dopředu a špatně se z nich vystupuje.
25. 05. 2012 | 14:46

český maloměšťák napsal(a):

"...Ono to s tou Čínou není zdaleka tak snadné, jak se z Evropy dohlíží. Její východní pobřeží není celý stát, západní provincie jsou stále schopné "dodávat" lidi, kteří jsou ochotni dělat za pár šupů od slunka do slunka s jediným volnem na Lunární Nový Rok...."

http://www.ipoint.cz/zpravy/278007265550-rostouci-mzdy-mohou-negativne-ovlivnit-oseti-bavlny-v-cine/
25. 05. 2012 | 14:47

Catrlos V. napsal(a):

rejpal : problém s možnou zlodějnou při privatizaci jistě existuje. Ale, případů by nebylo tolik, šlo by líp hlídat. A i kdyby, šlo by o poslední zářez politiků k tomuto majetku.
25. 05. 2012 | 14:50

Asfalt napsal(a):

Brundibár 25. 05. 2012 | 13:41:
Ve Vašem příspěvku se prolíná několik věcí: kultura, forma vlády i ekonomické aspekty a sociální parametry.
Ano, rozdílnost kultur Divokého západu (z níž vyrostly USA), středověké feudální obce (na níž stojí evropské tradice) a činské kultury (např. jejich pověstná skromnost) se asi projevovat bude.
Vládnout lze na základě legitimity, avšak důvody legitimity mohou být různé. My věříme v demokratickou legitimitu (otázkou ale je, co to ta demokracie vlastně je). Jiní věří či věřili v legitimitu vyplývající třeba z vedoucí role učenčů, panovníka seslaného Bohem, straníků aplikující vědecké přístupy (vědecký světový názor) apod. Za správnou pak považuji tu legitimitu, které věří sami lidé. Myslím, že 80% Číňanů své vládě věří. Zda se jedná o vládu ideální si netroufám vůbec posuzovat.
V příspěvcích pak byly diskutovány další dva aspekty vztahující se k proporcionalitě veřejnoprávního a soukromého vlastnictví výrobních prostředků, což je otázka ekonomického modelu, a aspekty standardů sociálního státu, což je otázka spíše právní než ekonomická.

Zastávám názor, že nezkorumpovaný osvícený panovník, jehož zájmem je zájem jeho země, dokáže vhodně nakombinovat diskutované parametry tak, aby sloužily lidu, ne mafiánům či zahraničnímu kapitálu. Další jsou jen ideologické blafy. Zároveň si myslím, že štěstí potkat takového panovníka jsme neměli.

Carlos 25. 05. 2012 | 13:42:
Myslím, že v daném ohledu není rozdíl, zda je vlastníkem stát nebo soukromník. Odpovědné zacházet s majetkem může správce najatý jak státem, tak i soukromníkem.
Spíš je problém v tom, že stát musí od soukromníků kupovat služby a věci (i s režií zmíněné korupce), které by si levněji mohl vyrobit nebo poskytnout sám, pokud by zde státní forma vlastnictví byla.
Další zásadní problém je v tom, že soukromník podniká pro zisk, což není vždy v souladu se společenským zájmem.
Zastávám názor racionální proporcionality státního a soukromého vlastnictví.

Ghandi 13:54:
Za nástup neoliberalismu považuji 70. léta minulého století. Důraz na sociální stát se kladl po 2. světové válce, a to z několika důvodů, jimiž byla obava z dalších hospodářských krizí a následných excesů, bipolární svět socialismus - kapitalismus a věřím, že i humanitní důvody, kterými jsou např. potlačení sociálního darwinismu prostě jen proto, že jsme civilizovaní lidé, nikoliv opice z pralesa podléhající jen přírodním zákonům.
V dalším uvedu odkaz na přednášku prof. Richarda Wolffa: Capitalism Hits the Fan, kde jsou věci rozebrány odborně i s grafy.
Od cca 15. minuty je diskutována souvislost mezd a produktivity práce s hospodářskou krizí. DOPORUČUJI ZEJMÉNA GRAF v cca 00:16:19.
Od cca 01:11 hod. je diskutován dotaz posluchače na Čínu a souvislost státního dluhu USA. Podaný názor považuji za pravdivý.
25. 05. 2012 | 14:52

Lila napsal(a):

Alex

Naprosto přesný popis situace. Naši politici fundované a zkušené odborníky nepotřebují, vystačí si sami, maximálně s nějakým taky odborníkem, který musí živit rodinu a pro jistotu neodporuje...

Ve Švédsku mají propracovaný systém výběrových řízení na investiční akce, včetně vzorových smluv, běžně se využívá oponentní posudek. Tady o stavbách v řádu několika stovek milionů rozhodují lidé se základním vzděláním (mohu doložit).
25. 05. 2012 | 14:54

Carlos V. napsal(a):

Alexi,
je mi jasné, že vše se nezprivatizuje. A je mi jasné, že pole ke korupci zůstane stále otevřené.

Nechci poučovat stavaře ;-) Ale vím jedno - že stavebnictví je nejzkorumpvanější oblastí veřejných financí nejen u nás, ale všude na světě. Problém to je a bude, tak jako všude. Nezbývá než přitahovat šrouby a umenšovat ztráty.
25. 05. 2012 | 14:55

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Catrlos V.
To jsou ideologické kraviny.
Privatizace může mít přínos tam, kde lze zajistit konkurenční prostředí. Zprivatizovat nemocnici není výhra, ale tunel na mnoho let dopředu. Podobně vodárny, atd. Prodat někomu něco, co si pak od něj budu muset kupovat, je pitomost.Podobná rozhodnutí činí buď hlupáci anebo zkorumpovaní politici.
25. 05. 2012 | 15:00

ghándí napsal(a):

asfalt,
jak mohl po válce nastoupit v zapadní evropě sociální stát, když lidi byli rádi, že mají co jíst? od 70. let se začaly zvyšovat státní výdaje západních států na sociální oblast, které přerostly v postupné ohromné zadlužení. . to je tedy podle vás neoliberalismus. socialisti tomu ale říkají sociální stát. myslím, že jsou blíž pravdě oni. přebujelý veřejný sektor nemá s liberalismem opravdu nic společného. to je neefektivní socialismus, který je spojený se stáními zásahy do liberálního trhu . můžete mi ještě vysvětlit rozdíl mezi liberalismem a neoliberalismem? už nejakou dobu pozoruju že komunisté používají s oblibou slovo neoliberalismus. například soudruh pehe. strašně by mě zajímalo, proč je tam ta předpona neo.
25. 05. 2012 | 15:34

Yosif K napsal(a):

rejpal napsal(a):
Yosif K
nestačilo by to pod JEDNÍM blogem? Máte zapotřebí spamovat?
25. 05. 2012 | 13:33
Patrilo to pod Zaoralka. Na dryhe strane - vetsina levicovych prispevatelu - vcetne Zaoralka - neargumentuje tim, ze by socik nejak zvlaste dpbre fungpval v CSSR nebo v CR za Zemana, Grosse, Spidly ci Sobotky. Vetsina levicovych pripevatelu argumentuje tim, ze socik skvele funguje ve Svedsku.

To ze tam socik nefungoval, ze i ve Svedsku masove bujela cerna ekonomie a ze se socik ve Svedsku z toho duvodu postupne odbourava si nikdo nechce priznat.

Svedsko je sen evropskych socialistu. Socani ziji uz jenom z toho Svedska. pRO SOCIALISTY JE SVEDSKO JEDINY DUKAZ ZE SOCIALNI STAT NENI UTOPIE. Socik ve vychodni Evrope dopadl spatne pred 20 lety a na juhu Evropy kolabuje zrovna nyni cestou krachu statnich financi.

Ze by se krize v Recku dala resit tim, ze by se neco vzalo jen reckym kapitalistum a recti proletari pracujici 2-3 hodiny denne ze by i nadale meli vyssi nez ceskou uroven mezd - to je absolutne nerealne.
25. 05. 2012 | 15:43

Brundibár napsal(a):

Asfalt:

Souhlas. Jen si netroufám odhadnout, kolik Číňanů své vládě věří, resp. jestli vůbec jsou schopni o tom vůbec uvažovat. Jsou prostě věci, které tam (v celé východní Asii) jsou tak jinak, že je nelze ani pořádně přeložit a vysvětlit.

Realita je taková, že se Číňané mají v posledních desetiletích tolik práv, o jakých se jim v celé dlouhé historii ani nesnilo (byť se z evropského pohledu zdá, jak jsou na tom špatně) a mohou být do značné míry nezávislí (opět něco zcela nového). Hlavní sílu Číny (a celé východní Asie) vidím v tom, že ti lidé neuvažují v horizontu let, ale spíš staletí. Proto jsou schopni se dnes velmi uskrovnit, protože věří, že se jim to v budoucnu mnohonásobně vrátí.
25. 05. 2012 | 15:48

Yosif K napsal(a):

Asfalt napsal:
Myslím, že v daném ohledu není rozdíl, zda je vlastníkem stát nebo soukromník. Odpovědné zacházet s majetkem může správce najatý jak státem, tak i soukromníkem.
Spíš je problém v tom, že stát musí od soukromníků kupovat služby a věci (i s režií zmíněné korupce), které by si levněji mohl vyrobit nebo poskytnout sám, pokud by zde státní forma vlastnictví byla.
KONEC CITATU.
Kruty omyl pane Asfalt. Pracoval jste nekdy pro stat a pak pro nejakeho soukromnika? Je to rozdil nebe a dudy. Maloktery soukromnik se necha tak soustavne okradat jako stat.
Ve statnim podniku vetsina lidi (krome tech co byli privazani k montazni lince) prodrbala 50-70% pracovniho casu. Dtto na stavbach lkde se bezne pracvvalo 3-4 hodiny denne, nebo treba jen 4 dny v tydnu. U soukromnika - pokud neni pako spejici do krachu - se maka podstatne vice a take se podstatne vice udela. Pracovni moralka v Babisovych firmach je zcela jina nez pracovni moralka v nejakem masokombinatu S.P.

Do znacne miry to plati i u akciovych spolecnosti s roztristenym vlastnictvim. Tam sice dementni reditel vydrzi o neco dele brat tucny plat, nez by vydrzel u Babise, ale pokud jde vse z kopce dele nez 2-3 roky akcionari nakonec dementa vyhodi. Ve statnich podnicich je zvykem ze se dementi na ministrestvu a vedeni firmy kryji, kdyz jde vse opravdu z kopce tak se jen prohodi a plytva se dal.....

Statni frimy meli v SRN, Rakousku, Francii, Velke Britanii, Finsku (kupodivu ne v socany velebenem Svadsku) a vsude se jich zbavili. Privatizovalo se vsude. Procpak asi??????
25. 05. 2012 | 16:00

Yosif K napsal(a):

Je smutne ze 20 let po krachu sociku se vynoruji "experti" kteri povazuji statni vlastnicvti vyrobnich prostredku za spravnou ci vubec ekonomicky udrzitelnou vec.

Na Zemanovi mi bylo sympaticke aspon jedno: ten zadne iluze o sociku nemel.
25. 05. 2012 | 16:06

Targus napsal(a):

To Tomáš Sedláček:

"Postupné pročištění pražské municipality, nesrovnalosti při zadávání zakázek během našeho předsednictví a odsouzení za úplatky - to vše se přeci dělo ve vládních stranách..."

Pane sedláčku vy jste pil!

Jinak není vysvětlitelné, abyste takhle plácal.

Minimálně dvojka zbytkáč.
25. 05. 2012 | 16:13

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K napsal(a):
rejpal napsal(a):
Yosif K
nestačilo by to pod JEDNÍM blogem? Máte zapotřebí spamovat?
25. 05. 2012 | 13:33
Patrilo to pod Zaoralka.
---------------
Spam(blábolení Yosifa K o Švédsku) je jak pod Tomským, tak pod Krajtlem (doufám že nekomolím jeho jméno, když tak omluva), tak zde.
Takže opět lež.

Je ale možné, že to už pan Stejskal smazal.

Yosif K je jeden z těch, co se snaží ucpat komunikační kanály mezi diskutéry propagandou. Je to jakýsi vodní kámen virtuálního prostoru - pracuje stejně neúnavně/až vzniká podezření zda za to není placen/ a jakoby nepozorovaně.
Je impozantní, kolik má známých a příbuzných - co známý a příbuzný, to příběh z virtuálního života s levicovou zápletkou....

http://www.cistickyvody.cz/mapa-elektronicky-odstranovac-vodniho-kamene-pro-male-byty-i-vetsi-domy-7

:)))
25. 05. 2012 | 16:25

Carlos V. napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude :

Privatizaci nemocnic za blbost nepovažuju. Je to fabrika jako každá jiná, barák se dá postavit, stroje koupit, lidi najmout.

To spíš chápu problém prodeje trubek s vodou. Představa konkurenčních paralelních rozvodů mi přijde poněkud scestná ;-)
25. 05. 2012 | 16:26

Carlos V. napsal(a):

Asfalt : čím méně stát nakoupí, tím více je šacní mu něco ukrást.

A jistě, korupce může být i u soukromníka. Ovšem korupce vadí majiteli, což jsem státu já, a u soukromé firmy mi je to téměř putna.
25. 05. 2012 | 16:28

Platan napsal(a):

Brundibár napsal(a):
...Proto jsou schopni se dnes velmi uskrovnit, protože věří, že se jim to v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Tak to je ovšem sporné tvrzení. Ti, co jsou u kormidla (v Číně nebo kdekoliv jinde) se většinou moc neuskrovňují... O čínském lidu v souhrnu asi stále ještě platí, že je relativně spokojený, protože dříve žil v ještě větší bídě. Již ale přicházejí náznaky, že se to začíná měnit...
25. 05. 2012 | 16:35

Miroslav Pivoda napsal(a):

Sedláček: "... jak se říká, lépe později než nikdy, nebo lépe pozdě než ještě později."
Bohužel Sedláčkovi v optimistickém článku schází ještě jedna velmi důležitá časová dimenze: Jak dlouho to "lépe" vydrží, než se věci vrátí zpět do původního stavu?
25. 05. 2012 | 16:37

Asfalt napsal(a):

Ghandi:
Představy blízké konceptu sociálního státu je možné nalézt již v dílech Locka, Hobbese, Rousseaua a Milla či v myšlenkách Francouzské revoluce. V mnoha zemích se jednotlivé welfare zákony objevovaly dávno před zrodem sociálního státu, až do posledních dekád 19. století však měl stát v sociální politice jen značně omezenou roli. V té době se začínají objevovat schémata typická pro moderní sociální stát, ať už to je Bismarckův systém povinného pojištění pro případ nemoci, úrazu a invalidity a stáří v Německu, nepříspěvkový systém starobních důchodů v Dánsku, Austrálii a na Novém Zélandu či povinné pojištění v nezaměstnanosti v Británii.[4]
Vznik sociálního státu však bývá datován až do 40. let 20. století. Termín welfare state použil ve své zprávě z roku 1942 William H. Beveridge k označení svého modelu univerzálního minimálního sociálního zabezpečení. ROZŠÍŘENÍ SOCIÁLNÍHO STÁTU NASTÁVÁ SPOLU S ROZSÁHLÝMI SOCIÁLNÍMI REFORMAMI PO 2. SVĚTOVÉ VÁLCE, 50. a 60. léta jsou pak tradičně označována za zlatou éru sociálního státu. Západní země zaznamenávaly hospodářský růst, plná zaměstnanost umožňovala rozšiřování sociálních služeb a dávek. V 70. letech přichází s ropnou krizí i krize sociálního státu.
Citováno z http://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_st%C3%A1t

Neoliberalismus. (...) Jeho zastánci ale poukazují na nutnost změn, které „přebujelý stát“ a rostoucí regulace trhů vyžadují. Tento spor a toto označení vznikly v sedmdesátých letech 20. století, kdy některé státy začaly snižovat bariéry regulace mezinárodních a vnitřních trhů s cílem docílit volného trhu...
citováno z http://cs.wikipedia.org/wiki/Liberalismus

Předpona neo- obvykle vyjadřuje "nový". Neoliberalismus je tedy "nový liberalismus", tedy nová vlna liberalismu. Připomeňme, že předchozí vlna liberalismu přivedla svět do Velké hospodářské krize. Zdá se, že dnešní neoliberalismus vede ke stejným koncům.

Brundibár:
Souhlas. Možná bych jen nebyl takový optimista v něčí možnost plánovat na extrémně dlohou dobu. Zcela stačí, že Číňany odlišuje to, že jsou vůbec schopni plánovat, zatímco my toho nejsme ani schopni (nakonec, co bychom vlastně také měli plánovat - v ekonomice již nic nevlastníme a můžeme jen čekat, co naplánuje cizí soukromý kapitál pro svůj zisk, na nás už to nezáleží).

Yosif K:
To, co uvádíte není žádná zákonitost. Může to tak být a nemusí. Vaše argumentace je ranně postsocialistická ideologie, která měla odůvodnit rozkradení (ach promiňte, privatizaci) státních podniků. Hlavní vliv ale nemá vlastník, ale managment podniku.
Přitom obecné chování pracovní síly záleží na přiměřených sociálních jistotách. Pokud máte nulovou nezaměstnanost, lide si práce moc vážit možná nebudou. Možná, pokud bychom v socialismu zavedli přiměřenou nezaměstnanost, třeba bychom se divili, jak máme najednou efektivní hospodářství a že nám lidé v zaměstnání dokonce i pracují.
Zdůrazňuji ale, že pracovní výkonnost nepovažuji za jediný "princip života".
Ano, era neoliberalismu zejména také znamenala privatizace podníků v zemích Západu. Tyto podniky tam ale byly z doktríny New Dealu, který odvracel Velkou hospodářskou krizi. Nebo se mýlím? Kolik bylo u nás státních podniků za První republiky? Odpovědí na tuto otázku byste mi udělal radost.

Carlos:
V otázce soukromého a státního vlastnictví je řada aspektů, které mohou svědčit pro i proti. Nemyslím, že existuje univerzální pravda. Potřebujeme státní vlastnictví pro ekonomickou bezpečnost státu (do níž řadím i dnes palčivý problém zaměstnanosti) a potřebujeme i flexibilní podnikavé soukromníky.
Ať už korumpuje kdokoliv, zisk státního podniku patří státu a může sloužit všem.
25. 05. 2012 | 16:43

Platan napsal(a):

Carlos V. napsal(a):
ten, kdo se s blbem hádat nebude :

Privatizaci nemocnic za blbost nepovažuju. Je to fabrika jako každá jiná, barák se dá postavit, stroje koupit, lidi najmout.

No a právě tady jsme u toho... Vidět nemocnici jako každou jinou fabriku, to předpokládá jistou formu fatální sociálně-empatické omezenosti. Pak můžete mít IQ třeba 160 - všechno marno. Pro smysluplnou diskusi o této problematice jste nepoužitelný - beznadějně, forever...
25. 05. 2012 | 16:46

xyz napsal(a):

Jak může Sedláček kázat proti korupci, když se zároveň hlásí k liberalismu? Přeci poskytnout semo tamo úplatek může výrazně přispívat k maximalizaci zisku nějakého jednotlivce. Že to poškozuje všechny ostatní je přitom naprosto zřejmé. Proto by se měl Sedláček buď veřejně odstřihnout od bludu o maximalizaci bohatství obce maximalizací bohatství jejích jednotlivých členů, nebo by měl o věcech, ke kterým nemá co říct, mlčet.
25. 05. 2012 | 16:55

Carlos V. napsal(a):

Asfalt : Problém státního vlastnictví nevidím v ideologii, ale v prostém faktu, že při struktuře odměňování ve státním sektoru se vždy dostaneme k tomu, že zástupce majitele - politik - je vždy mnohem hůře odměňován, nežli manažer podniku pracující za tržní mzdu. A zde je ohromné místo pro korupci.
25. 05. 2012 | 17:01

ghándí napsal(a):

asfalt,
sociální stát neexistuje a nikdy neexistoval. to, co socialisti nazývají sociálním státem, je projídání dluhů. to je velice asociální a nezodpovědné. nechal jste se obelhat. žádné perpetum mobile na zdroje neexistuje. sociální stát je stejný podvod jako socialismus. par let si pujčovat a pak zkrachovat.
25. 05. 2012 | 17:03

kelt napsal(a):

To Carlos V.,
Privatizaci nemocnic za blbost nepovažuju.Je to fabrika,jako každá jiná..........atd.
Je to Váš názor,ale má to jeden podstatný háček,nebo i více.
Nesmělo by se to praktikovat ala hejtman Bendl,který prodal za osm milionů nemocnici v Brandýse n/L.svým souvěrcům a ti obratem prodali pozemky k nemocnici patřící za třicetdva miliony Kč.
Dále páteřní síť nemocnic by měla být v systému neziskových organizací a to je úkol pro MZ,které se tomu vyhýbá.
Nadbytečná zařízení by měl stát prodat v aukci,ale ta by nemohla být navázána na veřejné zdr.pojištění,ale v rámci "nadstandardu"by poskytovala péči cash,nebo s vazbou na soukromé pojišťovnictví ve vyšším standardu.
To,co zamýšlí tato vláda je dělení zdr.péče na chudinskou-standard a pro ty majetné.
Pan docent/primář,profesor/bude operovat "bolístku"paní podnikatelové" za příplatek patnácti tisíc,obyčejný pacient třeba s vážným problém bude muset počkat,nebo to vyřídí sekundář.
To není opravdu dobrý nápad-Julínkův duch straší dál.
25. 05. 2012 | 17:05

Carlos V. napsal(a):

Platan : Je vidět, že nemocnice nefungují jako fabrika. Ve čtyři odpoledne nikde ani noha, jen pohotovost a hlídači. O víkendu to samé.

Stroje i baráky stojí nevyužité, jen si tak pomalu stárnou.

Je jedno, že pro daný stroj není skoro žádné využití. Že ho má sesterská firma pár desítek kilometrů odtuď. Koupit se musím, protože musí.

A že je kam investovat. Do ubytovny pro sestřičky, do hotelu pro návštěvy, ale i do strojů viz výše...

Podle mého názoru se utrahumanistickýmy gesty nejvíce ohánějí ti, kteří ze systému žijí. Dobře žijí.
25. 05. 2012 | 17:06

Platan napsal(a):

ghándí napsal(a):
asfalt,
sociální stát neexistuje a nikdy neexistoval. to, co socialisti nazývají sociálním státem, je projídání dluhů.

ghándí,
kdyby se tak dluhy daly sežrat, to by přece bylo super, ne? :-)
25. 05. 2012 | 17:10

Carlos V. napsal(a):

kelt : o Brandýse žádná. Ti, co to pro Bendla připravovali - či on sám osobně - jsou buď zcela pitomí břídilové, či naopak chytří zloději. Jestli říkám prodej, pak jistě ne takto.

O nutnosti páteřní sítě neziskových nemocnic přesvědčen nejsem. Ale nechci vnucovat nutnost její neexistence, ovšem trval bych na efektivitě a nekradení.

Bohužel, nezisková velmi často znamená ztrátová....
25. 05. 2012 | 17:11

Pepa Řepa napsal(a):

Ač jsem si snad už stokrát přísahal, že se k české politické scéně nebudu vyjadřovat...
---------------------
Tak teď nevím, náš milý vypravěč pohádek cyklistický Večerníček se nebude vyjadřovat k české scéně...hmmmm.
Co slavné interpelace?

A k evropské scéně ano? K té se bude mudrc vyjadřovat i nadále?
Nějaká dojemná o tom, že je potřeba zase nepřemýšlet, neptat se proč a semknout se jako slepice kolem eura, neb to je jediná, jak zachránit EU by nebyla?
:-)

Tak on se-panáček- nebude vyjadřovat?
Co si počnu, jak se mám orientovat?
Hořejší je fuč, Pehe má jasno, když vykopeme žábu na prameni, bude tady ráj na zemi-poradil to pohádkovému Jiříkovi Děd Vševěd Bělohradský- a Sedláček se nebude vyjadřovat?
To je rána!

Kdo bude (p)oslem dobrých/špatných zpráv?
Tožička s Kašákem?
25. 05. 2012 | 17:12

Asfalt napsal(a):

Carlos:
Politik ale přece není zástupcem majitele státního podniku (myšleno jakákoliv právní forma). Vlastníky státního vlastnictví jsou občané a jejich majetek spravuje třeba generální ředitel (nebo si managera pojmenujte jinak), nikoliv politik. Tento manager klidně může pracovat za tržní mzdu. Ano, dozorčí rady akciovek majoritně vlastněných státem často ovládají politici. To je ale možná další téma.
25. 05. 2012 | 17:13

Asfalt napsal(a):

Ghandi:
Nevím, co říct.
25. 05. 2012 | 17:15

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Platan.
Carlos píše:
„Privatizaci nemocnic za blbost nepovažuju. Je to fabrika jako každá jiná, barák se dá postavit, stroje koupit, lidi najmout. „

To není o deficitu empatie, to je o deficitu inteligence nebo znalostí.
On to vidí jen tak, že zde nejsou nepřekonatelné bariéry vstupu na trh, a tak zde může vzniknout konkurence, ale to samo o sobě k efektivnímu fungování systému nestačí. Trh potřebuje taky korigující zpětnou vazbu, kterou mu pacient může dát jen v omezené míře. Pokud by stát nereguloval kapacity ve zdravotnictví, tak mohou vyrůst do obludných rozměrů. Když vám lékař doporučí další vyšetření, tak půjdete a půjdete pravděpodobně tam, kam vám doporučí.
Stačí porovnat volnější přístup USA na jedné straně a západní Evropu na straně druhé, USA vydávají téměř dvojnásobek (podíl HDP) toho co západní Evropa a Američané zdravější nejsou.
25. 05. 2012 | 17:20

Brundibár napsal(a):

Asfalt:
Oni na tak dlouhou dobu neplánují, oni v tak dlouhém horizontu uvažují.

Platan:
"Číňané u kormidla" hold "mlaskají", přesto přitom myslí daleko víc na své děti a vnoučata, než je to zvykem třeba u nás. Stačí se např. podívat, kde studují jejich děti a čím po té univerzitě jezdí...
Jinak dokud se prostí Číňané budou mít stále lépe, bude to zvládnutelné. Pokud ale nastanou problémy, bude mít čínská vláda dost co dělat, protože to nebude jedno náměstí v Pekingu. A protože Číňané moc naspořeno nemají, tak to bude mít dost rychlý průběh.
25. 05. 2012 | 17:20

Jana Pechová napsal(a):

Pane Sedláčku,
tak nějak jste mi připomněl předlistopadový b.rdel. Tehdy jsme si taky říkali - čím hůř, tím líp. S pohledem na prázdné prodejny a plné podpulty, na stavby, které se rozkradly dřív, než se koplo, na rozpadající se městská centra či na veksláky u tuzexů jsme nabývali čím dál tím většího přesvědčení, že tohle už přece nemůže dlouho vydržet.
Svoboda nám spadla z nebe, možná proto jsme s ní neuměli zacházet. Předlistopadová připo.ranost nám velela mlčet, když bezskrupulózní jedinci šplhali v nově vzniklých stranách nahoru, a pak se opoziční smlouvou dostali k lizu. My jsme neprotestovali: jen jsme mlčky ty strany buď opustili, anebo do nich vůbec nevlezli a tím se zřekli šance do čehokoli zasáhnout.
Tak teď zase čekáme, až se to všechno sesype, vždyť tohle už přece nemůže dlouho vydržet.

Jenže jestli ani tentokrát většinově nepochopíme, že věty typu "nebudu se špinit politikou", "já jsem na to hloupej" nebo "nemám čas", případně "přece nebudu někoho kritizovat, nebudu si dělat nepřátele" stojí na začátku té špatné cesty, bude příští generace zase čekat na to, až se něco sesype.

Kdo se nepoučil z historie, je odsouzen si ji zopakovat.
25. 05. 2012 | 17:24

Platan napsal(a):

Carlos V. 25. 05. 2012 | 17:05

Až na tu poslední větu celkem nic proti tomu, co tady píšete. Že se v nemocnicích technika často nepoužívá efektivně atd. mi nemusíte povídat. Pracuji ve zdravotnictví už přes 20 let.
Jenomže léčebný proces, psychologie vztahu pacienta s lékařem a dalším personálem, význam lidského zdraví jakožto jedné ze základních životních hodnot a mnoho dalších věcí, o které se v nemocnicích (na rozdíl od fabrik) jedná, to vše implikuje, že přirovnávat nemocnice v celé jejich komplexnosti k fabrikám (též v celé jejich komplexnosti) je holý nesmysl. Tedy pokud nejste na privatizaci nemocnic sám hmotně zainteresován... :-)
25. 05. 2012 | 17:34

Carlos V. napsal(a):

Platan : zainteresován jsem ... pouze jako poplatník daní ;-)

A ke vztahům s pacientem - veřím, že mnoho pacientů by dalo přednost vyšetření i třeba zákroku odpoledne, o víkendu či dokonce v noci, jen aby už jej měli za sebou a nemuseli čekat týdny.

Čekají pacienti, čekají přístroje, čekají budovy. Prachy plynou a nic se neděje.
25. 05. 2012 | 17:39

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,
napsal jste, že potrvá "než nám dojde, za co je politik primárně zodpovědný: za efektivní používání státních peněz, a ne za to, jak ekonomika roste nebo neroste".

To od Vás sprostá obhajoba zločinecké ekonomické politiky současné vlády, která nás dovedla ke stagflaci, to je k enormnímu růstu inflace při ekonomické recesi. K jevu, kdy v rozporu s Vaší učebnicovou ekonomií při poklesu poptávky ceny rostou.

Pokud politická vláda není primárně zodpovědná za to, zda ekonomika roste nebo nebo neroste, tj. jak se stará o životní úroveň obyvatelstva, pak kdo je za ni zodpovědný - státní aparát, soudy, policie, atd.?

Podnikatelé totiž podnikají v zákonném prostředí, daném politiky a pokud je zákonné prostředí tvořeno diletanty, a pokud navíc je dohled nad dodržováním zákonů v rukách politiků, jakožto kašpárků mafií, jsme tam, kde jsme.

A vzniká principiální otázka, k čemu je Národní Ekonomická Rada Vlády, když vláda za ekonomiku neodpovídá. Jste tam na houby, tak to raději všichni zabalte.

Kauza Rath není především kauzou ekonomické trestné činnosti, ale kauzou politickou, mající za cíl snížit nebezpečné preference ČSSD. Je to v podstatě Kubicova akce č.2.

Ne že by by pan Rath měl čisté ruce, ale ve srovnání se stovkami těch, kteří mají zažranou špínu do nehtů na nohách až k uším, je to naprostá prkotina.

Jsem zvědav na tři věci - jak bude pan Rath ve skutečnosti potrestán, kdy budou zavřeny stovky dalších a kdy dojde k depolitizaci státní správy, včetně státních a polostátních podniků.

S pozdravem
25. 05. 2012 | 17:43

Carlos V. napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pakliže se vcelku hloupý pacient dozví nutnost drahého zákroku, mělo by být normální zaplatit si názor i jiného lékaře. Ovšem pacient touto cestou půjde jen tehdy, kdyby jej onen zákrok měl něco stát.

Lze použít i opačný přístup, kdy nutnost zákroku posuzuje pojišťovna, která to platí.

Bezplatnost znamená plýtvání. A pakliže pacient neplatí nic a pojišťovnám je (či musí být) vše jedno, kapsa se otevírá.
25. 05. 2012 | 17:43

Carlos V. napsal(a):

Asfalt : kdepak, mezi vlastníkem státní nemocnice (občanem) a managementem stojí vždy občanův správce - politik. Třeba Dr. Rath.
25. 05. 2012 | 17:46

Platan napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):
Pro Platan.
Carlos píše:
„Privatizaci nemocnic za blbost nepovažuju. Je to fabrika jako každá jiná, barák se dá postavit, stroje koupit, lidi najmout. „

To není o deficitu empatie, to je o deficitu inteligence nebo znalostí.

Máte pravdu, ale asi to bude od obojího trochu... Samozřejmě, že např. představa, že soukromé zdravotnicví musí být už z principu efektivnější než státní, je jen účelovým mýtem (viz např. blogy paní Brixi).
25. 05. 2012 | 17:47

kelt napsal(a):

To Ghándí,
stát je,nebo lépe řečeno by měl obslužný systém placený občany,který by měl s maximální možnou efektivností zajišťovat ty činnosti,které jednotlivec zabezpečovat nemůže.
Někde se to daří vcelku velmi úspěšně/ např./Skandinávské země BRD,,Francie,Benelux,Švýcarsko,Lucembursko/,někde méně/poskomunistické země/a jih Evropy.
Zásadním aspektem,který úroveň služby státu občanům ovlivňuje je nastavená kvalita systému a výkonná byrokracie.
Tam,kde po každých volbách se koná "noc dlouhých nožů/a státní aparát je neustále obměňován až do nejnižších výkonných pater stranickými kádry typu Dobeš,a ti si přizvou ke spolupráci stejně zdatné kamarády/viz jeho náměstek/tak to fungovat nemůže.
Klasickým příkladem je švindlování MF auditů do Bruselu/anebo neschopnost?/
Český model je postaven na neoliberální ideologii a kádrových předpokladech a to nemůže fungovat ze své podstaty.
Tady nejde jenom o sociální stát-tento stát neumí/nechce nastavit optimální systém daní,který by zabezpečil financování VŠECH služeb-prostě vybrané peníze nestačí.
Pokud se k tomu přičte oněch 100 mld."odkloněných"a to že ani neumí vybrat daně nastavené,tak máme situaci,jakou máme.
Pak se jde cestou tupých škrtů,které jsou příčinou hosp.recese,která je Kalouskem řešena dalšími škrty-tato země řízená pologramotnými ideology jde do prdele.
25. 05. 2012 | 17:47

Platan napsal(a):

Brundibár napsal(a):

""Číňané u kormidla" hold "mlaskají", přesto přitom myslí daleko víc na své děti a vnoučata, než je to zvykem třeba u nás. Stačí se např. podívat, kde studují jejich děti a čím po té univerzitě jezdí..."

No, ale tak se podívejte, kde studují děti našich kmotrů a čím jezdí... Uvidíte, že naši kmotři taky myslí na budoucnost (svoji a svých dětí... :-).

"Jinak dokud se prostí Číňané budou mít stále lépe, bude to zvládnutelné."

Což právě bohužel asi není možné...

"Pokud ale nastanou problémy, bude mít čínská vláda dost co dělat, protože to nebude jedno náměstí v Pekingu. A protože Číňané moc naspořeno nemají, tak to bude mít dost rychlý průběh."

Myslím, že pokud technologický pokrok nepřinese v dohledné době nějaký pozitivní zvrat v energetických zdrojích, tak půjde do řiti nejen Čína...
25. 05. 2012 | 17:59

Carlos V. napsal(a):

Platan :
nechci tvrdit, že soukromé musí být vždy efektivnější, nežli státní.

Ale pokud znám naše zdravotnictví, příjde mi, že prostor zvýšení efektivity je ohoromný. A poučky nepoučky, státu se to prostě zlepšit nedaří.

Kdo se chce přít, ať zajde do nejbližší nemocnice v pět odpoledne ...
25. 05. 2012 | 18:06

Platan napsal(a):

Carlos V. napsal(a):
Čekají pacienti, čekají přístroje, čekají budovy. Prachy plynou a nic se neděje.
Tak to zprivatizujme sakum pakum a pak se začnou dít věci, uvidíte... :-)
25. 05. 2012 | 18:15

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Carlos V.
Nejdříve cituji jedno:
„Bezplatnost znamená plýtvání.“

Ve zdravotnictví neexistuje bezplatnost, ale i kdybych připustil, že je, tak já rozhodně neplýtvám a se mnou asi většina ostatních pacientů, kteří se doktorům vyhýbáme jako čert kříži. O nákladech nerozhodujeme my, ale naši lékaři.

Z vašich komentářů mám dojem, že trhy vidíte příliš zidealizovaně.
Pokud budete mít ve městě jednu státní nemocnici, která nevyužívá dostatečně své kapacity například v odpoledních hodinách, a vznikne ve městě nová soukromá nemocnice, tak rozhodně nečekejte, že bude poskytovat služby za ceny na úrovni nákladů, a to 24 hodin denně. Pokud ano, tak v začátku na krátkou dobu. Pokud nemáte teoretické znalosti o tom, jak funguje oligopolní trh, tak se podívejte na trh mobilních operátorů nebo energií, tam to máte prakticky.
Cílem firem není soutěžit o zákazníka cenou, ale společně dostat ze zákazníka, v tomto případě pacienta, co nejvíce peněz. U mobilních operátorů, bank stačí znepřehlednit trh, ve zdravotnictví to mají velmi snadné a pacient je snadnou lovnou zvěří.
25. 05. 2012 | 18:17

Platan napsal(a):

Carlos V. napsal(a):
Ale pokud znám naše zdravotnictví, příjde mi, že prostor zvýšení efektivity je ohoromný.

110%-ní souhlas! Jen na tu terapii máme poněkud odlišné názory... :-)
25. 05. 2012 | 18:20

ghándí napsal(a):

kelt,
je mi to trapné psát po sté, ale musím opět zopakovat, že stát může poskytovat jenom takové služby, na které má peníze. když poskytuje služby nad rámec svých možností, vznikají dluhy. někdy mám pocit , že levicově smýšlející lidé jsou k tomuhle logickému a jednoduchému argumentu "barvoslepí". vytlačili ho ze svého světa, jakoby neexistoval. vy prostě stavíte veškeré své představy o státě na předpokladu, že zdroje jsou. to ale není pravda. zdroje jsou limitované.
25. 05. 2012 | 18:37

Brundibár napsal(a):

Platan:
Typický potomek českého kmotra je přesvědčen, že nic nemusí dělat a že mu vše spadne do klína - vždy se přece najkdou nějaká "plzeňská práva". Číňan v podobné situaci studuje na špičkové universitě, až se mu od hlavy kouří

kelt: Ne, efektivní státní správa ve Francii či Belgii opravdu není, značné pochybnosti mají i Němci o Holanďané. Lucembursko je trochu výjimka, ale to je dané velikostí země a proto k nám nepřenositelné.
To, kde bychom se měli inspirovat je Švýcarsko (tam souhlasím), Israel a Korea (Rep. of). Politici si ale jsou vědomi, že by přišli o své stávající pašalíky
25. 05. 2012 | 18:53

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Některým „školitelům, zafušuji do řemesla a dva odkazy

Pryč s kapitalismem, přejí si mladí Číňané

„Proti kapitalismu, sociální nerovnosti a korupci protestují už několik týdnů tisíce lidí po celém světě. Demonstrace se z New Yorku rozšířily do více než sedmdesáti zemí. Ve většině Číny, kde je sdružování na veřejnosti zakázané, se o celosvětovém trendu často ani neví. Výjimkou je bývalá britská kolonie a bohaté finanční centrum Hongkong. Tam už od září skupina mladých aktivistů okupuje střed města. Své hnutí nazvala Occupy Central.

Proti velkým nadnárodním korporacím, korupci a sociální nerovnosti protestují hongkongští demonstranti už od října. Po několik víkendů pravidelně zaplňují centrum města a kritizují současný systém. V jediném čínském městě si mohli mladí aktivisté postavit stany a žít jako komunita.“
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/reportaze/_zprava/pryc-s-kapitalismem-preji-si-mladi-cinane--975670

Jak žijí mladí Číňané
http://www.e-polis.cz/nezarazene-clanky/286-jak-ziji-mladi-cinane.html
25. 05. 2012 | 19:12

zemedelec napsal(a):

Pane Carlos.
Také si trochu přiložím.
Ano bezplatné,znamená plýtvání.
Jestli potřebuji operaci rozhoduje lékař,jakého druhu a náročnosti rozhoduje zase lékař.Tady je velké pole možností pro lékaře,ovlivnit nejen cenu operace.Jestli si starší občan dojde i k vůli těžší rýmě,za svým lékařem,snad nezrujnuje VZP.Když je to bezplatné,tak víc vysávají VZP takoví IZIP,nebo jak provalilo to navýšení plateb,pro fakultní nemocnice,už se zapomnělo,jak VZP financovala výstavbu nové polikliniky ve Frídku Místku na přání pana Šnajdra.
25. 05. 2012 | 19:20

Štefan Pánik napsal(a):

DUCH PRAVDY - srdečně vás všechny zdravím - vše do poslední tečky to souvisí s egem a jeho nejzákeřnějším stupněm = arogancí... do politiky a různě "na-horu" se tlačí ne-zralé kopie lidí = lidští paraziti- hyeny v lidských kůžích...kt. právě proto že jako DĚTI nedostali LÁSKU od "rodičů" kt. LÁSKY nybyli schopni - tak se naučili manipulovat - a daří se jim to s náma opravdu dlouho = již 22 let - kdy vyhlásili že PRAVDA LÁSKA zvítězila - přitom od té doby se to vše začalo zauzlovat zamotávat rozkrádat...závist pomluvy negativní manipulace - intriky - korupce - bující kriminalita - stále větší nezaměstnanost - stále větší ne-mocnost...skuteční LIDÉ vyhazovaní na ulici bez prostředků - těmi žraloky...bída utrpení - kt. lidé překlenují různými drogami = plné cukrárny - hospody - herny -...bordely - sekty - cirkve...útulky - komuny - ubytovny - DĚTSKÉ DOMOVY - DOMOVY DŮCHODCŮ - i prostě na ulicích lidé bez práce bez víry v zlepšení...umírají předčasně...a stačí tak málo - když dostanu možnost - tak to vše do měsíce změním v opak - zdravou spravedlivou radostnou skutečně prosperující společnost - POKOJ S VÁMI - AMEN
25. 05. 2012 | 19:26

Alex napsal(a):

Carlos 14:55
Tady se s Vámi dá alespoň trochu souhlasit. V tom, že ta korupce je ve stavebnictví i ve světě poměrně často. Nicméně jen tam, kde si některý z těch ověřených článků zaběhaného a praxí prověřeného celého systému dovolí prostě legislativně narušit. A že těch možností je. Naši mudrci a všeználkové nejen z řad politiků, ale i právníků a ekonomů přímo korupci svými kroky v legislativě umožňují a ty brány korupci doslova otvírají. A to jen proto, že v Čechách je příliš rozšířený takový malý zlozvyk. Tady je každý odborníkem na všechno a u stavenictví to platí trojnásob. Že mu rozumí se domnívají nejen politici, ale i právníci a úředníci ministerstva financí reprezentující i v právní oblasti ekonomy, A že je to mazec. ono je to hodně podobné jako u penzijní reformy. Pokud jakýkoliv bod lze zvrtat, tak ho tenhle spolek odborníků na všechno zvrtá. A věřte, že to není vůbec přehnané. Zámečník si toho u té penzijní reformy byl podle jeho slov a argumentů vědom vůči své vlastní profesi až nepříjemně jist a věděl. Malér je, že ekonomové se téhož dopouštějí i v tom NERVu vůči dalším jiným profesím. Jejich rady stojí v této oblasti prostě proto, že ji vůbec neznají. Oni si myslí, že když si pozvali expertku na ceny silnic a dálnic, že to stačí. Prdlačku švagrová. Mnohde ve světě jsou to spíše vědomě vytvářené dírky, u nás jsou to z nekompetentnosti všech doslova vrata.
Jistě že i ve stavebnictví se bude vždycky zkoušet podvádět, stejně jako se vždycky najdou zloději, kteří zkusí krást. Nicméně účinná a velice účinná hráz je prostě možná. Za normálních okolnolstá je totiž takřka nemožné někoho uplatit a dokonce uplatit všechny v tom řetězci také není dost možné. Ten normální postup je doslova prošpikován zcela přirozenými kontrolami systému. A kdekoliv se na jakémkoli stupni není problém odhalit při elementární kázni a poctivé práci jen části řetězce předraženost zakázek. Jk je to ale zformováno u nás? Doslova a do písmene je to v rukou pár lidí, kteří ty, kteří by měli šanci něco odhalit mají buď pevně v rukou nebo ksou od věci tou krásnou legislativou zcela legálně včas odstavšeni. Prostě tady jsou ty brány korupci ve stavebnictví doslova otevřené. A světe div se není to dokonce ani mnohdy vina politiků, ale i takový jako je Michl či Sedláček, kteří sami sebe aale v hodně oblastech hodně přeceňují. je to u nás prostě naprosto obvyklé, jedna profese doslova a do písmene kálí na druhou. Av případě NERVu a toho elaborátu na kterým se chlubil MIchl to dělali zcela zjevně i Michlové, Sedláčci či Mejstříkové. Ono je opravdu šumafuk, zda to dělají vědomě nebo nevědomě. Prostě to tak dělají. Ona ta nekompetence je v Čechách neuvěřitelně rozšířená stejně jako naprosá nereálnost posouzení odbornosti sebe sama takřka v čemkoli a u kohokoli. Ostatně diskuse na internetu jsou plny diskutijících, kteří mají vskutku přehnané představy o svých znalostech a tedy o vlastní informovanosti. Máme tohle takříkajíc v krvi jako jakýsi národní takřka všudypřítomný znak.
25. 05. 2012 | 20:05

Alex napsal(a):

Zemedelec
Ale prdlajs švagrová, zdraviotnictví je svými vazbami a propletencem veřejných a soukromých zájmů a počtu účastníků samých o sobě složitých, že je přesně naopak. Ono je to s tou složitostí obdobné jako v tom stavebnictví. Přitom to máte doslova před očima. Nejdražší je zdravotnictví v USA založené takřak výhradně na tržních a soukromprávních principech. Jinde jde o větší či meněí smíšeniny a nejlevnější bylo to proklínané socialistické zdravotnictví. A nebylo to jen proto, že platy lékařů a dalších pracovníků v něm byly hrubě poddimenzované. Ono v takovém Holandsku lze na ten typ socialistického zdravotnictví přejít opravdu těžko i z právních důvodů. My jsme to prostě prošvihli díky těm, kteří z toho zdravotnictví chtějí mít ten byznys. A platí jednoduchá úměra, čím více byznysu, tím horší a složitější správa z hlediska regulí na základě a v zájmu veřejném. Každej, kdo zažil oba systémy ví velice dobře, do jaké míry byla tehdy zapojena prevence. Ta je dneska doslova v ryti. Zcela nepochybně se tohle podílí na potřebě zvýšených peněz pro zdravotnictví. Jestliže nebude účastna revence v potřebné míře, logicky ve spoustě případů dojde k zanedbání a pozdnímu léčené, což má právě ve zdravotnictví docela slušně devastující účinky. račte si nejprve ujasnit co všechno je vten veřejný zájem a pak si klidně přikládejte, Sám si připravujete zdravotnictví co možná nejdražší. jo kašlat na odlišnosti, cpát kšeft a trh všude bez účasti hlavinky, to je pak ve výsledku setsakra znát. A to přito klidně mohou být ovšem skutečně regulační poplatky. Nu a o znění ústavy už se raději ani zmiňovat nebudu. Holt kde chybí rozum a panujou ideologické předsudky mýty a pověsti, tam je to holt v ryti. A bude. Ona ta potřeba ladění jak se o ní zmiňuje Heger či Brixi bude tím složitější, čím toho byznysu tam bude vícě a zcela obyšejného rozumu minimum.
25. 05. 2012 | 20:37

Alex napsal(a):

xemedelec
a ještě dodatek. Oni ti ekonomové se na těch otevřených branách korupci podílejí ve zdravotnictví naprosto obdobně jako v tom stavebnictví. Ekonomové mají obvykle obrovský problém s tím pojmem veřejnoprávní stejne jako s kánony zakotvenými v ranku toho čemu se říkásouhrnné lidská práva. Proto je doslova tragédií ve většině a drtivé většině případů, když se z ekonoma stane přes noc politiky či motá-li se do politiky. Prostě a jednoduš - v tom ekonomovi prostěš převládá, že existují-li nepotřební nezamšstnaní, je prostš nejekonomičtější poslet je do plynu. Ono to nejekonomičtšjší vskutku je. A jak se to projevovalo? Všichni ekonomové řvali jak pominutí, že příčina dnešních problémů je přílišném sociálním státě. A byla to lež jako věž. Nikoli příčina je v tom, že nejsme schopni mít efektivní stát. A to je něco docela a diametrálně jiného. Představa ekonoma, že proškrtá bezduše i sociální služby nejen sociální dávky je dokonce nekompetentnost na druhou a ve svých důsledcích se to jen prodraží. Oni totiž Páni ekonomové netuší, že nějaký rozdíl mezi sociálními službami a sociálními dávkami je a dosti podstatný. Nedávno jsem narazil na šlánek jakéhosi ekonoma na Finmagu, kde dával ostentativně najevo své opovržení nad sociology. Ostatně i mezi ekonomy je kdejaký správce portfólií v bance považován za makroekonoma či experta na penzijní systémy. A je to v těch nekompetentnostech vážení opravdu pěknej mazec. A ekonomů se týká hnedle v pořadí za politiky. On to jeden z ekonomů vystihl naprosto přesně, když řekl, že ekonom nemůže být dobrým ekonomem, zůstane-li jčen tím ekonomem.
25. 05. 2012 | 21:01

kelt napsal(a):

To ghándí,
já o voze,Vy o koze.Toť vše.
25. 05. 2012 | 21:44

mb napsal(a):

vždycky jsem si myslel že kantův kategorický imperativ je jenom jeden / jednej tak aby se maxima tvé mravnosti mohla stát obecným zákonodárstvím / a ted se (od sedláčka) dozvídám, že jich je víc ... člověk se pořád učí ...
25. 05. 2012 | 23:21

Platan napsal(a):

mb:

Nebojte, Sedláček vám jich na počkání vysází třeba deset... :-)
26. 05. 2012 | 00:23

Volající na poušti napsal(a):

Pane Sedláčku, páni a paní diskutéři, po přečtení všech příspěvků se má nevíra v nějaké řešení prohloubila. Rath je zástupný problém, krytí ještě většího svinčíku někde jinde. Stačí jediný příklad: Proč taková snaha pravice o zachování anonymních akcí (akcií na doručitele)? Neobjevila by se při tom jména lidí, kteří tahají za nitky? Zatím jsou známa jen jména lidí ve vládě, v parlamentu, méně už jména slouhů v justici, sdělovacích prostředcích, policii atd., kteří je kryjí.
26. 05. 2012 | 03:35

Alex napsal(a):

Volající na poušti
To se zetejte Sedláčků a Michlů, proč to kryjí. A přijde ke sovu Váš nick. Michl dává najevo naprostoostentativně, že mu to drbe záda a hřbet, že "pracuje pro vládu". Má zjevný pocit že mu to dodává nějaké renomé či prestiž a nepokrytě se tím chlubí s cílem povýšit vlastní důležitost.
26. 05. 2012 | 06:31

PK napsal(a):

Pane Sedláčku,

Vy jste ekonom-vysvětlete mi prosím Vás co to je dnes za systém když banka požádá vládu(ve Španělsku) aby jí pomohla k přežití půlbilionem(v Kč).Vláda-pár lidí třeba rozhodne ano.Přitom banka je soukromý podnik a peníze nejsou vlády ale daňových poplatníků.Tak tedy má fungovat kapitalismus?Pokud se to celé rychle neopraví tak s tím půjdem ke dnu všichni tak jako kdysi pyšný Titanic.
26. 05. 2012 | 07:38

alex napsal(a):

rejpal, deep throat
Odkaz - http://vlkovo.bloguje.cz/928993-kvalitne-odvedena-prace.php
Dasha žijící v Londýně deep throata zcela nezávisle plně potvrzuje.
26. 05. 2012 | 07:42

Matematik napsal(a):

Neuronove site zvysuji svou kvalitu predevsim komunikaci, vazbami.

System, v nemz se komunikace zasumi lhanim a podvody celkove ztraci. Je to zakladni pricina svetoveho deni nyni. Zmena medii v PR agentury pracujici na zakazku. Zprivatizovali nam slunce a tak dojde k velkemu ohnostroji. Zakonite.
Sedlackove jsou topu pravou pricinou.
Komunikace ma dve roviny prenosu informace. Obecne a o nositeli.
Kdyz Sedlacek nebo Adolf Hitler budou tvrdit 1+1 =2 muze prevazit druhy vyznam komunikace a my zacneme pochybovat o tom, zda nahodou 1+1=3?

Zakladnim predpokladem, ktery je uplne vsude v mediich roznesen. Podprahove nebo explicitne, to je predpoklad, ze jsme obeti nehody nahody.

Kdyz George Soros "uspekuloval" britskou libru nikoho by takova blahovost nenapadla. Proc pravy opak je nyni predkladan jakozto apodikticka jistota?

Dolar mel v roce 2007 sportovniho ducha a uznale pokyvoval nad zmenami parametru eura? Opakuji 2007, HDP, zlate rezervy, pocet obyvatel export, pozice v mezinarodnim iobchode... uz uz euro vystrkovalo ruzky. Vsak i ten straslivy Sadam Hussein zacal prodavat ropu za eura...
Ano, tomu mame verit, ze nejde o hrace, ale zivly? Opravdu na te louce stoji ten obchodni dum Český sen?

To Sedlackove caruji a caruji. Je to jejich prace. Good job.

"Pravda je lez laska je nenavist a valka je mir"
Ministerstvo pravdy v romanu 1984 od George Orwella
26. 05. 2012 | 10:40

Matematik napsal(a):

Pozorne sledujte vsechny ty Vaclavy Moravce, Sedlacky, Nervove tiskove mluvci apod.
Neni to vubec zas tak slozite. Jen se zamerte na to, zda ukazi na pricinu tak, jak ta pricina ma dulezitost v celkovem obraze...

Toto je jejich zakladnim ukolem. Proc myslite, ze Sedlacek generuje svoje komunikacni vystupy? Zanalyzujte si, zda je to clovek pravdy nebo clovek lzi.
On nevi, ze FED je ovladan soukromou skupinou? Fakto Sedlacek nevi? Jak je to s pozici nastroju makroekonomiky? Jsou to nastroje? Ridi ovlivnuji? Ne neovlivnuji? Jsme v termodynamickem chaosu?

Ale kdeze. Kdyz druhy liga George Soros mohl vyuzit naprosto marginalni meny brotske libry a zadne zivly, nehody a nahody, hlavne "TRHY" mu v tom nezabranily
tak co to bylo za jev?
Nedopatreni vystrcene do jungovskeho stinu poznani?

Ma tvrzeni lze snadno, jasne aduveryhodne verifikovat.
Jak?

Sledujte, zda pristi tyden bude nekde v mainstreamu (cti mainsteamu) nejaka analyza o riziku spojenem s existenci jadernych hlavic statu Izrael.
Umi si nekdo vubec v nasi situaci predstavit, ze by Vaclav Moravec trebas v maskacich udelal kulaty stul o teto otazce? Vzdy se o tom ani nesmi ceknout. G Gras byl v homnu na carodejnice smeten jakozto antisemita, nacek...

Vsude bylop spousta antichart k jeho textu. Kde byl jeho text? Cetli jste ho?

Principp PR agentur na hradil zpetne vazby a system se zakonite zhrouti.
26. 05. 2012 | 10:56

Platan napsal(a):

Volající na poušti napsal(a):
Pane Sedláčku, páni a paní diskutéři, po přečtení všech příspěvků se má nevíra v nějaké řešení prohloubila. Rath je zástupný problém, krytí ještě většího svinčíku někde jinde. Stačí jediný příklad: Proč taková snaha pravice o zachování anonymních akcí (akcií na doručitele)?

BINGO!
Přesně tak, proč taková sveřepá a zatím bohužel stále vítězná snaha o zachování "anonymních akcí", které jsou bez nejmenších pochyb především nástrojem prakticky nepostižitelné korupce...??!!

A proč se např. takový "lidumil" Sedláček, místo hloupého pseudofilozofického žvanění proti "anonymním akcím" hlasitěji neozve?
26. 05. 2012 | 10:58

Alex napsal(a):

Platan
V jednom z televizních pořadů, kde velice rád exibuje, to řekl seda vedle socioložky Šiklové naplno a otevřeně. On tu naši korupci považuje za zcela normální a srovnatelnou s ostatními tzv vyspělými zeměmi. Jo v Německu či rakousku je rozsah korupce naptosto stejný, stejně jako ti, ke kterým se doslova tulí by museli v Německu z politiky odstoupit snad padesátkrát. Četl jsem hezké srovnání odstoupivšího prezidenta Německa a našeho Klause. Jenom Klausovi by tam bylo odzvoněno už tolikrát, kolik tm odstoupilo politiků za posledních 50 let. A to Klaus dle mého nekrade.
On to tenkrát vmanipulovával do hlav mladinkejch študáků. Viděl na vlastní voči.
26. 05. 2012 | 11:55

Platan napsal(a):

Alex
V diskusi k jinému Sedláčkovu blogu jsem ho nazval "režimním přicmrdávačem". Vaše info mi jen potvrzuje, že jsem se trefil... :-)
26. 05. 2012 | 13:04

Béda napsal(a):

Sedláček opět blábolí nesmysly.

1/ je otázkou jak to dopadne s Ráthem a jestli přitom nešlo o zakázku na politickou objednávku. U ÚOOZ plukovníka Kubiceho, který je proslulý, že do tepláků za celé období co byl ve vedení specializovaného útvaru - a většinou šlo o období devadesátých let, kdy probíhal velký tunel do státní pokladny - nedostal žádného politika k soudu a do pruhovaného pyžama
a v r. 2006 se podílel účelovou policejně politickou konspirací na ovlivnění výsledků voleb, by to vůbec nepřekvapovalo

2/ je taky otázkou jestli stejná přístup a nasazení volil "antikorupční" útvar pod taktovkou p.Kubice i v případech ProMoPro, IZIP, IDTAX, Lesy ČR a pod., kde šlo řádově o mnohem větší prostředky. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jde pouze o účelové politicko policejní tažení zaměřené proti vládní opozici, v době kdy preference vlády odpovědných odklaněčů strmě padaly.
26. 05. 2012 | 18:39

soptík napsal(a):

Justiční, policejní a politická mafie se ukájí na malé rybičce vylovené z velkého a zamořeného rybníka plného obludných žraloků. To je fakt, sláva pro slabomyslné české ovčany, kteří se radují a neví proč. Když blázni se radují, to se to korupčníkům žije a to v režii zločinců s ODS,TOP 09 a dalších. Opravdu vynikající úspěch policie a justice za 22 let, to je opravdu bomba, ale jen pro slaboduché lidi, kteří se nechají ohlupovat servilními médii. Žádný rozumný a soudný člověk jim to nebaští!!!
26. 05. 2012 | 21:36

Radek Burda napsal(a):

Cim dal vic pisete jako...... Okamura.
27. 05. 2012 | 20:30

gggggg napsal(a):

Sedláček a spol

1/ medyjální masssáží zahlcjí a motají kebule,
s “pristrkovanim-pribrzdovanim" mozneho vyvoje

2/ "..v politice není důležité, co je skutečné.
Důležité je, co připadá skutečné naivním.
Tedy to, co prodávají média a co ti naivní kupují.“

3/ a eště establišment zvesela šmíruje diskuzi (nejen..)
...aten psychosomatický model
co ze Šmírovacich dat nonstop skládají, vytváří
je klíčový:
své základní návyky hned tak nezměníte
a umožňuje s dost slušnou pravděpodobností predikovat…
nejen co uděláte - ale také KDY to uděláte :-)))
(japák je to dlouho, co kazdy čehůn měl minimálně "svoje desky",a treba v nemecku loni ty afery se statnimi...smirovacimi PC virama)
27. 05. 2012 | 22:05

Platan napsal(a):

Bagety už řidičům nestačí. U čerpadel shánějí i saláty...

Téma pro další svěží blog s filosofickými přesahy... :-)

http://auto.aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=746329
28. 05. 2012 | 01:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy