Saturnálie a (ne)konec světa

29. 12. 2012 | 12:07
Přečteno 3483 krát
Současnou společnost lze popsat jako trpící neurózou: víme toho mnoho, ale cítíme málo. Dobro a zlo je v dnešní specializované společnosti dávno neseno institucemi, člověk je již nenese sám v sobě, a krásné etické výčitky směřujeme vůči institucím, systému, tedy politice.

Nejvýznamnější událostí minulého týdne bylo, že se nic nestalo. Měl totiž zas být konec světa a místo něčeho zajímavého jsme se zas o den posunuli ve výběru DPH, vše při starém, problémy s veverkami a úřadováním dobra. Takový normální den.

V konec světa dnes nikdo, kromě pár lunatiků, nevěří (kdy má být další?). Nicméně přesto tak trochu ano: co člověka přece jen muselo trochu zarazit, byl způsob vítaní konce světa: celoplanetárně vysílané obří party. Party, věc, která dnešního člověka napadne celkem intuitivně při každé příležitosti. Koneckonců co jiného s koncem světa než party? Oslavit je potřeba všechno. A konec světa zní jako dobrá party. Občas mám pocit, že už ani nic moc jiného neumíme.

Jen tak by bylo zajímavé si na chvíli představit, že by svět měl skutečně skončit. S touto představou koneckonců žila většina generací před námi: že totiž žijeme na konci věků. Co bychom dělali, kdyby byla byť desetiprocentní šance, že bude opravdu konec světa? Loučili bychom se preventivně (jako se člověk loučí před spaním a zdraví po ránu pokaždé, když otevře překvapené oči)? Volali bychom si vzkazy lásky, anebo žádosti o případné odpuštění? Snažili bychom se nějak preventivně srovnat sami se sebou, s našimi blízkými? A byl by ne-konec světa úlevou, nebo bychom i my, byť jen zčásti, cítili zvláštní zklamání těch lunatiků, kteří se na konec světa těšili, že se zase nic ontologicky významného nestalo a že zítra bude zas další daňový den.

Citliví ve své necitelnosti?

Současnou společnost lze též popsat jako trpící neurózou: víme toho mnoho, ale cítíme málo. Dobro a zlo je v dnešní specializované společnosti dávno neseno institucemi, člověk je již nenese sám v sobě, a krásné etické výčitky směřujeme vůči institucím, systému, tedy politice. Koneckonců i systému se vyčítá, že je málo citlivý, že politici neslyší, necítí, že systém je chladný, neosobní, bez lidské tváře... K cítění se musíme (a chceme) vybízet uměním. Uměním, které je součástí a zároveň jakousi nadějí v korektivu, kultivaci jak nás samých, tak politiky, vědy, racionálního módu bytí, tedy "bytí v přemýšlení". To, že systém nemá cit, je koneckonců hlavní výčitka, zdá se, hnutí Occupy.

Na druhou stranu nelze nevidět, že systém je mnohem citlivější, než byl kdy předtím. Nikdy v dějinách nás tolik jako dnes nemrzelo lidské utrpení zcela neznámých a "cizích" lidí. Nikdy v dějinách kapitalismu se systém tolik nestaral o nemocné, slabé, znevýhodněné - a nikdy předtím nás tolik nebolely ztráty na životech nepřátelské strany.

Co s tím paradoxem? Jedno vysvětlení může být, že tím, jak se zvyšuje naše citlivost, zvyšují se i naše požadavky na ni a jsme čím dál citlivější a zároveň citlivěji vnímáme naši necitelnost. Druhým vysvětlením může být, že jsou v nás části, které nechtějí být citlivé, lidské, empatické, kreativní. A pak je zde naše další část, která se chce rodit znova každý den, každý den začínat a končit, jít proti všem zaběhlostem, proti systému, protože cítíme (!), že věci by mohly a měly být jinak.

Rozeklané dvojsvátčí

Koneckonců kombinace tohoto "dvojsvátčí" Vánoc a Nového roku v sobě nese téměř dokonalé ztělesnění výše zmíněného. O Vánocích by se měl člověk tak nějak zklidnit a obdarovávat a usmířit se s blízkými. Silvestr je naopak svátek divoký, rozpustilý a řádu se protivící. Při římských saturnáliích se dokonce měnil řád systému. Páni obsluhovali své podřízené a podřízení jedli u panského stolu. Vše bylo naopak, jako by byl konec světa.

A pak se další den probudíme, zjistíme, že konec nenastal, a jdeme si obnovovat (na chvíli) ztracený řád předsevzetími a "jak na Nový rok, tak po celý rok".

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Lunatik jsou nějaké zvláštní hodinky. Jinak se toto slovo vysvětluje jako náměsíčník, což je něco jiného, než ten, co očekává konec světa.
04. 01. 2013 | 12:33

Viola napsal(a):

"Jen tak by bylo zajímavé si na chvíli představit, že by svět měl skutečně skončit."

ne to není dobré si představovat, opravdu ne. Zkuste si přečíst pana doktora Hnízdila.
04. 01. 2013 | 12:36

Viola napsal(a):

"Na druhou stranu nelze nevidět, že systém je mnohem citlivější, než byl kdy předtím. Nikdy v dějinách nás tolik jako dnes nemrzelo lidské utrpení zcela neznámých a "cizích" lidí. Nikdy v dějinách kapitalismu se systém tolik nestaral o nemocné, slabé, znevýhodněné - a nikdy předtím nás tolik nebolely ztráty na životech nepřátelské strany."

mnohem citlivější mi tedy připadal rozvinutý socialismus pod vedením KSČ, než tento rozvinutý kapitalismus, kde se na svobodu pouští zlojedi v letním oblečení, aby pošli mrazem a hladem, protože stát je nemíní živit, šatit a chránit v teple a pod střechou.
04. 01. 2013 | 12:41

P. napsal(a):

Slovo lunatik by asi neměl používat takový stratég jako pan Sedláček, který by sponzoroval eurozónu z devizových rezerv ČNB až dokud by to šlo.
04. 01. 2013 | 12:43

Viola napsal(a):

Já cítím, že vy cítíte podobně jako já, že současné slavení vánoc a Nového roku je nepřiměřené, ale zas jak si to kdo udělá, tak to má, ne? Vždyť se nemusíte podřizovat způsobu slavení, stačí, když si užijete trochu toho klidu. Ovšem když nám pod okny bouchá novoroční ohňostroj, tak je těžké se tomu vyhnout. Já bych zakázala prodej všech rachejtlí, nevidím v tom žádný smysl. I ti UFOni se podivovali nad ohňostrojem při zahájení Londýnské olympiády.
04. 01. 2013 | 13:04

Viola napsal(a):

A tak mě napadlo s tím slovem lunatik, že je to vlastně skrytá reklama.
Ale mi to nevadí, aspoň se něco dovím.
04. 01. 2013 | 13:09

P. napsal(a):

Viola:
"Já bych zakázala prodej všech rachejtlí, nevidím v tom žádný smysl."

To by nepomohlo. Lunatik si vyrobí vlastní rachejtli, lepší a silnější než mají ostatní lunatici.
04. 01. 2013 | 13:25

český maloměšťák napsal(a):

Vata.

Pojďme se raději /hořce/ zasmát :

http://www.ipoint.cz/zpravy/1126286911-perlicky-z-investicnich-doporuceni-pro-rok-2012-i/

A realita /3 dny obchodování tak moc nezměnily/:

http://akcie-cz.kurzy.cz/
04. 01. 2013 | 13:28

Bavor V. napsal(a):

Viola
lunatik - tedy "a lunatic" je angklické slovo, které označuje člověka ztřeštěného až duševně chorého. Takže očekávači konce světa jsou takovými lunatiky. A patří do "Lunatic assylum", tedy do blázince
04. 01. 2013 | 13:47

Viola napsal(a):

Bavor V

díky za vysvětlení. Také existovala skupina Lunetik - ti byli sladcí.
Proč plést zbytečně cizí slova, když máme tolik jiných výrazů, že?
Jednoduše třeba katastrofisté.
04. 01. 2013 | 14:42

jěště by měl klektat kladélkem napsal(a):

On Sedláček je sám sobě takové rozeklané dvojsvátčí.
04. 01. 2013 | 15:47

Jáchym napsal(a):

Pane Sedláčku,
přečetl jsem Váš článek dvakrát.
Udělal jste to také ?

Podle Klause se máme tak dobře jako nikdy dříve.

Podle Sedláčka
" nelze nevidět, že systém je mnohem citlivější, než byl kdy předtím." **********************************************************************
Řekl bych, že jako Klausův žák překonáváte svého učitele :

Je určitá hranice nehoráznosti,za kterou je diskuze prostě nemožná a člověk se stydí buď za autora výroku, nebo se stydí za to, že se do diskuze s ním pustil.

Budete-li tvrdit, že o nás slunce září na obloze mnohem jasněji o půlnoci než v poledne, pak každý, kdo s Vámi bude diskutovat, bude klaun a nic než klaun.

Já si na svém klaunství zakládám, ale jak říkával Sovák:
"Nemám nic proti tomu, dělá-li ze mne někdo vola.
Ale délku rohů si určuji sám !"
04. 01. 2013 | 17:22

santawizard napsal(a):

Pane Sedláčku,vy jste výborný moderátor ,tak zvané diktatůry hospodské politiky.Co to je tabákový mági či hospodský kaplan to vůbec nevíte a nechcete vědět.Rovněž originální konec světa pochází z bible .Církev však nedovolí nikomu natočit takový velkofilm zvaný zjevení sv. Jana.Proto můžete prožívat všechny možné zklamání o konci světa ze všech jiných zdrojů než z bible.Alespoň máte práce nad hlavu aniž by jste věřil,že vaše drobné a papírové peníze jsou jako cigarety a alkohol.Workholismus má svoje odborníky a odboráře a alkoholismus má taky svoje odborníky a odboráře.Krize je de fakto korupce mezi státním a soukromným sektorem,hlavně ve věci toho workholismu a alkoholismu.
04. 01. 2013 | 17:31

ano napsal(a):

Po pádu z fiskálního útesu začíná akce Armagedon. Shalom gójim.
04. 01. 2013 | 22:08

vidím rozmazaně napsal(a):

Vždy se rozpláču, když mnou řízené dromy zmrzačí malé děti a já kvůli tomu musím utratit zbytečně další drony.
04. 01. 2013 | 22:12

Pepa Řepa napsal(a):

Je tu živo.
Kdyby nebylo Violky jako v márnici.Asi moc náročný text.
05. 01. 2013 | 07:04

Pepa Řepa napsal(a):

vidím rozmazaně
dromy na dromedáry
05. 01. 2013 | 07:06

Akbar napsal(a):

Řepu pro každého Dromedára
05. 01. 2013 | 08:20

NeNáročný Pepa Řepa napsal(a):

Pepo, omyl. V textu nic není. Je to v kontextu.
05. 01. 2013 | 08:29

Viola napsal(a):

Pepo Řepo

pozdravuji vás, představte si, jak by to tu ožilo, kdyby se alespoň jedním slůvkem ozval pan Sedláček a on nic, nechává to tu ležet jen tak ladem a přitom je to tady tak úžasná příležitost, jak ovlivnit své příznivce, anebo si na svou stranu získat i ty nesouhlasící, vůbec nemusí jezdit po světě, po konferencích a utrácet peníze (kdo ví, jestli své, ale to je celkem jedno čí, peněz je obecně málo, protože přibývá lidí a lidé chtějí víc a víc peněz, že). Internet je fantastický, jen kdyby ho lidé uměli náležitě využít. A pan Stejskal tu poskytuje tak obrovské příležitosti a hlídá to tu jako ostříž a stihne to sám, taková úspora.
05. 01. 2013 | 10:02

Pepa Řepa napsal(a):

Violko, copak nás, mamlasy.
Ale že nechává bez odpovědi Vás, tu nejoddanější a nejvěrnější bytost, to je opravdu hanebné.
05. 01. 2013 | 10:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy