Film Gravitace, závrať a naše samota

08. 11. 2013 | 10:15
Přečteno 6086 krát
Problém není zdaleka v tom, že člověk nerozumí Bohu, světu či lidem kolem sebe, problém je v tom, že nerozumí sám sobě. Nikoli tedy, že ty šílené, propastné vzdálenosti jsou pouze mimo mě a člověk se ocitá před novou a novou závratí s každým vědeckým zjištěním o hloubkách a výškách. Ony jsou v nás.

Nejpozoruhodnější věcí současného filmového hitu Gravitace nejsou vizuální efekty, ale strašidelná blízkost vzdálenosti a samoty. V žádném jiném filmu se to nepodařilo natolik vystihnout: Závrať z toho, že nekonečně vzdálené je příliš blízko, na dosah ruky, že nekonečná vzdálenost začíná hned u mě a závrať nefunguje jen směrem dolů, ale směry všemi. Téma závratě se stalo velikou inspirací Hitchcockových filmů, ale i písní od U2 (Vertigo). Závrať z hloubky je též tématem staršího filmu Abbys (Propast, 1989), a to z hloubky podmořské.

Gravitace je zejména o smrti, o touze po lidské blízkosti, o smyslu života, který mimo Zemi najednou nabírá úplně jiných rozměrů. Je též o zcela zbytečné touze po návratu hlavní hrdinky na Zem, přestože ji na Zemi vůbec nic a nikdo nečeká. Klíčová otázka: Jaký je v těsné blízkosti hvězdného nekonečna smysl lidského života, lidského příběhu?

Podobné téma nalezneme i ve filmu Abbys. Byť je příběh zasazen do hlubin oceánu, tedy opět místa lidem vzdáleného, jde v podstatě o blízkost lidí. Na palubě se souhrou okolností nachází rozvádějící se pár. Byť se jeden i druhý snaží o komunikaci, nejde to. Až teprve když je hlavní hrdina nekonečně hluboko, v hloubkách, ve kterých žádný člověk před ním nebyl, umírající a již nekomunikující, teprve v tomto momentě jsou si nekonečně oddělení schopni být blízko. Není nutno připomínat, že i Hitchcockovy filmy se se závratí potýkají zejména na pozadí radikality mezilidského vztahu. Čímž se nabízí téma blízké vzdálenosti (technicky) a vzdálené blízkosti (mezilidsky). Zajímavé je, že oboje vyvolává závrať. Trpíme nekonečnou touhou po blízkosti, která je ovšem z nějakého důvodu nemožná. Koneckonců už od zahrady Eden je s námi příběh o tom, jak člověk, Bohem čerstvě stvořený a ke vztahu stvořený, se cítí, byť v Boží blízkosti, sám. Tento pocit samoty nastává ještě před prvotním hříchem, před pádem, a není jej tedy možné považovat za lidskou chybu.

Kdysi jsme si jako lidstvo mysleli, že nebe je blízko, ale hlubiny jsou hluboko. Proto strach - Leviathanové a záplavy - vyvěral z temnot mořských. Nyní nás straší jiné vzdálenosti, kosmické. A odtud pocházejí též vetřelci, mimozemšťané, kteří nás chtějí ovládat nebo do nás vniknout. Koneckonců v jedné interpretaci jsme těmi vetřelci my: duše, inteligence, jazyk, který přišel z nebes a posedl tělo zvířete a začal ho ovládat (k této interpretaci se, zdá se, kloní autor Hvězdné odysey Stanley Kubrick). Koneckonců v ekologické ideologii to občas vypadá tak, že vetřelci na této, jinak harmonické, planetě jsme my.

A konečně poslední interpretace závratě, ke které se kloní U2 ve své písni Vertigo: "Je tma / tou džunglí je tvá hlava / nedokáže ovládat tvé srdce." Jinými slovy, závrať pochází nikoli z vnějšku, ale z kosmických vzdáleností uvnitř nás (nepřehledné džungle), v tomto případě mezi mozkem a srdcem.

Možná i toto měl na mysli Nietzsche, když napsal své slavné "když se díváš do propasti, propast se také dívá do tebe". Zde totiž nalézáme svá zrcadla, v hloubkách nebo výškách. V neznámu, protože jsme si neznámí. Problém není zdaleka v tom, že člověk nerozumí Bohu, světu či lidem kolem sebe, problém je v tom, že nerozumí sám sobě. Nikoli tedy, že ty šílené, propastné vzdálenosti jsou pouze mimo mě a člověk se ocitá před novou a novou závratí s každým vědeckým zjištěním o hloubkách a výškách. Ony jsou v nás. Jak fyzicky, tak psychologicky. Člověk se tedy musí nutně cítit čím dál tím více vrženým do světa, Camusovým cizincem, vzdálenějším a nepatřičně vykloubenějším, kdy peklo nejsou ti druzí, ale člověk sám, když je sám.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Problém je zejména ten, že člověk neví kdo mu dnes vládne místo Boha. A kolik jich je a co mají v úmyslu.
08. 11. 2013 | 10:41

Gustáv Kočí napsal(a):

To můvíčko se menuje Propast a šajní tam Ed Haris a Mařka Eližbjeta Mastrantónijová a je to vodvaz, páč to celou dobu vypadá, že jim šůtujou na tárget, ale pak Ed padne na dno a vona ho pořád lajkuje a nakonec je ty mírumilovný mimoňi vyvezou na kyslík. Sem byl úplně dojatej, eště teď to cejtim jako neska.
Ale jinak už nerozumim Nýčemu.
08. 11. 2013 | 10:42

v + f = s + 2 napsal(a):

člověk nerozumí Bohu, světu či lidem kolem sebe
tak nevím, bohu nerozumím, protože neexistuje, světu kolem sebe rozumím v rámci vědeckých pokroků, neboť jsem chemik a lidem kolem sebe, alespoň některým, rozumím také. Tak nevím, co tím chtěl básník říci.
Po takovýchto blbostech jsem už dál nečetl.
08. 11. 2013 | 10:48

JH napsal(a):

Ach jo Tomáši, vy s tím vašim bohem.
Připomíná mi to jednu anekdotu, jak zoufalec klečí, vzpíná ruce k nebesům a volá: "Bože, proč mi nepomůžeš?"A z nebe se ozve:" Protože neexistuju..."
08. 11. 2013 | 10:52

Pavlik napsal(a):

Naše samota je, když se narodí člověk tak o tom neví, když umře tak také o tom neví.
Tak tady vlastně není.
Kde tedy vlastně je a existuje vůbec?
Není to náhodou všechno úplně jinak?
08. 11. 2013 | 11:00

Gustáv Kočí napsal(a):

Celý film je vlastně krásná alegorie návratu do lůna.
Matky Vesmíru.
Sandra Bullock je kus a George Clooney to ví.
A Bůh to vidí a zase mlčí.
08. 11. 2013 | 11:17

Richard napsal(a):

to je těžko, oddělovat vnitřní a vnější, už jen proto, že jsme lidé a máme vědomí(prožitek), cosi výsostně vnitřního, subjektivního, pak však také tělo, cosi vnějšího, objektivního a náš život, jeho existence je určována obojím, resp. spojením obojího...
stejně tak existuje neoddělitelné propojení mezi vnitřním a vnějším světem "já" a "ne já", ostatně jak to hezky vystihl Nietzsche ve svém výroku o propasti...vztah mezi subjektem a objektem
stejně tak existuje propojení mezi pudovými instinkty a vyššími sociálními city v člověku, křesťani věří, že Bůh k člověku promlouvá jen skrze ty vyšší city, proto Boha z pudovosti vykleštili, vyhlásili kastráta jako nejvěrnějšího služebníčka Božího, osobně myslím, že Bůh k člověku "promlouvá" stejně přes to tělesné, pudové, resp. biologicky instinktivní kořeny spojené s tělem a tzv. vyšší city, jako např. láska, soucit atd....
teď to jen sloučit dokupy a existovat, to je úkol asi na celý život...
08. 11. 2013 | 11:29

skeptický napsal(a):

A já proč nám odnárodnělá banka srazila korunu na 27 za euro.
Sex je prý nejlepší v sedmdesáti.To se ty šestnáctky prodraží.
Jdu si radši ještě zaslípat.
08. 11. 2013 | 11:55

Simply napsal(a):

Odpověď jednoho ředitele ZOO:

Jste ředitel ZOO, jaká zvířecí vlastnost lidem chybí?
Přirozenost. Zvíře svým životem naplňuje jednoduché kódy. Člověk si svou existenci natolik zkomplikoval, že je schopen třeba dobrovolně nemít potomky nebo si vzít život. Zvíře neuvažuje o smyslu svého života. Má ho v sobě. Člověk je tak plný ambic, iluzí a přetvářky, že zcela ztratil klid a vnitřní jistotu.
08. 11. 2013 | 11:59

tooley napsal(a):

Řeším lingvistický problém-"odpuzování se "š".:Vzadu jména:Dolejš-Babiš,vpředu jména :Štěch-Škromach.šš a šš.

Jinak :Léňa (V.I.L.oktjabrskij) -1912 book :Materialismus a empiriokriticismus:
říká :"Nová mechanika je snímek giganticky rychlých pohybů" (o Einsteinově speciální teorii relativity v době kdy na ní smečka německých nobelistů-fyziků útočila jako vlci ze všech stran-pochopitelně později všichni tito fanatickými nacisty )
nicméně Einsteinův vzor z jeho učitelského pobytu v Praze Ernst Mach,ochrnutý ale sebevědomý (říká M.:"v Čechách neznám jediného dobrého fyzika") je předmětem Leninovy kritiky -machiánců-protože odmítají že to co vnímají smysly je totožné s tím vnímaným,tvrdí,že je -li předmět čtverec,oko "vidí" hieroglyf čtverce.Mach inspiroval Einsteina svou kosmologií k další ,druhé teorii relativity-tzv. obecné,o které nestor evropské fyziky,učitel všech laureátů Max Born napsal:Nejgeniálnější dílo lidského ducha všech dob.
1930 Einstein spolu s leadrem francouzské a světové matematiky H.Cartanem postulují "teleskopický princip".
Oč jde: Einsteinovi se teorie gravitace Newtona zdála nesmyslnou,neboť síla vznikala u ní ve vakuu.U Einsteina je prostor zamořen všude hmotou a tím je zakřiven.Ovšemže je to v rozporu s Nobelovou cenou fyziky 2013-Higgsovým bosonem s nulovou hmotou.Nicméně švýcarský internacionální urychlovač Cern v létě 2013 stáhnul tvrzení,že tato částice,předpovězená z pera Britského fyzika Higgse 1956, je jimi potvrzen experimentálně .Prý jen na 98%.
08. 11. 2013 | 12:00

Richard napsal(a):

Simply
ano, je to tak, ovšem je paradox, že o takových věcech mluví ředitel ZOO, sám šéfující degeneraci zvířat v klecích, vidět takého tygra nebo lva za sklem, to je pohled žalostný, byť nejspíš atraktivní...taky se zavíráme do podobných klecí, na rozdíl od zvířat, to však dělám dobrovolně a vyhlašujeme za ctnosti a slušnosti...
koukat na zvířata v ZOO je "fajn", na druhou stranu je to též taká stupidita...
asi jako cirkusový medvěd s čepičkou na hlavě...
smutný pohled, vyvolávající však plno idiotského smíchu...
08. 11. 2013 | 12:19

Neudržitelný napsal(a):

Simply
Jo když někdo začne přemýšlet tak to bolí. Úplně šťastni jsou jen blázni.
08. 11. 2013 | 12:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ...

SAMOTA

Tak tichá jak jen noc a hudba může být
tak přítulná jak strach a ptáci ve větvích
tak hebká jako báseň za svítání
a něžná jako samo spaní

Půvabná jak polibek pod zavřenými víčky
poslední kapka ze skleničky
spadané teskno tenkrát do trávy
jak dávné dlaně co tě uzdraví

Vinou se vine spása ku věčnosti
o duších žalmy pěje chór
tu nejkrásnější z metafor
ztratil jsem vlastní zbabělostí

A pak už jen žízeň lítostivých
strun

Má láska
opustila
dům ...

Veselé krizování.
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/2521_244854875655606_440645657_n.jpg?dl=1
08. 11. 2013 | 12:20

aga napsal(a):

To je fakt nechutný, jak nám Sedláček vnucuje svý frustrace a nepochopení prostřednictvím množného čísla či všechnyzahrnujícího "člověk". Tvůrce filmu je za sebe, všichni víme, že své fobie a svůj stupeň poznání projikuje do svého díla, ale Sedláček to ví nejlíp za nás za všechny, a vyloží nám, co vlastně cítíme, kdybychom náhodou váhali.

Kdybych někde byl, taky bych se chtěl vrátit na Zemi. Jen anetik může říct, že tam hrdinku nikdo a nic nečeká. Čeká ji tam DOMOV, což je ovšem pojem, který určitému typu lidí není vlastní, a dělají vše proto, aby ho vytloukli z hlavy i všem ostatním. A to přesto, že se mnozí z nich ohánějí věčnou a zaslíbenou zemí.
08. 11. 2013 | 12:27

******* napsal(a):

Kdybych se dnes narodil Matějem Kudějem,napsal bych novou knihu téhož názvu "Když táhne silná čtyřka" a sice o :
M.Ransdorf,O.Krejčí,J.Dolejš,T.Sedláček.

Babiš mi padne spíše mimo kamarádův-Haškův humor,co se týče PEHE:Pehe je vybočenec,reemigrant,olomoucký Sir,a u něj se stále více začínám přiklánět k větě z Machiavelliho Vladaře: Zásada pro vladaře : "Nikdy se neraď s emigrantem."
Pehe stále obsluhuje pány ve fracích.Jako v New Yorku předtím.
08. 11. 2013 | 12:46

suchánek napsal(a):

psáno pro Hospodářské noviny...
:-D :-D :-D :-D
08. 11. 2013 | 14:00

santawizard napsal(a):

Vyznej svoje hříchy a svoji víru jako slovo na jazyce a jazyk za zubama.:
Není nic špatného na konstruktivní kritice.Sebekritikou nelze vidět všechno.
Na cestu z pekla do ráje nepotřebujeme peníze ,ale potřebujeme Ježíše Krista.Nikdo však není dokonalý,ani církev ne.Záleží taky na výkladu bible.Jestli se svatá bible lidskou nedokonalostí, vykládá i jako satanova bible ,tak Satan jako vlk v ovčí kůži do určité míry obelstil i samotné křesťanské církve.Ježíš Kristus je náš mučedník v těle a bojovník duchem.My jsme boží bojovníci.Svaté mše, kde jíme jeho maso a pijeme jeho krev ,určují základní pravidlo,zda-li máme býti ,jak se říká,raději opilí vínem a duchem svatým a nebo opilí kristovou krví a alkoholem.Pro svou víru a nevíru jsme zavírali jeden druhého do vězení a do blázince na převýchovu už jednou.
Co to ale jsou vědomé a nevědomé hříchy?Je to jako krutá pravda a milosrdná lež?Nechceme si uvědomit svoje nevědomé slabiny a nedokonalosti ,abychom slepě věřili,protože krutá pravda by nás srazila na zem.?Neměli bychom s touhou po dokonalosti se raději častěji zpytovat a chyby napravovat než je strkat pod koberec?
Jaký je náš vědomý a nevědomý hřích,před bohem ,když království boží žije v každém z nás?
08. 11. 2013 | 14:12

JAHA napsal(a):

AD: autor
Vyborna uvaha na zamyslenie na ukocenie tyzdna, kedy sme mohli ziskavat odpustky pre zomrelych
08. 11. 2013 | 14:17

mýtus XXI. století napsal(a):

Vypravěč Narativů by měl (se předpokládá, že ve své funkci v nadnárodním molochu čte i píše anglicky) vědět, kde se píše dvojité b a kde dvojité s. (Zas to stroj honem za něj opraví, Barrosovi k vůli.)

Ale mnohem víc mě překvapuje, jak sedá na lep čím dál tím šestákovějších hollywoodských (ve skutečnosti to dělá nějaké grafické studio v Pákistánu, s pěti minutami Clooneyho a o něco víc Bullockové, která nakonec vyleze z moře celá oblečená v pružné formující kombinéze; jak jinak, v jejím věku) produkcí s jejich stále se zmenšujícím počtem vět dialogu a zužujícím se okruhem charakterů.
Na jednoho Kowalskiho jsem se musel zrovna dívat v Mike Hammerovi z roku 1955. Eště tam chyběl Kovaks nebo Kaiser Soze.

I na režii si už najímají mexické gastarbeitry. Taky proč ne, hrdinka 20 minut zápasí s akumulátorovým šroubovákem a pak mačká nějaké svítící knoflíky.
Jaký úpadek od dob nezapomenutelné Ripleyové.
Vůbec nikde nekane žádný sliz.

O autora textu mám vážné obavy, zejména po závěrečném vedlejším souvětí, začínajícím kdy a rádobyvtipnou parafrází Sartra.
Jak v takovém stavu může být schopen rozeznat, jestli je jeho banka v mínusu nebo plusu (to těžko)?
Na druhou stranu, zdvojení šéfové Deutsche Bank nevnímají díry pod 1.5 miliardy eur, zřejmě je to v těch kruzích normální.
08. 11. 2013 | 14:19

mýtus XXI. století napsal(a):

PS. Pozor na unavené koně!
08. 11. 2013 | 14:21

Yan napsal(a):

"...Film je též o zcela zbytečné touze po návratu hlavní hrdinky na Zem". ???
Přestávám vám rozumět.
08. 11. 2013 | 15:10

Miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku...!
Opět?
Pište jak chcete a co chcete,ale to,že ne vlastní neschopností,nechtěním či záměrně,ale Českým kapitalismem-maloměšťáctvím a závistí děláme vše pro:
Zprůměrováním dosažené inteligence mladých,nepracujících dospělých,ignorováním hendicapovaných a vůbec zavrhnutí seniorů!!!
To je vše!!!
08. 11. 2013 | 15:49

Lavinger napsal(a):

Tooley,

vstávej Henri Cartane,to byl Tvůj otec Ellie Cartan kdo šarapal s Ajnštajnem 1930 po křivosti Vesmíru s telescopem.Válka stoletých v níž z krosčeku je lehce i Kreščak.Jenže Henri již nemiluje křivost,ale "sheaf"-výtvor českého matematika Eduarda Čecha.Je to obdoba lepidla v chemii,ale navíc i splňuje Eulerovu větu o mnohostěnu.Tož 2% z Cernu dávají stále naději i Francii,když vzpomeneme Trockého,jak z interventy obsazených 9/10 území SSSR udělal 10/10 patřích jen SSSR.
Chvíle je kritická,Jan Lucemburský Paroubek spadl s koně,ale sedí na Lvu a drží se jeho hřívy.Snad statečný otec Karla IV. Angličany Petra Higgse postraší!!! Vzhůru Jene,rytíři,do boje!!
08. 11. 2013 | 16:06

smutný napsal(a):

"Problém není zdaleka v tom, že člověk nerozumí Bohu" - chtělo by to trochu rozvést v čem člověk nerozumí Bohu. A když nevěřím v existenci Boha platí to i pro mne? Připadá mi to jako prázdné fráze.
08. 11. 2013 | 16:10

smutný napsal(a):

"Kdysi jsme si jako lidstvo mysleli, že nebe je blízko, ale hlubiny jsou hluboko" - zajímavé, jak Sedláček ví co si lidstvo myslelo? A jak je daleko nebe od povrchu země? Kde začíná?
08. 11. 2013 | 16:15

stará bába filozofovi napsal(a):

to si musí astronaut na palubu lodi vzít jadérko z jabloně zalité do polymetylmetakralátu a pak po ztroskotání na cizí planetě toto z toho vyloupnout a zasadit pod tou jabloní pak meditovat o zemi

https://www.youtube.com/watch?v=Rjsw6rTxgH0
08. 11. 2013 | 16:32

santawizard napsal(a):

Čajové ceremonie,kávové rituály,tabákový mági,opiový farář,hospodský kaplan ,marijuána guru atd. to všechno je zákonem a církvemi a vědeckým atheismem více méně neuznávané a dokonce se to klasifikuje jako primitivní náboženství na drogách a obcování se Satanem.
Naopak je to bojovné umění a konvenční,chemické,biologické a jaderné zbraně,které jsou zákonem a církvemi a vědeckým atheismem více méně ve jménu Ježíše Krista uznávané .
08. 11. 2013 | 17:09

j.j. flash napsal(a):

santawizard
Aha.
Konečně chápu.
Chtěl jste říct, že nám vládne Satan, který si Dobrého Pánaboha vymyslel jako vábničku na hlupáky.
To ste moh říct rovnou.
Myslím si to od jaktěživa.
08. 11. 2013 | 17:14

Divobyj napsal(a):

jistě,

těžko může ten(člověk),kdo nerozumí sám sobě rozumět Bohu.On totiž henten Bůh je v každém z nás obsažen! To jsou věci,was,Herr Sedlacek?No a stejné je to s faunou,florou i s formami tzv.neživými.
Jen mi vrtá v hlavě jedna věc.
Proč byl údajně,dle Bible člověk seslán Bohem na Zem,aby zde všemu vládl a se vším dobře hospodařil.
Jak asi dopadne vláda a hospodaření toho,kdo se sice považuje za pána tvorstva,ale vlastně ničemu nerozumí? Inu,nejspíše se dostaví ona Apokalipsa,či co.
08. 11. 2013 | 18:10

K bohu se dá domudrcovat !! napsal(a):

"...Problém není zdaleka v tom, že člověk nerozumí Bohu, světu či lidem kolem sebe, problém je v tom, že nerozumí sám sobě...."

Pane Sedláčku, to nevadí.
Důležité je aby vám rozuměla Vaše stará.
08. 11. 2013 | 18:38

xerox napsal(a):

sjetej sedláček se nám rozpovídal ... tzv. dojezd ... :-)
poslouchej sedláčku kolik si dostal od distributorů toho filmu za ,, píár ,, článeček ... ? ... :-)
venku chcípaj lidi v chroští na neléčené nemoce a podchlazení už desítky let a tak mě napadlo , co si pro ně udělal za svojí kariéru ... třeba v tom slavným - nervu ... ? ... jo už vím , že ty si ty kujóne navrhoval posunout nějaká ta % nahoru a některá % zase dólu ... to bude přesně vončo co jim pomůže ... :-)
vono totiž blekotat vo bohu z dobře placeného pelechu není žádné umění ... to umí kdejakej trouba , prelát natož demokrat ... :-)
08. 11. 2013 | 18:41

acewestly napsal(a):

Satan je ten kdo lidstvo vyvedl ze zaslepenosti. (on nelhal Išše, jablko stvorene bohem (konstrukterem) pro boha, kdyz ve svem vesmirnem korabu navstivi zahradu na Zemi, dodalo tem dvou poznani- asi bylo nejakou chemii napustene - takze buh je vlastne dozivotni(dozivotni ?) fetak, kdyz lidi necha umirat aby mel jen sam pro sebe chemicky strom zivota)

Buh je ten co ma pred Vami tajemstvý, Satan jedna narovinu a to je vetsi ferovost, nez bozsky odpustek. RAmen. // Buh je "ufoun" , uvědomovat,nezapominat !!!
08. 11. 2013 | 19:53

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....jen letmo byla zmíněna zásadní otázka životní rovnováhy každého jedince,....aby nenastala závrať s následným pádem.
......vzdálenost uvnitř nás,....mezi mozkem a srdcem.
Pokud mozek a srdce nemají sobě odpovídající rytmus, ....pulsaci,....cykly,....vnáší to do osobnosti problémy.
Problémy o to větší,....čím rozdílnější jsou jednotlivé fáze.

Dnes dobré zamyšlení, pane autore.
Tužka.
08. 11. 2013 | 22:56

je čobka příští barings? napsal(a):

Sedláček je autor hlubokého existenciálního prožitku odcizení.

Jako takového bych ho nenechal přiblížit ani k registrační kase v lahůdkářství.

Natož k prakticky nekontrolovatelným HFT virtuálním operacím v krachující bance.
08. 11. 2013 | 23:16

Viola napsal(a):

"Jaký je v těsné blízkosti hvězdného nekonečna smysl lidského života, lidského příběhu?"

Smysl zdá se být gigantický, protože jedinečný.
08. 11. 2013 | 23:43

Viola napsal(a):

"Trpíme nekonečnou touhou po blízkosti, která je ovšem z nějakého důvodu nemožná."

O kom to píšete, o sobě, nebo obecně? Ale vy stejně neodpovíte. Nemožná blízkost, záleží na těch, co si chtějí být blízko. Když jeden nechce, tak se s tím nic nedá dělat.
Ty filmy jsem neviděla.
08. 11. 2013 | 23:53

Vysedlina napsal(a):

Autor
Pěkný blog, závažný, děkuji.
Tužka,
zdravím, pěkný příspěvek - férový, vždycky povznesete.

Za sebe: každý víme malý kousíček, a s tím se už musíme smířit, k tomu se dopracovat, jak řekl jeden Indián v USA nedávno - usmířit rozdíly, v praxi si dávat pozor na manipulanty všeho druhu, je to jejich doba, jejich pádu, a jediná šance pro ně, jak nevypadnout ze svobody, je respekt k druhému.

wbgarden,
pěkné, moc pěkné

K bohu se dá domudrovat
Co jste vymyslel je důležité jak lipový květ. Každý den trochu, tak jako lžičky medu, kapky slivovice, a kousku oříšku, je to české zlato, česká šifra, co si máme hlídat.
09. 11. 2013 | 06:29

Vysedlina napsal(a):

Předchozí příspěvek
oprava - k bohu se dá domudrcovat...
09. 11. 2013 | 06:37

úhlavně napsal(a):

Ve vesmíru jsou někde dvě žížaly.
09. 11. 2013 | 08:07

šašek z Jihlavy napsal(a):

Pane autore,
uhlobaron a budhista Koláček o tom něco ví, měli byste si srovnat noty a pak nás společně instruovat, jak kvůli gravitaci nepadnout hubou na tlamu. Terazky to zvonkajšku vyzerá, že s námi váš kolega Singer pěkně vyjebal. Kolega Maximus by jistě dodal, že patří k etniku, které to má v pracovní náplni.
Člověk by nevěřil, o čem sní bankéři. Třeba o tom napíše Vieweg.
09. 11. 2013 | 10:11

Pozor napsal(a):

BIS proti terorismu prohlásilo,že hrozí realné nebezpečí od nácků a bolševiků i tady na aktuálně.cz
09. 11. 2013 | 11:58

egg Ei jajco napsal(a):

to Lavinger:

wikifyzici nepíší o Cernobylu,ale o "krizi fyziky".
V každém případě,se mi zdá pokus slepit Cernských 98% s 2% (evidence a neevidence) Henri Cartan lepidlem-sheafem poněkud abstraktní.I když již obrostlé mechem je Henri vejce-dvousložkové lepidlo-dva slavné tzv.AB teorémy o sheafech samotného Henri Cartana.Koneckonců Kepler ke křivosti elips pohybu slunečních planet dospěl kdysi úvahou o pravidelných mnohostěnech jako výchozí představou ,a sheaf-byť abstrakce non plus ultra vyhovuje Eulerově součtu-větě o mnohostěnu.
Tady asi funguje lodní bottom line-waterline:Archimedův zákon,že váhové množství vody vytěsněné je rovno síle nadlehčení při ponoru tělesa.Nevím,ale zda váha je těch 98% nebo ta 2% chybějící v experimentu do 100% evidence.
2% je spíše-"něco" i přeteklo do lodního prostoru při ponoru.
My jsme v labce byli s chybou 5% vždy O.K.-žáci darebáci.Z "dvou obláčků" lorda Kelvina se zrodily teorie relativity a kvantová fyzika,celá moderní fyzika.Stály za povšimnutí ty dva ještě tehdy paradoxy ,byť tehdy ještě jediným fyzikem objevitelem elektronu i RLC obvodu G.G.Thomsonem,po uznání královnou lordem Kelvinem.2 prsty vztyčí na ulici v Rusku od carských dob dodnes ,ti co hledají společníka-i polovičku příspěvku na rozlití butylky vodky spolu.Pokec."V".Victory-vítězství -Victorie-was famous king-woman i.e. queen of England of Kelvin´s time.
09. 11. 2013 | 14:58

pamětník napsal(a):

Autor:
Hospodářky Vám to skutečně uveřejnily?
:O
09. 11. 2013 | 15:14

pamětník napsal(a):

No jo, vlastně je to PR.
http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-61175360-film-gravitace-zavrat-a-nase-samota
09. 11. 2013 | 15:24

******** napsal(a):

Sedláček je o psychologické svobodě,nezatížené mysli,která nemá "přestaráno" a tím dovoluje být průkopníkem.Otázka je v "přetržení pupeční šňůry s minulostí a okolím ",kdy vlastně člověk není svázán něčím,ničím.Uděláš si svoje,novotvar,pouhou originalitu ze sebe sama a nestaráš se o nic více ani o okolí,potom,předtím.Protože tvůrce není řidič auta.Je jeho opak.
Když vyjde mlhovina Andromedy,myslíš,že je to hlavně tím,že jsi nepobral dost pouček,které byly dostupné? Nepřihlédl k dalším známým věcem.Že si tím tvořil z ničeho nic? Znáte návod jak se dostat z labyrintu pomocí niti? Zviditelní kudy jste již šli.Metoda pokusů a omylů se zaručeným výsledkem. Pokud labyrint nemá všechny východy zavřeny na obvodu.Možnosti abstrakce jsou nekonečné.Ovšem i konkrétností je též nekonečno.Není to nakonec i soubojem dvou "Mohutností" nekonečen,jak Cantor kdysi zavedl svá kardinální čísla jako kvantitu velikosti,hustoty nekonečna? A počítá se s nimi i obdobně číslům.Vopěnka by mohl povídat.
09. 11. 2013 | 16:30

e.m. napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,
jistěže vše souvisí se vším a scifi mám moc ráda, :) ale podle mne si ty filmy moc berete...a navíc si jako podněty volíte mainstream, kde se obvykle autorský pohled rozplizne v klišoidních přínosech *zkušeného týmu* a všecko to valí ke kasovnímu úspěchu.
:) začínám mít docela ráda tu nechutnou fotografii Jak se p. Sedláček na vystoupení opil /jako by se to většině lidí nikdy nestalo,že, až na to, že Franta Novák z Hornídolní nikoho nezajímá../, protože na rozdíl od těch mudrovných článků z poslední doby z ní mám dojem autenticity. Z článků asi takovej, jako z psychiatrických hodnocení celebrit panem Cimickým... :(...
Prosím, zkuste mluvit víc za sebe -- začínám být alergická jak na lacino používané *se*, tak na *my*...nemám tucha, co jsme si *my lidstvo mysleli* ... a podle mne Vy také ne...pěknej víkend.
10. 11. 2013 | 11:48

santawizard napsal(a):

Jsem zvědav jak budou ty parlamentární a divadelní interpelace vůbec pokračovat.Nakonec je vždycky mnohem složitější ovládat svoji vzteklinu atd. než svoje cigarety atd.
10. 11. 2013 | 12:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy