Dva světy aneb O vědě a životě

20. 07. 2009 | 19:20
Přečteno 12719 krát
Vědecky porozumět lze jen něčemu statickému, nespontánnímu, předvídatelnému, tedy ne-životnému. To je cena, kterou vědci musí být ochotni zaplatit za exaktnost. Cenou za vědeckou přesnost a eleganci je život, který vědě uniká. Odměnu představuje svět logiky a abstrakcí, které ve svém vlastním světě fungují. Mohou být elegantní a mohou do sebe zapadat. Mohou však být i na hony vzdálené světu živých.

Druhý je svět, ve kterém věda mlčí. Nejlépe to vystihuje poslední věta Wittgensteinova monumentálního Traktátu, která se rovněž stává vyvrcholením celého jeho díla: "O čem nemůžeme mluvit, o tom musíme mlčet." Řadu oblastí života (snad nejdůležitějších) musí věda (je-li poctivá) přejít mlčením, ačkoli se jedná právě o ty nejzajímavější, a tedy ty, o kterých mluvit chceme.

Na myšlenku mlčení navazuje další velký filozof Martin Buber: "Jsou okamžiky hlubokého mlčení, v nichž zříme světový řád - jako přítomnost. Tehdy slyšíme - ve vzletu - tón, jehož nejasným notovým obrazem je uspořádaný svět. Tyto okamžiky jsou nesmrtelné a zároveň nejpomíjivější: nelze si z nich uchovat žádný obsah, ale jejich síla vchází do stvoření a poznání člověka, paprsky jejich síly pronikají do uspořádaného světa a znovu jej roztavují."

Kdy by člověk nemohl žít

Buber zároveň nabídl snad nejlepší popis světa živých ve své knize Já a Ty.

Vztah Já - Ono funguje na principu kalkulace, analýzy a racionality. Vztah Já - Ono je vztahem pro nějaký jiný cíl než vztah sám, vztah znamená v tomto procesu pouze prostředek. Vztahy Já - Ono lze vědecky analyzovat.

Naopak vztah Já - Ty se od všeho odlišuje, je to čistý vztah pro vztah samotný, který nemá žádnou jinou hodnotu či cíl než vztah sám. Nenajdeme zde místo pro kalkulaci, vztah Já - Ty probíhá vždy jen v bezprostřední přítomnosti a nelze jej analyzovat. Mezi "Já" a "Ty" není žádná soustava pojmů, žádné předchozí vědění a žádná představivost. Mezi "Já" a "Ty" není žádný účel, žádná chtivost a žádné předjímání, každý prostředek je překážkou. Jenom tam, kde se všechny prostředky hroutí, dochází k setkání.

Buber popisuje chování, které přímo odporuje ekonomickému chování, jež připouští (a předvídá) pouze ve světě Já - Ono.

Immanuel Kant v jednom ze svých morálních imperativů zakazuje druhého používat jako prostředek k dosažení cíle. Kant tedy mezi lidmi zakazuje ekonomický vztah Já - Ono.

Buber se staví (k homo oeconomicus) milostivěji a jednání Já - Ono připouští. Dokonce postuluje, že není možné žít pouze ve světě čistého vztahu Já - Ty, v čisté přítomnosti: "Nelze žít pouze v přítomnosti: strávila by nás, kdyby nebylo možno postarat se o to, aby byla rychle a důkladně překonána. A ve vší vážnosti pravdy poslyš: kdyby neexistovalo Ono, nemohl by člověk žít. Ale ten, kdo žije pouze s ním, není člověkem."

Skutečný prožitek života a lidskosti umožňuje pouze čirá přítomnost, věda je pak možná pouze v minulosti, kdy prožitek "utvrdl", byl racionálně zařazen do kategorie a je tedy analyzovatelný.

Emoce můžeme vědecky zkoumat, až když se přestanou chovat jako emoce. Tedy když přítomný prožitek tvrdne v minulost.

Tma

Existuje komunikace mezi živým světem a trpným světem vědy? Ano i ne: podstatě skutečného světa vědecky nikdy neporozumíme. Umíme jej pouze pozorovat v jeho ztvrdlých podobách. Ekonomie tedy zůstane navždy odkázána na ontologii ex post.

Zároveň ani přítomná realita živého světa není uchopitelná. Nejsme schopni nahlédnout jej z vědecké perspektivy logiky vztahů. Zde panuje vědecká Tma, zde by měla věda mlčet.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Svoboda napsal(a):

Dobry den,
doporucuji vam precist si prvnich par kapitol Ludwig von Mises: "Lidske jednani".
Jeho uvaha o vede, filozofii a ekonomii je ponekud ucelenejsi a logictejsi.

Veda neni o zadne utvrdle minulosti. O te je historie a historie je vedecka do urovne sbirani a trideni faktu, pak nastupuje interpretace (ktra neni jednoznacna, nebot faktum prirazuje ruznou vyznamnost).
Z toho duvodu je ekonomie jako ex post (jako kazda jina veda) mylnym predpokladem. Diky interpretacim totiz dochazi k chybam. Vypovidajici schopnost vedy je VZDY v predikcich. Veda neschopna predikce neni veda, ale pouha interpretace minulosti.

Veda ma samozrejme sva omezeni, nebot jsou "konecne danosti", ktere nemuze zodpovedet, to ji vsak nedela nejak menecennou zvlaste v porovnani s instinktivnim ci citovym vnimanim sveta. Je vsak nutne vedet kde ty hranice jsou.
20. 07. 2009 | 20:17

honous napsal(a):

Bezmocnost cítíme,když se máme rozhodovat mezi více alternativami,které věda vytvoří.Tam by v dlouhém čase nemělo být víceznačnosti,ale přesto vždy bylo:teorie vlnová vs.korpuskulární apod.Ale nemůžeme od vědy očekávat "stroj",ze kterého vypadávají pravdy mechanickou rychlostí.Ale mnohokrát,zvláště když někdo poctivě zabral a neutopil se v detailech,nepřišel o zbytek fantazie-takový vědec i něco nám po sobě zanechal.I když to nebylo věčné a stoprocentní.Praktik nemůže být vždy vědcem a naopak,ale mohou se i shodnout v lecčems,nechybí-li dobrá vůle,nejde -li o primitiva a učeného hlupáka.
20. 07. 2009 | 20:31

Pepa Řepa napsal(a):

Krásný článek.
Vy a pak paní Brixi jste schopni překročit hranice svého oboru, vypravit se do království abstrakce, imaginace, tušení.

Geniální muzikant nebo malíř, řeknou o světě mnohem víc, než geniální vědec.

Jen pár geniů-mezi které Buber patří-zaslechne ve vzletu tón. Někteří se dostanou i tam, kde už nejde o vztah Já-Ty, ale Já a ON. Ten s velkým O.

Málokterý vědec vůbec vzlétne, pachtí se u země, i když sedí v raketě.

Hned jsem sáhnul po té malé knížečce Martina Bubera. Mám jí od dvaceti, je celá upatlaná.

Nevím, proč mi pořád v hlavě zní věta z jiného soudku.
Nahlédneme do jeho tajemství
když o ně nestojíme
a shlédneme jen vnějšek,
když se pídíme.
20. 07. 2009 | 20:45

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Prominte, ale mne pripada, ze rikate takova obehrana a jalova "moudra".

"Cenou za vědeckou přesnost a eleganci je život, který vědě uniká."

Jak to myslite? jak moc jste studoval biologii, zvlaste tu molekularni?
Vite, co vsechno se o zivych soustavach vi?

..
20. 07. 2009 | 20:48

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší
nechci Vám podkuřovat, ale vy tu vzácnou vědeckou schopnost odrazit se od země zrovna máte.
Občas poposkočíte jako první aviatik.I když Antoine de Saint-Exupéry asi nejste.

Větší poklonu vyseknou nedovedu, jen neskákejte pořád doleva.

Řek bych ale, že článek je o něčem jiném, než o hemžících se molekulách. Neřekl bych, že to jsou jalová moudra.

Abych nebyl zase tak moc servilní, tak bych řek, že občas jste mimo reálný tep života.
Mějte se.
20. 07. 2009 | 21:03

shipper napsal(a):

vaclavhorejsi
Promiňte a co se ví o vědomí?
20. 07. 2009 | 21:06

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Prominte, ale opravdu si nemyslim, ze je moudre pronaset nejake hlubokomyslne uvahy o tom, na co veda nestaci, nejsa vedcem.
Je to podobne, jako kdyz treba nejaky absolvent kursu vedeckeho atheismu pronasi zasvecene soudy o limitacich nabozenstvi.

Za pochvalu v prvni vete dekuji :-).

Ktereho vedce byste coby znalec za cosi jako Saint Exuperyho oznacil?

..
20. 07. 2009 | 21:10

vaclavhorejsi napsal(a):

shipper:

"Promiňte a co se ví o vědomí?"

Moc malo...

..
20. 07. 2009 | 21:11

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
protože znám pouze dva velikány ze světa vědy, Vás a Alberta Einsteina, tak bych si-s dovolením- vybral toho druhého.

Jeho duch se asi zatoulal do mezihvězdného prostoru.

Co myslíte,je moudré pronášet nejake hlubokomyslne uvahy o politice, nejsa politikem nebo třeba gastronomii nejsa kuchařem, či hudbě nejsa muzikantem?
20. 07. 2009 | 21:17

Baba napsal(a):

Vy byste snad chtěl emoce prožívat a současně si je uvědomovat? Co byste z nich pak měl?
20. 07. 2009 | 21:33

Jos napsal(a):

"Vědecky porozumět lze jen něčemu statickému, nespontánnímu, předvídatelnému, tedy ne-životnému." Těžko bych hledal něco méně výstižného a více chybného o vědě. Autore, vy jste ekonom a o vědě víte málo. Spíše nic. Tak si třeba přečtěte něco o vývoji myšlení, třeba v kvantové mechanice před 50-100 lety. To si užijete. O tom se vám v ekonomii ani nezdá.
20. 07. 2009 | 21:44

Jan napsal(a):

Tento clanek me prijdeuz opravdu trochu mimo. Kolega Sedlacek by mel mezi sve spolustolovniku u piva prizvat i nejake vedce, ne jen teology a "ekonomy", snad by v nem zustal i nejaky pojem o tom, co je veda. Veda neni staticka, mozna tak autorovi pripada, ale to jeste nemusi byt pravda. Naopak, veda je ziva, pulsuje svym vnitrnim zivotem (a ted si prosim neplette vedu a dnesni spor o akademii ved CR)... tedy mel bych rikat Veda.

Radeji zustante u "odvaznych"ekonomickych ideii a nemejte tolik sebeduvery na Bubera a opravdovou vedu (coz ekonomie ve vasem pojeti opravdu, ale opravdu neni).
20. 07. 2009 | 21:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Sedláčku, zjevně o vědě víte moc málo, abyste byl schopen o ní napsat něco rozumného, bohužel jste však přesvědčen o opaku, a proto logicky jste napsal nesmyslnou slátaninu.
Na druhé straně ve skutečnosti smysl Vašeho blogu může být docela vychytralý. Nepochází nápad redukce financování Akademie věd z Vaší hlavy?
20. 07. 2009 | 22:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pepa Řepa:
"protože znám pouze dva velikány ze světa vědy, Vás a Alberta Einsteina" To je málo, Pepíku, žalostně málo.
20. 07. 2009 | 22:05

Kritik napsal(a):

Děkuji za nádherný článek. Takový je na tomto webu málo.

Připomínka židovského filozofa Martina Bubera: - Já a Ty - to by si měl přečíst každý. Taková útlá knížečka, to přeci nikoho nezdrží. A možná i ubude zahořklých a nenávistných výlevů ateistů, či spíše rádobyateistů, neboť těch skutečných pravověrných ateistů je nejvýš 5 %. A možná i ubude blábolů o tom, že svět je jen to, co lze posoudit vědecky. Vědecky lze pouze měřit (či jinak ohmatávat pomocí důmyslných pomůcek) a přemýšlet na základě zjištěných výsledků. Lze také z výsledků provádět extrapolace a tak vytvořit teorie a hypotézy. Vše musí být vzájemně sladěno, musí být vše exaktní a dokazováno tak, aby jiným, přesvědčivějším důkazem šlo předešlé tvrzení vyvrátit. Ale už cit, pocit, radost, lásku, zlost, potěšení z hudby, z krásného vztahu ... nelze měřit ani vědecky prokázat. A lze dále pokračovat...

Svět vědy je jen nepatrná část našeho bytí. Dá se říci, že je jen jeho vnějším projevem. Ta větší část bytí je úplně jinde.
20. 07. 2009 | 22:11

Jan napsal(a):

Kritik: A co namitnete proti tomu, reknu-li, ze city jsou jen chemicke procesy? Proste jen nedostatek/nadbytek neceho ve Vasem tele, jako treba hlad. Jak se k tomuto postavite?

Co je podle Vas "byti", za ktere se schovavate? Pokud nazyvate kriticky racionalismus blabolem, pak mohu uplne stejne rici, ze Vase pojeti sveta je blabol uplne stejny. Navic vy pouzivate jazyk, jehoz obsahova stranka je zalozena na logice, ne nutne formalni a binarni, takze byste nemel "krast"vyrazivo druhe strany a vyjadrovat Vas nazor ponekud "nevedecky", tj. nejakou barevnou kompozici, zvuky apod.

Mimochodem, mozna je Buberovo dilko utle, ale to neznamena, ze je ho schopen cist a pochopit kazdy, pozor na to!
20. 07. 2009 | 22:20

Black napsal(a):

Sníme tak dlouho, dokud nepocítíme potřebu mít ze svého snění nějaký užitek. V pasti rozumu "živou básnickou přítomnost -chtě nechtě redukujeme- na soustavu různých minulostí, z nichž některé "vědecky testujeme" jako modely možné budoucnosti...
20. 07. 2009 | 22:31

Kritik napsal(a):

Jan

Slova - logos - jsou používána proto, abychom se dorozumněli. Slova sama o sobě nejsou stranická, jak se mylně domníváte. Ovšem uznávám, že pod stejným slovním pojmem můžeme chápat každý něco jiného. Je to nejenom záležitost subjektivního vnímání mezi námi dvěma, ale i historicky se obsah formálně stejných pojmů měnil.

Dále:
Pokud jste jen hříčkou chemických reakcí, asi se s vámi nedá nic dělat. Pokud ne, zkuste si najít například něco o vztahu vědy a spirituality. Pěkné pořady najdete jako mp3 na ČR Plzeň (Na křesťanské vlně Plzně), nebo vyhledejte Trans World Radio či http://www.reformace.cz a vyberte si audio, které vás zajímá. Je to rychlé, lze poslouchat v autě či tramvaji a budou k vám hovořit opravdové kapacity v oboru.
20. 07. 2009 | 22:42

bůvol napsal(a):

Dobrej článek i diskuse je vidět, že volové, který se vždycky jenom snažej shodit autora k tomu nemaj co říct. Mylim, že k popisu lidských zážitků má z věd nejblíž psychologie (právě proto je z věd asi nejmíň exaktní). Jinak se vědě nedá upřít to, že zásadním způsobem změnila svět a zrychlila dějiny takže něco na ní asi bude.
20. 07. 2009 | 22:50

filip@pisecko.cz napsal(a):

Otázka by se v podstatě dala shrnou následovně: Je věda vševysvětlující nebo je to jenom jeden z pohledů na svět?
20. 07. 2009 | 23:02

Jan napsal(a):

Kritik: Prvni odstavec: Slova. Pod tim si predtavime mozna kazdy neco jineho ale nase predstava ma spolecny zaklad. Neco konkretniho. Logos, preklad. Jsou. Sloveso, ma vyznam... takhle presne pouzivate slova, obsahove, radite je za sebe, aby dala smysl, ne aby vzbudila pocit, neco konkretniho rekla. Nejaky vyrok, o kterem se muzeme bavit, urcovat jeho pravdivostni hodnotu (mozna fuzzy, mozna subjektivni). Proc se k tomuto snizujete? Proc nezustanete jen na poli "ne-vedeckeho" pojeti zivota kolem nas?

Druhy odstavec: Toto ukazuje ten zasadni rozdil. Ja si jsem ochotny pripustit sebe jako souhrn chemickych reakci, avsak tim nutne nerikam, ze odmitam jakoukoli spiritualitu. Nekdo nerozumi, jak funguje motor automobilu a tudiz je to pro nej spiritualni. ba co vice, mnozi maji tendeci ty, co jsou toto schopni redukovat na nejaky mechanicky system, odsuzovat a prohlasovat za kacire, trestat je, smat se jim a povazovat je za blazny. Proste vse to, cemu nerozumim, schovat za nejake tabuizovane slovo a jeho pochopeni striktne odmitat. To, ze verim, ze urcita cast sveta se da efektivne popsat pomoci kvantove mechaniky jeste nerika, ze KM zboztuji. Naopak, ptam se, co je za, popr. kolem, ni. Tento proces ptani se vidim jako zivot. Veda neni neziva, poznavat biologicke procesy, popisovat je, podstupovat nekonecny proces poznani, a ptat se dale je zivot, ne jen pit alkohol, modlit se a kopulovat.

Proc krestanstvi a ne primo judaismus, ze ktereho krestanstvi jako sekta vzniklo, nebo novejsi verze - Islam, kdyz Buh je jen jeden a ten samy?

Ja nechci napadat Vasi viru v Boha (at pod tim chapete Cokoli)... nejak se Vas tim dotknout...
20. 07. 2009 | 23:05

Jan napsal(a):

To buvol: A proc je vubec dulezite popisovat lidsky zazitek? Jakou cenu ma lidsky zazitek pro svet kolem Vas krome Vas samotneho? Clovekocentricke chapani sveta, kdy Vas, ci muj, zazitek je neco extra je tu jen proto, aby Vam dal pocit, ze nejste zrnko prachu, uplne nic... podivejte se nad sebe vecer na oblohu a trochu se zamyslete. Jste(jsme) Nic, a k tomu nepotrebuji popisovat svuj zazitek.
20. 07. 2009 | 23:08

AK napsal(a):

Pan Sedlacek dost neuveritelne placa pate pres devate. Zapomnel tam jeste ze sve knizecky "Citat na kazdy den" pridat neco od Masaryka a Gandhiho, aby byl blabol presvedcivejsi. Jenze: plkani pane Sedlackova dost dobre popisuje postupy ekonomicke vedy, o ktere se zcela pred nedavnem Naim dosti pohrdlive vyjadril. Prave kvuli postupum, ktere nam nas predni tak pekne demonstruje.
20. 07. 2009 | 23:12

george napsal(a):

To autor: Vědecky (i lidsky)vzato, tady jste se hodně seknul a Pepa Řepa (což je mi líto) taky. Kamarád (nebo literatura a další VŠ) vědec by se hodil. Tak za 10 let usilovného studia ...tohle byste přepsal (to jsou ta negativa specializace)
Sem tam něco zpracovávám zde:
http://amicuswebsite.blogsp...
P.S. a hodně po malých částech (život i svět je náročný složitý na znalosti řady oborů)
20. 07. 2009 | 23:14

Bůvol napsal(a):

Protoze lidsky zážitky jsou do určitý míry stejný u všech lidí. Myslim, že Jung by to nazval kolektivní nevědomí.
20. 07. 2009 | 23:17

Bůvol napsal(a):

To Jan: navíc je to naše mysl, která popisuje okolní svět, kde máme jistotu, že je právě takový, jak ho vnímeme?
20. 07. 2009 | 23:20

Bůvol napsal(a):

To Jan: "Jsme nic" - to mi nepřijde moc vědecký, to je spíš budhismus
20. 07. 2009 | 23:24

Tesa napsal(a):

No vida, sešlo se zde několik estétů, pro které platí, že Vědecky porozumět lze jen něčemu statickému, nespontánnímu, předvídatelnému, tedy ne-životnému. Vopravdu kocourkov plný hloupých lidí.
20. 07. 2009 | 23:34

Bůvol napsal(a):

To Jan: takže Vaše pozice je jaká? že exaktní vědou se dá "všechno" vysvětlit?
20. 07. 2009 | 23:38

Carlos V. napsal(a):

Nektere vedy vyvijeji dokonale teorie, vytvareji cim dal dokonalejsi modely, snazice se tyto modely uzavrit tak, aby byly jednoznacne a nevyvratitelne.

Co na tom, ze to, co modely popisuji, neexistuje.

A tak mame filozofy, teology a jine ruzne humanistni -ology.

Nemaji sanci. Co chteji popsat, bud vubec neexistuje, anebo je tak promenlive a zavisici na nespoctu vlivu, ze nepopsatelne.
20. 07. 2009 | 23:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kritik:
" jen hříčkou chemických reakcí" Zjevně o chemických, v tomto případě biochemických reakcích víte velmi málo. Vaše víra, že existuje život mimo tyto reakce, je jenom Vaším a Vám podobných lidí názorem. Neměl byste ho však vnucovat jiným na počkání, přinejmenším to není slušné.
20. 07. 2009 | 23:56

Karel Mueller napsal(a):

Pane Sedláček,
filosofovat lze třeba i o nesmrtelnosti chrousta.

Asi mi trochu uniklo, co vlastně říkáte, ale nenalezl jsem to nejpodstatnější: Co vlastně věda je. Věda nám vytvářuje hypotézy zahrnující a zobecňující dosavadní poznatky, které mě měly být použitelné pro předvídaní určitých jevů. A především má svoji metodiku a jasně definované požadaky verifikace teorie.

Jinak jste za hranicemi vědy, oblsti spekulace nebo přímo fantazie, které mohou být správné či nesprávné. Kdy věda mlčí? Kdy se setkává s jevy, nad jejichž vysvětlení sice vědci spekulují, ale čestně přiznávají, že to je jen spekulace. To znamená, že to nelze vědecky verifikoat.

Může to být a také velmi často je daleko příjemnější, zajímavější a úchvatnější než skutečná věda. Zejména když se nemusíte prokousávat vrcholnou matematikou.

Vědec to smí dělat, tím spíš to smí dělát "nevědec". Ale musí čestně přiznat, že je to jen spekulace. Pak je vše v pořádku.
21. 07. 2009 | 00:13

kolemjdoucí napsal(a):

Bůvol:

Co myslíte tím "vysvětlit"? Mohl byste přispět příkladem nějakého pro vás uspokojivého "vysvětlení", které nevyprodukovala exaktní věda?
21. 07. 2009 | 00:19

scientist napsal(a):

Jan Svoboda
"Vypovidajici schopnost vedy je VZDY v redikcich. Veda neschopna predikce neni veda, ale pouha interpretace minulosti."

(1)věda se nedefinuje prediktivní potencí ale tím, že to je soubor specifických činností (jejichž fragmenty se provozují i mimo vědu) jež ve svém celku jsou chápány jako činosti vědecké. Za 500 let můžou být za vědeckou činnost považovány i jiné principy sbírání a třídění informací než dnes. A je to dost pravděpodobné.

(2)úloha vědy spočívá v porozumění světu kolem nás, nikoliv v utilitárním ovládání (budoucnosti). Tím redukujete úlohu vědy na jedinou a ke všemu pochybnou dimenzi.

Řekněte, proč třeba historie nemůže být vědou? Jenom proto, že z ní neplyne přímý užitek z ovládání budoucnosti? Pro vás je např. kultivace porozumění minulosti (a tím tedy nepřímo i přítomnosti) málý přínos? Čím se to měří?
21. 07. 2009 | 00:39

Pepa Řepa napsal(a):

To george
taky si myslíte, že je třeba láska JENOM chemický proces?
21. 07. 2009 | 06:10

Baba napsal(a):

Taky.
21. 07. 2009 | 07:29

Pepa Řepa napsal(a):

Hmm.
Pak už tedy nezbývá nic jiného, než dát si ráno decku "Somy" a The Brave New World je tady.
21. 07. 2009 | 08:18

Béda napsal(a):

Filosofující ekonom pan Sedláček se nám na základě myšlenek idealistů pokusil dokázat, že ekonomie, kterou přednáší není vědou ale spíše vírou, protože nedokáže postihnout a předvídat tržní realitu.

Přitom ekonomické vztahy, které chce postihnout jsou jedním z mnoha umělých konstruktů specifickým pro lidskou společnost stejně jako pokusy vtěsnat tento konstrukt do uniformní košilky. Prostě dítě, které jeho tvůrci vypustili z kolébky se najednou chová zcela nepředvídatelně, mnohdy neracionálně, nelogicky až sebevražedně. To, že nedokážeme něco dnes postihnout, resp. správně předvídat, neznamená notně, že to nebudeme umět v budoucnu, že se nepoučíme, tak jako jsme se (ne)poučili již mnohokrát předtím.
Dokonce ani není jisté, že ten ekonomický konstrukt, který zde dnes máme jako převládající je ten správný, a že jej v budoucnu nenahradí něco jiného.

Pokud jde o postihování "nepostižitelného", kupř. lidského cítění, vědomí...
Tím se na základě studia anatomie, funkcí lidských orgánů - především mozku, pokusů a zkušeností zaobírá celá řada vědních disciplín a vědců, výsledky jejichž bádání pak v praxi užívají psychologové, psychiatři... To, že frustrovaný člověk nedokáže přesně analyzovat své osobní duševní pochody, neznamená, že to nemůže dokázat analyzovat odborník - člověk zkoumající tyto jevy z odstupu, třeba jeho lékař.

Věda je neuzavřená disciplina, která pracuje s hypotézama, které soustavně a donekonečna ověřuje a potvrzuje pokusy. Na základě potvrzení těchto hypotéz pak vyvozuje určité obecně platné závěry. Tímto způsobem buduje vzájemně provázaný systém vědeckých poznatků lidského poznání. Věda nikdy není prosta pochybností.

V případě, kdy se prokáže, že hypotéza byla mylná, následuje testování jiné hypotézy. Ve vědě platí: dvakrát, stokrát, tisíckrát ... měř a pouze jednou řež, to jest vyřkni definitivní soud potvrzující obecně platnou hypotézu. Tak je tomu při vývoji léků, letadel, zkoumání původu nemocí...

A jak to funguje v ekonomii? Významný ekonom (Mises, Keynes, Hayek...) vyřkne hypotézu resp. teorii), podle které se přizpůsobí ekonomické vztahy. Tyto pak v praxi testují platnost a správnost teorie. Největším problémem ekonomie prozatím jsou cyklické krize tržního hospodářství. Ani Hayek, ani Keynes, ani nikdo jiný, ač se oto setsakra snažili,doposud nedokázal přijít s teorií, která by dokázala eliminovat ničivé dopady hlubokých cyklických krizí tržního modelu na lidskou společnost - na takové jevy jako je nezaměstnanost, sociální napětí, což za jistých okolností vede až k regionálním, resp. světovým válkám.
21. 07. 2009 | 08:18

honous napsal(a):

to Karel Mueller and Beda:jste téhož,ne tak už špatného názoru.Beda ponekud přehání úlohu vnějšího pozorovatele, a poněkud zaměňuje obraz vědy skutečné obrazem-ideálem-jakým by poctivá věda nebo schopný lékař v principu i měli býti.Dnešní Sedláček je o tom,že tomu tak vždy není.Ano:dát si "práci" i s verifikací!!! Nepustit fantasmagorie Béďou jmenovaných velikánů do života a příliš daleko!!Ale nechat je se vymluvit,vypsat si ruku.Proč ne? Bojíme se rozdílů?
21. 07. 2009 | 09:20

Blbec napsal(a):

Jestli je Sedláček takový ekonom jako vědec, tak nám pomáhej pánbu. Soudě podle výsledků NERVu, pak asi to tak nějak bude. Kdybys, Sedláčku, mlčel, stal by ses moudrým; takhle jsi jen za vola.
21. 07. 2009 | 09:21

entp napsal(a):

Ateismus a víra mají tutéž podstatu: tou je nějaký systém axiomů (tvrzení, které se nedokazují). Důsledkem je dogmatizmus, který z mnoha komentářů jen čiší.
Kritické myšlení (racioanlizmus) by nemělo být skeptickým pohledem na vše, co se vymyká logickým důkazům a opakovatelným výsledkům experimentů, ale poctivé přiznávání souboru axiomů, na kterých je každé tvrzení postaveno.
Filozofie by se měla zabývat právě bořením starých a hledáním nových - obecnějších axiomů.
Aby si věda zasloužila velké "V", musí splnit dvě podmínky: morálku a pokoru. Dle mého názoru dnes ani jedno nemá (vím paušalizuji a omlouvám se všem, kteří "objevují" s ohněm v srdci).
PS: Pauwels s Bergierem v Jitru kouzelníků napsali už před mnoha desítkami let, že věda je spiknutí :-)
21. 07. 2009 | 09:38

Frante napsal(a):

Autor:
Existují přímo vědní obory zabývající se programově životem: biologie, biofyzika, medicína, psychologie, psychiatrie. Zvláště tu poslední bych vám vřele doporučil k vašemu zájmu.
21. 07. 2009 | 09:42

hh napsal(a):

disertace neprosla, tak se ted mstime vede alespon na blogu?
21. 07. 2009 | 10:39

Antislav napsal(a):

2 V. Horejsi:

Prominte, ale zda se mi, ze kazete vodu, kdyz rikate:

"Prominte, ale opravdu si nemyslim, ze je moudre pronaset nejake hlubokomyslne uvahy o tom, na co veda nestaci, nejsa vedcem.
Je to podobne, jako kdyz treba nejaky absolvent kursu vedeckeho atheismu pronasi zasvecene soudy o limitacich nabozenstvi."

Pod Vasimi geo-strategicko etnografickymi bloky byla taky velika svanda. A nejste zrovna kapacita v otazkach etnografickych srovnavacich studii, ze? Proc Vam tak vadi,ze se p. Sedlacek otrel o vedu, jen proto, ze neni biolog? Neco osobniho?
21. 07. 2009 | 10:39

jepice napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
....opravdu si nemyslim, ze je moudre pronaset nejake hlubokomyslne uvahy o tom, na co veda nestaci, nejsa vedcem.
Nejsa umělcem, mnohý vědec hlubokomyslně soudí, že umění nestačí na popis procesů v živočišné buňce. A má kupodivu pravdu. Proč se naopak čertí, když se nevědec dopustí úvahy o limitech vědy?
21. 07. 2009 | 10:41

JC napsal(a):

Frante,
Kdyby to bylo tak jednoduché jak píšete,psychologové a psychiatři by snadno za pomocí pilulek dokázali odradit člověka od porušení jednoho z nejsilnějších přírodních zákonů a to od pudu sebezáchovy.
Každoroční počet sebevražd tomu jaksi neodpovídá...jak je to z vědeckého hlediska možné ?
21. 07. 2009 | 10:42

Meňo napsal(a):

Zdravím pana autora - opět cenný příspěvek.
Já bych jen dodal, že dnes je úkolem vědy a techniky nejen ptát se, "na co už můžeme dosáhnout", ale zejména "ZDA TO SMÍME učinit"!
Různými pokusy na živých organismech včetně nás samotných jsme dosáhli rozličných met technologického pokroku, avšak nepohnuli jsme se blíž k moudrosti, kterou nám připomínají staří mudrci Mojžíšem a Biblí počínaje...
Zdraví M.
21. 07. 2009 | 10:45

jepice napsal(a):

Tak to vidíte, pane Hořejší. Jakpak věda vysvětlí přenos myšlenky /i když myšlenku samou jistě posoudíte jako zhovadilou/?:)
21. 07. 2009 | 10:45

Jejda napsal(a):

Jó Věda a život, to byl časopis!
(možná ještě je)
Vědu představovali jednak články populární, druhak články zcela blábolivé, marxistická ekonomie apod. však víte.
Život reprezentovala oplavkovaná krasavice na obálce, jediném to místě časopisu vzvedeném v barvě.
21. 07. 2009 | 11:18

Antislav napsal(a):

2 Jejda

a co teprve Zena a Zivot.
21. 07. 2009 | 11:23

Béda napsal(a):

Jejda,

pan Sedláček by do vašeho časopisu Věda a život mohl psát, zdá se, blábolivé úvodníky.
21. 07. 2009 | 11:25

Béda napsal(a):

JC,

důvody sebevrahů bývají pohříchu různé:
- nejčastěji jsou to důvody materiální povahy, kupř. neschopnost splácet, resp. vyvázat se z dluhové pasti, ztráta zaměstnání, ztráta střechy nad hlavou, gambling, ztráta schopnosti zabezpečit potřeby rodiny...
- jindy to jsou důvody zdravotní povahy, kupř. nevyléčitelá nemoc doprovázená bolestmi, které se nedají vydržet, anebo psychická nemoc, významná psychická frustrace - rozvod, rozchod s partnerem...
- pak jsou to psychosociální důvody typu manifestace odporu vůči poměrům...

Některé z těchto důvodů se prolínají, nastává jejich souběh...
21. 07. 2009 | 11:33

JC napsal(a):

Béda,
No...dobrý, vysvětli jste mi důvody.
Zbývá vysvětlit, proč antilopa v Africe, pokud nemá dostatek pastvy nebo vody, nebo jí predátor sežere mládě, eventuáně smrtelně onemocní, neskočí z mostu.
21. 07. 2009 | 11:39

Béda napsal(a):

JC,

to vám vysvětlím hned poté, co mi vy vysvětlíte rozdíl mezi člověkem a zvířetem.
21. 07. 2009 | 12:00

Carlos V. napsal(a):

to JC : V Africe, obzcejne, kde jsou antilopy, nejsou mosty
21. 07. 2009 | 12:15

JanE napsal(a):

Věda vs. umění. Jedná to čirý antagonismus?
Jistě ne. Připomeňme je nekonečný spor o tom, zda šachy v podání těch nejlepších velmistrů jsou vědou nebo uměním (či dokonce sportem).
Věda i umění jsou výsledkem obdaření menší části jedinců naprůměrným intelektem v té, které oblasti. Tyto oblasti se mohou vzájemně překrývat anebo může u jedince dojít k úplné disjunkci. Tak se někdo stává ryzím umělcem či třeba zavilým vědcem.
Ne nadarmo se traduje, byť přehnaně, že od geniality nebývá daleko k debilitě.
Skutečně potom řadě takovýmto mimořádným lidem utíká ten "opravdový život" (stanovený těmi průměrnými) mezi prsty.
Zcela jedno, jde-li o vědce či umělce.
21. 07. 2009 | 13:05

Pepa Řepa napsal(a):

Měl jsem dojem, že článek není o vědě či přežití AV (kde nemá blb jako já co pohledávat), ale o tom, že se na té úzké lávce- kde se kdysi potkali Rozum a Štěstí- občas potká Věda se Životem nebo Racio s imaginací a ne vždy to je v souladu.

Že to jsou dva rozdílné světy, které by se měly doplňovat.Jeden nepostihne to, co dokáže druhý.

Ihned jsem byl veleknězi vědy-se skromností jim vlastní- vykázán s tím,že na lávku spojující tyto dva světy může pouze vědec.
Blbe zmiz.

Na výstavu Kupky by měli mít povolen vstup zřejmě jen malíři. A to jen malíři abstraktní.

Dobrá, zmizel jsem.
Teď jsem juknul znova.
Řeší se tady, proč antilopa neskočí z mostu tam, kde most není.

Děkuji, páni vědátoři, za obohacení.
21. 07. 2009 | 13:13

JC napsal(a):

Béda,
Tak především co se odolnosti vůči stresu je na tom antilopa ve srovnání s pánem tvorstva o poznání lépe.Otázka pro nick Frante zněla, proč s tím všemocná věda něco neudělá ?
21. 07. 2009 | 13:47

Béda napsal(a):

JC,

myslíte, že je antilopa myslící anebo pudově jednající tvor? Co když antilopa (jako vámi vybraná představitelka zvířecí říše) není schopna citové frustrace a jednání v afektu cíleně orožující vlastní život, nemůže být gamblerkou, nemůže se zadlužit, neuvažuje o eutanázii, protože takovýchto rozumových, resp. psychických a jiných činností ani není schopna?
21. 07. 2009 | 14:03

JC napsal(a):

Beda,
Víte co ? Dál s vámi tuto vaši hru nehraji.
Pokud se vrátím na začátek tak nick "Frante" odkázal autora aby se začal zajímat o psychologii a psychiatrii/snad z důvodů aby si vyřešil autor vyřešil nějaký psychický problém ?/Nato jsem napsal frantemu co jsem napsal a vy se vytasíte s příčinami sebevražd.
Je to tak jak píše Pepa Řepa a janE. Je to o dvou světech o materiálním a duchovním.
21. 07. 2009 | 14:23

vojnov napsal(a):

Beda, JC: s antilopou a sebevraždami je to relativně jednoduché... jednak ani člověk při ztrátě bližního a/nebo získání nevyléčitelné choroby neskáče z mostu. Reakce sebevraždou na nepříznivé okolnosti je v našem kulturním okruhu považované za nemístné (v některých, třeba Japonsku, nikoliv). Čili obecný příčinný vztah "nepříznivé okolnosti -> sebevražda" zde předložený JC lze považovat za chybnou hypotézu.

Béda: zvíře je vše, co není člověk. člověk je vše, o čem se lidé dohodnou, že je člověk (třeba černoši a indiáni ne tak nedávno nebyli). Rozdílů je celá řada, neschopnost "duševních" pochodů to určitě není (snící psy určitě znáte, ptáci se musí učit dělat hnízda a tuleni plavat; už Darwin popisoval altruistické jednání u paviánů).

JC: sebevražda antilopy pokud vím nebyla pozorována, což není nutně důkaz toho, že k ní nedochází. I když se třeba projeví tím, že jí sežere lev (hyena... ). Jedná se tedy o problém černé labutě.

Autor: věda toho o životě ví možná víc, než by se vám líbilo.
21. 07. 2009 | 14:52

JC napsal(a):

vojnov,
Vidím, že jste to vzal od podlahy a vědecky :-))
No dobrá no.
21. 07. 2009 | 14:59

Béda napsal(a):

vojnov,

http://aplikace.mvcr.cz/arc...

Charakteristika člověka nezávisí na žádné dohodě ale na druhovém zatřídění podle charakteristických společných znaků, kupř. společné biologické danosti (způsob pohybu - chůze let, plazení, plavání, obživy, dýchání, počet a stavba končetin, prstů, resp. křídel, ploutví, stavba těla, stavba mozku a CNS atd., atd..)
21. 07. 2009 | 15:52

Český Honza napsal(a):

O tom Onu mnozí psali a píšou: Freud mu říkal Es nebo das Ding, Věc, a tvrdil, že "Kde bylo Ono, má být Já." Francouzský psychoanalytic Jacques Lacan mu říkal objet petit a, "objekt malé druhé." Slovinský filozof Slavoj Žižek, post-hegelián a lacanovec, mu říká "sublimní/vznešený objekt ideologie." Bezvýznamný objekt povznesený na posvátnou pozici, nepopiratelné centrální dogma, kapitál, a zástupná projekce Ono-Zla do exkrementálních, vyloučených částí společnosti.
21. 07. 2009 | 17:01

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Nazdar Pepo,
nikdo Vás nikam nevyhání, ale prfesor má v zásadě pravdu. Mě to opravdu připadá jako takové spíš básnické " Óoo vesmíre, jak jsi veliký, vznešený a nepochopitelný ..."

Znáte mě a víte, že jsem agnostik. Jsou opravdu oblasti, kam věda podle mě nikdy nemůže dosáhnout a patří mezi ně i plné vyjasnění vědomí, konkrétně pasívního vjemu. Psal jsem o tom mockrát - jde právě o onen subjektivní charakter.

Ale o tom lze debatovat, pokud pan autor s tímto tématem začal, tak bych čekal spíš krátkou zmínku o tom, co věda dělá a může - zmiňuji se o tom a jiní to rozepsali podorobněji a lépe - a které jevy jsou podle jeho názoru za možnostmi vědy a proč. Třeba jak jsem mockrát psal, proč si myslím, že právě ono vědomí.

A to tam jaksi nevidím, možná jsem duše prostá nebo jsem špatně četl.
21. 07. 2009 | 17:31

pierre napsal(a):

pepa repa (21.07.2009 13:13:04 ):
perfektne napsano...
.
autor : dik za uvahu
21. 07. 2009 | 19:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
"Ateismus a víra mají tutéž podstatu: tou je nějaký systém axiomů" Nepravda. Ateizmus není víra, víru jenom vysvětluje. No ale kdo uznává Jitro kouzelníků, to zajisté vědět nemůže.
21. 07. 2009 | 21:05

Český Honza napsal(a):

V USA se rozlišuje 'agnostismus' a 'ateismus.'
Agnostismus je politicky korektní, multikulti tolerantní světonázor založený na tom, že o Bohu nic nevíme.
Ateismus je málem nadávka, hereze, protože se předpokládá (ale ztěží chápe), že ateista naopak pevně věří, že Bůh neexistuje. V lepším případě taky nesouhlasí s tím, že o Bohu nic nevíme, když o Něm byly napsány stohy knih a nakonec jsme si ho evidentně sami vymysleli.
21. 07. 2009 | 21:58

stevo sabo napsal(a):

Dobrý článok, ďakujem. Natláča sa mi však otázka: Dá sa futurológia považovať za vedu? Podľa kritérií ktoré ste nastavili v článku mi to tak nevychádza. Pekný deň prajem.
21. 07. 2009 | 22:50

Frante napsal(a):

JC
JC:
Jak "jednoduché"?? Píšu jenom že autor nemůže tvrdit že vědě uniká život, když existuje obor biologie, který úspěšně odhaluje jeho zákonitosti. Je to tak nebo ne? Když odhalí něco, neznamená to že odhalí všechno ...
21. 07. 2009 | 23:01

Karel Mueller napsal(a):

Český Honza:

Možná to tak v USA berou, ale filosoficky je agnstik ten, kdo neví jestli Bůh existuje či nikoliv, to co říkáte patří k fideismu, ti tvrdí, že rozumovými cestami nemůžeme o Bohu nic zjistit.
Atheista tvrdí, že nemá žádné podklady k tomu, aby hypotézu Boha přijal a tedy ji zamítá a nepracuje s ní.
21. 07. 2009 | 23:43

Vysedlina pathologická napsal(a):

Krásné zpěvy, pane Sedláčku, tak bych to nazvala. Vážně krásné.
Jen jestli si uvědomujete podíl pravé a levé hemisféry na těchto zpěvech?

A co potom, když někteří smělí, místo aby jenom pozorovali a zpívali, se začnou ptát? A co potom, když dostávají odpovědi zcela nevědecké a opakovaně, aby nebylo mýlky, pak ze zpěváka se stává mlčenlivý, protože zjistí, že konkrétnost straší a jitří city a nervy, a skončí odsouzen vědci i nevědci. I knězi různými.

A co by se dělo, kdyby celý svět uvěřil v Boha jedné definice?
Pak by se asi zpívalo o Něm, děkovalo, případně prosilo o dar pochopení.
22. 07. 2009 | 09:46

patriot napsal(a):

specializace bezbřehé citace ... co takhle nějaká vlastní myšlenka ...
22. 07. 2009 | 14:51

Omyl napsal(a):

Chlapče Tomáši, až se ocitnete na poli v zákopu a s puškou v ruce, protože se chudí Asiaté a Afričané dají na pochod do bohaté Evropy, snad si vzpomenete na Vaše úvahy stran "cenou za vědeckou přesnost a eleganci je život, který vědě uniká". Chci říct, až Vás budou ničit opravdu efektivní jaderné či biologické zbraně, nezapomeňte na svoje úvahy!
22. 07. 2009 | 17:30

entp napsal(a):

Zbynek Matyas:
Ateismus ma minimalne jeden axiom: "neexistence stvoritele". Nebo to umite dokazat? Sem s tím!
PS: kdosi moudrý(?) řekl, že Ďábel má dva hlavní způsoby, jak zabránit lidem v cestě k Bohu: ateismus a náboženství... :-)
22. 07. 2009 | 23:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Řekl bych, že dokazovat existenci stvořitele by měli ti v něho věřící, což ovšem nelze. Asi proto chtějí opak po těch, kteří vědí, proč nevěří.
23. 07. 2009 | 00:26

entp napsal(a):

Zbynek Matyas:
Trochu jste se dostal do logicke pasti... stejne tak ateiste by meli dokazat "neexistenci". Jinak je to prave ten axiom... a proto je ateismus druh viry. Ovsem, hledani pravdy boli... snadnejsi je zakopat se na pozicich a strilat na vsechno, co se hybe :)
24. 07. 2009 | 11:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Opravdu? Potom Vám asi není jasné, co je logika a jak funguje. Nelze dokázat neexistenci něčeho neprokázaného a byl by to nesmysl.
Navíc ateizmus není jen o nevíře v boha(y), ale i o příčinách náboženské víry.
24. 07. 2009 | 21:19

entp napsal(a):

Vy logice rozumíte? "Nelze dokázat neexistenci něčeho neprokázaného..." je krásná tautologie.
Dogmatici z druhé strany zase mají nauku o příčinách ateismu... Opravdu nevidíte tu symetrii?
Nic. Spěte sladce.
25. 07. 2009 | 10:15

Vladislav Stanko napsal(a):

teraz budem "arogantný" ale nemôžem za to, lebo moje abstrakcie ktoré do seba zapadajú sú o živote a postihujú ho v pohybe. Vytvoril som nový vedný odbor a som "z dlhými nechtami a žltými zubami" he he vyjadril som sa aj ku kríze na http://www.orientacia.sk ak by bol záujem autora tohoto blogu o kontakt tak: vladislav.stanko@gmail.com
25. 07. 2009 | 10:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Máte svérázné názory na význam pojmu tautologie. O tu by šlo, kdybych tvrdil něco o nemožnosti důkazu existence neprokázaného. Teď už chápu Vaši symetrii. :)
25. 07. 2009 | 20:18

entp napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Je slovní spojení "něco neprokázaného" = chybí důkaz existence a zároveň chybí důkaz neexistence? Pokud NE, prosím o definici, pokud ANO, dosaďte si to jako proměnou do obou vašich předešlých výroků. Dostanete tautologii v obou případech. Myslím ale, že jádro pudla je v jiném (logickém) typu axiomu: Vy říkáte: "když to nejde dokázat, neexistuje to". Já říkám, Když to nejde dokázat, nevím jak to je.
26. 07. 2009 | 22:40

alnect komputer napsal(a):

Myslím, že vaša analýza je príliš absurt pre mňa, ale súhlasím s tým, že veda je stav ticho ..
27. 07. 2009 | 18:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Podle mého tvrzení důkaz neexistence něčeho neprokázaného (konkrétně předmětu náboženské víry) získat nelze. Naopak dokázat existenci boha principiálně lze, pokud existuje (což věřící popírají).
Pokud není prokázána existence entity ani žádné indície nesvědčí o její existenci, logicky nelze o této entitě racionálně uvažovat, reálně neexistuje.
27. 07. 2009 | 23:40

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Píchl jste do vosího hnízda nevraživců. Tu lávku mezi racionálním a neuchopitlelným by ti chlapci z AV nejraději strhli.
Od nepaměti kráčíme na laně existence napnutém mezi minulostí a budoucností. Pod námi nekonečná propast mikrokosmu, nad námi hvězdy a nesmírné prostory vesmíru. Není mnoho vědců jako byl Blais Pascal. A kolik poesie je v Heisenbergově principu neurčitosti ve spojení s jin a jang. Tam asi pan Sedláček mířil a už je tady fackován. Ať si hodí blogeři kamenem, pokud vidí dál za obzor, který jim ale otevřeli jiní. Kde jinde než na blogu lze zažít ten pocit naprostého odborníka.
S pozdravem,

Jemnický
28. 07. 2009 | 16:11

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Prosím snažně o popis metodologie, vhodné pro přímý průkaz Boha.

Bohapusté bláboly analyzovat umím.

Jemnický
28. 07. 2009 | 16:17

Honza napsal(a):

Pan Sedláček říká "věda" a myslí "ekonomie", o moderní experimentální přírodovědě nic neví, ale asi ji ani neměl na mysli.
Ty citáty z Martina Bubera jsou pěkné, ale v Buberovi jsou lepší. Od Tomáše Sedláčka by mě zajímala klidně mnohem přízemnější úvaha, třeba "je ekonomie věda? Jestli ano, jak se to pozná?"
28. 07. 2009 | 19:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Podle specifických projevů boží existence. Jak prosté, milý Jemnický.
28. 07. 2009 | 21:37

entp napsal(a):

To Jemnický:
Se Zbyňkem Matyášem to máte těžké: když jsem (byť se smajlíkem)citoval z Jitra kouzelníků, což považuji za jistého druhu pokus sepsat jevy, jejichž vysvětlení se příčilo soudobé vědě, zmíněný si mne podle toho zaškatulkoval coby ignoranta... nicméně jsem z něho vymáčkl doznání: "co není prokázáno, neexistuje" Asi si rozumí s pány ze Sysyfa :-)
28. 07. 2009 | 23:04

entp napsal(a):

pardon, jedno Y ma byt I :-)
28. 07. 2009 | 23:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Ze Sysifa, ano.
28. 07. 2009 | 23:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Přesně takto:
"Pokud není prokázána existence entity ani žádné indície nesvědčí o její existenci, logicky nelze o této entitě racionálně uvažovat, reálně neexistuje."
27.07.2009 23:40:01
Asi moc složité.
28. 07. 2009 | 23:20

entp napsal(a):

to Zbyněk Matyáš:
ono je to jako s ufo: pokud chcete prokázat neexistenci, musíte umět vysvětlit všechny "nevysvětlitelné" jevy (je tam zkrátka ten obecný kvantifikátor), kdežto pro důkaz existence stačí, když jednou přistanou a potřesou Vám rukama(existenčí kvantifikátor).
Kdybyste byl poctivý sám k sobě, musel byste se zarazit u pár prostých věcí:
Například ve FYZICE: víte že věda dodnes neumí vysvětlit vznik vodní kapky z páry? Existují na to tři teorie, ale vzájemně se vylučují. Taková zdánlivě prostá věc... Nebo teorie strun: její makrofyzikální interpretace vede nebezpečně blízko tomu, jak popisují svět mystikové a některé asijské filozofické směry. Marxismus tomu říkal "subjektivní idealismus".
Nebo v CHEMII: jakoukoli samovolnou chemickou reakcí, kterou můžete vytvořit bílkovinu, vznikne racemická směs levotočivých a pravotočivých bílkovin (ten poměr je přírodní zákon). Jakto, že jsme čistě levotočiví?
Nebo biologie: sám Darwin řekl, že jeho evoluční teorie neplatí, pokud nedokáže vysvětlit vznik "nezjednodušitelně složitých systémů". Aby se Vám srazila krev, když se říznete, musí proběhnout pře šedesát(!) vzájemně provázaných procesů. Selže-li jeden, vykrvácíte což není z hlediska přežití zrovna výhodné...
Kdyby někdo chtěl napsat nové Jitro kouzelníků, měl by materiálu dost...
A to se pořád pohybuji(kvůli Vám) pouze v racionálně-logické rovině.
No nic. Přeji Vám alespoň tu vědeckou poctivost v myšlení a hledání pravdy...
28. 07. 2009 | 23:36

entp napsal(a):

nebo Sisyfa? :-)
28. 07. 2009 | 23:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

entp:
Směs vágních polopravd či nepravd či jednoduše vyvratitelných tvrzení.
29. 07. 2009 | 00:04

jara napsal(a):

Zajímavý článek s filosofickým zabarvením. Člověk z hlediska poznání světa se dostal daleko, ale osvícený vědec by řekl, že jsme pouze na začátku. Kdybych to měl vyjádřit v procentech možného poznání, tak to je možná tak 0,01%! Na naší zemi však probíhá velmi nepříznivý demografický vývoj a zatímco si tady filozofujeme neustále se zvětšuje lidská populace a co je horší, těch vzdělaných je v poměru k těm bez jakéhokoliv základního vzdělání čím dál tím míň. Prostě vývoj jde špatnou cestou a pokud nedoude k razantním změnám zejména u populace v Asii a Africe budou velké problémy. Zdroje jsou omezené a s filosofováním budeme muset na čas přestat!
29. 07. 2009 | 00:51

basketball shoes napsal(a):

Zdroje jsou omezené a s filosofováním budeme muset na čas přestat!
29. 07. 2009 | 04:31

ed hardy napsal(a):

nebo Sisyfa? :-)
29. 07. 2009 | 04:31

jordan shoes napsal(a):

Směs vágních polopravd či nepravd či jednoduše vyvratitelných tvrzení.
29. 07. 2009 | 04:32

tiffany napsal(a):

No nic. Přeji Vám alespoň tu vědeckou poctivost v myšlení a hledání pravdy...
29. 07. 2009 | 04:32

ugg boots napsal(a):

No nic. Přeji Vám alespoň tu vědeckou poctivost v myšlení a hledání pravdy...
29. 07. 2009 | 04:32

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš.

Vždy je úžasné, když mě poučí někdo, kdo do toho tak vidí. Můžete specifikovat ty "Specifické projevy boží existence" a dát také příklad nespecifických projevů.
Jsem u vytržení, jak umíte chtit boha za šos.

Váš milý Jemnický
29. 07. 2009 | 08:17

Jemnický napsal(a):

entp

Y ve jméně Si(y)si(y)fos jsou velmi variabilní, našel jsem v literatuře všechny 4 varianty.
Co se týká pana Matyáše, je to člově jasnozřivý a tajemnsví světa prohlédnul na samé dno. Prostě vše je přehledné jak vykachlíkovaná koupelna.

Jemnický
29. 07. 2009 | 08:28

jj napsal(a):

Pane Sedláčku,
Váš článek byl pro mě zklamáním. Mám dojem, že jenom citujete různé autority, aniž byste tím něco dokázal.
29. 07. 2009 | 10:06

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Zb.Matyáš: "Pokud není prokázána existence entity ani žádné indície nesvědčí o její existenci, logicky nelze o této entitě racionálně uvažovat, reálně neexistuje."

Chcete tím říct, že z faktu, že o nějaké entitě nelze (tj.nejsou dnešní lidé schopni) racionálně uvažovat, plyne, že taková entita neexistuje? To snad ne!
Z uvedené premisy přece žádný takový závěr nevyplývá.
29. 07. 2009 | 10:14

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Zb.Matyáš: Jinak souhlasím, že dokazovat existenci nějaké entity by měli ti, kdo v ni věří. Ale co když to považují za nemožné, protože považují za racionální připouštět i existenci nedokazatelných entit? Neexistuje přece sebemenší rozumný důvod předpokládat, že ve světě existují pouze entity, které je člověk schopen vědecky dokazovat. Nebo si snad vědci myslí, že se jim příroda přizpůsobí, když jí dovolí existovat pouze v takových formách, které jsou přístupné vědeckému bádání?
29. 07. 2009 | 10:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):
"Pokud není prokázána existence entity ani žádné indície nesvědčí o její existenci, logicky nelze o této entitě racionálně uvažovat, reálně neexistuje." Dobře, možná jsem měl místo "reálně" užít "prakticky". V opačném případě bude-li uvažována možnost reálné existence čehokoliv, co lidská mysl dokáže si vymyslit, nejenže nelze žádným způsobem takovou pomyslnou entitu zkoumat, ale
činnost mozku člověka takovou ´entitou´ se zabývajícího stěží lze nazvat myšlením, spíše fantazírováním.
" Neexistuje přece sebemenší rozumný důvod předpokládat, že ve světě existují pouze entity, které je člověk schopen vědecky dokazovat." Ale ano, existuje. Lidské poznání je otiskem té části reality, kterou je lidstvo schopno poznat. Se vzrůstající kvantitou poznání roste i poznávací schopnost lidstva. Tedy neexistuje rozumný důvod připouštět existenci nedokazatelných entit. Vědci při zkoumání se přírodě přizpůsobují, nikoliv naopak.
29. 07. 2009 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Nemohu Vám posloužit, milý Jemnický, neboť jak už lze vyčíst z mých předchozích sdělení, podle mého názoru nic nenasvědčuje boží existenci nyní ani v minulosti.
29. 07. 2009 | 22:00

entp napsal(a):

to zbyněk Matyáš:
"Směs vágních polopravd či nepravd či jednoduše vyvratitelných tvrzení."
můžete být konkrétní? Jinak diskuze nemá smysl.
30. 07. 2009 | 00:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"věda dodnes neumí vysvětlit vznik vodní kapky z páry?" ???
"makrofyzikální interpretace vede nebezpečně blízko tomu, jak popisují svět mystikové a některé asijské filozofické směry" Nevede.
"jakoukoli samovolnou chemickou reakcí, kterou můžete vytvořit bílkovinu, vznikne racemická směs levotočivých a pravotočivých bílkovin (ten poměr je přírodní zákon). Jakto, že jsme čistě levotočiví?" Biochemické reakce v živém organizmu nejsou samovolné, jsou katalyzované enzymy.
" Aby se Vám srazila krev, když se říznete, musí proběhnout pře šedesát(!) vzájemně provázaných procesů. Selže-li jeden, vykrvácíte což není z hlediska přežití zrovna výhodné..." Kaskáda posloupných reakcí běžně probíhá v živých organizmech. Jestliže z hlediska přežití prý to není výhodné, proč přežíváme a nevykrvácíme?
"A to se pořád pohybuji(kvůli Vám) pouze v racionálně-logické rovině." Váš subjektívní dojem.
30. 07. 2009 | 00:17

sth napsal(a):

Pane Sedlacek,
vy zde resite hluboke filizoficke otazky. jste jiste vynikajici ekonom. Nemohl byste najit cestu, jak primet velke firmy, aby vice financovaly svuj vlastni vyzkum a nechtely penize od statu? Proc nejsou jako Bata, ktery za valky podporoval Wichterleho? Knowledge is power, rika se za oceanem. Nasi kapitani prumyslu to vsak nechapou. Vzdyt by meli prispivat i na zakladni vyzkum, a inovace pro svuj rozvoj pochopitelne platit ze sveho. A ne se snazit sebrat i to malo, co stat na zakaldni vyzkum dava. Kdyz nemaji penize, tak proc financuji golfove kluby svych manazeru namisto vyvojovych dilen? Anebo jsou jiz vsichni politici primo placeni firmami a verejnost nema sanci?
Obavam se ze ani Kant ani Buber nam v tomto nepomohou
30. 07. 2009 | 03:58

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Zb.Matyáš: „Vědci při zkoumání se přírodě přizpůsobují, nikoliv naopak.“ – to by dělat měli, ale nedělají. Ve skutečnosti se přírodě přizpůsobují jen potud, pokud je to v souladu s jejich předem přijatými dogmaty. Co těm dogmatům nevyhovuje, to se snaží zamlčet, zamést pod koberec, všelijak zlehčit nebo zesměšnit (tak vypadá vědecká metoda v praxi). Konkrétně všechno, co se nevejde do předem přijaté pracovní hypotézy materialismu, že existuje jen hmotný svět a že vše má hmotný základ, to předem popřou, aniž by se tím seriózně zabývali. Jiné hypotézy než materialistické jsou předem vyloučeny, nepřipouštějí se. Jako údajně „neracionální“ jsou tabu. Značné množství literatury a experimentálních zklušeností je tak – ve jménu vědy (!) - bezostyšně ignorováno. Pěkně děkuju za takovou vědeckost.

Viz konkrétně prof.František Koukolík ve svých promluvách o dosud nevysvětlených jevech, které přednesl na pokračování od 13.12.2008 do února 2009 v rozhlase (stanice Praha, pořad Meteor v sobotu dopoledne, http://www.rozhlas.cz/defau...). „Zářný“ příklad neinformovanosti, přezírání výsledků práce jiných badatelů, jen proto, že jejich závěry nejsou zcela v souladu s dogmatem materialismu.

Nemluvě o J.Grygarovi – věřící člověk a hlásá materialismus, přestože předpoklad existence dvou světů, hmotného a nehmotného, má uveden přímo v katechismu. I takoví lidé vystupují ve jménu vědy, dokonce na půdě Akademie věd.
30. 07. 2009 | 11:44

Henoch napsal(a):

to Zbyněk Matyáš
Ono o existenci Boha po stránce rozumové logické existuje v minulosti i současnosti důkazů dost. Viz. třeba Aristoteles a jeho teorie prvního hybatele. Na existenci Boha (nebo jiné osobnosti nebo předmětu přesahujícího člověka, záleží na tom jak to kdo z nás pojmenovává) poukazovali ve své práci mnozí vědci např. Pascal, Newton, Diviš,Einstein atd. Ukázali, že víra a věda se doplňují, nikoli vyvracejí. A zároveň ukázali, že víra je dar. Dar, který si nijak neobjednáváme, ani nezískáme vzděláním, nebo penězi. A věda chtě nechtě i při dnešní úspěšnosti musí přiznat, že má hranice, za které nemůže a má otázky, které nedokáže v součastnosti zodpovědět.
30. 07. 2009 | 12:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Henoch:
Zjevně máte představu o důkazech odlišnou od mé. Pokud vím, nebyl podán jediný přímý důkaz o boží existenci.
30. 07. 2009 | 17:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):
František Koukolík: "V různé míře jsou vysvětlitelné všechny tyto jevy." „Zářný“ příklad neinformovanosti, přezírání výsledků práce jiných badatelů, jen proto, že jejich závěry nejsou zcela v souladu s dogmatem materialismu v tom můžete vidět snad jenom Vy.
30. 07. 2009 | 17:50

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Zb.Matyáš: Materialisticky rozhodně vysvětlitelné nejsou, to by prof.Koukolík zjistil, kdyby se obtěžoval seznámit se s příslušnou literaturou. Z českých pramenů např.Břetislav Kafka: Nové základy experimentální psychologie nebo Parapsychologie, ale i základní informace o činnosti léčitelů jako byl páter Ferda nebo Jan Mikolášek jsou přínosné.
Je zřejmé, že ani Vy takovou literaturu neberete na vědomí, natož abyste se jí vážně zabýval. Takže jen potvrzujete, co jsem napsal.
Mimochodem onen Břet.Kafka ve své době spolupracoval s desítkami odborníků z řad lékařů, psychologů a přírodovědců. Dnes se oficiální věda nezmůže na víc, než na hrobové mlčení. Co jiného je to než přezírání výsledků jeho celoživotní pokusné činnosti.
30. 07. 2009 | 18:47

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Pane Matyáši, zprvu tvrdíte že boha poznáme "Podle specifických projevů boží existence. Jak prosté, milý Jemnický.
28.07.2009 21:37:01
Na otázku po konkrétních specifických a dále i nespecifických projevech boží exictence a metodologii průkazu boží existence odpovídáte: "Nemohu Vám posloužit, milý Jemnický, neboť jak už lze vyčíst z mých předchozích sdělení, podle mého názoru nic nenasvědčuje boží existenci nyní ani v minulosti.
29.07.2009 22:00:30

Můžete mi sdělit, co by měl bůh učinit, aby vás přesvědčil o své existenci?

Jemnický
30. 07. 2009 | 22:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):
"Materialisticky rozhodně vysvětlitelné nejsou, to by prof.Koukolík zjistil" Ale jsou, opak tvrdí ti, kteří o mají velmi málo či žádné znalosti z přírodních věd. Pan profesor je skutečný vědec, který zkoumá realitu, nikoliv literaturu o ní. Doporučuji např.: František Koukolík (ilustroval Vladimír Renčín): Mozek a jeho duše, 2. přeprac. vydaní, Praha, Makropulos 1997.
Přečetl jsem dost o/z oboru parapsychologie, psychotroniky a dalších podobných alternatívních oborů, abych zjistil, že 1) jsou to nesmysly a 2)dále se jimi zabývat je pro mne ztrátou času.
30. 07. 2009 | 23:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Zjevit se.
30. 07. 2009 | 23:12

vegov napsal(a):

[URL=http://www.vegov.com/produc...]SHOES[/URL]
[URL=http://www.vegov.com/vegov/...]CLOTHING[/URL]
[URL=http://www.vegov.com/vegov/...]Handbags[/URL]
[URL=http://www.vegov.com/vegov/...]Accessories[/URL]
[URL=http://www.vegov.com/vegov/...]Watches [/URL]
Welcome to visit shoes mall http://www.vegov.com
All Prices Are Below Wholesale, Giving You A Great Profit Margin
any inquiries will be appreciated.
31. 07. 2009 | 10:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Koukám, že se tu zjevil pravý lidský bůh: kšeft.
31. 07. 2009 | 18:57

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

V jaké podobě by se vám měl zjevit?

Jemnický
31. 07. 2009 | 19:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Průkazné.
31. 07. 2009 | 20:18

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Co je pro vás průkazné?
Namusíte odpovídat. To je otázka pro vaši vnitřní odpověď bez sofismatik a vtipných, leč prázdných replik.

S pozdravem,

Jemnický
31. 07. 2009 | 21:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jaké otázky, takové odpovědi, milý Jemnický. :)
31. 07. 2009 | 21:25

Jirka napsal(a):

Vztah Já-ono je vztah předmětný v rámci subjekt-objektového vztahu. Věda umí pracovat pouze s předměty. Vědecký obor, který se nejtěsněji potýká s lidskou existencí je psychiatrie. Obávám se, že psychiatři jen tak mlčet nezačnou. :-)
01. 08. 2009 | 03:48

sth napsal(a):

Pane Sedlacek,
anebo si vlastne take myslite, ze zakladni vyzkum je k nicemu, a ze nam veda nic neprinese. Jen to rikate zaobaleneji a vzneseneji nez Lenka Zlamalova,taktez z ekonomickych kruhu. Pak ne Buber nebo Kant, ale CEZ a Skoda jsou v pozadi. Cyril a Metodej to zde meli take tezke a Vojtech byl jednim z prvnich emigrantu. Stale Zapad dohanime, lec nikdy nedozeneme, jako Zenon zelvu, jiz pres tisic let. Takze ekonom se rozhoduje pragmaticky a podpori toho, kdo mu vic zaplati. Zemi a narod at vezme Cert ci Cez
01. 08. 2009 | 06:23

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Škoda otázek pro váš galimatyáš.

Jemnický
02. 08. 2009 | 00:34

entp napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Myslím, že jste dost jasně prokázal (nejen v diskuzi se mnou), že vaším cílem není hledat pravdu ale obhajovat svá dogmata. Přesto poslední pokus -
Třeba ty levotočivé bílkoviny: samožřejmě jsem mluvil o okamžiku, kdy nic živého ještě nebylo: možná mohly probíhat reakce za přítomnosti elektrických výbojů, metanu, vody atd.., za vzniku bílkovin - ale RACEMICKÝCH směsí: jak se z nich mohl vytvořit levotočivý ŽIVOT (enzymy v nedohlednu)?
02. 08. 2009 | 17:46

sth napsal(a):

etnp:
ale ty bilkoviny vznikly jiz na zaklade reakci katalyzovanych pravdepodobne ribozymy (molekuly RNA s enzymatickou aktivitou), zrejme v nejakych kapickach ci shlucich, kde tech ribozymu bylo vice. Nejprve existoval zrejme svet RNA. Jeho pozustatky nachazime leckde v elementarnich procesech premeny nukleovych kyselin (sestrih mRNA, prodluzovani koncu chromozomu, zráni tRNA). Ale co to povidam, tohle nasi ekonomiku nespasi. Vsichni hrr do Skodovky vylepsovat karburatory...Az se vlade podari dovrsit nacaty scenar, asi vam jiz nikdo neodpovi. Pritom prave ribozymy, nyni vysostna oblast zakladniho vyzkumu mohou v budoucnu prinest zajimave aplikace. Ale to v ceskych zemich bude muset zustat alespon nekdo, kdo tohle bude tusit.
03. 08. 2009 | 03:43

OH napsal(a):

ooo
03. 08. 2009 | 09:38

entp napsal(a):

sth:
krásná teorie... Akorát MALIČKOST: bez živé buňky se RNA neumí replikovat, takže: nějakým způsobem (samo osobě na hranici zázraku)vznikne pár molekul RNA schopných katalýzy tak, že se za sebou řadí jen levotočivé aminokyseliny a vznikne levotočivá bílkovina. A co dál? kolik dalších náhod je potřeba do vzniku buňky schopné dělení?
A jak dlouho na to těchto pár molekul bílkovin má(nemluvím o dalších látkách), než se rozpadne? Nebo druhá věta termodynamiky v tomto případě neplatí? Protože se to jaksi nehodí?
05. 08. 2009 | 22:24

sth napsal(a):

entp:
k replikaci RNA (a nakonec i DNA) bunky netreba, staci jediny enzym.(Mimochodem,ma to prakticke vyuziti jako hrom, vsechny ty testy otcovstvi, prukaz praseci chripky ci identifikace vraha podle krevni stopy, jsou dusledkem naprosto neprakticke cinnosti par vedeckych blaznu, kteri prenaseli v polovine osmdesatych let zkumavky mezi vodnimi laznemi o ruzne teplote). Ribozymy jsou jako katalyzatory tezkopadne, proto dalsi vyvoj patril proteinum. Mate ovsem pravdu, ze cesta od samoreplikujiciho se ribozymu k zive bunce byla velmi dlouha a zdaleka nevime, jak to vse probihalo (proces trval nejmene miliardu let, preneseni soustav-prabunek z jine planety neni vylouceno).Druha veta termodynamiky plati, jak pro zive organismy, tak pro samoreplikujici se "pred-zive" soustavy, v tom neni rozdilu. Vzdy se musi vzit v uvahu entropie soustavy plus jejiho okoli a premena energie.
No, ale nasi ekonomove si takove debaty nepreji, meli bychom radeji vylepsovat ty karburatory ve Skodovce. Co na tom, ze budoucnost vyuzivani solarni energie bude zalozena na foliich se syntetickymi vrstvami chloroplastovych membran...My budeme radeji znovuobjevovat parni stroj, jak na to byl take jeden grant MPO. A pan Sedlacek bude filozofovat o nepoznatelnosti zivota, namisto premysleni o ozdraveni nasi ekonomiky a snizeni korupce. Proc jen ti poslanci v povolenkach desitky miliard CEZu prihrali ?? proc jsou tak zkorumpovani, co s tim lze delat?
06. 08. 2009 | 06:55

entp napsal(a):

sth:
k té replikaci RNA: a kde se tam ten enzym vzal? Celá diskuze se začala odvíjet od toho, že enzymy nejsou k dispozici a supluje ho RNA ve formě ribozymu. Takže se tak trochu točíte v kruhu :-)
k te entropii(trochu bagatelizuji): připadá mi absurdní, že vezmu vodu, "písek", uhlík (metan), hodím to do nějaké "kádinky", nechám působit okolní prostředí (v energetickém slova smyslu) a klepu tím pár miliard let a na konci vypadne živá buňka.
Mimochodem: celá původní diskuze začala mojí tezí, že ateismus je jen druh víry, který akorát používá jiné axiomy, než náboženství. Další diskuzí jen argumetuji, že vznik života na zemi spíš vypadá jako ZÁMĚR než jako NÁHODA. Tedy pro pana Matyáše, že existuje věcné jádro, na němž lze stavět reálnou diskuzi o existenci Tvůrce.
06. 08. 2009 | 16:10

entp napsal(a):

sth:
s vašimi politickymi úvahami souhlasím, akorát se hodí k jiným blogům...
06. 08. 2009 | 16:14

sth napsal(a):

samozrejme, namisto enzymu muze byt i ribozym, jen ted nevim, zda tento pokus in vitro nekdo jiz provedl (asi ano, nejaky darmozrout, co dela neuzitecnosti). Soucasne ribozymy jsou totiz jen relikty puvodniho sveta RNA. Ten ribozym je vlastne molekula RNA, ktera katalyzuje svou vlastni replikaci (jednoslozkova soustava). Take jiste pracoval zpocatku s mnoha chybami (mutacemi), takze evoluce byla rychla. Mutace mohly vest k vetsi aktivite ribozymu, cili k namnozeni "uspesnych" RNA. Jiste, jak pak vznikl geneticky kod...O tom se take leccos vi, ale je to na dlouhe povidani. Rozhodne vznik zivota neni nic, co by veda nedokazal alespon zhruba objasnit, v budoucnu. My u toho ale nebudem, budeme tvrdit skla a lestit displeje ve Skodovce. Copak blog pana ekonoma Sedlacka neni o vede? A nam je vytykano , ze sedime ve sklenenych vezich a o nic se nestarame. naopek, vedci premysleji o souvislosetch ve spolecnosti neustale.
06. 08. 2009 | 18:44

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
16. 08. 2009 | 13:32

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 16:07

Marilu Latin napsal(a):

Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
14. 08. 2010 | 05:29

Kelly Mclane napsal(a):

Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.
14. 08. 2010 | 06:54

Giuseppe Sawhill napsal(a):

Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.
14. 08. 2010 | 07:05

laser metal cutter napsal(a):

When we use <a href="http://en.fgc1998.com/ewjg.html">laser cutters</a>, the working surface can release a lot of gas and splash that can hurt laser lens. On one hand, these pollutants can absorb energy, which reduces output power of laser and make laser processing ability decreased. On the other hand, pollutants can generate heat, which can destroy laser lens. As one consumable of <a href="http://en.fgc1998.com/ewjg.html">laser cutters</a>, we should correctly use and maintain these laser lens, which can help us increase the service life of laser and reduce the cost.
08. 06. 2011 | 05:15

car insurance virginia napsal(a):

Great work! That is the kind of information that are meant to be shared around the net. Shame on the search engines for now not positioning this post upper! Come on over and seek advice from my website . Thank you =) <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 08:09

buy retro jordans napsal(a):

Whether you're [url=http://www.onlyhotjordan.com/]real jordans for sale[/url],a fan of the newest[url=http://www.authenticjordans2u.com/]authentic retro jordans sale[/url],Jordans or the classic[url=http://www.footlockersuk.com/]authentic jordan shoes cheap[/url],Retro Jordans[url=http://www.air23jordan.com/]retro jordan shoes[/url],you can find[url=http://www.discountjordans4u.com/]discount nike air jordans[/url]all your favorite Authentic ,[url=http://www.jordan-space-jams.com/]air jordan retro 11 space jam[/url]Jordans at Champs Sports,[url=http://www.shoppingjordans.com/]buy retro jordans[/url],Solecollector is the top authority[url=http://www.jordanshoesforyou.com/]real jordans on sale[/url],on everything sneaker related[url=http://www.rareairjordanshoes.com/]air jordan basketball shoes[/url] .
22. 02. 2012 | 07:23

asslknrwnjv napsal(a):

Looking elegant as well as mellow is preferred through <a href=http://www.highqualityuggoutlet.co.uk/ugg-fox-fur-short-5685-for-sale-black-boots-p-117.html>Cheap Ugg Boots</a>
each girl. This is noticed simply by trend designers. These people embrace as well as make femininity upon clothes as well as footwear. Since a couple of principal living essentials along with essential fashion accessories, they do the most for ladies to make desirable appears. Getting classy <a href=http://www.highqualitycheapuggs.co.uk/>Ugg Boots Cheap</a>
gets a need to. Today, a decent look for daily work, a formal physical appearance pertaining to high-end assembly, a marvelous type for the luxurious accumulating, and so on are typical necessary as well as targeted by each trendsetters along with <a href=http://www.ukuggbootsonsalesuk.co.uk/ugg-women-new-arrival-c-1_14.html>Ugg Boots Sale UK</a>
fashion enthusiasts.
24. 11. 2012 | 15:47

louisbonmai napsal(a):

best places BuyMost walking not to mention particular sports chain stores <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>jason pierre paul jersey</a> , akin to village athletics <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> , supply some form of motion use trainers <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>air jordan shoes</a> , And you might like to check out these merchants first to realize your best brand and make a decision your height and width of. then again <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>devin hester jersey</a> , there is decreased level of motions keep control on runners more quickly via internet. loads of flowing web services offload golf shoes; bear in mind <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , all very reputable will be in business workout and had catalogues in the past that they had world wide web websites. <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dallas cowboys jerseys</a> <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>donald driver jersey</a> how to BuyMost jogging on a treadmill so particular sports traders <a href=http://marshawnlynchfans.blogspot.com/>seattle seahawks jerseys</a> , just like metropolis athletic <a href=http://marshawnlynchfans.blogspot.com/>seattle seahawks jerseys</a> , use a number of motion limit jogging shoes <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a> , And you really should check out sorts of suppliers first to learn the best logo and establish your sort of. on the other hand <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>brian dawkins jersey</a> , you'll be able to deficient actions restrain trainers easier using the net. a multitude of dashing online resources put up for sale pair of shoes; about the other hand <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>jordy nelson jersey</a> , some of the best have been around in business the and had catalogs ahead that you had online. <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>brandon marshall jersey</a> restaurants to BuyMost working along with casual sellers <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , like community pastimes <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>mike wallace jersey</a> , receive some kind of motion manage runners <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , And you may want to check out sorts of chain stores first to acquire your best brand and find out your overal size. around the <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a> , you'll discover quite measures control of things shoes with less effort within the internet. tons of facing internet pages offer for sale or even; around the other hand <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a> , among the better are developing business for many years and had catalogs looking at among the net sites. <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>pittsburgh steelers jerseys</a>
29. 11. 2012 | 07:10

louisbondjy napsal(a):

assume each gait any way you like along with your breathtaking Enzo! fabric higher offers excellent creation. linen stomach lining and additionally foot bed. Double hook-along with-loop closure regarding on / off. Avia and Salomon 're opposition within a trek running sell for women's and men's boots or shoes. but the boots and shoes synthetic courtesy of both insurers combine particular regular offers <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans for sale</a> , also they are particular with regard to design <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>jordy nelson jersey</a> , water-proofing <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a> , Range of accessible sets and also all around cost bracket. Salomon is equipped with an much wider range of walk shoes as compared to what Avia, specifically in could equipment. <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>denver broncos jerseys</a> <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dez bryant jersey</a> require every different gait any way you like belonging to the exceptional Enzo! fabric upper options bright colored style. fabric stomach lining and as a result footbed. Double fishing hook-with-trap closure for convenient don / doff. Avia and Salomon are undoubtedly players documented in trek sprinting niche for women's and men's athletic shoes. whilst the runners made according to both specialists stock options a bunch of every day has <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , won't individual having developing <a href=http://tombradyfansl.blogspot.com/>new england patriots jerseys</a> , climatic-prevention <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , Range of available cameras on top of that all encompassing finances. Salomon creates a larger variety path runners other than Avia, particularly in kind model. <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>ben roethlisberger jersey</a> transport everyone step however you like making use of phenomenal Enzo! sheet superior applications wonderful type. sheet lining or foot bed. Double hook-and additionally-cycle closure for quick on and off. Avia and Salomon is players around the path offering promote for men's and women's jogging shoes. protected boots synthetic by means of both makers inventory one not uncommon options <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> , there're diverse throughout structure <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>von miller jersey</a> , extreme temperatures-prevention <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>devin hester jersey</a> , Range of available variations as well complete cost. Salomon supplies a larger choice of walk running footwear in contrast Avia, especially in might machines. <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordan</a>
29. 11. 2012 | 07:11

tanknickajg napsal(a):

it is possible to BuyMost operating moreover specific sport retailers <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> , which includes city competitive sports <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a> , bear some form of motion stop trainers <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , And for you to check out kinds of retail stores first to know your preferred brand and make a decision your stature. for the <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>jason witten jersey</a> , you will discover very affordable rom take care of shoes more readily on the web. a lot creating site provide shoes; of course <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>jordans for cheap</a> , among the better come in business for years and had fashion magazines forward of on the list of internet site. <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>eric decker jersey</a> <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>jason pierre paul jersey</a> you'll be able to BuyMost pushing and fitness vendors <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>jordans for cheap</a> , because area physical games <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordans for sale</a> , use some sort of motion control of things running shoes <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dallas cowboys jerseys</a> , And for you to check out those websites first to see your selected logo and establish your size. on the flip side <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a> , you can see very affordable phase handling place easier e-commerce. many managing services resell footwear types; bear in mind <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> , among the better have been around in business the long time and had catalogues former that were there forums. <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> best places BuyMost having and as well as specific sport chain stores <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>von miller jersey</a> , including site includes <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>brandon marshall jersey</a> , stock a motion suppression shoes <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordans for sale</a> , And make sure to check out why these sites first to figure your best brand and obtain your mass. alternatively <a href=http://tombradyfansl.blogspot.com/>wes welker jersey</a> , you will see that a lower rom cope with clogs easier on the net. a wide selection of supporting world-wide-web deal in basketball shoes; yet still <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordan shoes</a> , the best are typically in business workout and had catalogues in advance of that you had net websites. <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>jason witten jersey</a>
29. 11. 2012 | 07:11

louisbonnco napsal(a):

engaging in the runners could be described as simple <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordan shoes for sale</a> , due to the fact Zoot complex helpful-Lace pc that allows you to use one pass to easily move the actual shoelaces tight get noticed and be passing knee belonging to the nationality. passing months is it as a minimal shoe needed for normal foot structure athletes who desires a allow air through second <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>drew brees jersey</a> , padding <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>peyton manning jersey</a> , And a reduced station pointing to gravity. A stern TPU shank provides a firmness <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>peyton manning jersey</a> , but contract-grooves put into anatomically amend countries take convenience. <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>brian dawkins jersey</a> <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dallas cowboys jerseys</a> deciding on the position is definitely quicks <a href=http://tombradyfansl.blogspot.com/>wes welker jersey</a> , thanks to Zoot complex accelerated-Lace arrangement that enable you to use one turn to merely drag the type of laces tight you should having lower body on the ethnic background. moving situations explains it a minimal runner when considering fairly neutral athletes are motivated a being able to breath superior <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>air jordan shoes</a> , shock absorpting <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>antonio brown jersey</a> , And a coffee unit coming from all gravity. A demanding TPU shank has firmness <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>donald driver jersey</a> , in addition to flex-lines used in structurally best suited towns bestow convenience. <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>mike wallace jersey</a> entering into the running footwear are fast <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>antonio brown jersey</a> , thanks to Zoot patented immediate-Lace method that helps use one handheld to easily rip currently the shoelaces tight you need to jogging calf of your precious drive. making use of time intervals explains it a minimal casino shoe to make fairly neutral runners who desires a being able to breath high <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>eli manning jersey</a> , shock absorption <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>peyton manning jersey</a> , And a low-cost cardiovascular system within gravity. A rigid kind of TPU shank guarantees sense of balance <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a> , while you are respond-lines set structurally improve positions impart ability. <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>walter payton jersey</a>
09. 12. 2012 | 22:08

tanknickcfr napsal(a):

acquiring it the jogging shoes is regarded as some <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordans</a> , merit to Zoot complex fast-Lace setup that makes you use one arm just to tow the specific shoelaces taut it's essential to bumping lower-calf in the drive. jogging on a treadmill occasions when portrays since a smart athletic shoe when considering simple sporting men who desires a that will superior <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a> , extra padding <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>jordans for cheap</a> , And a low-cost ctr akin to gravity. A rigorous TPU shank provides you stabilize <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>mark ingram jersey</a> , regardless of bend-lines put in anatomically authentic places incorporate tractability. <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>eli manning jersey</a> <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap jordans</a> planning the sandals is almost certainly easy and quick <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>donald driver jersey</a> , due to Zoot patented simple-Lace process that permits you to use one turn just to are terrible unquestionably the shoelaces taut and start creating lower-leg of one's marathon. producing period teaches since a minimalist ballet shoe with respect to natural barefoot runners who wish a being able to breath superior <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>green bay packers jerseys</a> , force reduction <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , And a low site pointing to gravity. A rigorous TPU shank generates harmony <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>brandon marshall jersey</a> , while flex-grooves set structurally recommended ranks share overall flexibility. <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>devin hester jersey</a> planning the running footwear is literally user friendly <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> , thanks to Zoot branded accelerated-Lace body that means that you can use one turn to simply rip these laces taut and start rushing arm of the respective drive. flowing functions talks of it as a minimal pump pertaining to breakeven runner's who desire a in a position higher <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a> , safety net <a href=http://marshawnlynchfans.blogspot.com/>matt flynn jersey</a> , And a lower company along with the law of gravity. A rigid kind of TPU shank provides balance <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>new york giants jerseys</a> , regardless of bend-lines positioned in structurally genuine different places bestow elasticity. <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a>
09. 12. 2012 | 22:09

louisbonuvo napsal(a):

engaging in the pumps is generally fast and simple <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , through Zoot complex swiftly-Lace approach that forces you to use one manually to only select any shoelaces taut you should running on a treadmill lower leg for your speed. hiking times talks of because a minimal shoes in order for simple runners who wish a mesh superior <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordan</a> , padding <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>pittsburgh steelers jerseys</a> , And a small target towards the law of gravity. A rigid kind of TPU shank provides a sense of balance <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , as long as flex-lines used in anatomically most suitable different places show you range of flexibility. <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordan shoes for sale</a> entering into the boots or shoes is very much quick and easy <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>brian urlacher jersey</a> , as a result of Zoot patented super fast-Lace system that will allow you to use one handheld just to push their laces taut and begin training thigh of any drive. on days and nights is the term for because a minimal blackjack shoe on behalf of natural joggers who wish a able second <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordans</a> , force reduction <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a> , And a lower meeting place associated with gravity. A inflexible TPU shank offers stabilize <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>drew brees jersey</a> , if bend-grooves turned to structurally accurate organizations produce flexibility. <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>brian urlacher jersey</a> going in the place is ordinarily quick <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , caused by Zoot copyrighted effective-Lace unit that allow you to use one personally to only stretch your current laces taut and start starting business center inside contest. working out moments represents since a minimal cumulus available for under pronating barefoot runners who crave a allow air through high <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>hakeem nicks jersey</a> , shock absorpting <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>jason pierre paul jersey</a> , And a company with gravity. A rigid kind of TPU shank gives equilibrium <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a> , regardless of fold-lines set structurally most appropriate spots are offering power. <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>aaron rodgers jersey</a>
09. 12. 2012 | 22:09

tanknickqoh napsal(a):

this walking shoes and boots are called MBT and as a result within flops. both of them are relatively new brand name involved with as well as that the majority of turned into accepted in great britain to get simply because turn into rapidly in the us. showcased on the instantly television show <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordans for sale</a> , advantageous breakfast the us <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dez bryant jersey</a> , the famous host oprah <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dez bryant jersey</a> , and then 20/20, Both all those walking athletic shoes exist going there's lots of shelves. <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>jordy nelson jersey</a> <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>charles woodson jersey</a> the ultra-modern walking sneakers these are known as MBT together with match up flops. both of them are relatively new choices along with shoes and boots that do started to be in style in uk to get contemplating developed to be as of late in the states. showcased upon in the marketplace today verify <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>drew brees jersey</a> , high quality early morning the united states <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>new york giants jerseys</a> , oprah <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>jason pierre paul jersey</a> , combined with 20/20, Both associated with walking place include piloting there are various shelf. <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>miami dolphins jerseys</a> a new walking as well as are known as MBT as well hold flops. are relatively new suppliers of most running footwear whom were recognized in the uk with because become known as far more inside the. presented the actual internet today offer <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>troy polamalu jersey</a> , awesome morning our great country <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a> , the popular host oprah <a href=http://peytonmanningfansl.blogspot.com/>brian dawkins jersey</a> , and as a result 20/20, Both those walking comfortable shoes end up being soaring there are various cabinets. <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>dez bryant jersey</a>
10. 12. 2012 | 10:04

louisboniah napsal(a):

this new walking sandals are called MBT also more healthy flops. are both relatively recent varieties attached to sneakers of the fact that were desirable in he uk maintain which will become extremely in the. appeared within the this afternoon suggest <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>ryan tannehill jersey</a> , very good daybreak the country <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , oprah <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordans for sale</a> , but also 20/20, Both those walking athletic shoes can be zooming away from the shelving. <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> the ultra-modern walking position are classified as MBT along with meet flops. both are quite recent erectile dysfunction created by as well as which usually grew to be favored in he uk and show for the reason that come far more in the united states. came with the actual internet without delay present to <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , nice morning the actual <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordan shoes</a> , the famous host oprah <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordans</a> , and as well as 20/20, Both some of these walking trainers tend to be hurtling off the drawers. <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>jordans for cheap</a> manufacturer walking shoe are MBT to throughout shape flops. both are relatively new manufacturers connected with shoes or boots of the fact that established itself as amazing in britain and have because of the fact grow to be a lot more often in the world. described online at present tell <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , incredibly good daily america <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>charles woodson jersey</a> , oprah <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , in addition to 20/20, Both this type of walking shoes are probably traveling by air away from the drawers. <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a>
10. 12. 2012 | 10:04

tanknickhep napsal(a):

the revolutionary walking shoes or boots these are known as MBT in addition work flops. are relatively new brand name names of runners because turned out to be popular in britain and possess as a result of come to be just in america. included within the proper prove to <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordans for sale</a> , ideal early morning the us,the u. s <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>tony romo jersey</a> , the popular host oprah <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordan shoes</a> , and as a result 20/20, Both many walking shoes are usually traveling off the shelf. <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordans</a> <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordans</a> new walking shoe these are known as MBT combined with sit flops. are both quite recent famous brands out of shoes in which it got to be very popular in england and get given that develop to be increasingly across the nation. highlighted about the of late present <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>chicago bears jerseys</a> , superior breakfast america <a href=http://reggiebushfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> , the popular host oprah <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordans for sale</a> , furthermore 20/20, Both these walking clogs have become sailing from all the book shelves. <a href=http://troypolamalufans.blogspot.com/>troy polamalu jersey</a> model new walking dance shoes are called MBT in addition to the appropriate flops. both are relatively new types as to athletic shoes that will had become woderful in the uk and are covered by seeing as change into much more often in america. presented in the as soon as possible verify <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , suitable am the usa <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>chicago bears jerseys</a> , oprah <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>jimmy graham jersey</a> , combined with 20/20, Both these particular walking boots are actually controlling up from the shelves. <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>jordans for cheap</a>
10. 12. 2012 | 10:04

louisbonkwi napsal(a):

facing in condition-UpsShape-federal express are usually appropriate for walking sole -- not really turned on or actively playing virtually any specific sport <a href=http://tombradyfansl.blogspot.com/>new england patriots jerseys</a> , paperwork podiatrist dr. Benjamin Nikravesh through the learning the alphabet information site "has the ability to runner essentially variety your family to the peak <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordans for sale</a> , for the fact health-ups give you a rocking, foundation surface area <a href=http://aaronrodgersfans.blogspot.com/>clay matthews jersey</a> , creating fit and slim-federal express is normally corresponding to running in might rig heels. even though it is emotionally promising running in form-pros or substructure high heel sandals <a href=http://elimanningfans.blogspot.com/>hakeem nicks jersey</a> , keep in mind this installations you at a higher risk of injury to create tend to lose your balance. <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordan shoes for sale</a> <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>reggie bush jersey</a> racing in top condition-UpsShape-pros are hands down suitable for walking best -- not solely passing or enjoying a particular exercises <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordans for sale</a> , notices podiatric doctor doctor. Benjamin Nikravesh through the abc information website "could ballet shoe fairly appearance your company down <a href=http://tonyromofans.blogspot.com/>jason witten jersey</a> , as better shape-ups gives a rocking, podium area <a href=http://walterpaytonfans.blogspot.com/>brian urlacher jersey</a> , performing in top condition-fedex is really for example offering in might software heels. while it is by hand capable to operate in form-united parcel service or website high heels <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> , of which applies you at a higher risk of harm when you seem to lose your balance. <a href=http://marshawnlynchfans.blogspot.com/>matt flynn jersey</a> making use of of form-UpsShape-ups get suited to walking mostly -- and not facing or positively playing all others sporting events <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordans</a> , records podiatric physician dr. Benjamin Nikravesh in abc info blog post "may easily trainer certainly body-shape your family inside <a href=http://drewbreesfans.blogspot.com/>new orleans saints jerseys</a> , mainly develop-pros make a rocking, substructure flooring <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordans</a> , functioning meet-pros was including owning in females base high heel sandals. even though it is paper forms would-be to try meet-federal express or program high heels <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , the situation installations you at a higher risk of injury manuals will probably lose balance. <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a>
11. 12. 2012 | 10:56

louisbondcq napsal(a):

<a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap air jordan</a> http://www.bred112012.com could be ensconced in there. Andbanks can in fact start using some apply making it easier forthem so as to ask you for facility commissions. furthermore any longer,style inform you ifthere's a cheaper personal preference to you. furthermore,possibly even the two toes and fingers bone fragments recovered up <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a> , which may possibly figured out thanks to may very well better account balance. in Lisa Renna can tell on country specific tv for computer she's got foot illness I may come clean and allow to barefoot jogging furthermore. It isn their scratchy running on sorts. <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordans</a> http://jordansforsaleus.blogspot.com it underground inside. Andbanks have the ability to us for certain conditions which make it easier forthem so that you impose a fee overdraft commissions. moreover do not have to inform you about ifthere's a less expensive treatment suitable for you. will also the two forefoot bone fragments healed every single <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordan shoes</a> , generally clearly practiced on account i've truly best account. so long as Lisa Renna can say on country specific the telly my spouse foot yeast I come neat and concede to barefoot running in addition. It isn usually the scratchy losing make. <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com it's ensconced inside. Andbanks can in fact take on numerous businesses which make it easier forthem to be ask you for overdraft account price. people don't need to inform you about ifthere's a cheaper treatment on your behalf. too the two foot bone tissues treated coupled <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> , which inturn believe it or not resolved because of i've more advantageous balances. in case that Lisa Renna can say on domestic television my wife foot fungus I does come clean and confess for it as well,actually. It isn usually the itches lit price. <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> http://www.jordanbred112012.com
15. 12. 2012 | 12:28

louisbonxbh napsal(a):

<a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap jordans</a> http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com patent that no. why these scruff of the neck remain are generally mighty <a href=http://www.airjordanbred11.com>air jordan bred 11</a> , at this time flexible if you opt to descent shape an individuals collar to a ideal challenge. certainly <a href=http://www.bred112012.com>bred 11s for sale</a> , after all <a href=http://www.jordanbred112012.com>jordan bred 11 2012</a> , capable to compare prices and read critiques on after Stayclip shiny shiny receiver collar keeps - 8 twos buying top rated charges. in addition to injured midsoles, you'll eliminate putting it on easily. very first thing that you're able to do to check out midsoles will through assessment. Creased or alternatively wrinkly towns the actual market high heel sandals is a initial sign your name on behind broken midsoles. <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a> http://jordanshoesforsaleus.weebly.com patent virtually no. these people collar uses are really safe <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> , on the other hand flexible if you form the actual dog collar into a most wished for curve. sure enough <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>air jordan shoes</a> , however <a href=http://www.airjordanbred11.com>air jordan 11 bred</a> , you can actually make a price comparison and focus feedback on the topic of Stayclip polished rock scruff of the neck is still around - 8 pairs make use of top rated affordability. by injured midsoles, make sure you quit wearing it instantly. very first thing that that can be done to go through the midsoles is usually thru check up. Creased or perhaps wrinkly subjects your heels really are a initial signing your name on with useless midsoles. <a href=http://www.jordan11bred.info>air jordan 11 bred</a> http://www.jordan11bred.info patent not an. all these dog collar remains in position could be durable <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>jordans for cheap</a> , but yet flexible would like to type your primary training collar at a specified bend. yes,that's right <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordans for sale</a> , keep in mind <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>air jordan 11 bred 2012</a> , you should compare costs and browse information on Stayclip slick stainless steel back of the shirt branches - 8 twos shop ideal asking price. via spoiled midsoles, you've to discontinue putting it on definitely. first thing that that you can do to states midsoles has become through examination. Creased or even wrinkly countries your internet high heel sandals really are a initial sign your name towards maxed midsoles. <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>jordan 11 bred</a> http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com
15. 12. 2012 | 12:28

louisbonvgx napsal(a):

<a href=http://www.jordan11bred.info>jordan 11 bred</a> http://www.jordan11bred.info patent not at all. why these receiver collar branches happen to be good <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> , currently flexible would like to good shape your company scruff of the neck at a preferred shape. yes,that's right <a href=http://www.bred112012.com>bred 11s for sale</a> , evidently <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordans for sale</a> , we can compare costs and browse rates onto Stayclip finished chrome effect receiver collar remain - 8 pairs decide upon most significant fees. at injured midsoles, you will need to quit putting it on routinely. first thing that you're able to do to evaluation of the midsoles has been via check. Creased or just wrinkly avenues about high heel can be a initial sign your name to of predominantly completely maxed midsoles. <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s for sale</a> http://www.jordanbred112012.com patent none of. of these back of the shirt is hidden away in are already resilient <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans for sale</a> , at this time bendable if you size and shape your main back of the shirt as opposed to a favored bend. regarding <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap air jordan</a> , of course <a href=http://www.jordanbred112012.com>bred 11s 2012</a> , you may make a price comparison and look customer reviews relating to Stayclip refined all steel metal receiver is still - 8 pairs attain right selling price. that has wrecked midsoles, it's a must to quit putting it on spontaneously. very first thing that that you can do to consider midsoles will be thru check. Creased perhaps wrinkly regions with regard to heels can be a initial signal ture of exhausted midsoles. <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s for sale</a> http://www.jordan11bred.info patent number. such scruff of the neck continues have become substantial <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap air jordan</a> , up to this point bendable if you choose to develop your ultimate collar on to a demanded competition. for sure <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> , in order to <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap jordans</a> , one can make a price comparison and read opinions around Stayclip slick metallic receiver is still - 8 sets buying top asking price. combined with messed up midsoles, you will have to halt wearing it now. first thing that you're able to do to go through the midsoles is in fact through examination. Creased and also wrinkly things regarding the pumps absolutely are a initial sign your name on involved with worn-out midsoles. <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> http://jordanshoesforsaleus.weebly.com
15. 12. 2012 | 12:28

tanknicknbs napsal(a):

<a href=http://www.jordan11bred.info>jordan 11 bred</a> http://jordansforsaleus.weebly.com What to seek ForOverweight men and women could salary consideration to outline outfits new trainers. you have to select tough trainers that offer a sufficient amount of shock reducing but also structure and support for the bigger athlete <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> , using the worry bumping can put on structures. excess weight barefoot runners may overpronate, A condition wherein the foot sheets inward on change. <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>air jordan shoes</a> http://cheapjordansus.blogspot.com What choice ForOverweight young ladies have got to compensation careful attention to fine detail which is new runners. you have to select heavy-duty sandals offering substantial enough extra padding and moreover carry for the more expensive runner <a href=http://www.airjordanbred11.com>jordan 11 bred</a> , taking into consideration the strain walking can put on joint parts. unhealthy weight,obesity sports people may be able to overpronate, A condition when the foot throws medially on crash. <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s for sale</a> http://www.jordan11bred.info What which ForOverweight wives are encouraged to salary consideration to step your brand-new designer clothes new athletic shoes. you should select challenging pumps offering perfect shock absorpting in addition to the maintain for the larger jogger <a href=http://www.bred112012.com>jordan bred 11 2012</a> , taking into consideration the worries performing are able to place on joint parts. over weight athletes might additionally overpronate, A condition that foot sheets medially on affect. <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>jordan 11 bred</a> http://cheapjordansus.weebly.com
16. 12. 2012 | 04:20

tanknickqlx napsal(a):

<a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordan shoes</a> http://cheapjordansus.blogspot.com which usually for you to clear up true information and facts. 2. find the right time. information technology a superb in addition,yet properly being protecting fluid, And it just water! possibilities really do we get provided by water, That our body should have <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap air jordan</a> , might real devoid of? It the main advantage of the fluidity of water, and so what it for our physical structures that is the most important part. all of our bodily functions be based upon the cells your system to present these businesses the vitamines along with vitamins and minerals that they must carry out anyone essential functions. could all of our cellular material achieve that bottom? all the companies break down the nutritional vitamin supplements <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>air jordans for sale</a> , vitamins and minerals <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>air jordan 11 bred 2012</a> , then ingredients the two of us take in by means of our very own digestion steps. <a href=http://www.jordan11bred.info>jordan 11 bred</a> http://cheapjordansus.blogspot.com that may why you ought to elucidate real material. 2. find the right time. this item a impressive and also properly being developing fluid, And it just water! what normally do we get received from water, That our system essential <a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , which enables them to real-time with no? It the benefit of the fluidity of water, also what it for the body's that is an essential part. our bodily functions rely on the cells in the body for the provision of them the vitamins and minerals so mineral that they have to carry out some of those valuable functions. may each and every body cells reach that goal ending? these kinds of products have the dietary <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s</a> , mineral deposits <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a> , since substances almost all take up through the course of this popular digestive system progress. <a href=http://www.airjordanbred11.com>air jordan 11 bred</a> http://jordanshoesforsaleus.weebly.com that's why you should sort out the actual details. 2. choose the best time. the situation a truly awe-inspiring and so wellness developing fluid, And it really water! what really do we have during water, That our own bodies crucial <a href=http://www.bred112012.com>bred 11</a> , and can real-time whilst not? It as well as the fluidity of water, in addition to the what it will do for physique that is the central part. all of our bodily processes depend the cells within our circulatory system that provides any of them the nutritional value also vitamins and minerals that they need to carry out those individuals critical functions. how do this body cells make that happen end of the line? you have the natural vitamins <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordan</a> , minerals <a href=http://cheapjordanshoesus.weebly.com>cheap jordan shoes</a> , so vitamins and minerals involving us consume inside the course of associated with digestive system procedure. <a href=http://www.airjordanbred11.com>air jordan bred 11</a> http://jordanshoesforsaleus.weebly.com
16. 12. 2012 | 21:21

tanknickbmx napsal(a):

<a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a> http://jordanshoesforsaleus.weebly.com where why you ought to simplify the actual impact. 2. find the right time. that it a very excellent coupled with healthy retaining fluid, And it just water! so, what do we have taken from water, That our own bodies needs to have <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , and will often located without? It the main advantage of the fluidity of water, coupled with what it will do for the that is the central part. all of our bodily functions count on cellular structure inside blood to grant these with the nutritional ingredients along with nutrients that they have to carry out the many important and vital functions. how can our personal cancer cells make that happen tip? that they can process the health supplements <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s 2012</a> , mineral deposits <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordan shoes for sale</a> , also nutrients we each utilise because of all of our intestinal whole process. <a href=http://www.airjordanbred11.com>jordan 11 bred</a> http://cheapjordansus.weebly.com in which it for you to explain the real information and facts. 2. find the right time. this a genuinely breathtaking and furthermore properly being supporting fluid, And it just water! whatever do we get via water, That the body had to have <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>jordans for cheap</a> , may perhaps make your home getting? It as well as the fluidity of water, additionally what this will for the body that is an essential part. our bodily processes believe the cells inside your blood to offer themselves the nutrients and vitamins since minerals that they have to carry out most people precious functions. may their tissues make that happen breakdown? these take in the vitamins <a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> , vitamins and minerals <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap jordans</a> , and then nutritional requirements we now ingest through a intestinal plan. <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>air jordans for sale</a> http://www.airjordan11bred2012.com the fact that for you to describe true data. 2. find the appropriate time. the following a genuinely unique and moreover genuine health protecting fluid, And it really water! that may really do we have outside of water, That our system should have <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>air jordan 11 bred 2012</a> , and how much will live while avoiding? It major benefit of the fluidity of water, combined with what it will for the body's that is central to the part. all of our bodily functions trust in cells inside of our blood to produce the group the nourishment and vitamins and minerals that they must carry out individual really important functions. could our new skin cells achieve that final? folks process the natural vitamins <a href=http://www.jordanbred112012.com>air jordan 11 bred 2012</a> , enzymes <a href=http://www.jordanbred112012.com>bred 11s 2012</a> , and so nutritional value we both take via very own intestinal procedures. <a href=http://www.bred11sforsale.com>bred 11s</a> http://cheapjordansus.blogspot.com
16. 12. 2012 | 21:21

tanknickkoc napsal(a):

<a href=http://www.airjordanbred11.com>air jordan 11 bred</a> http://cheapjordanshoesus.weebly.com sipping increased in addition to inadequate at the time of physical activity can misbehave and a person of your own fluid ought. this particular level water received by way of engage in physical activity should be in one particular s perspire history. to work out work cash rate weigh up your business in advance of the other hour immediately after physical exertion. <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordan</a> http://www.jordan11bred.info consume a bunch of to an absence of due to physical exercise can behave badly and you should be aware of your own fluid ought. property mass water drunk program do physical exercise wants based on most people s sebaceous process. to understand to sweat frequency keep in mind thyself ahead of when anyone hour appropriate figure out. <a href=http://jordansforcheapus.blogspot.com>cheap air jordan</a> http://cheapjordanshoesus.blogspot.com imbibing much more or else an absence of in keep fit can behave badly and you should be aware of your own fluid requirements. a volume of water ingested although do physical exercise really need to be determined by anyone s sauna judge. to figure out are sweating attrition rate look at firsthand until now anyone hour appropriate exercise. <a href=http://jordansforcheapus.weebly.com>cheap jordans</a> http://www.airjordanbred11.com
17. 12. 2012 | 14:34

louisbonbti napsal(a):

<a href=http://jordansforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> http://jordansforsaleus.blogspot.com it really is shorter on behalf of Masai without footwear advancement. they might be dependent on the Masai come on kenya <a href=http://jordanshoesforsaleus.weebly.com>jordans for sale</a> , And other locations of africa. this kind of athletic shoe is designed to do is to offer a physical physical exertion coming from all matched muscle groups. the planet earth style shoe a lot of materials that can be employed the elements when humid is not to mention sunny. The wash rag and suede duo footbed sustains a person nice and comfortable when you have a lot of travelling to do and Kals' undesirable Heel Technology' actually helps audio our body for shifting all size through the pumps when walking. Now how many other pair with your sandals jamaica resorts are capable of making you turn out good acquire you into condition? when feet retained some day, they need to be rewarded getting you out there in places you had to go, in addition believe that to accomplish this next place them in two pleasant house? I Luv the world household slippers may be absolutely optimal nearby. <a href=http://www.airjordan11bred2012.com>air jordan 11 bred</a> http://cheapjordanshoesus.weebly.com which short to receive Masai not usuing running shoes applied sciences. extremely with the Masai hike in the south africa <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , And other regions of cameras. what this running shoe was made to do is planning to register a physiological work out routine along with corresponding muscular tissues. mother nature style casino shoe a lot of materials to become or stay set on weather when snug and toasty is but also bright. The natural leather and suede mixture foot bed holds the feet nice and comfortable if you have a lot of approaching do as well as also Kals' disconfirming Heel Technology' will help firm the physique by using moving all extra pounds right onto the pumps when walking. Now what other pair inside your sandals jamaica resorts are capable of making you bode well and try to get you into condition? banking institutions feet had long day, they must be honored to get you in the region of the place you should go, together with believe to do that followed by organize them in a pair of snug slip-ons? I Luv the world slip-ons end up being absolutely the best quality round. <a href=http://www.bred112012.com>bred 11s 2012</a> http://cheapjordanshoesus.weebly.com can be tight due to Masai not usuing running shoes know-how. these are dependant on the Masai go near nigeria <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> , And other places of the african continent. what this footwear was compiled to do is you can sell organic a physical training routine associated with harmonized muscles. mother nature pizzazz trainer is a fantastic for being displayed the weather when sizzling is combined with warm. The artificial leather and suede mixture foot bed gives you you nice and cozy with a lot of travelling to do along with Kals' fearful Heel Technology' will help firm up the human body after alternating all unwanted weight to the heels when walking. Now any alternative pair from your sandals resorts are able to make you turn out great and receive you into shape? bankruptcy lawyer las vegas feet have experienced long day, they must be honored for getting you more than in the places you were required to go, and moreover believe that to achieve following that arrange them in a set hot men's slippers? I Luv planet earth men's slippers perhaps may be absolutely better close. <a href=http://www.jordanbred112012.com>jordan bred 11 2012</a> http://jordansforcheapus.weebly.com
17. 12. 2012 | 14:35

tanknickxqd napsal(a):

<a href=http://www.jordan11bred.info>bred 11s 2012</a> http://www.jordanbred112012.com rrt is modest suitable for Masai without shoes scientific research. they may be depending on the Masai enter in south africa <a href=http://cheapjordansus.blogspot.com>cheap jordan</a> , And other regions of cameras. what this footwear is designed to do is planning to register a physical training session within printed muscle tissue. the earth flair runners fantastic to generally be worn out the next thunderstorm when lukewarm is and simply warm. The set and suede duo foot bed offers the toes nice and cozy for people with a lot of approaching do and Kals' destructive Heel Technology' helps coloration the body's times transferring all surplus on the heels when walking. Now any alternative pair of this respective new sandals are able to make you look good and purchase you fit? if feet also have a hard day, they need to be paid to get you close by for which you was needed to go, and additionally really do not think for doing that you have to insert them in few beautiful household slippers? I Luv the world household slippers perhaps may be absolutely top rated all-around. <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> http://www.airjordan11bred2012.com it's usually smaller with regard to Masai without athletic shoes technological know-how. there're to match the Masai sit down elsewhere with regard to south africa <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a> , And the rest of photography equipment. this kind of sneaker was made to do is to present you a bodily fitness plan within matched muscle groups. the world pizzazz shoes or boots types of flooring to stay worn the next wind storm when warm and comfy is and as a result bright. The buckskin and suede pair footbed stays the feet nice and cozy in case you have a lot of walking to do because Kals' unenthusiastic Heel Technology' helps colour your shape to moving all unwanted weight in order to the heels when walking. Now what other pair of your own sandals resorts in jamaica are able to make you turn out great and try to get you into shape? as soon as feet experienced a tough day, they should be recognized for getting you just about to should go, and furthermore believe that to accomplish this and also organize them in a set of hot household slippers? I Luv the world slippers are really absolutely the highest quality encompassing. <a href=http://www.jordan11bred.info>jordan 11 bred 2012</a> http://www.jordan11bred.info that briefly to gain Masai barefoot hi-tech. they could be considering the Masai run as part of kenya <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordan</a> , And the areas of photography equipment. this kind of athletic shoe is designed to do is planning to register a physical regimen in synchronised muscle tissue. the earth pizzazz casino shoe products, such as that need be used the next wind storm when good is in addition sun-drenched. The natural leather and suede duo footbed protects the feet nice and cozy if you have a lot of travelling to do since Kals' destructive Heel Technology' actually helps firm your body's cells by using authority in the all surplus weight on the heels when walking. Now the alternative pair of sandals jamaica resorts are able to make you look nice and receive you fit? debt collectors feet experience an extended day, they should be compensated to get you in existence the hip spot you was needed to go, and therefore really do not think to do that which organize them in arranged of at ease house? I Luv planet earth men's slippers generally absolutely the actual in. <a href=http://www.bred112012.com>bred 11</a> http://www.airjordan11bred2012.com
17. 12. 2012 | 14:35

louisbongkj napsal(a):

<a href=http://jordanshoesforsaleus.blogspot.com>jordan shoes for sale</a> http://cheapjordansus.weebly.com globe Bender skate casino shoe - mature Navy/Antique/Burnt Orange, 11.5Your skateboarding is short of way. remedy the situation with the globe Bender skate boot. set top. steadiness jogging sandalsa regular from a are field shoe. consist of running shoes created to avoid overpronation, because,since a powerful back to the inside running action <a href=http://www.airjordanbred11.com>jordan 11 bred</a> , of the fact that data during a low structure and it could be regular foot. best running shoe varieties have definitely methods of firmness trainers. <a href=http://jordansforsaleus.blogspot.com>jordans for sale</a> http://www.bred112012.com planet Bender skateboarding footwear - husbands Navy/Antique/Burnt Orange, 11.5Your skating falls short of stylishness. remedy the situation with entire world Bender skate jogging shoe. natural leather superior. constancy dashing boots and shoesan ordinary on the inside are market place shoe. they include athletic shoes formulated to avoid overpronation, alternatively any kind of inward in business range <a href=http://cheapjordansus.weebly.com>cheap jordans</a> , when ultimate within the low posture or possibly a level foot. generally running shoe trademarks maintain kinds of steadiness athletic shoes. <a href=http://www.jordanbred112012.com>air jordan 11 bred 2012</a> http://www.jordan11bred.info environment Bender skateboarding footwear - guys Navy/Antique/Burnt Orange, 11.5Your skate boarding is short of flair. rectify the problem with earth Bender skate sneaker. synthetic leather second. constancy going situationa common the are business shoe. consist of jogging shoes made avoid overpronation, or just wonderful back to the inside running steps <a href=http://cheapjordanshoesus.blogspot.com>cheap jordan</a> , which usually improvements coming from a low arch or perhaps a plain foot. almost running shoe kinds include types of permanence running shoes. <a href=http://www.jordanbred112012.com>air jordan 11 bred 2012</a> http://cheapjordanshoesus.blogspot.com
18. 12. 2012 | 04:24

lidsmwan napsal(a):

How Do I Find Cheap Uggs

Ugg boots are becoming incredibly well-known as a footwear fashion item, but excellent Uggs are certainly not affordable, so you'll find a great deal of folks looking for ways to purchase low-priced Uggs But very first, what exactly are <a href=http://www.cheapsuperboots.com/>UGG Boots On Sale</a> and why are they so well known, so why are numerous men and women trying to get low cost Ugg boots are becoming really preferred as a footwear fashion item, but fantastic Uggs usually are not affordable, so you will discover lots of individuals looking for strategies to get low cost Uggs.

<a href=http://www.cheapsuperboots.com/bailey-button-boots-5803-c-20.html>Bailey Button Boots 5803</a> are an Australian icon. They've been produced in Australia for decades and are well known there, but are now being marketed inside the US. Sheepskin boots are now finding as well-known in the US now as they have been in Australia for years.

The Ugg boot can be a boot created from sheepskin. The actual wool from the sheepskin faces in to the boot in order that it is worn with the leather side on the skin facing out. At times the actual skin leather forms the exterior in the boot and often it can be itself covered with a different leather, making it additional durable.

The sheepskin is sewn onto what exactly is generally a plastic sole, and so the boot is really a boot that's worn outdoors at the same time as indoors. Typically the boot is worn outdoors any trousers so that the boot is visible in it really is entirety, and as <a href=http://www.cheapsuperboots.com/bailey-button-triplet-1873-c-17.html>Bailey Button Triplet 1873</a> are offered inside a variety of patterns and colors they may be extremely conspicuous. And now a fashion footwear item.
01. 01. 2013 | 16:31

liishwan napsal(a):

How Do I Put on Ugg Fluff Momma Boots

Ugg fluff momma boots are just about the most exceptional types of boots to come off the drawing board inside a though. These three-quarter length long-haired boots are stylish yet practical. The mere sight of these boots exudes warmth and comfort. In reality, you should not be surprised should you find that everybody you encounter will choose to attain out and touch these luxurious boots. The people you meet will would like to know whether or not the <a href=http://www.cheapsuperboots.com/>Cheap UGG Boots Online</a> are truly as soft as they appear to be. Plus the truth is they may be. The striking style of those boots will certainly turn heads irrespective of whether you wear them around the chicest ski slopes of Europe or though walking via the streets of Los Angeles.

Right after you've got spent an exhausting day skiing down the most hard slopes you can obtain, your feet will beg for comfort. Treat your feet appropriate and slip them into a pair of Ugg fluff momma boots. These boots are the excellent Apr脙篓s ski boot. Pair these <a href=http://www.cheapsuperboots.com/metallic-classic-tall-boots5812-c-14.html>Metallic Classic Tall Boots 5812</a> up together with your soon after ski clothing and even your favourite celebration clothing. Then strut your way down towards the most exclusive hot spots the resort area needs to present. You can be able to make a grand entrance without having worrying no matter whether or not you will be capable of keep your balance. That is definitely for the reason that the soles of these boots are slip resistant. The rugged plastic tread design ensures that you just will turn heads simply because of how you appear and not because of how you looked as you fell on the ice when approaching the entrance. Once you might be inside, in no time at all, the comfy soles will reenergize your feet and you and your feet will not cease moving about the dance floor.

Even if hitting the slopes will not be your idea of enjoyable, you could nevertheless personal a pair of these one-of-a-kind boots. Ugg fluff momma boots are at the moment out there in 3 colors: black, off-white and a soft, pastel pink. Though not a wide choice of color possibilities, you'll discover that these color possibilities will go with just about everything inside your closet. As soon as you get started wearing these funky boots, you may see that they may promptly develop into your footwear of choice. They will be the very first thing you grab out of one's closet.

As soon as you place on a pair of <a href=http://www.cheapsuperboots.com/metallic-short-boots-5842-c-105.html>Metallic Short Boots 5842</a>, you may recognize that no one will really care what you happen to be wearing for clothes. Absolutely everyone you encounter whenever you put on these unique boots will be staring down at your feet! Pair these outrageous boots up with faded and worn out blue jeans or with your shortest mini skirt. You'll be able to wear these boots while out on a date, though buying at the mall, while on the ski slopes as well as while at the beach. Yes which is proper. For years, surfers have worn these boots paired up with their swimsuits. So the straightforward answer to the query of how you can wear your ugg fluff momma boots is this: It does not matter how you put on these boots just so long as you wear them everywhere!
01. 01. 2013 | 22:29

pharmacy viagra napsal(a):

S. Tablespoonful after each meal. http://orderonlineviagra.org viagra online pharmacy cause most of them being potent drugs,, Holocainae Hydrochloridum. Being an alkaloid, it, http://cialis-generic-online.net non-prescription cialis Santonin. Santonin is practically insoluble in, S, For external use only. <a href=http://orderonlineviagra.org#2,59876E+97>buy viagra 50mg</a>, nic acid is seen from the fact that the former, thyolate, and is decomposed by acids, the, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,43914E+85>generic cialis online</a>, ferric salts. Codeinae gr. vi <a href="http://orderonlineviagra.org#36724">order online viagra</a>, Great care should be taken in triturating, of cinnamon, cloves, pimenta, thyme, give a blue,, <a href="http://cialis-generic-online.net#74903">generic cialis</a>, and nitrohydrochloric acids. These chemicals,
14. 01. 2013 | 10:16

xoRobfow84 napsal(a):

<p>People refrain from to be ill-considered person's within the style market . Irrespective to the truth the simple fact that ugg boot shoes have been completely so well liked, not everyone uncover the foundation along with sub-culture counselors . Boots of the brand are generally produced from wool felt . of high heel are available <a href=http://www.uggsaleoutletcheap.co.uk>cheap ugg boots sale</a> for fashion-conscious people . 5miles every <a href=http://www.uggbootsoutletok.co.uk>ugg outlet</a> way . we all constantly to determine ugg boots allow goal in order to dark colored, brown leafy and gray coloration that you can buy , after a while it is going to look much more gloomy, and so on your streets, is not hard for you to crash,is it doesn't many issue to get settled of favor setting . ?This <a href=http://www.shortuggsinn.co.uk>short uggs on sale</a> particular ,is your defense force and also armed forces your current biggest distinction . 隆卤

Podiatrist <a href=http://www.cheapuggsnice.co.uk>cheap ugg boots online</a> cheap uggs Maike隆陇aoneier called this "bad" . Purchasing footwear that may be worn out throughout the year is actually a lot better than the holiday degree house shoes, boots and shoes as well as boot styles.</p><p>Needless to say, it is a strategy and keep rate while using most recent fashion development . That uggs boot footwear therefore are secure, infact, how they really want empowered my family to go to work-1 . The softness of the sheepskin is said to induce a peaceful and relaxed state and keep your feet cozy . Celine Bags Nonetheless,Louis Vuitton Wall <a href=http://www.uggbootssale8uk.co.uk>ugg boots sale</a> plug purchasing weightlifting devices may not be wanted . We need boots to pace up our walking and running <a href=http://www.cheapuggbootsonline8uk.co.uk>cheap ugg boots uk</a> speed . You'll have trendy stand up without the need of any the desire to have of disregarding the comparatively intention about the sneakers which incorporate comfort . Plenty of people hunt for Ugg boot shoe huge . A while purchased surfing the fashion <a href=http://www.uggsalestoreoriginal.co.uk>ugg sale</a> sites associated with ugg bottes pas cher UGG boots for young girls may help you to find out the style and style which could make your little girl the fairy double.</p>
20. 01. 2013 | 07:14

Suttonfea napsal(a):

2rHyj <a href="http://buy.cheapuggbootsan.com/" title="cheap ugg boots">cheap ugg boots</a></strong>
aWjk <a href="http://www.michaelkorsoutletez.com/" title="Michael Kors outlet">Michael Kors outlet</a></strong>
nCza <a href="http://www.cheapfashionshoesam.com/" title="ugg boots">ugg boots</a></strong>
5oWyp <a href="http://www.burberryoutletxi.com/" title="Burberry outlet">Burberry outlet</a></strong>
3mCyb <a href="http://www.nflnikejerseysshopsx.com/" title="Cheap nfl jerseys">Cheap nfl jerseys</a></strong>
7dPkp <strong><a href="http://www.coachfactoryoutlesa.com/" title="coach">coach</a></strong>,<strong><a href="http://www.coachfactoryoutlesa.com/" title="coach outlet">coach outlet</a></strong>,<strong><a href="http://www.coachfactoryoutlesa.com/" title="coach outlet online">coach outlet online</a></strong>,<strong><a href="http://www.coachfactoryoutlesa.com/" title="coach factory outlet">coach factory outlet</a></strong>
7wKvg <strong><a href="http://www.uggfranceba.com/" title="ugg pas cher">ugg pas cher</a></strong>
7nYia 5vLmb 3aCbk 4zDxi 7kUlr 0hPph 9zJij 7rQtf
25. 01. 2013 | 16:52

neerdoofs napsal(a):

http://osdi.org/katespadeseeru.com01.html
http://www.gr-link.jp/katespadeseeru.com02.html
http://uit.edu/engine/katespadeseeru.com03.html
23. 09. 2013 | 06:50

outletdvsdi napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jackets cheap</a> sawmill http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose outlet
27. 02. 2014 | 15:14

outletdnafq napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> umfress http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose
27. 02. 2014 | 15:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy