Na které straně barikády stojíš, soudruhu?

28. 11. 2013 | 11:18
Přečteno 13166 krát
Psáno pro Právo

Rozbíhající se politický provoz Poslanecké sněmovny názorně ukazuje, jaké problémy mají česká politika i média s pochopením své nejnovější historie. Po volbách v roce 1990 začala růst naléhavost otázky, co se stane s exponenty minulého režimu. I Václav Havel si zasurfoval na náladě veřejnosti projevem o temných žilkách slušovických mafií a revoluci v právu.

V atmosféře nespokojenosti, že se s komunisty nic neděje, se rodil lustrační zákon. Ve vládním návrhu se předpokládalo, že podíl na porušování lidských práv v minulém režimu bude třeba prokázat. To se ovšem radikálům v Občanském fóru zdálo nepřijatelné.

Je třeba připomenout, že mocenské funkce v letech 90 až 92 zastávali převážně liberální disidenti. Z hlediska poslanců, kteří nepatřili do pražského disidentského okruhu, představovali hlavní překážku v jejich cestě k moci.

Ukázalo se záhy, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak oslabit jejich vliv, je otázka vyrovnání s minulostí. Prostě disidenti, kteří se v Chartě 77 přihlásili k obhajobě lidských práv, logicky prosazovali, aby se lidská práva vztahovala na všechny občany, tedy i na bývalé komunisty. Hájili tím centrální princip liberální demokracie - rovné občanství. Pragmatici rodící se pravice pochopili, že se liberální disent rozhodl spáchat politickou sebevraždu. Nástrojem se stal lustrační zákon.

Václav Klaus o něm tehdy cynicky prohlásil, že ukazuje, "na které straně barikády, kdo stojí". Vystihl přesně základní účel zákona: nakreslit ve společnosti novou dělící linii. Kdo je proti lustracím, je bolševik. Z disidentů se obratem stali komunisti. Z lidí, co dřív mávali v průvodech, bojovníci proti komunismu.

Když Klausův náměstek nemohl dostat osvědčení, udělal z něho poradce, který osvědčení nepotřeboval, a jelo se dál. Média mlčela jako ryby. Kdo by rušil budování kapitalismu. Boj za vyrovnání s minulostí zcela zakryl, co se v zemi děje. Koho zajímala Mostecká uhelná.

Pochopitelně, veřejnost ponižovaná režimem uvítala možnost "povozit se na komunistech". Lustrace se staly měřítkem "pravicovosti." Tleskali jim i četní „liberální“ intelektuálové. Ústavní kategorie ztratily význam a lež začala kvést. Selhal i Ústavní soud.

V čem byl problém lustračního zákona, kvůli kterému ho liberální disidenti nechtěli podporovat? Je založen na principu evidence, vůbec nezkoumá, co kdo ve starém režimu skutečně dělal. Lustrační osvědčení nedostane člověk, kterého StB úkolovala kvůli jeho pracovnímu zařazení, což je zřejmě případ A. Babiše, stejně jako double agent pracující proti režimu, ani oběť donucená podepsat spolupráci vydíráním. Takový přístup se v porevolučních časech dal obhájit u ozbrojených složek a tajných služeb, ale v žádném případě u celé civilní správy. Ve skutečnosti odlišná pravidla lustrací pro bezpečnostní složky umožnila, aby příslušníci StB pracovali v BIS nebo NBÚ!

Ještě horší byly sekundární účinky lustrací. Ve společnosti se vytvořila atmosféra strachu. Šéf BIS v roce 1992 strašil konspirací, do níž patřili i mrtví novináři. Strany se začaly dělit na demokratické a nedemokratické. Vytvořením strachu ze spolupráce s komunisty pravice rozbila možnost normálního fungování politického systému tedy střídání mezi pravicí a levicí. Výsledkem byly slabé, heterogenní vlády. Čistky státní správy, zejména rozbití legislativních odborů, otevřely prostor pro bezbřehý diletantismus, který byl ještě dražší než přímá korupce.

Za pár let, když se začal řešit přístup k utajovaným skutečnostem, součástí prověrky se stala i případná spolupráce s bezpečnostními orgány komunistického režimu. Tady se už ale konečně zkoumal obsah spolupráce, což je zcela v pořádku. Zdálo by se tedy, že lustrační zákon už nemá žádné opodstatnění.

Nicméně lustrákem vytvořené barikády žijí vlastním životem, jak je vidět ze současné místy až trapné diskuse. Mezi politiky i novináři pořád vládne strach, že kdo odsouhlasí zrušení lustračního zákona, dostane nálepku bolševika. I když po dvaceti letech máme k dispozici archivy, které nám umožňují zjistit, co kdo dělal, nejen, že byl evidován.
Jenže teď bude třeba do kyselého jablka kousnout. Babiš nemůže vyhrát soud. Evidován prostě byl. Pokus příslušníka StB prohlásit, že svazek je zfalšován, mu spíš škodí, než pomáhá.

Faktem současně je, že se lustrační zákon na ministry nevztahuje. Vztahuje se na představené v nomenklatuře služebního zákona. Premiér by si měl trvat na tom, že mu prezident nemůže kádrovat ministry. A ti, kteří trvají na lustracích, by si už mohli uvědomit, v jaké hře dělají užitečné idioty.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Soudruh stojí vždy uprostřed houfu.
28. 11. 2013 | 11:20

Pamětník napsal(a):

Autor napsal:
"I když po dvaceti letech máme k dispozici archivy, které nám umožňují zjistit, co kdo dělal, nejen, že byl evidován."
Takže je možné lustrační zákon nerušit, ale upřesnit.
Je snad někdo, kdo to nechce ?
28. 11. 2013 | 11:28

Yosif K napsal(a):

Když Klausův náměstek nemohl dostat osvědčení, udělal z něho poradce, který osvědčení nepotřeboval, a jelo se dál. Média mlčela jako ryby. Kdo by rušil budování kapitalismu. Boj za vyrovnání s minulostí zcela zakryl, co se v zemi děje. Koho zajímala Mostecká uhelná.

KONEC CITATU.

To se mejlíte s MUS. O tom že MUS a OKD privatizuje management starobolševického původu věděli všichni kdo uměli číst noviny. Starobolševikům+odborářům+socalistům se ovšem podařilo využit toho že stát pustil majoritu na trh a mezi municipality.

Starobolševici+odboráři+socalisté se bystře překovali na švýcarské a americké velkokapitalisty a ostatním se s miliardovými majetky mohli vysmát. Vyšetřování bylo 8krát odloženo, jediný politik který proti tomu vystupoval (Roman Češka) byl sosalisty vyhozen sosalisté včetně ZEMANA hájí pachatele tunelu MUS dodnes.
28. 11. 2013 | 11:28

Yosif K napsal(a):

Faktem současně je, že se lustrační zákon na ministry nevztahuje. Vztahuje se na představené v nomenklatuře služebního zákona. Premiér by si měl trvat na tom, že mu prezident nemůže kádrovat ministry. A ti, kteří trvají na lustracích, by si už mohli uvědomit, v jaké hře dělají užitečné idioty.

KONEC CITATU.
A) Babiš sám řekl že ve vládě být nemusáí, tak to taqky nejspíše dopadne.
B) Sobotka neporučí Presidentovi, naopak Zeman tak na 95% politicky zničí Sobotku.

Rusnoko-zemanistická vláda může vládnou ještě i 4 roky, pokud lidi budou brblat tak zeman může furt ještě jmenovat premierem Haška. Stačí zinscenovat puč číslo 2 , nakonec však puč není třeba, stačí aby socalistů nehlasovali jednotně a žádná Sobotkova vláda nebude kdyby si Sobotka protrhl bok, Zemanovi neporučí nikdo.

V česku je ted presidentský system a proletoši zvolili na Hrad loutku sponzorů.
28. 11. 2013 | 11:34

curs napsal(a):

Dnes máme nové barikády, už nejde o lustrace. Kdo souhlasí se Zemanem, i kdyby k tomu měl zcela přesvědčivé důvody, stává se přisluhovačem despotického megalomana, který likviduje naši krásnou demokracii. Co na tom, že lustrační osvědčení předkládali všichni polistopadoví ministři, jak se o něm zmíní Zeman, je to kádrování. Podle mě je Zeman užitečný už tím, že odhaluje naprostou amorálnost našich vyhlášených strážců morálky, tzv. liberálů, demokratů, myslitelů, osobností. Ještě před rokem jsem si mnohých z nich vážil, nyní je jasné, že jde jen o spolek ubohých hysteriků, kteří nenávidí každého, s kým nechlastali, a kteří kromě patologické potřeby pózovat v roli moralistů nemají žádné zásady.
28. 11. 2013 | 11:40

flopáč napsal(a):

Stojím za zákonem záření černého tělesa "T na čtvrtou" Stefana-Boltzmana z 1880,pokud je spektrálně kvantován Planckem z 1900. Považuji za vhodné připojit fyzikální statistiku elektronů Kelvina-Gibbse-Boltzmana, s níž,byť je klasická a stále klasická, byl pochopen Bardeenem 1949 p-n přechod se závěrným proudem v transistoru.HOWGH. Osvědčené dogma Zlatého fondu Golden age of USA.Boltzman,Vídeňák roku 1905 roční pobyt v USA vědecký (jím nadšen),1906 sebevražda na klice dveří hotelu v Itálii na dovolené.Po nedělní vycházce s manželkou a dcerou.1905-fotoefekt a speciální terie relativity Einsteina.Konec klasické fyziky Ludwiga Boltzmana a začátek moderní fyziky Alberta Einsteina.
28. 11. 2013 | 11:42

flopáč napsal(a):

oprava : a Speciální teorie relativity
28. 11. 2013 | 11:44

Mariner napsal(a):

...MUS a OKD privatizuje management starobolševického původu... píše Yosif K.

Panebože, proč já jsem se také nenarodil jako hlupák, který je schopen napsat takový text a texty svojí úrovní podobné.

Jak krásně by se mi žilo, pokud bych si vystačil s takovými texty a nemusel se trápit přemýšlením.
28. 11. 2013 | 11:45

K.V napsal(a):

Primitivním hurá antikomunismem jsme tu napáchali mnohem větší škody než komunisti i kdyby tu byli dalších 300 let. Takhle rozhádanou společnost nedá nikdo dohromady hodně dlouho, a přitom se opravdu hádáme o pitomosti a děláme užitečné idioty, ani netušíme komu.
.
A nejzuřivější jsou dnes ti co tu vládu komunistů ani nezažili, nevědí o čem mluví, ale dostali v pomocné škole 1* za to že odsoudili komunismus
28. 11. 2013 | 11:51

David napsal(a):

"...Nástrojem se stal lustrační zákon.

Václav Klaus o něm tehdy cynicky prohlásil, že ukazuje, "na které straně barikády, kdo stojí". Vystihl přesně základní účel zákona: nakreslit ve společnosti novou dělící linii. Kdo je proti lustracím, je bolševik. Z disidentů se obratem stali komunisti. Z lidí, co dřív mávali v průvodech, bojovníci proti komunismu.

...V čem byl problém lustračního zákona, kvůli kterému ho liberální disidenti nechtěli podporovat? Je založen na principu evidence, vůbec nezkoumá, co kdo ve starém režimu skutečně dělal.

... Ve skutečnosti odlišná pravidla lustrací pro bezpečnostní složky umožnila, aby příslušníci StB pracovali v BIS nebo NBÚ!..."

--------------

Velmi pěkně napsáno! Naprostý souhlas!

Podle ČINŮ poznáte je! Klausova amnestie mně bohatě stačila.

Je nejvyšší čas přestat s tím běsněním kolem lustračního zákona a ten zrušit.

Kolektivní vina a rozděluj a panuj!?

Jediné co má smysl je zkoumat obsah spolupráce s StB. Jen evidence nestačí!!!

Je nejvyšší čas si uvědomit, že jsme všichni na jedné lodi a podle toho bychom se měli začít i chovat.

Slušní lidé jsou jak mezi křesťany, tak i mezi komunisty a stejné je to i s neslušnými.

Zdá se, že spíše disidenti jsou pro zrušení tohoto zákona. Naopak polistopadové rychlokvašky jej obhajují.

Co se týká lustrací? Je to zákon přežitý. Podívejme se jací darebáci se s křišťálově čistým lustračním osvědčením dostali do vedení státu a do jakých problémů nás dostali.

-----------

Parlamentnílisty.cz:

Velezkušený Petránek se vysmál lustračnímu zákonu: Celý svět se mu diví. Je to jako, když...

27. 11. 2013

"...V posledních dnech se v Česku otevírají úvahy na téma: lustrační zákon – ano, či ne? Otevřely se hlavně poté, co se do Poslanecké sněmovny dostala strana ANO Andreje Babiše a začalo se vyjednávat o tom, že Babiš usedne možná do vlády jako eventuální ministr.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Babiš coby ministr financí byl prokazatelný spolupracovník StB?

Ano

27%

Ne

73%

hlasovalo: 9231 lidí

...I proto Parlamentnílisty.cz oslovily zkušeného komentátora a dlouholetého novináře Jana Petránka, aby se zeptaly, jak na lustrační zákon pohlíží.

„Celý svět se diví, že 24 let po sametové revoluci u nás stále někdo něco takového požaduje. Mělo by to totiž smysl, kdyby po pádu režimu bylo alespoň 100 nejvýše postavených lidí ze Státní bezpečnosti potrestáno. Ale to se nestalo, celé to vedení StB uniklo, nikdo neměl zájem je ve skutečnosti potrestat. Dá se na to pohlížet jako na důkaz toho, jak špatně je lustrační zákon koncipován,“ řekl pro ParlamentníListy.cz dvaaosmdesátiletý zpravodaj Jan Petránek...."

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/Velezkuseny-Petranek-se-vysmal-lustracnimu-zakonu-Cely-svet-se-mu-divi-Je-to-jako-kdyz-294968
28. 11. 2013 | 11:54

ld napsal(a):

Dobře napsáno.
Takže pak by už nic nestálo v cestě, aby se zveřejnil obsah svazků Zet, který uklidil do trezoru Sacher.
To by se piclo ódeesáků...
28. 11. 2013 | 11:55

K.V napsal(a):

To jsem rád že už i "chartistům a disidentům" začíná docházat co to tady při cinkání líči zaseli a co sklidili. Rozbitou společnost, hluboké příkopy skoro před každým, rozvrat ekonomický, sociálnéí a morální.
.
Bylo by krásné kdyby parlament ve zkráceném projednání vyhlásil zákon že je to celé omyl a nesmysl. Ale už bylo psáno, primitivní hurá antikomunisti se z toho zblázní
28. 11. 2013 | 12:05

zemedelec napsal(a):

Pane Žák.
Chce to říci na plnou hubu,komunisti jsou neviňátka,včetně jejich pomahačů.
Takhle si to myslí ti kteří zahodili legitimace.
28. 11. 2013 | 12:05

tajemný pan H napsal(a):

k.v.
každý slušný a normální člověk je antikomunista, stejně jako antifašista. já si ale nemyslim, že lustrační zákon je antikomunistický. komunisti s stb nespolupracovali, komunisti stb řídili. například vlastizrádce soudruh jakeš, který spokojeně užívá stáři a tučneho duchodu v žadných svazcích stb určitě není. za to je tam spousta lidí donucených ke spolupráci strachem a vydíráním, jak správně píše žák.
28. 11. 2013 | 12:07

Jan Novák napsal(a):

Zrušit, co jiného, ten zákon je k ničemu.....24 let po "revoluci" je to skutečně nesmysl. V kontextu s tím čím a jaké problémy musí řešit normální lidé, kteří už nemají nato, aby zaplatili dětem ve škole oběd. Nebo to zajímá občana, kterého zlikvidovali exekutoři, protože si spletli rodné číslo či bydliště?? Spíš bude asi lidi více trápit, že zde máme Otrokářství.....Třeba pokladní v marketu nesmí sedět, jít na oběd nebo záchod. Jsem přesvědčen, že ani ten nejhorší komunistický ředitel si nedovolil vůči pracovníkům ani setinu toho, co dnešní "Manageři". Práce přesčas zdarma je úplně normální, vYdírání, atd.
28. 11. 2013 | 12:20

Po-Chči-Ho napsal(a):

Stručně- tento režim stojí (pro drtivou většinu lidí) ještě víc za houno, než ten minulý.
28. 11. 2013 | 12:33

jarpor napsal(a):

"Je založen na principu evidence, vůbec nezkoumá, co kdo ve starém režimu skutečně dělal." píše autor

Vážený autore,
z § 2 odst. (1), písmena b) je zřejmé, že jste onu "evidenci" značně zploštil. Je tam : byl evidován JAKO.... a vyjmenováno jak evidován, čímž lze odvodit CO dělal evidovaný.
To za prvé.

A za druhé, ten zákon nehovoří jen o "evidovaných"...

Z mého pohledu zákonodárný sbor nechť po debatě ve všech souvislostech rozhodne a onen zákon zruší... leč zatím je to v poloze, že je potřeba zrušit zákon, neb jeden konkrétní člověk, deroucí se do vlády má problém...
Pro takový důvod cosi rušit mi připadá debilní, toho deroucího se nehodné... a klidně se nechám označit užitečným idiotem.

Soudím, že je pořád lepší být takovým užitečným idiotem, než osobou, jež jednoznačně tvrdí, že na ministra se lustrační zákon nevtahuje / viz Váš text / když existují právní názory a rozbory i s opačným závěrem.

Aby bylo jasno, o čem je řeč, zde § 2 zákona č. 451/1991 Sb. :

(1) Předpokladem pro výkon funkce uvedené v § 1 je, že občan v období od 25. 2. 1948 do 17. 11. 1989 nebyl

a) příslušníkem Sboru národní bezpečnosti zařazeným ve složce Státní bezpečnosti,

b) evidován v materiálech Státní bezpečnosti jako rezident, agent, držitel propůjčeného bytu, držitel konspiračního bytu, informátor nebo ideový spolupracovník Státní bezpečnosti,

d) tajemníkem orgánu Komunistické strany Československa nebo Komunistické strany Slovenska od stupně okresního nebo jemu na roveň postaveného výboru výše, členem předsednictva těchto výborů, členem ústředního výboru Komunistické strany Československa nebo ústředního výboru Komunistické strany Slovenska, členem Byra pro řízení stranické práce v českých zemích nebo členem Výboru pro řízení stranické práce v českých zemích, s výjimkou těch, kteří tyto funkce zastávali pouze v období od 1. 1. 1968 do 1. 5. 1969,

e) pracovníkem aparátu orgánů uvedených pod písmenem d) na úseku politického řízení Sboru národní bezpečnosti,

f) příslušníkem Lidových milicí,

g) členem akčního výboru Národní fronty po 25. 2. 1948, prověrkových komisí po 25. 2. 1948 nebo prověrkových a normalizačních komisí po 21. 8. 1968,

h) studentem na Vysoké škole Felixe Edmundoviče Dzeržinského při Radě ministrů Svazu sovětských socialistických republik pro příslušníky Státní bezpečnosti, Vysoké škole ministerstva vnitra Svazu sovětských socialistických republik pro příslušníky Veřejné bezpečnosti, Vyšší politické škole ministerstva vnitra Svazu sovětských socialistických republik nebo vědeckým aspirantem anebo účastníkem kursů delších než 3 měsíce na těchto školách.
_____________________

Hezký den
28. 11. 2013 | 12:39

resl napsal(a):

Lustrací se obává pouze komouš a udavač. V podstatě jedna sebranka. Nikomu jinému nevadí a logicky vadit nemůže. Takže pere-li se kdosi za zrušení, postrádá čisté svědomí z totalitních časů.
28. 11. 2013 | 12:44

Sch. napsal(a):

Pane Žáku

Potlesk za komplexní a pravdivý souhrn okolo lustrací.
28. 11. 2013 | 12:50

jarpor napsal(a):

"Faktem současně je, že se lustrační zákon na ministry nevztahuje. Vztahuje se na představené v nomenklatuře služebního zákona." napsal autor

Hmmm.... no přečtěmež si § 1 zákona č. 451/1991 Sb.

(1) Tento zákon stanoví některé další předpoklady pro výkon funkcí obsazovaných volbou, jmenováním nebo ustanovováním

a) v orgánech státní správy České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky,

b) v Československé armádě,

c) ve Federální bezpečnostní informační službě, Federálním policejním sboru, Sboru hradní policie,

d) v Kanceláři prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky, Kanceláři Federálního shromáždění, Kanceláři České národní rady, Kanceláři Slovenské národní rady, Úřadu vlády České a Slovenské Federativní Republiky, Úřadu vlády České republiky, Úřadu vlády Slovenské republiky, Kanceláři Ústavního soudu České a Slovenské Federativní Republiky, Kanceláři Ústavního soudu České republiky, Kanceláři Ústavního soudu Slovenské republiky, Kanceláři Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky, Kanceláři Nejvyššího soudu České republiky, Kanceláři Nejvyššího soudu Slovenské republiky, v prezídiu Československé akademie věd a v předsednictvu Slovenské akademie věd, a u Nejvyššího správního soudu,

e) v Československém rozhlase, Českém rozhlase, Slovenském rozhlase, Československé televizi, České televizi, Slovenské televizi, Československé tiskové kanceláři, Československé tiskové kanceláři České republiky a Československé tiskové kanceláři Slovenské republiky,

f) ve státních podnicích, státních organizacích, akciových společnostech, kde většinovým akcionářem je stát, v podnicích zahraničního obchodu, ve státní organizaci Československé státní dráhy, státních fondech, ve státních peněžních ústavech a Státní bance československé,

g) v úřadech územních samosprávných celků,

pokud se dále nestanoví jinak.

(2) Funkcemi podle § 1 odst. 1 písm. b) se rozumí v Československé armádě a na federálním ministerstvu obrany funkce s plánovanou hodností plukovník a generál a funkce vojenských přidělenců.

(3) Funkcemi podle § 1 odst. 1 písm. f) se rozumí funkce vedoucího organizace a vedoucích pracovníků v jeho přímé řídící působnosti. Na vysokých školách a na veřejných vysokých školách 5)se těmito funkcemi rozumějí rovněž funkce volených akademických funkcionářů a funkce schvalované akademickým senátem vysoké školy a fakulty. Funkcemi podle odstavce 1 písm. g) se rozumí funkce vedoucího úřadu a vedoucích úředníků.

(4) Tento zákon stanoví též některé další předpoklady pro výkon funkce soudce, přísedícího, prokurátora, vyšetřovatele prokuratury, státního notáře, státního arbitra a pro osoby vykonávající činnost justičního čekatele, právního čekatele prokuratury, notářského čekatele a arbitrážního čekatele.

(5) Tento zákon stanoví též podmínky spolehlivosti pro možnost provozování některých koncesovaných živností.1)
________________________

Ponechám výše citované autorovo vyjádření raději bez komentáře.

Hezký den
28. 11. 2013 | 12:55

Václav ŽÁK napsal(a):

Milý Jarpore
měl by sis přečíst poslední znění zákona.
ještě hezčí den
28. 11. 2013 | 13:03

A. Lorenc a V. Bilak napsal(a):

Lustračný zákon aj jeho naplnanie sa nám páčí.
Odvádza to pozornosť ludu tejto zeme tam, kde ju chceme mať. K našim súdruhom, ktorí sú z dnešného pohladu nevýznamnými, nepotrebnými, slúžia iba ako užitočný idioti typu súdruha jarpora.

Páčí sa nám aj ÚSTR, to je moc dobrá inštitúcia, tak je treba postupovať - bádať, bádať, bádať. Po polstorošiu bádania - to už my a naši súdruhovia budeme pod drnom /nie tak naše potomstvo - tých sa ale nemože nič dotknúť , ích majetok a moc budě už poctivo nabytá/, možte prídst s výsledkom.
Ubádajtě sa treba aj k smrti, keď si to sami platítě, prečo nie ?

Teraz sú doležité iné veci. Chceme sa v dalších rokoch spojiť s nášmi čínskými súdruhmi, spoločné dielo dokončiť.
O tom ale niekedy indy, teraz bádajtě.

Čest našej moci a nášmu bohatsvu, súdruhovia komentujúci !
28. 11. 2013 | 13:05

Honza II napsal(a):

Stručně shrnutý obsah Žákova článku:
20 let jsme tady celý národ buzerovali s lustracemi. ale když jde o slovenského zbohatlíka, tak je prezident Zeman darebák, že chce po něm také negativní lustrační osvědčení.
28. 11. 2013 | 13:06

cobolik pacholik napsal(a):

preco sa toto zasrane lustrovanie nerobilo v roku 1990?na akeho boha teraz,vtedy trebalo stavat ku stene uz len pisanie o tom je blud,kurva mna porazi,ked som vtedy chcel,aby sa jasne vsetko zverejnilo,este ta demokraticka vlada otalala,aby to mohli skartovat a zamiesat tak,ze dnes sa neda verit,co je tam pravda a co bullshit,kuknite na sofera olomouca,atm mate stale stb,vtedy trebalo riesit,jak ja nenavidim take dristacky typicky pepikovske drista okolo toho a nie jednat,ked trebalo...
28. 11. 2013 | 13:09

jarpor napsal(a):

Milý autore, pane Žáku,

záměrně jsem zkopíroval části původního zákona, schváleného zákona z r. 1991.

V dnes platném znění pouze ztratilo účinnost písmeno c) v odst.(1) v § 2, odst. (2) a (3) téhož paragrafu... čímž je vidět, jak současný zákon reflektuje vývoj společnosti...

Na podstatě mých replik současné znění zákona nic nemění.

Hezký den
28. 11. 2013 | 13:20

Ernesto napsal(a):

Konečné řešení ! Celonárodní nekompromisní revolucí uplatnit systém dobře fungující v číně ! Nebudu ho jmenovat ,každý to ví ! Nějaké další polemiky jsou zbytečné !
28. 11. 2013 | 13:33

Miroslav Pivoda napsal(a):

Jak by mělo vypadat lustrační osvědčení kteréhokoliv vědomého člena KSČ z předlistoapadové éry? ("Vědomé" členství je zde uvedeno proto, že na vstup do KSČ se tehdy čekaly celé dva roky, a za tu dobu si všechny důsledky a okolnosti musel uvědomit i ten největší tupec.)

Lustrační osvědčení člena KSČ: "NESPOLUPRACOVAL JSEM S ORGANIZACÍ, KTERÁ PRACOVALA PRO MNE"

Takovéto lustrační osvědčení ale nepůsobí příliš inteligentně, viďte?
28. 11. 2013 | 13:40

Václav ŽÁK napsal(a):

Milý pane Jarpore,
zde je poslední znění.
možná porovnání ve Wordu ukáže rozdíly.
ještě hezčí den


zákon 451/1991 = lustrační zákon
(1) Tento zákon stanoví některé další předpoklady pro výkon funkcí obsazovaných volbou, jmenováním nebo ustanovováním
a) v orgánech státních správy České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky,

(2) Funkcemi podle § 1 odst. 1 písm. a) se rozumí v orgánech státní správy České republiky služební místa představených podle služebního zákona 1)
1) §9 zákona 218/2002 = platný služební zákon,přijatý vládou M. Zemana s mnohokrát odloženou účinností
28. 11. 2013 | 13:55

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Česká společnost je divná.

Nejsem příznivcem lustračního zákona, na druhou stranu mne zaráží, když se o jeho zrušení diskutuje v souvislosti s bývalým komunistou. Kdyby šlo o disidenta nebo řadového občana, tak bych to chápal, ti nešli STB vstříc, Babiš toužil po postavení, kde musel se spoluprací s STB počítat.

Jako správní pokrytci se předvedli Lidovci.
Předvolební antikomunismus, lustrační zákon musí platit, ale my ho umíme obejít, Babiš místopředseda vlády, tam prý lustrace nebude potřebovat.

Další zvláštní českou sortou jsou lidé, kteří křičí – Hašek lhal a musí pryč.
Jestli měl Hašek na výběr nebo tím, že by vyzradil důvěrné věci, tak se dopustil většího poklesku, neřeší.
A lhaní ostatních například ten Babiš?
Nepochybně jako komunistický kádr z osmdesátých let, komunista proti svému přesvědčení, alespoň podle toho, že se dnes řadí napravo, žil ve lži denně.
O tom, že nemluví o spolupráci s STB pravdu, jsou snad taky důkazy, a tady to zřejmě nevadí.
28. 11. 2013 | 13:59

a je to napsal(a):

to Bakalův nezvaný host-ano česká společnost je divná,hodně divná.Ta ochota odpustit anebo alespoň nevidět a neslyšet za koblihu je zarážející.Boháči jsou tímto národem onucí považováni za zloděje bez servítků a helemese miliardářbolševik a snad i agent STB nevadí!
28. 11. 2013 | 14:27

jarpor napsal(a):

Milý pane Žáku,

To, co jsem uvedl čerpám ze stránek Portálu veřejné zprávy - viz
http://portal.gov.cz/portal/obcan/ a znění zákona po zadání do příslušného vyhledávače .... 451/1991 ...

Toť k "mému" zdroji, jež si každý může ověřit...

Hezký den
28. 11. 2013 | 14:28

myrta napsal(a):

Média mají už pár dní sousto-lustrace- a pilně to rozmazávají tak,že normální volič už to nemůže ani slyšet. Že se na tom zviditelňuje i taková lidovecká zrůda Herman(bývalý ředitel ÚSTR)a Bělobrádkovi nezbývá nic jiného než zaparkovat k jejich diktátu je jen k jejich škodě Voliči prokázali své mínění volbabi a potvrzují to i v různých anketách---strčte si vaše lustrační dogma za klobouk ! Potřebujeme řešit jiné věci,aby se tahle naše malá zemička dostala ze srabu do kterého ji zavedl Klaus a jeho následující podržtašky.
28. 11. 2013 | 14:31

Lidovec Berka napsal(a):

Soudruzi lidovci jdou samozřejmě s lidem (ať už je tím lidem cokoliv).

Dríve na jedné straně barikády hájili leninskou linii Národní fronty. Nyní se na druhé straně barikády perou za právo lidu dřít na církevním.
28. 11. 2013 | 14:39

veverka napsal(a):

Ale no to se podívejmě,najednou potřebuje pravdaláska protlačit svýho estébáčka do vlády a tak najednou už je lustrační zákon "přežitý".

Estébáček totiž nevadí ,pokud je to ten náš pravdoláskový estébáček.

A největší hnůj jsou opět lidovci.

Lustrace jsou fujky ,fujky,nikdy je nezrušíme,ale astébáčkem do vlády klidně půjdou.

Protože koryta jsou koryta = jediný skutečný program této strany slizu.
28. 11. 2013 | 14:40

jarpor napsal(a):

P.S. pro autora, milého pana Žáka :

"1) §9 zákona 218/2002 = platný služební zákon,přijatý vládou M. Zemana s mnohokrát odloženou účinností"

Před takovým argumentem musí skutečně každý "sednout na zadek".
Odvolávat se na neúčinný zákon... to skutečně každý nedovede.

Tak Hezkej... :-)
28. 11. 2013 | 14:47

K.V napsal(a):

Kdybyste všichni tak neblbli. Tajnou policii má každý stát, chrání zájmy státu a naše STB nedělala nic jiného. Jediný problém- sledovala ty které my po r 89 jako "disidenty" pozvali vládnout, tam ovšem hanebně selhali.
Ty disidenty odposlouchávala, ale jen pár lidí se svolenéím prokurátora, dnes víme od Snowdena že nás "demokratické" USA odposlouchávají všechny i bez povolení, včetně kancléřky Merkelové. Naší se předposraně ani neptají jak a proč je odposlouchávají, ještě jásáme jaká je svoboda a demokracie.
Zmatený národ
28. 11. 2013 | 14:48

Pacák napsal(a):

Zabránil lustrační zákon vstupu darebáků do politiky?
28. 11. 2013 | 14:50

šroube šroube, jednou nám to dojde napsal(a):

Šroube moc prosím, do které kategorie soudruhů právních wohnoutů, účelových vykladačů na koho se zákon vztahuje a na koho ne-a tady se právní autority zatraceně liší- řadíte pana Žáka, Pehe či další chlapíky z Knížecí družiny.....komouše, udavače, účelové právní wohnouty či užitečné idioty ve smyslu výroku velkého Lenina?
:-)

Přít se, zda zákon je vyhaslý můžete celé dny.Může tomu tak být, ale jak to změříte?
Tady jde o něco jiného.
O konkrétní žhavý případ Andreje Babiše, o kterém si můžete rovněž myslet co chcete-do jeho případu nevidíte. ale který opírá svůj názor-jak prohlásil v TV- o názory pana Žáka, kterého nazývá chartistickou autoritou....zřejmě právní, když se tak autor vyjadřuje.

A teď zapeklitá otázka.
Od kdy je zákon účinný a pokud účinný není, má být tento konkrétní případ-vstup AB do vlády -posuzován podle čeho?

Podle právního wohnouta, který je nad zákony, či bude PS schválena novela zákona-což má jistý postup i ve stavu nouze nebo vytvoříme Lex Babiš, tím, že vyzobeme ze stávajícího, platného, leč právně neúčinného zákona pár řádek?

Ale i to vyžaduje určitý právní postup, který nemůžete stihnout.To ovšem autor ví, přesto vyvolává atmosféru, kdy máte opět po tisíciprvé mudrovat, koho lustrák postihl.
Chucpe.

A dvě další otázečky navíc?
Proč myslíte, že je neustále účinnost zákona, který vyžadovala EU odkládána a to vládami pravicovými i levicovými, i Vám by se líbilo zakonzervování stávající státní správy a aplikace všeho, co tento skvělý a narychlo upečený zákon přináší?

Otázka druhá, pročpak asi se najednou na stranu těch neš´tastníků, hodných kluků a holek, jejichž svazky jsou podvrhem přidala část komunisticky smýšlejících exchartistů či jejich potomků?
Není toho na Vás moc?
28. 11. 2013 | 14:54

Jirka napsal(a):

Žák je typická ukázka falešnosti chartistů ve svém vyjadřování.
Celý článek píše o tom, jak je lustrační zákob špatný a nespravedlivý. Takže každý normální člověk, který nemá zkušenosrti s disidnetskou neupřímností a jejich nesmyslnou podporou jakéhokoliv názoru jakéhkoliv mluvčího Charty, by napsal: "Lustrační zákon měl už být dávno zrušen."
Ale takhle žádný chartista nikdy nemluví. Oni jsou prostě typickou ukázkou lidské morální ubohosti, protože nejsou schopni říci, co si vlastně skutečně myslí nebo si logicky sami z něčeho vyvodili.
Tak co, chartisto Žáku, má nebo nemá být lustarční zákon zrušen? A nevymlouvejte se zase na současného prezidenta nebo na nějaký účelově zmanipulovaný právní názor. Právě takováto disidentská neupřímnost je důvodem toho, proč se časem stalo slova chartista urážkou pro rovné lidí.
28. 11. 2013 | 15:03

i pro pírko se chartista rád wohne napsal(a):

šroube ještě doporučuji večer zapálit svíčku za nevinné trpící soudruhy postižené lustračním zákonem, za soudruha Slánského a jeho souputníky. Byli to fajn kucí.
Utřete nad jejich osudem slzu v oku, oceňte jejich věrnost straně a jejím myšlenkám a podpořte ohnutí a účelový výklad zákona pro momentální potřebu jednoho-možná vinného, možná ne-jedince.

Myslím, že je třeba omluvného procesí nejen k Helmutovi, ale i před budovu KSČM.
To Vám to ještě po hemžení v ÚSTR nedošlo, čas nový žádá nové činy.
28. 11. 2013 | 15:06

Kelt napsal(a):

Podle zákona byl komunistický režim zločinecký-ergo kladívko,nejvyšší představitelé KSČ-v ÚVKSČ,vlády,kteří byli na vrcholu komunistické pyramidy byli,nebo nebyli zločinci?
Jelikož za všechny doložené zločiny KSČ byli odsouzeni pouze s.Štěpán za to,že si v listopadu ´89 pustil hubu na špacír v ČKD Praha a s.Polednová,stará,téměř devadesátiletá poloslepá bába za to,že před více jak padesáti lety seděla jako přísedící u jednoho politického procesu,tak asi nebyli.
ÚV KSČ ŘÍDIL StB.
Bylo schválení lustračního zákona jen prostředkem k vytíraní očí veřejnosti a zametením stop po těch,kteří díky skartovacím strojům StB se mohli stát budovateli kapitalismu bez přívlastků?
Lidovci,kteří vesele kolaborovali s KSČ na všech vládách teď stojí v čele bojovníků o zachování lustr.zákona,právě tak jako zastydlí antikomunisté,procitlí a zneuznaní bojovníci třetího odboje.
Je lustrační zákon tím,co by mělo v této době hýbat českou společností?
Chápal bych Kalouska,Nečase a jim podobným,kterým zvoní hrana-lidé v této zemi mají zcela jiné problémy,které je třeba řešit.
28. 11. 2013 | 15:10

modrý edvard napsal(a):

Já se na věc dívám třídně. A proto nepůjdu bojovat s Babišem proti Zemanovi, ani se Zemanem proti Babišovi.
28. 11. 2013 | 15:13

K.V napsal(a):

A co takhle si říci že náš parlament v popřevratovém běsu sesmolil uplně blbý zákon, ostatně zdaleka ne jediný. A hodit to do koše a přestat se o tom bavit
28. 11. 2013 | 15:14

pepr napsal(a):

Autor má pravdu. Naše demokracie ještě po 24 letech od listopadu kádruje lidi podle toho, kam je zařadili gauneři z STB...Smutné...Ta současná nezdolná odvaha bojovníků proti komunismu "s křížkem po funuse" (typicky lidovci, kteří s komouši 40 let v poklidu totálně kolaborovali) je něco neuvěřitelně trapného...
28. 11. 2013 | 15:19

Rišan napsal(a):

Nikoli poprvé dky pane Žáku, napsal jste to důsledněji než třeba Jiří Pehe. A po právu, ale málo o vás slyším na ČRo Plus, dříve Šestce, kde jste dostal slovo dost často.
28. 11. 2013 | 15:22

ernesto má pravdu napsal(a):

Pane Pacáku
jistěže ne, vstali noví bojovníci, jak prorokoval Toník. Nejen komunističtí, samozřejmě.
Lotři všech barev.
A jakpak asi myslíte, že šlo lustrační zákon tehdy napsat?
Nebo neměl být vůbec?

ale o to přece vůbec v případu AB neběží, je ho tam třeba procpat bez ohledu na zákon i-podle Žáka zřejmě idiotskou tradici Havla a Klause- , revoluční kvas přece žádá revoluční činy.
Zvláště konstrukce, že lustráku na post místopředsedy bez rezortu netřeba by zasloužila cenu wohnouta roku.
Pravda, už se ta chucpe myšlenka chytá.

Jak můžete potom ale moralizovat a chtít po ostatních dodržování zákonů, které sám účelově vykládáte a ohýbáte, respektive jejich právní účinnost a chyby zamlčujete?
28. 11. 2013 | 15:22

Já Čestmír I. napsal(a):

Yosife K - máte u mě jedničku s hvězdičkou za perfektní rozbor situace.
28. 11. 2013 | 15:32

Václav ŽÁK napsal(a):

jirko
tedy při četbě vašeho příspěvku pochybuji, že má cenu psát komentáře.
Fakt je tak těžké porozumět textu?

Aby bylo jasno
Lustrační zákon nikdy neměl být přijat
v roce 1991 jsem navrhoval přijetí služebního zákona,
který nebyl ani projednán.Hádejte proč?
Místo lustrací měla existovat prověrka bezúhonnosti jako předpokladu pro státní službu.

Jarpor
Milý Jarpore,
asi už jste našel platné znění lustračního zákona. Je i účinné.
A ve služebním zákoně je třeba se podívat na přechodná ustanovení.
A pak respektovat právo.
28. 11. 2013 | 15:49

schindler napsal(a):

Pane Žáku, to je ale všechno značně proplesnivělá káva k pozdní snídani PO volbách..

Už dávno se měly začít sestavovat spíš seznamy těch užitečných idiotů, kteří by neměli mít přístup do žádného ouřadu ani jako uklízečky.
Nedejbože do politiky.
Kde je Petr Cibulka, když ho zrovna potřebujeme?

No, on by se na ten seznam musel dát jako první, koneckonců to i přiznává.
28. 11. 2013 | 15:55

kde jsou všechny spisy napsal(a):

Chudák Kalousek.
Nejen že na něj nevyzbylo ani to nejskromnější korýtko, ještě mu Babišova Pozice dává záhul, že by se měli lustrovat i agenti KSČ v Národní frontě.
Kde on asi bude Hegenbartův trezor?
28. 11. 2013 | 16:01

a je to also sprach Žák napsal(a):

Bingo, šrouba asi klepne. Ivana Maška také. Je to venku.

zákon neplatí, protože ho v. 90 Žák a jeho skupina nechtěli, měla být místo zákona prověrka při které by jedni soudzi posuzovali míru vin a zásluh soudruhů jiných, zbloudilých!!!!

A nový služební zákon má právní účinnost a ne že ne, neb to řekla autorita Žák, sdělí zítra Andrej Babiš Tv Nova a právní výklad podá večer u Krause.
:-)
28. 11. 2013 | 16:02

Jana Pechová napsal(a):

Lustrační zákon je hodně nepovedená právní norma.
Ale řešit ji právě v této chvíli způsobem, jakým se to děje (včetně okolností)je dost nešťastné.
Situace jen nahrává černobílému vidění (a tudíž hrozí i černobílým výsledkem).
Řekla bych: bavme se o zrušení nevyhovujícího zákona, až bude jasné a jisté, co bude místo něj a kdy. Protože jisté hrozby, kvůli kterým LZ bez ohledu na výsledek vzniknul, jsou stále aktuální (a v některých případech ještě aktuálnější).
28. 11. 2013 | 16:06

cyklista napsal(a):

To že neznáme všechny padouchy přece neznamená, že budeme tolerovat ty co známe?
28. 11. 2013 | 16:10

Viola napsal(a):

cyklista

a je padouch ten, co poslouchá a dělá, co má dělat?
28. 11. 2013 | 16:21

a je to napsal(a):

to cyklista--klidně za koblihu!Ale že se snaží omlouvat bolševický stebáky!Je to pořád dokola,laciný antikomunismus,už je to 24let,tohle nejsou ti komunisti z KSČ,tito jsou hodní a jiní.....tak to potom ale nejsou komunisti,proč si tak říkají,proč neustále tolik lpí na názvu KSČ kam si přidali M ?aby se potom někdo nedivil až někoho napadne že fašisti jsou už po 70letech také jiní aže by chtěli také někam do vlády.Celý svět uznal tyto dvě organizace za zločinecké spolky se zákazem propagace,ale u nás?za koblihu jde všechno.
28. 11. 2013 | 16:25

vico napsal(a):

ÚSTR, lustrační zákon, bratři Mašínové - toť evergreeny metanolem a lehkou topnou naftou promořeného Česka.

Zatímco kmotři s čistým lustrákem vybírají na základě zfalšovaných celních dokladů nadměrné odpočty na DPH/vývoz ČEZkého hardwarového šrotu do Silicon valley za jednu miliardu :-)/ za desítky a stovky milionů,pravověrní mudrci filosofují nad nezbytností lustračního zákona, který nebude "obsolentní" ani za dvě sta let ve shodě s katolickou představou o dědičném hříchu.

Je jasné, že lustrační zákon bude smeten kvůli konkrétnímu Babišovi. Pohár vždy přeteče onou poslední individuální kapkou.

Díky faktickému vítězi voleb Babišovi se to nyní stane, neboť jestli se to nestane, nastane pro republiku velký problém. Vláda nakonec i přes přání většiny v této zemi nevznikne a všechno půjde ještě více do kopru.

Prvoplánově sice jde o osobní problém A. Babiše, ale objektivně jde o problém stability Česka, které by směřovalo záhy k dalším předčasným volbám.

Jasné?? Jarpor se hlásí, že mu to není stále jasné...

Tak milý Jarpore, budou-li brzy předčasné volby, za situace, že stále žádanějšímu Babišovi nebylo umožněno jít do vlády, ODS, milý Jarpore, definitivně skončí mimo parlament a TOP09 do něj proleze s šesti procenty. Pak přijdou jiní sekáči a ti už rozhodně lustrační zákon nezruší :-) Oni ho ještě zpřísní ale zároveň současné kategorie nahradí jinými. To samé udělali komunisté s prvorepublikovým zákonem na ochranu republiky:-)

25 let na očistu stačilo. Je-li zadek nadále znečištěn, nebude to vina toaletního papíru.
28. 11. 2013 | 16:33

a je to napsal(a):

máte tam nějaké divné tvrzení pane Žáku,že se s disidentů obratem stali komunisti!ale jděte pane Žáku,tři čtvrtiny disidentů byli komunisti a ne jentak nějací obyčejní řadoví platící členové.
28. 11. 2013 | 16:35

Viola napsal(a):

Pat a Mat - a je to

přece to nemůže být tak jednoduché, byl jsi zanesen do STB spisů, jsi nehodný, nebyl jsi zanesen, jsi hodný. Komunistický systém byl systém propracovaný, všichni pracovali (skoro) a spolupracovali, jinak by byli ve vězení. Co je lepší dělat obecné dobro, anebo být ve vězení? Tenkrát se musely také péct chleby, tavit železo, obchodovat atd a vše bylo pod kontrolou, každý vedoucí měl STB kontroly (skoro každý) a dělali snad něco špatného, když pekli, tavili ocel, nebo prodávali? K tomu je třeba přistupovat individuálně a jestli je v těch spisech zaznamenáno, co ten který člověk dělal, tak ať se to posoudí. Ten zákon by neměl být na eliminaci, ale na posouzení každého, kdo se tam naskytl.
28. 11. 2013 | 16:41

a je to napsal(a):

to vico,nám 25let na očistu nemohlo stačit protože se žádná nekonala.Je li zadek znečistěn,nebude to vina toaletního papíru.Ano to je pravda,jelikož jsme národ onucí,budeme mít znečištěné zadky ještě hodně dlouho.Možná bychom se mohli soudruhům za 24leté příkoří omluvit.Potom budeme stát na správné straně.
28. 11. 2013 | 16:44

a je to napsal(a):

to Viola ....za komunismu se dělalo obecné dobro?nějak to nechápu,přestože zde žiji 60let.A výrobky pana Babiše?pouze zdražují pohonné hmoty,to je jediný přínos, ale do jeho kapsy.
28. 11. 2013 | 16:50

Viola napsal(a):

Jestliže je to tak,že je založen na principu evidence, vůbec nezkoumá, co kdo ve starém režimu skutečně dělal, pak by měl rozhodovatg soud a to se děje, nebo ne?
28. 11. 2013 | 16:52

Viola napsal(a):

Pat a Mat: a je to

obecné dobro bylo, že se pracovalo, aby se jedlo a žilo, nemohl se zastavit normální život a ten byl prostě promořen kontrolami a většinou šlo o běžné kontroly, zda se v podniku nedělá, co by se nemělo a dělá, co by se mělo, což dnes i chybí.
28. 11. 2013 | 16:55

a je to napsal(a):

to Viola,ano soud rozhoduje,ale on tam nechodí.Proč?radši řekne že nemusí být ministr a že mu stačí když bude vicepremiér pro ekonomiku?proč to po 24letech nedůležité lustrační osvědčení buď přinese anebo nepřinese ?to mu za ten ministerský post nestojí?pak si z vás dělá p...l.A skutečně už možná nejde o ty upocené lustrace,v jeho případě o jeho vlastní kapsu,jenomže to je na vás asi moc.Jak jinak si vysvětlíte když jde "miliardář"do politiky?kvůli vám?abyste se měli konečně dobře když vás minulá vláda ožebračila ?
28. 11. 2013 | 17:05

dieder napsal(a):

Nepřátelé z obou stran:Sedět na barikádě pak nutno obkročmo.
No passaran Jan Drda 1945.Dalskábaty hříšná ves.
28. 11. 2013 | 17:09

marxik napsal(a):

Stojim na te komunisticke .
28. 11. 2013 | 17:15

evix napsal(a):

Dobrý blog autore...
Těm našim antikomunistům vůbec nedochází jak nám ujíždí vlak. Z Číny prchají nenažrané firmy do Indonésie či Bangladéše a ty co tam nikoho neznají, se vracejí do Česko-Slovenska!
V roce 1989 jsme byli úplně někde jinde a dnes? Jsme na úrovni chudých asijských států. Ze socialismu jsme se dostali do otrokářského totalitního systému! A stále se nacházejí mezi námi idiologičtí nemyslící tvorové, kteří považují tenhle odporný systém za jediný spravedlivý. Fuj...
28. 11. 2013 | 17:36

Václav ŽÁK napsal(a):

Violo,
o čem může rozhodovat soud?
Jedině o tom, jestli byl evidován.

I kdyby agent StB pracoval pro CIA a MOSSAD a poškozoval komunistický režim, měl by pozitivní lustrační osvědčení.
28. 11. 2013 | 17:42

evix napsal(a):

Viola napsal(a):
Pat a Mat: a je to
obecné dobro bylo, že se pracovalo, aby se jedlo a žilo, nemohl se zastavit normální život a ten byl prostě promořen kontrolami a většinou šlo o běžné kontroly, zda se v podniku nedělá, co by se nemělo a dělá, co by se mělo, což dnes i chybí.
......................
???
A audit v dnešní době je co? Kristepane, zažila jste audit zahraničních vlastníků? Kontrojují daleko více než ti komunističtí vládci, to se dnes fabrika blejská, že můžete jíst i s podlahy! A kdo to podle vás asi uklízí? Svatý Petr? Musíte splnit daný úkol (o takových normách se nezdá dělníkům ani v Německu) a ještě vyglajcovat vlastní pracoviště. Obyčejně v době svého volna! A kontrolují i pořádek v šatnách a na WC...
28. 11. 2013 | 17:45

jarpor napsal(a):

vico

"Tak milý Jarpore, budou-li brzy předčasné volby, za situace, že stále žádanějšímu Babišovi nebylo umožněno jít do vlády, ODS, milý Jarpore, definitivně skončí mimo parlament a TOP09 do něj proleze s šesti procenty."

Díte pravdu, milý vico. Může to tak být...
Jen jednu drobnost - osud ODS je mi šuma-fuk. Jejich problém, ne můj.
Leč myslíte-li si, že tím zmizí životní filosofie části populace, která se nebojí vzít svůj osud do svých rukou, která nevolá po tom, aby vláda... parlament či kdo se postaral o jejich stěstí... kteří pomoc hledají nejprve na konci své paže než se začnou obracet na stát, na který mají právo se obrátit, protože především z takových je stát živ... tak se hrubě mýlíte.
Tomu všemu výše uvedenému se jistým způsobem ODS zpronevěřila. Bohužel... ale opět - byla to její věc. Nejsem členem této partaje, nejsem členem žádné partaje a nikdy jsem v žádné partaji nebyl. Životní filosofii o žádnou partaj neopírám...

Prosím, není to jasné nikoliv mě, nehlásím se. To jen vicové a další dovozují z replik to, co v nich není...

Hezký večer
28. 11. 2013 | 17:47

vico napsal(a):

a je to : a jaká očista se má dnes ještě po 25 letech konat - notabene za situace, kdy skalní zastánci lustrační očisty disponují v parlamentu /ODS,TOP09,Lidovci/zhruba 20 procenty hlasů a v případných dalších předčasných volbách bude ještě hůř?

Jestli, jak sám tvrdíte, lustrační zákon stejně zadek nevyčistil, jaký je jeho smysl? Většina je názoru, že žádný.

Babiš jako první lídr šel s transparentním cejchem "evidovaného" a málem vyhrál a teď by už asi doopravdy vyhrál. Smiřte se s tím, že v čele socanů stojí praktikující katolík a v čele současné pravice praktikující spolupracovník STB.

Venku mimo kotlinku musíme už být všem jenom pro smích

Džus, autobus
28. 11. 2013 | 18:01

vico napsal(a):

Jarpor : A jakou souvislost má hledání pomoci na konci paže s další platností lustračního zákona?
28. 11. 2013 | 18:06

a je to napsal(a):

to vico-v případě Babiše zaplatíte každou jeho jednu koblihu tisíckrát.Proto šel do politiky o které se říká že do ní jde pouze ten který nemá co ztratit.Ani on nemá co ztratit,buď bude ministrem,vicepremiérem a nebo se stáhne zpět do podnikání,v obou případech máte jeho ruku ve své kapse agent neagent.
28. 11. 2013 | 18:19

a je to napsal(a):

to evix-já nebrečím,to vy dáváte hlas za koblihu a slib že za vás někdo něco vyřeší.
28. 11. 2013 | 18:38

jarpor napsal(a):

vico

Jakou ? Že pro problémy jednoho deroucího se do vlády by se zákony měnit neměly. Nic víc, nic míň.

Nebýt tohoto, nikdo by se lustračním zákonem dnes nezabýval. Ne tak média, jak píše autor. Ty jen, jako hlídací psi demokracie, reagují na chování a vyjadřování politiků... a dle mého, správně připomínají zákonný rámec tohoto státu.

Hezký večer
28. 11. 2013 | 18:59

vasja napsal(a):

Václav ŽÁK napsal(a):
Violo,
o čem může rozhodovat soud?
Jedině o tom, jestli byl evidován.
------------------
Nebo taky o tomhle:-))
http://zpravy.idnes.cz/bohdalova-musi-zmizet-ze-seznamu-stb-na-webu-fmy-/domaci.aspx?c=A040615_113931_domaci_lja
28. 11. 2013 | 19:01

Anuszka napsal(a):

Dobrý večer,už tady jen občas nakukuju a nemám asi ani to... včera jsem tu za pokrytce, dnes za užitečného idiota:-)

Už docela dlouho tady pravidelně čtu, jak je v dnešní době antikomunismus směšný a trapný, jak se z komunistů 24 let po revoluci stala demokratická strana, která vlastně nic nepokazila a myslí to s námi dobře, jak je vlastně bezvýznamné, že Rath zřejmě kradl, protože ostatní kradou mnohem víc, jak největší nebezpečí naší křehké demokracie na nás číhá v Sudetech a včera a dnes jsem se dozvěděla, že když chce lid za svého spasitele údajného spolupracovníka STB, tak by měli všichni sklapnout, zařadit se do řady a jednohlasně recitovat něco o vyčpělosti lustračního zákona. V opačném případě je takový člověk pokrytec a užitečný idiot...
Zdá se, pane Žáku, že se v tom všem orientujete... jak to tedy je - prošel by pan Babiš bezpečnostní prověrkou?
28. 11. 2013 | 19:24

mirukube napsal(a):

Celé to lustrování je už dnes k ničemu, vlastně úplně ne, slouží k odvádění pozornosti od podstaty věci.
Jen bláhový a naivní člověk, a že tady takoví taky jsou, si může myslet něco ve smyslu - počkáme 50 let, až umře i ten poslední možný estébák a teprve potom bude pořádek. Proto musíme držet ten lustrační zákon za každou cenu, jde o dobro. Je to podobná hloupost, jako je neustálé odkládání prožít život s odkazem - te%d ještě ne, ještě musím tohle a teprve potom...
Je to velký omyl. V případě odkládání prožití plnohodnotného života dojde nakonec k tomu, že se doodkládáme ke stařecké demenci a potom si už nevzpomeneme, co že jsme to vlastně v tom životě chtěli.
V případě spolupracovníků STB, donašečů a podobných individuí mnozí vycházejí z jakéhosi metafyzického pohledu na svět. A to je chyba.
Lidská společnost byla, je a vždycky bude rozvrstvená tak, že v ní v různých podobách vždycky BYLI, JSOU a BUDOU "spolupracovníci STB". Samozřejmě v různých modifikacích. Co jiného je třeba dnes člověk, který má strach o práci a leze svému šéfovi do zadku tak, že donáší na své spolupracovníky či možné konkurenty a dojde to až tak daleko, že jsou tito třeba ekonomicky zlikvidováni ?
Co tím chci říci. Neomlouvám fízly minulosti, ale ani přítomnosti a budoucnosti. Jen říkám holý fakt, že tyto vlastnosti jsou u značné části populace vždy přítomné a stačí vhodná, či spíš nevhodná konstelace, aby se projevily. To není vlastnost jedné či dvou generací, to je vlastnost lidská. Společnost je nepoučitelná, jako každá mladá generace si musí projít svými popálenými prsty a odřenými koleny.
My dnes honíme stíny minulosti a ony se nám v klidu tvoří nové další, které budou nahánět zase naši potomci.
Jediné možné poučení minulosti je to, že eliminujeme nejen ty staré stíny, ale hlavně ty nové.
Problém je ten, že honit ty staré je jaksi jednodušší a přehlednější.
Jak říkám - jsme nepoučitelní
28. 11. 2013 | 19:51

Alice napsal(a):

resl napsal(a):
Lustrací se obává pouze komouš a udavač. V podstatě jedna sebranka. Nikomu jinému nevadí a logicky vadit nemůže. Takže pere-li se kdosi za zrušení, postrádá čisté svědomí z totalitních časů.
28. 11. 2013 | 12:44

Lustrací se už neobává vůbec nikdo. Pokud se to nedokázalo "vyčistit" za 24 let, co si slibujete od dalšího čtvrtletí? Ale chápu požadavek na další životnost - tu "dočasnost na věčné časy" máte zřejmě pod kůží, je to takový náš národní zvyk. A taky se pak snadno nadává ostatním do komoušů a udavačů, že? Stačí, aby měli jiný názor než vy, demokrate.
28. 11. 2013 | 20:42

Antonín Malík napsal(a):

Rozhořčení obecenstva nad ludstračním zákonem by se vůbec nekonalo, kdyby se nejednalo o překážku k instalaci Spasitele Babiše do funkce, kterou on vlastně za žádnou cenu ani nechce - to mnohokrát prohlásil. Obecenstvo, které si s dětskou naivitou vybralo vylustrovaného otrokáře za symbol odporu vůči kalouskovcům, nelituje žádného logického ani morálního kotrmelce, aby svého vylustrovance vidělo sedět na místě, ze kterého ho za 2-3 roky bude zoufale chtít odstranit.
Postoj voličských mas je dokonale komický: za stálého zaklínání, jak se jim protiví politika politikaření si nasadili do Sněmovny takovou bandu intrikánů, jaká tam ještě nebyla. Vedle Babiše se Sobotkou a jejich tance mezi řádky lustračního zákona, vedle Kalouska s Gazdíkem a jejich rošádou, jsou Bárta či Nečas nevinní amatéři.
28. 11. 2013 | 21:06

stoppa napsal(a):

Vida jak se zástupy řídí doporučením našeho Pána: miluj kobližního svého.
28. 11. 2013 | 21:11

Václav ŽÁK napsal(a):

vite agneszko,
mohl bych vam poslat svoje texty, v nichž jsem psal totež, co ted, na zacatku 90 let.
tak mne odmitli tisknout LN, ze takove nazory ctenare nezajimaji.

nejde vubec o babise.
zakon je spatny, protoze je nespravedlivy
a nespravedlnost rozezira spolecnost
jestli by babis dostal proverku, to nevim.
ale spis, ktery jsem prectl, by pro jeji odepreni argumentem urcite nebyl.
28. 11. 2013 | 21:44

pavel v napsal(a):

Pane Žáku,

ruku na srdce. Souhlasil byste, aby se dnes stal soudcem bývalý příslušník StB? Myslíte, že takový člověk by soudil podle práva, když v minulosti právo vědomě pošlapal? Umožnit těmto lidem, aby se stali soudci znamená vysmát se lidem, kterým estébáci zničili život. Jsem toho názoru, že lustrační zákon by měl plastit, dokud nebudeme mít nějaký jiný.

Souhlasím však s vámi, že vůbec není jisté, že agenti pod nátlakem zverbovaní StB, někomu uškodili. Nikdo by neměl být odsouzen na základě záznamů někoho tak nedůvěryhodného, jako byl příslušník StB. V těšchto případech by se měly hledat ještě jiné důkazy.

Píšete: "Mezi politiky i novináři pořád vládne strach, že kdo odsouhlasí zrušení lustračního zákona, dostane nálepku bolševika." Uvažte však, kdo zrušení tohoto zákona prosazuje - jsou to především bolševici v KSČM. Strana KSČM o sobě tvrdí, že je standardní demokratickou stranou, která nemá s bývalou KSČ nic společného. To je však nebetyčná lež. Pokud se kdy v parlamentu hlasovalo o zákonech, které měly komunistické křivdy napravit, KSČM byla vždy proti. Je to tedy strana pevně spjatá se svou násilnickou minulostí.
28. 11. 2013 | 22:16

jarpor napsal(a):

pavel v

Souhlasím téměř se vším, co adresujete autorovi, až na jednu maličkost.
Píšete : "Nikdo by neměl být odsouzen na základě záznamů někoho tak nedůvěryhodného, jako byl příslušník StB. V těšchto případech by se měly hledat ještě jiné důkazy."
S výše uvedeným názorem bych bezvýhradně souhlasil, pokud pod slovem "odsouzený" by šlo o trest odnětí svobody, nebo o odsouzení k nějakému peněžitému trestu.

Pokud ovšem ono "odsouzení" spočívá jen a pouze v tom, že "odsouzený" se nemůže ucházet o jmenované funkce - viz zákon, ale jinak může podnikat, dělat cokoliv jiného, na jiné pozici, je člověk se všemi lidskými právy, atd. ... soudím, že nelze považovat toto "odsouzení" za odsouzení v pravém slova smyslu.
Tedy, dle mého, ten člověk odsouzen není. Je pouze nepatrně omezen... obdobně, jako je např. omezen někdo, kdo nemá příslušné vzdělání na danou pozici, nemá nějaký profesní průkaz na nějakou činnost, apod. a kdy takový člověk již nemá šanci - z různých důvodů na jeho straně, /stáří, zdravotní stav.../ tento omezující důvod odstranit.

Hezký večer
28. 11. 2013 | 22:50

jarpor napsal(a):

Antonín Malík

Palec nahoru - k napsanému z 21:06. Trefa do desítky, řekl bych...

Hezký večer
28. 11. 2013 | 22:54

Dalimír napsal(a):

Antoníne Malíku super příspěvek ! Ještě jste zapoměl na Marka Bendu ! Skvělej a stabilní poslaneckej inventář ! Hanba mluvit natož psát !
28. 11. 2013 | 23:14

Knut Slavík napsal(a):

Ten Malík je taky loupežník?
29. 11. 2013 | 00:25

Řešte/režte sebe, ne Bureše napsal(a):

Je jistě nesprávné,
že se o nesmyslnosti lustračního zákona živě debatuje až nyní. Ale hledat v tom záměr je nerealistické. Dlouhodobé téma jen oživil politický úspěch hnutí ANO, vedeného StB evidovaným panem Babišem. Primárně tedy nejde o záměr očistit Babiše - i když to tak může vypadat.

Je snad v něčím zájmu, aby nám vládl Babiš? Vždyť "jeho obhájci" na sebe uplétají nehezký bič - Podporuješ "agenta Bureše"? Jsi tedy bolševik, trockista, nepřítel VLSR, estébák, kolaborant, ... atd. Jak vidno, i celoživotní odpůrce stalinistů a "normalizátorů" se tak může stát snadným terčem poLitopadových bojovníků za trh bez přívlastků a celonárodní prospěšnost lehkých topných olejů - snadným terčem, na který se lidem bez elementární morálky lehce háže ideologickým blátem.

Ale kde je spravedlnost?
Jak je možné, že někdo kecům estébákům může ještě po dvaceti letech přikládat nějakou věrohodnost?

Václav Havel měl pravdu, že s komunisty kolaborovali více méně všichni. Jinak to v tehdejší dokonale prokádrované zemi ani nešlo. Ještě odpudivějšími postavami, než estébáci (tajnou rozvědku a kontrarozvědku má přece každý stát) byli právě kádrováci. Jenže to byla v tehdejší nenormální době norma.
A týká se snad lustrační zákon těch desetitisíců kádrováků?

I proto chtěl Havel udělat za minulostí tlustou čáru a začít znova, bez jakýchkoli resentimentů. A jako idealista byl pak zaskočen realitou - jak je ta bolševická mentalita ve všech lidech všech vyznání a věrouk zažraná.

A stálá platnost a obhajování lustračního zákona není ničím jiným, než dalším z reziduí a projevů této bolševické mentality.
29. 11. 2013 | 01:10

K.M. napsal(a):

MINULOST...? NEJLÉPE JI ZAPŘÍT..., ZATLOUCT..., CO NEJHLOUBĚJI...

tak to vypadá v kotlině..., ČMS kotlině..., po 60 letech prosovětských... vlád...,
"Jak to, že 60...(?)", začne oponovat troškař..., "no tak pak přece potom následovali..., následovaly nomenklaturní kádry... Dlouhý Klaus, Kočárník, Topolánek, Nečas... a... a ti všichni si kamuflovali jejich minulost zaklínacím slovíčkem: PRAVICE...", vedla si svou paměť...

Když si však začne někdo do toho hrát na strunu té jedině správné >>PRAVICE<<..., jako třeba článek moralizující již v názvu: >>ESTEBÁCI VE SVOBODNÉ ZEMI DO VLÁDY NEPATŘÍ<<, tak mne to to pokaždé dopálí tak, že se ozvu...

a demonstroval jsem na praktických příkladech... přesně to, o čem zde hovoří pan Žák..., že ten zákon je ze známých důvodů..., paskvil...!

Proč by tomu taky mělo být jinak..., když ti co tady vládli..., byli děti socialismu..., "po česku...", kde se lidi naučili dělat vše jen "jakoby", nebo lépe..., "na oko..."

V příspěvcích nebyla žádná jména..., žádná sprostá slova...(místo nich tečky...), přesto příspěvky za pár minut... zmizely z diskuze, že by si je někdo vzal domů(?)

A ani jsem tam neuváděl ten nejparádnější důkaz o tom,že tento zákon vůbec nefungoval..., a sice... v osobě hlavního privatizátora MŽ Olomouc..., který u privatizace podle tohoto zákona vůbec nesměl být, neboť byl důstojníkem lidových milicí...

V ruinách MŽ již jen paběrkuje slévárna Uničov, nebo si je vyspravili elektrikáři, zámečníci, lakýrníci a úklidová služba..., privatizátorovi se však zřejmě vede dobře..., jeho jméno zdobí záhlaví firmy, která požádala před několika měsíci město Olomouc... o hodolanské divadlo...

za 100 milionů Kč..., no tak to je krása řeknete si... kultura..., jo, jo..., bude se tam hrát..., má být přebudováno na casino...

Nyní jen otázka,jest-li je to on,nebo jeho syn, který usmrtil za volantem (za kterým ani nesměl sedět...) jednoho a zmrzačil druhého člověka... a vykoupil se za 2,7 milionu...? Dá se předpokládat, že takoví si budou "svoji demokracii" jistě bránit...

Ale před pár hodinami se... - konečně - zajiskřilo... na..., na lepší časy, pan Sobotka by chtěl již v prosinci předvést svoji představu... zákon o státní službě..., teď, když již bylo vše - v tiché úmluvě mezi politiky a byrokracií... rozkradeno... - příjde zákon... - neboť jinak hrozí konec dotací EU...(proto nemají politici a byrokracie EU rádi...).

Ale ne jeden zákon..., ne dva zákony..., lze se domnívat, že žádný ze zákonů ČR neodpovídá představám EU - čímž by se měl dostat na mušku veřejného mínění pos.anec Benda, který si všude přicmrndl, že ten či onen zákon ČR...plně odpovídá zákonům EU...

Na pořad dne se pomalu dostává otázka..., zda by se na základě současného stavu zákonů..., neměla nastolit otázka..., co to tam ti v tom parlamentu... 24 let... vlastně dělali...(?), otázka, zda by se neměla dostat celá éra oněch 24 let..., neměla postavit v potaz...(?), dát na přetřes..., neboť se nazdává, že všechno co se v té době odehrálo..., pomni jen "výroby úmělých úspěšných" Klause a opo-Zemanem..., se dnes jeví již jen jako velká mydlová bublina...

Odpovědní za tento stav by měli být hnáni k odpovědnosti...!
29. 11. 2013 | 02:36

Anuszka napsal(a):

Dobré ráno, možná je lustrační zákon nepravedlivý, ale považuji ho za symbol.. za symbol toho, že morálka společnosti musí mít nějaké hranice. V tomto případě hranice vetché a možná nespravedlivé...
Naše vyrovnání s minulostí, s režimem těsně po revoluci bylo trapné. Všichni se jednoduše přeorientovali na zisk a na morálku bylo zapomenuto - tomu odpovídá také kvalita lustračního zákona - v podstatě jediné berličky, kterou oběti režimu měli a mají - ta víra v to, že alespoň někdo /zlomek těch, kteří to byli/, kdo se přičinil za to, aby jejich život přišel vniveč, nemohl žít ten svůj bezstarostně... ano, můžeme se zaplétat do jednotlivých osudů, kdo fízloval z radosti, kdo kvůli penězům a kdo z přinucení...kdo byl pouze evidován...znám také spoustu tklivých příběhů a je mi těch lidí líto. Ani já nevím, jak bych se zachovala...

Chci jen říct, že zrušením lustračního zákona se svět spravedlivějším nestane... nespravedlnost se přelije na stranu obětí a jejich potomků...
29. 11. 2013 | 07:54

Yossarian napsal(a):

Jaký je rozdíl mezi komunistou, který nedovolil třídním nepřátelům a jejich dětem studovat a mít dobrou práci a "demokratickými" lustráty, kteří hodnotí lidi podle toho, zda si o nich STB vedla spis? Já v tom zásadní rozdíl nevidím, snad jen v míře ostrakizace. A je ostuda, že tento stav trvá už 24 let (komunistům to trvalo jen 15 let, pak přišla 60. léta a celkové uvolnění).

Hajzlík zůstane hajzlíkem, naprosto nezávisle na tom, zda má či nemá spis. A navíc já si tu dobu těsně porevoluční pamatuju, pamatuju se na tu horu hořícího papíru ze spisů STB. A ať mi nikdo netvrdí, že neshořely spisy těch nejlepších práskačů STB, zasloužilých a zajištěných pro následující éru kapitalismu. Národu a zpozdilým antikomo (kteří si tím začali kompenzovat svou kolaboraci) se pak předhodily malé ryby a tzv. seznamy STB.
29. 11. 2013 | 08:22

Mc. Boulder napsal(a):

Zrušit lustrační zákon (stejně nás před ničím neochránil - viz působení Kalouska, Drábka, Nečase, Kikinova amnestie atd atd...), a v rodící se trojkoalici nahradit KDU-ČSL KSČM.
29. 11. 2013 | 08:44

marxík napsal(a):

A teď, pane Žáku, přiznejte panu prezidentovi státnickou moudrost, když pravil, že ústavní zvyklosti jsou idiotské. Určitě měl na mysli i tuto.
29. 11. 2013 | 09:36

F.Srbek napsal(a):

Nic nového pod sluncem. Účel světí prostředky. A pokud jde o MUS, tak ti, co pracovali v tehdejším SHD, něco věděli a dokázali se i ozvat, museli být urychleně jako nadbyteční propuštěni. Uplynulo dvacet let, kradlo se jako nikdy, potom se účelově amnestovalo a viník je znám, samozřejmě komunisté! Mám pocit, že lidé už mají po krk takového kádrování, když je na druhé straně kapsa prázdná. Ale je to vděčné téma. Za každého režimu se najdou "svatí" a fundamentalisté.
Jinak v souladu s klasikem prohlašuji:
"Poměry se rozhodně zlepšily!" , a dodávám, ne pro všechny, kteří žijí v našem Kocourkově.
29. 11. 2013 | 10:34

Václav ŽÁK napsal(a):

Anuszka
napadlo Vás někdy, paní Anuszko, proč návrh na zrušení lustráku podával Petr Uhl, který strávil 9 let v komunistickém kriminále, proč proti němu hlasovali Jiří Dienstbier st. i mladší?
Myslíte si opravdu, že toužili mít estébáky na čelných místech státu?
Není Vám divné, proč pro něj nadšeně hlasoval Vlastimil Tlustý, který vstoupil do KSČ 17. listopadu 1989?

Odpor proti lustračnímu zákonu byl odporem proti neústavnímu ZPŮSOBU, jakým pravice téma zneužila.
I liberální disidenti chtěli chránit státní službu. Ale individuálním posouzením bezúhonnosti v rámci služebního zákona.

cirkus kolem lustrací a antikomunistického zákona ve skutečnosti zabránil tomu, aby se slušný služební zákon mohl přijmout.

Pravice se to nodvážila udělat, protože by jí zradikalizovaná veřejnost vyčetla, že požadavek bezúhonnosti ve služebním zákoně splňují členové zločinné strany.

Teď sklízíme důsledky - rozvrácenou státní správu.

Fakt je tak těžké dát si dvě a dvě dohromady?
29. 11. 2013 | 10:37

jarpor napsal(a):

"Teď sklízíme důsledky - rozvrácenou státní správu."

Hmmm... tak lustrační zákon nám rozvrátil státní správu, dle autor výše uvedeného. Další důvod pro jeho zrušení.. že.

Mno... dle mého, pokud je rozvrácená, pak díky "generacím" politiků, kteří si s sebou při každé změně přivádějí své lidi, kamarády, kamarády kamarádů... ti kamarádi další kamarády a kamarády kamarádů... atd, atd...
nikoliv, primárně, díky lustračnímu zákonu, uplatňovanému daleko více v 90. letech než dnes a který, jak píše jiná blogerka :

"Lustrační zákon měl v křehké porevoluční době zabránit osobám, které se v období let 1948-1989 podílely (respektive mohly podílet…) na potlačování lidských a občanských práv, vykonávat (některé) označené pozice. Na jedné straně zákon zakládal výpovědní důvod pro tehdejší „estébácké“ zaměstnance a na druhé straně do blízké budoucnosti (původně pouhých čtyř let) podmiňoval výkon těchto funkcí předložením lustračního osvědčení."

"Fakt je tak těžké dát si dvě a dvě dohromady?"

Jak vidno - mnohým - je.

Hezký den
29. 11. 2013 | 11:47

Viola napsal(a):

Pane Žáku

soud většinou rozhoduje o vině a nevině. Takže by měl posoudit, zda ten který člověk zapsán ve svazcích STB se něčím provinil, že třeba někomu zásadním způsobem ublížil. O tom, zda je tam zapsán asi není pochyb.
29. 11. 2013 | 11:59

Anuszka napsal(a):

Pane Žáku, je opravdu nutné lidi častovat výrazem "užitečný idiot" nebo větou o základních počtech?

Chápu postoj pana Uhla, který zřejmě tušil, že opravdu velké ryby to nepostihne, chápu i malost pana Tlustého, který se tím cítil ještě větším pravičákem... To jsou extrémy...za zneužití lustračního zákona obyčejný člověk nemůže. To, že Vy do něčeho vidíte víc, než někdo jiný, Vás neopravňuje pohrdat jeho důvody, proč si za něčím stojí. Nejsou jen velké příběhy chartistů, ale i drobné příběhy lidí, kteří si nemohli plnit sny, protože to soused od vedle nechtěl a zařídil to...Pro Vás není podstatné, že např. já nechci,aby pan Babiš, pokud byl spolupracovníkem STB, šel do vlády? Jaká je pravděpodobnost, že spolupracovníkem byl?


Rozvrácená státní správa je tady kvůli lustračnímu zákonu? Opravdu? Přijetí služebního zákona zabránila JENOM pravice? Opravdu?
29. 11. 2013 | 12:07

Viola napsal(a):

evix

"A audit v dnešní době je co? Kristepane, zažila jste audit zahraničních vlastníků? "

Pokud jsem nějaký autdit zažila, tak jsem o něm ani nevěděla, no možná se to dělá všude různě. Pokud jsem slyšela tak se za audity platí spousta peněz, tenkrát za návštěvu STB nikdo neplatil, tedy pokud dělal, co má dělat. A správně jste popsala audit těch zahraničních vlastníků a dělá se nějaká kontrola u domácích firem? Možná by se dříve zabránilo té metanolové aféře. Dnes jsou finanční úřady, které kontrolují účetnictví, ale mají čas na fyzické kontroly? Nemají.
29. 11. 2013 | 12:10

K.V napsal(a):

Nejlepší jsou ti hurá antikomunisti- co říkají, ano zákon je blbý, nepravedlivý, ale měl by se udržet aby bylo alespoň něco.
.
Uvědomujete si že je to horší prasárna než dělali komunisti??- ti si alespoň dali tu práci a když někoho chtěli odstranit, alespoň mu prokázali za co ho trestají.
.
Opravdu jste to dopracovali k něčemu odpornému- když to vyhovuje ideologii, spravedlnosti netřeba. Fakt horší než ti komunbisti
29. 11. 2013 | 12:24

Roudný napsal(a):

Vážení ani v letech 90tých neměl národ v hlavách takový zmatek jako dnes. Jen se podívejte , a přečtěte si všechny příspěvky zde v této diskuzi. Vše je to účelová hra , aby se zapomnělo na to kdo a s kým si nakradl, aby se zapomnělo na pohrobky nomenklaturních mocných a jejich nových společníků z řad amnestované galérky a rádoby zneuznaných kádrových rezerv z prognostického úřadu. Pokud neumí tento národ reklamovat zboží ihned po nalezení vady je to ostuda. Naučte se to , naučte se zůčtovat s vadami zboží a chtějte své náklady zpět. Tyto strkanice o kterých všichni píšete, to je výsledek rozdělení společnosti do skupin a podskupin. Přitom stačí rozdělit to na lidi slušné a darebáky a je my jedno kdo na které straně stojí, ale darebáky je potřeba ztrestat. Ať to byl soudruh Adamec jehož synáček se napakoval na privatizačním fondu DIALOG , ať je to pan Jocán který měl zrovna tak za nehty s fondem. Je my to jedno , darebáci ať vrátí co nakradlí a pryč s nimi od koryta. Nelustrujte a zauřadujte konečně s darebáky a zloději.
29. 11. 2013 | 12:30

Jana Pechová napsal(a):

Anuszka
Děkuji za váš příspěvek ve 12:07. Mluvíte mi z duše.
29. 11. 2013 | 12:37

Rudi Koutek napsal(a):

Řešte/režte sebe, ne Bureše napsal(a):
"Václav Havel měl pravdu, že s komunisty kolaborovali více méně všichni. Jinak to v tehdejší dokonale prokádrované zemi ani nešlo."

Prosim Vas, cim se kolaboroval kdyz jsem nechodil na ty jejich 1.maje, odmitnul vstoupit do SSM, jako protisocialisticky zivel vyhozen ze skoly("mas stesti, ze uz nejsou 50.leta, tam jsme delali s lidmi jako jsi ty kratky proces"), odmitnul vstoupit do ROH, poradal undergoundove koncerty, vyrabel a distribuoval samizdat, podepisoval petice, drzel hladovky, chodil na demonstrace, podepsal Chartu.
To ma byt ta kolaborace?
29. 11. 2013 | 13:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Anuszko,

chtěl jsem Vás jen pozdravit, nic víc ;-)

Libor Stejskal

P.S. Nakukujte prosím častěji, slušných příspěvků není v žádné debatě nikdy dost.
29. 11. 2013 | 13:07

turista napsal(a):

Lustrace jsou dnes již opravdu směšné a irelevantní. Neslušní lidé si nakradli za posledních 24 let bez ohledu na to zda měli něco společného se Stb nebo s KSČ. Ti ostatní tak nějak víceméně paběrkují. Takže ten revoluční relikt zrušme.
29. 11. 2013 | 13:17

turista napsal(a):

Yosife K., nevzpomínejte na Romana Češku. Ten si v čele FNM jako mladý pořádně nahrabal a včas zmizel. Nemějte o něm iluze.
29. 11. 2013 | 13:19

K.V napsal(a):

Koutku, a to jako ten kdo poctivě pracoval, byl v ROH, měl děti na pionýrském táboře, neposlouchal underground a nepodepsal Chartu byl něco odporného.?
.
Víte, o tom to právě je. Kdybychom potrestali alespoň symbolicky ty kdo napsali zvací dopis r 68, Husáka a UV KSČ, A NEHÁDALI SE MEZI SEBOU kdo byl s dětmi v lampionovém průvodu, pustil děti na pionýrský tábor, pekl housky komunistům, zpíval jim jako Gott s Vondráčkovou, mohli jsme být slušná země kde se shodneme co je správné a budeme pracovat.
.
Místo toho tu řádí primitivní hurá antikomunisti, kdejaký kriminálník a flákač kterého do strany nechtěli je dnes hrdina, A tak nás nezajímá jak přišel Babiš k miliardám, celému potravinářství a médiím, ale poděláme se hrůrou že v 70tých letech prodal někomu legálně fosfáty a hrůza, prozradil ve vlastní zemi komu prodal, o čem a s kým jednal. Kvůli tomu nejde sestavit vláda.
.
Táhněte už s takovými názory někam Rudý koutku. ŠPIŇTE SI ZEMI KDE ŽIJETE, NE NÁS
29. 11. 2013 | 13:34

n-noname napsal(a):

Vážený pane Ing. Václave Žáku, jen zde předvádíte zamlžovací taktiku. Na hledání restitucí ani ťuk. Toto je hlavní téma, které nás ničí!
29. 11. 2013 | 13:35

Honza - Praha napsal(a):

Komunista zůstane komunistou, i kdybys ho rozporkou mlátil...říkával děda.
Pro ty, co nevědí, co je to rozporka:

http://heroldreznickepotreby.cz/eshop/reznicke-potreby/ostatni-reznicke-potreby/506-rozporka-na-prase

Tzv. demokraté zřejmě záměrně nechápou skutečnost, že komunista nikdy nebyl, není a nebude demokrat ! nelze tudíž na něho aplikovat zákony, které vychází z předpokladu, že jsou všichni demokraté a že v sobě mají morální pravidla a záklopky slušného chování. Česku chyběl a chybí tzv. "dekomunizační" zákon. je to stejné, jak v německu zákon denacifikační. Zkrátka Ti, co byli v KSČ neměli a nemají co dělat vestátní správě, natož v nějaké vysoké funkci. Je to nedemokratické ? ANO. Je to ale jedniný způsob, jakým se může demokracie a svoboda bránit svému zničení a destrukci ze strany extremistických sil. Je to stejné, jako s fašistickými stranami. Kdy už přestane ta hloupá a záměrná POLITICKÁ KOREKTNOST, které se ve slušné společnosti říká BEZZÁSADOVOST ???? Kdy už přestaneme žít ve schizofrenní republice, která má na jedné straně zákon o protiprávnosti a zločinnosti komunistické ideologie a strany a na druhé jí bude umožňovat místopředsednické křeslo v parlamentu členovi STB a KSČ ?
29. 11. 2013 | 14:01

disident napsal(a):

A co Havlův komunistický kamarád Čalfa ?
29. 11. 2013 | 14:27

Rudi Koutek napsal(a):

Pane K.V.
ja jsem napsal:
"Rudi Koutek napsal(a):
Prosim Vas, cim se kolaboroval kdyz jsem nechodil na ty jejich 1.maje, odmitnul vstoupit do SSM, jako protisocialisticky zivel vyhozen ze skoly("mas stesti, ze uz nejsou 50.leta, tam jsme delali s lidmi jako jsi ty kratky proces"), odmitnul vstoupit do ROH, poradal undergoundove koncerty, vyrabel a distribuoval samizdat, podepisoval petice, drzel hladovky, chodil na demonstrace, podepsal Chartu.
To ma byt ta kolaborace?
29. 11. 2013 | 13:03"


K.V. napsal
"Koutku, a to jako ten kdo poctivě pracoval, byl v ROH, měl děti na pionýrském táboře, neposlouchal underground a nepodepsal Chartu byl něco odporného.?
Táhněte už s takovými názory někam Rudý koutku. ŠPIŇTE SI ZEMI KDE ŽIJETE, NE NÁS"Prosim Vas, kde jsem napsal, ze byl neco odporneho, to jste si sam domyslel. Pouze nesouhlasim s Havlovym nazorem.
Opravdu si myslite, ze tim co jsem napsal SPINIM ZEMI KDE ZIJETE?
To myslite opravdu vazne?
29. 11. 2013 | 14:29

Václav ŽÁK napsal(a):

Viola
V případě lustračního zákona se vůbec neřeší otázk viny, jenom evidence.
V Babišově případě - alespoň podle toho, co jsem si přečetl v tisku- soud rozhoduje o tom, jestli evidence nebyla podvržená.

Anuszka
mrzí mne, že jste se rozčílila.
Ale aspoň se ukázalo, jaké hvězdné vzdálenosti dělí Váš svět od světa Petra Uhla.
Vůbec mu nešlo o to, jestli z lustračního zákona vypadnou velké ryby. On se v minulém režimu zasazoval za cenu osobních obětí za lidská práva každého občana. Po listopadu 1989 samozřejmě i komunistů. Listina základních práva svobod v čl. 21 odst. (4) praví: Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.
Podle Petra Uhla - a nejen jeho - lustrační zákon tento princip porušoval. Mezinárodní akty povolovaly omezení takových principů po mocenských zvratech na ochranu nového režimu pouze v případě ozbrojených složek a zpravodajských služeb. Protože to lustrační zákon překračoval, požadoval Petr Uhl jeho zrušení.
Když po volbách v roce 1990 začaly do Československa jezdit zahraniční delegace Rady Evropy kontrolovat, jak dodržujeme lidská práva, byly jejich otázky jednoznačné: podílejí se komunisti na moci úměrně svým výsledkům ve volbách?
Nikde totiž nepředvedete, jak jste ochotna dodržovat demokratická pravidla hry, než zacházením s bývalým nepřítelem.
Řekl bych, že Petr Uhl v tom testu obstál na výbornou. O dalších spoluobčanech si už tak jistý nejsem.
Podotýkám, že vůbec nejde o velké chartistické příběhy, ale o elementární respekt k dodržování ústavních pravidel hry.
29. 11. 2013 | 14:39

K.M. napsal(a):

29.11.13-10:37 - ŠPATNÉ ZÁKONY / ROZVRÁCENÁ STÁTNÍ SPRÁVA...

Jedno podmiňuje druhé...

Státní správa je rozštěpena na ty, kteří by to chtěli dělat pořádně... a na ty, kterým dnešní dezolátní stav nejen v její organizaci. nýbrž, a hlavně v zákonech ČR..., plně vyhovuje... a cynicky tohoto stavu využívají..., ve vlastní prospěch...

Poctivci jsou jednoznačně v menšině... a prohrávají..., viz případ senátora Michálka...

O tom jakým... způsobem se snaží zkorumpovaná státní správa...ČR, která z "NEDOKONALOSTI" zákonů..., spolu se skorumpovanými politiky...ČR, nejvíc těží..., BRÁNIT TYTO "JEJÍ VÝDOBYTKY...",

budu již brzy informovat mezinárodní soudy..., neboť dožadovat se práva u soudů ČR..., ve které je kupř. PŮDA PARLAMENTU - ne jen jedním...(!), rozhodnutím nejvyššího soudu ČR... - SVATOŘEČENA PRO PODVODY všeho druhu...(!),

může jen blázen...

Dobře míněná varování předsedy právního soudu pana Baxy..., že v této oblasti hrozí... již v brzké době..., chaos...(!),

se míjí účinkem..., neboť všichni - VČETNĚ CÍRKVE - jsou přespříliš zaměstnáni..., HONBOU ZA ZLATÝM TELETEM...!

A tak není žádnou náhodou..., že HONBA ZA OBĚTNÍM BERÁNKEM VLASTNÍHO SELHÁNÍ...(!), začíná v okamžiku, kdy je patrné..., jak ozdravným rozčeřením rybníka plného špinavých vod..., byly nové politické formace..., nezatížené mentalitou KUPČÍCI..., parlamentů předchozích...,

rozčeřením..., ve kterém hraje hlavní roli BABIŠ...(!), jak správně usoudili KUPČÍCI..., a proto ta akce...

Volič správně vytušil, že KUPČÍCI MUSÍ PRYČ...(!), jedno jakým způsobem...(!), a situace vyžaduje, aby se nyní začalo šikovat další hnutí, které by pomohlo ten Augiášův chlév vymést... do čista...

Nejspíše by se pro to - z mého pohledu - hodili studenti... a učitelé... Vysokých... škol ČR..., třeba tak, jak je to navrženo v příspěvku

>>JAK Z TOHO VEN?<<, od 27.08.13-16:05..., na pokračování...,
za blogem pana Heřmana Chromého: >>NEVOLNOST Z ČESKÉ DEMOKRACIE<<

K.M.
Kdyby na čas oželeli onen sladký studentský život..., mohli by dotyční zneškodnit nejméně "3 mouchy jednou ranou...":

1)dávají naději, že by mohli být stranou skutečně státotvornou, schopnou tvořit na vybraných právnických fakultách zákony..., kterých se ČMS - jak z výše uvedené debaty vyplývá..., žalostně nedostává...(pos.anec si do něho bude chtít zapracovat mrkev pěstovanou na vlastní zahrádce..., oni jejich budoucnost...).

2)Odbornost: je popsána ve výše uvedeném příspěvku..., pos.anci zákony spíše (najděte mi slušné slovo...) "znehodnotí...", než zlepší..., jak to dokazovala paní Eliška Wagnerová..., v jednom OVM...
Některým pos.ancům by se taky asi těžko vysvětlovalo, že kupř. některé zákony musí mezi sebou taky komunikovat...(zase by to nejspíše nekomunikovalo s jejich nejvlastnějšími zájmy...)

3)Za tvorbu zákonů by byli placeni státem..., daňovým poplatníkem..., což by pro tyto bylo jistě efektivnější, než kupčení... naprostých amatérů..., myslících jen na jejich kšeftíky..., na jejich vedlejšáky...
Za zákony by byli státem zcela běžným způsobem placeni, čímž by se mohli stát první stranou (hnutím) na světě..., která by se samofinancovala..., což je největším problémem všech demokracií... na světě...

Ve volném čase by si mohli pohrát s reorganizací státní správy, ve které se nevyznám - nejlépe na principu "samasebe-výchovného" systému zvýšené kontroly práce všech... - v návaznosti na zkušenosti uvedené v příspěvku...(začít se s tím mělo ještě před privatizací, nyní situaci značně komplikuje poměrný blahobyt...)

Jsou jedinou složkou společnosti, která by se mohla rychle zorganizovat..., prostě mají velmi mnoho výhod před ostatními...ale musí se do nich nepřetržitě bušit...(!), aby do toho skutečně taky šli...,

podklady pro to co je vlast...(?) - což na rozdíl od izraelců vědět nemohou - dodám...
29. 11. 2013 | 15:17

Změlík napsal(a):

Vážení , za tu dobu co se tu handrkujete jsem stačil odpracovat 8 1/2 hodiny v práci odvedl jsem státu daň a sociální pojištění včetně zdravotního , nyní půjdu nakrmit králíky a psa , potom sjedu pro dřeco na topení. Intelektuálové, vy jste to vždycky v téhle republice vytrhli , vaše řečnění nám velice pomohlo když měl přijít Hitler nebo v 68 rusáci, a v listopadu ? no to jste tomu dali korunu, vaše ego se vyžívá v řečičkách dodnes. Co takhle jít zvelebit naši republiku ve prospěch všech to vás nezajímá?? A co vás vlastně zajímá?? vaše ego? které si nahoníte v článcích a diskuzích. Trochu špatné pojetí svobod , práv a povinností.
Zapomněli jste totiž že máte i povinnost. Tak běžte řečníkové a udělejte konečně pořádek !! zatkněte zloděje kteří si nakradli a je my jedno jestli budou z levice nebo pravice. A dejte už svátek.
29. 11. 2013 | 15:28

svět podle žáků uhlů a potátů napsal(a):

Jen ohled na zdravotní stav pana Žáka, kterému jinak přeji pevné zdraví, a pečlivý dohled Božího voka nad výživnou serii politicky korektních článků, mě brzdí.
Nevěděl jsem, že autor dělá do komiky.

Takže si to shrneme:
1, Státní správa je rozvrácena v důsledku přijetí lustračního zákona a ne autorem navrhovaných prověrkových komisí, ve kterých by jedni exbolševici prověřili jiné a moudře zvážili jejich individuální viny.
Mezitím by zřejmě vládly Revoluční gardy a ne vlády vzešlé z voleb.

2. Vinu na devastaci mají zřejmě levouni i pravouni, neb se vlády střídaly, nelze to hodit na jedny a všichni požadovali lustrační osvědčení a posunovali svorně právní účinnost služebního zákona.

3. K rozvratu by nedošlo, kdyby se lépe naslouchalo Jiřímu Dientsbierovi a Petru Uhlovi, či jejich potomkům, kteří oba, jasně a neskrývaně propagují spolupráci s KSČM.

A teď třešnička na dortu:-)
Jediná cesta, jak dostat Andreje Babiše do vlády, je přijmout urychleně zákon a st. službě, respektive stanovit urychlené jeho účinnost.
Jen podotýkám, že ještě včera pan Žák tvrdil, že je zákon právně účinný , takže má hloupá hlava nebere, proč ten spěch a frmol v PS:-)

Takže....přijmeme urychleně zákon, který tuto-podle pana Žáka-zdegenerovanou, morálně zdevastovanou a rozvrácenou státní zprávu TOTÁLNĚ ZAKONZERVUJE!!!!! a to vše v zájmu jedné osoby.
Jak vlády levounů i pravounů si toho byly vědomy, zákon má kromě celé řady právních nedostatků, které nikdo vůbec neřeší, byl ušit horkou jehlou aby se EU uklidnila a podstatně ztěžuje možnost státní správu omezit či obměnit.

Až na to dojde poděkujte panu Žákovi na kterého-coby znalce práva-se Babiš -budiž jeho jméno velebeno- se odvolává coby na morální autoritu.
Děkujeme pane Žáku, pane Uhle....

Svět a právo podle Žáků, Uhlů a právních wohnotů, kteří teď dokonce argumentují nemožnost čerpání dotací z EU.
že si toho matička Unie za deset let nevšimla, kdyby nebyl Andrej ve vládě od 1,1,2014 by nepřišlo ani euro.
:-)
29. 11. 2013 | 15:45

kéžby napsal(a):

A půjdu ještě dál, kam dál mě může Boží voko politické korektnosti odsunout?
Na Kurily?

Kéž by mě dělila ta hvězdná vzdálenost od světa žáků a jiných politicky korektních, uhlů.

Těch, kteří zanesli politickou korektnost a rasismus naruby v podobě pozitivní diskriminace, těch kteří si usurpují právo-dokonce dědičné ve svých potomcích-moralizovat a poučovat jiné,kterým už nestačí ovládnout ÚSTR, ombudsmansk= posty, těch kteříprosazují bratrství a návrat KSČM, ale žádají i ministerstvo pro nepřizpůsobivé,zřejmě i s ubytováním a hotelovými službami, těch, kteří ohýbají zákony jak se jim účelové hodí.
29. 11. 2013 | 16:14

Onderka napsal(a):

Tak pujdete už alespoň něco dělat?? běžte nakoupit alespoň dárky řečníci.
Z vašich mozků lezou čím dál větší bláboly z obou stran bartikády.
Vážení rozeberte tu barikádu aby mohla jezdit MHD , dyť to takhle už dál nejde.
Ještě někomu z těch barikád ublížíte, však choděj kolem lidi tak dávejte alespoň pozor. Vzbudte se mladí vám na to koukají a hledí :- ))))
Pane žák vy jste tomu dal korunu. A co jste chtěl vlastně dokázat??
Nějak tomu my mladý nerozumíme :- )) Nějaké zastaralé myšlení všech.
29. 11. 2013 | 16:33

K.V napsal(a):

Pane Koutku, moje odpověd nebyla primárně proti vám.
Byl to jen výraz zoufalství nad podivným stavem.
.
Německo- fašismus způsobil válku a miliony mrtvých- po skončení války prokázalo jasným pachatelům jejich zločiny, potrestali je, ale nechali být řadové vojáky, policisty, i soudce, natož pekaře, technika, lékaře a zpěváka, NETRESTALI za to že svojí prací udržovali režim.
.
U nás takové zločiny nebyly- chtěli jen všelidové vlastnictví výrobních prostředků a povinnost prací se podílet na obživě státu, kde žijí. Zabrání statků bylo chybné, ale kolik z těch zabavených bylo získáno JEN poctivou prací je také sporné. ti kulaci a šmelináři se židům zabaveným zbožím tam byli, majetek církve také nevznikl prací pana faráře. . Kdo se přizpůsobil, neměl problémy. Takže např, krimináílníky kteří se na útěku před zákonem chtěli prostřílet přes hranice je těžké považovat za jasné oběti zločinů komunismu.
My jsme se "vyrovnali" tak, že byl zavřený tehdy perspektivní Štěpán, 90 letá slepá Polednová.DÁL NIKDO Místo toho se žereme mezi sebou, kdo POCTIVĚ PRACOVAL, byl odborník, lékař, vedoucí pracovník, dokonce i herec a zpěvák který byl často v TV, natož policista, voják, soudce, je tu od HURÁ ANTIKOMUNISTŮ napadán jako totalitní zrůda, kdo neměl žádné postavení, ale i byl kriminálník, povaleč, budižkničemu, škůdce, dnes si o ty slušné může otírat ústa, napadat je a tvářit se jako hrdina.
Lustrační zákon postihuje naprosto nevinné, Babiš je ukázka- dělal v exportu a doma nahlásil komu v zahraničí prodal, s kým a o čem jednal, to je vše co proti němu máme.
Takže jsou primitivní antikomunisti horší a zrůdnější než samotní komunisté, ti totiž každému alespoň nějak prokázali zločin, nebo ho nechali být.
.
A slušný stát nevybudujete tak, že ti co žili a pracovali, byli slušní jsou ostrakizováni a napadáni, každý nevýrazný, ten kdo v té době vůbec nežil a neví o čem mluví, ale i nemakač, škůdce a kriminálník bude hrdinou
29. 11. 2013 | 17:51

pavel v napsal(a):

Pane Žáku,

kdyby Němci vyhráli II. světovou válku, jistě by nastalo přepisování dějin v zájmu zakrytí zločinů nacistů. Již v době války nacisté před vlastním obyvatelstvem tajili, co se děje v koncentračních táborech. Lze tedy předpokládat, že za nějakých dvacet roků po válce by obyvatelé Evropy pod vlivem jednostranné propagandy uvěřili, že nacisté stáli na straně dobra.

Komunisté měli v zavádění komncentráků prvenství (souostroví Gulag). Pod Stalinovým vedením jim padly za oběť miliony lidí (hladomory). Sovětský svaz se podílel na rozpoutání II. světové války (přepadení Polska - pakt Molotov-Ribbentrop). Komunisté povraždili polskou inteligenci (Katyň). Komunisté v Československu spáchali cca 290 justičních vražd a destitisíce lidí ztratily zdraví v komunistických lágrech. Vytvořili atmosféru strachu a z ní pak celá ta léta žili. Strach byl udržován existencí StB. Pokud si odmyslíme Pavla Wonku, ke konci své vlády se komunisté již nedopouštěli takového teroru vůči obyvatelstvu - nepotřebovali to. Lidé z nich měli pořád strach, který měl svůj původ již ve Stalinových zločinech. Proto není žádný rozdíl mezi příslušníkem StB a nacistou. Kdybych se vás nyní zeptal: Souhlasil byste aby se soudcem stal nacista, co byste odpověděl?
29. 11. 2013 | 18:58

Bořek z Miletínka napsal(a):

Česko je jeden obrovský velechlív, krom několika impotentních bejků je tam samá kráva.
29. 11. 2013 | 20:30

Václav ŽÁK napsal(a):

Vážený Pavle,
moc nechápu, proč se mne na to ptáte.
Kdyby důvodem pro jeho nepřipuštění do funkce soudce bylo pouze členství v NSDAP, byl bych proti. Kdyby důvodem byl konkrétní podíl na porušování lidských práv, byl bych pro.
Z pouhého členství v nějaké organizaci nemůžete vyvozovat omezení práv jedince, musíte důvod v konkrétním případě prokázat.
Tak to také prosadil Adenauer v západním Německu. Ve východním Sověti vyměnili všechny soudce a nahradili je dělnickými kádry. Myslíte, že jim to pomohlo?
29. 11. 2013 | 20:38

pavel v napsal(a):

Pane Žáku,

je pro mě příjemným překvapením, že jste mi odepsal. Nečekal jsem to.

Váš postoj je svým způsobem konzistentní. Vy si myslíte, že člověku, který se zahodil s totalitním režimem by se buď mělo dokázat nějaké provinění, nebo ho považovat za nevinného. Rád bych vám věřil, ale mám zkušenosti z období normalizace. Jak se lidé s křivou páteří nenápadně drali na vlivná místa. Najednou se zjistilo, že ovládli všechno.

Někdy mám pocit, že se období normalizace vrací. Že se znovu otevírají témata jako při prezidentské kampani téma sudetských Němců. Když poslouchám zprávy v ČT, cítím jejich jednostrannost. Jak je podporován koncept zadlužování státu. Jak ČT přestala informovat o palčivých problémech Řecka a Španělska. Jak málo se věnuje zahraničním otázkám. Zpravodajství je místo toho plné balastu. KSČM blokuje každou snahu o vyrovnání s minulostí. Novináři však nejsou schopni se jich zeptat, jak se to shoduje s jejich tvrzením, že se rozešli s totalitní minulostí.
29. 11. 2013 | 22:21

K.M. napsal(a):

29.11.13-23:11 - oprava:

...byly nové politické formace..., nezatížené mentalitou kupčíků..., parlamentů předchozích...
29. 11. 2013 | 23:15

K.V napsal(a):

Pavle V- vy se musíte hodně užírat nenávistí, lituji vás.
Německý fašismus znamenal válku, miliony mrtvých, vraždění podle rasového hlediska, masové vraždy v koncentrácích.
.
U nás komunisti pouze chtěli všelidové vlastnictví výrobních prostředků, a to že každý kdo tu chce žít se také bude vlastní prací podílet na chodu společnosti. Kdo byl ochoten pracovat a žít slušně, neměl s nimi problémy. Z těch zločinů jste uvedl Stalina, v jiné zemi a v jiném prostředí, z těch našich jste dokázal uvést WONKU, dost podivný případ člověka který nechtěl poctivě pracovat a provokoval tak dlouho, až to dotáhl k smrti.
.
V Německu dokázali ty zločiny pojmenovat a zločince potrestal, netrestali ale řadového pekaře, pracovníka, ředitele továrny, lékaře, umělce za to že svojí činností pomáhal ten stát budovat., dokonce netrestali ani vojáky, policisty, soudce.
.
Neštěstí této země je že JSME údajné ZLOČINY NEPOJMENOVALI A pokud byly,NEODHALILI. Potrestán byl velmi trapně ŠTĚPÁN ( BYL SCHOPNÝ A PŘEKÁŽEL) a 90letá téměř slepá Polednová. Místo toho se utápíme v tom že pronásledujeme lidi kteří byli v té době přínosnými odborníky, umělce za to že byli často v TV a hráli režimu, pliveme na vojáky, policisty, soudce a prohlašujeme je za totalitní zrůdy, za to že budovali "totalitní" režim, zatímco každý kriminálník, parazit, každý kdo škodil své zemi, jer vydáván za hrdinu. Takhle ale nelze vybudovat slušný stát.
.
Babiš je smutnou ukázkou. Nezajímá nás jak přišel k miliardám po r 89, ale děsíme se že v 70tých letech prodával naše produkty v zahraničí a ohlásil komu prodal, s kým a o čem jednal. A každý kriminálník do něj za to kopne.
30. 11. 2013 | 09:36

Karel napsal(a):

Reklamní agent Sazky hlásá v TV že ve hře šťastných 10 můžete vyhrát za 10 kč 2 miliony kč.K tomu já dodávám,že vyhrajete tak akorát velké HO...,dokud Sazka bude znát Vaše vsazená čísla !Potřebujeme zákon,ve kterém bude zakotveno,že společnosti provozující číselné loterie nesmí znát vsazená čísla sázejících !Pokud bych měl tu moc,udělal bych v Sazce nečekanou razii a nahnal bych pracovníky Sazky,kteří mají co do činění s losováním,spec.pracovníky počítačového centra a položil bvych jim otázku zda Sazka ovlivňuje losování ve svůj prospěch a pod otázku a jak dlouho !Nezapoměl bych ani na státní dozor a notáře s otázkou,zda nevzali od Sazky úplateček za to,aby byli loajální k losování Sazky !
30. 11. 2013 | 10:51

Antikomunista napsal(a):

Levičácký pseudointelektuálové už rozjeli propagandistickou frontu na rehabilitaci bývalých bolševíků. Zřejmě proto že se jim to hodí. Kdo jiný by pomáhal odhasovat populistické návhrhy jako zvýšení důchodu, dávek pro chudé socky, daně pro bohaté a jiné nesmysly. Proto potřebují odstranit lustrace aby se do politiky a státní správy dostalo více bývalých prominentů KSČ. Mimochodem pokud se podíváte na pane Žáku podíváte na členy Charty 77 najdete tam spoustu bývalých komoušů jako byl Diensbier starší a lidé jako Uhl, kteří k bolševizmu zas tak daleko neměli.
30. 11. 2013 | 11:39

Antikomunista napsal(a):

K.V

Já vám u nás vyjmenuju další oběti zločiného režimu. Třeba Milada Horáková,Heliodor Píka,Tomáš Beránek,Michal Buzálka a další. V ČSSR bylo vězněno z politických důvodů 205 000, bylo popraveno celkem 248 lidí, 8000 jich zemřelo v komunistických lágrech. 20 000 lidí bylo bez soudu zařazeno do pomocných technických praporů. Tak takdy nelžete, že kdo chtěl pracovat a žít slušně neměl problém. Neměli problém jen ti kdo podlézali komunistům. Vy musíte být hodně zamindrákovaný když tady obhajujete komunismus. Že chtěli všelidové vlastictví je jen důkaz toho že šlo o zločinný režim, protože odmítali soukromé vlastictví, které je zaručeno listinou práv a svobod. Bývalý komouši pro naší zemi opravdu přínosem nebyli, spíš naopak.
30. 11. 2013 | 11:58

StandaT napsal(a):

Je to jednoduché. Stačí se podívat, které proudy ve společnosti podporují zrušení lustračního zákona, komu brání v cestě k moci.

My se nemusíme bát nějakého českého Hitlera, náš řezník vyjde z opačných dveří.
30. 11. 2013 | 12:05

K.V napsal(a):

Pane antikomunisto, jak poznáte kdo je souzen za politické procesy a kdo za kriminální. Zločinec co se chtěl na útěku prostřílet přes hranice je politický? V demokratických státech neumírají lidé také ve vězení? Nedostávali náhodou odhalení špioni trest smrti i v USA a jiných "demokratických" zemích, zejména pár let po válce?,
Najděte si kolik lidí bylo ve vězení r 1988 a kolik před Klausovou amnestií, kterou udělal mimo jiné proto že věznice praskaly ve švech, a svezl s tím i tuneláře s nakradenými miliardami po r 89.
.
Aby bylo jasno, zločiny komuniostů neobhajuji. Ale bojujete vy stejně zuřivě i proti církvi s miliony mrtvých při křižáckých válkách, inkvizici, kladivu na čarodějnioce?
Bojujete strejně zuřivě proti "demokratickým" zemím za války a miliony mrtvých od Koreje a Vietnamu přes Irák Afghanistan Lybii, humanitární bombardování Jugoslávie??
.
Nebo jste na tom jako Resl- musel jste za komunistů pracovat, mýt se a dodržovat zákony,? To se neomlouvá, viďte.
.
A dokonce obhajujete a pácháte větší zvěrstva než ti komunisti. Ti alespoň prokázali trestný čin každému jednotlivě, vy to berete šmahem, levičák, pryč s ním, je v seznamu
30. 11. 2013 | 13:06

Antikomunista napsal(a):

K.V:

Zato vy to evidentě poznáte že? Když lžete o Wonkovi že nechtěl poctivě pracovat a provokoval tak dlouho, až to dotáhl k smrti. Všichni ti kteří byli postříleni na hranicích byli vini jen tím, že chtěli lépe žít ve svobodné zemi. To trestné není nikde. V demokratických státech se vězní ocnete až po té co stane před soudem. Kde máte alespoň šanci se obhajit. To komouši odsuzovali i bez soudu a pokud byl soudní proces tak o výsledku bylo rozhodnuto dávno před ním.

Vy jste úplně stejný jako ti komunisti,které obhajujete. Naprosto nesmyslná historická přirovnání o kterých víte vemi málo (hrozí snad, že se do vlády dostane někdo kdo upaloval čarodejnice, nějaký inkvizitor? Ne nehrozí tak co to plácáte?). Dále pakzahraniční konflikty o kterých jedině víte, že je v nich válčili američané. Pokdle toho jsem poznal že jse zapřísáhlí bolševík ze kterého jen čiší nenávit a laciná nenávist k demokracii a USA.
PS: o těchto konfliktech si něco přečtěte než začnete plácat. Ať ze sebe neuděláte hlupáka.
30. 11. 2013 | 14:26

Václav ŽÁK napsal(a):

Pro Pavel v
• Někdy mám pocit, že se období normalizace vrací.
To je myslím značně přehnané tvrzení. Normalizace znamenala utahování šroubů, věznění politických odpůrců, masové čistky zaměstnání, značné omezení sdělovacích prostředků. Ani jedna z věcí, které zmiňujete jako příklady, s tím nesnese srovnání
• Že se znovu otevírají témata jako při prezidentské kampani téma sudetských Němců.
Téma sudetských Němců se do prezidentské kampaně dostalo naprosto legitimní otázkou televizního moderatora prezidentskému kandidátovi Schwarzenbergovi. Za dle mého názoru nesmyslnou odpověď nenese odpovědnost žádná normalizace, ale pouze Karel Schwarzenberg.
• Když poslouchám zprávy v ČT, cítím jejich jednostrannost.
Jako bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vám mohu sdělit, že si na jednostrannost televize stěžuje prakticky každý, Zamyslel jste se někdy nad tím, jak asi televizní vysílání vnímá volič Komunistické strany Čech a Moravy? Přitom platí šestinu koncesionářských poplatků pro Českou televizi.
• Jak je podporován koncept zadlužování státu.
Nic takového jsem nezaznamenal. Refle sktují pouze fakt,že Mezinárodní měnový fond změnil svoje doporučení potom, co se ukázalo, že přílišné škrty ve vládních výdajích podvazují rozvoj ekonomik.
• Jak ČT přestala informovat o palčivých problémech Řecka a Španělska.
Jiní diváci to nepochybně vidí tak, že Česká televize pouze přestala dělat jednostrannou propagandu a nezdůrazňuje problem Řecka víc, než je nutné.
• Jak málo se věnuje zahraničním otázkám.
nezájem o zahraničí je tradiční choroba české společnosti už od první republiky. Je smutné, že se to nemění.
• Zpravodajství je místo toho plné balastu.
, obávám se že tohle tvrzení byste mohl říct o téměř všech současných televizí nejenom u nás.
• KSČM blokuje každou snahu o vyrovnání s minulostí.
Ve skutečnosti je je vyrovnání s minulostí mravní záležitostí a ta se odehrává v srdci každého člověka. Nechápu, jak to může KSČM blokovat.
• Novináři však nejsou schopni se jich zeptat, jak se to shoduje s jejich tvrzením, že se rozešli s totalitní minulostí.
tahle poznámka v mém vidění světa nemá žádný smysl. mnohem víc mě trápí, media schvalují protesty studentů proti zastupitelům zvoleným ve svobodných volbách do krajských zastupitelstev. , to je totiž přímé porušení ústavních pravidel hry.
30. 11. 2013 | 19:33

Michalk napsal(a):

kulový, soudruhu

nevíte nic

agentura je živý organismus a pokud za ní stojí kolos jako moskva, tek ne nesmrtelný, je fuk, zda má fízly nebo oligarchy, hlavě že paroubkové proti us radaru hladoví (nezemřel, asi začal jíst včas) což mu v rusku odpustili, jinak slánský, ten musel plnit stranické úkoly až do smrti, nemlich zeman atd..
30. 11. 2013 | 19:34

pavel v napsal(a):

Pane Žáku,

jem křesťan a jako takový věřím, že každý člověk bude po smrti souzen podle jiných měřítek: kdo dokázal odpustit, bude souzen podstatně benevolentněji. Ale i psychologického hlediska je jasné, že pokud někoho budeme trvale označovat jako nepřítele, on se opravdu jako nepřítel bude chovat.

Být křesťanem však neznamená být naivní. Když si o kousek výš přečtete příspěvek nějakého K.V. jak "Jiří Wonka provokoval, až to dotáhl k smrti" poznáte, že lidé tohoto druhu si žádnou vinu nepřipouštějí. Jak potom můžete odpustit člověku, který o to vůbec nestojí? Lidé tohoto druhu jsou stálým nebezpečím pro stát stejně jako neonacisté, kterým stát u nás zakázal jejich stranu. Vzpomeňte si na případ Bátora, jak se proti němu postavilo veřejné mínění. Jestliže se veřejné mínění staví proti omezenému počtu příslušníků StB a vysokých komunistických funkcionářů, je to stejná "diskriminace", jako když nechce, aby se na vysoké posty dostali neofašisté.

Něco jiného by bylo, kdyby se oni exponenti komunistického režimu alespoň pokusili o nějaké gesto odpovědnosti za své činy. Mám na mysli skutečnou odpovědnost, že by se pokusili ze svého zaplatit alespoň část škod potomkům po obětích komunistické zvůle. Příkladem by jim mohlo být Německo, kdy Adenauer uzákonil pokutu (daň), kterou po válce museli platit bývalí nacisté.
30. 11. 2013 | 20:28

11sax napsal(a):

V kultivované společnosti by "viníci" chodili po roce 1989 se svěšenými rameny a kanály. My ale potřebujeme zákon,protože naše hroší kůže snese vše.

Viz: z archívů je doloženo,že z 300 000 konfidentů a donašečů gestapa,vstoupilo do KSČ v letech 1945-48 cca 85%...
30. 11. 2013 | 21:23

crezpenan napsal(a):

Dospěl jsem do bodu,kdy mi už nevadí staří stbáci,ale za to jsem citlivý na Pravdoláskaře a jejich neschopnost. Mají sice pod kontrolou média,ale jinak neumějí vůbec nic a podporují i nově stejně neschopné,protože každý neumětel si hledá podobného-socana Sobotku.Denně jezdím okolo Uhlovy Matiční a skřípu zuby na tupana,jenž rozbil pokojné soužití s Cikány.Starousedlíci se odstěhovali a tamti už nemají žádný vzor,jak korigovat svoje nechování..Příště Ti dám, Žáku,zase jiný příklad..
01. 12. 2013 | 07:33

K.V napsal(a):

Pavle V , běžte už s tou zapšklostí někam. My tady řešíme rozkradený stát který je v nějvětším ekonomickém a sociálním rozvratu v Evropě ( i Řecko už se vzpamatovává), neumíme se uživit , jen rostou šílené dluhy, a vy tady pořádm plantáte kdo si koho před 50 lety zapsal do seznamu a chcete to vyšetřovat.
Běžte se léčit
01. 12. 2013 | 09:19

Lidovec z ODS napsal(a):

Novinář Ivan Hoffmann napsal:

"... Hned od počátku bylo jasné, že seznamy Stb zahrnovaly spíše oběti minulého režimu, než jeho viníky. Je to především seznam vydíraných lidí, kteří neměli kuráž ukázat estébákům dveře.

Antikomunisté, kteří se zde v hojném množství dodatečně vyrojili po pádu komunismu, soudí v prvé řadě lidskou slabost. Aniž by byli bez viny, hází kamenem.
Je to věčný příběh malosti, povýšenosti a pokrytectví."

http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/ivan-hoffman-babis-a-lustrace--1287180
01. 12. 2013 | 11:42

Václav ŽÁK napsal(a):

Vážený Pavle V
obávám se, že váš příspěvek názorně ukazuje, proč mají někteří naší křesťané problémy s demokracií. Mají totiž problémy s vírou. Vůbec nechápou biblickou zvěst. Ježíš říká:
A kdyby tě svádělo tvé oko, zahoď je. Je pro tebe lepší vejít jednooký do Božího království, než mít obě oči a být uvržen do pekelného ohně.
Všimněte si, že Ježíš neříká: Zahoď oko bližního svého, aby ho nesvádělo ke hříchu.
Říká také:
Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Neboť jakým soudem soudíte, takovým budete souzeni, a jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám. Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?

Novozákonní poselství se obrací ke svědomí člověka, ale pouze k jeho vlastnímu svědomí. Nikdo, -kromě Boha - nemá legitimaci k tomu, aby lezl do svědomí svého bližního.

Liberální demokracie jde ještě dál. Po staletích náboženských válek se otázky svědomí a přesvědčení staly soukromou záležitostí a přestaly být předmětem politického zápasu. Jefferson řekl, že dobrým republikánem může být ten, kdo věří v žádného nebo ve sto bohů. Dovedete si představit větší rouhání?

V liberální společnosti mají být schopni vedle sebe žít ti, kteří věří, že Wonka byl provokaterém, jako začka K.V., stejně jako ti, kteří obdivují gen. Augusta Pinocheta,jako Václav Benda, jeden z hlavních strůjců lustrací.
Svobodná společnosti si s takovými názory snadno poradí. Ovšem pouze za předpokladu, že dokáže udržet elementární pojetí spravedlnosti. Jakmile většina společnosti ji začne považovat za nespravedlivou, demokratické uspořádání se začne otřásat v základech. Odpověnost zato ale samozřejmě nenesou ti, kteří mají svoje vyhraněné názory ale představitelé moci, kteří nedokázali elementární koncept spravedlnosti udržet. Vážně si myslíte, že po amnestii prezidenta Klause může být myslící člověk spokojen s tím, co se v téhle zemi v posledním čtvrtstoletí dělo?

K.V. si nemusí připouštět žádnou vinu, aby byl plnoprávným občanem. Ani evangelium, ani ústava vám nedává žádné oprávnění, abyste to po něm požadoval.
Nikdo Vás pochopitelně může nemůže nutit, abyste s tím, s kým bytostně nesouhlasíte, chodil do restaurace na kávičku. To je vaše svobodná volba. Vy ovšem chcete víc. Jste přesvědčen, že zastáváte správný názor A chtěl byste komunisty ostrakizovat. Jenže si laskavě uvědomte, že Dělnická strana nebyla zakázána kvůli názorům, které hlásá, ale proto, že jí byla prokázána násilná protiústavní činnost.

Je tak těžké si uvědomit, že touha potlačovat názory, které považujete za nebezpečné, vlastně kopíruje figury, na kterých spočíval právě komunistický režim?
01. 12. 2013 | 11:47

K.V napsal(a):

Pane ŽÁKU, K.V. SI OPRAVDU NEHODLÁ PŘIPOUŠTĚT VINU.
1/ Vše co tu dnes máme, tvoří naši civilizaci a odlišuje nás od bláta v pralese, vytvořili slušní pracující jako jsem já. Ti pracující na ktetré vy dnes SPROSTĚ plivete a POHRDÁTE JIMI s argumentem že svojí prací pomáhali stavět RakouskoUhersko, Hitlerovu říši i socialismus. Možná jako vedlejší produkt ano, ale hlavně vytvořili civilizaci. Lidé jako Wonka toho moc nevytvořili, spíš byli vždy na obtíž, jakkoliv souhlasím s jeho právem být volen i bez požehnání KSČ
.
- Myslím že každý vidí jasně kolik je mezi hurá antikomunisty a "disidenty" všelijakých kriminálníků, parazitů, NEMAKAČŮ, KTERÝM NA SOCIALISMU VADILO PŘEDEVŠÍM TO ŽE MUSELI PRACOVAT A DODRŽOVAT ZÁKON. Pokud se jich sami neumíte zbavit a usměrnit je, potom se nedivte že dnes je slovo "disident" horší nadávka než komunista nebo STBák
01. 12. 2013 | 14:04

Václav ŽÁK napsal(a):

Bože k.v, vy taky rychleji píšete, než myslíte. Kdo je to vy? Vás uráží Petr Uhl nebo Zdeněk Jičínský? Nebo nejlepší český filosof Patočka, který zemřel po výslechu StB?
01. 12. 2013 | 14:40

K.V napsal(a):

Pane Žáku, Uhl, Uhl, není to ten co vynalezl mrtvého ŠMÍDA??
JIČÍNSKÝ??? Pamatuji si jak "disidenti" vymýšleli první zákony a Ústavu, něco tak zpraseného má málokterý stát
Patočka nejlepší český filosof.? Říkáte vy "disidenti". A kdo se podle jeho filosofie nějak v praxi řídí???
Už jsme také měli nejlepšího českého a málem světového dramatika, a když divadla po cinkání klíči směla, přímo musela hrát jeho divadelní kusy, zjistilo se že toho honem musí nechat, protože si vstupným, nevydělali ani na trinkgeld pro uvaděčku.
.
Pane ŽÁKU, JESTLI VY NEVIDÍTE JAK TRAPNÝ je dnes pojem "disident", jak jste podělali na co jste sáhli a máte pověst kavárenských prázdných žvanilů, nemakačů a kverulantů,
tak vám asi není pomoci
01. 12. 2013 | 15:23

pavel v napsal(a):

Pane Žáku,

s Vašimi názory nesouhlasím, ale přesto si vás velice vážím, že jste měl odvahu podepsat Chartu 77. Nevím, co je příčinou, že si nedokážeme navzájem porozumět. Nelze vyloučit, že se mýlím já. Pokud bych totiž nepřipustil možnost vlastního omylu, neměla by diskuze smysl.

S pozdravem

Pavel V.
01. 12. 2013 | 17:09

Karel napsal(a):

Všichni pindají o komunistech STB a roce 1948.
1. Tajné služby měli, mají a budou mít všechny země světa.
2. Nejsem si jistý, jestli jediným problémem světa byl a je komunismus.
3. Disidenti jako menšinová skupina by neměli být jedinými mluvčími společnosti.
4. Srovnám např.komunistické a nové značení ocelí. Dříve ocel podle kvality byla ve třídách 10xxx až 19xxx. Dnes je to zmatená změť číslic 1-5, písmem 1-5 a kombinací. Na VŠ strojní učitelé učí, že dřívější značení bylo logické a přehledné.
5. Srovnávám např. komunistické a nové značení cementu. Dříve bylo označení písmeny např. PC - portlandský a číslicí 250, 325, 450(pevnost). Dříve bylo značení jednodušší a logické.
01. 12. 2013 | 18:36

pavel v napsal(a):

Karel

Disidenti byli normální lidé. Ostatní byli zbabělci.
01. 12. 2013 | 19:08

Josef Svoboda napsal(a):

Pane jarpore, moc děkuji za faktické připomínky - citace zákona. Myslím, že se ukazuje, že autor článku mlží (no, je to z Práva). Myslím, že by to bylo na nějakou petici, neujmul byste se toho. Hned bych se přidal. Nebo nevíte někdo o podobné akci. Rušit tento zákon právě kvůli p. Babišovi je vrchol drzosti.
01. 12. 2013 | 19:41

Artista chartista napsal(a):

Soudruh Žák se už rozhodl. Pravdu mají prachy, proto estébácký práskač Babiš od něj dostává požehnání... No to víte, chartisty taky někdo musel ideologicky vést, že soudruhu Žáku. K mamonu.
02. 12. 2013 | 01:19

K.V napsal(a):

Pavle V- disidenti byli lidi kteří pracovitostí a poctiviostí zrovna nevynikali, spíš kverulantstvím o tom kdo jim bere nějaká "lidská práva". Před rokem 89 sned byli užiteční, zejména ti na venkově co to dělali zpřesvědčení na rozdíl od Chartistické elity z Prahy, která to dělala jako profíci a dostali to saktra dobře proplaceno.
Po r 89 už se bohužel ukázali jen jako škodliví a zbyteční kavárenští žvanilové a nemakači. Mnozí z nich nezapomenutelní- Vondra, Benda, Ruml, vlastně zejména Havel.
Při letošním výročí 17,listopadu už se ani neodvážili vylézt na ulici, raději chodili kanálama a čekali až výročí pomine.
02. 12. 2013 | 10:34

Petr napsal(a):

Bude vznikat vláda i nová ministerstva!Rozhodně by mělo vzniknout ministerstvo boje proti podvodu !Toto ministerstvo by bylo občanům velmi prospěšné !Odhalovalo by podvody již spáchané,ale také by působilo preventivně!A v zájmu prevence by prosadilo novelu loterijního zákona.V zákoně by bylo zakotveno,že společnosti provozující čísečlné loterie nesmí znát vsazená čísla sázejících!Sazka tato čísla nesmí znát !Dnes je Sazka díky terminálům zná,což považuji za naprostou katastrofu pro sázející !Je to jako když by jste v hospodě hráli karty a hráči by Vám viděli do karet !!!!!!
02. 12. 2013 | 11:20

Standa napsal(a):

Myslím si, že je načase, aby se sami komunisti a estébaáci vyrovnali s minulostí a všechny informace se zveřejnily. Pokud to neudělají, tak zřejmě je pořád co skrývat a pak je lustrační zákon alespoň nějaká pojistka proti těmto lidem. A protože od komunistů se žádné vyrovnání s minulostí očekávat nedá, tak se skončením lustračního zákona musíme počkat, až všichni tito lidé tady nebudou. Je mi líto, že pořád mají co skrývat.0
02. 12. 2013 | 12:19

K.V napsal(a):

Stando, vždyť na to máte celý slovutný ÚSTRK. Jestli ublížil někdo vám osobně, měl jste už 24 let čas podat žalobu. Když nikdo nežaluje, asi to s těmi "zločiny" tak horké nebylo. Pokud za zločin nepovažujete že jste musel pracovat, mýt se a dodržovat zákony.
Jenomtak vykřikovat že všichni kdo byli za socíku na pozici vyšší než polír nebo mistr , by se měli k něčemu přiznat, to je zmatené a jen to rozbíjí společnost.
.
Petře, tou Sazkou už tu tapetujete hodně dlouho. Co takhle NESÁZET, peníze si vydělat prací, a bude vám jedno jak funguje loterie, sázky a ruleta
02. 12. 2013 | 13:20

Standa napsal(a):

Mně by bylo příjemnější, kdyby to vyšlo od nich. To by totiž bylo mnohem přátelštější. Takto si právem můžeme myslet co chceme. Někteří lidi se po amnestii dožadovali soudního procesu, aby se prokázala nevina. A že je lepší to radši zamést pod koberec, to chápu, ale takovým lidem já nevěřím, zvlášť, když pracují ve státní správě a tedy operují i s hodnotami, které jsem pro tento stát vytvořil já. Já kdybych měl podobný problém, tak bych to kompletně přiznal, pokud bych se chtěl ucházet o veřejnou funkci. Protože pak mám po zvolení jasno a nemusím se obávat čertů ve skříni. A vím, že mohu jet buď naplno nebo ani nezačít, pokud je to neakceptovatelné pro veřejnost. A pokud byl někdo na vyšším postu, a musel být v StB i proti své vůli, tak ať to přizná. Pokud se za to stydí, tak je zřejmě za co. To je pro mne něco jako kdybych do svatby tajil, že jsem homosexuál.
02. 12. 2013 | 14:23

K.V napsal(a):

Stando, ten problém je ŽE NENÍ K ČEMU SE PŘIZNÁVAT. Tajnou rozvědku má každý stát, takže zač se stydět že byl někdo u STB. Má se stydět pekař že pekl rohlíky které jedli komunisti. Opravdu musíme kopat do Gotta a Vondtráčkové že zpívali komunistům, opravdu musíme kopat do herců že hráli v komunistických filmech a seriálech a nejlepší dostali národního umělce.? A správný je ten kdo nedostal roli nebo vůbec nehrál?
A soudit ( morálně) je bude kdo? Kdo byl v kriminále, kdo se opíjel v kotelně, kdo byl takový lempl a nemakač že ho komunisti mezi sebou nechtěli?? Studentíci kteří tu dobu vůbec nezažili, ale dostali ve škole 1* za naučenou frázi že komunismus je fuj.?
.
To je právě ta zmatenost českého národa. Pojmenujte KONKRÉTNÍ ZLOČINY A ŽALUJTE JE, jsem pro všemi deseti. Už jste na to ale měl 24 let, proč jste nic neudělal? Ale kolektivní vina- trestat každého kdo za minulého režimu poctivě pracoval, za to že tím současně pomáhal socialismu??? Naprosto nesmyslné. Jen nespravedlnost horší než za těch komunistů, potom se divíte že jsou jediná strana které přibývají voliči a sympatizanti.
.
A hlavně, chtějte po těch vašich antikomunistevch ať nekradou a naučí se vládnout lépe než oni, potom se v blahobytu na nějaké komunisty ani nevzdechne
02. 12. 2013 | 15:49

Standa napsal(a):

Tak na to pane K.V. už musím reagovat. Já do nikoho nekopu. A je mi jedno co dělají zpěváci, pekaři a další. Ale pokud někdo je ve státní správě a tedy rozhoduje o něčem, co souvisí i se mnou, tak chci vědět co je to zač. Kdo mne vlastně zastupuje. Tam mám trochu jiná měřítka. Na to mám právo. Já ani nekopu do těch výše jmenovaných homosexuálů. Ale tajit něco, co je pro určitou určitou roli (v tomto případě veřejná funkce) podstatné je podle mne nefér. Nakonec stejně ty největší rozkrádačky udělali estébáci, protože měli kontakty. A ti lemplové co se nezmohli na nic jiného než na bonzování, tak teď chlastají. Znám jich několik. Takže je neobhajujte. Nikdo jim neubližuje, nikdo je nezavírá (jako to dělali oni svým poctivým přístupem k práci), nikdo jim nebrání cestovat, nikdo jim nebrání studovat, nikdo jim nebrání podnikat. Jen ta velmi zodpovědná práce ve veřejné sféře jaksi se k této jejich mentalitě nehodí. Tam totiž už nejsou jen za sebe. Já také nemohu zastávat roli pěkné mladé hostesky, protože nejsem ani pěkný ani mladý ani ženská. A neberu to jako diskriminaci. Navíc si myslím, že když se s tou minulostí vyrovnáme tím, že ji uznáme a přiznáme, tak svazky StB budou v podstatě bezcenné papíry, které budou mít pro budousnost jen historickou cenu o pravdě (možná ani to ne). Já vám ale rozumím, že jsou i lidé zmetci, co ani v StB nebyli, všude najdete lidí chamtivé, zlé a nezodpovědné. A všude najdete i poctivé lidi, kteří to oddřou. Ale je mi líto. Vyrovnání s minulostí se nekonalo. A pokud namítnete, že ne všichni z StB škodili a nedělali nic nečestného, tak proč mají problém to přiznat při úmyslu být ve státní správě. To se za to přecijenom stydí? Ale práce ve státní správě vyžaduje trochu jiný přístup, protože tito lidé budou i další věci tutlat dál. Nakonec, když to nechtějí přiznat, tak mají tisíce jiných možností se uplatnit.
02. 12. 2013 | 16:27

K.V napsal(a):

Stando, ale to tady musí být atmosféra že se odhalují a trestají skutečné zločiny. A ne hurá antikomunismus kde každý kriminálník si bude otvírat ústa na kohokoliv kdo něco význačného dělal za socíku.
Možná bych vaše názory chápal a dokonce podporoval. Kdybych ovšem neviděl co se dělo po krajských volbách třeba v Jižních Čechách- uštvání a mediální lynč řádně zvolené zastupitelky jen proto že byla někdy v KSČ. A kauza Babiš je typická, neřešíme udkud má miliardy, ale štvanice je za to že v 70tých letech dělal v zahraničním obchodě a doma ohlásil komu prodal, s kým a o čem jednal. Zatím se nepřihlásil jediný kdo by měl na Babiše něco závažnějšího, štvanice je ale šílená, ani nemůže být ministrem, byť vše co víme bylo známo před volbami a dostal v demokratických volbách přes milion hlasů, ale potom stačí pár antikomunostických křiklounů a výsledky voleb jsou k ničemu. To se vám líbí???.
02. 12. 2013 | 18:18

pavel v napsal(a):

K.V.
Socialismus padl, protože byl hospodářsky na dně. Kdyby Gorbačov neřekl dost!, byli bychom na tom dnes jako Severní Korea nebo Kuba. Tyto státy nejsou ve sračkách kvůli nějakým líným disidentům. Jsou vyřízené, protože gangsteři v jejich čele pořád mluví o práci pro vlast, ale jsoui to jen falešné propagační řeči neschopných aparátčíků, kteří nesnášejí, aby někdo vynikl. Přečtěte si například, jask dopadl akademik Wichterle:http://cs.wikipedia.org/wiki/Otto_Wichterle . Každý, kdo něco uměl, se dříve či později dostal s bolševikem do sporu.
02. 12. 2013 | 18:27

K.V napsal(a):

PavleV dobré, tak mně řekněte proč dostanu důchod o 15 let později než za komančů a v poloviční výši ( jestli vůbec dostanu§ , proč musím platit zdravotnictví, lázně, rekreace, a spoustu věci které dřív byly zadarmo, proč dříve stačila polovina důchodu na komplet nájem a jídlo, dnes nestačí ani na pokojík v domově pro seniory. A proč vršíme takové dluhy, že kdybychom je zaplatili, je na ŽEBROTĚ 90% OBYVATEL. Už 24 let poté co jsme ty komanče vyhnali, a do budoucna to vypadá stále horší.
.
Tyhle ideologické fanatiky mám hrozně rád. Nevadí vám že mizí i vaše peníze a sociální vymoženosti?
02. 12. 2013 | 19:03

K.V napsal(a):

Pavle V ještě doplněk- možná byste mohl uvést data jak se komunistům ze země zničené válkou podařilo za prvních 24 let nesmírně zvednout sociální a ekonomickou úroveň, a kam jsme za 24 let po cinkání klíči došli my, proč jsme nyní zemí nejvíc upadající ze všech Evropských.
A také doplňte proč tedy Rusko nezkrachovalo, a naopak dnes jezdí země EU i USA žebrat do Ruska a Číny o půjčky, proč Rusové a Asiati kupují továrny i fotbalové kluby na západě, a není tomu naopak
03. 12. 2013 | 08:27

pavel v napsal(a):

K.V.
Československo patřilo před II. světovou válkou mezi nejvyspělejší země Evropy. Skutečnost, že v zemích jako SRN, Dánsko, Holandsko, Belgie, GB, Švédsko... mají dnes 3x až 5x vyšší průměrné výdělky, než my, je důsledkem zaostalosti vlivem 40 let vlády bolševika u nás a jeho nesmyslného, utopického experimentu.

Zbytečně vysoký státní dluh je způsoben tlakem levice (hlanvě odborů), která nechce o úsporách ani slyšet (říká tomu škrtforma). Naopak, odmítla přijmout pravicí navrhovanou finanční ústavu, která by stanovila strop státního dluhu. Levice má nesmyslnou vizi, že si stát půjčí peníze, které pak investuje do stavebnictví a tím "nastartuje" ekonomický růst. O něco podobného se pokusili socialisté ve Španělsku. Dnes tam mají rozestavěné baráky, které nikdo nechce (nedají se prodat) a neuvěřitelně vysoký státní dluh.

Jeden z nejvyšších státních dluhů mají USA (107 % HDP). Přes jeho otřesnou výši levicový prezident Obama neustále porušuje finanční ústavu (dluhový strop) své země. Zcela nedávno proběhly tiskem zprávy, jak bojoval s Kongresem o nové zvýšení tohoto stropu. Nesmyslně vysoké státní výdaje západních států jsou důvodem, proč si Číňané kupují firmy jako Saab a Volvo. Číňané totiž žijí velice skromě a tím pádem ušetří spoustu peněz na tyto nákupy. Ke skromnosti je nutí i úředně podhodnocený kurs jejich měny (renmimbi) způsobující, že jejich vlastní zboží je v cizině levnější než v Číně.

I pravicové vlády vytvářejí vysoké schodky státního rozpočtu. Je to obecně způsobeno tím, že cca 3/4 výdajů státu jsou výdaje určené zákony a vyhláškami (hlavně penze a platy státních zaměstnanců) a tyto zákony se nedají ze dne na den změnit. Pravicová vláda se ani neodváží tyto platby redukovat, protože levice ji okamžitě obviní, že podvazuje hospodářský růst. Jedinou výjimkou je pravicová vláda ve Švédsku, která systematicky vytváří přebytky státního rozpočtu a státní dluh snižuje.
03. 12. 2013 | 22:37

K.V napsal(a):

Pavel V- takového neznalce reality jako jste vy aby člověk pohůledal. Aůlespoň si o té Masarykově republice něco přečtěte, a zkuste přemýšlet proč ta vaše "nejvyspělejší země Evropy" trpěla hladem, střílením do hladových dělnických demonstrací s mnoha mrtvými, proč se za sotva 20 let vystřídalo 20 vlád, proč byl takový propad průmyslu oproti Rakousku Uhersku. Kdyby to nepřevzal Hitler, rozložilo by se to samo rozkradením od čecháčků
.
Komunisti převzali zemi zdevastovanou po válce, prvních 24 let jejich vlády byl nesmírný rozmach ve všech oblastech.
.
My tu posledních 24 let jen rozkrádáme co po komunistech zbylo
04. 12. 2013 | 07:01

Zabanovaný nick napsal(a):

Aspoň je konečně jasné, kde stojí soudruh Václav Žák.

Dnes se zčistajasna ti nesmiřitelní verbální bojovníci proti bolševické totalitě předhánějí, kdo lépe a účinněji zpochybní lustrační zákon. Prý je to ostuda, mít takový zákon. Abyste nepodlehli fikci: Ten jejich 'svatý boj' nesouvisí s agentem Burešem-Babišem, to tedy vůůůbec ne.

V Německu předloni prodloužili účinnost lustračního zákona do roku 2019 a rozšířili okruh funkcí, které budou spolupracovníkům STASI zapovězeny. Ti Němci zpitomělí "by si už mohli uvědomit, v jaké hře dělají užitečné idioty". Vašek Žáků jim to vysvětlí, Babiš v tom ale nehraje žádnou roli, ten není užitečný stejně jako taková elita = jelita.
05. 12. 2013 | 01:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy