Nastoupí do špatného autobusu, a pak se náramně diví, když se ocitne ve škole, kde nemají rádi pozemšťany. A potížisty bez milosti nakládají do suspenze. Dobrodružství, které díky tomu Bud na nejlepší kosmické akademii v Galaxii prožije, je však strhující. Vždyť už jen cesta školním autobusem je plná nebezpečí a napětí. A taková je celá kniha. Má-li autor nějakou příležitost, jak děj zašmodrchat, jak malému hrdinovi ještě více zavařit, bez rozpaků to udělá. Z logiky věci tak Bud nejen prohraje existenční zápas v beztížené, je odhalen a zneškodněn, ale ještě se jeho případ stane záminkou k definitivnímu zničení Země...
Odpoledne 16. května 2013. Sovětská Volha v žlutobílých barvách Veřejné bezpečnosti zaparkovaná na chodníku v Anglické ulici. U ní ochotně pózuje fotografům major Zeman - devětasedmdesátiletý herec Vladimír Brabec. Důvody těchto komunistických manévrů jsou ryze kapitalistické. Slavnostně se tu uvádí sběratelská figurka televizního kriminalisty ztvárněná v měřítku 1:6, provedením a precizností nikoli nepodobná komiksovým superhrdinům z USA. Ostatně nezapomínejme, že i major Zeman je komiksovým hrdinou. A že jde o postavu nanejvýš kontroverzní? To přeci zvyšuje prodejnost. První zprávy naznačují, že figurka jde za čtyři tisíce na odbyt docela slušně.
Tohle je pro všechny, kteří si bez krásných knížek nedokážou svůj život představit. Pro všechny, pro které je četba knihy malým svátkem. A vůbec pro všechny, kteří se rádi obklopují hezkými věcmi.
Proč po dvou filmových adaptacích (a několika literárních parodiích) potřebuje někdo udělat ze slavné Larssonovy trilogie Milénium ještě komiks? Pravděpodobně první odpověď, která vás okamžitě napadne, bude zahrnovat balíky peněz a nenasytnost autorových dědiců. Ostatně známý případ marného boje Larssonovy dlouholeté partnerky Evy Gabrielssonové za alespoň nějaký podíl na výdělcích, o který se s ní nehodlají dělit spisovatelův otec a bratr, komicky připomíná bohatou a smrtelně rozhádanou rodinu Vangerových z Larssonovy knihy. Já se tu však nechci zabývat něčí domnělou chamtivostí, takže odpovím na úvodní otázku úplně jinak: Komiks je tu proto, abychom si na něm mohli ukázat, jak zajímavým a pozoruhodným nosičem příběhů může být.
Porotu prestižních cen Magnesia Litera nejvíce zaujalo v kategorii dětských knížek Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Autorem komiksu je stále populárnější a stále produktivnější Pavel Čech (od vydání oceněné knihy už stačil vydat další komiks - první díl Dobrodružství Rychlé Veverky). “Nebelovský” výtvarník Jaromír 99 zase dokončil komiksovou adaptaci Kafkova Zámku. Komiks vyjde v červnu ve Velké Británii, na podzim v Česku. Lidovky zase v americkém magazínu Real Life z roku 1944 objevily pozoruhodný komiks, jehož název prozrazuje vše - Colonel Ludvík Svoboda. A zajímavé jsou opět i novinky na knihkupeckých pultech: nakladatelství Crew oživuje mnohými fanoušky již oplakanou sérii Mýty a představuje českému publiku další slavnou stripovou sérii Liberty Meadows. Mladá fronta zase překvapila novým grafickým románem pro děti Pozemšťan!