K privatizaci české imaginace

24. 11. 2013 | 22:33
Přečteno 5348 krát
V pondělí 25. listopadu v 19 hodin se v Městské knihovně v Praze odehraje unikátní projekce a reprezentativně obsazená debata k jedné z velkých performance české privatizace: prodeji filmového studia Barrandov.


Jiří Krejčík před filmovým studiem Barrandov.


Divoká privatizace devadesátých let zasáhla všechna odvětví české společnosti a byla nesena ideologickým obrazem soukromého majitele, který se o vlastní majetek stará za všech okolností lépe, než jakýkoli kolektivní vlastník. Nenávist k institucionalizované státostraně se obrátila i vůči mnoha společenským institucím a vymazalo se rozlišování a rozvažování nad tím, která odvětví, instituce a firmy privatizovat a která nikoli. Která liberalizovat a která naopak udržet ve výlučném monopolním postavení – s jasně definovanou společenskou kontrolou.

Neuvažovalo se ani o tom, že v řadě případů existovalo spojení mezi institucí a jejím smyslem, který byl v protikladu s vyšší ziskovostí, a nepočítalo se s tím, že preferencí mnohého vlastníka je jedině vyšší zisk, nikoli rozumná míra prosperity při nedotknutelnosti zachování smyslu.

K dobovým floskulím tak patřilo i heslo „dobré umění si na sebe musí vydělat", čímž byl mj. ohlášen i konec umělecké kritiky, protože její roli převzal trh. K postupnému přepínání mozků bylo třeba privatizovat media a oslabit tak hlas, který by ze své podstaty musel usilovat o formulaci nějakého veřejného zájmu a demokratických principů, na úkor zájmů soukromých.

Ve srovnání s privatizací velké části veřejného televizního prostoru (tzv. zavedení duálního systému televizního vysílání) byla privatizace kinematografie ve svém dopadu relativní marginálií, ale spolu s ní začala dlouhá krize prostředí a subkultury, která vytvářela nebývale rozmanité tvořivé zázemí na poli audiovize.

Příběh privatizace Barrandova v sobě nese symptomatiku celé české privatizace, a proto sledování celovečerního filmu Martina Kohouta Neviditelná ruka trhu – privatizace Barrandova nabízí podnětnou podívanou všem, kteří se zajímají o moderní české dějiny a fungování reálmechanismů společenské transformace.

Ve filmu vystupují například zesnulý režisér Jiří Krejčík, režiséři Věra Chytilová a Ladislav Helge, kteří aktivně vystupovali proti privatizaci a byli za to ve své době ostouzeni. Kohoutovi se podařilo natočit i do značné míry otevřená svědectví a východiska privatizátorů – Václava Marhoula, Jana Šustra a dalších, jakož i těch, kteří organizovali rámce pro tuto činnost – například Tomáše Ježka či tehdejšího premiéra Petra Pitharta.

Zvláštní linku má ve filmu Václav Bělohradský, který je zde exponován ve svých dvou protichůdných polohách – podporovatele širokých liberalizačních tendencí 90. let i otřeseného pozorovatele jejich konců.

Po úspěšném loňském uvedení na jihlavském festivalu ležel film ladem – prověřovala se relevance výhrůžek žalobami od současného vedení Barrandova, které snahu o tematizaci historie firmy 90. let příliš neuvítalo a napadlo některé pasáže.

Veřejná projekce po delší době je doprovázena reprezentativně zastoupenou debatou – vedle režiséra Martina Kohouta se zúčastní první porevoluční ředitel filmového studia Barrandov Václav Marhoul, filmový producent a dlouholetý souputník Jana Švankmajera Jaromír Kallista a filosof Michael Hauser. Velký sál Městské knihovny pojme hodně lidí, takže večer moderovaný Vladimírem Hendrichem je škoda nechat si ujít.

/psáno pro Deník Referendum/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Nebylo v článku zmíněno, a cudně se o tom stále mlčí:
Privatizací Barrandova, kin, filmových výroben, umožněním vzniku produkčních filmových společností
DOŠLO TENKRÁT K ELIMINACI VŮBEC 1. PREZIDENTOVA DEKRETU, ZE SRPNA 1945!!!
Benešovy dekrety v této zemi už více nežli 20 let neplatí!!!!
Spory o jejich platnost jsou tak jen účelovými žvásty.
25. 11. 2013 | 05:43

muromec napsal(a):

Když je dneska zprivatizované úplně všechno, všetně podzemního bohatství, vody, vodárenství, základních odvětví jako je výroba a rozvod energie, přeprava plynu a ropy - proč by neměly být zprivatizovány i film a divadlo? Snad si vzpomenete, kdo prý byl socialiasmem nejvíce ukřivděn, kdo tady nejvíc řval proti socialismu a státnímu vlastnictví, kdo se bil za "svobodu ve všech oblastech". Páni herci a umělci. Tak ať si tu svobodu vychutnají s náma až do dna. Proč bychom my ostatní měli žít "trhově", a oni by měli být dotování a podporováni státem (z našich daní). A za to nám budou zase jenom mydlit hlavy svými pitomými žvásty o tom, jak jsou kapitalistická demokracie a soukromé vlastnictví to najsvatější na světě. Vyděláváme si na své živobytí všichni sami, ať si páni herci a umělci vydělají taky sami, vždyť to tak chtěli. Já jim dobrovolně sám nedám ani korunu. A to samé čekám i od sátu. A když se herci a umělci neuživí, ať jdou dělat něco jiného, stejně je to tady "přehercováno" a "přeumělcováno".
25. 11. 2013 | 06:17

K.V napsal(a):

Umělci jsou ti poslední kdo by dnes tady měl brečet, kázat o morálce a lézt na veřejnost.
Cinkali klíči a najednou se diví jaký je tu bord... A už neumí ani udělat to umění. Nebýt komunistických filmů tak nemá televize co vysílat, kromě Vily vyvolených
25. 11. 2013 | 07:24

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Pisatelé K. V. + muromec: mydlíte tady zcela nekomptentní blbosti -- vhodné tak akorát na schůze vašich UO KSČ. Neboť většina z těch, co ten Benešův dekret o znárodnění československé kinematografie ze srpna 1945 postupně na začátku 90. let rušili, byli, ano, členové KSČ.
Někteří z nich v současném čase individuálně ničí třeba veřejné zdravotní pojišťovny.
Inu, co lze čekat od kádrových bolševiků!!!
.
Hraný film, jako dílo kinematografické povahy, v této genocidně zločinné zemi nevznikl ani v jediném 1 kuse více nežli 40 let.
25. 11. 2013 | 08:14

zemedelec napsal(a):

Pro muromec.
Souhlasím.
Zatím je ta státní ruka hodně štědrá,hlavně Pražská.Doporučuji,kdyby celá kulturní fronta šla raději razit tunel Blanka,udělali by líp a i hospodářský výsledek by byl lepší.
25. 11. 2013 | 08:18

Bodrý den! napsal(a):

Opravuji: nekompeeeeetentní blbosti -- těch více eee je zde dáno preventivně pro případ i dalších překlepů.
25. 11. 2013 | 08:18

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Pro pisatele pod značkou zemědělec: začněte se pro začátek věnovat české gramatice -- pouze už tyto vaše civilizačně elementární nedostatky vás deklasují v případě účasti v jakékoli polemice na téma faktů takříkajíc kulturních. Analfabeti do kultury nepatří, pokud se ovšem nejedná o členy KSČ, TOP, ODS, ČSSD, a pod.
25. 11. 2013 | 08:25

zemedelec napsal(a):

Pro Bodrý den.
Trochu jsem Vám zlepšil náladu,snad to přinese i výsledek.
25. 11. 2013 | 08:53

Míla napsal(a):

Bodrý den
těch pár e je ve Vašem případě zcela na místě.Máte v příspěvku chybu,KSČ bylo zakázáno bezprostředně po 89.Když už musíte zdůraznit činnost této bývalé strany,tak KSČM.Marně ale hledám v jaké činnosti se aktivita této strany projevuje v kulturní oblasti.Pokud ovšem neberete v úvahu aktivity bývalých členů KSČ mezi herci a současnými komunistobijci/p.Svěrák/,kteří jsou pevnými zastánci současného politického trendu.Nakonec i národní umělci dekorováni po roce 48 byli lojální k hitlerovskému Německu.Inu doby se mění,lidé se mění,pravdy se mění...jen blbost zůstává neměnná a stálá.
25. 11. 2013 | 08:59

muromec napsal(a):

to bodrý den
Máte pravdu. Já si taky myslím, že snížení DPH v Hong Kongu přinese zvýšení úrody kokosových ořechů na Panenských ostrovech. A jestli tam žádné fíkovníky nerostou, mělo by se začít těžit guano.
25. 11. 2013 | 10:32

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Jak je zřejmé, o filmovnictví, jakožto kinematografii, nevíte, zde přispívající, nic.
Jen tak dál, soudruzi, jen tak dál!
Divné je, jak zde v souvislosti s kinematografováním je i jindy to tolik oblíbené téma Benešových dekretů dneska mrtvo.
Do toho!
25. 11. 2013 | 11:04

Míla napsal(a):

Bodrý den
se nedivte,že je v diskusi mrtvo.Muromec to zhodnotil perfektně,soudruzi souhlasí.
25. 11. 2013 | 13:15

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Tak jak to setkání včera dopadlo?
26. 11. 2013 | 14:33

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy