Kvetetotam

05. 05. 2009 | 14:05
Přečteno 3107 krát
Když jsem asi v polovině dubna uslyšel svoji starou maminku, jak při pohledu z okna na zahradu pravila s uspokojením: „Kvete to tam“ a já v tom radostném konstatování uslyšel jméno mayského boha, udělalo to na mne tak hluboký dojem, že jsem pochopil, že je čas přestat čas marnit zabýváním se převážně hloupostmi jako jsou pády vlád a pokusy o sestavení jiných, buranství aktérů téhož či krize a skandály všeho druhu, které mě netěší a nemůžu ovlivnit, a věnovat jej na něco užitečnějšího, co sice také neovlivním, ale z čeho se můžu těšit.


A tak jsem se rozhodl vzývat jarní božstvo Kvetetotama, nevyžadujícího krvavé (ani) peněžní oběti, a uctívat jej denními vycházkami do jeho hájemství a těšením se z obyčejných a současně zázračných věcí v prostředí, kde ptáky a šumění stromů je slyšet víc než psychotiky vytáčené motory aut či další akustický smog označovaný jako popík. Do interakce s Kvetetotamem počítám např. i opětovné rozpoznání habru od jasanu, koniklece od chrpy nebo bližší zkoumání jakéhosi maličkého tvora, který – jak mi vysvětlovala moje přírodně studovaná skorosnacha na naučné výpravě v oblasti Prokopského údolí – měl mimikry včelky. Tenhle měl mimikry včetně žihadélka, čímž jsem se seznámil i s Kvetetotamovým synem Oteklotem.

Naposledy jsem si volna užíval také s bratrem Kvetetotama Hlohtamkvetlem, který šířil bíle opojnou vůni v Divoké Šárce. Vřele doporučuji. Nádhera.:)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

U nás vládnou Kvetlototu, Loukauschla a Jetusucho.
05. 05. 2009 | 14:54

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Kobenče, máte recht.
Quetetotam byl pátým sourozencem Quetzalcóatla.

Plánovaný, třetí batikánský koncil hodlá odtajnit archiv a křivdu napravit.

Kašlete na politiku. Tu ovládl kult Queteblba.
05. 05. 2009 | 16:26

Pepa Řepa napsal(a):

To Ládík
Jetusucha znám. Ruskej básník, řekl bych.
05. 05. 2009 | 16:28

Pepa Řepa napsal(a):

Skeptický and Bull d'Atra
Kde jste? To je téma pro Vás.
05. 05. 2009 | 16:33

Endy napsal(a):

V neděli,kdy můj muž, milovník historie všeho druhu,obíhal poslední kolečko okolo Zlaté koruny a na chvíli jsem zůstala sama, zavřela oči a do svého vědomí vpustila jen šumění listí,štěbetání ptáků,žbluňkání vody v jezírku...Byla to chvíle,kdy nemusí už za okamžik nastat nic.. Olověná kola na hladině,modré nebe mezi zeleně stříbrným třepetáním listí,slunce na rubu korun stromů v podobě zlatých zrcátek.. Celý svět se v té chvíli zastavil a mě bylo úplně fuk, jak se všechny ty zázraky jmenují.Všechno co je prosté ze své podstaty,bohužel, pro sami sebou vyráběný,zblblý svět, opomíjíme.Máte pravdu, ve svém slovníku mi chybí většina názvů k rozeznání všech těch úžasných lístků, kvítků a berušek.Asi se polepším.ale když každým dnem neúprosně zjišťuji, kolik toho neznám...Naprosto ve všem, a sama sebe se ptám, co jsem vlastně celý život dělala?Umřít hloupá je vlastně smutné zjištění.Mějte se pěkně,ve váze mi opojně voní lilie z krámu od vikendu,ale to fakt není ono...
05. 05. 2009 | 16:53

Slávka napsal(a):

To Vladimír Koubenec
Zamyšlení pohladilo :-) Dokud si lidé budou všímat Kvetetotamů, snad to s námi nebude tak zlé.

To Endy
Když jsem Vaše povídání dočetla k lilii z krámu, vybavila se mi vzpomínka, jak jsem před léty kupovala u nás v květinářství kytici..už ani nevím, pro koho. Chtěla jsem tehdy nějak nakombinovat různá kvítka, ale pak jsem to zavrhla s tím, že.. "to bude blbý".. a vybrala jsem něco jiného. Dodnes vidím oči té prodavačky a slyším, jak říká: "Ale kytky nejsou nikdy blbý."
A ještě k názvům kytek. U nás na chalupě teď kvetou blatouchy, až oči přechází. Moc se mi líbilo, že se jim někde říká "čertí lejno".
Zdravím :-)
05. 05. 2009 | 17:55

Endy napsal(a):

ad.Slávka-hezké-:-))taky zdravím, pěkný večer.
05. 05. 2009 | 19:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Jetusucha, se mi zdá, je nová vycházející hvězda na oteplistickém nebi.
Jinak, u nás právě probíhá ono světoznámé období pučiraši, kdy všechno pu a ra.., však víte co... Je to docela rachot. Dám fotku:
http://wbgarden.com/wbgarde...
05. 05. 2009 | 20:08

Petr Havelka napsal(a):

Tak tak :)
05. 05. 2009 | 21:08

im napsal(a):

@WBG

Nepřejmenoval se Jetusucho na Jef-tuš-enko? Včera se tu nějakej takovej špacíroval po Praze.Prý básník?

Fotka zahrady úžasná - skvělá pastva pro oči. Jen se kochám, koch, koch. Nemáte ještě nějakou podobnou?
05. 05. 2009 | 22:05

Lex napsal(a):

Pane Koubenče,
velmi jste mě upoutal návětím na seznamu blogů - cituji: "Když jsem asi v polovině dubna uslyšel svoji starou…", tož jsem hned otvíral, co Vám ona a jestli něco jiného, než ta moje. A Vy místo vtipného domácího ševelení začnete o kvítkách a suché zemi.
Tak tedy nešť. Kvetla mi třešeň před oknem koupelny. Na ní mám krmítko a nad ně jsem pověsil novou budku. V krmítku slunečnicové semeno a loupané ořechy, už jsem toho za zimu a jaro nakoupil nejméně za tisíc. V koupelně mám pozorovatelnu a trávím tam každý den možná hodinu. I s kamerou zoom 30. a Točím. Chodí ke mě tři veverky, dva dlasci, několi pěnkav, osm stehlíků, desítky čížků a strnadlů, asi deset sýkor koňader (nyní už dost málo), dvě hrdličky a několik dalších ptáků, které nepoznám ani podle atlasu. Jenom více vrabců schází, je jich sakramentsky málo. Nevíte, kam se ztratili? Stýská se po jejich hašteření u kaluže.
Budka je zatím prádná, hádám mají první kolo výběrového řízení na její obsazení. Jenom aby nešvindlovali, aby se neopičili po nás, lidech.
Jo, a suchototamje. Tak jsem jim udělal pítko, ať nemají žízeň. Na zdraví!
Hezký večer! Lex
05. 05. 2009 | 22:33

vladimirkoubenec napsal(a):

Všem: děkuji za reakce
To Pepa Řepa:Ano,
Quetetotam je přesně to, co jsem měl na mysli. Nechápu, proč jsem ho tak počeštil:)
To Lex: Gratuluju si, že nejsem závistivej.
06. 05. 2009 | 02:40

Pepa Řepa napsal(a):

Doktora
taky se věnuju podobné činnosti.Vrabec byl pro mne vždycky symbolem komunismu. Dělalo to randál v korunách od rozednění.Jako kdyby svolávali do ČKD. Pak vymizeli. Bohužel jen vrabci.

Asi nejznámější je Franta Brabec z Knoflíkářů. Pořád se o něm mluví, ale nikdo neví jak vypadá. Čekání na vrabce je čekáním na Godota.

Předloni když uhodily mrazy přilétlo hejno brkoslavů severních.
Žádná multi-kulti. Vyštípali zvonky i sýkorky, ani strakapůd si neškrt. Pak zase odtáhli.

Řekl bych, že s lidmi je to taky tak.Co vám mám povídat, sám vidíte, jak se to mastí mezi sebou. Ve všech krmítkách.

Buďte jak ptactvo nebeské.
Hmmm, řekl bych že jsme to taky vzali doslova.

Nasypete do krmítka směs. Hajzlíci vyzobaj slunečnici, zbytek nechaj.
06. 05. 2009 | 07:04

Lex napsal(a):

Pepa Řepa
Přesně. Plev ze slunečnice pod krmítkem na dva kýbly, jinak ze směsi nic. Hned zkraje jsem ji přestal kupovat. Ovesné vločky jen tu a tam párek kosů, na které jsem původně zapomněl a nezařadil je do seznamu, ale ani jim to jaksi nejde přes zobák, na rozdíl od přezrálých jablek, kterým v zimě dávali přednost, zjara o ně přestali mít zájem. Srandovní jsou sýkory, jak uchopí do drápků půlku jádra vlašského ořechu a pak odletí na větev a tam ji dají co proto.
Ale krmím to zvířectvo a ptactvo rád, jsou milí a krásní. A věrní.
Na rozdíl od lidských vyžírek.
Hezký den! Lex
06. 05. 2009 | 09:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat se ptáky bývají občas rozmanité problémy..

PTÁKOVINA

Veliký pták
s malým ptáčkem
srazili se
nad
obláčkem
hned kousek vedle
nebíčka
prý vloudila se
chybička...

Jo a někdo chtěl fotku, takže ranní:
http://wbgarden.com/wbgarde...
06. 05. 2009 | 09:21

Pepa Řepa napsal(a):

Jestli to je vaše zahrada, tak je to nádhera.
Nedivím se, že v takové zahradě píšete básničky a kašlete na politické panoptikum.
06. 05. 2009 | 10:36

Vico napsal(a):

PŘ : Taky jsem zažil nálet brkoslavů-letos v zimě. Trval asi patnáct minut a zůstal po nich pos...ý sníh. Taková oranžová lejna. Nejspíše z jeřabin.Ex post jsem se dočetl, že nepřiletěli z Bruselu, ale ze severských tunder.

Vrabec byl dokonce před několika lety vyhlášen ptákem roku. Z neznámých důvodů jeho počty stále klesají.Po vašem vysvětlení je to jasné. Dostala je sametová..

Lex : už druhý rok mi pět metrů před oknem zahnízdily v dutině stromu sýkorky koňadry. Předtím jsem tu měl agresívní špačky. Vyhnali třikrát tak velké strakapoudy, kteří si pracně vyhloubili byteček do našeho usychajícího ořešáku. Museli jinam a špačci si pak celé jaro užívali regulovaného nájemného. Naštvaní strakapoudi se nejspíše dali k modrým. Dobře jim tak, patří do řádu šplhavců...
Sakra, a to jsem chtěl přidat také něco poetického. Snad jindy.
06. 05. 2009 | 11:53

Líný černý pes napsal(a):

Tak koukám, že ve městech je hostem Quetetotam a u nás Quetetotu.
Jen Jetusucho je jaksi všude.
K nám spolu s kvetoucí řepkou dorazil i Jetupyl a Kejchajvšichni.
06. 05. 2009 | 12:05

vladimirkoubenec napsal(a):

Ano, s ptáky je to jako s lidmi:
Žalovala nahá vrána
jiné vráně na havrana.
Dřív, že se jí trošku bál,
ale teď ji oškubal.
06. 05. 2009 | 12:09

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat o jarním škubání mám toto:

PTÁKOVINA

Líbal jinoch
Editku
a ždímal její
kreditku
přišla holka domů
s pláčem
že srazila se
s vysavačem...

Jinak zahrada je moje. Třitisícovky okrasných stromků na dvoutisících metrech. Více orázků zde dole, když si počkáte. A je to i v obrázkovém písmu, když už se blíží ony slavné dny májové:
http://www.websad.ru/articl...
Jetupyl a Jetusucha.., to vypadá na novou řadu večerníčků...
06. 05. 2009 | 13:14

Jeje napsal(a):

Správně se to ovšem píše
Quetchetloatham
06. 05. 2009 | 13:43

Pepa Řepa napsal(a):

To wbgarden
Ta zahrada je fantastická.
06. 05. 2009 | 21:38

im napsal(a):

Z tolika odstínů zeleně až oči přecházejí. Malíř by se radoval. Ta zahrada, to je životní dílo. Úžasné obrázky. Mezi keři astromy Vám určitě jdou básničky samy od ruky.

Chtěla jsem napsat něco rádoby vtipného o večerníčících s Jetupylem, ale prostě nemám slov.
07. 05. 2009 | 01:23

Ládik napsal(a):

Včera jsem viděl Pokapkala. Dnes opět Jetusucho.
07. 05. 2009 | 09:20

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Pokapkala je myslím ze severu, vlastním jménem Semotamo...
Jinak, ad PŘ, jsou ešče, holt a naštěstí záležitosti, které nejdou ani vygůglit ani wykypednout. Děkuji. Dobré jaro všem a taky samozřejmě veselé krizování...
http://wbgarden.com/nove/dw...
07. 05. 2009 | 10:12

air jordan shoes napsal(a):

Tak koukám, že ve městech je hostem Quetetotam a u nás Quetetotu.
Jen Jetusucho je jaksi všude.
25. 05. 2009 | 08:55

basketball shoes napsal(a):

Dobře jim tak, patří do řádu šplhavců...
Sakra, a to jsem chtěl přidat také něco poetického. Snad jindy.
25. 05. 2009 | 08:55

jordan shoes napsal(a):

Ex post jsem se dočetl, že nepřiletěli z Bruselu, ale ze severských tunder.
25. 05. 2009 | 08:56

ugg boots sale napsal(a):

UGGs&UGG Boots UK are mysterious gift for love.Sheepskin UGG Boots by UGG Australia for the 2009 fall season are sure to be a hit.Get Classic UGGs Now
26. 10. 2009 | 07:04

Adult Store napsal(a):

Třitisícovky okrasných stromků na dvoutisících metrech. Více orázků zde dole, když si počkáte. A je to i v obrázkovém písmu, když už se blíží ony slavné dny májové
30. 10. 2009 | 18:35

tiffanys jewelry napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
21. 11. 2009 | 19:36

acerola napsal(a):

Z tolika odstínů zeleně až oči přecházejí.
06. 12. 2009 | 20:31

electronic cigarette napsal(a):

very nice.This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
17. 12. 2009 | 17:20

electronic cigarette napsal(a):

Your posts are always very informative and interesting to read. Also like the look of your site.
20. 12. 2009 | 04:33

Mbt Shoes Sale napsal(a):

Hello,everybody!Nothing to say.
But i agree with which you have posted.
Merry Christmas!!!
21. 12. 2009 | 20:01

Drug Testing napsal(a):

The posts you have on your site are always very interesting to read. Will keep you bookmarked..Thanks.
29. 12. 2009 | 18:53

Roll Up Banner Stands napsal(a):

Your posts are always very informative and interesting to read. Also like the look of your site.
27. 01. 2010 | 13:57

free online games napsal(a):

greatrenami
08. 03. 2010 | 20:37

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy